dag 3! December 1911 5 centiemen per nummer 65"* Jn:ir 1430 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on '1 Arrondissement van Aaüt. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. -giften i Paus. Uurtabel der Missen Zalig-Nieuwjaar! Openbare Schuld Van Burst naar Katanea. Een heugelijk Jubilé in 't verschiet RBÖD •it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- entag van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden C frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drfl maanden, voorop te betalen. De inschrijving •iüdigt met 81 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont' gen i\jn ten laste van den schuldenaar, i Schri'ft in bij C. Van dé Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen hij accoorc Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heéroi. Nota rissen móeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen xicb te wenden ten bu.'ocis dit blad. CU1QUK; 8UUM. -omber 1911 u^R DEKENIJ VAN AALST. Het Comiteit va.igt heden zijn tweeden jaargang aan, en vervult de zoete plicht allen te bedanken, die ons verleden jaar hunne milde gift deden geworden. Een nieuwe oproep wordt thans aan de wel doeners gedaan om opnieuw hun= mm nieuwjaarspenning te storten, en zoo hunne christelijke ver kleefdheid te bewijzen aan onzen H. Vauer, den Paus van Rome, Het Comiteit koestert de hoop, dat niemand zal ten achter blijven eh dat den wensch, om de jaar- lijksche bijdraag in 1912 verdub- beid te zien, zich zal verwezen lijken. Men gelieve de giften te sturen aan een der leden van het Plaat selijk Comiteit. Alle stortingen zal men vermeldt vinden in alle de Katholieke Fransche ofVlaam- sche bladen van het land. Namens het Comiteit der Dekenij De Eerevoorzitters, Z. E. H. Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken. Graaf Camiel Liénart. De Voorzitters, Graaf Eduard Glénisson Baron Lodewijk de Béthune. De Secretaris, Petrus Van JVuffel. De Penningmeester, Joris Van de Putte. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sir.t-Martinus Zondagen: 5, 6, 7, 8, 9 11 ure Weekdagen 5 Vi» 6, 6 A, G /s» 5, 10, ure. Kerk van St Joseph Zondagen: 5 V2» 7> H ure. Weekdagen 6, 6 '/i> 7, 8, ure. Kerk van Mijlbeke Zondagen 5, 67 i/s. 9» ure* Weekdagen 6, 7, 8, ure. 33e Vervolg. Maar dan spoedig, voor onso laden door de met waren veretijfd en voor de aanwas var. Twala's leger den moed dei onzen deed versmelten als was voor do vlam. Anders, zoo voegde ik er aan toe, zooden sommige oversten wel van meening kannen veranderen en. vrede makend met Twala, ons aan liem overleveren. Mijne opvatting werd over het algemeen mot instemming ontvangen nog nooit is onder de Iiukuano's zooveel fn,)acht aan nviine woorden geschonken. Maar de eind. beslissing over onze plannen berustte bj, Igno die, sinds hg als koning was erkend de meest onbeperkte macht kon uitoefenen in zaken van oorlog en viede. Op hem richtten zich dan ook aller oogen. Na eenig stilzwijgen, gedurende hetw elk lig^rnstig scheen na te denken, nam hg h8LTncuba, Macnmazahn en Bou8*a"' dappere witte ^jote,,: mijn oom en oversten iz Vandaag wil ik Twala tegemoet gaan mijn geluk op dezen s g z k luk en mijn leven. ,;ct. Luistert, Weêrom een jaar vervlogen Wtêrom een jaar ouder juicht de jeugd Wèêrom een jaar ouder zucht de grijsaard Wat heeft ons het vervlogen jaar gegeven Welke hoop heeft het ver wezenlijkt? Hoe/eel zoete wenscheu heeft het vervuld Hoevele ontgooche lingen gebracht Wij berusten in Gods wil met de overtuiging dat er niels gebeurd is wat niet geschieden moest en hangen