Donderdag 21 December 1911 5 centiemen per nummer 658,e Jaar 4447 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VRIJHEID. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. Leest en verspreidtDe Denderbode,, Deftige mensehen! Veevoeding. DAVIDSFONDS. EEX EX A X DE It. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- miag van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* vimgen *\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasens. Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. l-OO Vonnissen op -34a bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. fleere a Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën dit blad. uit vreemde landen zich te wenden ten bnreele van CU1QUK tUUM. De personen welke een abonnement nemen aan de De Denderbode voor liet jaar i912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar KOSTELOOS. Men kan zich abonneeren aan De Denderbode op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door t welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voor de stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den binten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden. De liberalen stellen zich voor als de voorstaanders der vrijheid. Zij willen, beweren cij, do vrijheid voor alleD en in alles. Is dit wel de waarheid Wel neen 't is een bedriegelijk uithangbord. Ja, zij willen de vrijheid, kaar voor hen alleen en niet voor anderen. Laat ons dit eens onder zekere opzich ten onderzoeken. Wij, Katholieken, hebben gedacht dat wij van de vrijheid mogen gebruiken maken, aangezien wij onder een regiem van vrijheid leven. Wij hebben lagere scholen voor 't onderwijs des volks gesticht niet eigene gelden. Wie onpartijdig is moet onze edelmoedigheid en toewijding be wonderen en zeggen dat wij ge!ijk hebben van een recht gebruik te maken ods door de vrijheid en de wet toe gekend. De liberalen, die voorstaanders der vrybeid, ontkennen ons. Katholieken, dit recht. Immers, volgens hen, mogen er geene vrije Katholieke scholen bestaan. Indien zij meester worden dan zullen zij, gelijk socialist Hubin het Dijnsdag der verleden week ter Volkskamer zegde, afgeschaft worden. Geene andere dan onzijdige of ongodsdienstige scholen zullen mogen bestaan. Wij, Katholieken, trachten aller hande maatschappelijke werken te stichten ten voordeelt' van landbouwers, kleine burgers en werklieden, maat schappijen van onderlingen bijstand, 85® Vervolg. Mevrouw Nelhercombe staarde hem opgewonden aan. Zijne armen hingen strak langs zijn lijf, en hij zag er vreemd uit. Eene nieuwe, onbekende uitdrukking was op zijn gelaat verschenen. Mevrouw Nethcrcombe vouwde hare handen om zijnen arm. Ach riep ze uit. John, wat zyt ge van plan Hij schudde haar af. Heb ik u dat dan niet gezegd, zoi hij plotseling korselig. Ik weet 't nog niet. Maar ik zal den wissel terug krijgen, of al pogend sterven. HOOFDSTUK XXXVIII. De tragedie van den dag. Toen de frlssche, grauwe dageraad tus- schen de blinden doorgluurde, zat Alice rechtop in bod. Zij had den gehcelcn nacht geen oog dicht gedaan. Voortdurend als ze de oogen sloot, rees het tafereel van die vreeselijke kamer voor haar op, waar het gele gas licht flikkerend het verschoten behangsel pensioenkassen, verzekeringen tegen sterfte van rundvee, paarden, zwijnen, geilon, enz. Wij maken hierdoor slechts gebruik der vrijheid. Meent ge dat de liberalen, dio groole voorstaanders der vrijheid ons, Katho lieken, zullen goedkeuren Wel, neen 't is juist liet tegen deel. De liberale drukpers keurt ons af, ze klaagt ons aan als misdadige uitbuiters des volks. Wij, Katholieken, zijn de hinderpalen aan de beschaving der arbeiders en bui tenlieden, aan de liberale beschaving natuurlijk, i. a. w. aan de vergoddeloo- zing of verdierlijking der samenleving. En onze blauwe en roode tegenstre vers,of beter gezegd vijanden, voorzeg gen ons, dat zoo zy aan 't Lewind geraken, alle middelen zullen inspannen om de gestichte werken te vernietigen. Indien de stichters van sociale wer ken Priesters zyn, dan is de vijandschap der geuzen nog zooveel Ie erger vooral Priesters mogen er zich niet meê be moeien, ze zouden