tzeni& Alostum Religiosum December. Is verschenen DITJES en DATJES. Davidsf'onds. Kerkelijk nieuws. Volle Aflaat Aan de Briefdragers Katholieke Vlaamsche Hoogeschooluitbreiding. Allerhande nieuws. ZIEKTEN DER INGEWANDEN NESTLE S i KINDERMEEL DADA-ZEEP woord zegde hy, wijl hy ons zijne kaart aanbood En ik ben een Gentenaarop zyne kaart lezen wy Emile De Clerq, Cape-Town. Al koutend wandelden wy voor., M. De Clerq vertelde ons dat hij nog maar onlangs in Kaapstad gekomen was en hy bezig was met eene fabriek op te richten van ingelegd vleesch voor Congo en de andere koloniën, 't Is te hopen dat de Belgen zich bij hunnen landgenoot zul len bevoorraden. Wij wenschen hem van harte goed gelukken. Met onze bagagie hebben wij thans geen last dank aan de goede zorgen van den agent van het reisgenootschapCoock,moesten wy ons by onze aankomst of bij ons vertrek niets aantrekken. Te Kaapstad insgelijks verlaat ons de heer Goor, om zyne zending van visschery onderzoeker te beginnen. Ik en vriend Godfried gaan voor het diner eenc kleine wandeling doen in de stad. Jaren geleden bestond er hior nog niets dan eene wildernis, door negerstam men en wildo dieren bevolkt en thans is Kaapstad eene der grootste en schoonste havens van Zuide-Afrika. De stad is op zyn Amerikaansch aangelegd, die de plaats in zooveel en zooveel vierkanten verdoelen. Breede lanen bezoomd met reuzenboomen, encalyptossen, cochelas enz. enz., wier bladerenkroon zich vermengt en een aange naam, lustig looverdak vormt. Overal bloe men en gewassen met hun heerlijken tro- pentooi, prachtige magazynen welke niet moeten ondeidoen voor die van Brussel noch Parijs, zoo van binnen als van buiten, electrieke trams, automobielen, teuf-teufs, honderden ja duizenden voertuigen, cobs waar de koetsier van achter opzit, vier- en tweespannen, ezel en muilozelgerijden met 8 tot 10 dieren, duizenden wandelaars, van den witsten Europeër tot den zwartsten zoon van Afrika, Turken, Perziër, Chinee- zen enz. enz., dit alles bent dooreenwerao- lend. "Wordt voortgezet. De Winter staat mij wonder aan Des avonds, rond de stoof gezeten, Wordt er zoo'n schoon verhaal gedaan, Dat men den Zomer zou vergeten. Bij dage rijde ik op hrt ys, Dank aan mijn gladde schaverdijnen En 'k worde alzoo het middel wijs Om van de koudè niet te kwijnen. De Winter laat een ruime tijd Om mij aan 't leeren te besteden E-n avond er aan toegewijd, Maakt mijnen meester wel tevreden. Noch'ans, terwijl er niets ontbreekt, Van alles wat mijn hart kan strelen, 'k Weet iemand, die zoo bitter smeekt Om iets van 't myne mcê te deelen. Ja 't weêr is ruw en 't brood is dier 1 De winkelwaren niet te koopen Voor armen, zonder geld of vier, Of hulp, of vriend, of troost, of hope. Ook kon geen vers uit mijne pen, Geen smaak vood ik in 't eten, Geen vreugd als ik bij vrienden ben, Kwam ik den armen te vergeten. en wordt onmiddelijk aan hui« besteld BEELDEN en SCHETSEN uit den Besloten Xijd door Petrus VAN NUFFEL. o Prijs voor heel het werk 3 FRANK SLECHTS. Te verkrijgen bij den Schryver. Sinte Annastraat. 26, AALST. o By besluit van 25 November 1911, schenkt de Bestendige Afvaardiging van Oost-Vlaanderen, aan den schrijver, eene belooning van 500 frank. o— EENIGE BEOORDEELINGEN: Het Weekblad van Aalst Versche nen en ontvangen Alostum Religiosum Beelden en schetsen uit den Besloten Tijd, door Petrus Van Nuffel, adj .