De ontwikkeling van Katanga EEN EN ANDEIt. Wettelijke Besluiten. Prachtige Vertooning Allerhande nieuws. Het Belgisch Koloniaal Verbond (1) dat sedert nauwelijks een jaar de uitwij king der Belgen naar Katanga bevordert heeft reeds eenen schoonen uitslag be haald. Het bestuur heeft aan ongeveer 200 door hem aanbevolen familiën of werklieden de kostelelooze reis toege staan tot Elisabethville, Katanga's hoofdstad. De meeste onzer medeburgers deelen ons aanmoedigend nieuws van de kolonie mede. De talrijke werklieden die daar fortuin gaan zoeken en die hun vak goed kennen, winnen daar een bij ons ongekend loon van 25 tot 30 fr. daags logement en geneeskundige zorgen meestal daarbij begrepen. Men kondigt aan van Elisabetville dat er daar in Oktober laatstleden 1500 blanken woonden waarvan de helft Belg is, de ambtenaren en het personeel der gezel schappen bijgeteld, wel te verstaan. De beste kolonisten zijn diegenen die met vrouw en kinderen vertrokken zijn. Daar z(j voor deze laatsten moeten zor gen, zoo verteren zij hun hoog loon zoo gemakkelijk niet in drank en slemperij en zeggen hunne bezigheid niet op uit louter gril. Daarom heeft het Gouverne ment besloten geene gehuwde mannen meer zonder hunne vrouw kosteloos te vervoeren, tenzij in zehere bijzondere gevallen. De ondervinding van het eerste jaar bewijst dat alleen diegenen die hun vak niet kennen of hoegenaamd geen beroep uitoefenen misnoegd zijn en vaa zin naar het land terug te komon. Zij zijn maar een tiental van dien aard, die natuurlyk geen hoog loon mogen eischen. De gezondheidstoestand van de kolonie is goed. De kolonisten, zoowel de man nen als de vrouwen en kinderen, lijden aan geene plaatselijke ziekten. Als er eenige ongelukken voorvielen, dan was het de schuld van de slachtoffers zeiven die de noodige voorzorgen niet namen om het half tropisch klimaat en de on gezonde omstandigheden van eeno pas geboren groote stad door te staan. Het klimaat heeft geen invloed op de gezondheid van wie iederen ochtend een halve gram kinine gebruikt, geen alcohol en geen ander dan gekookt wa ter drinkt, de ter plaats aangenomen kleederen draagt en een geregeld en ordentelijk leven leeft. Volgens te Elisabethville gedane waarnemingen is er de gemiddelde tem peratuur 19°, de gemiddelde laagste temperatuur 11° en de gemiddelde hoogste temperatuur 26°, het regent er gemiddeld 127 dagen, alleenlijk gedu rende het warm seizoen, van November tot April. Degene die de Zuid-Afrikaan- sche steden bewoond hebben verklaren dat het aangenamer is te Elisabethville. Voor wat de beschavingstoestand aan gaat is de hoofdstad van Katanga, vol gens een hedendaagsch plan geteekend zy is ongeveer van de meest noodige stedelijke inrichtingen voorzien daar bestaat reeds een gasthuis van den Staat, kosteloos voor de behoeftigeD, een ge neesheer en een apotheker, eene katho lieke Kapel, een station, een gezelschap van ouderlingen bijstand Concordia een lustkriog Elisabethville 2 of 3 wekelyksche dagbladen, in 't Fransch in 't Engelsch en in 't Vlaamsch opge steld, een cinema, eene Belgische en eene EDgelsche Bank, eene Cook's agen do, verschillige min of meer gezellige hotels, de bureelen der posterijen, tele graaf, belastingen, burgerlijken stand inschrijving, een notarieel kantoor, eene rechtbank van eersten aanleg, een be» roepshof en een krijgsraad. Aangezien de bevolking en dezer be hoeften terzelvertijd in de nieuwe stad zoo toenemen, heeft het bestuur maatre gelen genomen om het land door onze medeburgers