Zondag 17 December 1911 5 centiemen per nummer 65s,e Jaar 4446 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Leesten verspreidtDe Denderbode,, AAN GOD Geleerdheid. Zoudagrust. Van Burst naar Katanea. De bQmestingen in December. DITJES en DATJES. DEDENDERBÖ Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ïaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden e frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vtrngeu zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op V bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorö Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerei. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CU1QUE MUlia Aelsl, l6Ucccmber IDI1. De personen welke een abonnement nemen aan de De Denderbode voor liet jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar liOSTEI.OOS. Men kan zich abonneeren aan De Dender oode» op ons bureel 31Korts Zoutstraat 31, en ten Postbureel door t welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voor de stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den buiten n 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden. in alles en overal de eerste plaats. Kleine Bond van Eerherstelling en van Liefde. - Ter gelegenheid van bet naderen van Nieuwjaar nullen wij, zooals vroeger, de aandacht onzer lezers vestigen op bet klein propagaudaschrifi- je, getiteld Aan God in alles en overal de eerste plaats Onze Nieutrjaats- wenschen aan onzen Hemelschen Vader en Maria, onze Moeder. (1), Men weet dat bet uitgeven en ver- spreiden van dit schriftje aanleiding heeft gegeven tot eene manefestalie van •geloof en godsvrucht, on den eersten dag des jaars, manifestatie die zich op wei nigejaren in vérschillige landen ver spreid beeft, en aldus heden eene mach tige vereeniging van gebeden en eerherstelling voor God uitmaakt. Overvloedig zijn de vruchten van zaligheid door den Bond van Eerher stelling en Liefde reeds teweegge bracht In vele plaatsen waar vroeger bijna niemand op Nieuwjaarsdag ter kerk ging, is nu dank aan den Bond en hel verspreiden van het propaganda schriftje, een grooto toeloop van volk dat er door bet bijwonen der H. Mis züne eerste Nieuwjaarwenschen aan den Gever van alle goed komt opdragen. Vele christenen naderen er sedert ook tér dier gelegenheid tot de H.H. Sac ramenten. Wij hebben het geluk te mogen aan kondigen dat Z. H. den PausPiusX aan de ieveraarstors van Gent eene kostelijke aanmoediging komt te geven zijnen zegen Ziellier de tekst van dit belang rijk sluk Wij zegenen uit ganscher lierte den Kleinen Bond van Eerherstelling en var, Liefde, en icenschen dat hij in alle chris telijke huisgezinnen verspreid worde. Geteekend PI US PP. X. Rome, 24 November 1905. Moge dit schrijven van Z. H. eenen nieuwen spoorslag zijn voorde ieverige verspreiders van het schoone werk, en moge het ook eene nieuwe uitbreiding voor gevolg hebben (1) Voor bet bekomen der boekjes, inschrijvings- lijsten. enz., zich schriftelijk te wenden tot de ieTeraarstc-rs van den KJeinen Bond, Oude Houtlei, 52, te Gent. De Fransche boekjesA Dieu les Prémices de toates choses, en de Vlaarosche Aan Qod in alles en overal de eerste plaats. Te verkrijgen bij M. Van der Schelden, drukker dezer. Onderstraat 20, Gent. 25 exemplaren franco, 0,75 fr. 50idem, 1,25 fr.100 idem, 2,25 fr., franco door België voor buitenland idem. 2,70 fr.500 idem, 10,50 fr. voor België 1000 idem, franco 20 fr. voor België. De inschrijving in den Bond is gansch willekeurig en kosteloos. Dé inscbrijvingslijsten worden koste loos gezonden. 