Donderdag 28 December 1911 5 centiemen per nummer 658le Jaar 4449 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan ran de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. BERICHT. en verspreidtDe Denderbode,, Groote Mannen en Kleine Keffers Stad Aalst.-Werkbeurs Appelaar en Moedluis. STEEDS VOORUIT! Het Liberalisme. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE Vit blad rerichijüt den Woensdag: en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ooing vaa den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post versonden C frank 's ja&rs, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drjj maanden, voorop ce betalen. De inschrijving aindigt met 21 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* ntngen sijn ten laate van den schuldenaar. (IMen Schrijft in bij C. Van de Putte-GoossenB, Korte Zoutstraat, N' 21 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inaendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag én vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureole van dit blad. CUIQUlt aiJL'M. AeUt, 27 December 1911. De personen welke een abonnement nemen aan do De Denderbode voor bet jaar 1912 zullen het blad van heden af ontvangen tot Nieuwjaar KOSTELOOS. Men kan zich abonneeren aan De Denderbode op ons bureel 31, Korte Zoutstraat 31, en ten Postbureel door t welk men bediend wordt. PRIJZEN DER ABONNEMENTEN Voorde stad tweemaal ter week fr. 5,00 Voor den buiten 6,00 id. eenmaal 4,00 De abonnementsprijs moet vooraf betaald worden. Weg met de kloosters zoo huilen al de hedendaagscbe blaaskaken der geuzerij Weg met bet papenras zoo zingen a! de roode en blauwe straatschreeuwers Weg met den Godsdienst zoo schrijven alle leekekerkvoogden der rood-blauwe pocherspers Ei' is geen God, wij hebben geene ziel, zoo stotteren al de herbergsprofeten onzer nieuwerwetzcbo wetenschap. Och arm, toch waarom uwe keel heeseh geschreeuwd, waarom al dat papier van vuile bladen beklad tegen iets dat niet en bestaat of dat énkel op bedrog en lichtgeloovigheid steunt Is uwe woede niet het beslo bewijs dat gij ongelijk hebt en dat gij zelf niet gelooft wat gij rondkraait? Onnoozele keffers, wilt gij eens hooien wat de groote mannen, wier namen bij u moeten in eere blijveD, daarover dachten en schreven PLATO, grieksche wijsgoer, leerling van Socrates, levende zoo een vier honderd jaren vóór Christus, schreef: u God niet kennen is wel de grootste ramp voor eenen Staatden Godsdienst in gevaar brengen dat is de maatschappij den grondsteen ontnemen waarop zij rust Gij hoort misschieu liever uwe ge roemde meesters van rationalisme, leu gen en zedeloosheid ook goed, luistert maar VOLTAIRE (dat is zeker een van uwe mannen)- Ik bezweer iederen 86* Vervolg. Ja, mevrouw, dat zou ik wel denken, tei Sims maar wellicht zal ze het u zelf vertellen, ze opent de oogeu. Mevrouw Nethercombe boog zich over baar heen en liot baar, haar hoofd oen weinig optillend, drinken. Alice opende wijd de oogen, en keek als versuft om zich heen, en trachtte zich toen op te richten. Gerald, riep zo opgewonden uit. Gerald... ik moet naar hem toe gaan. Ik... ik... ik moet het ophelderen. Mevrouw Nethercombe duwde haar zacht terug. Wat ophelderen vroeg xc. Zeg het mij, lief kind, wat is er Alice streek met do handen over haar gelaat. Het kon niet waar zijn. Niots orvan kon waar zijn noch haar afschuwelijke krankzinnige daad van gisteren avond, noch het bericht in do gazet van van mor gen Het was niet waar. Ze had het gedroomd, en de gazet met do vette, zwarte letters was slechts een deel van do akelige nachtraerrio. Het kon geene werkelijkheid zijn. huisvader ons een geslacht voor te bereiden dat liet Evangelie kent, de a groote waarheden te overwegen van dat subliem en verheven boek, en deze in den kop zijner kinderen te prenten ROUSSEAU (Jean-Jacques, uw groot man)Nooit bestond er een volk wiens inrichting niet steunde op Godsdienst COUSIN (nog ne felle man hé) de godsdienstige princiepen zijn de volkeren duizendmaal noodzakelijker dan wetboeken en politieke inrichtin gen Voorstanders van de school zonder God, van de wereldlijke scholen, zooals gij die noemt, wilt gij eens hooren wat uwe onfeilbare bollen