Donderdag 18 Januari 1912 5 centiemen per nummer 65ste Jaar 4455 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan do Stad sn 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Voorbeelden trekken. Land- en Tuinbouw. Eeije vrije School in Holland. M. Van Vreckem. KEN EX Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- oaing vaa den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dr|j maanden, voorop ce betalen. De inschrijving siüdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Ttmgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by CS. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31 n in alle Postkantoren d08 Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3a* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureelevan dit blad. CUIQUK StJIJH. /kelst, IT Januari 1912 Hoe dik werf toch hooft de ondervin ding de juistheid van deze spreuk bewe zen en getoond Voorbeelden zijn uiterst machtig op 's menschen inbeelding en wil zo zyn een mes dat langs twee kanten snijdt. Hoe heilzaam do goedo voorbeelden zijn, zoo verderfelijk werken de slechte. Geen menscli die zulks in twijfel trekt hoe weinigen leiden daar de noodige gevolgtrekkingen uit af? Indien slechte voorbeelden den mensch en byzonder de jeugd aangrijpen, dan moet iedere mensch en de j«-ugd vooral, met de grootste zorg alle schouwspel dat slecht is, vluchten. Niemand bewere dus alles te mogen hooren, zien of lezen. Weg met de beelden, teekeningen, schilderingen en voorstellingen die de goede zeden kwetsen of enkel de wel voeglijkheid. Weg met de gesprekken en gezangen die het rood der schaamte uitlokken op onschuldige wangen. Weg met de geschriften, (boeken en dagbladen) die de verbeelding op hol brengen of den geest een voedsel bieden gemengd met het vergif dêf leugen of der tuchteloosheid. Terecht wordt overal geijverd om de barbaarsclie gebruiken uitte roeien, en de gevoelens des volks te louteren en te verfijnen. Terecht wordt do bescherming der dieren betracht en de dierengevechten door de wet verboden. Terecht verbiedt de wet der Kerk alle slechte verkeering en lezing die geloof en zeden kwetsen of in gevaar brengen. Wat baat dit alles indien de mannen der kunst hun talenten misbruiken om wandaden in steen te bfitelen, in brons te gieten, op doek te doen herleven Wat baat het zoo de schrijvers met voorkeur hunne pen doppen in liet mod der dat de menschheid achter zich laat Hoog de harten mannen der kunst die woord of pen, beitel of penseel hanteert uw even menschen dient gij voor te gaan, uit hunne benevelde krin gen to leiden tot daar waar de zon hel der schijntzon van waarheid, zon van eer en deugd, Verheven zending voor hen die in de hoogere sferen der kunst werkzaam zijn, doch niet minder verplichtend voor hen die in dagelijksche aanraking met het volk leven. Dag- en weekbladen behooren den smaak des volks te loute ren in plaats van hem te prikkelen met gevaarlijken geesleskost. Aanslagen worden gepleegd op den eigendom rechtveerdig verkregen aan slagen op het loven van vreedzame bur gers in bloedige gevechten of in verra derlijke oniploffi 'gen aanslagen op de zeden van weerlooze wezens of onschul dige kleinen misdaden die door de maatschappij moeten gestraften zooveel mogelijk verhinderd worden Het zijn de besmettelijke ziekten die in afgesloten kringen geheeld worden verkankerde ledematen die dienen afge zet. Maar wat gezegd voor hen die zujke besmettelijke wezens voor de oogen der menschen brengen, die zulko aange tasteen rottende ledematen