Rechterlijk kronijk. De Kandidatuur van AI. Y47oeste. Kunstverloouing Zondagrust. Central CINEMA Allerhande nieuws. Frankrijk. Duitschland. Amerika. n-iji n geleerdheid, volstrekt niet on a ere oen oor Frankryk. Om in ons land j gebl ongeletterden te vermin- dor is er .'.elfs geen dwang en vooral gc-vu reva;nschap noodig 't zal vol doer zijn üe gelijkheid der scholen in te voeren en de toelagen der openbare idsturei Lu schen allen rechtveerdig te verdeelen. Wel gezegd. Wilt gij bespot te; acht, jrvloekt zijn, blijf dan veel in gezelschap van Genever en C". W igij a tyd dorstig zijn, ziek, zwak, verdrietig licht geraakt, twistziek, on tevreden.. la! bevond: blijf dan veel in t gezelschap van Genever en C°. Wilt gy dat uwe ouders bitter wee- nen, uwe vrouw wegkwijnt van kom mer, uwe kinderen van honger en ellende, blijf dan veel in 't gezelschap van Genever en G°. Wilt gij uw geld verkwisten en u zeiven tot einig bekwaam maken, uw versland verzwakken, uwen wil ver lammen, u v doorzicht verminderen, blijf dan veel in gezelschap van Gene ver en C°. Wilt gij in twist en haat leven, vloeken, liegen en steleD, blijf dan veel in 'l gezelschap van Genever en G°. Wilt gij dat niet verlaat dan 't gezel schap Genever cn C°. Pensioen van 65 fr. Ziehier hei getal begunstigden sedert 6 jaren iÖOfc, 217,620 1907, 220,429 1908, 220,780; 1909, 221.077 1910, 221,550 1011 (20 Dec. 1911) 221,750. Levens geofferd aan de be schaving. Sedert 1888 tot heden zijn in Congo 150 missionnarissen overle den Hieronder telt men 115 Delgen, 18 Hollanders, 8 Duitschers, 5 Eugel- schen, 3 Luxemburgers, 1 Polooees, 1 Oostenrijker en 1 Zwitser. Onder deze helden die hun leven heb ben geoflerd aan het beschavingswerk zijn 118 kloosterlingen cn -11 klooster zusters. Van die helden behoorden er 33 tot de Zendingen van Scheut 29 U t de Witte Paters 14 tot dn Congregatie der Pries ters van het H. Hart van Jesus 12 tot de Jezuïeten 8 tot do ordo van Pre- monstreit5 tot de Redemptoriston 5 tot de Trappisten 4 tot de Paters van het St Jozefscollegie 5 tot de Paters van den H. Geest 16 Zusters van Lief de 11 Zusters Fransiskanersen 3 van de Congregatie van het H. Hert van Maria. Ie Berlaar-bij-Lier 7 Witte Zusters 2 Zusters vau O. L. Vrouw. lïe winter. Waar zijn nu de woerprofeten, die ons voor dees jaar een buitengewoon strengen winter voorspeld hebben In de plaats van een strenger winter hebben wij tot hiertoe voor -ieizoen een buitengewoon zacht ouw -i weder genoten. Op meer dan ei r plaats in ons land staan appelaars i i 1 ioem en andere hoornen in botten. E'. te 2 twerpen staat er in het hofje r oer villa, aan alle winden blootgesteld, I crt>die voor de tweed3 m#al de»*!, jaar bloemen draagt. Do gansche struik st* vol knoppen en meer dau -ïm staan, geheel en gansch open. Tegen üe muilplaa^. Den "oogeren Landbouwraad van i. -ié. heeft in het Fransch en in het Vlaai lich de voordracht van den heer baron van der Biuggen uitgegeven over de wijze om do inuilplaag bij hot vee te genezen, of tegen deze kwaal te behoe der:, door den wilden thijm, waarvan de uitslag de algemeene aandacht verdient. Al deze inlichtingen en onderrichtin gen: 'i r den gewezen minister van landbouw in een boekje verzameld, kos ten 50 centiemen in postzegels, te zenden az bet - cretariaat der maatschappij, 3, R v teiustraat, Brussel. Afslag voor 20 ex1 ïplairen en daarboven. «oriientenkweekerij. In Brazilië is eeno maatschappij tot stand gekomen voor het voortbrengen n het rerkoopen van slangvellen. M ei dat doel heeft zij eene kweekhoeve ingericht niet ver van de Amazonenri- vier. Jaarlijks verkoopt zij ongeveer 20-000 huiden an verschillige