Stad van Aelst. N ieu wj aarsgiften DAVIDSFONDS CONCERT P APE-AVOND Zondagrust. Rechterlijke Rronijk. Allerhande nieuws. Roode eerlijkheid. Gesel Van der Velde heeft zooals men weet Kongo bezocht. Eene schoone trek wordt daarom trent vertelt door Mgr. Augouard, bisschop in do Belgische Kolonie. Vernomen hebbende dat de lieer Van der Velde in Kongo reisde, en denkende dat hij den toestand zocht te kennen zooals hij was, noodigdo Mgr. Augouard den heer Van der Velde uit zijne zending te bezoeken en zette alles voor hem open, de huizen der Paters, de scholen en de werkhuizen, kort om geheel de inrichting. I)e heer Van der Velde kwam en bleef 15 minuten hij ondervroeg geen enkele leerling. Ilij ging van daar naar de officiëele school in welke geen enkele leerling was omdat de lessen voor de «boys» (knapen) maar des avonds gegeven worden. Uit die twee bezoeken besloot de heer Van der Velde dat het officieel onderwijs veel beter is dan het vrij onderwijs Niet waar, lezers, dat staalken van roode handelwijze is goud waard .MiiilplDeze veeziekte heerscht nog in vele stallen der provincio Brabant tusschen 2 en 300 zij is echter aan het afnemen. Ten einde de verdwijning ervan te ver haasten heeft het Gouvernement eenen om zendbrief gezonden aan de gemeentebestu ren, veeartsen to stellen, die boter bevoegd zijn om de noodige inlichtingen te geven en de maatregelen op de beste wijze te doen toepassen. Het is van liet hoogste belang dat de ziekte verdwenen zij vooraleer het vee weer naar de weide gaat, en aldus zijn de geno men maatregelen van algemeen belang. Zie naar mijn werken, niet na5r mijn woorden. Gezel Bastien, socialistisch senator, moest eene operatie ondergaan 't was reeds de tweede maal. Hij heeft zich daartoe begeven naar het klooster der Zusters van Liefde, op de Ivroonlaan te Brussel. De heer Bastien verkiest dus door Zusters van Liefdo opgepast te worden in de ge vaarlijke omstandigheden in welke hy ver keert. Dat is eene openbare en schoone hulde aan de kloosterzusters gebracht, welke door do sccialistenbladen dagelijks uitge scholden worden. Senator Bastien wil dus door klooster zusters opgepast worden. Laat ons hopen dat hij lcgick zol wezen en zijn best zal doen om zijne roode partijgenooten te doen begrijpen dat andere zieken ook in de gele genheid moeten gesteld worden zich door zulke goede ziekenoppasters te laten verzor gen als hij. De! «Jury van den algemeenen wedstrijd tusschen de Boorinnenkringen heeft Dinsdag zijne beslissing genomen. Een merkwaardige prys is toegekend ge worden aan elk provinciaal komiteit om in den loop van het jaar eenen wedstrijd in te richten tusschen de kringen zyner provincie. De luiere prijzen zijn rechtstreeks toege kend aan de meeste werkzame kringen, die de gewcnsclite inlichtinien gezonden heb- ben aan hei aiionaal komiteit, Kernstraat, n*- 38, Brussel. Deze I-ringen alsook hunne bevorderaars zullen deze belooningen bekomen door tusschenkomst van do provinciale komitei- en zij kunnen zich voor de provincie West-Viaandoren wenden tot Mev. Ronse, Gistelvoor Oost Vlaanderen, tot Mevrouw barones della FaHIo, Deurle voor do pro vincie Brabant, tot M. Giele, Staatsland- bouwkundige, Thiencn voor de provincie Henegouw, tot Mev. barones Rotsart de Hertaing, Grand-Metz voor de provincio Namen, tot Mev. de baron de Rosée, Hotel St-Aubain, Namen voorde andere provin ciën, tot liet Nationaal Komiteit, Kern- straat, 38, Brussel. De kringen, on de bevordenaars, die nog geeno verslagen gezonden hebben, hebben geen recht op eene belooning. Do Ministerraad.In den ministeraad hield men zich vooral bezig met het ontwerp strekkende tot het verhoo- gen van het aantal Kamerleden en Senators. Ilct totaal inwoners van 7,423.784. ge deeld