Donderdag 23 November 1911 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4417 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan do Stad an Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Leesl en verspreidt "De Denderbode,, Misdaden en straffeloosheid, 11. Ajuin-Zaadteelt. Zondagrust. Het volgende schrijven Uurtabel der Slissen NDERBO Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- eiia* van den volgoadïn dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vungen zijn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, N* 31 in in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen oj 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën alt vreemde landen zich te wenden ten bureele vu dit blad. cijiquk euuu. De personen welke een abonnement nemen aan de De Denderbode voor hel jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar UOSTEI.OOS. Men kan zich aboDneeren aan De Denderbode» op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door »t welk men bediend wordt. l'RIJZEN DER ABONNEMENTEN Voor de stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den buiten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden. Wie met ernstige aandacht in de nieuwsbladen het allerhande nieuws of, gelijk men somsook al zegt, over moord en brand leest, moet bemerken boe van langs om meer nieuwe reeksen misdaden en overtredingen de kolommen aanvul len. Waaraan dit toe te schrijven Voor ons ten grooten deelo aan de straffeloosheid der misdaden. En inderdaad, alle andere oorzaken van kant gelaten zooals de groote verdorven heid onzer tijden, de driften, noch dooi de gezonde rede, noch door dc christene leerstelsels in toom gehouden, de plaag der dronkenschap, komt men onvermij delijk tot bet besluit dat de straffeloos heid der misdaden de bijzonderste oor zaak is van hunne vermenigvuldiging. Wanneer de christelijke of godsdien stige voorschriften en 'i geweten mach teloos geworden zijn om de uitspattingen der hartstochten te bedwingen, heeft liet menschelijk Gerecht tot oppersten plicht zijnen slraflenden arm te doen gevoelen en zoo, door dwang op het lichaam, uit te werken wat de drukking op 't gewe ten niet meer vermag. Zoodra hel Gerecht dien plicht gansch uit het oog verliest of zelfs maar gedeel telijk, zijn de veiligheid en de orde te loor die'het moet trachten te bewaren en te handhaven in de samenleving. Bijna dagelijks brengt men er ons treurige en akelige schouwspelen van voor oogen. Wie zich op zekere uren langs zekere wegen waagt met eeue som geld op zak, kan er het leven bij verliezen. Moeders die hunne iievelingen, hunne kinders, ergens buiten bun waakzaam oog laten vorkeeren, moeten vreezen dat het eene of het andere zedeloos monster ze als een tijger, en soms veel erger nog zal verslinden. Nergens is de deugd meer in veilig heid de misdaad integendeel steekt langs om meer, lijk do legendarische draak met zeven koppen, haar hoofd op, zonder vrees van uitgeroeid te worden. En is het leven van een eerlijk mensch dan toch niet meer weerd dan het leven van honderd schurken Wanneer dan toch zal er eens kracht dadig worden opgetreden en een voor beeld van straf uitgesproken dat de boo- zen met angst vervult en de goeden weerom rustige en veilige dagen doot beleven Hoeveel bloed van onschuldigen en deugdzamen roept nog altijd om wraak? Waarlijk bedroevend is het om 1)8- statigen hoe misdaad en ondeugd zulke hardnekkige eu welsprekende verdedi gers vinden, welke meermaals speculee- ren op de gevoeligheid der Rechters en van de toehoorders ja, welke er naar streven, door hunne welsprekendheid, feiten en daadzaken af te breken die klaar en duidelijk en zonder den miDsten twijfel bewezen zijn. Vrijspraak volgt, en dan wordt de misdadiger meestal door de toehoorders luidruchtig toegejuicht De misdadiger door 't Gerecht vrijge sproken verlaat de bank der beschuldig den liet hoofd met fierheid in de lucht, terwijl vele aanwezigen ontmoedigd en vernederd huiswaarts keeren, zich af vragend wat de goeden zullen moeten aanwenden om zich aan de klauwen der booswichten te ontrukken. De dag en weekbladen die op schan daal leven helpen er veel aan toe, om soms de afschuwelijkste wanbedrijven te verontschuldigen, to verbloemen en