1 Donderdag 50 November 1911 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4419 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst- Voor de Neringdoeners. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. De Bok kenrijders Adventerwten 't Is maar 'n boer. Slad Aalst.-Werkbeurs Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ming van den volgoa ion dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vungen zijn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, N* 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. HeereQ Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sich te wenden ten bureeie van lit blad. CUIQUK HIJUH. De personen welke een abonnement nemen aan do De Denderbode voor het jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar KOSTELOOS. Men kan zicli abonueeren aan De Denderbode op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door t welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voor de stad tweemaal Ier week Ir. 5,00 Voor (ten buiten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijsmoetvooraf betaald worden. Leesten verspreidtDe Denderbode,, Het ministerie van Dijverheid en ar beid kondigt den tekst af van liet voor ontwerp van wet betreffende de polic'e- regeling van den handel, dat aan den Hoogeren Raad der Ambachten en Ne ringen voorgelegd geweest is, en dat daar in verschoidene zittingen bespro ken werd. De raad heeft er nogal be langrijke wijzigingen aan voorgesteld, die nu ook, samen met het verslag van den raad, in druk gegeven zijn. Waar schijnlijk zal vroeg of laat dat ontwerp door den minister aan de Kamer onder worpen worden, doch wanneer dat zal gebeuren, en vooral wanneer de Kamer het zal bespreken en stemmen, dat blijft nog een raadsel. In alle geval, het ontwerp is belang wekkend genoeg om er eenige bijzonder heden over mee te deeleD, welke zullen doen zien hoe men in liet ministerie de neriugdoeners zou willen ter hulp komen in hunnen strijd voor het bestaan. Het ontwerp spreekt eerst en vooral over de oneorlyke of liever ongeoorloof de concurrencie, waardoor de hande laars en neringdoeners veel te lijden hebben. Er worden maatregelen in voorgesteld om vergoeding te doen ver- leenea voor alle zedelijk of stoffelijk nadeel, bun door ongeoorloofde midde len veroorzaakt, om den handelsnaam to beschermen en te beletten dat oneer lijke mededingers misbruik maken van zekere aanduidingen, benamingen, tee- kens of merken, waarvau een ander zich den eigendom verzekerd heeft. 82e Vervolg. Lord Nethercombe hief plotseling het hoofd op en keek haar aan. Hij was naast Mevrouw Nethercombe in een stoel gaan zitten, en Margaretha stond met gevouwen handen, schitterende blauwe oogen en opeen geklemde lippen naar baar te kyken. Achter baar zat, bleek en onbeweeglijk als een standbeeld, nauwelijks ademhalend, Alice. Gij weet, dat ik hem niet op kan geven, herhaalde Margaretha. Lord Nethorcombe slaakte een diepen zucht. Nu begreep hy het wel. Weer ging er eene koude rilling over hem heen. Nog maals zag by Joanna's hardvochtig, wreed, door het zonlicht beschenen gelaat. Hij zag hare sierlyko gestalte weer voor zich, zooals hy baar 's morgens in hot park ge zien had. Was het pas 's morgens geweest, of honderd jaar geleden Er scheen sinds dien tyd zooveel gebeurd te zyn. en toch had hij nog pas oenigo uren geloden zijne vrouw in de arinen gehouden was liet pas eenige uren geleden, sinds hy ver nomen had, dat zo eone speelster, eene falsaris en eone dievegge was Volgens het ontwerp zou er bij ko ninklijk besluit mogen bevolen worden dat er op de kisten, pakken, omslagen, enz., de inhoud, het gewicht,' de hoe veelheid, enz. der koopwaren opgegeven worde. Het zou bovendien verboden worden, nieuwe onbeschadigde koopwaren aan een prijs beneden do wezenlijke weerde te verkoopen of te koop te stellen met een doel van ongeoorloofde concurrentie. Zulke tekoopstellingeD zouden desnoods aan bijzondere voorwaarden moeten onderworpen worden. Wanneer een voorwerp, 't is gelijk hoe, te koop geboden wordt met een aangeteekenden prijs, dan moeien, behalve uitdrukkelijke voorbehoudin- gen, al de gelijke voorwerpen in den winkel voorhanden, aan denzelfden prijs afgeleverd