door 40.000, vereischt 185 kamer zetels er blijft dan oen overschot van 23,784 inwoners. Zoodat er besloten werd bet aantal zetels met 20 nieuwe te verhoogon, welke als volgt verdeeld zullen worden te Brussel, 5 te Ant werpen en te Charleroi elk 2 to Gent- Eek loo, 2 to Mechelen, te Turnhout, te Leuven, te Veuriic-Diksmuide-Oostende te Thiclt-Rousselaere, te Dendermonde, te Bergon, te Luik, te Tongeren-Maaseik en en te Aarlen-Marche-Bastongne, elk 1 zetel meer. Er zullen ook 10 nieuwe senators-zetels open gesteld worden. vy«n«eer een man trouw» n Op tien vragen moet een jonkman, die huwen wil bevesti gend kunnen antwoorden. Kan hij dat niet, dan moet hij het trou wen liever laten. Die vragen zijn 1. Hebt gij alleen het mooi gezichtje van uwe bruid lief, of ook hare inborst 2. Hebt gij karakter genoeg om uwe overtuigingen te handhaven, en van den anderen kant, om uw vrouw niet te laten boeten voor de verdrietelijkheden die ge buiten buie mocht ondervinden. 3. Kunt ge geduldig wachten, als de"s middags het eten niet gereed is 4. Kunt go werken onder het huilen en schreeuwen vaneen half dozijn kinderen 5. Kunt ge een nacht waken, zonder den volgenden dag uit uw humeur te zyn? G. Kunt go voor goed afscheid nemen van allo oude vrienden 7. Kunt ge in do schoonmaaktijd blij moedig blijven 8. Kunt ge tegenspraak verdragen, als ge wiskundig weet dat gij gelyk hebt 9. Kunt ge een kind op den arm houden en er mede dansen, zelfs wanneer het begint te schreeuwen 10 Kunt ge genoeg winnen om vrouw en kinderen te onderhouden Wie dit alles kan voor dien ie het trouwen een bagatel 1 Stedelijke Daad. Zitting wan Maandag 8 Januari 1912 om 10 ure 's voormiddags. Maandag dus is onze Stedelijke Raad onder ander overgegaan tot de aanstel ling van de herkozen en nieuwe geko zen leden en tot de verkiezing van 3 Schepenen. M. Félix De Hert werd herkozen als Schepene van Onderwijs met 16 stem men en 6 witte briefjes cd 1 aan Al. A. Eeman. Ai. Isidoor Bauicens werd gekozen als Schepeue van den Burgerlijken Stand met 15 stemmen en 6 witte briefjes en 1 aan Al. A. Eeman en 1 aan Al. L. Geerorus. Al. Desideer De Wolfwordt als Sche- pene van Openbare Werken, gekozen ter vervanging van wijlen M. Victor De Gheest met 16 steramen, 6 witte en 1 aan Al. A. Eeman. Plaatsgebrek noopt ons, ons hierbij te bepalen. Wij kunnen dus alleenlijk de merkweerdige redevoering laten volgen door ouzen achtbaren Burge meester, Mynheer M.-L, Gheeraerdts, uitgesproken en op dewelke wij do aan dacht van allo rechtzinnige medebur gers inroepen Mijnheeren. De regeeriog heeft mij nogmaals vereerd met de vernieuwing van liet mandaat van Burgemeester der Stad Aelst. Zooals ik in het verleden heb betracht dienstig te zijn aan mijne dier bare moederstad, zooals ik, sedert 27 jaren in den Gemeenteraad, sedert 24 jaren in het Schepencollege, en sedert 16 jaren aan het hoofd van het Stadsbe stuur het vertrouwen van mijne mede burgers en van de hoogere bestuurlijke Overheid heb behouden, zoo ook voor den tijd die mij nog verleend wordt, in de mate mijner krachten, wil ik eenig goed doen aan mijne stadsgenoten, en met U, Mijnheeren, medewerken tbt de verheflïng en den voorspoed van onze Stad, tot h3re groolere uitbreidiug, tot hare versiering en hare opluistering. Op de medewerking van aide leden van der. Gemeenteraad moet iu het be lang van het bestuur, de Burgemeester en het Schepencollege aanspraak kun nen maken. Wel is waar, al is door de toepassing bij de laatste geineentekieziogen, van de wet de evenredige vertegenwoordiging der partijen invoerende, de gemeente raad samengesteld uit personen behoo- rende tot verschillige denkwyze, de leiding en het beheer derstadszaken blijft nochtans in de handen vande katholieke