-politie commissaris, onzer stad. Een werk van buitengewonen omvang en tevens van onvermoeibare navorsching uit oude kronij- ken. Voorwaar, de heer Van Nulïel heeft, bij eene zeldzame zorg, zyn onderwerp diep gestudeerd en zich een bewonderenswaar dig geduld getroost, om eene reoks ge schiedkundige feiten en overoude instellin gen, uit de voorvaderlijke tijden, te boek te Stellen, die, voorzeker, de nieuwsgierigheid zullen prikkelen van allen, die belang stel len in do merkwaardige gebeurtenissen, welke in vroeger eeuwen onze stad gekenmerkt hebben. a De heer Van Nuffel laat de pen niet roesten. Sinds jaren reeds houdt hy afkeerig van alle aardsche beuzelary zich met de studie van het schoone en het nuttige onledig. We wenschen den vromen navorscher oprecht geluk over zijn overheerlyk ge wrocht, dat, we zijn er van overtuigd, niet enkel een oneindig goed zal stichten, maar aller wege met genoegen zal gelezen worden. Zijn boek is een werk van degelijke en blijvende waarde, n M. Romaan Moyersoen, Schepen en Volksvertegenwoordiger van Aa'st,schryft: u Ik heb met het grootste genoegen kennis genomen van de zoo menigvuldige inlich tingen die het schoon werk geeft over Aalstin den Besloten tijd Overigens, zal dit boek eens te meer bewijzen aan degenen-die de getchiedenis te gemak kelyk vergeten,wat de opvolgers van de Fransche goddeloozen hier nog zouden doen, moesten zy in ons land de meerderheid bekomen MJHelleputteoud-Minister en Volks vertegenwoordiger, schrijft- Een nuttig en prachtig boekwerk, dat ontzachlyken arbeid moet gekost hebben. Zelden heb ik een werk aangetroffen, zoo juist en vol maakt E.P. StracheS. J. schreef - Het is de vrucht van zooveel vlijt en liefde voor ons oude en nieuwere Aelst. Ik hoop dat de wetenschap en vaderlandsliefde den schry ver geen al te groote zorgen berokkenen zullen Un beau et intéressant travail. A l'au- teur mes sincères félicitations. (Jean Moens, advokaat, Lede, Voorzitter van den oudheidskundigen kring van het voor malig Land van Aalst.) Het Nieuuss van den Dag, van 1 De cember 1911 Onder den titel Alostum Religiosum, heeft de zoo gunstig gekende schryver Petrus Van Nuffel, adjunct-poli- ciekomrai8saris te Aalst, een schoon boek deel uitgegeven van omtrent 300 bladzijden op dik papier gedrukt, en w aarin hij de geschiedenis verhaalt der kerken, kapellen, kloosters en andere godsdienstige merk- weerdigheden, godshuizen, kasteelen, enz. der stad Aalst, met talrijke onuitgegeven oorkonden uit vroegere eeuwen en inlich tingen over den Besloten Tyd. 'tls een echt prachtwerk, dat niet alleen met groot nut door de geschiedschrijvers zal geraadpleegd maar door elkeen met belangstelling zal gelezen worden. De bestendige Afvaardi ging van den Provincialen Raad van Vlaan deren heeft den schrijver eene belooning van 500 fr. geschonken voor zijne zoo verdienstelijke uitgave. Het werk is bij don schryver, Ste Annastraat, 2^, te Aalst, to bekomen tegen den prys van 3 frank Wat wij will*»n. In zake van onderwijs willen wij Katholie ken, een regiem van vrijheid en gelijk heid. Zulk regiem bestaat in Holland waar officieele en vrye scholen op gelijken voet staan. Zulk regiem bestaat in Dutschland, waar in de openbare scholen het gods dienstig onderwijs moet gegeven worden volgens het verlangen der ouders. Zulk regiem bestaat zelfs in Italië, waar het decreet van 19 April 1906 de toelagen ten voordeele van de vrije scho len regelt. Wij, Katholieken, willen in België dus een regiem dat overal bestaat uitge nomen in Frankrijk en Portugal waar, in naam der vrijheid, de ouders verplicht worden hunne kinderen naar eeue on godsdienstige school te