soorten van slangen die volgens hunnen aard in warme er; droge plaatsen gekweekt zyn. De zaak is zeer winstgevend. Van het begin van het jaar tot het einde is een groep Indianen bezig met liet slroopen van serpenten waarvan de vellen bijzonderlijk naar de Vereenigde Staten g-zonden worden. Bij middel van kruising verkrijgt men zeer verschillende schakeeringen en ge ast voedsel verdikt men merke lijk de huiden. Hr ledsol der serpenten kost niet eel :i de kweekhoeve houdt men een groot al varkens die met het vleesch Ier gedunde serpenten gevoed worden terwijl op hunne beurt de varkens tot voedsel verstrekken aan de slangen. De prijs van een gekwoekt serpent is op die mannier kleiner dan van een ser pent dat door een jager gevangen wordt want het opzoeken van serpenten vergt veel lijd en kosten, en liet vervoer uit ilre' en waar gebaande wegen onbekend ?.ij; 'o? in de beschaafde kringen is ook zeer1 kostelijk. Men is er in gelukt de slangenvellen even - d te bereiden als de schapen- en de kalfsvellen ze zyn even sterk en buigzaam en behouden hun eigen uit ebonnatuurlijke kleur; ze zijn nu v u veelvuldig gebruik. Albums, brieventesschen, geldbeu gel handzakjes voor damen, karwat sen, nonceinturen, getten, schoenen erl korsagen worden nu uit deze zonderlinge grondstof vervaardigd. ten praktisch Minister. Tij dens het onderhoud welk M. Lev ie had met eenige zijner aftredende ambtenaars bee bij aangekondigd dat hij binnen kort de diensten van de belastingen en douanen afzonderlijk zou inrichten. Do handelaars vroegen dat reeds sedert lang en zullen er den Minister zeer dankbaar voor zijn. Maar er is nog een andere dienst, die zoo gauw mogelijk zou moeten afzon- derlyk ingericht worden De Bewaring van het Kadaster. Dit wordt reeds ge vraagd sedert meer dan 30 jaren. Nu hangt 't Kadaster af van de Belas tingen en dat zondigt tegen alle logica. In geen land ter wereld bestaat zulks. Wij vragen io naam van al de helgi- sche lastenbelalers aan den beer Minis ter van geldwezen, die een zeer prak tisch man is, nog dit jaar het kadaster afzonderlijk in te richten. Het is hoogst noodig dat die hervorming zoo gauw mogelijk geschiede. I>o rookers, die naar Frank rijk reizen, wordon nogmaals door de Fransche legatie herinnerd dat het hen op voorwaarde dat zij onmiddelijk hunne reis voortzetten toegelaten is, vrij van rechten over de grenzen to brengen, mits ze aan te melden 10 sigaren, 20 sigaret ten of 40 grammen tabak, zonder dat dio hoeveelheden gelijktijdig binnen worden gebracht. Vrouwen en kinderen worden van dezo toelating uitgesloten. Kog de bevolking. Het land. dat nu 7,423,784 inwoners telt, heeft dus in do laatste 10 jaar bijna 700 duizend zielen bijgewonnen. Het aantal vrouwen overtreft dat der mannen met verscheidene duizenden. In allo provinciën, behalve in Namen en Luxemburg, is het bevolkingscijfer geste gen Niettegenstaande de merkbare vermeer, dering van de bevolking, komt België slechts op den vijfden rang wat het per cent van die vermeerdering onder de ver schillende Europeesche landen betreft. Ons land wordt voorbijgestreefd door Duitseh- land, Italië, Nederland en Zwitserland. De cijfers per arrondissement. Het arrondissement Antwerpen telt 604 duizend 286 inwoners Moohelen 204,413; Turnhout 159,935. Brussel 1,203,327 Leuven 268,709 Nyvel 171,641. Brugge 164,571 Kortrijk 213,952 Veurne 3S.103 Ostende 88.74« Roose- laro 110,908 Thielt 75,138 Ieperen 207,109. Aalst 207.109 Oudenaarde 116,494 Eecloo, 71,239 Gent 411,114 Sint- Nicolaas 174,728 Dendermonde, 139,651. De stad van Aalst telt 35,125 inwoners, de stad van St-Niklaas 34,774. Aalst is dus de 2e stad onzer