31e Vervolg. Nu ik toch niet veel kans zie om mijn broeder te vinden, is 't mij onverschillig; Hoe het zy, de strijd zal verschrikkelijk wezen, eii daar wij eene beroemdheid hebben op te houden, moeten wij ons in 't dichtste gewoel van 't gevecht begeven. Hij zegde dit laatste op treurigen toon en in zijne oogen blonk iets dat zijne droef heid verried. "Wy gingen nu eenige uren rust nemen. Juist toen de dag aanbrak, wekte Infa doos ons. Hij meldde dat er groote bedry- vigheid in Lcu heerschte en dat er afdee- lingen van 's kenings schermutselaars naar onze voorposten kwamen. Wij stonden op en kleedden ons voor bet gevecht. Natuurlijk vergaten wij onzen maliënkolder niet, Sir Henry kleedde zich ala een inlandschen strijder. Als ge in Kukuanaland zijt, doe dan gelijk de Kukuanas, merkte bij op, dan zyt gij minder kenbaar voorden vyand. En bij deed bet ketenhemd aan over zijno bloote borst, zich verder tooiend met de pluimen en huidenkleedij der inlanders; op«ijn hoofd zwarte struisvederen; alleen door generaal» van hoogen rang gedragen, Op onze dagen wordt er veel belang gehecht aan geleerdheid en dai niet zon der rede. Onnoodig achten wij te doen uitschij nen van welk groot nut geleerd zijn is. Wie begrijpt de voordooien niet welke do geleerdheid verschaft Nu in zake van geleerdheid bestaan er ook over drijvingen. Zoo bijvoorbeeld, stellen onze blauwe, roode en groene tegen strevers zich voor als de groote voor staanders van het verplichtend onder wijs, daar, volgens hen, zonder ver plichtend onderwijs, alle welvaart, alle geluk onmogelijk to bereiken zijn. Wel heeft men te wijzen op het feit dat in België, waar het verplichtend pnderwijs niet bestaat, de scholen boter worden bijgewoond dan in de meeste landen waar de wet de schoolplicht voorschrijft, doch meestal op papier dat nemen ze niet in acht. Het eenige wat deugt is schooldwang alhoewel deze in Frankrijk en Italië den onder gang van 't openbaar onderwys veroor zaakt. Wanneer men bemerken doet dat België onder opzicht van Handel en Nijverheid aan 't hoofd der volkeren staat, hoewel het onderwijs hier niet erplichtond is, dan blijven zij eene antwoord schuldig. Daarop is natuurlijk getn goed antwoord te vinden. Onze driekleurige tegenstrevers be weren dat bet bij gebrek,aan geleerd - beid is dat de Belgen naar andere landen moeten uitwijken, waar zij het zwaarste werk verrichten. Wij werpen onze blikken, zoo schrijft een liberaal blad, naar ons arm Vlaanderen waar ten gevolge van gebrek aan beroepsvorming 60 h 70 duizend werklieden uitwijken naar Frankrijk en Duitschland om te wer- ken ir. den oogst, de suikerbeeten, suikerfabrieken en de steeubak«co- rijen. Onze tegenstrevers denken dus dat de Vlaamsche werklieden niet meer zouden moeien uitwijken waren ze ge leerd of liever min of meergëleerd. den mantel van luipaardhuid, welke de bevelvoerende officieren kenmerkte en om zijn midden de breedo reeks witte ossen staarten. Een paar messen, een zware strijdbijleen met wit vilt overtrokken schild voltooiden zijne uitrusting, waarby hij tevens zyn revolver voegde. Het was eene zonderlinge kleeding, maar ik moet zeggen dat Sir Henry er nog nooit zoo kranig had uitgezien als in die dracht, en toen Ignosi verscheen, die evenzoo uitgedost was, vormden zjj een prachtig paar. Wat Good en myzelf betreft, de wapen rusting stond ons piet zoo goed, om te beginnen wilde Good geen afstand doen van zijne pas teruggevonden lange broek. Een kort heerke met een monocle, een half geschoren gelaat en een maliënkolder is meer merkweerdig dan indrukwekkend. Daar het stalen keten hemd voor mij tewijd was, deed ik bet aan over al mijne kleeren, waardoor liet er wel wat vreemd, kwam uit te zien. Ik vouwde mjjn broeks pijpen tot boven de knieën op, ten einde cr niet door gehinderd to worden als 't tot hard loopen moest komen. Een speer, een schild, dat