te laten bebouwen. Plet heeft langs den yzerenweg van Sakanië- grens tot Elisabethville 4 landbouwcen trums gestichtOrval, Bellefontaine, Nieuwdorp en Welgelegen, waar het ten zynen koste Belgische landbouwers zal installeeren. Van dezen eischt men het bewijs dat ze den landbouw en do groententeelt goed kennen, dat zij een kapitaal van ten minste 2000 franken bezitten en dat ze met 2 of 3 zonen, ver wanten of gezellen vertrekken die met hen kunnen werken. Wanneer zij in Katanga aankomen hebben kolonisten tusschen twee han delwijzen te kiezen. Zij mogen 1) ofwel eene der hofsteden der Com pagnie foncière, agricole et pastorale te g8an pachten, mits betaling der helft van al de voortbrengselen en deze later voor een aan te nemen prijs koopen 2) ofwel in een der dorpen gaan wo nen van den Staat die ter hunner be schikking stelteene hofstede bestaande uit woning van 2 kamers od toebehoor- ten, voorzien van den Doodigen landbou- wersalm, van eenige inlandsche kiekens en van eene of twee geiten. Een groen- selhof van twee gemeten staat gereed bezaait met Europeesche groenten. De kolonist wordt gedurende drie maanden ongeveer ten koste van den Staat gevoed, de welke zich ook gelast met het ver- koopen der voortbrengselen van het land op de markt te Elisabethville. De inwij keling zal het overige van het land dat gewoonlijk met houtgewas bedekt is moeten ontginnen, de inlandsche wer kers zijn duur en moeilijk om vinden, daarom zal de Staat een stoommachien verhuren voor de ontginning met een huurprijs per gemet. Een landbouwkun dige van den Staat, die in eene hofstede van den Staat planten- én veeteelt be proeft, zal de kolonisten ter hulpe komen. Een geneesheer zal in de buurt wonen. Na een jaar, of vroeger, volgens be geerte, zal de landbouwer een huurprijs moeten betalen 5e van de waarde van het goed of de hofstede aankoopen vooreen jaarlyks betaalbare prijs. Indien hy zich liever elders zou willen gaan vestigen, op een vruchtbaar door hem ontdekte en te ontginnen grond, het staat hem vrij. Proeven van tarwe, aardappelen en groententeelt hebben in verscheidene deelen van Katanga goed geslagen. In het begin zal de groenten- teelt alsook de kleine veeteelt zooals geiten, schapen, varkens, gevogelte allen voordeelig kunnen geoefend wor den. Na 2 of 8 jaar hoopt men met het groot vee tegelukken, ten minste in de streken waar er geene tsê-tsè vliegen bestaan linkeroever der Lualaba, en hoogvlakte van Biano, tusschen Eli sabethville en de grens van Rhodesia. Maar het bestuur eischt van de Bel gische landbouwkolonisten, die het ernstig zal ondersteunen, het bewijs van eene echte ervarenheid. Degene die geene prachtische kennissen hebben, zul len bovengemelde voordeelen niet kun nen genieten. Men raadt de landverhuizers aan die door den Staat aangenomen zijn groen- tenzaden mede te nemen, alsook 25 kgr tarwe, een zak aardappelen om te plan ten, wat keukengerief, vuurwapens, timmergerief, kleederen en wat spek, hespen en zulkdanige conserven. Dit alles om hun welzijn zooveel mogelijk te verbeteren. Andere dorpen dan bovengenoemde zullen gesticht worden langs den ijze ren weg die van Elisabethville naar Kambove moet verlengd worden. Wij twijfelen er niet aan dat daar ook ge makkelijk werk te vinden zal zijn voor ondernemende en goede werklieden mits een hoog loon. De gang van landverhuizing, die zoo gelukkig begint zal voortdurend toene men, en de droom van ieder echte pa- trioot Katanga aan do Belgen zal verwezentlijkt worden. Door den Staat 23 