wij eeneu sluier op het verledene en wij begroeten met een hart dat zvrelt van hoop en betrouwen,! do toekomst. Want zie, de dageraad van 1913 bloost aan de kim en met volle dankbare borst, roepen we oprecht onze talrijke lezersen lezeressen toe een Zaligr Nlieuwjaar Met denzelfden moed, met de zelfde hoop wordt de strijd dos levens hervat en wij wenschen dat allen op hunnen weg slechts voorspoed en vreugd mo gen vinden. Aan hen die in 't vervlogen jaar teleurstelling ontmoetten, wenschen wij volkomen welgelukken in alle hunne ondernemingen Aan hen die op hunne wegen slechts zegeD vonden, wenschen we er de onaf gebroken voortduring van Aan allen betrouwen in zich zei ven en betrouwen in God welke beschermt en beproeft volgens zijne eeuwige wijsheid. Den landbouwer wenschen we dat eene milde zomer zijnen oogst op boom en le velde moge rijpen om zijne schuur overvloedig te vullen Den werkman wenschen we moed en kracht opdat hij deftig het bestaan moge verzekeren van vrouw enkinders; Den meester wenschen wo zooveel voorspoed en zooveel toewijding dat zijne onderhoorigen als van zelfs van aile valsche leerstelsels wegblijven Aan alle neringdoeners wenschen we dat hunne zaken mogen bloeien en groeien Aan de begaafden den fortuin wen schen we dat ze hunne schallen zóó mogen gebruiken dat het eeue verdien- sto zy bij God en hunne eigene zelf voldoening Aan allen zonder onderscheid wen schen we, dat ze de innigste verlangens van hun hart mogen vervuld zien voor hen zeiven en voor allen die hen dier baar zijn, aan allen vrede desgemoeds, liefde en geluk. Wij hopen dat ons dierbaar Vaderland door de liefde van al onze goede en trouwe vaderlaudors moge gesteund blijven en dat hel nog vele jaren al de weldaden van zijn Katholiek Bestuur moge genieten. Daarom laat ons hopen dat alle ware Belgen de gewichtigheid van den kies- dat deze heuvel rond is, in den vorm der halve maan, en dat do vlakte, gelijk eene groene landtong, tot binnen de kromming voortloopt. Wij zien het, antwoordde ik. Goed. Het is nu middag en do man schappen rusten, na do vermoeienissen van den slag. Als de zon is omgewend en naar de duisternis reist, moet uw regiment, oom, met nog een ander afdalen, naar de groene tong Twala zei dan opkomen met zijne macht, om hen te vernietigen. Maar de plaats is smal en de vijandelyke regi menten kunnen er slechts een voor een komen zoo kunnen zy een voor een ver strooid worden, en de oogen van Twala's leger zullen verbaasd worden door een ge vecht, zooals nog gcon man heeft aan schouwd. En met u, mijn oom, zal mijn vriend Incuba gaan, opdat Twala, als hij diens strijdbijl ziet zwaaien in de eerste rijen van de Witten de sehrek om het hart moge slaan. Ik zal komen met het tweede regiment, dat u zal volgen, opdat, als de Witten verstrooid worden, wat gebeuren kan, er nog een koning moge syii om den strijd voort te zetten. Én met mij zal Macumazahn komen, de wijze. Hot is goed, koning, sprak Infadoos, |M&kba?ir de waar"-' von var ':jn regiment ge moei ziei 1' Di Xuku' volk. De dood vu_- strijd in Juni 1913 zullen beseffen, dat zij met moed, krachtdadigheid en eens gezindheid zullen strijden om de aanval len af te slagen van onze blauwe, roode en groene vijanden. Men verlieze uit het oog niet dat van den uitslag van dien kiesstrijd de toe komst van ons geliefde Vaderland en vooral 't behoud onzer Katholieke Vrij heden zullen afhangen De geuzenbladen, die niet wel welen wat uitvinden tegen het Katholiek Gouvernement, komen van tijd tot tijd af met de vermeerdering der Openbare Schuld dat is de