Donderdag 4 Januari 1912 5 centiemen per nummer ti5s,e Jaar 4451 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VOORSPOED. Aan de jonge lieden. Oud Driekor ingenliedje. Uurtabel der Missen Onze Woeste. Verbetering van Onderwijs. Slad Aalst.-Wei'kbeurs DE DENDERBOD Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden i frank 't jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vwngen zijn ten laste van den schuldenaar. Mon Schrijft in bij Vu** «i«s l'uttu-Goo*i»eiis. Korte Zoutstraat. N* 31 n in allo Postkantoren dos Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerea Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie van CUIQLB «UUM AelBt, 3 Januari 1912. De voorspoed welke in België heerscht wordt algemeen erkend en is zoo uitste kend dat vreemde staatslieden het besta- tigen en er hulde aan brengeD. De heer Jules Roche, gewezen repu- blikeinsche Minister van financiën in Frankrijk, heeft in het BulletijD der Union du Commerce et de VIndustrie op dien voorspoed gewezen en er hulde aangebracht. De oorzaken waarom in België voor spoed cn in Frankrijk tegenspoed heerscht zijn volgens hem de volgende De voornaamste en ovcrheerschende oorzaak is dat het monarchieke België tienmaal vrijer is dan het republikein- sche Fraukrijk. Do Belgische burger voelt en weet dat hij vrij is en meester van zich zei.- ven hij denkt niet aan anderen, van den morgend tot den avond aan den i meier, den onderprefekt, den prefekt, den minister. Hij wordt niet elk oogenblik weêrhouden, verhinderd en Verlamd, door eene machtiging die hij moet verkrijgen of een verbod dat hij moet eerbiedigen. Hij is gewaarborgd iii zi.ms0 "ohten, en zijne vrijheid door wetten van e'eue instelling-, waarfan de vryheidsgezindheld, de dwingelan- dij van hel Bestuur en den Staat van onze zoogezegde Republiek doet be- schaamd staan. De getrouwe onderdanen van koning Albert zijn waarlijk «burgers» - onder eenen mouarchieken vorm «wij (Franschen) zijn laten van een k nieuw slach, welke men weldra zal moeten kleeden, geleiden en voeden uit den schotel van den socialistiachen Staat. c Wanneer dan zal Frankrijk zich a evengroot weten te maken als België Zoo schrijft de heer Roche en wij mogen onbetwist er een pluimje om op ODzen hoed steken. Het bewijst immers dat wij in België in volle vrijheid leven terwijl in Frank rijk dwingelandij en slavernij woeden. En onze roode en blauwe cartellisten zeggen dat Frankrijk ons voorbeelden geeft die hier dienen nageleefd te worden. Dus moesten onze roode en blauwe vijanden in Juni aanst. zegepralen, weldra zouden hier, even als in Frank rijk, dwingelandij en slavernij woeden. Maar Cf die zegepraal zoo gemak kelijk zal gewonnen worden dat betwij- 87* Vervolg. Eene schaduw gleed over Mevrouw Nethercombo's gelaat. Zo vreesde voor hetgeen hij zou kunnen doen, en bij Alice's woorden versoheen er eene vreemde, angstige uitdrukking in hare oogon. Waar is hij dan heengegaan zei ze binnensmonds. Waar kan hy heen gegaan zijn 1 Ze zette de koffie haastig neer cn liep het vertrek door naar het venster, waar ze de breode, zonnige straat in keek, Als hij niet uit was gogaan om Lord Croft ter hulp te komen, waar was hy dan heen go gaan, en waarom Er was slechts een enkele andere persoon in Londen, dacht ze, dien hij zou willen zien, en dat was Lerd Crowley, en indien zy elkander ontmoeten, wat dan Een kreet van Alice échter haar, onder, brak plotaeting haren £edachtengang. Ze keerde zich snel om. Alice, wat hebt ge riep ze uit, want Alice had.de gazet in do hand genomen en wees or met bovendo vingers naar. Gy laast niet alles, riep ze uit. Gij ";let niets van de kogel wonden, en zie Twee wonden een in den hals en felen wij. 't Kiezerskorps zal klaar zien cn de roode blauwe en groene cartellis ten naar den weêrlicht helpen tot behoud en verzekering van den thans heerschen- den voorspoed, algemeeno welvaart en onze vrijheden Eenige oude reraediekens voor onze jonge meisjfs over 't kiezen van 'nen goeiën man, die hen in bravigheid door '1 leven leidt. 