Provincie. Ath 90,912 Charleroi 421,024 Ber gen 260.780 Zinnik 160,704 Thuin 137.522 Doornik 161,925. Hooi 103,385 Luik 530,625 Vervier» 180,890 Borgworm 73,441. Hasselt 117,021 Maeseyck 61,307 Tongeren 79,363. Aarlen 41,259 Bastenaken 43,026 March© 44.4(flbNeufchateau 58,927 Virion 43.600. Dinant 92,387 Namen 220,031 Phi- lippeville, 60,428. Het boksen te Brussel verboden. Een radikale maatregel is genomen ge worden door de burgemeesters der Brus- solsche omgeving, tegen de inrichters van boksmatchen in de hoofdstad en omgeving. Publieke en betalende boksmatchen zyn in 't vervolg verboden en alleen wordt de sport der boks nog toegelaton in do wapen zalen en private lokalen. De nieuwe postzegels met de beeltenis van Koning Albert zullen in de maand Februari in omloop gebracht wor den. De eerste voltooide nieuwe zegels, zyn bestemd voor de koninklyke prinsen, die verlangend wachten om hunne postzegel verzameling te verrijken met timbers waarop het portret huns vaders prijkt. Kunstmatige melk. Men wil kunstmatige melk in den handel brongen. Men weekt in warm water zaden van Soja die men dan verder plettert in daartoe geschikte molens. Aldus bekomt men een wit goed doorgewerkt vocht, dat wonder wel op koemelk gelijkt en waar wen ook kaas kan van bereiden. Do soja is een vlinderbloemig-; plant, in den aard onzer erwten of bo:>nen, die vooral in China en Japan groo t. Men maakt er ginder eene soort sous van, en ook veekoeken, die de mei kop- brengst van do beosten veel doet toenemen. De soja zal men ook in Frankryk nu kweekan. Wnt een regen M. Kamiel Flammarion schrijft in zyn weerkundig overzicht van New-York Herald -, het volgende Het afloopen jaar zal vermaard blijven in de wetenschappelijke gedenkschriften, door zijne weerkundige tegenstrijdigheden. Sedert 100 jaar heeft men geene zoo natte Decembermaand meer boleofd als die van 1911, gedurende dewolke de regenme ters van Parijs meer dan 100 millimeters gevallen water aanteekenden, hetgeen het normale vallen van regen, welke 47 milli meters is, merkelijk overtrof. w Het is een waar rekord. En dat is echter nog niets in betrek van den meer dan ovorvloedigen regen, waarvan wij in de geschiedenis geen voorbeeld vinden, welke in dit zelfde tydperk over de Philippyn- sche eilanden noderviel. Er viel te Baguio-Mirador inderdaad van 14 tot 17 Juli 1911, niet minder dan 2238 millimeters (hetzij 2 met. 35 centim.) in •en enkelen, niet onderbrokenen regentijd. Al de sluizen des hemels schenen open te staan in de overstroomde streek, terwyl te Parijs de zon het laatste vocht opdroogde en met eenen vreeselijken watersnood be dreigde, en waar, evenals in gansch Europa en Amerika, mensehen, dieren en planten in de zengende hitte dreigden te bezwijken. Van 2 Juli tot 15 Oogst viol er te Parya geen enkelen droppel regen, met uitzon dering van eene regenvlaag den 24 Juli van 16 millimet. en eene tusschen 25 en 26, van 8 millimet. Van dan af tot Half-Oogst brandde de zon aanhoudend, enkel onderbroken door kleine regenvlagen den 10 Juli en den 4 Oogst, hetgeen echter slechts 10 centim. water bybraclit. De 2 1/2 met. regen in 4 dagen tyds ge vallen op de Pkilippijnon, komt overeen met den regen welke in 4 jaar tijds te Parijs valt, en staat gelijk met don regen vloed welke van 12 tot 16 Juni 1876 viel te Cherrapuny, in Assain, waar in dien tyd 2898 millim. water viel. In Europa viel in eenen dag de grootste hoeveelheid water, sedert men regenmeters kent, den 16 November 1898, to Ripasto, in Sicilië. Gedhrende dien eendaagscben zondvloed, viel r.r daar 150 millimet. water in 20 minuten tijd, hetzij 150 liters water per vierkanten meter. BEROEPSHOF