daarover dachten en schreven t DIDEROT (gij kent hem niet waar, uwen man De Godsdienst, waar zonder geene zeudenleer bestaan kan, is de eerste kennis, noodzakelijk voor de jeugd COUSIN (uwe Victor..) Meer on derwijs is daarom niet meer zedelijk heid. Het onderwijs verbetert do zeden niet, maar wel do godsdienstige op voeding. De christelijko leering doet hot volksonderwijs doordringen.... Het onderwijs moet christelijk zijn..,. De volksschool is een heiligdom waar de godsdienst niet mag uit verbannen worden Hebt gij bijna genoeg ja toch nog een paar Victor HUGO (ook uwe Victor.... die groote bolasteraar van Kerk, Paus en Pastoor) De onwetendheid is beter dan de verkeerde wetenschap Ik wil dus rechtzinnig, ik zeg meer, ik wil uit al de kracht mijner ziel (ardemment) dat hel onderwijs godsdienstig zij Nu een protestant (liever turksch dan papist, niet waargeschiedschrijver GUIZOT zegt uopdat het lager onderwijs goed weze moot liet door en door godsdienstig zijn Toe mannen var. de vrijheid, gij die huicheleud beweert niet tegen den Godsdioust te zijn, overweegt eens de lessen van uwo groote mannen der onfeilbare wetenschap (Helpt malkander). Worden gevraagd door de Patroons 2 Schrijnwerkers. 2 Smedcrs bankwerkers, volle gasten. Vragen der Werklieden i Voorman. Ze richtte zich op, on keek opgewonden om lich lieen, hare hand naar de verkreu kelde gazet op den vloer uitstrekkend. Kijk, zei ze, kijk -- kijk of er wer kelijk iets over Gerald in staat. Ik dacht jiet maar misschien vergisto ik my. Ik - ik verbeelddo mij slechts... ik.,. Ze zweeg, huiverend den adem inhou dend, toen de zwarte letters zicli weer duidelijk aan haar opdrongen. Het was waar. Ze had het niet gedroomd. Gerald, Lord Croft, was aangehouden voor den moord, dien zij gepleegd had. Mevrouw Nethercombe nam de gazet uit hare bevende vingers en keek er in. Toen, terwijl de waarheid zich aan haar opdrong, slaakte zij een kreet. Lees het, riep Alice uit, le's het hardop voor. Ik kan 't niet hegrijpen, en ik moet ik ik moet 't toch zien te begrijpen. Langzaam gehoorzaamde Mevrouw Nethercombe. Eenc buitengewone en geheimzinnige gebeurtenis heeft in het West End plaats gehad. Gisteren avond werd de aandacht van den policiecommiszaris Roberts, die toevallig door eon der zmalle straten nabij Buyswater liep, getrokken, door dat de deur van een huis open stond. Achterdocht koesterend hield hij een voorbijgaandon politieagent aan, en samen traden ze binnen en deden eone afschuwelijke vondst. In de voorkamer vonden ze eene vrouw dood op een stoel zitten, terwijl Lord Croft zich Al onze hoornen worden aangetast door talrijke vijanden, de eene zijn van geheimbloeienden aard, de andere be lmoren tot het dierenrijk en lusschen deze laatste vindt men talrijke insecten. Do appelaar namelijk wordt aangetast door de bloedluis vreeselijke insect dat dezen boom zoodanig beschadigt dat zekere boomgaarden er, om zoo te zeggen gansch door vernield werden, en dat deze cultuur er onmogelijk geworden is indien men liet kwaad niet tegenwerk. Zijn wij daartegen onmachtig Hoe genaamd neen en verschillige produkten kampen om op dit gebied den voorrang te hekomen, anderszijds vraag ilc mij dikwijls af waarom onze wetgevers geeD wet stemmen betrekkelijk het verdelgen van dit leelijk insect, evenals zij gedaan hebben voor de rupsen. Dat men niet kome te zeggen dat deze produkten niet kunnen gebruikt wordea in den zomer wanneer de hoornen met vruchten geladen zijn, inderdaad is het anders beter en die bestanddeolen mogen op alle tijdstippen voor 'tjaar niet op straffen dosis toegediend worden, noch tans met ze zorgvuldig te behandelen in den herfst en in de lente, zullen die insecten voorzeker na 2 of 3 jaar gansch verdwenen zijn. Ziehier de insectendoodende middelen waarover gij beschikt, een der beste is het mengsel van petrool en bruine zeep in de betrekking van 2 kgr. zeep en 4 liters petrool voor 100 liters water, dat gij fijn sproeit op de aangetaste boomen; maak met uwe zeepen een weinig warm water bij eene soort van lichte pap en meng er allengskens de petrool al ru- rende gy bekomt alzoo een melkachtig vocht dat gy tot 100 liters verlengt. De carbolineum, verlengd met