1Een goed paard wordt op stal verkocht. Niet tc veel loopen dus om uwen krul- lekop te laten zien of uwe schoone tour nure. Blijf thuis en help moeder in 't plasschen en schuren, bij 't naai-en stop werk en aan den kookpot, ge zult er veel bij leeren dat voor uw toekomend huisgezin het fondament van uw geluk moet zijn. 2. Schijn bedriegt. Laat u niet bekoren door flinke ma- nierkens en vleiendo woorden, want 3. Schoone liekens en duren niet lang Dat zijn al te maal dingen die een tij ken meegaan dut i9 streelen en lekken lijk do katten tot dat de speleman van 't dak is... dan komt de kat op de koorde en Mieke zit in de jniccrie, mfê 'aen man die zijn broek aan beur liefde vaagt. Óch, lieve meisjes zijt toch niet te gouw en denk er dan toch aan dat haast en spoed is zelden goed en dan, zooals ik hier wat liooger al eens zegde, goede raad is duur, laat dus niet na, moest ge al eens een oogje op zij gezet hebben, wijze men- sehen te raadplegen over eene zaak waar zooveel van afhangt want Trouwen is geen kinderspel, Wie het ondervond die weet het wel en de menschen zeggen ook nog Trouwen is houwen: en men voegt er nog bij En die 't slecht doet zal eeuwig rouwen. Ge moogt nu niet meoneD, beminde Eva'skinderen, dat wij zoo naief zijn te gelooven dat vollo meisjes en jongens naar den raad van grootvader zaliger luisteren zullen neen, wij hebben meer ondervinding en van grootvader hoorden wij ook dikwijls zeggen De liefde is blind en de boer kuste zijn kalf door een doornhaag. Toch roepen wy aan alle jonge lieden die luisteren willen een recht door hot hart. Twee wonden, uit twee verschillendo pistolen wellicht, en de eene doodde en do andere doodde niet. Twee wonden -- waarschijnlijk schoten dus twee menschen op haar. Ziet ge Ziet ge Zij was opgestaan en had heftig Mevrouw Nethercombe'8 arm gegrepen, haar met groote oogen aanstarend. Plotseling wierp ze het hoofd achterover en begon te lachen. Begrijpt gij het niet riep zo uit. Zy zullen nu niet in staat zyn, iets tegen hem te getuigen, want twee menschen schoten op haar er waren twee pistolen, en niemand zal in staat zyn te bewyzen, welk van de twee het zyne was 1 Zy zweeg even plotseling als ze begon nen was, koorde zich om, trad op het venster toe en keek naar buiten, een nieuw denkbeeld had haar getroffen. Weer zag ze de vrouw op den stool, weer zag ze het armoedige vertrek, doch duidelijker dan alles de roode plek in den hals waar de kogel binnen was gedrongen. Eirniet die kogel had haar gedood, doch wel de kogel, die de vrouw door het hart gegaan was Haar eigen hart begon plotsoling ver- snold te kloppen en dreigde toen stil le staan. Ze wist nu dat, hoe slecht zij ook geweest was, niet hare hand den moord had gepleegd. En nu kwam de gcdachto by haar op wie was dan de schuldige Wie had het tweede schot gelost 't Is te laat de put gevuld als 't kalf verdronken is. Opgepast opgepas* met geen vuur gespeeld droog stroo brandt gemak kelijk en, zooals 'l ouzo brave en wijze pastoor dikwijls van op zynen predik stoel zegtWater en vuur op hun eigen, 't zijn twee gooio en outtigo elementen, maar mengt ze mot malkaar, 't is mod der, vuile modder. We zullen er nu voor vandaag een kruisken over maken en sluiten met den raad Jongens, meisjes, \rc«g of laat Meent g'uw roep in d'huwelijkstaat, Ziet goed dat ge uit uw oogen ziet. Want later en help.' weenen niet Melchi'ïr. Zaligkind, vol heyligheden Uwer koninklyli'5 mogendheden, Presente're ikVer van goude Myr.e offera;,.:e de boude, Ziele end - 1 y f vai te leenen, Want ik 'covip iu 't herte reeDe Dat gy God 'l mensche Ende al de gebragt hebt [iG weosche. G r. O gebenedide dr; it Yan ons metisch iyk geslacht Hooggeboren in üer naturen Ik presonteere U, te dezer uren, Van wierookmyno offerande, Ende geloove datgy in uwo hande, Hebt alle ding en mogendheden Als God doet in drievuldigheden. Balthazar. O God ende mensche,in een geboren! Ende U, Maria, uylverkoren Yan myrrhe ik u presenteere Myne offerande, als die gere In uw geloove te volstane En nimmermeer uw dienst af te fgane. Want ik geloove in allertyd Heere, dat gy God ende mensch zyt. in de parochiale Kerken van Aalst. Kerk van Sint-Martinus