willen rond brengen over straten en markten Het zijn geen menschen meer zy die in modder wroeten om verpestenden geur te verspreiden. Drek langs de weg, daar gaat een deftig mensch langs door en mijdt zich Wie 't schoentje past. 89e Vervolg. Alice schudde het hoofd. Gedurende een oogenblik kon ze geen woord uitbrengen. Neen, het is erger dan eenige ziekte, zei ze eindelijk. Margaretha, ik heb geen tijd om u alles te vertellen, maar ik moet u toch iets zeggenMargaretha, eene eene vreeselijke vrouw, die beweerde dat ze zijne echtgenoote was, is vermoord, en hij is wegens dien moord aangehouden, en ik wacht totdat tante beneden komt, om met haar naar hem toe te gaan. Ik wacht slechts op haar, en zij blijft zoo lang weg. Margaretha keek haar een oogenblik vol afgrijzen en ongeloovige verbazing aan. Toen greep ze Alice plotselings bij den arm. Het is niet waar, Alice, riep ze uit. Go houdt mij voor den gek, zooals ge altijd doet. Ge tracht mij te verschrikken Alice keek haar aan, on Margaretha zweeg bij den aanblik van haar gelaat. Dezen keer misleidde Alice haar niet. Zij stak de handen uit, doch had geen gelegen heid om een enkel woord te zeggen, want Alice had zich omgewend en snelde vlug naar do deur. Daar komt tante eindelyk aan, riep ze uit. Ze wierp do deur wyd open en keek Bssts&t 6? ÜOP" P6TW-ffua.no Die vraag komt dikwijls ter tafel, vooral als sommige menschen het steeds willen doen voorkomen alsof guano een meslstof is, die vroeger bestond, maai beden niet meer. Als deze heeren over alles zoo goed ingelicht zijn als over dit punt, dan zijn ze wel te beklagen 't Is anders niet moeielijk om te weten, dat er jaarlijks nog talrijke seheepsladingen door de voornaamste invoorders van deze meststof, namelijk de Anglo-Conti- nontale (vorm Ohlendorflsche) guano werke te Antwerpen, betrokken worden. Zoo kwamen er van October tot Decem ber 11. niet minder dan acht schepen, met het niet te verwaarloozen gewicht van 20130 ton of meer dan 20 m-llioen kilos voor genoemde firma te Antwer pen binnen. Een kolossale hoeveelheid anders Een trein van 2013 wagons. Even kolossaal is de leugen zoo iemand beweert dat de gu-inolagen uitgi-put zijn 't is voorde Peru-guano nog verre vau waar De boer kan nu zoo gerust als voorheen, met den guanozak naar 't veld gaan om zijne aardappels te bemesten. Als hij zich aan 't go.-de adres heeft gewend, zullen de bekomen uit slagen evengoed als eertijds wezen. Luc. den gang in, waarna ze een weinig terug deinsde. Niet hare tante stond daar, doch Lord Ncthercombe. Hij leunde zwaar tegen het hooge eikenhouten kabinet, de eene hand tegen do oogen drukkend, en met de andere hand krampachtig het donkere hout omklemmend. Hi.j bowoog zich niet, en Alice de eetkamerdeur achter zich sluitend, hield stevig den deurknop vast, opdat Mar garetha binnen zou moeten blijven. Oom zijt gij ziek vroeg ze. Wat hebt ge Wat is er gebeurd Verschrikt liet hij de hand, die hij voor de oog<-n hield, zakken, en zij bemerkte, dat hij in de andere hand een stuk papier geklemd hield. Niets er is niets gebeurd, stamelde hij. Ik voelde me slechts een weinig onwel. Het zal dadelijk wel weer over zijn. en daar komt Siras aan. Hij zal my helpen. Sims waar is Mevrouw Ik moet haar da delijk spreken. Hot is zeer belangrijk ik... heb haar noodig. Alice stond verstrooid toe te kijken. Ze voelde den deurknop achter zich uit hare hand wringen, en zag Margaretha de kamer verlaten, om zich heen kijken en zich ver wyderendon na snellen, en toen keerde ook zy zich als in