Donderdag 16 November 1911 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4413 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. ONS VOLK Bf GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Leest en verspreidtDe Denderbode,, Op, Jongelingen, op Uurtabel der Missen Weg met het Vrij Onderwijs Het uitzicht des levens. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drü maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont» vimgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van <1© Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentièn uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van dit blad. CHIQUE SUUM> De personen welke een abonnement nemen aan de De Denderbode voor het jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar UOgTELOO§. Men kan zich abonneeren aan De Denderbode op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door 't welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voor de stad tweemaal ter week ir. 5,00 Voor den buiten n 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden. Indien er een tijd is om zich te ver maken, een tyd om to genieten, is er ook een tijd van te werken voor eigen bestaan en voor den bloei, den vooruit gang der Katholieke Partij die ons zoo nauw aan 't hert ligt. Helaas, op onze dagen staan sport en vermaak op 't voorplan en schijnen bij vele Jongelingen het een eenig doel huns levens te zijn. Nochtans gy, Jongelingen, zijt de hoop, de toekomst onzer Partij, en daar- om moet gij u, evenals voor uw bedrijf of ambt, door studie, bekwamen voor den politiek en strijd dien ge eens zult te voeren hebben. Jongelingen ge moet uwe begaafd heden, uwe bekwaamheid ten dienste stellen en gebruiken om aan de samen leving diensten te bewyzen waarover 't volk u zal erkentenis verschuldigd zijn. Vergeet niet dat ge eone krachtdadig heid bezit welke aan de vergrijsden in den strijd ontbreektgij zijt bezield met de bruischende geestdrift welke de jeugd kenmerkt, welke alle hinderpalen weet le overmeesteren, welke gepaard aan werkzaamheid en zelfsopoffering, bloei en leven in onze Katholieke Partij verwekken kan en haar de gunst vau de lauwen, de onverschilligen doen ver werven. Welaan daD, de Katholieke Hoofdlei ders rekenen op uwe edelmoedigheid, op uwe onverschrokkene standvastig heid in het strijden voor bet goede. Het mag niet gezegd worden dat eene Partij moet achteruitdeinzen bij gebrek aan zelfsopoffering van wege de jeugd Op dan, met krachtdadigheid en een dracht... Op Ten strijde, omdat den 2 Juni andermaal een dag van zegepraal mogo wezen voor onze Katholieke Partij. 80e Vervolg. Ze was wanhopig bleek en ongerust. Hoe ze weer thuis gekomen was, wist ze zelf niet. Het gelaat van de vrouw op den stoel vergezelde haar overal spookachtig. Zij zag haar overal, waar ze zich heen wendde, dat vreeselyk bleeke gelaat, en toen ze thuis kwam, scheen het in haar opgewon den toestand een oogenblik byna, alsof Charlotte Russell, en niet Sims de deur voor haar opende. Ze staarde hem opgewonden aan, en hij deinsde verbaasd terug. Ze zag deze uit drukking op zyn gelaat en bleef een oogen blik staan, trachtend hare zelfboheersching te herwinnen. Wist ge niet, dat ik uit was, Sims vroeg ze. Neen, juffrouw, ik bad er geen ver moeden van, zei Sims. Alice's gelaat was van hem afgekeerd. Ik had hoofdpijn,zei ze ik verlangde naar frissche lucht. Ik ging tot aan het park, maar keerde toen terug. Ik