geen gebruik mogen maken van de, vrijheid. Priesters nog- thans zijn Belgen gelijk hunne mede burgers en waarom zou de vrijheid hen meer ontzegd worden dan aan deze laatsten De vrijheid deugt niet meer van den oogenblik dat ze, ons, Katholieken, wapens in de hand geeft. De vrijheid mag maar bestaan om de Katholieken te plagen, te bestrijden en als een overwonnen volk onder eene helsche dwiuglandij todoen bukken. Laurent, die aartsvijand der Katho lieken, heeft over lang aan de liberalen voorgeschreven Zelfs de vrijheid geeft wapens aan den vijand en men mag hem van geene enliele laten ge- bruik maken En onze liberalen, leven dit voor schrift Da De interpellatie over do zaken van Congoland is waarlijk een uitvluchtsel geweest om eens den ongodsdienstigen haat te koelen tegen paters en mission- narisseD. Hel haantje-vooruit in dat ellendig spectakel is rcortelhroeder Vandervelde geweest. l)at heerschap is in Congo ge weest, heeft daar de missionnarissen aan 't werk gezien, heeft ze bewonderd en hun gezegd hoezeer hij zo bewon derde en nu, waarschijnlijk er toe bescheen en "de vrouw naast den lessenaar op haren stoel achterover lag. Doch eindelijk brak de morgenscheme ring aan, en Alice zag het al lichter en lichter worden, totdat de cloctrische lamp, die ze aangestoken had, ten laatste dooi den dageraad overstemd werd. Toen stond ze op. Ze was reeds half gekleed, toen de kamenier met warm water binnen trad, en ze keerde zich bij het opengaan der deur ontsteld om, het meisje verschrikt aan starend, alsof ze iets bijzonders aan haar meende te zullen waarnemen. Neem me niet kwalijk, juffrouw, zoi ze. Ik dacht niet, dat gij al op zoudt zijn. Ik wist niet, dat gij zoo vroeg op wildet staan, juffrouw. Ze wierp een nieuwsgierigen blik op Alice's bleek gelaat en trad toen snel met het water naderbij. Alice keck zenuwachtig naar haar. Het scheen haar toe, dat liet meisje iets weten moest de getuigenis van schuld op haar gelaat waar moest nemen. Ze vroeg zich af, of er reeds iets uitgelekt zou zijn of or in de morgen bladen beneden iets van het gebeurde van gisteren vermeld zou staan. By dezo gedachte liep haar eene rilling over den rug. Ze steunde bare hand op de toilettafel, en lcund? er zwaar op. Ze opende half den mond om naar de gazetten te vra gen, en drong toen de woorden weer terug. Zodurfdo niet. aangedreven door do mortelbroers die ginder nestelen, heeft hij zijnen gal eens uitgespuwd tegen de missionnaris sen, hij, die over eenigen tijd nog een Pater Jesuiet aan zijne tafel ontving, Pater Cambier. Ja, die zelfde Vander velde heeft dien zelfden Pater met de andere ten prooi overgeleverd aan de domme ongodsdienstige woede van het liberaal en socialistisch gepeupel. O 't is deftig, 't is delicaat Men ont vangt missionnarissen, men ondervraagt ze, men doet hun vertellen wat ginder gebeurt, men vleit ze, men volgt met aandacht hun verhaal, men wakkert ze aau ons alles, alles mede te deelen, zelfs menschelijke zwakheden die overal bestaan waar mcoschen zijn. En dan? Dan gaat men zijn bureel in, haalt uit de diepste hoekjes een of ander feitje dat in zich niets beleekent, men knoopt er rond en bij wat men zoo al uitge pluisd heeft in de conversatie, men maakt van een feitje een feit, men past op allen toe wat misschien een onge lukkige ontsnapte, en men zet zich zelve op den kandelaar als de man die voor recht en rechtvaardigheid strijdt en de maatschappij wreekt tegen de ongenaamde wandaden van Jesuieten en en andere missionarissen. O 't is deftig, 't is delicaat Reeds zijn er menschen opgestaan die met verontwaardiging den socialis- tischen held de waarheid hebben gezegd en er zullen er nog opstaan. Wij voegen onze stem bij de hunne om to protesteeren legen al de venijnige woor den naar het hoofd geslingerd der mis sionarissen die ginder do chrUtene beschaving bevorderen. Het socialistisch blad Le Peuple had groot beslag gemaakt van dat alles en ook den senator Graaf d'Ursel aange vallen die in Senaat, bij woord en in tijdschriften bij ponne, de missionaris sen verdedigde. Hij heeft een antwoord gekregen dat niet van stroo is. Wij raden de geuzenvod van Aalst aan, zij