mil. 70 duiz. fr.door de provinciën 2 mil. 839 duiz. fr. door de gemeenten 25 mil. 799 duiz. fr. Dat zijn cijfers die tellen hé t En moeten wij daarbij voegen de milli- oenen en millioenen die de katholieken jaarlijks uit eigen zak voor 't volksonder wijs uitgeven, men zou verbaasd zyn van de overgroote sommen in België besteed om hot volkskind kosteloos geleerdheid en opvoeding te verschaffen. Nietwaar, dat onze katholieken vijandig zijn van 't licht "Wilt gij li rijk drinken? Te Schurhoven, gemeente Sint-Truiden, is eene herberg, daar kunt gij u rijk drinken. Voor elke pint bier die gij daar drinkt, worden drie centiemen voor uwe rekening op eeno zekere spaarkas geplaatst. Voor tien pinten-maakt dat dertig centie men, en voor duizend pinten dertig franks, en zoo voort. Het is wel waar, voor iedere pint, die gij betaalt, verliest gij zeker zeven centie men, en voor tien pinten, zeventig centie men, en voor honderd pinten zeven franks, en voor duizend pinten zeventig franken, en zoo voort. Maar zoo rekent een ware drinkebroer niet. 't Is ook nog waar, als gij geheelonthou der zyt, voor elke pint hier, welke gy niet drinkt, wint gij tien centiemen. En daarbij, gij blijft gezond on vroolijk, en verlengt uw leven. Maar dat verstaan de arme drinkebroers niet. (1) Kostelooze inlichtingsbureelen zijn in de bijzonderste steden van het land ingericht, namelijk te Qent, Lange Meire N* 15, bij den Konter. Open 'g Zondags morgends van 10 tot 11 uur, Ilnnden uit de kas, In de omtreken van Brussel, te Evere word do gemeentekas door den ontvanger geplun derd en duizenden aan spel verkwist. Wij wisten nog niet waar en wie I Aar dig toch want als het eene katholieke gemeente was dan zouden wij al in vette letters gelezen hebben Klerikaal schan daal Is het misschien eeno commune éman cipée genre Hymans Is de betichte misschien eene vrucht der officiëele leerkracht Dat zwijgen komt verdacht voor I Eene Hoogescliool die zakt. In 1889-90 telde de Vrijmetse- laarsuniversiteit van Brussel 1944 leerlin gen, die nu, op eenige uitzonderingen na, allemaal passer en truweel hantoeren om het land te ondermijnen. Sinds dien is de bevolking van Brussel en omstreken zoodanig gestegen en zyn er zooveel nieuwo leergangen ingericht, dat het aantal studenten de 3000 zou moeten bereiken. En ziethet in gezakt op 1236 Er zijn dus op 't oogenblik aan de Univer siteit van Brussel 700 studenten minder dan in 1890. Waarby zou dat komen Toch bij de 300,000 ballekens niet welke die vrije inrichting, tegen alle gelijkheid in, jaar lijks van de openbare besturen ontvangt Neen, mensehen, dat komt bij de slechte opvoeding welke men er geeft. De leerlin gen worden er opgeleid tot fanatieke vry denkers, tot domme ferreristen Wie zou er zijne zoons nog aan toevertrouwen Wat baat al ons werk on (van volks ontwikkeling, enz.) wanneer de groote massa kalm blijft doorgaan met het zuurver diende werkloon in bier en jenever om te zetten Wat baat het ons de ouders te leeren dat zij goed voor hunne kinderen moeten zorgen, wanneer de vader het zich ten plicht schijnt te rekenen, bijzonder de kin dertjes van den herbergier goed in 't pak te steken Wat baat het, of wij door eene krachtige vakorganisatie of door do wetgeving den 10 uren arbeidslag. zullen ingevoerd kry- gen, als de werkman met zijn tijd geen raad zal weten en hem zal gaan verboemelen in een kroeg Wat baat het, of wo de loonen op doen stijgen, wanneer het meerdere loon niet behoorlijk wordt besteed, wanneer en de voorbeelden zyn