ik niel wist hou te gebruiken, een paar messen en een revolver, vol tooiden myn uitrusting. Behalve al deze artikelen laadden wij onze geweren maar daar de ammunitie achaarsch was en wij er dus slechts ge bruik van konden maken als een schot Immers die uitwijkelingen zijn in het algemeen zoo goed geleerd dan hunne 'reburen die hier blijven om hun brood te verdienen. Dat weet in onze streek iedereen en dal bewijzen ten andore de brieven die zij schrijven aan hunne naastbestaauden. Laat ons veronderstellen dat alle menschen van stad en builen, een goed lager onderwijs met vrucht gevolgd hebben, dat allen boven lezen en schrij ven ook kunnen rekenen, wat teekenen en de aardrijkskunde en geschiedenis van België grondig kennen. Denkt gij dat dan niemand van die menschen in den zomer zou moeten uitwijken om zijn brood te gaan verdienen Denkt gij dat allen zich dan zouden kunnen ont trekken aan zwaren arbeid Men stelt ons gewoonlijk Duitschland voor als een land waar In t volk merke lijk beter geleerd is dan in België. Wat ervan is weten wij niet, maar laat bet ons een oogenblik aannemen. Z-;n al die welgeleerde menschen van zwaar en lastig werk ontslagen 't Ware dwaas^'a, te antwoorden. In Duitschland zoowel als elders moe ten spoorwegen gelegd worden, forten gebouwd, kanalen gegraven, in den oogst gewerkt, in de steengroeven, kool mijuen enz. enz, gearbeid. Het zijn geene Belgen, geene Vlamin gen welke die werken al laar gaan uit voeren, en ook geene andere vreemde lingen. Al die werken worden doorDuitschers verricht, door menschen die, zoo men beweert, beter geleerd zijn dan de Bel gen die dezelfde werken uitvoeren. Indien alle menschen de geleerdheid hadden van advokaten, ingenieurs, toch zouden er zijn die lastig en onaange naam werk te verrichteu hebben. Het is dus hoogst belachelijk te hou den staan dat geleerdheid alleman van mindere beroepen kan ontslaan. Geleerdheid is een groot raiddel om vooruit te komen, dus voor iedereen van het grootste nut en, in algemeenen regel onmisbaar, hoewel er menschen zijn, welke zonder of met weinig ge leerdheid toch fortuin hebben gemaakt. Het is volkomen dwaas te beweren dat een zekere graad vau geleerdheid iedereen eene gemakkelijke cn V3rze- kerde broodwinning kan bezorgen. Die tijd is uit Men moet nu heden geleerd zijn, maar men moet werken daarbij, het zij met het hoofd het zij met de hand Van'smiddags tot middernacht, eenigo dienstdoende Apotheker, op Zondag 17 December 1911 M. Megancic, in do Leopoldstraat. buitengewone uitwerking kon hebben, lieten wij die ons nadragen. Toen wij eindelijk klaar waren, nuttig den wij haastig wat voedsel en gingen toen eens zien, hoe dc zaken stonden. Op zeker punt der hoogvlakte was eene steenen verhevenheid, die te gelijk dier.de voor hoofdkwartier en waarnemingstoren. Hier vonden wij Infadoos omringd door zijn regiment, bet Witte, dat ongetwij feld het kranigste was van het gauscli Kukuanaleger cn hetzelfde waarmee wij in do eerste kraal hadden kennis gemaakt. Dit regiment, drie duizend vijf honderd man sterk, werd in reserve gehouden de manschappen lagen in 't gras en staarden naar de koninklijke regimenten, die in lange, slangachtige reeksen uit Leu kwa men. Een deel marcheerde links af. Zoodra zij de stad uitwaren, vormden zich de regimenten. Ah, zegde Infadoos, zij zullen ons dus op drie punten tegelijk aanvallen. Dit scheen ernstig nieuws, want daar onze positie op den top van den breeden heuvel anderhalve mijl in omtrek bad, was liet zaak, onze bctrekkelyk geringe macht zooveel mogelijk aaneengesloten te houden. Wij hadden ons echter te richten naar het plan van aanval en dien overeenkomstig zonden wy orders naar onze regimenten. o (Reisbeschrijving.) door Petrus Cosv.v. Van Kaapstad naar Elisabethstad. TWEEDE DEEL. XVIII. Vermoeid genaken wij een platform, met een huis en hofzetels. Wij meenen eene landhoeve vóór ons te hebben, doch wanneer wy ons neêrvleien en eens rond schouwen. bemerken wij een tamelyk zwaar kanon, 't is een Engëlscb fort. Overal up de hoogten, welke wij door hunne stijlheid niet kunnen bereiken heb ben de Engelschen kanonnen opgehescben. welke de kaai on de stad bestrijken. Wee bet vijandelijk oorlogschip dat het wagen zou, vóór do stad te verschijnen, enkele oogen blikken daarna ware het in den grond geboord. Na nog wat gerust te hebben klimmen wij nog hooger om te beter van liet hooge uitzicht te genieten' En waarlijk ónze moeite wordt ruimschoots beloond. Verbeeld u eene, rots, duizenden en nog duizenden voeten hoog, aan den voet dier rots eene overgroote bloemenruikei. Kaap stad met zijno roode en gele daken, ver scholen tus8chen de bladeren en bloemen van den ruiker, en~ 't geheel saamgebonden door een breed zilver blauw lint met witten kant afgeboord, de zee, welke ons langs dry zijden omringd en zich aan den wijden horizont vermengt met de wit blauwe wol ken zoodat bet uitzicht eindeloos is, en gy hebt een flauw gedacht, dat in de verste verte nog do wezenlijkheid niet nabijkomt, van dit goddelijk tafereel. Geene pen is bij macht, liet weze nog deze van een Concience, of van eenen Lamartine, die vriendelijke schoonheid, die verheven en verbazende grootheid, te beschrijven, want li j welke de verf leverde voor die wonder schilderij was God, de Schepper van 't heelal. Opmerkenswaardig insgelijks was de ontdekking van Joseph Purnelle. Aan do kromming van den weg achter eenige hoo rnen en struiken staren wij vol ontzetting in een bodemloozen afgrond. Van do zyden en den bodera rijzen-spiralen omboog van merg.d van alle kleuren, rood, grijs, blauw, wit enz. en welke allen verscliillig zijn van vorm en grootte, 't Was juist als de grot van Han, doch zonder gewelf. Verrukt, neen, bedwelmend, door 't aanschouwen van 's ID'crcn wonderwerken on Vaderlijke Almacht dalen wij in stilte den berg af, ons gemoed is te vol om zich in woorden lucht te geven en om 6 1/2 ure komen wij in 't hotel aan Daar ontvangen wy order van den Geachten Heer Alge meenen Bestuurder M. Leplae, dat wij 's anderendaags om 11. 35 ure met don trein naar Roberston moeten vertrokken, waar ons verdere bevolen zullen geworden. Des avonds doen wij nog eene kleine wan deling in de stad met M. Diericx, De Neu ter, en Godfroid, langs de bijna verlaten lanen, en om 9 ure zijn wij terug in ons logement en gaan slapen. XIII. De aanval. Langzaam, zonder liet minste vertoon van haast of overijling, kropen de drie afdeclingen voort. Een vijf honderd meters van ons af hield de middelste afdeeling stil bij eene voor haar gunstige terreinplooi, ten einde de beide andere gelegenheid ts geven, onze hoefijzervormige positie, waarvan de punten naar Leu .varen gericht om te trekken, 't Doel van deze beweging was duidelijk de aanval op deze punten zou tegelijk geleverd worden. Had ilc maar een kanon, bromde Good, toon bij do aangesloten rijen beneden ons zag. In twintig minuten zou ik dan dat zaakje wel koeren. Wy hebben er geen, dus moeten wij er ook niet om jammeren, zeide Sir Henry. Maar gij koudot wel eens een schot wagen, Quatermain. Probeer eens of go dien grooten kerel kunt raken, die liet commando schijnt te voeren. Twee tegen een dat gij hem mist, want hij staat te ver. Ik wed om een souvereign, eerlijk tc betalen, als wc ooit nog hier uitkomen. I)it prikkelde mij. Ik laadde met zorg, stelde nauwkeurig de vizierkorrel cn wachtte tot mijn man een beetje gunstige positie had ingenomen, een weinig