denk dat ik naar bed zal gaan myn hoofd doet erge pijn. Ja, juffrouw,zei Sims onverstoorbaar. ,Zal ik Thórèse waarschuwen OMTWAAKT. Dit is de titel eener nieuwe Vlaamsche illustratie, sedert korte weken te Ant werpen uitgegeven. Dit verschijnen is geen alledaagsChe gebeurtenismaar liet verheven doel, van allergrootste belang voor onzen Vlaamschen stam. namenlijk: volksontwikkelings, door dit nieuw geilluslreerd weekblad be oogt, hecht aan zijn ontstaan eene ganscli byzondere beteekenis. Dit blad, dat geen geld slaan be oogt en dus geen uilgeverswerk is, vult een echte leemte aan in ons Katho liek Vlaamsche land Ons Vlaamsche Volk is lees- en weetgierigstil aan zoekt liet zich te ontwikkelen het is dus plicht aan de leidende Vlaamsche hlassen eenmaal nu, en voorgoed, het volkomen op den weg der volledige en gezonde ontwikkeling te brengen. Een geillustreerd weekblad schijnt wel het gepaste middel daartoe. Doen wij, Katholieke Vlamingen, het niet, andersdenkende zullen het doen Moeten wij wachten tot zulks gebeurt Hebben wij nog geen lessen genoeg gehad in deze laatste jaren, op politiek gebied, b. v. Daarom is het dat al wie naam draagt in de Katholieke Vlaamsche wereld aan dit nieuw geillustreerd weekblad mede werkt en steun verleent. Namen als die van Volksvertegen woordigers Fr. Van Gauwelaert en A. Henderickx, Pater Rutten, Dr Van de Pene, Stijn Streuvels, Dr Juul Persijn, Dr Leo Van Puyvelde, Kanunnik Dr MuyldermaDs, Kanunnik Prof. Dr Sen- cie, Advocaten Van den Broeck, De Vos en Baels, Doctors Allaeys, Deckx, Meeus en Vermeersch, Apotheker Heodrix en honderd andere priesters, paters, booge- schoolprofessors, doctors, advocaten, letterkundigen, allerhande geleerden, uit gaosch ons Katholieke Vlaamsche land, staan borg voor de degelijkheid en do goede richting van dat nieuw geillustreerd weekblad. Een echte ongehoorde bijval geniet die pas gestichte illustratie, waarvan de drukker Splichal van Turnhout een echte perel van drukkuust gemaakt heeft. Ronder de en auizende nieuwe in schrijvers stroomen van allen kante toe, niet enkel uit Vlaamsch-België, waar nu bijna geen dorpje, geen gehucht meer te vindeu is, waar ONS VOLK» niet reeds in verschillige huizen, zelfs van kleine burgers, gelezen wordt, maar ook uit het Walenland, Holland,Fransch Vlaanderen, Zuid-Afrika, Canada, enz. Alice knikte, doch zij ging niet naar bed. Thérèse wachtte boven te vergeefs. Uren lang liep Alice in het salon op en neer. Zij kon tot niets besluiten, aan niets anders denken dan aan dat spookachtige, vertrokken bleeke gelaat met het roode plekje in den hals. Nu en dan bleef ze staan om te luisteren. Toen het elf uren werd, en de van de theaters komende rytuigen Queen's Gate met nieuw leven begonnen te vervullen, stond ze stil, opge wonden luisterend, alsof ze verwachtte, dat er iemand voor de deur stil zou houden om naar haar te vragen. Doch niemand kwam in hare nabijheid dan Sims, die kussens opschudde en licht opdraaide en nakeek of alles voor Mevrouw Nethercombo's thuiskomst wel in orde was. Nadat hij zich verwijderd had, liep Alice weer in de kamer op en neer. Zij kon niet denken, en geheel haar gevoel schoen afgestompt te zijn. Ze trachtte in den geest het gebeurde na te gaan hoe zy tot die afschuwelijke daad gekomen was, wat ze doen zou, wat ze zeggen zou en ze kon niet. De eenige gedachte, waar ze vatbaar voor was, bestond hierin, dat Gerald nu beveiligd was tegen zyne