er die dingen niet gepaard gaan met een behoorlijke volks ontwikkeling en daardoor de meerdere tyd on het meerdere loon alleen aan den kroeg baas ten goede komen. Aalberse, Volksontwikkeling. In 't land der dompers 't Is een oud gekend liberaal liedje dat de katholie ken vijanden zijn van 't onderwijs. En nochtans sedert dat de katholieken 't roer van 't land bestieren, werd er jaar lijks veel meer besteed aan 't lager onder wijs alleen dan ten tijde der liberalen. Getuige daarvan het verslag dat dezer dagen aan de leden van Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers werd uitge deeld en waaruit blykt dat er in 1909 voor het lager onderwys werd uitgegeven Leopoldsorde. Burgerwacht van Aalst, Mr Michel Gheeraerdts, Majoor, is Ridder benoemd. Orde der Kroon. MM. Aug. Mo- ganck,Kapitein-kwartiermeester en F.Van Landuyt zijn Ridders benoemd. Proficiat Koninklijke Maatschappij LAND VAN RIEM Op Zondag 10 December 1911. o Men zal opvoeren Mi|ntieei* de Senator, blijspel in 3 bedryven en Jean-Marie, drama in een bedrijf. Deuren open om 5 1/4 uren. Gordyn om 6 uur stipt. Prijzen der Plaatsen Benedenzaal, Voorbehouden van nr 1 tot 60 inbegrepen fr. 2,50 volgende nummers fr. 2,00. Voorbehouden genummerde plaatsen te bevragen van af Zondag 3 December 1911, te 9 uur, ten lokale, Groote Markt. Balcon1" rang fr.1,00; 2e rang fr.0,50. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Uleyvaert, Werf, 3, AALST. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° t>. AALST. Te Deum. Zondag 11. werd in onze hoofdkerk van St-Martinus het Te Deum gezongen ter gelegenheid van het patroonfeest des Konings. Do burger lijke en militaire Overheden vergaderden ten Stadhuize en begaven zich stoetsgewijze onze Koninklyke Harmonie aan 't hoofd ter Kerk. Eene wapenschouwing der leerlingen van de Pupillenschool had plaats ter Keizer lijke Plaats. AALST. De echtgenoote Karei Soe- tinckx, geboren Maria Van den Steen, beter gekend onder den lapnaam van Zeepers Mie, wonende Meirestraat, Schaer beek, had zich in den loop der week rattenkruid aangeschaft bij een drogist. Zij nam het in met eene tas koffie en Zondag nacht overleed zy in vreeslijke pijnen. Het slachtoffer was aan den drank verslaafd en laat 6 kinders na. Het parket van Dender- monde stelde een onderzoek in. AALST. Aanranding. Zondag avond, om 8 1/2 ure. werd Viktor Van Holder, wonende in de Hertstraat, in het huiswaarts keeren nabij de brouwerij De Blieck, door 2 kerels aangerand die hem een messteek in de rechterhand toebrachten waarna zij wegvluchtten. Van Holder, die zijne aanranders niet schijnt herkend te hebben, werd op het policiebureel, waar hij eene klacht indiende, verzorgd door Dr Hertecant. AALST. Begin van brand. Zondag avond, om 8 1/2 uur, was Leopold De Troyer, Varkensmarkt, een oogenblik by eenen gebuur gegaan, terwijl in zyn huis een pot vet voor patates-frites stond te koken. Tijdens zijne afwezigheid schoot de vet pot in brand. Voorbijgangers gaven hot alarm. De meubels hadden reeds vuur gevat. Viktor Dhondt en Alfred Coessens konden het vuur blusschen, vóór de pom piers ter plaats waren. Indien gy een slecht bloed hebt, (puistjes, haarworm, jeukingen), zuivert u het lichaam met de slijmverdry vende Pil Walthéry on ge zult snel genezen zyn. 1 frank do doos. LEDE. Iets over Baptist. Nog dagelijks komen er personen bij Baptist hulp en troost vragen. Deze week waren er van Ingelmunster, Galmaarde, Burcht, Peer (Limburg), Luttre en Forchies. Laatst kwam er een automobiel Baptist