die natuurlijk als een straatkefïerken wil meedoen met de buldoggen van de Logio, wij raden haar aan van dien brief te lezen en op te snuiven. Ten slotte men ziel het waarheen de ongodsdienstige pers heen wil, waar toe al die godsdiensthaters willeu ko men zij willen do Religi9 hatelijk maken in de oogen van het volk om tot een kiesresultaat to komen. Maar het zal niet lukken ons volk kent de mis sionnarissen en het kent de logieman- nen en nooit zal liet duldeu dat een logie-gouveruement hier aan het roer kome. Snel voleindigde zo haar toilet. Hare kamenier had haar nog nooit zoo vlug of zoo gemakkelijk voldaan gezien, doch Alice schoen liet toe alsof het uren duurde, voordat ze eindelijk de trap afdaalde en zich naar de eetkamer begaf. Het vertrek was loeg toen zij dc deur opende, maar toch had cr reeds iemand ontbeten dio was heen gegaan. Een ge bruikt kopje en bordje stonden naast den jilveren koffiepot en een verkreukelde servet lag op den vloer. Doch de gazetten lagen nog ongezien, ongeopend op een tafeltje naast do deur. Alice trad op het tafeltje too, nam er met bevende vingers de bovenste gazet af en begaf zich daarmee naar het venstor. Het kwam haar bijna voor, alsof liet don ker in de kamer was, en toen het witte papier haar bij het opvouwen een oogen- blik verblindde, meende ze een onbedrukt stuk papier voor zich te hebben. Toen staarden haar plotseling ccnige regels vette, zwarte letters aan. Ze schenen haar in het gelaat te slaan. Zo hield met een vreemd geluid, dat klonk als een snik, don adem in. Gedurende een oogenblik bleef ze werkeloos, niet durvend te lezen. In dtt oogenblik vertoefden hare gedachten bij Ard Croft. Ze had hom ten minste van dio vrouw verlost. Ze herhaalde dit met opeengeklemde tanden bij zichzelf ze had hem gered Hij zou nu op deu ingesla gen weg voort kunnen gaan. Zijn leven zou nu niet verwoest worden door die Duurte der haver. Het jaar 1911 zal lang in 's meüschen geheugen liggen. Eene droogte, zooals er gelukkiglijk zich zelden voordoen, heeft de boerderij aau levensmiddelen verarmd. De voederbeeten, gewoonlijk 13 a 14 fr. betaald, gelden dit jaar, bij publieke verkooping, 28 fr. de 1000 kgr. De suikerbeet mislukte eveneens, zoodat de weinige pulp, peperduur zal betaald worden. Do haver, door den landbouwer van den ouden slenter, het onmisbaar paardenvoeder genoemd, is van nu af reeds scliandig duur en wie weet wat het in de Lente zijn zal. Ge lukkig voor ons, dat al de rijksveeartsen van het land een veevoeder aanraden, dat do dure haver gedeeltelijk bij de voeding van het peerd kan vervangen en dit op voordeelige wijze. Zij bedoelèn het suikervoeder, merk Sucrema Welja, wil men dit voeder dagelijks met eeDe hoeveelheid van 2 kgr. in plaats van hetzelfdo gewicht haver in het voederrantsoen van het paard brengen, dan bespaart men niet enkel geld, maar houdt nog menig on geval van den stal verwijderd. Dezelfde veeartsen immers, bekennen volmondig dat parden, met Sucrema gevoederd, doorgaans van huikkrampen en droes behouden blijven. Dit feit is dan ook wel eens do moeite waard om ernstig over wogen te worden. Voegen wij er bij dat het van het hoogste belang is hel suikervoeder, merk Sucrema niet te verwarren met an dere suikervoeders vao mindere waarde. A. Demblon, veearts. Do vergadering van Maandag 11" dezer, mag heeten eene der beste ge lukte en prachtigste, welke deze ver dienstelijke maatschappij reeds gaf. Een talrijk en uitgelezen publiek vulde de feestzaal van den Katholieken Burgers kring. De heer De Seyn opende de vergade ring met oenen welkomgroet en stelde don spreker, den E. H. Reynaert voor. Welke schoone, diep bestudeerde Voordracht. Of God beslaat, is het belangrijkste vraagpunt, des grondsteen van den godsdienstdoor alle eeuwen heen heeft het de geleerden bezig gehouden. Van Gods bestaan zijn er zedelijke, natuur lijke en bovennatuurlijke bewijzen. leder mensch heeft zijne plichten, ieder moet goed doen, maar velen han* vrouw. Ze had haar leven, voor hem op het spel gezet, en ze zou het weer doen. Nu. evenals gisteren avond, begreep zij, dat ze hem lief had Alice weende nooit, doch nu drongen de tranen op