de daders als helden te bezingen. Vooral de socialistische drukpers maakt zich hieraan piiclitig. Nu dit wordt gedaan uit winstbejag het is immers geweten dat die gazetten goeden aftrok vinden bij hen die op schandaal azen. Hoogst noodzakelijk, hoogst dringend is het, dat eindelijk alle gevoeligheid, alle theatrale redevoering buiten de gerechtszalen worden gebannen en slechts de strenge gewetensplicht het vonnis der Rechters en de pleitrede der verdedigers beheorsche. Mochte het eindellijk uit zijn met die noodlottige straffeloosheid der misdadenl 81e Vervolg. I Hij kwam na het eerste bedrijf in onze loge, zei ze, en hij bleef,oh, heel lang, l totdat Lord Crowley kwam, en ik ben er zeker van dat hij zich niet voor bij twaalven bij ons voegde, is 't niet, moeder Mevrouw Nethcrcombe keek op. Ze was lusteloos in oen-stoel gezonken. Ze zag er vermoeid, uitgeput uit, en er lag eene vreemde, gejaagde uitdrukking in hare oogen. Was het, vroeg zo, bij twaalven Ik dacht dat hij vroeger kwam. De tijd is mij lang gevallen, ik was zoo vermoeid. Margaretha stond vlug op en trad op haar toe. Gij zijt nu moe, riep ze uit. Laat mij uwe bandschoenen uittrekken.Leun achter over, dan zal ik u koelte toewuiven. En laat Sims u wat warme soep brengen, ja, moeder Mevrouw Nethcrcombe schudde het hoofd,doch op datoogenblik trad Sims met een blad met champagne, ijs en limonade, en sandwiches binnen, en Margaretha stond op, trad op hem toe en voegde hem snel fluisterend eenige woorden toe. Onrustig draaide Mevrouw Nethercombe het hoofd om. De ajuin is eene specerijplant die in allo huishoudens veel gebruikt wordt daar nochtans het zaad altijd duur ver kocht wordt, denk ik, aan mijne lezers aangenaam te zijn, met hen op de hoogte te brengen van hunne zaden zelf te winnen. Kies dus met den oogst de hollen uit, die op het hoogste punt de kenmerken van de variëteit bezitten, welke gij kweeken wilt, bewaar ze tot October- November op eene droge plaats. Op dit tijdstip maakt gij uwen grond gereed door hem van verteerd mest te voorzien, na het spitten strooit ge het volgend mengsel op 50 gr. superfosfaat., 40 gr. kloorpotassium en 15 gr. zwavelzuur ammoniak per vierkante meter, welke gij, met den riek, oppervlakkig ingraaft. Na eenige dagen plant gij uwe bollen op rij, met eenen afstand van 00 centi meters tusschen en 20 centimeters in de rijgewoonlijk plant men die ajuinen in de lente, dit is verkeerd de vóór de winter geplante hollen vatten onmiddel lijk wortels en ontwikkelen hunne bla deren met de eerste schoone lentedagen, in hunne werking geholpen door de bijvoeglijke meststoffen welke hun opge diend worden, maken de planten straffe stengels, voorzien van groote bloem- schermen die talrijke, zware en welge vormde zaden opleveren. Zoodra de ajuin zijne eerste bladeren ontwikkelt, moet men den grond hak ken om hem te verwarmen en losser te maken, terzelfdertijd strooit gij op den grond 20 gr. zwavelzuren ammoniak per vierkante meter. De stengels zich heel sterk ontwikke lende, moeten ondersteund worden in weioig uitgestrekte kuituren spant gij over de rijen eene koord of eenen ijzer- draad, waaraan gij do stengels met raphia vastbindtin de groote teelt, worden de stengels buitenwaarts onder steund met erwtrijzen, binnenwaarts legt gij, hier en daar een erwtrijs, om de stengels recht te houden. Het zaad rijpt in Augustus en bewaart zijne kiemkracht gedurende 2 tot 3 jaar; het jongste zaad is nochtans altijd het beste. G. IMPATIENT. Van;'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 26 November 1911 M. Gi-iysselinckx, Molenstraat. werd ons te laat toegezonden om Zondag 11. te kunnen meegedeeld te worden Zondag verleden gaf de Üudetudenten- hond van het St. Martensgesticht zijn jaarlijksch Avondfeest. Niettegenstaande het ongunstig weder was de ruime feest zaal, zooals altijd, bomvol. En geen won der onder de ijverige en kunstige leiding van haren bestuurder, den E H. Van den Bossche, staat de tooneelafdeeling der oud-leorlingen, die, pas enkele jaren ge sticht, zoowel haren naam ln Liefde Bloeiend draagt, bij het publiek en bij alle tooneelliefhebbers van stad en buiten gemeenten, zeer gunstig bekend. Een puik orkest, met zorg samengesteld en bestuurd door