gekozenen, die sedert ruim veertig jaren, door den wil van het kiezers korps, de meerderheid in den Raad uilmaken, Niet te miu wordt van de vertegenwoordigers van de andere par tijen iets meer gevraagd dan een ondergeschikt werk van nazicht. Pe plicht van een gemeenteraadslid bestaat niet enkel in beknibbeling of stelselmatige afbraak van hetgeen hem voorgedragen wordt Wanneer de studie der zaak er hem toe aandrijft, wanneer een gepast voorstel zijne over tuiging heeft gewoDnen, is hij tegeno ver zijne medeburgers verantwoordelijk van zijne meening en zijne beslissing. Aldus, welke grondbeginsels de leden van den Raad mogen verdeelen, boven de geschillen waartoe zij aanleiding zullen geven, moet de stoffelijke en de zedelijke welvaart van de Stad aide be sprekingen beheerschen. De aangroei van de bevolking, waar door Aelst in de Provincie tot den tweeden rang is verheven en waartoe de inrichting van nieuwe nijverlieidsge- stichten bijzonder heeft bijgedragen, vereischt van het Stadsbestuur eene alledaagsere bekommernis met ontwer pen van uitbreiding, Reeds heeft de Gemeenteraad plannen aangenomen tot regeling van de wegenis in den omtrek van de Stad de verwezenlijking zal U naarvolgens de noodwendigheden afge vergd worden. De Raad zal te beslissen hebben over de wijze waarop de uitvoe ring zal geschieden hij zal moeten beantwoorden aan de algeraeene behoef te naar verschoonings- en gezondma- kingswerken, waaronder in de eerste plaats de aanlegging van een uitgestrekt volkspark en de opening van de breede wandelingen. Aan de dagorde van onze eerstkomen de vergaderingen zullen wij aantreffeu het voorstel dat bij het Gemeentebestuur over cenige weken is ingediend door de Naamlooze Alaatschappij Société d'Electricilé du Nord de la Belgique. Dat de kwestie van de electriciteit- verlichtingder stad vroeg of laat zou te berde komen, daar twijfelen wij geenzins aan. Wanneer over een vijftal jaren, hier zoo grondig en zoo driftig dezelfuitbating van het gaslicht werd behandeld, was het vooruitzicht van eene mogelijke vergunning van electri- citeituitbating de afdoende reden, om de stad to bevrijden van alle bepaalde verbintenissen die de regie der gasver lichting haar zou hebben opgelegd. Thans behoudt de Gemeenteraad eene volkomene vrijheid om het voorstel te onderzoeken en, zoDder vrees de fluan- lieële belangen van de Stad te kort te doen door eene vermindering van gas verbruik, kan bij in deze zoo belang wekkende zaak zulke beslissing nemen als de studie ervan zal opdringen. Wordt echter de electriciteit in voordeeligo voorwaarden verschaft, het is zeker dal zij, benevens het gas, dadelijk zal be nuttigd worden en inzonderheid als beweegkracht in de kleine nijverheden zal ten dieDste staan. Een andere zaak die binnen korten tijd aan uw oordeel zal onderworhen worden, is de oprichting van eene schouwburgzaal. Byna algemeen zyn de wenschen onder de burgerij, die in de kunstige vertooningen barer tooneel- maatschappijen een deftig en recht» vaardig verzet vindt. Verliezen wij ook uit het oog niet, Mijnheeren, dat ODdanks al de maatre gelen die genomen zijn om de gevaren iu de huidige schouwburgzaal te voor komen, er's minstens zedelijke verant woordelijkheid op ons weegt, wegens den gebrekkigen toestand van het ge bouw. De tijd is gekomen daar een einde aan te stellen en voldoening te geven aan eene zoo billijke vraag (zeer wel zeer welop alle banken). De overgroote lasten die de openbare liefdadigheid en inzonderheid de Gods huizen van de eigendorabezitters hebben afgedwongen in deze laatste jaren, brachten het Bestuur in ergo moeilijk heden. Zyn deze nu overwonnen en laat alles ons toe te verwachten dat met de aanzienlijke credieten, die ter hunner beschikking