twee maal zijnen omvang lijnolie, wordt met een penseel toegediend de X L H All en vele andere iosectendooders worden aanbevolen, ze zijn allen goed maar kosten veel duurder dan de eerste. Maar is het voldoende gezonde boomen te hebben Wel neen en, om oenen goeden uitslag te bekomen, moeten uwe boomen goed en verstandig bemest worden strooi dus per vierkante meter en ver genoeg van den stam 60 k 80 gr. superphosphaat, 40 k 50 gr. kloorpotassium en 40 k 50 gr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen, moot aan uwe boo men eene sterke groeikracht to ver schaffen, zullen werken tol de vorming van heel rijp hout cn van talrijke bloem- botten, hijgevolg zult gij vele. schoon gekleurde en heel sappige vruchten bekomen. G. IMPATIENT. Tuinbouwschool Vilvoorden. Men zegt o, men zegt zooveel dat onze partij verouderd is, dat zij haar program heeft uitgeput. Onze partij kan niet verouderen, ons program is te veel omvattend om uitge put te geraken, ons ideaal ligt nog zoover eer wij het bereikt hebben, als wij liet ooit bereiken kunnen. De volmaaktheid is niet te bereiken, maar het is de plicht van iedereen er naar te streven, en daarom is onze partij eene partij van vooruitgang. Het program der Katholieke partij is nog zoozeer uitgebreid en wij mogen niet rusten eer het verwezenlijkt is. Wij mogen niet rusten vooraleer de laatste werkman zijn eigen huis zal bewonen en daar koning zijn, vooraléer de kleinste hoer een stukje land zal bebouwen waarvan hij eigenaar is, vooraleer de laatste werkman zich niet meer vroegtijdig zal moeten uitputten en zijn ouden dag gerust te gemoet zal mogen zien, vooraleer de laatste vrouw uit het werkhuis zal zijn om in den huiskring haar kroost te verzorgen. Wij mogen niet rusten zoolang er nog nieuwe vaarten, nieuwe spoorwegen aan te leggen zijn, zoolang 't laatste dorp zijn spoorweg niet zal hebben, zoolang onze nijverheid en handel nog vatbaar is voor uitbreiding. Wij mogen niet rusten vooraleer de armste der huisvaders, dank aan eene volledige gelijkheid voor de wet, zijn kind zal mogen sturen naar dc school zijner keus, als voor hem de gelijkheid voor de wet geen ijdel woord meer zal zijn. Neen, wij mogen niet rusten Het is een feit, dat bepaald vast staat, n.l.datde grootste vijand van den werf man liet liberalisme is. De liberalen ontkennen het zooals ze meer ontkennen dat hun niet aanstaat. Het liberalisme is er de schuld van dat de Gilden gevallen zijn. Wie hadden die Gilden opgericht? De liberalen misschien? Och, lieve Heer, toen was er zooveel spraak van de liberalen als een vijftien tal jaren geleden van de vliegmacliienen. Het is zeker dat de gilden een katho liek sociaal werk zijQ. De Kerk had het volk ontslaafd en vrij gemaakt, doch daarmede niet tevreden, had zij het op don weg van macht en voorspoed ge bracht. Wanneer is het tijdperk van verval gekomen Toen het liberalisme zijn kop begon op te steken in de achttiende eeuw, Nooit heeft het liberalisme iets ernstig gedaan voor de verheffing van den werk man. Intogendeel. Eene partij die alleen het patent van werkersbelangen be weert genomen te hebbeD het socialisme heeft het liberalisme met een klinkende kus in zijn huis opgenomen. Is dat geen vorraad plegen tegen de werklieden Ik geloof dat niemand in de gansche wereld nog twijfelt dat er een vreeselijk verraad gepleegd is. Arm werkvolk, dat aan zulke mannen is overgeleverd. Zonder Godsdienst, ver beest dikwijls, schijnen die menschen veel lager te staan dan vroeger het werkvolk stond. Waar zijn 's werkmans vrienden I Zonderling. In 1912 is er in de verjaardagen een zonderling samen treffen. Sinds de dood van Christus is liet 1879 eu sinds de verwoesting van Jerusalem 1842 jaren geleden. De schoolwet van 1842 wierd door de Libe ralen verwoest in 1879 en zij wilden toen het lijk der Kerk begraven dixit Pietje Van Humbeeck, maar 't heeft hun geen geluk aangebracht. De dood- gravors vielen zeiven in den put wanneer hun Ministerie nog niet tot de jaren van verstand gekomen was, want het was slechts 6 jaar oud in 1884. Dit komt ook juist uit wanneer men de cijfers dier twee jaartallen bijeen telt en van elkander aftrekt1884 is 21, en 1842 is 15, verschil 