schuld van het land. Wat is er van die vermeerdering Wel, 't is inderdaad waar dat die schuld vermeerderd is. Maar is dat nu zoo eene schrikkelijke zaak, die vermeerdering? Volstrekt niel, de geuzenbladen heb- beD groot ongelijk daarmee af le komen, ge zult gaaD hooren Ge meent misschien dat dc geuzen, als zij aan het bewind waren de open bare schuld niet vermeerderd 'hebben Anders, zegt ge in u zei ven, zouden ze nu toch zoo hard over die vermeerde ring niet schreeuwen Wel, ge zijl weeral mis, beste lezer, tengevolge van de onbeschaamdheid dei- geuzen. De waarheid dat van 1878 tot 1884, gedurende de 6 laatste jaren liberaal bestuur, de openbare schuld vermeer derde met 630 miljoen, in rondo cijfers dat is gemiddeld 105 miljoen per jaar. Do geuzen roepen het al omver omdat gedurende de 28 jaren Katholiek Bestuur de openbare schuld vermeerderde met ongeveer 2000 miljoen dat is gemid deld met 71 miljoen per jaar. Ge ziet, als 't er op aankomt dat de aangroei der openbare schuld op verre na zoo groot niet is ouder de Katho lieken als onder de liberalen het scheelt nogal veel. Indien de liberalen bestuurd hadden gedurende de laatste 28 jaren, dan zou de openbare schuld aangegroeit geweest zijn met 28 maal 105 railloen. of 2910 miljoen, in plaats van met 2000 miljoen dat waro ongeveer 1000 miljoen of een derde meer geweest dan het nu is. Daarbij, ondanks al dat leeuen kwa men do geuzen toch niet toe. In den zittijd van 1882-83 stelden zij de stemming voor van 30 miljoen nieuwe belastingen daarvan werden er 12 mil joen gestemd en toen ze vielen in 1884, voorzagen ze dat ze 25 miljoen gingen te kort komen. Met dat schreeuwen over openbare schuld hebben ze dus weeral hun eigen ruiten uitgeslagen. hen, als hun plicht meêbrengt dien te trot seer en. Terwijl de oogen van Twala's menigte op liet gevecht gevestigd zijn, ging Ignosi voort, moét een derde deel der mannen, welke nog strijdbaar onder ons zijn (ik denk oen 6000; langs de rechterzijde den heuvel afdalen en daar de rechterflank van Twala's macht aanvallen desgelijks han delt hot overige deel onzer mannen op de linkerflank. Als ik dan zie, dat Twala's llankon aldus worden beziggehouden, zal ik met onze hoofdmacht recht op de zijne aangaan. En als dan de fortuin met ons is, zal de dag ons zyn en zullen wij dozen avond in vrede te Leu kampecrcn. Laat ons nu gaan eten en toebereidselen maken. Infadoos, maak u gereed, opdat het plan zonder feil worde uitgevoerd. En laat vader Bougwan met onzen rechtervleugel mee gaan, opdat zijn blinkend oog de troepen aanvoere. De aanwijzingen voor den aanval, zoo kort gegeven, werden opgevolgd met eone snelheid, welke gunstig pleitte voor de voortreffelijkheid van hot militair systeem der Kukuana's. Binnen 't uur waren de rantsoenen uitgedeeld aan de manschappen en genuttigd, de bevelen gegeven aan de leiders en de drie divisies gevormd. De o (Reisbeschrijving door Pktrus Cosvim. Van Kaapstad naar Elisabethstad. TWEEDE DEEL. XX. 23 MaartNa het ontbijt van 8 ure maken wij ons gereed om onze eerste 'reis in Kaapland te ondernemen. Vóór het hek ken onzer verblijfplaats, een groot en lief verblijf, ganscli met eene soort van in- landschen klimop bekranselt, met eene verandach en een balcon rond ganscli dé woning, wachten ons 3 lichte rijtuigen met twee kleine doch flinke paarden bespannen. In 't eerste zitten M. Dioricx, De Neuter en Rommelaore, in 't tweode M. Wyck- mans, Hennéton en Vermocrsch, en in 't derde M. Godfried, Purncll. en ik. Voor koetsier hebben wij een bronskleurigen kaffer mei twee guitoogen in