staan, de besturende Cora-- missiën van Godshuizen en Armbureel de uitgaven van de opgelegde diensten zullen kunnen bestrijden, dan mogenv wij hopen eenige middelen in ons bereik te hebben om meer aantrekkelijkheid aan onze publieke feestvieringen to geven en aan «ie kunstgewrochten van verdienstelijke stadsgenoten den luister te verschaffen die hen naar hel rechte - toekomt. De ontwikkeling van het onderwijs 1 in de lagere en middelbare scholeD, de inrichting van hel beroepsonderwijs, zijn wel voor eon Gemeentebestuur, de oorzaak van de grootste bekommeringen in zedelijk opzicht. In onze stad. dank het edelmoedig initiatief van de geeste lijkheid, gesteund door de onuitpuibare mildadigheid van de burgerij, wordt de last min drukkend. Aioesten eens do vrije scholen ons hier ontbreken, liet stadsbe stuur ware niet bij machte, zonder eene zware verhooging van belastingen, in het allernoodigste te voorzien. Eu noch tans de uitgaven voor het openbaar onderwijs klimmen meer om meer in 1912 bedraagt de begrooting voor dezen dienst 160.000 frs. meer dan in 1885. Dat is wel een tastbaar bewijs van onze bezorgdheid voor de verbetering van het volksonderricht. Niettegenstaande de gelden waarover ons Bestuur mag beschikken en voor het Armwezen en voor het onderwijs meest zijn bestemd, toch blijven wij onzen plicht niet te kort tegen over dezen die hunne beste diensten aan de stad toewijden. Trapsgewijze worden verhoogingen van jaarwedden en ver meerdering van loon toegestaan en nog maals in de geraeentebegrooting die den Raad binnen weinige dagen zal worden voorgelegd, bieden wij aan uwe goed keuring eene merkelijke verbetering voornamelijk in het loonsbodrag der politieagenten. Zonder eenige afhouding op hunne bezoldiging is aan dezen nog een pen sioen verzekerd wanneer zij den ouder dom van zestig jaren bereiken. Aldus mogen wy ons beroemen aan onzeagen ten eenen toestand te hebben gemaakt die nergens in eene stad van onzen rang is ingevoerd. Wij zullen van hen dan ook mogen vragen dat zij trouw hunne plichten vervullen. (Zeer wel, langs ver schillende zijden). Vooraleer deze rede te sluiten, Mijn heeren, doe ik nogmaals eenen oproep tot uwen goeden wil. Vermits er ons de gelegenheid toe verschaft wordt, laat ons met verzamelde krachten werken tot de welvaart en de verheffing .van de stad, tot de verdediging van de be langen onzer medeburgers en tot hulp eu bijstand van de werkersbevolking en de behoeftigen.» Bemerken wij dat de groene held van Ghipka zijne zeeverkraan heeft openga- draaid on dus heeft gezeeverd over alles wat hij, sedert ruim 15 jaren, in Het Land van Aalsten De Werkman wekelijks uitkraamt. Ook werd met de groene zeeveraar de vijf minuten ge houden. Bericht aan de uitwijkelingen. De officieelo opgave dergenen, die uit de haven van Antwerpen afreizen, bewyst dat het getal uitwijkelingen van langsom meer aangroeit. Gedurende den laatsten trimester scheepten 1078 Belgen in naar Noord-Ame- rika, 51* naar Zuid-Amerika en 9 naar Australien wij kennen het getal niet van dezen, wicn slechts teleurstelling en ont goocheling, alsmede ramp naar ziel en lichaam te beurt vielen, maar wat wy we ten, 't is dat velen dergelijke teleurstellin gen zouden kunnen voorkomen hebben, hadden zij ernstige inlichtingen genomen vooraleer eene zoo belangrijke zaak aan te gaan. Daarom verzoeken wij dezen, die van gedachte zijn het land te verlaten, op hunne hoede te wezen tegenover alle personen, die in eene uitwijking zouden kunnen be lang hebben, en zich in volle vertrouwen te wenden tot de St-Raphaöl's Vereeniging ter bescherming der uitwijkelingen ing richt. Deze heeft uitsluitelijk voor doel ie u;' wykelingen in te lichten, te geleiden, O beschermen en ze ter bestemming