vrouw, en dat indien ze gilde indien niemand haar ge zien, en indien de meid in Charlotte Rus sell's woning haar niet herkend had ze toch nog Mevrouw Croft kon worden 1 Deze gedachte hield haar al meer en meer bezig. Charlotte Russell was dood. Ze lag in dat afschuwelyk huis in Notting Do bijval is zoo groot, dat het, pas zes weken geslicht, reeds met 4 bladzijden vermeerderd, nu op zestien bladzijden druk en beeld, wekelijks verschijnt. Om echter volkomen haar doel te be reiken, t. w. volksontwikkeling, tracht die nieuwe illustratie gansch het Vlaamsche Volk als lezer te winnen niet alleen de ontwikkelden op wier steun ze stellig reken durft maar ook en vooral de burgerij, de kleine zoowel als de groote, zooals bakkers, beenhou wers, winkeliers, herbergiers, landbou wers en zelfs ontwikkelde werkliodeü. Daarom heeft ze de opoffering zoo ver mogelijk gedreven—zij bedoelt immers geen geld slaan en de inschrijvings prijs zoo laag mogelijk gesteld, als is zij nu reeds met de vas\e wil het weke lijks nog le verbeteren het beste en ver het grootste en schoonste geillus treerd weekblad in België, dat voor groote vreemde illustratiën niet meer moet on derdoen Men bemerke wel, ONS VOLK is, ja, de tafel waarop de ontwikkelde of de geleerde het geeslesbrood met het een voudige volk breekthet wil alle we tenswaardigheden op alle gebied godsdienstig, wetenschappelijk, maat schappelijk, enz., aan het volk op eenvoudige wijze trachten bekend te maken, in zijne bloedeigene Vlaamsche taal, in tegenstrijd met meest alle weke- lijksche illustraties, die, zoo men zegt, met schaar er. lijmpot opgesteld zijn en opgevuld, met zoutelooze als 't niet erger is romans en die, gelukkiglyk soms, geschreven zijn meestal in 't Fransch, dus in eene taal onverstaanbaar voor ons Viaamsche Volk. Maar, daarby en daarnaast, wil het ook, in ruime mate, ontspanning ver schaffen aan zijne lezers, en alle voorna me gebeurtenissen in binnen- en buiten land iu 't algemeen, uit ellce streekuit elk hoekje van het Vlaamsche land in 't bijzonder, in woord en beeld weêrgeven. Voor novellen en vertellingen is eene goede plaats voorbehouden. Kluchtige teekeningen, allerhande mengelmaren en nieuwsjes in woord en beeld komen in ieder nummer wekelijks te voorschijn, fn de uilgaaf vau een zeer boeiend Vlaamsch oorspronkelijk roman is pas begonnen. Daarbij, het is voor ons, ons volk geen vreemde illustratie, waar wij als vreemdelingen in behandeld zijn of een voudig doodgezwegen, maar integendeel wij vinden er immeraan menschen en toestauden wcêr die ons omringen, zoo danig dat wij met dat weekblad heel en gansch meevoelen en meêleven, en dat het iets onmisbaars wordt voor elk chris ten Vlaamsch huisgezin. Hill dood op een stoel, terwijl het gelo gaslicht haar spookachttig gelaat bescheen. En nooit zou z>; Gerald meer lastig vallen. Ze kon zyne loopbaan niet meer vernietigen of hem bedreigen. Zij was dood on hy was veiligheid, en zij, Alice, was.... wat Ze bleef midden in de kamer staan en stak hare blanke handen met eene plotse linge beweging uit, alsof ze iets weg wilde duwen. Doch het woord liet zich niet verlooche nen. Moordenares Dat was hetgeen zy was dat vreeselyk ongeloofelijk iets eene moordenares En ze had dat niet be doeld. Ze wierp zich plotseling met het gelaat naar beneden op oen dievan, en drukte hare oogen in een kussen en stopte do vingers in hare ooren, Ze kon hot niet verdrager.. Hare gedachten schenen