zijnen kop. Ook de koetsier van hel tweede rijtuig is zoo'n metaalkleurige wijl dien van 't eerste rijtuig een blanke is de löjarige zoon van don huurhouder. In volle vaart vliegen wij door Robert son. Do lieden zijn zeer beleefd hier allen nemen de klak voor ons ai', en roepen ons een goeden morgen toe. Wij antwoorden met een handgroet. Wij reden voorbij de protestantsche kerk, een schoon gebouw in witten steen met lieven toren, het kerk ï.u.f, het plein voor de tentoonstellingen en feesten, over de ijzerenweglaan, en stijgen in vliegende vaart dc bergen op. 't Is hier juist het tegenovergestelde van bij ons, Tïie'f doet men de paarden loopen als de weg klimt en op stap gaan wanneer hij daalt. Onze koetsier kent wonderwel zijn ambacht en viert zijne paarden met vaste hand. De man, evenals bijna al zijne stamgenooten spreekt goed Vlaamsch of beter Hollandsch en verklaart ons de duistere punten van den Afrikaanschen landbouwbybel. Wy rijden door wijde, met rotsen omzoomde vlakten, hier en daar eene boerenhofstede met blanke gevels, en wit dak, gele kaf ferswoningen soms ook roode. In de uitge strekte weiden, door afsluitingen van ijzer- draad in vierkante parken verdeeld, graast het vee, koeien, paarden, ossen, geiten en schapen maar het meest struisvogels op lange beenen en meilangen hals. Dit schijnt u Vreemd toe zeker 't Is nochtans de zui vere waarheid. Kudden van honderd, soms twee honderd, ja, duizend en nog racer struisvogels grazen in een park, en die kudden zijn ontelbaar. Hoeveel duizenden van die groote vogels wy heden hebben gezien kan ik niet zeggen. Men berekent hier den rijkdom van ccnen boer mar het getal zijner struisvogels.En waarvoor houdt men die struisvogels? zult ge vragen. Voor hunne pluimen, vriend lezer. Die sclioone witte pluimen, welke de groote damen op hunne hoeden dragen komen voort van de struisvogels. Tweemaal per jaar worden die dieren gepluimd e-.i die oogst geeft den boer eene zuivere winst van 100 fr. per dier. Rekent nu eens goed uit een boer met 150 dieren, en dit is hier nog maar een kleine, heeft dus 150 X100 fr of 15000 Gegroet, vrienden, zegde hij, ik moet ingevolge de bevelen met den rechterflank meê. Ik kom u dus de hand drukken, voor het geval wij elkander niet meer mochten wederzien. Hij knikte beteekenisvol. In stilte en met aandoening drukten wy elkander de hand. - 't Is eene zonderlinge geschiedenis, zegde sir Henry, terwijl zijne zware stem trilde. Ik geloof dat ik do zon morgen niet zal zien opkomen. De Witten waarby ik ben ingedeeld, schijnen tc moeten vechten, tot dat zij door Twala's macht overweldigd zijn. Het zij zoo. Het zal in ieder geval een eervolle dood zijn. Vaarwel vrienden. God zegene u. Ik hoop dat gy er liet leven afbrengt en de diamanten moogt vinden. Maar neem dezen raad van mij aan vermijdt met zorg alle troonpre tendenten. In 't volgende oogenblik had Good ons nogmaals de handen gedrukt en was ver trokken. Infadoos kwam sir Henry halen en bracht hem naar zijne plaats in de voorste gelederen van de Witten ter wijl ik mij met Ignosi begaf naar het tweede der aanvallende regimenten. fr. zuivere winst. Ge ziet'dus van hier dat een boer met 2 a 300 struisvogels een aar- digen stuiver kan wegleggen op 't einde van het jaar. Ir. bijzonderheden treden over de landbouwwerken in deze streek, ligt niet in het bestek van dezen boek, ik had binnen 6 maanden niet gedaan met schrijven. De Stad .Aalst heeft zich door de eeuwen heen gekenmerkt, door de bij zondere vereering van twee dierbare Heiligen vooreerst Sl-Martinus den volksgeliefden