zenden. Dat willen wy niet De waarde van sardie nen voor de gezondheid. Het Engelsch geneeskundig tydschtift, The Lancet, kent aan de sardienen een hooge waarde toe voor de gezondheid. De olie, waarin de vischjes bewaard zijn, voorkomt vele ziekten, alsook jicht. Vervolgens bevat de sardien 25% stikstof en is daardoor een uitstekend voedsel. En eindelijk bervordert het ge bruik van sardienen den eetlust, en waar eetlust is, volgt vertering. Het liberale Journal de Liëge, die met de Indépendance in de mat ligt, deelt alle dagen eene pleidooi meê om te bewijzen dat het Kartel, bjj de wetgevende kiezingen, geen zetel zal doen winnen aan de oppositie, doch alleeD, binnen de Kartelpartijen, de ra dicalen en socialisten zal bevoordeeligen ten nadeele der gematigde liberalen. Ook de Etoile gooit formeel het stelsel over boord, dat Jan Onversaagd van de Indépendance en van Le Matin heeft uitgevonden om het liberalisme te redden. De ongeloovigheid van den geest komt meestendeels van het bederf des herten, Ouizot. Velen klagen over hun gt heu- geu, weinig over hun oordeel. Veuillot. Het is in het leven als in de sneeuw het pad, dat men slechts volgt, is veel gemakkelijker dan dat hetwelk men zich baant. Vuige lastertaal. In Het land van Aalst van zondag 26 No vember 11 werden HH. onze Bisschop pen en onze Geestelijkheid op de snood ste wijze gelasterd en aan den haat des volks overgeleverd. De held van Chipka schryft t Waar zijn iu Europa en namelijk in België de Bisschoppen die durven de taal voeren van Paus Leo XIII in zy- u nen wereldbrief over den toestand der werklieden t Waar is de Geestelijkheid i die de achterhouding van den loon der werklieden als eene wraakroepende sonde durfl aanklagen die helpt strij- den voor Familie Wat vuige lastertaal Ja, vuige lastertaal is liet HH. onze Aartsbisschop, Bisschoppen en onze gansche Geestelijk heid te beschuldigen van aan hunne opperste plicht te kort te blijven, van het achteriiouden van 't loou der werk- liedeu niet als eene wraakroepende zonde te durven aanklagen... En hij die dat schrijft durft aanspraak maken op den titel van christen !?f!. Scheinheilige is hij, maar christen nietWij hebben het meermaals doen bemerken dat het scheinheilige volks fopperij was toen de groene leiders verklaarden dat de groene socialisten de zelfde leerstels voorstaan als de roode socialisten behalve in Godsdienstzaken. En wat zien wij andermaal gebeuren? Groene Die. schreeuwt met de roode socialisten en de liberalen nu 4 tegen den Godsdienst, tegen HH. onze Bisschoppen, tegen de Priesters en tegen de Kloosterlingen. Spijtig dat plaatsgebrek ons niot toe laat er heden verder over uit te wijden. Ten slotte eene vraagTreden de nieuwbakken DemokratenMM. C. Gbysselinckx, advocaat en A. Verhae- ger;, geneesheer, die vuige lasteriugen bij keuren zij dat schrijven goed? kienomkooperij te Brugge. Het is een feit dat in geheel Brugge gekend is, dat het geld, in de kiezingen van Brugge, de hopfdrol heeft gespeeld, zoo schryft Het Fondsen blad. Het geld heeft er gestroomd als kwam het uit eene fontein die gespijsd werd door stroomen van goud. Om daar van overtuigd te zijn is het voldoende het volgende te weten Een Brugsche handelaar heeft niet minder dan 2000 sargiën geleverd welke vóór de kiezing uitgedeeld zyn gewor den. Vóór de kiezing is er een vloed van vijf franksiukken door heel Brugge gestroomd. Na de kiezing hebben de demokraten (de groene) hunne overwinning guvierd door het inrichten van eenen stoet. Al de deelnemers zyn beloond gewor den de voornaamste medehelpers met een stuk van 5 franks de anderen heb ben 2 franks of 1 frank gekregen. Zelfs de kinderen die medeliepen van minder dan 12 jaren oud, kregen elk een half fransken. Ziedaar de feiten. Een onzer vrienden heeft ons reeds meer dan eens gezegd verzekerd te zijn oat do Brugsche groene democraten over zooveel geld beschikten dat zij hunne Aalstersche groene kliekgenoten milda- dig meêdeelden. 