van zijn troep af. Ik mikte op zynen hals, hopende liera dan wel in de borst te zullen treffen', ik schoot en wachtte in spanning de uitwer king van mijn schot af. Of het kwam door Wanneer de grond noch bcvrozon noch met sneeuw bedekt is, kan men in drogen grond de omploegingen voor bakvruehton voortzetten, het stalmest onderwerken. Ook de slakken en de kaïniet kunnen thans met voordeel uitgestrooid worden, alhoewel het ammoniaksulfaat aan geen verlies door uitlooging blootstelt, wachte men tot vroeg in de lente dit laatste te beginnen uitstrooien. Ontvingen de klaver en de luzerne de vorige maand geene minerale bemesting, men past hun thans ongeveer 800 kgr. slak en evenveel kaïniet toe. Evenzoo, werden de liooimeerscben en weilanden in November niet bemest, men geeft in drogen grond ongeveer 700 kgr. slaken evenveel kaïniet, en in natten grond ongeveer 1000 kgr. van elke vruchtbaarmokende stof. Voor boom gaarden mag men tot 1200 kgr. van elke meststof toepassen. Zeer vroeg in de lento, van in Februari-Maart, verwaarlooze men niet 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat toe te dienen. Ook den moestuin kan by goed weder oragospit en in winterbedden opgezet, en mot slak en kaïniet bemest worden. Afzonderlijke boomen in den hof en op den boomgaard ontvangen van 0,5 tot 1 k. slak en kaïniet, volgens bunno verworvene ontwikkeling, en men vergete niet den voet der versch geplante fruitbooinon met stal mest te bedekken. In December beschikt do landbouwer over veel vrijen tyd. Zoo als wij dit de vorige maand aanraadden, brengt de ver standige landbouwer nuttig de lange win teravonden door met de kwestie- der mest stoffen en veevoeders nader te •bëstudoeren in voordrachten, gesprekken vlugschriften, enz. De kwestie der stikstofmesten vergt zijne bijzondere aandacht, en hij make zich vooral de kennis van het ammoniaksulfaat eigen, liet beste en voordeeligste der stik stofmesten dat hier te lande zelf gefabri- keerd word. JAN. Aalst-Kerwt boom. Kerst mis is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Katholieken Werkmanskring ge geven wordt. Ieder jaar, wy zeggen het met grooto dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze Katholieke werklieden edelmoedig zal indachtig wezen. Alle giften worden met dank aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Van Laere, Sioofstraat, Bestuurder van den Kring' of ten lokale, Korte Zoutstraat. Het Bestuur. den te grooten afstand of door den wind, weet ik niet, maar toen den rook was opgetrokken, bleek mijn man ongekwetst te wezen, maar zijn adjudant, die een paar pas achter hem had gestaan, lag blijkbaar dood op'den grond. In groote ontsteltenis liep de officier, op wien ik gemikt had. op den getroffene toe. Bravo, Quatermain, riep Good uit, gij hebt cr den schrik een beetje inge bracht. Maar ik was niet op mijn gemak over mijn verkeerd aangekomen schot. Onmid delyk legde ik wéér aan en ditmaal raakte ik werkelijk den bevelhebber met, de handen in de lucht zwa&iend, tuimelde hij tegen den grond, Ik schaam mij wel '.enigszins, te moeten bekennen, dat ik den armen duivel met vreugde zag vallen. Wat kunnen de omstandigheden den mensch toch hardvochtig maken De regimenten, die liet geval gezien hadden, schreeuwden luide bij deze uit werking van de toovermacht der blanke mannen bun generaal wij vernamen later, dat hij dit werkelijk geweest was was gevallen en zij weken in ontsteltenis terug. Om nu den indruk van ons optreden te versterken, vuurden wy, Sir Henry. Good en ik, nog wat door en hadden op dien verren afstand een achttal ma:men buiten gevecht gest.ld. Ontsteltenis heerschte daarginds in de rijen. Toen wij ophielden met vuren, bereikte van rechts oen