m Zondag 14 Januari 1912 5 centiemen per nummer 65sle Jaar 4454 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Ten strijde GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Katholieke Vlaarasche Hoogeschooluitbreiding' Marquet-Fonteyne. Van Burst naar Katanga, DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgeoien dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont gingen z\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureeie v?n dit blad. cuiuua suum. Aelnl, 14 Januari ID 12 Overal is de kiesstrijd reeds aan den gang. Ganscli de comedies die, in de Kamer eD 't Senaat,zijn gespeeld geworden,zijn oneerlijke kiesmiddeltjes waarmeê men eenige eenvoudige sulieu zocht te ver schalken. Nu, het is wel spijtig dat de wetge vende Kamers met die onnoozele kiespa- raden hunnen kostelijken tijd hebben moeten verspillen. Onze tegenstrevers geven ons voor beelden die wij dienen Da te leven, namelijk, dat wij. gelijk zij, den strijd aanvangen in en buiten de Kamers, en het kiezerskorps langs onzen kant trachten te trekken. Wij moeten den stryd aanvoerden zonder in rust en zorgeloosheid onzen tyd te verspillen. Schier overal in 't Katholieke Land heeft men die waarheid verstaan en de handen met iever en moed aan 't werk geslagen. In do vergadering en der Brusselsche Katholieke Vereeniging en ook van den Bond der Katholieke Ver- et ningen werd er met nadruk op aan gedrongen. Het is dus grootelijks te wenschen dat oude en jonge strijders zich overal aan het werk stellen om do kiezers over hunne ware belangen in t.n lichten £n ze naar de Katholieke Partij over te halen. Aan allen moeten wij, door persoon lijke werking en in bijzondere samen spraken, elk in zijnen kring, doen verstaan dat de Godsdienst, KouiDgdom en geheel de maatschappelijke orde op het spel staan in de kiezingen van Juni. De roode volksbedriegers zeggen vlakaf dat zij den Godsdienst willen uitroeien, en daar waar zij meester zijn, spannen zij daarvoor hunne uiterste pogingen in. Het Koningdom willen zij ook doen verdwijnen, omdat zij noch van God noch van Meester willen weten de kinderen willen zij aan de oudersonttrek- ken, om ze in goddelooze en bedorvene scholen aan de vrijmetselarij over te leveren. Nu geheel de maatschappe lijke orde willen zij door den klassen- oorlog en eene bloedige revolutie verbreken, om iedereen, groot en klein, onder de onverbiddelijke dwingelandij van eenige roode kopstukken te doen bukken Dit is hun programma, en dit is de inzet van den kiesstrijd van 1912. "Het is volstrekt noodig dat men zonder draler, aan al dekiezersde zaken uitlegge zooais ze zijn. De Katholieke alleen zijn de ware volks-rienden die den voorspoed des land beoogen. en België sedert 28 jaar dat zij aan het bestuur zijn, tot eeneu wonderen graad van welstand hebben doen klimmen. Alles wat den werkman en de kleine burgerij vooruithelpen 34e Vervolg. De lezer zal al lang bemerkt hebben, dat ik hetzij eerlijk bekend wel A-at weg heb van een bloodaard en mij zeker niet licht in het gevecht zal begeven, al ben ik dan wel eens in do onaangename verplich ting geweest bloed te vergieten. Ik heb hiervan altyd een afschuw gehad en ook steeds getracht, myn eigen bloed zoo veel mogelijk te sparen, soms door een oordeel kundig gebruik van myne vlugge voeten. Maar cp dit oogenblik voelde ik, voor het eerBt van mijn leven, mijn boezem klop pen door krygszuchtmyn bloed, tot dus ver traag vloeiend van schrik en afschuw, joeg door myn aderen en do wilde begeerte kwam by mij op, er op in te slaan en niet te sparoti. Ik keek naar do gesloten rijen der krij gers, achter mij «n ik vroeg mij af, of ik er nu uitzag als zij. Met de hoofden vooruit over hun schilden gebogen, de handen krampachtig geklemd om de bijlen, de lip pen half geopend, getuigden zy in hun