een droom om en tastte naar den knop der voordeur. Gevoelloos als ze was, had ze toch opgemerkt dat Lord Nethercombo ziek was. Wellicht had het- geen haar persoonlijk wedervaren was, haar de oogen geopend. Doch zo kon nu niet langer wachten en Zaterdag 11, werd le Rotterdam eene vrije school plechtjglijk ingehuldigd De Burgpmeesto^ dezer Stad hield te dezer gelegenheid feene zeer belangrijke redevoering welke door het liberaal orgaan Rotterdavische Courant wordt meêgedeeld. De heer Burgemeester zegde onder andere De lijd is voorbij, Mijnheeren, op welken de Gemeentebesturen liet noodc zagen, dat het vrij onderwijs ontstond benevens het officieel onder- wiis. Voorbij is de tijd, op wel- ken de Besturen de vrije school aanzagen als eene bedreiging voor de officiële school. Hier in Rotterdam, Mijnheeren, is dio tijd al lang /oorbij. Hier in onze groote havenstad, zien wij de dingen, al sedert jaren, met geheel andere oogen aan. Sederl lang, worden de vrije scholen hier door de Ge- meente ondersteund. Mededingers van die soort, de ge- meentelijke Overheid ziet ze geerne komen. Zij bevorderen onderwijs en a opvoeding, on de vrije school, zij kan anders niet zi jn als eene wedievering, onder de schole.n, om het onderwijs te - Ik verheug er mij over, dat er te Rotterdam vrije scholen ont- staan, en deze zyn al onze genegen- beid en onze b.-zorgdln-id weerd. Zij bevorderen liet onderwys zij brengen eene weldoende opwekking tusschen a scholen tewe<g, zij verruimen den keus der ouders, op het gebied van onderwijs en school. En daarom, op dezen stond, bij de u opening dezer school, zoo wensch ik de oprichters geluk zoo zeg ik hun de hulde van den Rotterdamschen Gemeenteraad, en wensch de nieuwe a school bloei en voorspoed. Die verklaringen van den heer Burge meester zijn vol van beteekenis wat het vrije onderwijs belreft. In 't protestant- sclie Holland wordt het vrije onderwijs voorgestaan en ondersteund terwijl het in België wordt bestreden en vervolgd om liet uit te roeien. Dus in Holland wordt het vrije onder wijs door de protestanten en de liberalen geldelijk aangemoedigd en ondersh-und, terwijl het in België door de liberalen en socialisten zou afgeschaft worden moesten ze hier to lande meester wor den. Lord Ne'hercombo zou Margaretha en hare moeder om zich een hebben hij zou zyne dierbaren bij zich hebben omhein to helpen, terwjl Gerald niemand had hij zat in do gevangenis - waar zy nu zitten moest Ze haastte zich naar buiten en de stoep af. Een rijtuig ratelde door de straat, en ze sprong er in. Een oogenblik later reed ze door Kensington en wat. later doorkruis te zo het park op weg naar den man, dien ze zoo eensklaps lief had lecren kennen. Het rijtuig hield eindelijk met een ruk stil, en zij stapte uit. Het politie bureel, een onheilspellend gebouw, lag voor haar. Een groepje armoedige mannen en vrouwen stond bij do stoep. Een politic-agent in zijn blauw uniform stond op don drempel en staarde haar met strengen, vragenden blik aan toen ze op bem toe trad. Hare vraag naar Lord Crcft deed eene andere uitdrukking in zijne oogen komen. Hij keerde zich om en wenkte een ande ren politie-agenl, die in den gang stond, en toen zag Alice dat een man, die er als een advokaat uitzag en een ouderen man die het uiterlyk van een kamerdienaar had, een gesprek met elkander voerden. Hier is eene dame, die bij de zaak Lord Ooft betrokken is, zei deeerste agent. Zeg 't Mijnheer Roberts liever even. De andere wierp haar een nieuwsgierigen blik toe, en keerde zich