halen zij waren pas aan het ryden, of Baptist en geleider lagen daar te spartelen in eenen gracht. Baptist begon zijn eigen bil en arm te wry ven en keerde naar huis. Hij had genoeg van zulke karre, zogde hy. Nu wordt er al verteld dat Baptist bij de Koningin is ontboden geweest. Men vertelt dat hy het is die haar heeft genezen. Toen de automobiel afkwam, dacht men dat liet een afgezant van het Hof was, die daar hot lortret der Koninklijke Familie had ge- iracht als herinnering. LEDE. Zondag avond rond 10 ure was de policiekommissaris met den veld wachter Dellaert op dienstrondo, Molen straat, toen zij een revolverschot hoorden lossen langs de Kasseistraat. Onmiddelijk begaven zij zich ter plaats en stelden een onderzoek in ter herberg van Petrus Meu- leman. Daar kwam een verdachte persoon van Erpo dronken binnen. De heer kommissaris onderzocht hem en vond een revolver in zijn bezit. Deze kerel werd ontwapend, en proces-verbaal werd opgemaakt. Op de wijlt Overimpe hoorde men oen kwaartuurs nadien drie revolverschoten lossen. Alle opzoekingen bleven echter vruchteloos om den revolverheid te vinden. Over eenige dagen kwam de landbou wer Frederik Uyttendaele, woonachtig te Cherscamp, bedronken in de herberg van Petrus De Yuyst. Eene woordenwisseling ontstond over het betalen van een glas bier. Uyttendaele greep de herbergierster vast de twee zonen, dit ziende, grepen een stuk hout en begonnen Uyttendaele zoo geweldig op het hoofd to slaan dat hy bewusteloos ten gronde viel. Toen hij tot bezinning kwam kon hij zich huiswaarts slepen, waar oen gonees- heer van Schellebelle hem verzorgde. In het begin vreesde men dat hy zijne oogen zou verliezen doch heden is hij buiten gevaar en zal het rechteroog behouden ERONDEGEM, de anders zoo rustige gemeente, werd Zaterdag morgend in op schudding gebracht. Op omtrent 300 meters van de kerk staat op eeno hoogte de herberg Klimop gehouden door Viktor Do Vlieger-Gevaert, kloefkapper. Wokeljjksch gaat zijne vrouw Vrijdag naar Ottergem by hare ouders en blijft daar slapen om hun te helpen vleesch gereed te maken voor den Zaterdag naar de markt van Aalst te rijden. De Vlieger was rond 9 ure gaan slapen en had vergeten zyne vensterluiken te slui ten. Toen hy Vrijdag avond, rond 10 1/2 ure, in zijn bed lag, werd er dwars door de ruit een geweerschot gelost, welke De Vlieger trof in do linkerkaak eri linkerarm; deze ontwaakte en hoorde eenen persoon de vlucht nemen. Spoedig riep De Vlieger om hnlp daar zijn huis alleen staat, op omtrent 50 meters van andere huizen, hoorde men zijn hulp- geroop niet, hij ging zijne geburen wekken, welke ten getalle van tien onmiddellijk op zoekingen deden. De veldwachter Van den Eeckhoute verwittigd kwam spoedig ter plaats en opende een eerste onderzoek, intusschen verwittigde hij de gendarmerie van Aalst,die onmiddellyk ter plaats kwam. De kommandant Mathieu en wachtmees ter Van Belle, openden een onderzoek, zy bestatigden dat het schot, op korten afstand was gelost, want de glasscherven waren zwart van het poeder, alsook het oorkussen was gansch verbrand van het vuur er lagen een twintigtal loodkorrels in het bed van De Vlieger, alsook zijn er verscheidene loodkorrels uit zijne kaak en verscheidene uit den linkerarm gehaald, het schot in den arm heeft eene wonde veroorzaakt tor grootte van een vijffrankstuk. De kommandant heeft de voetstappen doen uitgieten, en verboden de sporen te doen verdwijnen, tot wanneer het parket tor plaats kwam. De geneesheer Wynants, van