gan- Bche houding, in de uitdrukking hunner oogen, vooral van de levendige begeerte deel te nemen aan den strijd. Alleen Ignoii's hart, te oordeelen, ten kan, trekken zij zich ter herte zulks wordt door al do maatschappelijke wet ten ten overvloede betuigd en indien zij nog niet meer gedaan hebben, dan is de schuld te wijten aan onze hatelijke blauwe en roode vijanden, die altijd de volkslievende wellen legen werken, en nu nog door hunne dwarsdrijverij stok ken iu het wiel steken. God zij dank. die klare waarheden vinden ingang by het volk, en moeten ons de zegepraal verzekeren STAD VAN AALST. 't Was een leerrijken en welgelukten avond die de Heeren Leden van de K. VI. II. ons Donderdag 11 Januariaangeboden hebben. Leerrijk, zeggen wij, gezien de prachtige voordracht van den Heer Fr. Boeykens, student in de rechten aan de Hoogeschool te Leuven, die handelde over Strafrecht welgelukt mogen we den avond ook heeten, gezien de talryke opkomst der aanhoorders, waaronder voor namelijk den E. P. Stracke, met de leer lingen uit Rhetorika, uit het St-Jozefs- college, verders een tiental Damen en Juffers, en een dertigtal andere Heeren. Wo wenschen den Heer Boeykens van harte geluk omdat hy ons zijn droog tin afgetrokken onderwerp, op zulke kruimige en tevens zeer eenvoudige en toch sierlijke taal heeft weten doen vatten. De Heer voordrachtgever schetste ons het Middeleeuwscho stelsel, dat der Fran- sclie Omwenteling, en het Nuttigheids stelsel heel goed voor den geest, met de voor- en nadeelen aan elk stelsel verbon den, om dan over te gaan tot het ware stelsel dat moet zijn een afvaardiging van het Goddelijk Recht. Hier deed de Heer Boeykens goed uitschijnen dat dé Staat de overtredingen der zedelijke wet straffen, moet doch dan enkel wanneer die over treding een aanval is tegen de maatschap pelijke orde. Dan. toonde de Spreker ons dat de straf natuurlijk moet in evenredig heid zijn met het misdrijf, en dat ze noch tans niet volledig mag toegepast worden als het maatschappelijk nut het niet ver- oischt. Spreker eindigde zijne schoone les met ons do twee straffen hedendaags in voege, namelijk, de gevangenis en de geldboete, nader te doen kennen, om dan te onder zoeken wat ze te wenschen over laten en vorder dan eenige practische besluiten te trekkon. We bedanken den Heer Spreker voor zijne schoone les en beloven stellig Don derdag aanstaande de les van den welge- kenden Spreker, Advokaat Bosteels, te komen hooren. minsto naar zijn zelfbeheersching, klopte nog rustig onder zijn mantel van luipaard huid hoewel hij nog altijd knarsetanddo. Ik kon het niet langer uithouden. Bly ven wij hier stiian tot wij wortel schieten, Umbopa... Ignosi bedoel ik, ter- wyl Twala onze broeders ginder slacht vroeg ik. Neen, Macumazahn, was het ant woord, 't is nu het gunstige oogenblik. Laat ons gaan. Terwijl hij sprak, kwam een nieuw re giment, dat rond de hoogte onzer vrienden liep en hun ook aan de achterzijde aanviel. Toen, zijn strijdbijl opheffend, gaf Ignosi het teeken van den aanval. Onder het uiten van den Kukuana-strijdkreet, snelden de «Buffels» vooruit met eene onwederstaan- bare snelheid. Wat hier op volgde, kan ik niet vertel len. Al wat ik mij herinner is een opmarsch welke den grond deed daveren een plotse ling front maken van het regiment; dat wij aanvielen dan eon machtige schok, een verwoed gekrijsch van stemmen, een gedu rig schitteren van sporen en schilden, gezien door bloedigen mist. Toen ik myn gedachten weer beheersch- te bevond ik mij tusschen de nog overge bleven. «Witten», by den top van hun ver schansing en achter niemand dan Sir Henry, Hoe ik daar kwam, kon ik niet verklaren. Sir Henry vertelde my later, dat ik bijna tot aan de verschansing gerend was bij don eersten geweldigen opmarsch der «Buffels» De Gentsche roode