worden wanneer er zich een kooper voor aanbiedt. Er mogen aan de koopers geene koopwaren als premie of winst aangebo den worden, of de weerde ervan moet er op aangeduid zijn, en de kooper mag de weerde in geld eischen. De verkoopingeu met voorwaarden, dio aan loterijen gelijken, bij voorbeeld wanneer de kooper eerst een zeker getal bons moet voortverkochtbebbeD, zouden volstrekt verboden worden. Het ontwerp bevat verdere strenge bepaliugen om de uitverkoopen te rege len de duur van zulke verkoopingen en de hoeveelheid te koop gestelde wa ren moeten aangegeven worden bij bet schepencollege en er mogen geene an dere waren bijgevoegd worden. Die bepaling zou nochtans niet toepasselijk zijn op de zoogenaamde uitverkoopen einde seizoen ten ware deze bij op- of afbod en met roepen gedaan worden. Er zouden daar nochtans ook bijzondere voorwaarden voor opgelegd worden. Indien de wét niet stipt wordt nage komen, kan de vrederechter al zulke uitverkoopen doen staken. Het ontwerp houdt zich eindelijk bezig met de belangrijke kwestie van bet leuren. Het leuren op straat of van deur tot, deur zal enkel toegelaten wor den voor onbereide eetwaren, brand stoffen en klein merceriegoedalsook aan de kleine leurders, de dagblad ver- koopers, de mandenmakers, ketellapers. enz. De leurders zullen aan de deuren niet mogen kloppen noch bellen, noch in de huizen mogen binnengaan, zonder er door de bewoners toe verzocht te zijn. Zij zullen buDne waren mogen uitroepen of hunne komst door eenig sein bekeud maken, doch de gemeentebesturen heb ben liet recht daar een bijzonder regle ment voor op te maken. Hij stond plotseling op en liep het ver trek op en neer. Margaretha bewoog zich niet, en Mevrouw Nethercombe scheen pogingen te doen om te spreken, doch haar echtge noot had tweemaal het vertrek doorkruist, voordat een stamelend gefluister van hare lippen klonk. Alles zal terechtkomen, Margaretha, fluisterde ze. Alles zal terecht komen. Ga naar bed. Marg.iretha's keel scheen als dicht ge nepen te worden. Er hoeft niets terecht to komen, viel byna scherp uit. Ik wil niet, dat iets terecht komt. Gij begrijpt niet... Mevrouw Nethercombe boog zich, juist toon Lord Nethercombe zich omwendde, voorover. Ik wel, kind ik wel. Kind, alles zal terecht komen. Maar... ga nu naar bed. Hare stem brak en er stonden tranen in bare oogen, want op dat oogenblik aan schouwde ze Margaretha, niet zooals ze nu was, terwijl de schaduw eoner zonde haar jong leven verduisterde, doch als een kind in een wit kleed en met een overvloed van gouden krullen. Lord Nethercombe was weer naast haar nog voordat Margaretha tijd goh^d had om te antwoorden. Zwaar legde hij de hand op haar schouder. Ja, ga naar bed, kind, zei hy. Ge ziet er vermooid uit en Alice ook. Hij keerde zich om. Waarlyk, Alice kykt, alsof ze Het leuren 's avonds, na zonsonder gang, zal verboden zijn, behalve in de gevallen, voor welke het gemeentebe stuur de toelating zou verleenen. De leurders en rondreizende kooplie den en ambachtslieden moeten op zicht bare wijze eene plaat dragen met den naam van hunne woonplaats en volg nummer zy moeten voorzien zijn van een getuigschrift van zedelijkheid en van een bewijs dat zij op den rol der patenten zijn ingeschreven. Op verzoek der plaatselijke policie. moeten zij opge ven van waar zij hunne koopwaren hebben, uitgezonderd voorde eetwaren. Het leuren zal verboden worden aan de kinderen van min dan 16 jaar, indien zij niet vergezeld zijn van hunne ouders of van personen, die de plaats dezer bekleeden aan de volwassenen, die met benden van meer dan drie leuren aan de personen die zekere veroordeelingen ondergaan hebben. Het ODtwerp vermeldt verder de straffen, die voor de overtredingen der wet zullen toegepast worden hoeten van 1 tot 25 frank, maar ook van 50 tot 2000 frank. Er zijn nog verschillende andere bepalingen, die wij later bij gelegeoheid zullen doen. kennen. Buiten die eigenlijke wetsbepalingen, hoeft de Hoogere Raad der Ambachten en Neringen in zijn verslag verschillende goede wenken gegeven, waaruit de neringdoeners nut kunnen trekken, vooral voor wat de rechten der beroeps verenigingen tegen de oneerlijke con currencie betreft. 