onheilspellend geschreeuw Eene uitdag-ingv - Een Engel- sch.i schrijver M. Fry, heeft een boik uitgegeven in hetwelk hj zegt dat de Jesuiëten aanhangers en beoefenaars zyn van de stelling het doel wettigt de middelen. Het is te zeggen dat men iets zou mogen doen dat in zich zeiven kwaad is. om het goede dat er zal uit voort spruiten. Zoo bijvoorbeeld geld stelen om dat geld te besleden aan aalmoezen ofandero werken van liefdadigheid liegen of valsclie eeden zweren, om emaud aan strat Ie onttrekken. Vele menschen meenen dat men dit laatste mag doen men mag altijd verlichten, zeggen zij ra'ar dat is verkeerd. De meeste geuzen schrijven aan de Jesuiëten die leer toe, maar tot hiertoe heeft men nog nooit kunnen bewijzen dat bel. de waarheid is. De lerschc pater De Lany daagt nu den schrijver Fry uit te bewijzen wat Hij zegt. Indien M. Fry gelukt dan betaalt pater De Lany 1250 fr. welke M. Fry mag besteden aan een goed werk naar zijne keusindien M. Fry niet gelukt dan betaalt men aan pater De Lany ~d0 fr. met welke hij den uitslag der betwisting zal laten drukken. Er zijn wel 250 geuzen welke aan de Jesuiëten hetzelfde verwyt doen. Mits 1 fr. te wagen elk, zouden ze kunnen weten of ze de waarheid spreken of niet. Maar ze kennen liever de waarheid nieten liegen liever maar voort. Zouden de sdin'; velaars der liberale firma VijfEzels&C0 ook geen handje aan Fry kunnen toesteken Zij o»k be schuldigden meermaals de E.E.P.P. Jesuiëteu, dat zij aanhangers en beoefe naars zijn van de stelling Het doel wettigt de middelen. En nu dat de liberale schrijvelarij de aanwinst heeft gedaan van een alwe ter, aigevallen kwezelaar, zal het zeker wel gaan De Werkmanspensioenen. le rekenen van 1 Januari aanstaande zulien de peusioenen der oude werklie den van de staatsspoorwegen met 15 t. h. verhoogd worden voor elk jaar dienst boven de :i0 jaar. Bijvoorbeeld een machinist, die een maandgeld trok van 180 fr., en die na 40 jaar dienst op pensioen gesteld werd, ontving tot nu toe 90 fr. per maand van nieuwjaar af zal zijn pensioen vermeerderd worden met 10 maal 1,5 t. h., 't zij 15 t. h 't is te zeggen 324 fr. 's jaars. Zooals men ziet,kan die vermeerdering nogal tellen. Het meerendeel der werklieden van de staatsspoorwegen zullen ook, van af 1 Januari aanstaande, een opslag van loon bekomen En Groene Pie beweerde deze week dat de grpeiisioenneerden en werklieden van den staatsspoorweg die vermeerde- ringen aan hem te danken hebben. Wat logenaar Wat volksfopper ons oor en daarop van links insgelijks de twee andere divisies hadden onzeii heuvel bereikt. By dat gerucht vatte ook de afdeeling vóór ons weder moed en kwam een zwaar moedig oorlogsgezang aanheffend in snellen tred nader. Wij, drieën en Ignosi ook opende bet vuur op de aanrukkende troepen, maar de weinige snhoten hadden natuurlijk niet ineer uitwerking op de steeds voortruk- kende massa dan kasseisteenon op aanrol lende golven. Steeds nader kwamen zij met gejuich en gekletter van wapenen. Zij waren nu by onze voorposten, die wij natuurlijk hadden ingetrokken, en nu werd dc 'opmarseh langzamer de vijandelijke troepen moesten de flanken van den heuvel beklimmen. Onze eerste verdedigingslinie stend op de helft van de helling, do tweede een vijftig meters daarachter, de derde op den rand van de hoogvlakte. Steeds nader kwamen do bestormers thans onder liet uiten van hun strijdkreet Twala, Twala Cüiele, chiele (Twala* Twala Wraak, wraak waarop de onzen antwoordden metIgnosi, Ignosi Chiele. chiele 1 Ze waren nu reeds zoo dicht bij elkaar, dat do tal la's of werpmessen heen en weèr vlogen en een oogenblik later was het gevecht in vollen gang. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1911 | | pagina 1