Zondagen 5, 6, 7, 8, 9, li ure. Weekdagen 5 ll2, 6, 6 l/t> 7, 7 10, ure. Kerk vau St Joseph Zondagen 5 7, 8 llt, 9 ,/z. li ure. Weekdagen 6, 6 7, 8, ure. Kerk van Mijlbckc Zondagen 5, 6 7 */g, 9, ure. Weekdagen 6, 7, 8, ure. Mevrouw Nethercombe keek een oogen blik nieuwsgierig naar haar. Zo kon haar niet begrijpen en trad op haar toe terwijl zo haar de hand op den arm legde. Kom, zei ze, en gebruik het een of ander, anders zult ge zeker ziek worden. Alice keerde zich cm. Neen, dat zal ik niet, zeide ze op zon derlingen toon. My mankeert niets, tante en ik heb u wat te zeggen. Mevrouw Nethercömbe herkende do ernstige uitdrukking op haar gelaat nauwe lijks. Alle wispelturigheid, alle zorgelooze onverschilligheid waren verdwenen. Alice zag er voor de eerste maal baars levens ernstig bezorgd, kalip uit. Ze stak hare handen uit. Tante, vergeef mij alle onvriendelijk heden, die ik ooit gezegd of gedaan heb. Ik dacht vroeger nooit na, maar nu -- oh, nu schijn ik eensklaps van aangezicht tot aangezicht te staan met iets, dat ik niet verklaren kan, iols vreeselijks. Ik dacht vroeger nergens anders aan, dan aan mij zelf. Nu heb ik eensklaps bemerkt, dat ik Gerald werkelijk lief heb. Dat heb ik nooit geweten. Ik dacht altyd, dat ik heel kalm was ten opzichte van hem. Ik heb van den beginne af plan gehad, hem te trouwen. Ik legde het er hardnekkig op toe, en ik ik kende de beteekenis van het woord liefde niet. Maar nu nu tante, hobt gy ooit gevoeld, dat ge uw geheele loven voor een man zoudt willen geven Hebt gy ooit gevoeld, dat gij alles voor hem op zoudt kunuen offeren Zoo voel ik mjj nu. 't Volgend schrijven van Le Bien Public n, van 25 December 11. hebben wij Zondag moeten ter zijde leggen ter oorzake van plaatsgebrek. De bladen aller partijen houden zich voortdurend bezig met dea veldtocht, in 't Arrondissement van Aalst door eeni- gen geleid, tegen de kandidatuur van M. Woeste. Men moet niet al te veel belang hechten aan de valsche geruchten, welke daarover do ronde doen. Onze tegen strevers hebben er al te veel belang bij, om ze te vergrooten en dus te doen gelooven, dat oude twisten terugkeeren en onze krachten verdeeld zijn. Verhaasten wij ons het te zeggen de drukpers der linkerzijde zelfs al hoewel zij M. Woeste bestrijdt en zijn aftreden verlangt, bekent nochtans welke overgroote rol de achtbare Staats minister in de Belgische politiek ge speeld heeft. Het zal eene groote eer zijn, voor het Arrondissement Aalst, gedurende 38 jaar getrouw gebleven te ziju aan den grooten Staatsman, alhoewel hij niet altijd t' akkoord was met een groot deel zijner kiezers. De Aalstersche Kat holieken hebben verstaan, dat M. Woeste geen lokale Volksvertegenwoordiger is, maar eënëStér van do Katholieke Partij, een nationale roem, evenals M. Beer- naert, te Thielt en vroeger M. Malou, të St. bfikolaas en Jacobs, te Antwerpen. Daags na het stommen der krijgs wet, hebben vele Katholieken, welke vijandig waren aan den verplichten krijgsdienst, hunne persoonlijke gedach ten opgeofferd en zich rond het vaandel geschaard. Die Katholieken hebben een bewijs gegeven van een politieken geest, waar dig van de zaak welke zij dienen. Zij werden om hunne zelfverloochening beloond, door liet aangroeien der strijd krachten welk de eendracht van allen aan hunne Partij bracht. De incidenten welke door de hou ding van M. Woeste, in de schoolkwes tie uitgelokt werden, zijn voorzeker niet erger. Het is nu het oogenblik niet om daarop terug le komen. Het is nu bijzonderlijk het oogenblik niet, om bij middel van die oneeoigheid van gedachten, een veldtocht in le richten tegen een der moedigste leiders onzer partij. Indien het waar is, dat M. Woeste vijandig was aan eene algeheele her ziening van de wet van 1895, moet men Mevrouw Nethercombe keerde zich plot seling af. Wist zij dat soms niet Twintig jaar geleden had ze Lord Nethercombe bemind, zooals Alice nu Lord Croft bemin de en toch had ze hem geruineerd, zyne «er bevlekt, zijn hart gebroken. Plotseling nam ze Alice's handen in de hare. Alice, riep ze uit, ik weet het ik weet het, en bid God, dat ge zulk eene