a. te bevelen. Dank zij deze maatschappij, bi i er op dit oogenblik veel kans van sLen voor de uitwijkelingen van te lande, die zich gaan vestigen in eene Belgische kok-uL- welke onder hare bescherming, in Mr* komt ingericht te worden en den naam draagt van BELGA Be voordeeligst voor waarden zijn de uitwijkelingen aangebodm.. Voor groenselier en landbouwershuisgo- zinnen, die over een klein kapitaal beschik ken, doet zich eene overschoone gelegen - beid voor, mits noesten arbeid en taaie wilskracht, ginds do eigenaar te worden van bunnen grond, en er in weelde te leven. Voor allo inlichtingen wende men zich tot den Sekretaris. den Wel. Ed. Heer Baron Benedikt Gilles de Pélichy, Qheer- wynstraat, 9, Brugge. voor don Paus. Plaatselijk Comiteit der Dekenij van Aalst, onder het Eere-Voorzitter schap van Z. E. H. Kanuopik Roelandts, pastoor-deken en den heer Graaf Camiel Liénart, en liet Voorzitterschap vaD den heer Graaf Eduard Glénisson en den heer Baron Lodewyk de Béthune. Ticeede inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lijstfr. 430,00 Mr A. D. C. Aalst. 50,00 Om eene gevraagde gunst te bek omen 2,00 Men kan ook de inschrijvingen zenden aan een der leden van het comiteit of aan het Bureel van ons blad, den Secretaris van het Comiteit M. Petrus Van Nuffel, Sinto Annastraat, 26, Aalst, of aan M Joris Van de PuttePenningmeester, lid van den Bond der Belgische Dagbladschrijvers, Schoolstraat. 14, Aalst. AFDEELING AALST EN OMSTREKEN. Op Maandag 15 Januari, zal de Eerw. Heer J. Reynaert Ph D. en S. T. B., eene tweede Voordracht over Geloofsver- dediging geven, te 8 uren 's avonds, in den Katholieken Burgerskring, Korte Zout- straat. Onderwerp God is de oorzaakhet beginsel der wereld, en tevens gansch onderscheiden van de icereld. Begin zeer stipt op het gesteld uur. Vrije toegang voor iedereen. Stad Aelst. o()o— Luisterrijk Kunst en Liefdadigheids Iu «Je Groote Feestzaal van 't STADHUIS, ten voordeele der Armen, bijgestaan door de Damen van Liefdadigheid Op MAANDAG 12 FEBRUARI 1912. om 17 uur heel stipt. Ingangskaart Eerste rang Fr. 3.00 De kaarten van eersten rang zullen op Zondag 11 Februari 1912, ten Stadhuize, (Kleerkamer) van 10 uur tot *8 middags, kunnen verwisseld worden, mits opleg van van 1,00 Fr. tegen kaarten voor voorbehoudene,genummerde plaatsen. STAD AALST. Prachtig Kunstfeest, gewyd uitsluitelijk aan de werken van Gustaaf Pape, Bestuurder der Stede lijke Muziekschool, Zondag 21 Januari 1912, ter Stedelijke Schouwburgzaal. Ingang vrij en kosteloos. PROGRAMMA Openingstuk uit het zaDgspel Boer en Baron, voor orkest Willem Van Muylem. Trigonekarakterstuk voor orkest. Trio voor kleine fluit, kleine en groote klarinet, met begeleiding van piano. Avondbede, voor hoorn, viool, vioolcel, piano, en harmonium. Waar de blauwe Dender vloeit alleenzang, Petrus Van Nuffel. Zang van Lauretta in den Kerker, getrokken uil het melodrama Iwein van Aalst Isid.Bauwens. Gouden Jubelzang voor sopraano, alt en bas Jozef Singelyn. Oude liefde, uitgevoerd door het dameskoor P. Fleerackers. Vier Kinderliederen. Kon ik dat.... fijn, lied, Isidoor Bauwens. Het Vlindertje, (door het dameskoor), F. Rodenbach. Verpoojinggemengd koor voor vier stemmen Petrus Van Nuflel. SlaapliedH. Buyle. Zoete Meilied M. Belpaire. Zuster Are- Begijn, (door het dameskoor) P. Fleerackers. Tweezang van Lauretta en Iwein, getrokken uit het melodrama Iwein van AalstIsidoor Bauwens. Van een Kantkussen, (het damenkoor), H. Buyle. Ik weet een lampken staan..., koor voor twee gelijke stemmen, Potrus Van Nuffel. Vierstemmig koor, met begeleiding van orkest. Jozef Singelyn. Van een Smidje, alleenzang, H. Bu\ le. Vau'smiddags tot middernacht, eenigo dienstdoende Apotheker, op Zondag 14 Januari 1912, M. Van Caelenbergh, Leopoldslraat. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen. Edward De Smet, te Aalst heeft den politieagent Pojevyn aangeval len en hem met eenen kloef eenen duehti- gen slag op het voorhoofd toegebracht. Hy krijgt 1 maand en 50 fr. Hevige vechtpartijOktaaf Schol- laert, te Oordegem, werd by het naar huis gaan door de gebroeders Tbeophiel en Hen ri Le Lièvre die bezig waren met twisteD tegen De Poorter,opeens aangevallen. Schollaert werd door de gebroedoi s Le Lièvre eerst blauw en groen geslagen en daarna vier messteken toegebracht. Hij was f. weken onbekwaam te werken. Theophiel Le Lièvre krygt 2 jaar en 8 dagen gevang, 100 en 26 fr. boetHenri Le Lièvre i jaar en 8 dagen gevang en 50* en 26 fr. boet, met onmiddelijke aanhou ding voor beiden. Bekrachtigd. De rechtbank heeft voor een maand het bevel van aanhouding bekrachtigd tegen Juul Dureuil, rekenplich- tige te Aalst, beticht met valschheid in ge schriften of diefteLouiBe Akkerman», vrouw Duerinck en tegen Hector Bussers, beiden laatsten belicht van poging tot ver giftiging. Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° €5. Een groot werk. Wij spraken reeds van de groote waterleiding, die zal worden gelegd door de Brussolscho maatschappij, die zich verbonden heeft, drinkwater te leveren aan de inwoners van talryke gemeenten in Vlaanderen en byzon- derl.jk Gent en Oostende. De vanggalerijen der Modave zullen 84,000 kubieke meters per 24 uren kunnen geven, als de werken aldaar geheel vol tooid zijn. Om dit water te brengsn tot aan den bestaanden acquedue, zal men 52 kilom. galerijen moeten bouwen van 1 m.80 hoog. Voor het plaatsen der geleiding naar Gent, Oostendo en Blankenberge, zijn bijna al de onteigeningen gedaan. Dit reusachtig werk zal 26 millioen frank kosten en, hoopt men voltooid zyn tegen i Januari 1916. De steden Gent, Oostende en Blanken- berge hebben oen aanxienlyk deel van het kapitaal ingeschreven en het water zal haar geleverd worden aan 10 centiemen per kubieken meter. Voor do andere bediende gemeenten, namelyk, St-Nicolaas, Dendermonde, Sint- Gilles, Lebbeke, Aalst on Assche, zal de uitbating geschieden door de maatschappij zelf, aan 27 fr. per jaar. Heel voltooid, zal het buizennet 307 kilometer! lang zijn. Lodewijk Pierre, meestergast der werken aan den yzerenweg, werd Dinsdag avond verraderlijk aangevallen in de her berg van baas Ley man, te Oordegem, op de wijk Ossenbroek. Do meestergast zat een glas bier te drinken, toen Remi Rey naert van Westrem, binnen kwam. Deze, een workman, is met andere makkers in werkstaking aan de werken van den yze renweg. Nauwelijks was hij in de herberg of hij nam een pintglas en sloeg het met ongemeen geweld in hot aangezicht van den meestergast. De ongelukkige word zoo erg gekwetst dat hij naar liet liozpitaal van Wetteren moest overgebracht worden. Een onderzoek is geopend en liet parket is van de zaak verwittigd. Nadere bijzonderheden. Dinsdag waren er woordenwisselingen geweest op de spoorwegwerken tusschen Lodewijk Pierre, het slachtoffer en Remi Reynaert, 's avonds kwam Reynaert met 2 kameraden in de herberg van Remond Loyman, op de wijk Ossenbroeck, waar Piere op logement is, en hot was terwijl de herbergier in den kelder om bier was. dat Reynaert aan Pierre den slag toebracht waardoor deze vermoedelyk het oog zal verliezen. De herbergier was inmiddels toegesneld en dreef Reynaert buiten. Spoedig werd Dr De Ryck van Oordegem tor hulp geroe pen, die het slachtoffer naar het hospitaal van Wetteren deed overbrengen. Woensdag avond, rond 10 ure, zyn te Borsbeke vijf huizen afgebrand, be woond door P. Stevens, Frans Katti, Alfons Katti, Alfons Van Wijnendaele en Jan Van Tittelboom. De brand begon aan de woning