M. Cammaert, vergastste ons, tusschen de bedrijven, met menig kunststuk uit zijn repertorium. Het drama Een Held schetsen uit den droeven schoolstrijd van 1879 tot 1884, is wellicht geen meesterstuk in onze too- neelletterkunde het stelt toestanden voor, al te geweldig, al te realistisch, al te moei lijk om op het tooneel te brengen maar het is toch een stuk volksleven, naar de waarheid geschetst, uit een tijdstip zoo akelig, zoo vrijheidmoordend, uit een tijd stip van dwang on vervolging, een tijdstip door onze tegenstrevers uit al de krachten hunner goddelooze ziel teruggewenscht, zoodat het een goed werk mag heeten, een werk van doortastende propaganda, zulk tyd«tip te doen herleven op de planken en voor de oogen van ons Katholiek Volk voor te stellen, al wat de vijanden van het godsdienstig onderwijs in het verleden uitwerkten en hetgeen ze ons voor de toe komst voorbereiden. En ons volk, daar zoo talrijk aanwezig, heeft ten overvloede getoond dat het door en door christen blijft en dat het nu, ovenals in 1884, bereid is om onder het zingen van het lied Zij zullen baar niet hebben De schoone Ziel van 't Kind, ten strijde te trekken voor de vrijheid van den christen huisvader in de opvoeding zijner kinderen. Ons volk zal vol bewondering voor de heldhaftige houding van den afgematten grootvader, die liever stierf van honger en gebrek/ dan de zielen zijner kleinkinderen aan de beulen der armenkamer en aan de zielenmoorders van het schoolcomiteit over te leveren. Het had diep gevoeld mede lijden met do twee arme kleinen, slacht offers der verdrukkers en der broodroovers. Het trippelde van verontwaardiging voor de hartelooze handelwijze der speurhonden van het Staatsbestuur en der leden van het - Sims, zei ze, wanneer heeft de Lord gezegd, dat hij thuis zou komen Alice boog zich voorover. Hoorde ik hem een paar uren geleden niet uitgaan, Sims zei ze dat meende ik ten minste. Neen, jufvrouw zijn lordschap kwam om hij tienen thuis. Maar, riep Alice uit, ik ik hoorde liern om acht ure, of even er over. Hij was toen thuis. Ja,dat is ook zoo, jufvrouw, zei Sims, doch hij ging bijna onmiddelijk weer uit, en kwam om bij tienen weer thuis. Dus is hij nu thuis, zei Mevrouw Nethercombe. Zog hem dat wij terugge keerd zijn misschien zal hij wel beneden komen. Siras verdween en Margaretha begon hare moeder weer koelte toe te wuiven. Alice legde haar hoek neer. Iedereen was er zeker, van avond, zei ze. Ze zonk beurtelings warm en koud wordend, in haar stoel achterover, 't Liefst was ze opgesprongen en weggeloopen. Charlotte Russell lag in precies zulk eene houding in dat sombere huis in Notting Hill. Hot bloed steeg haar warm naar het hoofd. Hoe kon ze blijven zitten en het verdragen Zij rees half op en zonk toen weer terug. Ik heb niet erg op de menschen gelet, zei Margaretha. Ik had zooveel om over na te denken. Alice keerde vlug het hoofd om. Zij begon te begrijpen, waarom Margaretha vergeten had naar de aanwezigen te kijken. Natuurlijk vergat ze hot, toen Jack in haar gezelschap vertoefde arme Margaretha die Lord Crowley zou moeten trouwen. Wilde Lord Crowley niet met u meê naar huis gaan vroeg Alice maar mis schien bracht hy u thuis Margaretha gaf geen antwoord, doch Mevrouw Nethercombe, die plotseling uit haar gepeins ontwaakte, schudde het hoofd. Ik weet niet wat ik van hem denken moet, zei ze snel. Hij kwam pas halfweg de opera, en zag er uit oh, zag er uit, alsof hij gek zou worden. Margaretha ge zult het met mij eens zijn, dat hij er zeer vreemd uitzag en zich buitengewoon ge droeg. Eene ongewoon harde uitdrukking ver scheen op Margaretha's gelaat. Ze drukte de lippen opeen. Er was niets bijzonders aan hem te bespeuren, zei ze. Mevrouw Nethercombe richtte zich op, Niets bijzonders, begon ze, en zweeg toen plotseling, terwijl zo terug deinsde. Wat was het 1 riep Alice snel uit. Vertel 't mij. Wat was het Niets, zei Margaretha. Als het dan niets was, zei Mevrouw Nethercombe bijna streng, vertol het haar dan. Schoolcomiteit die voor niets terugdeinsden, noch voor bedreigingen, noch voor beroo- vingvan werk en loon, noch voor woonst ontzegging, noch voor helache lastering der kloosteringen om den grijzen Held, die steeds onwankelbaar bleef, tot wankelen te brengen. Ja, ons