't Is wel mogelijk want dat ze over meer geld dan gewoonlijk beschikten, wordt ons ook verzekerd. Wat Aalst met Brugge gemeens heeft, 't is dat die stortvlaag van geldstukken veel grootere verwoestingen heeft aange richt in de liberale rangen uit welke 800 man zijn overgeloopen naar de democraten. Hier te Aalst heeft men het zelfde ver schijnsel bestatigd. 't Zijn uit de liberale rangen dat er 1200 stemmen naar de groene kliek zijn overgeloopen. Waarom Wellicht ook al omkooperij tn mysterie Groene Die betitelt den Kath. Werkmanskring slagmuit. Wij zouden het groen lokaal zoo ook een titelken kun nen geven, maar neen, wij laten hem het monopool dier vischwijventaai. Kom, Kom, 't is nu reeds al meer dan 16 jaren dat de vischklade van Chipka de leden van onzen Kath. Werkmanskring met allerhande scheldnamen.versmadingen, en lasteringen bejegent. Groene Die beweert verder dat leden van den Kath Werkmanskring ofte de slagmuit op 15 Oct. voor de groene volksfopperij en 29 Oct. voor M. Van den Bergh hebben gestemd. Ja, 't is ook al mogelyk, maar geen kudde zonder swarte schapen, un die zou men voor goed aan den held van Chipka moeten verpassen voor nog minder dan een negenmenneken. Begrepen Afdeulisig Aalst. Eerste voordracht van Geloofsverdedi- ging, op Maandag 11 December 1911, te 8 uren 's avonds zeer stipt, door den Eerw. Heer Reynaert, Doctor in Wijsbegeerte en Baccalaureus in Godgeleerdheid, Leeraar van Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te St-Nikolaas. De Eerw. spreker zal handelen over HET BESTAAN VAN GOD. Lokaal later aan te duiden. Het Bestuur. Vandaag 3 December viert do H. Kerk den feestdag van den H. Franciscus-Xave- riu8. Deze groote Heilige werd ten jaro 1506 in Spanje geboren en stierf in 1552 op 't eiland Sauciau. Het lichaam van Franciscus, tweemaal met kalk overdekt, opdat het vleesch spoedig zou afteeren, wierd twee maanden en half na zyn over lijden, geheel en onbedorven gevonden, eenen allerzoetsten reuk gevende. Tot heden toe wordt het ongeschonden bewaard te Goa. behalve den rechterarm, die in 1612 naar Rome verzonden is. Alle twintig jaren opent men de rijve waar het lichaam in is, en men doet het alsdan eenen kazui- vel aan, door dc Koningin van Portugaal eigenhandig geborduurd. De H. Franciscus Xaverius is een bijzonder patroon tegen de pest. Er was in 1853, te Aalet, een smid die eene octave vierde ter eore van den H. Franciscus. Het Genootschap werd in onze stad opgericht ten jare 1860, in de herberg Het Brouwershuis en later over gebracht naar de Jezuïetenkork. Het heeft 100 leden. Opvolgenlijk waren er goeste- lyke bestuurders van EE. PP. Huyckeus, Troch, Wyn, Servais en Lemoine. J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. Amen. In de het k der Arme Claren Coletienen. Vrijdag 8 December feestdag der Onbe vlekte Ontvangenis van Maria. Gedurige Aanbidding. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 uren de tweede Mis. Om 3 uren het Lof. Kerk vau i. Martinus. AALST. Liefdadigheid» Sermoen. Zondag aanst. 