Vooruit houdt zich on Mig met de firma Marquet4 Priester Fonteyne te Brugge. Na bestatigd te hebben dat alle? partijen Marqunt overboord werpen,- zegt het ronde orgaan Dus M. Marquet stond in zijn hemd.? Bravo Niet te gauw vrienden, M. Marquet stond niet alleen, hij had de hulp van iemand, van wien gij zulks het minst zoudt verwachten. Hij kreeg den steun van den christen- demokraat pastoor Fonteyne. Dat of eene politieke zelfmoord schijnt hetzelfde te zijn. M. Fonteyne wil geld hebben, om zijne partij, om de democratie te helpen in haren lastigen strijd. Dat is aannemelijk. Wij ook, wij willen, wij moeien geld hebben, willen wij de geldmacht kunuen bestrijden, Maar alles blijft te zien of de oor" sprong van dat geld aanneembaar is. Een dorstige moet drinken, maar hij zal zich wel wachten te putten aan eene broD, die hij weet vergiftigd te zijn. M. FoDteyne vindt daar geene graten in, voor hem beeft geld geen geur en "t is gelijk van waar het komt, hoe het gewonnen is, als hij, of liever zijne partij, het maar heeft. Maar, mijnheer, als gij geen bezwaar vindt in bet aanvaarden van geld, gs-" wonnen in de speelhuizen Geld waarvoor geknarsetand,geweend gevloekt is, waarvoor gezelfmoord, bedrogen, gestolen is Geld door welks verlies familiëo ten onder gingen, ramp en wee gebaard werden, maar als dat u niet kan schelen zijt gij oologiek. Wij raden U aan, zelve geld te win nen. Open een of meer ootuchthuizen of speelhuizen. Daar is veel geld mede te winnen. Doet uwe ondernemingen kennen onder den naam van De Fonteine. Maar bedriegt U niet, mijnheer de pastoor, liet volk, de democratie zal zeggen 'lis de fonteine van het kwaad en zij zal u verlaten. 't is hetgeen do werkers reeds doen, dank zij uwe onverklaarbare houding in de zaak Marquet. Tot daar Vooruit. De Brugsche socialisten hebben in eene dagorde besloten het cartel voor de wetgevende kiezingen van Juni voor te stellen a&u liberalen, progressisten en groene socialisten; maar zoo de candida- tuur van speelbaas Marquet voor de Cartellijst wierd voorgedragen, zouden de roodjes zich verplicht achten alleen op to treden. Marquetmen twijfeleer niet aan zal de candidaat, senateur zyn der Brugge- en daar was blijven vechten, tot hij mij te midden van den kring der «Wittenhad getrokken. Wie zal het gevecht, dat nu volgde, be- sckrijven Opnieuw kwamen de strijdmachten aan botsen tegen onzen slinkenden cirkel en steeds sloegen wij hen terug. 't Was een treffend schouwspel, de dap pere bataillons hot een na het ander binnen den slagboom van den dood te zien komen, soms ontzielde lichamen hunner makkers voor zich houdend om onze speersteken op te vangen om zoo hun eigen lichamen te vrijwaren, en de aangroeiende stapels lyken te vermeerderen, 't Was een bemoedigend schouwspel, de oude hardnekkige krijger, Infadoos, zoo kalm of hy by een parade stond, zijne bevelen te hooren geven, hoo- nen en spotten, ja zelfs schertsen, om den moed zijner in aantel verminderde mannen aan te wakkeren, en hem dan weer, als een nieuwe charge gemaakt werd, zich in 't heetst van 't gevecht te zien begeven. Maar nog meer vervulde het mij met ontzag Sir1 Henry daar te zien staan, zyn hoogblonde haron wapperend in den wind; zijnpluimen- tooi was hem door een peerstoot van het hoofd gerukt. Met beide handen zwaaide hij zijn geweldige bijl, niemand ontkwam aan zyn slag. Gedurig zag ik een strijder neervallen, die het gewaagd had hem te naderen met een o hoyo hoy sloeg hij z'oon vyand steeds met een geweldigen bouw neder, tot ten slotte niemand meer sche kristene democraten of groene socialisten; ze hebben voor 't lieve geldeken, waarmeê men bnter koopt, hun groen zielije verkocht...Ten andore 't is de eerste maal niet dat zij het doen vroeger verkochten zij ook voor 't lieve geldeken hun groen zieltje