van Stevens. De pompiers van Herzele. in allerhaast verwittigd, hebben de nevens- staande woningen kunnen vrijwaren. Alles wat er zich bevond, uitgezonderd de bees ten, is de prooi der vlammen geworden. Alles is verzekerd. Huidziekten. Speen. De perso nen, die aan eczema of speen lijden, kunnen er spoedig van verb st zijn. Den 14,n April 1904, zegde ons M-* H. Bette 8, rue de Mons, te Genappe «Sinds een jaar had mijn zoon eczema, vooral op de beenon. De Foster's zalf, verkocht in de Apotheek De Valkbnebr te Aalst gelukte, daar waar al de andere geneesmiddelen nut teloos bleven. De beternis, die bij van af de eerst© toepassingen ondervond, nam spoedig toe. Minder dan veertien dagen later was hy genezen Den 14en Moi 1910, voegde Mme H. Bet te, er bij «Ik reken het altijd als een plicht het middel to doen kennen dat mij nen zoon genas sinds zes jaar keerde het eczema nimmer terug.» De oudste huidziekten en 't speen gene zen spoedig door regelmatige toepassingen der Foster's Zalf uitmuntend middel, dat verlicht en heelt. In alle apotheken in 't algemeen, 3,50 fr. dc doos, 19 fr. do ses of vrachtvrij tegen mandaat Engclsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Gouden Bergstraat, Brussel. (24) Dinsdag morgend stelde M. Loicq, advokaat, wonende in do Maria-Theresia- straat te Brussel, vast dat dieven in zyne villa, staande te St-Genius Rhode, gedron gen waren en al de meubelen hadden open gebroken. Talryke pakken, bevattende allerlei kos telijke voorwerpen, stonden gereed om weggebracht te worden. De politie verwittigd, legde xich Dinsdag nacht in de hinderlaag, doch de dieven die voorze ker lont geroken hadden, vertoonden zich niet. De kerels hobben hunne oude kleederen ter plaats gelaten en dezen van den advo kaat aangedaan en zijn er mede vertrokken. Mon heeft verscheidene vingerindrukken opgenomen, doch van de dieven heeft men geen spoor. Do gravin Henri Do Merode, heeft aan den schoolonderstand van Brussel een stuk grond ten geschenke gegeven, gele gen te Alsemberg, to midden van een bosch, 129 meters hoog, bestemd voor het bouwen van eene scboolvilla. De bouwwer ken zullen aanvangen in de aanstaande lente. In een schoenenfabriek der Van Vol- xemlaan te Brussel zijn dieven binnenge broken en hebben er voor niet minder dan 7000 frank» loer en schoenen gestolen. De hoeveelheid gestolen goed is zoo groot, dat zij die stellig met een wagen hebben weg gebracht. Eenige logebladen, die hunne tong voorby hadden geklapt, zullen rechterlyk vervolgd worden voor laster tegen de broe ders van Heimot. Daarenboven is gebleken dat de persoon, die den laster het eerst uitstrooide, een hoeveknecht, door de Raadskamer voor de correctionnoslo Rechtbank werd verzon den, terwijl de Broader Marrist, verre van aangehouden, nog niet eens in betichting werd gesteld. Ziehier do lijst der 18 bladen, die beur telings gezegeld papier hebben gekregen 1. Voor de Rechtbank van Brussel Le PeupleGazet van Brussel l'Avenir, van Schaerbeeck de Vilvoord- sche Demókraat en De Weergalm van Vilvoorde Le Clairon, van St-Gilles. 2. Te HasseltDe Toekomst van Lim burgDe Truyenaar en Het Vrije Volk, van Tongeren. 3. Te Namen En Avant,\&n Auvelais. 4Te Charleroi Le Journal de Char, leroi. 5. Te GentVooruit. 6. Te Audenaords De Verbvoedering, van Ronse. 7. To Leuven De Wacht, van Thienen. 8. Te Yperen De Werkman, van Wervicq. 