VAN GENT. Brutale kerels. Karei Schoep, Edmond Lateur, Victor De Jaeger en Richard Strymeersch, allen van St-Lie- vensiiautem, bevonden zich op 13 Mei 1911 in do statie van Ilerzele. Allen waren dronken en maakten cp- stand tegen de bedienden Dierickx en Premereur. De statieoverste M. Emiei Penninckx, die tusschenkwam om de bru tale kerels te bedaren, werd gesmaad en bedreigd. Ten slotte wierpen dc woestaards do rui ten der ingangdeur van dc statie uit. Do gendarmen die ontboden waren werden ook gesmaad. Door do Rechtbank van Oudenaarde wer den zij verwozen Karei Schoep, tot 5 maand, 15 dagen, 3 maal 26 fr. en 10 fr. bij verstek De Jaeger, tot 2 maand, 15 dagen, 2 maal 26 fr. en 10 fr. bij verstek. Lateur en Strymeersch werden vrijge sproken. Het openbaar ministerie had beroep ingeslagen tegen de vior betichten. Het Hof heeft het vonnis van den eersten rechter bekrachtigd. Uit alle gemeenten van ons Arrondisse ment, sehryft Le Patriote, komen lijdin gen toe bewijzende de hevigheid der bewe ging tegen alle tweedracht of oneenigheid in de rangen der Katholieke Partij alsook tegen elke gedachte de kandidatuur van Hl. Woeste tegen te werken of te beknibbelen. Uit Ninove komt dit nieuws: «Men moot geenszins ongerust zijn over den uitslag van don Poll M. Woeste zal met oene ver schrikkelijke meerderheid herkozen wor den. De bevoegdheid van een beminden volks vriend als M. Vincent Dierickx, verklarónu dat, zoolang de heer Woeste zijne krach ten zal willen weiden aan de vertegenwoor diging van de belangen der party te Aalst, bij de gekozene van iedereen zal wezen, heeft veel bijgebracht om een einde te stellen aan zekere gisting. Het is ten andere gekend dat van wege de hoogste gezag- hebbenden krachtige wenschen zijn uitge drukt opdat vrede heersche op den grond slag van rechtveerdigheid tegenover Hl. Woeal Wat Sottegem betreft, eon der genen welke men in een tegenstrijdig blad bij de scheurmakers had genoemd, verzekert ons dat geen enkele afgeveerdigdo alsdus geko zen geen dc minste verbintenis heeft, vyan- dig aan Hl. Woeste, en wat de libe ralen betreft naar den poll gebracht, nie mand zou kunnen zeggen voor wie zij ge stemd hebben. Wjj raden dus ai onze vrienden aan, ver- eenigd door plicht, en bewust van de hoog ste noodzakelijk der eendracht en der rechtveerdigheid verschuldigd aan de dien sten zonder weerga cn aan de onvermoei bare toewijding van den heer "Woeate hunne blikken te werpen naar onze tegen strevers en er de goduchtigste slagen aan toe te brengen, zonder eene enkele uitzon dering. STAD AELST Koninklijk Tooneel- Letterkundig Gezel schap 't Land van Riem Zondag 7 Januari te 17 uur heel stipt in den stedelyken Schouwburg. Ondor zijne bescherming voort de Vlaamscho Verecniging voor Tooneel- en Voordrachtkunst van Gent 8TARKJDD op, het meesterstuk van Alfred Hegen- 8cheidt, mot goud bekroond door de Koninklyke Vlaamsche Akademie, in haren prijskamp voor tooneelletterkundo, ten jare 1898- PRIJZEN DER PLAATSEN Benedenzaal. Uitsluitend voorbehouden. Van nr 1 tot 120 fr. 3,00 volgende num- mers fr. 2,50. Balkon. Voorbehouden fp. .1,50. Niet voorbehouden Eerste rang fr. 1,00, tweede rang 0,50. Het nummeren van voorbehoudene plaatsbewijzen zal aanvangen Zondag 24 December, alleen voor kaarten van 3 fr. Zondag 31 December, voor kaarten van fr. 2,50 en 1,50 telkens te 9 uur, in liet Lokaal Land van Riem by M. Felix Van Landuyt, Groote Markt. Vau'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 7 Januari 1912, M. Meirsschaüt, Korte Zoutstraat. STAD AALST. Lange Ridderstraat. De Vertooningen hebben plaats alle weken Zaterdag, Zondag, Maandag, Dins dag, Donderdag en Feestdagen, om 8 uren 's avonds. «o» Hamiddfigvertooningen. Zondag, Donderdag en Feestdagen, om 3 uren. Voor de Namiddagvertooningen betalen do kinderen halven prys. Prijzen der plaatsen: Voorbehoudene ir. 1,50. Eerste plaats fr. 1,00. Tweede plaats fr. 0,60. Derde plaats fr. 0,30. «o» N. B. De kaarten zijn op voorhand te bekomen, twee uren vóór elke vertooning. Alle Zaterdagen verandering van programma. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Onderpastoor te Watervliet, den E. II. Dc Keukelaere, priester in het Seminarie. De eerw. heer Th. Van Hulle, pastoor te Poucquer. sedert 13 November 1900, komt pastoor benoemd te worden dor gemeente Oostackcr. -Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. Maandag 8 Januari en vol gende dagen, solden en occasies voor inventaris aan alle toonban ken der groote magnzijnen Aierch'e-Pède. Huidevetters- straat, Brussel. Afslag van 3o tot 6o t. h. op al de artikels zonder uitzondering. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde dor Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in np O. Het parket van Dendermonde is Dins dag namiddag om 2 ure. opnieuw to Zele afgestapt. Twee wetsdokters vergezelden de gerechtsdienaars. Men begaf zich recht naar het hospitaal, waar do lijkschouwing van vrouw Van Daele plaats had. Er is vastgesteld dat de ongolukkige moeder bijna verraderlijk overvallen is geweest van haren ontaarden zoon. Zij heeft geene andere kneuzingen dan de verschrikkelijke wond» aan den hals welko alle gedacht te boven gaat. Het hoofd hangt slechts nog langs den rechter kant aan het lichaam Uit hot onderzoek is gebleken dat het mes waar de moordenaar zich van bediend heeft, en dat door het parket aangeslagen is, buitengewoon goed sneed. Uit do verklaring der broeders van den booswicht blijkt dat voor eenige dagen het broodmes samen hebben geslepen. De begraving van wed. Van Daele, heeft i Woensdag plaats gehad. Lit Der.dermonde vernemen wij dat, toen de moordenaar aldaar aankwam, hy de grootste onverschilligheid aan den dag legde. Den nacht van Maandag tot Dynsdag bracht hy door zooals er niets gebeurd was. Hij sliep gelijk een zwijn. Het parket heeft ook toegelaten hot huis der misdaad voort te laten bewonen, door de andere broeders. Woensdag zijn do plans der boerderij door den gezworen teekenaar van het par ket opgemaakt, Geen ticijfel meer lieden. Mag men te Gent neg langer twijfelen als men bewijs op bewijs heeft, zooals de verkla ring van Mme G. Pieters, 87 Galgenlaan, te Gent, het nog eens te meor getuigtzij zegde ons den 20 December 1903 Mijn lijden duurde reeds vier jaar lang, ik voeldo vreesdijke pijnen in de nieren tot aan de schouders, 's nachts sliep ik slecht en zweette overvloedig en had benauwdheden ook*was ik 's morgens reeds vermoeider dan daags te voren ik ging gebukt, in een woord ik voelde overal pijn, ik kon geene schoenen moer aandoen, zoodanig waren mynevoeton gezwollen, ik had ook aderspatten ik was verzwakt en moede loos. Na my eonige dagen verpleegd te hebben met do Foster Pillen (verkocht in de Apotheek De Valkeneer te Aalst; kon ik weder gaan en bukken zonder te lyden mijn water werd klaar, de voeten waren niet meer zoo gezwollen. Mijn toestand beterde aanhoudend, de pijnen verdwenen en myne volkoraene genezing eischte geene veertien dagen. Den 11 April 1910, voegde MBe G. Pie ters er by Alhoewel hetzes jaar gele don is dat de Foster Pillen mij genazen, toch voeldo ik nimmer de minste pyn. Lijdt gij aan rugpijn, pijn in de schou ders, zenuwpijn, hoofdzeer Hebt gy oogenblikken van zwaarmoedigheid, zonder reden Mistrouwt u, uwe nioren staan op 't spel. Haast