aan de libe ralen... Alles voor 't lieve geldeken 'i Was ook voorde 4000 patotterkeus dat Priester Daens, in 1894 ten strijde trok. Groene I*ie logenstraft het dat er onderhandelingen bestaan tusschen de Aalstersche groene socialisten en speelbaas Marquet voor zijne candida- tuur als groene senateur te Aelsl. t'Is mogelijk dat deze onderhandelingen mislukt zijn, maar onbetwistbaar heb ben ze bestaan Van waar is hei zoo lieve geldeken gekomen dat hier met Onze Aalstersche gemeentekiezingen zoo kwistig heeft gerold en waarvan de liberalen de grootste slachtoffers zijn geweest...'! Zullen zeker weêial leugeos zijn Reisbeschry ving door Petrus Cosyx. Van Kaapstad naar Elisabethstad. TWEEDE DEEL. XXII. 24 Maart. Om 9 ure in onze rijtuigen en terug op weg de bergen en valleien in. Wy gaan heden de afdamming der breede rivier, welke haren oorsprong heeft in de Drakenbergen, een reusachtig werk van bewatering eens nazien. Onze koetsier Adam is even lustig ge zind als gisteren, want telkens hy een kaf fermeisje ontmoet, zegt hy aan Purnelle, welke nevens hem zit, in het Vlaamsch. Gy moet die jonge dame meênemen, Mijn heer, naar Congo. Wij, Godfried en ik, lachen hartelyk want Purnelle verstaat er geen gebenedijd woord van. Overigens voor Franschmans deugt het hier niet, alles is tiier in het Vlaamsch. Ik zag hier talrijke aankondigingen op de hoornen geplakt, dat is eene gemakkelijke en weinig kostlijke wijze van publiciteit en hier algemeen in zwang, hewel, allen wa ren in het Vlaamsch en dan nog in streng letterkundig Vlaamsch, geen Hollandsch, opgesteld. Zijt fier, Vlamingen, hier in het werelddeel Afrika, spreekt en gebruikt meer dan het derde deel van gansch dit aarddeel uwe taal. Hier wonen, miljoenen en miljoenen stamgenooten, hier is een land, vijfmaal zoo groot als Europa, dat Vlaamsch is. Vlaamschhaters komt eens naar hier, en gij zult bekeerd torugkeeren. Om 10 1/2 naderen wij de hofstede van Master Dutoit, in welks nabyhoid de dam gemaakt is. Wy spannen uit en gaan de hoeve binnen. Na wederzijdsche groeten gaan wy het pluimen der struisvogels be schouwen. Al de dieren zijn in eene om muurde omheining gejaagd Met een ruk snakt een der werklieden den hals van den vogel en trekt hem eene kap over het hoofd. Nu wordt het dier in eene balie geplaatst en begint men te zoeken welke pluimen dienen uitgerukt of gesneden te worden. Het snijden geschiedt met eene soort snoeischaar en de afgesneden en uit getrokken pluimen worden zorgvuldig byoen gegaard en in huis gobrac; 1. 't Is zooals ik reeds zegde, de oogst van den landbouwer. Wanneer men den vogel de eerste maal pluimt zijn de pluimen niet van groote waarde. Zij stijgen bij iedere plukking in waarde en in hoeveelheid. Een goede vogel kan 10, 12, 14 pond pluimen opbrengen, een oude van 40 jaar bracht nog zijne 4 pond op. Niet alle pluimen zijn van evenveel waarde, de pluimen van den ecnen zijn schooner en daarom veel duur der dan die van eenen anderen. Daarvan ook het verschil in prijs van verkoop. Men vindt koppels van 100 pond, dus van 2500 frs. tot 3000 pond of 90,000 frs. Daarom is er eene vereenigin?, onder steund door het Kaapsche Gouvernement welke de veredeling der rassen betracht en roemen mag op schoone uitslagen. (Wordt voortgezet). den grooten witten Umlagati, den wijze, wiens slag niet faalde, meer durfde ge naken. Maar plotseling rees de kreet op, Twala, Twala, en niemand minder kwam uit het strijdgewoel naar voren dan de reusachtige eenoogige koning, evenals Sir Henry ge wapend met bijl en schild en gekleed in zijn maliënkolder. Waai' zijt gij, Incuba, gij witte man. die mijn zoun Scragga hebt verslagen Be proef of gij ook mij aan kunt, zoo riep hy uit en tegelijkertijd wierp hij met woeden de kracht een talla recht naar Sir Henry. Nuar deze die liet