't Ware te wenschen dat de Kamer niet al te lang zou moeten wachten om zich bezig Ie houden met dat ontwerp dat bestemd schijnt om, onder menige opzichten, goede uitslagen op te lever en en een einde te stellen aan zekere mis- hruiken, waarover de neringdoeners terecht klagen. MAATSCHAPPIJ Het Bestuur heeft, in vergadering van 21 November 11., vastgesteld dat de 45 le verjaring zal gevierd worden op Maandag 18 December aanstaande. Om 10 uren plechtige zielmis, ter St. Marten8kork en om 7 uren 's avonds Avondmaal. een spook gezien had. Zijt go niet wel, kind. Alice stond wankelend op. Gedurende de laatste oogenblikken had ze zich weer in het armoedige kamertje in Notting Hill bevonden, waar de vrouw met het pistool schot in den hals achterover op haar stoel lag. Dit tafereel was niettegenstaande al hare pogingen om het te verbannen, weer voor haar opgedoken, en zo was koud en huiverig, toen ze Lord Nothorcombe bijna gedachteloos aanstaarde. Ik ik ben alleen maar moe, zei ze. Ik zal blij zijn naar bed te gaan. Zo keerde zich tot Mevrouw Nethercom be en hoog zich voorover om haar te kussen. Hare lippen waren ijskoud, en onwille keurig kromp Mevrouw Nethercombe in een. Wel, Alice, ge zyt bevroren, riep ze uit. Hoe zijt ge toch zoo koud Alice klemde de handen ineen. Hare tanden klapperden, en voortdurend scheon boven alle andere geluiden uit, de ruwe stem van de vrouw te weerklinken, dio ze vermoord had van de vrouw, die Lord Croft's echtgenoote was Haastig keerde zy zich om. Dat weet ik niet, zei zo. Misschien heb ik wel kou gevat. Maar ik zal naar bed gaan, en dan zal 't wel gauw over zijn. Gaat ge mee Margaretha. Zo wachtte niet op antwoord, doch trad op de deur toe. Margaretha volgde haar, en indien ze niet zoo door hare eigene ge- Do erwt is eene half winterharde plant, voorden winter gezaaid, weerstaat zy aan onze gewone winters, nochtans moet deze cultuur eene voorwaarde vervullen, het stengeltje moet voor do vorst boven de grond ontwikkeld zijn on eenige bladeren gemaakf hebben. Verschynt integendeel de vorst voer de kieming, dan is de kiem ver nietigd en de zaaiing moet herbegonnen worden. Indien gij op tijd zaait (einde Nov.) moet gij zulks niet vreezen, maar om zeker te spelen, doe uwe zaden acht dagen op voor hand kiemen met ze gedurende 12 uren in 't water te dompelen, neem ze dan uit het water, leg ze in eene telloor en dek ze met een doek, na eenige dagen ontwikkelt zich het worteltje, ze zijn dan goed om te planten zoo behandeld, ziet men weldra de stengels uitkomen en uwe planting is gered. Om do kieming te bespoedigen, vult gy de riolen waarin de erwten geplant zyn, met wel verteerde mestaarde twee rassen moogt gy hiertoe gebruiken. 1° de lage broeierwt en de lage sluimerwt op goed gelegen banden in 't zuiden 2° in vollen hof de vroege erwtsoorten met rijs zooals Prins Albert, Rapide, Caractacus, Express en de sluimerwt van 40 dagen. Deze planting zal gebeuren op de droog ste plaats van uwen hof spit den grond tot eenen steek diep, meng dan met de bovenste laag de volgende meststoffen 6 k. superphosphaat, 4 lc. kloorpotassium en 1 k. zwavelzuren ammoniak por are na den Winter dient gij mot het eerste ophak ken, nog 1 k. dezer laatste meststof toe. Alhoewel de potasch en de phosphoorzuur de twee voornaamste meststoffen zyn die de erwten verlangen, wordt, in dit geval, de stikstof onontbeerlijk om deze planten te versterken, die altijd min of meer van den schralen winter te lyden hebben en alzoo mot eenen sterken groei, eenen over- vloedigon en vroegen oogst te verzekeren. Een afstand van 35 cent. tusschen do rflen is voor do lage erwten voldoende, terwijl gy 80 cent. ruimte zult laten tus schen de bedden der hoogc soorten deze ruimte kan benuttigd worden voor het zaaien van radijs, spinagie, enz. Wanneer de planten eeno hoogte van 10 cent. bereikt hebben aardt men ze aan en onmiddellijk daarna worden de ryzen er ingezet, breed genoeg uiteen om hoven de planten enne soort van koepeldak te vor men. Volgens dat gij het eone of het andere ras aangekweekt hebt, zult gy uwe erwten plukken in 't begin of op 't einde Mei. G. IMPATIENT. dachten in beslag genomen was geweest, zou ze bemerkt hebben, dat Alice blinde lings aan den knop rammelde en