Bisschop en uilstokenden kindervriend, patroon onzer aloude hoofdkerk en ten tweede O. L. Vrouw ten Druiven, verpersoonlijkt in het wonderbeeld dat sinds onheugelijke tyden in de Werfkopel berust. St-Martinus zal in het jaar 1912, als 't God belieft, een nieuw blijk van vereering en betrouwen ontvangen dooi de plaatsing van het prachtig geschil derd volksvenster in onze Kathedraal. Mag O. L. Vrouw ten Druiven ten achler blijven Neen zoo hebben de trouwe vereerders der Moeder-Maagd gezegd. O. L. Vrouw ten Druiven was immers in den loop der tijden dehoopendetroost van het Aalstersche volk. Eeuwen en eeuwen droegen onze voorvaderen haar den grootslen eerbied en liefde toe, uit toegenegene dankbaarheid vierden zy alle 50 jaren haai- plechtig jubileum. Welnu, heden willen hunne nalaten toonen, dat het oude geloof en christen betrouwen nog levendig bewaard zijn gebleven bij ons huidig geslacht. Daartoe zal zich in 't jaar 1913 eene allerschoonste gelegenheid aanbieden, 't Zal dan 50 jaren geleden zijn dat het laatste jubileum van O. L. Vrouw ten Druiven werd gevierd. De oude menschen zullen zich nog- herinneren welken luister en pracht te dien einde in onze stad werd ten toon gespreid Op treffende bladzijden hebben de geschiedschrijvers ons die feestelijk heden verhaald en ons alzoo getoond welken weg wij moeten bewandelen 0111 op het spoor 011201- vrome voorvaderen te gaan. Paus Pius IX, Zaliger gedachtenis, zond aan de Aalsteuaars eeu schrijven waarin hij bijzondere gunsten verleende bij het vieren van het jubileum van O L. Vrouw ten Druiven, zooals blykt uit het volgend stuk PIUS IX, PAUS. Aan alle christene geloovigen die deze tegenwoordige brieven zullen zien, Zaligheid en Apostelyken Zegen. Daar, gelijk wij vernomen hebben, inde stad Aelst, Bisdom Gent, de gewoonte be staat alle vijftig jaren met groote pracht pn buitengewone praal de oprichting te vieren der kapel van de Heilige Maagd- XIV. De laatste xceer 'l dei* marsch gegaan, zich zoolang mogelijk ver dekt houdende achter terreinplooien, tcn- oindc hunne plannen niet te verraden aan do oogen van Twala's bespieders. Een half uur ongeveer duurde hot, eer ze geheel- van do hoogvlakten verdwenen waren en al dien tijd maakten de «Witten-, en het regiment, dat inet bon den eersten slag moest verduren en bekend stond onder den naam de Buffels geen enkele be weging. Beide regimenten waren frisch on op volle sterkte. De Witten waren des morgens in reserve geweest en hadden slechts kort aan den strijd deelgenomen, toen zij den teruggedrongen linkerflank hadden moeten beschermen, waarbij zij naar mij verteld was, want ik was toen immers bewusteloos geraakt maar wei nig manschappen hadden verloren. Wat de - Buffels betreft, die hadden op den rechterflank de derde verdedigingslinie uit gemaakt en zoover waren dc vijanden op dat punt niet doorgedrongen, zoodat zij nauwelijks hadden behoeven op te treden. Infadoos die een generaal van veel onder vinding was en wist van hoe groote waarde het was, zijn manschappen in geestdrift te brengen bij zulk eene schier wanhopige etmoeting als hun wachtte, maakte van •n rusttijd gebruik om zijn rogiraent toe spreken. In di' l.terlyko taal wees hij hen op dr groote '.r, aangewezen te worden ur 1 4 heetste van het gevecht, waarbii Maria gemeenlijk ten Druiven genaamd in welke kapel het beeld dor zelve Heilige Maagd Maria aan de eerbewij- ziog dor geloovigen is uitgesteld Wy om de vreugd van het christene vulk in de heilige gedachtenis dezer zaak alsook om de godsdienstigheid der geloovigen te vermeerderen, met