mes zag aankohien, ving het op met zyn schild, waarin het bleef steken. Daarop sprong Twala met een kreet op zijn tegenstander af en gaf met zijn gewel digen strijdbijl zulk een forschen slag op Sir Henry's schild, dat mijn vriend hoe handig hij den slag ook opving en hoe sterk hy was, op zijn knieën neerzonk. Maar thans werd dit tweegevecht niet voortgezet, want op dit oogenblik rees er uit de regimenten die ons omringden, een plotselinge kreet van ontmoediging op. Rondziende zag ik daar spoedig de oorzaak van. Rechts en links was de vlakte bezaaid met de pluimen van aanvallende krijgers onze heide vleugels k wamen tot ons ontzet. Het oogenblik kon niet beter gekozen zijn. Gelijk Ignosi terecht verondersteld had, had Twala's gansche leger de aandacht geves- Het Winterkoninksken. Geen vogelken is er zoo lief en zoo k'ein Als 't koninksken met zijn gespikkeld gewaad Geen vogelken is er zoo schoon en zoo lijn, Wiens staartje zoo recht en zoo liefelijk staat. Het springt in de hagen zoo rap.en gezwind, Het. kwettert en schettert en raffelt gestaag. En als het dan ergens een worrempje vindt. Dan is het een kermis in 's koninkskens maag. Geen holleken is er zoo eng en zoo klein Of 't spartelt er door, ja zoo snel en zoo rap. Als huppelde het op eene c-ffene plein En sprong het daar maar voor de klucht en de grap. Hoe lief is het niet als 't zijn hutteken houwt Bewondert met mij nu zijn haast en zijn vlijt Het scharrelt wat mos en wat strooi en wat hout Daar staat het kasteel, dat voor kou hem bevrijdt Daar legt het zijn eieren zachtekens neer, En voedt in dat w iegje zijn liefelijk kroost. Daar troont het als koning, daar leeft het als heer, Terwijl het zijn vrouwtjen en kinderen koost Wie zou er zoo wreed en meedoogeloos zijn Te storen dat rein en onschuldig genot Vorand'ren alzoo in de nijpendste pijn, In bittere smarten het zaligste lot G. F. Schandalen. Wij leven niet van schandalen in ons blad en betreuren meer dan iemand dat het woord van den Zaligmaker bewaarheid wordt Er zullen immer schandalen zijn De geuzengazetten van hunnen kant wroeten immer in de vuiligheid.Maar waar om, als zy toch geerne met vuile dingen bezig zijn, zwijgen zij dan hij voorbeeld van den surveillant van het provinciaal Instituut van Brabant, zoo lief aan de geu zen Deputatie, van dien surveillant die 12 jaar gevang kreeg voor zekere aanslagen Waarom geven zy geen bijzonderheden over de smeerlapperijen van Flachon van Parijs, den beslierder van een geuzenblad Maar de Vrijmetselarij geeft het ord-r aan de geuzengazetten groot en klem tigd op den bloedigon strijd, die volstreden werd met hut overschot der «Witten- en met de «Buffels,» die nu zelf in een gevecht gewikkeld waren met twee vijandelijke regimenten. Dank zii de beschudding van de heuvel- ruggnn hadden Twala's soldaten niets van de onzen bemerkt. Nog voor zy eene gevechtslinie hadden kunnen vormen, werden zy aan alle zijden door Ignosi's soldaten besprongen. Binnen vijf minuten wa3 de uitslag van den strijd nu beslist. Op beide flanken aan gevallen en iii 't front in vreeselijlcen stryd gewikkeld met de «Witten» en do nog fris- sclie «Buffels,» sloeg Twala's rigimenten de schrik om het hartzij gingen op de vlucht en weldra was de gansche vlakte tusschen ons en Leu bezaaid met groepen soldaten, die een goed heenkomen zochten. Maar welk een schouwspol rond ons Overal stapels dooden en stervenden, en van de dappere «Witten» waren er nog slechts vijf en negentig op de boon. Meer dan drie duizend vier honderd waren er van het regiment gevallen de meesten om niet meer op te staan. Mannen, zegde Infadoos kalm, toen hy na 't verbinden van zyn gewonden arm het droevig overschot van zijn regimenten overzag, mannen, gy hebt onze eer waar dig opgehouden. Van dit gevecht zullen nog de kinderen