christen volk daar aanwezig toonde zijn medegevoel, nu door de indruk wekkende stilte, die in de zaal heerschte, dan door luidruchtige toejuichingen die weerklonken, maar meest, naarmate de aangrijpende tafereelen op het tooneel voorbij trokken, door de overvloedige tra nen die aan alle oogen ontsprongen. En DAT zyn de zoogezegde vrienden der Vrijheid Hoorde men by het uitgaan, door velen uitroepen. En dat wil men weer invoeren 1 zei een ander. En geen Vrijheid meer voor den huis vader DAT nooit 1 sprak menig kiezer. Maar na lijden komt verblyden na geween gelach. Na het treurspel, een lustig blijspel Onze lastige Spelling Hier, evenals in het drama, hebben al de spelers hunne rol zoo wel en zoo na tuurlijk vertolkt, dat er volstrekt niets op af te keuren viel. Of er van het begin af tot het einde toa gelachen werd 1 Voor het sluiten moeten wij aan de leden van In Liefde Bloeiend een hijzonder pluimpje, geven om hunne vorderingen in de besctiaafde uitspraak. Wat is men toch daarin, te Aalst, sederrt drie vier jaren, met reuzenstappen vooruit gegaan Met moed en volharding den ingeslagen weg voortgezet, om tot de vol maaktheid te geraken In die hoop, zeggen wij, met het deftig publiek, dat Zondag in de beste stemming huiswaarts trok Tot weerziens tot toekomende jaar 1 in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, 11 ure. Weekdagen 5 6, 6 7, 7 8, 10, ure. Kerk van St Joseph Zondagen 5 7, 8 1/ï> 9 1/z, li ure. Weekdagen 6, 6 1/2, 7, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5, 6 1/i, 7 i/2, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. KERK DER E.E. P.P. CAPUCIENEN ST. JOB. Zondags lc Mis om 5 ure 2" Mis om 6 ure 3e Mis om 7 1/2 ure om 9 ure Hoogmis 's avonds Lof om 51/2 ure. - Het was alleen maar een rood vlekje op de borst van zijn overhemd, zei Marga retha aarzelend. Het was niets bijzonders hij had zich bij het scheren gesneden, maar moeder moeder dacht dat het iets anders was. Mevrouw Nethercombe zat in kaars rechte houding,met zenuwachtige, bevende vingers aan haar zetel plukkend. Oh, de hemel weet wat ik dacht, riep ze uit, maar toen ik hem onze loge zag betreden, joeg hij mij schrik aan. Ik riep hem toe, en hij scheen bijna versuft te weztn. Ik ben er zeker van, dat het meer dan een klein wondje was. Er steekt iets achter. Hij werd plotseling bleek en ontstelde zichtbaar, toen ik hem vroeg wat het was. En en hij keek den heelen avond zoo vreemd hij was juist als een man inet... met... Zo zweeg. De deur was opengegaan, on Lord Nethercombe stond een oogenblik op den drempel naar binnen te kijken. Mevrouw Nethercombe ontstelde en keek haar man verschrikt aan. Hij was vreeselijk bleek vreeselijk bleek en oud en gebogen, en sinds dien morgen had er eene groote verandering met hem plaats gehad. Hij trad langzaam binnen, alsof hij nauwelijks begreep wat hij deed.Regelrecht liep hij op zijne vrouw toe, en zij stond half op, hem met een smeekend gebaar hare hand toestekend. Hy keek op haar neer. Sinds hij van morgen hare kamer verliet, was er veel gebeurd. Toen hadden ze zoo nauw ver bonden geschenen Margaretha had hun beider leven tot elkander gebracht Mar garetha die Lord Crowley wilde trouwen om zijne eer te redden. Deze gedachte deed hem plotseling hui veren. Hij keek naar haar, terwijl zijne hand zwaar op den stoel zijner vrouw leunde. Margaretha zat met een gelaat, even wit als hare witte japon, naast Alice, en in hare blauwe oogen lag eene hard vochtige uitdrukking, welke hy daar nog nooit gezien had. Wie ziet er uit, alsof hy achtervolgd werd. vroeg Lord Nethercombe langzaam. Over wie spraakt go Mevrouw Nethercombe gaf een oogen blik geen antwoord, en keerde zich toen met een ruk om. Lord Crowley, zei ze scherp. Ik vond, dat hij er vreemd uitzag, John, ik was bang van hem. Ah 1 Lord Nethercombe streek met de hand over zijn gelaat, en Margaretha sprong met een kreet op. Moeder, er was niets bijzonders met hem, riep ze ademloos uit. Hij gaf immers eene verklaring hij had zich in dei- haast geschoren, dat was alles. Er was niets om bang voor te worden, en gy zegt dat maar om om my over te halen hem op te geven. Maar ik kan nietmoeder, ik kan hem niet opgeven. (Wordt roortgeset)|

De Denderbode | 1911 | | pagina 1