u de Foster Pillen to nemen om ze weder in goeden staat te herstellen en ze te dwingen de onzuiverhoden des bloeds, die het lichaam vergiftigen, af te lossen. In alle apotheken (Eischt de handteeke- ning James Foster 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vraehtvry tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. (23) Nog de moord te Gentbrugge. Nieuwe aanhouding. Woensdag werd. het onderzoek door den heer onderzoeks rechter De Buck voortgezet. K. B. en een ander familielid van Char- lotto waren om 3 uur namiddag in het kabinet van den onderzoeksrechter gedag vaard. Verscheidene malen werden beiden geconfronteerd. Men zal zich herinneren dat er in het onderzoek veel spraak is geweest van eene klak, die door het parket in beslag is genomen. In het begin van het onderzoek had B. geloochend eene klak te bezitten noch tans hield de getuige staan dat zij hem nog met eene klak gezien had, hetgeon hij ten slotte bekende. Geburen zouden den Wocnsdagraorgend eenen persoon met eene klak op, rond de woning hebben zien slenteren. Uit de lijkschouwing is gebleken dat het slachtoffer vermoord is den Woensdag morgend, daar men in de ingewanden geen voedsel meer gevonden heeft van Dinsdag middag. Na 4 uren ondervraging besloot men tot de aanhouding van B. Deze werd met een huurrijtuig naar de gevangenis van Gent overgebrachthet was dan Woensdagavond, 7 1/2 ure. De Moeders zeggen ik wil niet meer zyn zonder Wonderbalsem Pasteur tegen uitwendige ziekte. 1 fr. Aalst Bonner, De Valkeneer,jen in alle apotheken Te Brussel is Donderdag zekere Alexander B. aangehouden, in verband met de vreeselijke ontploffing in de Winter- garden te Luik. Alexander B. een Duitscher, die in de Beenliouwersstraat 2' wijk op eene kamer verbleef, werd opgezocht wegens aftrog- gelarij, ten nadeele eener handelsvrouw te Brussel, en werd óok opgezocht door de policie van Antwerpen wegens aftroggelarij Hy bewoonde de kamer samen met den Engelschman Abraham W., die zich uitgaf als detective, en zegde gelast te zijn met het opzoeken van anarchisten, maar die eigenlijk een gevaarlyko schelm is. W... is gevlucht. In de kamer werden allerlei moordtuigen en bommen gevonden. De aangehoudene B.., zegt enkel voor den heer onderzoeksrechter te zullen spreken. Donderdag morgend, rond 1 ure, werd in den omtrek der Noordstatie te Brussel, een heer door twee Duitsclie juf vrouwen aangesproken. Hunne houding en stem kwam den lieer zonderling voor hij noodigde de jufvrou wen uit om in een koffiohuia eene verver- sching te nemen. Weldra had hy de over tuiging dat het twee mannen waren die onder hunne vermomming des te gemakke lijker do vreemdeling kondon uitplunderen. De «vrouwen» die lont geroken verlieten liet koffiehuis doch de heer deed hen door een policieagent aanhouden. Het zijn twee Duitschers die eene be- meubolde kamer der Volkstraat betrokken en als zeer gevaarlijke kerels geboekt staan. De aangehoudene I)., voor de zaak van St-Kwintens-Lennick, heeft bekend, ineerdaad den doodelijken steek aan Louis G. te hebben toegebracht op het oogenblik dat deze de herberg verliet. Het slachtoffer is berecht en zal denke- lyk zyne wonden niet overleven. Om goed te pas te zyn en liet leven te verlengen, is het voldoende alle over- daden te vermijden en zich het lichaam vrij te houden en liet bloed wol zuiver met gebruik te maken van het uitmuntend bloedzuiverend middel genaamd slymver- drijvende Pil Walthéry. Woensdag nacht is een aanslag ge pleegd tegen het huis van den jachtwachter Aelgoet, te Hoikruis, naby Edingben, huis bo voond door hem en zijne moeder. Ael goet is zeer gevreesd door de stroopers der