6. Weeral een klopping. Dat is de derde klopping, welke onze tegenstrevers in de Kamers oploo- pen dat kan tellen, en 't was er een die doortrekt. Na hun eerste klopping over de legerwet, na hun tweede klopping over liet koloniaal bestuur, volgde uu hun 3* klopping over 's Lands Geld middelen. De Katholieken hebben schoon bewe zen dat de finantiën heel goed staan, hon-lordmaal beter dan in den tijd van het liberaal Ministerie. Ja meer, het is duidelijk uit het debat gebleken, dat onze tegenstrevers, moes ten zij aan 't bewind komen, ofwel den loonstandarrd der Staatsbedienden weer zouden verminderen ofwel de belastin gen zouden verhoogen. met een pistool in de hand over haar heen hoog. Hij werd noch door den commissaris noch door den politieagent herkend, en door hen aangehouden cn naar het politie bureau gebracht, zonder dat ze zijne iden titeit vermoedden. Lord Croft weigerde inlichtingen te geven. De doode vrouw is eene bekende bij do politie. Vijf jaar geledon was zij betrok kon bij den diefstal der juweelen van de Hertogin van S., en werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Haar naam is Fanny Russell, en haar man bevindt zich nog in de gevangenis. Mevrouw Nethercombe zweeg plotseling en liet de gazet zinken. Het kan niet waar zijn, Alice zei ze. Alice staarde met gevouwen handen en mot wo«8ten blik recht voor zich uit. Plataeling wendde zij zich tot Mevrouw Nethercombe. Hoe zegt men dat zij heet vroeg ze ademloos. Mevrouw Nethercombe keek de gazet nogmaals in. Fanny Russell, antwoordde zo. Fanny I Alice wierp Mevrouw Nethercombe een vreemden, verwarden blik toe. Zij heette geen Fanny dat is verkeerd, riep xe uit, doch misschien is het slechti een drukfout ja. dat moet het zijn een drukfout. Wat bedoelt ge vroeg Mevrouw Nether combe. Wat weet gij daarvan. Alice rilde plotseling. Wat wist zij er niet van Ze keerde zich om. Vraag me nu niets ik weet niets, stameldo ze, behalve dat... dat... het af schuwelijk is en ik niet weet wat te doen. Doen herhaalde Mevrouw Nether combe. Gij kunt niets doen. Het is alle maal eene afschuwelijke vergissing, en natuurlijk is Lord Croft onschuldig, hoewel het raadselacli^iR is, hoe hij daar kwam. Heeft hij deir naam van die vrouw ooit tegenover u genoemd V Langzaam schudde Alice het hoofd. Zij trachtte na te denken trachtte het met zichzelf eens te worden, wat xe doen zou, doch kon niet. Duizend vragen verdrongen zich in haar hoofd. Waarom had Lord Croft zich gisteren avond naar Charlotte Russel's woning begeven Was hy haar Alice soms gevolgd Had hij haar binnen zien gaan Was hy de bezoeker gew eest, die op de deur had geklopt En had hy op haar gewacht en na haar vertrek die afschuwelijke kamer betreden Wist hy wat zij gedaan had En zweeg hij ter wille van haar Ze voelde zich ijskoud. De glanzende morgenzon stroomde het vertrek binnen, doch hare hand voelde als steen in Mevrouw Nethercombe's greep Gij zijt werkelijk ziek, zei zc, en ge moet iets warms gebruiken of nog wat brandewijn. Drink nog wat brandewyn, Alice laat mij u eens een slokje... Alice duwde haar weg. Neen, neen, riep zo uit, ik moet nadenken. Oh, laat mij als 't u belieft met rust, ik moet denken. Mevrouw Nethercombe keek haar een oogonblik ontdaan aan, begaf zich vervolgens naar do ontbijttafel en schonk koffie in. Alice zat doodstil, op dezelfde afgetrok ken manier voor zich uitstarond. Ik most naar hem toe, zei ze plotse ling, het hoofd opheffend. Tante, mag ik een rijtuig hebben en dadelijk naar hem toe gaan Natuurlijk moogt ge dat, antwoordde Mevrouw Nethercombe, maar ge moet eerst wat eten, en uw oom... Ze keerde zich eensklaps tot Sims. Heeft de lord gezegd, wanneer hy thuis zou komen vroeg ze. Neen, Mevrouw daar heeft hij niets van geztgd. Weer keerde Mevrouw Nethercombe zich naar de tafel, Ik wou, dat hy met ons meè kon gaan, Alice, zei ze. Wilt ge niet wachten hij zal onmiddelijk nadat hy het nieuws vernoemt, terug keeren. Wellicht weet hij het zelfs roeds en heeft hy zich naar hem toebegeven. Snel schudde Alice het hoofd, Neen neen, by weet het niet, zei ze. De gazetten waren nog ongeopend, toen ik beneden kwam. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1911 | | pagina 1