haar krankzinnig te zullen maken. Ze was weer geheel de dochter harer moeder. Het slechte bloed deed zich in haar gelden het slechte bloed harer moeder, en de woeste, harts tochtelijke natuur baars vadors. Ze ging weer rechtop zitten en keek woest om zich heen. Wat kon ze doen Wat moest ze doen Ze had't koud. Nooit van haar leven was ze nog ernstig geweest. Zo had nergens om en om niemand gegeven, dan om zich zelf en nu hadden hare zorgeloosheid en zelfzucht haar in een verschrikkelyken toestand gebracht. Ze vroeg zich af, of zo ook tot zulk eene wanhopige daad gekomen In één woordOns Volk is de goedkoopste, maar ook de grootste, de leerrijkste, en ver de schoonste illustratie in gansch ons land. Om die reden durft het rekenen op de stellige medewerking, en toch, ten min sten, op de inschrijving, 'l kost jaar lijks slechts eon spotprijs voor zoo een heerlijk werk, van s»IIe priesters, katholieke doctors, advocaten, apo thekers, ingenieurs, handelaars en alle katholieke ontwikkelden uit het Vlaamsche land, zonder ééne uit zondering. Maar het hoopt ook, met vast betrou wen, voor haar immers in 't bijzon der werd het blad gesticht, dat gansch onze Vlaamsche burgerij, de kleine zoo- wel als de groote, eene inschrijving zal nemen op die prachtige Vlaamsche illustratie. Het doet een bijzonder beroep op alle winkeliers, stielmannen, herber giers, landbouwers, ja zelfs ontwikkelde werklieden. ONS VOLK moet in ieder huisgezin van het Vlaamsche land gelezen toorden. Vlamingen, eischt dat ONS VOLK te lezen zy in iedere kring, vergadering, patronagie, enz., waar gij lid van zijt, in iedere herberg waar gij uw glas bier drinken gaat De inschrijvingsprijs, voor een gansch jaar, van 52 nummers dus, per post wekelijks thuis besteld, bedraagt slechts, in België S.TSIr. voor de gewone uitgaaf of 10,TÖ 11*. voor de prachtuitgaaf. Men kan inschrijven op het bureel van «ONS VOLK», in de Montigny straat, 74, te Antwerpen, per eenvoudige post kaart met naam en volledig adres, of ook bij den uitgever van dit blad. Al wie nu inschrijft ontvangt al de verschenen nummers. Dat men zich dus haaste Proefnummers liggen ter inzage op het bureel van dit blad. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, li ure. Weekdagen 5 6, 6 l/2, 7, 7 8, 10, ure. Kerk vau St Joseph Zondagen 5 l/z, 7, 8 1/s. 9 H ure- Weekdagen 6, 6 7, 8, ure. Kerk van Mylbeke Zondagen 5. 6 l/t, 7 i/2, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. KERK DER E.E. P.P. CAPUCIENEN ST. .IOB. Zondags le mis om 5 ure 2e mis om 6 ure 3e mis om 7 1/2 ure om 9 ure hoogmis 's avonds lof om 5 1/2 ure. zou zijn, indien het slechts geweest was om Lord Croft te redden indien haar eigen belang niel in het spel was geweest en eensklaps deed eene geheel nieuwe ge waarwording haar beven. Ze stond op, begaf zich naar den schoor steenmantel en keek naar een portret dat daar stond. Zij zou binnen drie weken ge trouwd zijn Ze stond doodstil naar de oogen van het portret te kijken, en liet het hoofd plotse ling met een snik op de armen zinken. Ze had hem verloren Wéér hief ze het hoofd op on stak hare armen naar hem uit. Haar gelaat was zeer ontroerd. Als de meeste menschen begon ze, nu ze onder de gevolgen harer eigene handelingen lijden moest, bitter berouw te gevoelen. Indien ze slechts anders geweest ware Indien ze slechts als Margaretha ware 1 Indien de duivel in haar slechts niet tot deze laatste wanhopige handeling had aan