10 December zal er onder de Mis v..n 11 uren een Fransch Sermoen gepredikt worden door den Eerw. Pater De Harvengt, S. J. Eene omhaling zal door de heeren Leden der Conferentie van Sint Vincentius a Paulo gedaan worden. PRIESTERLIJKE BENOEMING. Z. D. H. Mgr. de Bisschop van Gent heeft benoemd tot pastoor te Saffelaere, E. H De Bruyn, bestuurder der Zusters van Liefde te Bergen. van Aalst en omliggende. o Op Zondag a. s. 10 December, zal er in de groote zaal der Coöperatief Pieter Couckestraat te Aalst, om 3 ure namiddag, door de zorgen van het Hoofdcomiteit van de t Onderlinge Ondersteuning der Belgi sche Brievendragers eene buitengewone vergadering plaats hebben voor de briofbo den en hunne vrouwen, van Aalst en om liggende. Deze machtige vereeniging op dit oogenblik 4771 leden tellende met een Reservefonds van 80.000 frank bestaat tot hiertoe enkel hierin bij sterfgeval aan de naastbestaanden eene som van zooveel maal 10 cent. bedragende als er leden bij den bond zijn aangesloten, De HH. A„ "Valcke, voorzitter en P. Bourgoing, sekretaris bij het uitvoerend bestuur, zullen deze vergadering met hunne tegenwoordigheid vereeren en zullen ook het woord voeren. De Aalstersche brievenbestellers doen eenen krachtigen oproep tot hunne colle ga's uit het omliggende opdat zij zeer tal rijk deze vergadering zouden by wonen. TWEEDE AFDEELILG Lessen voor Burgerij en Volk. o Al smedende wedt men smid en al doen de leert men, zeggen ons de twee Vlaara sche spreekwoorden. Dit was ook, wij zijn er van overtuigd, het gedacht van den heer Fritz Pauwels, student in de rechten aan de Hoogeschool te Gent, toen hij, maandag verleden, voor een talrijk en wel uitgekozenen publiek handelde over u Aalst in het verleden Spreker lukte er buitengewoon in de aanhoorders met hunne verbeelding te lei den naar het Oude Aalst uit do 12" en 13® eeuw, om zoo stilaan over te komen naar ons tegenwoordig Aalst na ons achtereen volgens klaar voorgesteld te hebben de geschiedenis van den oorsprong van Aalst, van het slot van den graaf van Aalst, van de keuren onzer stad. Waarby de spreker ons ook nog te hooren gaf de plaatsbe schrijving onzer stad, de geschiedenis der voornaamste belegeringen om dan te eindi gen met ons het karakter van het bestuur te doen kennen en een warmen, harlelijken dank toe te sturen aan het tegenwoordige bestuur. Wij wenschen den Heer Pauwels harte- lyk geluk voor zyne stoute en welgelukte poging en wenschen, dat ook nog andere studenten ons in 't kort gaan vergasten met een of ander. Maandag, 11 December, gaat de Heer De Veylder ons het woord toesturen. Over wat gaat hy handelen 't Wordt binnen enkele dagen aange kondigd. Spiegels, Kaders, Vitraux, Baguetten Spiegelfabriek A. Meyvuert, Werf, 3, AALST. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter by de Groote Markt in n° O. De tri-oote magazijnen Hferctiie-Dède doen heden in or.ze stad ronddeelen, een omzendbrief, betrek kelijk den grooten uitverkoop van einde seizoen op de welke wy de aandacht van al onze lezers inroepen. De Luiksche Assuran' cïe. Maatschappij van Verzekeringen door den Staat aangenomen, zou verlangen een agent te Aalst aan te nemen en de meeste voordcelen aan ernstig persoon toestaan. De belanghebbenden zijn verzocht zich te wenden tot den heer Bestuurder der Maatschappij, ten maatschappelyken zetel, 48, Casguettenstraat, Luik. DE GROOTE MAGAZIJNEN van den BON MARCHE hebben de eer hunne klanten te berichten dat de groote uitverkoop van einde seizoen zal plaats hebben op Maandag n December. Deze uit