bijna struikelde toen zij den drempel over schreed. Want het gelaat der doode vrouw scheen onder het voortloopen duidelijk, dreigend en beschuldigend voor haar op te rijzon. HOOFDSTUK XXXVII. Dekenlenis. Toen de deur achter de beide meisjes dicht ging, keerde Lord Nethercombe zich tot zijne vrouw. Dit doende, veranderde zijn gelaat snel. Het werd ouder, nog blee- ker en meer gerimpeld. Hij liep langzaam naar den schoorsteenmantel en stond als verblind in den haard to staren. Mevrouw Nethercombe volgde zijne bewegingen met spanning. Zij zat kaarsrecht in haar steel, terwijl ze gejaagd adem haalde. Ze moest het hem nu vertellen. Zo kon het niet langer dragen, en gedurendo al die lange uren in de opera had ze zichzelf voorbereid, en getracht haar moed zooveel mogelijk te verzamelen. Ze moest het hem ver tellen. Margarotha's bleek en wanhopig gezichtje bij het go- dempte licht in den schouwburg had. haar 't hart gebroken, en iets vreemds in Lord Crowley's uiterlijk, toen hy zich pas laat op den avond by hen voegde, had haar be- Onder dezen titel deelt odzo Confrater Het Zondagblad van Geeraardsbergen, het volgende schrijven meê 't welk de waarheid vervat «'t Is maar 'ne boerzoo zeggen soms groote en ook vele kleine heeren in de stad. 't Is maar 'ne boer» zoo schreeuwen de socialisten, en van de boeren hebben wy ons niets aan te trekken. De boer omzijn biood te winnen, heeft vrede noodig, in tyd van vrede gaan zijne zakeu vooruit. Daarom is de boer 't beste bolwerk tegen revolutie en ongeloof. Dit weten de socialisten, en daarom halen zij "voor die dompers van boer tjes medelijdend de schouders op. 't Is maar 'ne boer zeggen de libe ralen, en die ploegen die in God geloo- ven n zijn enkel goed om te betalen. o 't Is maar 'ne boer, ja, maar 'ne boer heefi meer verstand dan vele blau- wen, die met hun verstand te koop loo- pen, hij laat zich geen appelen voor citroenen in de band steken. 't Is maar 'ne boer ja, maar 'ne boer die zijne ware vrienden kent en geen gehoor geeft aan volksbedriegers en kwakzalvers. De boer weet aan wie hij zijnen tegen woord igen toestand te danken heeft, bij weet wat ons Katho liek Ministerie, wat onze Priesters, wat de Belgische Boerenbond voor hen ge daan heeft. 't Is maar 'ne boer ja, maar in den Boerenbond met andere boeren veree- nigd, is hij eene macht waarmede de vijanden van Kerk en Godsdienst moe ten afrekenen. De Boerenbond heeft instellingen in 't leven geroepen die niet alleen tot eere strekken aan de inrich ters maar nog aan gansch den boeren stand. Dit alles weet de boer, en omdat hy dit weet, laat hy de geleerde liberalen maar zeeveren, en blijft 'n boer... met verstand. 't Is maar 'n boer en hy maakt zich niet kwaad, want bij zich zeiven peist hij 't is beter 'ne boer dan 'ne snul. Worden gevraagd door de Patroons 2 Schrijnwerkers. 1 Smeder bank worker. 1 Loodgieter zinkbewerker. Vragen der Werklieden i Ajusteerder Werktuigkundige. 1 Ajusteerder IJzerdraaier. sluit onwrikbaar gemaakt. Zo moest ze zou het hem vertellen. Ze stond plotseling op en keek naar hem. Hoe na was ze er dien morgen aan toe ge weest, het hem te zeggen Indien Joanna slechts niet gekomen was en hen gestoord had, zou hy nu reeds alles geweten bobben. Het was opvallend, hoe dikwijls Joanna haar reeds tegen gewerkt had. Veronder steld dat Joanna de hand in hare tegen spoeden gehad had Verondersteld dat Joanna mee had gewerkt tot haar ongeluk? Zwaar haalde ze adem. Haar hart deed pijn, haar hoofd bonsde. Zo drukte de bevende handen tegen hare slapen, en trad langzaam en aarzelend op haar echtgenoot toe. John, zei ze fluisterend, met gebroken stam. Onmiddellijk keerde hy zich om. Zyn gelaat was zeer bleek. De vernietiging zijns levens wachtte hem Duister en een zaam lag hot pad, dat hy betreden moest, voor hem. Oneer wachtte hem, schande grijnsde hem aan, doch hy aarzelde niet. Twintig jaar geleden had hij zich met Agnes, zoowel om voor- als tegenspoed, in don echt verbonden, en dus wankelde hy nu niet.Hare schande was zyne schande, hare zonde zijne zonde, En Agnes was eene goede vrouw geweest, totdat de speelkoorta zich vau haar meester had gemaakt. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1911 | | pagina 1