Erpe, diende De Vlieger de noodige zorgen toe. Het parket van Dendermonde kwam Zaterdag namiddag ter plaats: Men verwacht zich aan aanhoudingen, wraak en jaloerschheid zouden de drijfveer der misdaad zijn. De Vlieger is de eersto maal gehuwd geweest met eene vrouw, die nog al een schoon fortuin bezat, ze hebben dit aan elkaar opgedragen per testament. Over een zestal maanden is De Vlieger gehuwd met eene vrouw welke 20 jaren jonger is. De echtgenouten hebben alles aan elkander opgedragen. Het is over 8 dagen dat er by De Vlieger werd ingebroken en gestolen toen hy wakker werd, stond een zwartgemaakte persoon voor hem, sprong uit zijn bed, doch den dief nam de vlucht, zonder herkend te zijn. Nadere bijzonderheden. Hot parket van Dendermonde is Zater dag alhier afgestapt, alwaar het tot laat in don avond is gebleven. De magistraten deden alle vermoedelijke voetsporen af gieten, alsook inprentingen van vinger indrukken welke op de ruit te zien waren. Al de geburen of personen welke men dacht inlichtingen te kannen verschaffen, werden langdurig ondervraagd. De heer onderzoeksrechter had veel moeite De Vlieger,het slachtofferde onder- hooren daar deze totaal zyne spraak had verloren. 19 loodkorrels werden uit de wonde gehaald. Zondag morgend vroeg bij het eerste uur werden op bevel van het parket door den heer Burgemeester en de gendarmerie van Aalst huiszoekingen gedaan in de ge meente, doch allen zonder uitslag. Deze zijn dan ter plaats gebleven en hebben nog verscheidene personen onder- hoord. De toestand van het slachtoffer is een weinig beter en het kan reeds spreken. De dader moest goed ingelicht zijn. Vrouw De Vlieger was naar Ottergem gaan slapen er brandde licht in do kamer, de dader kon dus zien dat De Vlieger alleen te bed lag. Het is dan, dat hij verzekerd zjjnde, het schot heeft gelostzonder het oorkussen had De Vlieger de volle lading in zijn hoofd gekregen volgens bestadigd werd, was de kardoes er uitsluitelyk voor gemaakt. Sedert geruimen tijd worden or in de omstreken van Wettere» verschillige dief stallen gepleegd van kiekens, konijnen, enz. Zoo hadden de dieven een bezoek ge bracht bij den koster te Laarne, waren ingebroken in de gemeentescholen aldaar en hadden er alles gestolen wat eenigzins dragelijk was, alsook by den landbouwer Merkulst, werden kiekens gostolen, zonder dat men de daders kon ontdekken. Dobevelhebber van de gendarmerie had zich dan ook met eenige manschappen in hinderlaag gelegd en Vrijdag morgend, rond 1 ure, ontwaarden zij 6 manspersonen welke den weg opkwamen waar zij ver scholen lagen. Op hun verschynen namen de kerels onmiddelijk de vlucht, doch twee konden door de mannen dor wet gegrepen worden en in het gevang opgesloten worden. Deze zijn Achiel Vanderstuyft (van Wet- teren) en De Dapper (van Gent). Do gen darmen ontdekten op hen een blauwen kiel on verschillige voorwerpen die bewezen dat ze met geen goede inzichten op de baan waren. Het parket onmiddellijk verwittigd deed de aangehoudenen naar hot gevang van Wetteren overbrengen en Vrijdag namid dag werden zij ten gemeentehuize onder vraagd en Zaterdag morgend onder goed geleide naar het gevang van Dendermonde overgebracht. Men weet dat over eenige weken slachter Georges Van Hove op zekeren avond het schof van zynen winkeltoog zag ledigen en dat rond de 200 fr. ontstolen was. Thans heeft de bestolene in den aangehoudene De Dapper, een Gentenaar, den dief her kend. De aanhouding dezer kerels zal onge twijfeld tot nog andere aanleiding geven, en welhaast zal men eene gansche bende in handen hebben, die sedert eenige maanden den omtrek omveilig maakten. Zaterdag voormiddag zag men de deur der villa aan de Bergstraat, van M. E. De Vogelaere, Burgstraat, 75, Gent, en welke 's winters onbewoond is, openstaan. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat oen kerel 's nachts eene ruit uit de keukon- venster verbrijzeld heeft, in de keuken een broodmes, en uit eene andere beneden kamer een geweer genomen heeft, dat hij geladen heeft daarna heeft hij eene flesch wijn geledigd, en is toen in oen bed, op eene bovenkamer gaan slapen in gezel schap van het geladen geweer on het mes, dat Zaterdag morgend op de bovenkamer terug is gevonden. Do zonderlinge inbreker schynt bij het verlaten der villa langs de voordeur, niets te hebben medegenomen. Over eenige dagen kregen twee dronken kerels twist, en scholden elkander uit voor dief en gemeene kerel. De policie wien dit feit tor oore was gekomen, stelde een onderzoek in, en zoo kwam men tot de ontdekking van do schelmen die in den laatsten tijd zooveel konynendiefstallen en anderen te Lokeren pleegden. Tegen drie personen is roeds proces-verbaal voor die feiten of verheeling opgemaakt. Verschei dene gestolen voorwerpen zijn reeds ont dekt. Vrijdag namiddag aanstak de vrouw van landbouwer Smet, te Waasraunster- Ruiterskerk, een petroolvuurtje toen dit al met eens ontplofte. Hot vuur deelde zich mede aan de wieg van het kind. De moeder liep met haar kind buiten dat reeds een weinig verbrand was en eenige minuten later stonden huis en stallen in vuur en vlam. Aan blusschen viel er niet te donken. Alleen de dieren konden gered worden. Het huisgerief, het landbouwalm, de oogst, alles werd de prooi der vlammen. De schade is nog al aanzienlijk. Er bestaat verzekering. Verleden zomer kreeg de herbergier ster Elodio Pannecoucke, 61 jaar oud, echtgenoote van Kamiel Vanhoutte, Brug- gestraat, 10, to Kortrjjk, het bezoek van een kerel, schynendo een Franschman te zijn. Vrijdag, rond 3 3/4 ure 's namiddags, was dio lcorël nogmaals in hare herberg gekomen om een glas bier te drinken. Ter- wyl de herbergierster in hare keuken was trok de kerel de voordeur open, maar in plaats van te vertrekken sprong hy in den kolder die in de herbergzaal uitgeeft. Eenige oogenblikken nadien sloot de herbergierster de voordeur en deze van den kelder die nog open stonden. Zaterdag morgend, om 6 1/2 ure, na het vertrok van haren echtgenoot, zag Elodie Pannecoucke dat hare kelderdeur met eene spleet openstond, trok deze geheel open en zag den kerel op den keldertrap staan. Vol schrik sprong zij naar de voordeur die gegrendeld was met eer.e nyptang, en die zij gelukkigljjk kon openen, liep de straat op en riep om hulp. Op haar geschreeuw kwam de policie alsook eenige geburen aanstonds toege- loopen. De agent Claüs doorliep spoedig het huis en vond den kerel op don zolder onder oenen hoop emballage verscholen zitten. Voor den adjunkt Calens gebracht be weerde den kerel Jozef Souet, 20 jaren oud, land werker, geboren te Cordic en gehuisvest te St-Brieu, te zyn. Hij bekende hem in den kelder te hebben laten sluiten waarin hy den nacht heeft doorgebracht, en beweerde dit gedaan te hebben met het gedacht 's morgends, aan de herbergierster eten te vragen. Souet werd aangehouden en ter beschik king van den heer prokureur des konings gesteld. Elodie Pannecoucke is bedlegerig van schrik en kon met moeite ondervraagd worden.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2