liefde nooit licht zult mogen achten, zooals ik gedaan heb. Ik ik zal mij dadolyk gereed maken om u naar Lord Croft te vergezellen. Maar een ding moet ik. toch nog doen, voordat ik uit ga, on rust gij een weinig, terwijl ik weg ben om Gerald's wille. Ze keerde zich om en verliet haastig liet vertrek. Buiten de deur bleef zo met hare hand op den deurknop staan, terwijl hare eigene moeiolijkheden zich weer aan haar opdrongen. Waarom was hij zoo vertrok ken. Waar was Lord Nethercombe? Waar om was hy zoo vertrokken Waarom was ze zoo bang Met doffen blik stond ze naar de trap to staren. Eindelijk besteeg zo haar en begaf zich door de bibliotheek naar Lord Nether- combe's eigen kamer. Langzaam, voorzichtig, zenuwachtig opende ze de deur, trad vervolgons binnen, deed de deur achter zich dicht en keok om zich heen. Overal lagen papieren blauwe papie ren, witte met roode koord by een gebonden bundeltjes, manuscripten, perkamenten. ten minste toch bekennen dat de vrij heid, de eer en de vooruitgang van het christen onderwijs, nooit een beslister en standhoudenden verdediger gehad hebben Het plan van Schoolwet door de Kat holieken op touw gezet, bevat eene gewichtige verbetering, welke eilaas, door liberalen en socialisten zoo nood lottig wordt tegengehouden, door hunne hatelijke politiek die hen zoo ver ge bracht heeft de belangen van het volk over 't hoofd te zien. De verbetering welke wij hier be doelen is de uitbreiding van het onder wijs door de inrichting van den vierden graad, die eigenlijk een beroepsonder wijs uitmaakt. De laatste twee jaar zal men beroeps onderwijs geven. Aan zonen van land bouwers zal men leeren hoe ze moeten boeren. Stieldoeners zal men leeren tee keeen of andere zaken die hun vak aangaan. Zonen van kooplie zal men den handel, haudelsrekenen, boekhou den, enz., doen leeren. Zoo ook voor de meisjes, die zulleD het huishouden leeren. Als onze kinderen dan uit de scho komen, dan zullen een weinig méër van hun beroep'"ken nen ais v toen we twintig, vijf-en-twintig jai> waren ja, sommigen zullen er meer van weten dan hunne ouders. Dat moet het onderwijs zijn. Op die twee jaar dat het kind langer zou moeten naar school gaan, zal het veel meer verdiend hebben, honderd maal meer zelfs dan met van elf, twaalf jaar af thuis te werken. Met zulk onderwijs kan een boeren jongen een man worden, die het land bouwbedrijf op verstandige wijze zal kunnen uitoefenen en hij zal er bijgevolg eens zooveel geld door allerlei midde len weten uit te trekken dan iemaud die zoo maar boert op goed val het uit, en die al die middelen niet kent, omdat mon zo hem nooit geleerd heeft. Is dat niet klaar, en dat is zoo voor alle vakken en stielen. Worden gevraagd door de Patroons 2 Schrijnwerkers. 2 Smeders bankwerkers, volle gasten. Vragen der Werklieden 1 Voerman. Haar blik dwaalde naar de tafol, en toen verder, naar zijn bureau. Het stond open, iets zeer ongewoons voor hem. Hij sloot zyn bureau altijd dicht. Haar ru?fnl^oze blik gleed er over heen en bereikte een klein kastje in een der hoeken, en toen scheen haar gehuele lichaam te verstijven. Ze wist, dat hy het in geen maanden geopend had en zag nu het deurtje open staan, de rijen glazen flesehjes op de plankjes vertoonend. Ze verzamelde al haren moed en trad er langzaam naar toe. Tegelijkertijd telde ze werktuigelijk de op rijen staande fleschjer, en plotseling scheen eene onderbreking van eono rij haar diep te treffen. De flesehjes droegen allen etiquette». Ze las de op geschreven namen, terwijl hare gedachten jaren terug gingen naar een dag, toon Lord Nethercombe ze haar allen beschreven had. Hij had cms een studio van vergiften gemaakt on was trots op zyn kennis en trots op zijne kleit.o collectie geweest. Het zyn vergiften, had hij gezegd, waaronder sommige zeer zeldzame. Ik bob ze genummerd en er een lijst met de namen by gemaakt. Woor staarde ze nu naar de gaping in de rij, wendde toen langzaam den blik af e nam het lijstje ter hand. Hare bevende vingers gleden langs do cijfers nr 18 Morphine. Niets meer dan dat Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1