verkoop zal dees seizoen eene buitengewone belangrijkheid heb ben ten gevolge van den aanzien lijken afslag die wij toestaan ten einde de beschadiging der koop waren te vermijden gedurende de werken onzer aanstaande ver grootingen. AALST. Borze gesneden. Heden Zaterdag werd een poelenierster van hare geldborze ontlast inhoudende ongeveer 500 frank. Onze Politie deed onmiddelijk op zoekingen maar de vogel was gaan vliegen. Vuil tl*1» Zuster Overste van St- Germaan. Gelief my nog tien doozen Borst- pa8tillen Walthéry te zenden. Ik vind ze uitmuntend en veel beter dan al de andere remediën tegen den hoest en de keelpijn. LEDE Sedert eenigen tyd werd er veel gestolen langs de kanten van Wette- ren en omliggende gemeenten. Onlangs vernam de politie van Lede dat J.-B D'Haese, bijgenaamd De Metser n, die ongeveer zes weken geleden veroor deeld werd tot 3 jaar gevang wegens diefte met braak en beklimming te Wanzele, by Hippoliet Blaucquart, op Allerheiligen 1911, in de gemeente verbleef. De policiekommissaris Hamerlinck deed opzoekingen en kon Dinsdag morgend rond 6 1/2 ure, D'Haese aanhouden en in het gemeentegevang opsluiten. De gendarmen Volckaert en Taelman, van Aalst, zyn hem komen halen. De hoenderkweekers zullen nu "eenigen tijd gerust mogen slapen. Men vermoedt dat D'Haese deel maakte van de dievenbende van Gransvelde, waar van er verleden Zaterdag nacht twee die ven zyn aangehouden door de gendarmen vaU Overmeire. Speen, jeukingen, Eczema. Eindelijk heeft men het zoo lang gezocht middel voor 't speen gevonden. Mej. M. Saussez, 32 Chaussée de B.-uxelles, te Bergen, zegt ons 't Speen veroorzaakt mij sinds vijf jaar lang, dag en nacht, onuitstaanbare jeukingen, er waren oogenblikken dat ik zelfs niet meer kon zitten, maar nu ben ik van die kwelling verlost, dank aan de Foster's Zalf (verkocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst) die mij aanstonds verlichtte en na weinigen tyd genas. Zelfs als de andere geneesmiddelen mis lukten verlicht de Foster's Zalf van ai de eerste toepassingen en geneest teenemaal door een regelmatig gebruik, 't speen en alle huidziekten eczema, gordeluitslag, haarworm, droesziekte, dauwworm, winter aan handen en voeten, kloven,windpokken, enz. In alle apotheken in 't algemeen,3,50fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Couder.bergstraat,Brussel. (18) Kinderroof te Vlierzele. In den nacht van Zondag tot Maandag was in de gemeente brand ontstaan. De bewoners door het alarm gewekt, snelden ter plaats om hulp te bieden. August De Brauwer, daglooner te Vlier zele (Muizenhoek), wonei.de op een afstand van 8 tot 900 meters, van de plaats waar de brand was ontstaan, snelde met zyne echtgenoot® er ook heen. Toen na eenigen tyd het vuur gebluscht was, keerden de toeschouwers huiswaarts, alsook do echtgenooten De Brouwer. Doch groot was hunne ontsteltenis, toen zy naar hunne slaapkamer gingen, bun jongste kind, 7 jaar oud, dat met zyn 10 jarig zustertje te zamen in een bed sliep, niet ontwaarde. Onmiddelyk zochten zy hunne woning af, doch te vergeefs. Hun kind, een meisje, was verdwenen onmiddelyk vorwittigden zij den bevelheb ber dec gendarmerie van Oordegem die met den wachtmeester Ameloot ter plaats snelde en een onderzoek opende. Het kind was uit zijn bed genomen met zijne slaapkleederen aan, een blauw en wit roksken en een katoenen hemd aan en blootshoofd en bloot voets en was door een onbekende ontvoerd. Do ouders en geburen doorzochten mot de gendarmen de bosschen en ledig staando huizen