9. Te Bergen Als ondertcekenaars en verantwoordelijke schrijvers van de arti kels verschenen in l'Avenir du Burinage, MM. Brenez, Volksvertegenwoordiger en Quinchon, provincieraadslid te Hornu. Van de zuster Overste van St. Ger maan. Gelief my nog tien doozen Borst- pillen Walthery to zenden. Ik vind ze uit muntend en veel beter dan ai de andere remediën tegen den hoest en do keelpijn. Woensdag avond zijn in de diamant slijperij des liecren Uytenhoeven, Statieatr. te Berohem bij Antwerpen, twee jonge ke rels van 16 jaar, verrast en aangehouden, die aldaar waren ingebroken en reeds de hand gelegd hadden op eene aanzienlijke party diamant. De eene was versteller in deze inrichting. Zy werden in het bezit gevonden van een aantal doppers met diamant, van den inhoud van een koffertje bevattendo eene aanzienlijke partij diamant, ter waarde van velo duizenden franks. Ook hadden zij op zak een passe-partout, verschillige brieventesschen en geldbeugels voortkomende van diefstallen in groote ma gazijnen to Antwerpen gepleegd. De twee kerels zijn achter slot gezet, ter beschikking van den prokureur des konings. Wonderbalsem Pasteur geneest prach tig brandwonden, abces, kloven, velziekten jooksel, spsen, enz., alsook gekwetst vee. 1 fr. Aalst Bonner De Valkeneer en in alle apotheken. Op de Handschoenmarkt, te Antwer pen, werd een melkkar met paard gestolen, toehoorend aan eenen inwoner van Hobo ken, den melkboer De Weerdt. De adjunkt Van Caillie, die het gelukkig gedacht kreeg,- de omliggende gemeenten te verwittigen, vernam dat zulke kar gezien was op den weg naar Mechelen. Hij zette zijn onderzoek voort en vernam dat kar en pinrd weergevonden waren te Sint-Pietera-Jette. Woensdag morgend bood eene jonge vrouw een kar en paard te koop aan by M. Van Rompaye, paardenkoopman in de Villegasstraat, to Sint-Pioters-Jette, voor 200 frs. Daar liet dier meer waard is, kreeg de koopman vermoedens, des te meer daar hij op de plaat van het voertuig las M. De Woerdt, melkverkooper to Hoboken by Antwerpen Hij verwittigde een policie-officier Bios- semans, dio dadelijk toekwam en do vrouw ondervroeg. Zij zegde de eigenares van-het gespan te wezen en verklaarde familie te Neder Humbeek te hobben. M. Biessemans vernam later dat de vrouw er geslapen had, maar niet gekend was. Hij vroeg telegrafische inlichtingen te Hoboken en men seinde dat kar en paard den vorigen dag nabij de Groonplaats te Antwerpen werden gestolen. De vrouw zekere Z.., 26 jaar oud en wonende to Antwerpen, bekende toen den diefstal te hebbon gepleegd met medeplich tigheid van haar vrijer, die ze vergezelde tot den Ouden God. De dievegge werd opgesloten. Men denkt dat het dezelfde is die over eenigen tijd paard en kar heeft gestolen op de Oude Vaartplaats, om het te Heraixem te verkoopen Voor uwe Vrouwkleerstoffen gaat bil VAN DEN BERGH JOURET, Korte Zoutstraat, Aalst. M. Victor G wonende Van Izogem- laan, te Oostende, die eenon aap hom door een vriend uit Kongo medegebracht, wilde africhten, werd Zondag door don aap zoo erg in de linkerhand gebeten dat een der vingers byna afhing. De geneeshoer die hem verzorgde moest Maandag don vinger afzetten. De aap moest dit avontuur natuur- lyk met zijn leven boeten. In eene herberg van den Nieuwpoort- schen steenweg, te Oostende, had Zondag avond een dansfeest plaats. Wat laat in don avond kwam Lodewijk K in de zaal en zocht twist tegen zijne gewezen minares. Van woorden kwam het tot daden en weldra waren al de dansers aan 't vochten. De vrouwen trokken partij voor het meisje Celine B.. en de mannen voor Lodewyk K.. Op zeker oogenblik sprong Celine B.. naar K.. tóe en beet hom zynen neus af. Eene vrouw van 42jaar, van Zillebeke diede gewoonte had hot vuur bij middel van petrool to ontsteken, is, terwyl zij alleen was, het slachtoffor van hare onvoorzichtig heid geworden. Men vond haar verkoold lijk op straat, eenige stappen van hare wo ning. Denkelijk zijn hare kleoderen op de gekoude manier aan 't branden geraakt en is zij zoo de straat op geloopen, om er een ijselijken dood te vinden.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2