streek. Rond 2 ure liet eene verschrikke lijke ontploffing zich hooren. De ruiten vlogen aan stukken en een gedeelte van de kroonlyst werd afgerukt. Eene bom was neergelegd geworden op den dorpel van het huis. Het parket is ter plaats geweest. Woensdag namiddag rond 11 1/2 u. werden de geburen der St Fiacrestrart te Monceau-sur Sarabre, opgeschrikt door de hulpkreten geslaakt door Augustine De- bauche, 49 jaar, herbergierster en kost- huishoudster» In de gelagkamer zat de 44jarige Felix Leclercq, van Franschen oorsprong, aan eene tafel op eenen stoel en gaf geen teeken van leven moer. Een geneesheer ontboden steldo vast dat de man boven de bors t eene erge wonde had door eenen messte ek toegebracht. De herbergierster verklaarde dat de man zicli gezelfmoord h?id, doch do dokter die zulks onmogelyk achtte verwittigde het parket. De policie ve mam inmiddels dat eenige oogenblikken v oor dat de vrouw om hulp nep ten kosl,ganger het huis ontvlucht was. Deze die tot hiertoe nog niet is terug gekeerd wordit ieverig opgezocht. In Lc Petit Bleu werden destijds onthullingevj g;edaan, betrekkelijk den diefstal van de Joconde Een Brusselsclien onderzoeksrechter werd door liet parket van Parijs verzocht, dienaangaande opzoekingen te doen. De magistraat had dus de schrijver dier onthullingen., M. X..., gepensionneerde officier, vei-zocht den naam kenbaar te maken van -den persoon, die hem die inlich tingen had. gegeven. M. X... weigerde inlichtingen te geven hij volhardde in zijn stilzwijgen, en uit dien hoofde is hij thans tot 50 fr.. boet verwezen. voor 'Blousen enz., bij VAN DEN BERGTH-JOURET, Korte Zoutstraat, Aals'c. Dijnsdag avond kwam de landbouwer Ga.briel Aorts, wonende op de wyk Water schoot, te Belcelo-Waas, by Lambrecht '.net een geweer. Op zeker oogenblik had hij het einde van den loop met do beide handen vast. Men weet niet hoe, maar opeons ging het schot af. Gansch de lading drong in de handen van den ongelukkigeu landbouwer. Dokter Van Naemen werd in allerhaast geroepen. Intusschen verloor de ongelukkige het bewustzijn. De vingeren van het rechter hand wer den letterlijk afgerukt. Het linkerhand is ook gansch vermorzeld. Aerts wordt in den laatstan tijd nog al bestolen. Hij was met zijn geweer een rondo gaan doen, en by den landbouwer Leonard Lambr echt, dio op zyne hofstede woont, binnen gegaan. Hij zotte zich op eenen stoel, legde de beide handen op het einde van den loop van 't goweor, en zette zynen voet op eenen stool. Opeens schoot zijnen voet af, raakte aan den liaan en een schot weerklonk. De eene hand werd gansch afgeruktvan de andere hand werden 3 vingers afgeschoten. De ongelukkige is 33 jaar oud en vader van 7 kinderen. De geneesheer gaf hem de mogelijke hulp en deed hem onmiddellijk naar St Nikolaas overbrengen. De afzetting der handen zal noodzakelijk zijn. Men vreest dat hij zijne wonden niet zal overleven. .Woensdag morgend, werden de be woners der gemeente Thiais, gelegen op drie kilometers afstand van Choisy-le-Roi, in ontroering gebracht door eeno vreese lijke misdaad 's nachts in hunne zoo rustige gemoente gepleegd. De zoon van de wed. Louise Arfeux, 72 jaar oud, sijne moeder, dienstmeid bij M. Louis-Hippoliet Moreau, rentenier, 91 jaar, niet te huis vindende, richtte hy zich naar het huis van den rentenier, hoek der Kerk- en Maurepasstralcn, waar hij do vensterblinden gesloten vond. Na herhaalde malen geklopt te hebben en geen antwoord bekomende, deed hy eenen slotmaker de deur openbreken en beiden drongen in de woning. Een akelig schouwspel vertoonde zich aan hunne oogen beide ouderlingen lagen elk in hunne slaapkamer vermoord op al de plaatsen van