van het omliggende van Vlierzele en andere gemeenten, doch vruchteloos. De ouderB aan de grootste droefheid ten prooi, zyn ontroostbaar over hun kind, een zeer schoon blond meisje, met blauwe oogen en blozend van kleur. Het kon zeer goed klappen en was zeer aanvallig het werd door de geburun zeer geliefkoosd. Het 10-jarig zustertje ondervraagd,zegde niets gehoord of gezien te hebben. Deze kinderroof heeft eene groote ver slagenheid onder de bevolking teweegge bracht. Men vermoedt dat deze kinderroof het werk is van een goed overlegd plan en de kinderroover goed op de hoogte van het huisgezin De Brouwer moest zyn. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor, niettegenstaande de vlytigste opzoekingen. De ouders hebben ongelukkiglijk geen portret van liet kind het signalement werd aan al de gendarmeriën van het om liggende overgemaakt. Nadere bijzonderheden. De Muizenhoek, waar de echtgenooten De Brouwer wonen, ligt op ongeveer 10 minuten afstand van 't grondgebied Oorde gem. Tusschen den grooten steenweg van Oordegem en de plaats, waar het huis staat van De Brouwer, wien kind geroofd werd, ligt de wijk Uilenbroek. Het is daar dat de Zondag avond de schuren en stallingen van de landbonwers Jan Vindevogel en De Clercq afbrandden. Het was rond 9 ure. De eigenaars van die stallen sliepen reeds en 't was 10 ure toen voorbijgangers ze wekten. Alles stond in laai vlam en aan blusschen viel niette denken. Het vuur was bij Vin devogel begonnen. De beesten werden ge red «ie schade bedraagt meer dan 2000 fr. Toen het vuur in hevigheid woedde, kwam vrouw De Brouwer buiten en zag het felle licht. Haar man en haar dochterken, die ook nog opgebleven waren, kwamen ook bui ten. Daar het in de richting was het huis der oudeis van August, den echtgenoot, vertrok deze eerst. De vrouw volgde 10 minuten nadien met haar 13-jarig meisje, de oudste. De vrouw sloot de deur en liet hare vior andere kinderen die sliepen, alleen in een kamerken, dat uitgeeft langs een aardewe- gel, die naar een klein boschje loopt. Groot was de verwondering der echtge nooten toen ze terugkwamen, in een bedje dat aan een klein vensterken staat, hun 7jarig dochterken Germaine niet te vinden. Het iOjarig meisje Madeleine dat nevens Germaine sliep,schreide geweldig en zegde aan hare ouders dat ze juist iemand het houten bliDdeken had hooren toeschuiven en gevoeld had dat haar zusje verdwenen was. De echtgenooten De Brouwer konden misschien drie kwaart uurs weg zyu geble ven. Seffens verwittigde de man de geburen (de dichtsten wonen 200 meters van daar) en men ging op zeek naar het kind, dat in nachtgewaad was ontvoerd. Op het bed zag men sporen van voeten en het vensterken stond een weinig open. Het sluit enkel van binnen met een houten wervelke, doch het gaat zeer gemakkei jk open als men er aan schudt. Het blindeken sluit niet. Het vensterken is nauwelijks groot genoeg om een manspersoon door to kruipen. Het bed staat juist onder het vensterken dat slechts 1 meter van den grond is. Ger maine sliep niet tegen den muur, doch een lange persoon kan, als hy zich rekt, ook een kind uit het bed nemen. Heel den nacht liepen een twintigtal mannen den omtrek af zonder iets te ont dekken. Toen het klaar werd zocht men de grach ten af, doch ook niets te vinden. De grach ten Van eene halve uur in 't ronde lagen byna droog en zyn ten andere zeer ondiep. Dat het kind zelf uit zijn bedje gekropen was kon niet verondersteld worden. Ook zag men niet het minste spoor en er lagen ook veel