uwer kinderen met roem ge wagen. Daarop nam hij Sir Henry Curtis by de Zwijgen Zwijgen als het de onzen geldt! Maar schrijven en liegen zelfs als het katholieken golJt Het vel van den beer Het liberale blad L'Etoile Beige, na een over zicht gemaakt te hebben van de gebeurte nissen van het jaar 1911 voegt erbij In dien de kiezingen van 2 Juni toekomende aan de kartelisten de meerderheid niet geven dan zullen ze toch de katholieke meerderheid zooveel verzwakken dat deze machteloos zal zijn. Men ziet het, L'Etoile begint al te twijfe len aan de liberale viktorie. Hoe nader de kiezingen komen hoe minder de geuzen er bek op hebben. DE BOND DER KATHOLIEKE DRUKPERS van het Arrondissement Aalst,heeft aan het Middenbureel der Partij eenen wensch gestuurd, ten einde den poll dusdanig in te richten, dat de breedst mo gelijke vrijheid aan de afgevaardigden worde gewaarborgd. In dit schrijven dringt hij levens aan zonder aan een bepaald stelsel den voorkeur te geven, dat onze achtbare kandidaten voor Senaat en Kamer duidelijke verklaringen zouden afleggen nopens de Schoolkwestie en het vervlaam- schen der Gentsche Hoogeschool. Keizerin Eugenie, de oude-Keizerin van Frankrijk, is Woensdag, uit Eogeland, waar zij te Farnborough haar kasteel heelt, te Brussel aangekomen. Ondanks haren 85 jarigen ouderdom heeft zij niet geaarzeld de zeereis te doer, om prins en princes Napoleon te bezoe ken. Beiden wachten haar af inde Noord* statie, vergezeld van hun gevolg, M. Thouvenel, eerejonker en Mej. de Bassano, eeredame. De oud-keizerin was vergezeld van M. Pietrie, eereridderen Mev. d'Afain- vóle, eeredame. De prins leidde haar naar zijn auto mobiel, om haar naar het Hotel do Belle-Vue et de Flandre te brengen, waar de oude vorstin afstapte. liet is 25 jaar geleden dal do keizerin te Brussel is geweest. Men weet nog niet hoelang zij te Brussel zal blijven. verzoek van het Verbond der Lijnvisschers van Belgiëheeft de gouverneur van Brabant een commissie benoemd, bestaande uit twee afgevaar digden per gemeente, aan de Zenne gelegen. Deze commissie wordt gelast in 1912 een verslag uit te brengeu over al de nijverheden, die hunne vuile wateren in de Zenne ontlasten en over de middelen, die er zouden dienen ge bruikt om die wateren te zuiveren alvorens ze in de Zenne te laten. Dit zal de kwestie een grooten stap vooruit doen gaan bijzonder indien het gou vernement vergde, dat er toezicht uitge oefend worde over de klaringsbekkens net als over de stoomketels. hand, Item met oprechtheid zeggende Gij zijt een groot man. Incuba. Ik hob mijn leven lang .tusschen krygslieden doorgebracht en menigen dappere bewon derd. Maar ik heb nog nooit een man gezien gelijk gij. Op dit oogenblik eingen de a Buffels» op marsch naar Leu on bereikte Sir Henry, In fadoos en mij de boodschap van Ignosi, of wy ons by hem wilden voegen. Na de overgeblevenen van de «Witten» te hebben opgedragen voor de gewonden te zorgen, voegden wij ons hij Ignosi, die ons mede deelde zich nu naar Leu te spoeden, om daar in Twala's residentie, de overwinning te voltooien. Toen wij nog niet ver gegaan waren, zagen wij plotseling Good op can heuveltje zitten, slechts een honderd pas van ons af. Dicht by hem lag het lichaam van een Kukuana. -r Hy is zeker gewond, zegde Sir Henry angstig. Toen hy deze opmerking maakte, gebeur de er plotseling iets overwachts. Het lijk van den Kukuana, of liever wat wij ten onrechte voor een lyk hadden gehouden, sprong op, wierp Good over zijn hoofd van den heuvel en begon hem te steken met zij ne speer. Vol schrik ijlden wij naar hem toe naderbij komend zagen wy den armen Good, die zich met handen en voeten ver weerde. Ons ziende naderen gaf de zwarte onzen vriend een laatste en hevigen stoot, uitroepend(Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1