godvruchtige liefde bezield in hetgeen de hemelsche schatten der Kerk betreft, verleenen bermherlig- lijk in den Heer, vollen aflaat en ver giffenis van alle hunne zonden aan alle en iedere christene geloovigen die met een waar berouw hunne zonden gebiegt hebbende en ter H. Tafel genaderd zijnde, de voornoemde kapel waarin het beeld dei' H. Maagd Maria te vinden is, godvruchtiglijk zullen bezocht hebben, op eenen der vijftien door den Bisschop vastgestelde dagen van het loopende jaar, en volgens een ieders der geloo vigen goeddunken te verkiezen, en die aldaar godvruchtige gebeden lot God zullen gestort hebben, voor de eendracht der christene Vorsten, de uitroeing der ketterijen sn de verheffing van Onze Moeder de H. Kerk, welken aflaat zal ook kunnen toegevoegd worden bij wijze van suffragie aan de zielen der Christene geloovigen die in de vereeni- ging met God door de liefde uit dit teven gescheiden zijn (Volgt hier in de Brevo de buitengewoue macht met de welks de aangestelde Biegtvaders be gunstigd zijn ten tijde van den Jubilé). Gegeven te Roomen bij den H. Petrus onder den ring van den Visscher den 10 Meert 1863, van ons Pausdom het zeventiende jaar. Plaats des zegels. B. C. Branealeoni. Wij laten er de afkondigir-» van toe. Gent 5 Juli 1863.' L. J. Bisschop van Gent. Aalstenaars mannen van den Ouden eed met vreugde zult gij vernemen dat de Gilde vau O. L. Vrouw ten Druiven een grootsch plan heeft opgevat, om in 1913. eveuals in 1863 het jubileum plechtiglijk te viereu. Doch daartoe zijn alle krachten, is alle medewerking noodig. Op tijd en stond zullen wy U onze inzichten kcr.lnar maken. Weet van nu reeds, dat de plechtig heid in 1913 zal gevierd worden. Intusschen doen wij oenen oproep tot al dezen die stukken, handschriften of iets dergelijke mochten bezitten, welke kunnen bijdragen tot opheldering of vollediging der geschiedenis van O L Vrouw ton Druiven en bidden hen' dié voorworpen te willen zenden aan Miju- heer der. Schepen De Hert. Schatbe waarder ot aan den Proost der Gilde E. H. Van Cromphaut, Keizerlijke Plaats, nummer 2, Aalst. Op die wijze zullen wij den grondslag iielpcn leggbn van een feest, waaraan heel het christen volk van Aalst met liefde eu geestdrift zal gelieven deel te nemen. sterren tot deelgenoot hadden. Hij beloofde rijke geschenken in vee en schitterende promotie aan allen, die bij 't bevechten der overwinning voor Ignosi in leven bleven. Ik zag neer op de lange rijen van wui vende pluimen en ernstige aangezichten en bedacht met weemoed, dat binnen een uur of minder nog, het meerendeel dier krach! tige en prachtige veteranen, zoo niet allen, dood of zwaar gekwetst zouden neerliggen! Het kon met anders. Zij waren veroor deeld mot die achteloosheid voor het menschelijk leven, dat den grooten gene raal kenmerkt, die in zich en de zijnen slechts werktuigen ziot voor de goede zaak welke zelfopoffering en doodsverachting vraagt. Zy waren als bestemd om te ster ven, en zij wisten dit. t Was hunne taak, op de smalle strook gronds, regiment na regiment van Twala op te wachten, tot zij zelf verdelgd waren of de vleugels oeno gunstige gelegenheid vonden 0111 hen te ontzetteD. Maar zy aarzelden niet en geen teeken van vrees kon ik bemerken. Zonder morren of tegenstand waren zy gereed, al was het waarschijnlijk dat zij nooit meer het daglicht zagen. Ik bewon derde en benijdde hen, want ik was niet op mijn gemak. Nooit had ik zulk een volmaakte over gave aan den plicht en zulk een onver- Bchilhgii.; .1 voor de wrange vrachten ervan

De Denderbode | 1911 | | pagina 1