gezet Weer begon ze op cn neer te loopen. Wat moest ze doen Nu ze er zoo na aan toe was, haar geluk te verliezen, zou ze er alles voor over hebben gehad, om het te behouden. Slechts Gerald telde nu, en ze voelde plotseling, dat ze niet meer aan zyne positie, of zijn titel, of zyn geld dacht, dat ze Lord Croft om wille van geheel iets anders lief begon te hebben. En het was te laat 1 Het geluid van stemmen op den trap deed haar plotseling uit haar gepeins ont waken. Margaretha en hare taute waren Dat schreeuwen onze rood blauwe politiekers. Het driejaarlijks verslag over den toestand van het offlciëel middelbaar onderwijs verscheen dezer dagen. 20 Koninklijke Athenea's 6.047 leerl. 78 middelbare scholen voor jongens 15.372 n 34 Middelbare scholen voor meisjes 6.159 n 13 Gemeentegestichteu voor 't middelbaar onderwijs voor jon gens 2.357 10 ld. voor meisjes 2.531 Middelb. Normaalschool van Brussel 63 b ld. van Luik 66 8 Gepatroneerde colleges 1.008 5 Middelbare scholen 632 34 235 Die verschillende gestichten krijgen van den Staat en de Gemeenten jaarlijks ongeveer NEGEN MIL LI O EN. In "de vrije gestichten van middelbaar onder wijs (bisschoppelijke gestichten, colle ges der Jesuïten, middelbare scholen, enz.), zyn 72 duizend 545 leerlingen, dus 38 duizend 310 meer dan in de offlieële inrichtingen, en die genieten NIET DE MINSTE TOELAGE. Het vrij onderwijs van middelbaren graad bespaart dus aan de lastenbetalers de kolossale som van TIEN M1LLIOEN FRANKEN. En toch zyn de blauwen tegen het vrij onderwijs, toch willen zij het op alle mogelijke wijze den grond inboren omdat zy daar de 3Choone ziel van het kind zien opgroeien in eer on deugd, omdat die daar ontsnapt aan hunne duivelsche wolvenklauwen 1 Als de jongeling, by 't schitterend zonnelicht v?n /.flue om wakende lente, h-t bloeiend levenspad betreedt, o, dau schijnt hem alles hoopvol en reuskleurig! De volwassen man, zijne krachten overbewusi,strijdt moedigdes menschen bestaaustrijd. De weg loopt door distels en doornen maar hier en daar eene wellustige roos geeft hem nieuwe kamp- lust 6D moed. Bij het angstig onontloopbaar levens einde staat hij niet stil, de dag van heden behoort ons toe. De wijn is geschon ken en, hy moet gedronken worden. thuis gekomen. Zy ging zitten en greep haastig na<tr een boek. De stemmen toefden een oogenblik, en toen trad Mevrouw Nethercombe binnen. Ze was zeer vermoeid, en Margaretha, die haar volgde, zag er bleek en teer als een geest uit. Ze wierp haar bouquet op tafel en liet haar bovenkleed afglijden. Alice keek op, terwijl haar hart pijnlijk bonsde. Ze vestigde haar blik op Marga retha, en keek toen langs daar heen. Het kwam haar in haar toestand van opgewon denheid voor, alsof Margaretha's blauwe o igen haar het geheim ontrukken zouden, alsof ze i:i haar blik het vreeselyke ge beurde vau dien avond zouden lezen. Ze schraapte hare keel en bevochtigde hare lippen. Wel zei ze met moeite. Margaretha ging naast haar zitten. Het wa3 prachtig 't was heerlijk, zei ze. Ik geloof, dat ik me nog nooit zoo goed geamuzeerd heb. Ik zou een heele week lang iederen avond wel naar de a Tannhauzer toe willen gaan. Oh, 't wai verrukkelijk. Maar 't was vreeselijk ver moeiend. L)e opera was over twaalven pas uit, en Jack moest voor dien tijd heen gaan. Was Jack hij u riep Alice uit. Margaretha's bleek gelaat kleurde eeu weinig. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1911 | | pagina 1