bladerun. Later begon het dan te sneeuwen, hetgeen alle opzoekingen ver- moeilijkte. De gendarmen van Oordegem werden verwittigd. Verschillende personen werden onderhoord, doch niemand kon iets bijzon ders over de geheimzinnige gebeurtenis zeggen. Heel den omtrek werd nog nauwkeuri ger doorkruist. De gendarmen verwittigden de veldwachters der naburige gemeenten, al zonder uitslag. Dinsdag vernamen de gendarmen dat vrouw Burms, Wonende te Zonnegem, op twintig minuten afstand van den Muizen hoek, den Zondag nacht, om 12 ure, toen zij oens uit hare dakvenster keek, een kind geweldig naar zijne moeder had hooren roepen. Daar dien Zondag te ZoDnegem een kind uit vrouw Burms buurt, erg verbrand werd Dacht zy dat het wel dat kind kon zijn. Den Maandag ochter ondervroeg zij hare gebuurvrouwen doch niemand wist van iets. Dat schoen dus zonderling, doch er werd geene verdere aandacht meer op gegeven tot wanneer het 's namiddags ochter te Zonnegem gekend was dat een kind te Vlierzele spoorloos was verdwenen. In het dorp te Vlierzele heeft niemand, en er was veel volk op de been, een of meer personen met een kind gezien tus schen 9 en 12 ure. Langs Uilenbroek kan de kinderroover ook niet gegaan zijn. Hij zou dus den Kou ter, waar geen enkel huis staat, genomen hebben, en zoo door 't dorp van Zonnegem naar Burst. Dat enkel zyn veronderstellingen, die echt kunnen zyn, als vrouw Burms wel een vreemd kind heeft gehoord. August De Brouwer heeft, evenals de gendarmen, Dinsdag en Woensdag zijne opzoekingen voortgezet. Woensdag namiddag wist men te vertel len dat het meisje te Smetledo, tusschen Oordegem en Wanzele, den Woensdag ge zien was. De broeder van De Brouwer is, naar Smetlede gegaan en van de praatjes was er niets. Natuurlijk vertelt elk nu iets en voegt men er nog altyd by. Zeker is het dat de verdwijning van het kind zeer geheimzinnig is. Alles doet ook veronderstellen dat dege nen die het kind medenamen, wel do brand stichters zijn van de stallingen. De aandacht der inwoners, op eenen Zondag avond, kon door eenen brand; niet beter getrokken worden. Uit de richting van het huis van De Brouwer kon niemand komen dan de bewoners zelf, daar het huis op eenen berg ligt, die alles verduikt. Niemand woont ook aldaar, tenzij beneden den berg. Geiy kan tot daar in don winter niet komen, Vindevogel en De Clercq hebben ver klaard dat ze reeds van voor 9 nre sliepen en nooit met licht in hunne stallen gaan. Die stallen staan op ruim 20 meters afstand van de kalseide. Het is M. Pardoen, van Dendermonde, die met het onderzoek dier zaak is gelast. Het parket kwam nog niet naar Vlierzele. De noodige inlichtingen worden echter door de gendarmen verschaft. Woensdag werden weer talrijke personen onderhoord. 's Avonds was nog niets ontdekt. Door zyn geheimvolle kracht is Wonderbalsem Pasteur een schat tegen uitwendige ziekte. 1 fr Aalst Bonner, De Valkeneer en in alle apotheken. Om de voor te komen ofte bestrijden, die voor de zuigelingen gedurende de groote hitte gevaarlijk zijn, is het beste voedsel KOSTELOOZEVERZENDING eener doos als staal, mits vraag gericht tot M. Ferdinand DENY i5, rue du Grand Hospice BRUSSEL schoon is een zacht en rein gezicht, een blozend, jeugdig, frisch uiterlijk, een blanke zachte huid, en een verblindend schoon teint. Dil alles bewerkt van Bergmann Gc Co., Brussel S 7S Cis. per stuk. bij Taeymans-Druck, Aalst. De krachtige Crème Dada geneest de bersten en wit hot vel in eenen nacht. 0,75 centiemen.

De Denderbode | 1911 | | pagina 2