hot huis hcerschte de grootste wanorde. Dc meubels waren opengebroken en den inhoud op den grond verspreid. M. Moreau was met eenen hamer het hoofd ingeslagen nevens het lyk lag eenen handdoek en eene prop van watt». De dienstmeid was aan handen en voeten gebonden en was insgelijks met eenen hamer afgemaakt. De misdaad moet rond 4 ure 's morgonds gepleegd zijn, want de lijken waren nog warm. Op het gelijkvloers in de eetplaats, heeft men twee glazen op tafel gevonden, als mede voetsporen. Do moordenaars zijn langs achter in den hof in de woning ge drongen. F.ene som van 20;000 fr. bestaande uit goudstukken van 100, 50 en 40 fr. werd gestolen, alsmede een groot aantal titels, waarvan do nummers gekend zijn en on- middollyk aan de wisselagenten kennis werd gegeven. Het parket was Woensdag namiddag rond 2 1/2 ure ter plaats een groot getal getuigen werden onderhoord. Rond 5 ure werden twee kerels die verdachte gesprek ken hadden gelioi/den in tegenwoordigheid van den magistraat gesteld. Het zijn Henri Vuette, 40 jaar, wonende Mauropasstraat, reeds verscheidene malen veroordeeld en do 19 jarige Duchausois, zender gekend? woonw, <lin aan eenen makker had verklaard Indion ik een r jk man kende, ik zou iicm doen dood- blooden. o Beiden werden, na onderhoord te zijn, a gehouden en opgesloten- De vergiftiging te Berlijn. Een koopman, Zestow genaamd, die met den in hechtenis genomen drogist Scharmach zaken deed, is ook in bewaring gesteld, omdat hy door toovoering van methyl- alkool jenever bereidde. De tappers, aan wien hy leverde, 2ijn opgespoord. In het asyl is een nieuw ziektegeval, maar geen sterfgeval voorgekomen. De N. R. Ct. verneemt nog De sterfgevallen in het nachtverblijf hebben, sedert da oorzaak ontdekt is, geheel opgehouden. Daarentegen heeft de policie ontdekt, dat eone lieelo reeks sterfte en ziektegevallen, die in het laatste jaar zyn voorgekomen, naar achteraf blijkt, aan vergiftiging door methyl-alkooi moe ten worden toegeschreven. Er is nu ook gebleken, dat de metbyl- alkool dien de drogist Scharmach in jenever gemengd had, ook bij verschillige slacht offers nadeelig op het gezichtsvermogen gewerkt heeft. Verscheidene patiënten lijden aan een oogaandoening en een is er zelfs stekeblind van geworden. Het pons-extract, waarmêe te Leipzig, enkele monschen vergiftigd zyn, was af komstig van een andere firma te Berlijn, en hcetto samengesteld te zijn met aspritol». Deze spritol bevatte ook methyl-alkool. De prijs <ler Ameri- kaïinsclie schoenen. De New-York Herald kondigt aan dat zoohaast de herfstartikelen, het is te zeg gen in Maart aanstaande, uit de groote schoenenfabrieken van Massachusett zul len verschijnen, al deze artikelen met 1,25 fr. tot 5 fr. iiet paar zullen opslaan. De fabrikanten beweren dat zulks te wijten is aan de duurte van liet leder. Doch de voortverkoopers in Amerika zeggen dat zulks het gevolg is van oene beslissing genomen door den ledertrust. Een schoenfabrikant van Boston is van mceningdat de opslag noodzakelijk is door de overgroote uitgaven, die de groote fabrikanten zich veroorloven, liet is door te verzaken aan aankondigingen in de dag bladen de reklaam wordt nu gemaakt bij middel van het elektrisch licht en zulks vergt groote kosten. Het zijn al die veranderingen en buiten sporige uitgaven die men heden het publiek doet betalen, dat natuurlijk en niet zonder reden lievig protesteert. Uit Washington wordt nu gemeld dat het Gouvernement zinnens is zulks grondig te onderzoeken om le zien of men hier niet in tegenwoordigheid bevind van eene inbreuk op de wet Sherman tegen de trust.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2