vreemde manier naar hare oogen. Het volgende oogenblik had zij zo wegge- wischt om te lezen. Do huisknecht, die een oogenblik later binnen trad, ontstelde toen hij haar zag. Zo stond doodstil, als een steenen figuur, mot de gazet op armslengte van zich af en met het gelaat van een doode en de oogen cener krankzinnige verblind, woest, razend naar de woorden te kijken, welke zij gelezen had" Zo wierp de gazet neer, toen ze hem zag, hief met een kreet do armen op en viel achterover op den vloer. Sims snelde op haar toe, en zag voor het eerst zijns levens op haar bleek, be wusteloos gelaat iets, dat medelijden af dwong. Hy keerde zich om, om aan de bel te trekken, en bleef toen plotseling staan. Do groote, vette letters uit de gazet staar den hem van den vloer aan. Hij deinsde terug en las Opzienbarende Moord in liet West-End. Eene vrouw dood gevonden in een huis in Notting Hill Aanhouding van Lord Croft Gedurende een oogenblik hielden de woorden die hy las, hem geheel in hunne machtzich daarna met, eene krachtige poging herstellend, trok hij aan het schel» delen slecht en moeten dus gestraft worden God is de looner van het goed, en de straffer van het kwaad. Do rede naar spreekt verder over de wonderbare orde welke heerscht in het heelal, en doet ten klaarste uitschijnen, dat God, dat alles heeft voortgebracht. Het oog met zijne duizende deeltjes, het oor, die wonderbare harp, met zijne zo» talrijke en kunstiggeschikte snaren, hebben hun bestaan te danken aan God. Alle wezens spreken ons van het be staan van God. Het zijn al niet-veroor- zaakte wezens of veroorzaakte ofwol is er ten minste één niet veroorzaakt we zen. Aanvaard men dezo laatste stelling dan erkent men het bestaan van God. Zijn het al veroorzaakte wezens, dan moeten zij hun bestaan aan eene oor zaak, want allo uitwerksel heeft zijne oorzaak die oorzaak is God. Dat het al niet veroorzaakte wezens is niet aan te nemen, is onmogelijk, want een niet kan niets voortbrengen. Dus is er ten minste één Wezen dat uit zich zelf ontstond, dat eeuwig heeft bestaan: God. De geleerde redenaar werd geest driftig toegejuicht. De Heer De Seyn was aller tolk, toen hij den talentvollen priester bedankte. Wanneer de 2de Voordracht Theo door. /lalat-Kerstbuoni. Kerst mis is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Katholieken Werkmanskring ge geven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met groote dankbaarheid, ziju er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze Katholieke werklieden edelmoedig zal indachtig wezen. Allo giften worden met dank aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Van Laere, Stoofstraat, Bestuurder van den Kring, of ten lokale, Korte Zoutstraat. Het Bestuur. Nationale voorspoed. De heer Hoyois, Volksvertegenwoordi ger van Doornijk, sprak Donderdag in de Kamer over den toestand van hot land. Hij deed opmerken dat er in 1884 toen de liberalen vielen, enkel drie mil joen op de Spaarkas ingeschreven was, koord. Op hetzelfde oogenblik trad Mevrouw Nethercombe binnen. I)e tafel bevond zich tusschen haar en Alice, zoodat ze het eerste oogenblik het bowusteloozo meisje op den vloer niet gewaar werd. Zij zag Sims slechts on de overblijfselen van Lord Nethercorabe's ontbijt op tafel. Sims, waar is de lord vroeg ze snel. Hy is tuch niet uit gegaan Jawel, mevrouw, een half uur gele den. Hij heeft ontbeten on vertrok in groote haast.Maar hier is juffrouw Alice, mevrouw flauw gevallen, geloof ik, ten gevolge van een bericht in de gazet. Hij schoof het blad ter zyde, en mevrouw Nethercombe snelde vooruit. Flauw gevallen Alice Onmogelijk! riep ze uit. Zc had nog nooit gehoord dat Alice zoo iets overkomen was, en met een schok zag ze haar nu bewusteloos op den vloer liggen. Ze boog zich voorover. Alice, riep ze, Alice, wat hebt ge Sims, ga dadelijk water en brandewyn halen. Zo keerde zich om, doch Sims had het verlangdo reeds gebracht, en snel begon mevrouw Nethercombe een weinig van den drank tusschen Alice's bleeke lippen te gieten. Waardoor zeidet ge, dat ze flauw viel vroeg mevrouw Nethercombe. Door iets in de gazet f Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1