toen om. Op 't zelf de oogenblik wendde ook de man, die het uiterlyk van een kamerdienaar had, zich om en zag haar. Hy tikte den advocaat op Zooals wij reeds hebben aangekondigd in een vroeger nummer, zal do heer Karei Van Vreckem, uit hoofde van hoogen ouderdom, geen nieuw mandaat in de aan staande Senaatkiezing voor het Arrondisse ment Aalst meer aanvaarden. Mr Van Vreckem liet per brief zijn be sluit kennen aan den heer Gheeraerdts. Ondervoorzitter van het Middencomiteit der Katholieke Voreeniging. Ter vergadering van Maandag 11. wierd dit besluit medegedeeld aan de aanwezigen. De politieke loopbaan en de verdiensten van den grijzen edelmoodigen strijder is allen bekend. Dit besluit zal door de Katholieken van ons Arrondissement met allergrootste spijt vernomen worden. Naar wij vernemen is er op 't voorstel van M Gheeraerdts. beslist eene afvaar diging te sturen aan M. Van Vreckem om hem den dank en de hulde van Het Midden comiteit en der Katholieken van het Arron dissement Aalst aan te bieden en hem tevens te verzoeken op zyn besluit terug te komen. De afvaardiging is samengesteld uit de heeren M.-L. Gheeraerdts, Dr Aug. De Cooman en Vincent Diericx. Het geboortecijfer in 't Walenland. D« bevolking in ne Waalsclie provin- i iiCCiü' Z'.'.Z-.Z fill laat ste volksoptelling, op onrustwekkende wijze af. De Vlaamsche bevolking groeit daarentegen steeds aan. En 't gevolg van dezen staat van zaken is dat in de verdeling van de 20 nieuwe Kamer zetels 15 aan de vlaamsche en maar 5 aan de Waalsche provinciën toegekend wordeu. Jenever is een ding Dal alles kan verteren Huis. hof, en geld en goed En al uwe mooie kleoderen. Hij maakt uw bennen dun, Uw hoofd gelijk de maan, Daarom wie wys wil zijn. Hij laat den borrel slaan, Die veel in kroegeu loopt, Wordi tot den arb.-id trager Den hospes maakt hij vet U zei ven maakt hij mager. Reehiis. De koetsiers en andere rijtuiggeleiders zyn verplicht rechts te rijden op straf van oen proces-ver baal. Als ge brieven schrijft en verzendt dan wordt ge verzoent den postzegel in den rechter bovenhoek van den omslag of enveloppe te plakken. den arm. Het is juffrouw Alice, mynheer, daar zou ik een eed op durven doen, zei hij. Hot is het meisje, waar hij mee trouwen zou. Ik ken haar van hare portretten. Ze staan bij 't do/.yn in zijne kamers, mijnheer, en ze is het, daar ben ik zeker van. Ook de advokaat keerde zich om, en Ali ce het hoofd opheffend, zag een paar door dringende grijze oogen scherp op zich ge richt. Het was geen vriendelijke blik. Het ge laat van den advokaat was by haar aanblik betrokken, en na eenige fluisterende woor den tot Lord Croft's kamerdienaar deed hij een stap vooruit Wat zou die willen, Reid zei bij. Zou ze hem eenig goed kunnen doen Een meisje als dat? Niet waarschijnlijk vermoed ik. Ik heb tot nu toe nog nooit iets goeds over haar gehoord, en als ze naar hare moeder aardt... Maar wat zou zo hier komen doen? Ik zal eens gaan hooren. Hij trad met onderzoekenden, tegenstre veilden blik op haar toe en maakte eene lichte buiging. Myn naam is Sheringham, zei hij koel en ik ben Lord Croft's advokaat en vriend. Kan ik soms iets voor u doen Haar antwoord verbaasde hem. Ze stak hem met een geluid, dat klonk als een snik, do handen toe. Oh, breng my naar hem toe riep ze uit. De advok&at wierp haar oen bevreemden Als ge 't nipt doet, ge zult wel geen proces-verbaal oploopeo, maar het zou kunnen gebeuren dat uwen brief ver traging onderga. Immers de brieven worden nu, in de groote bureelen, gestempeld met de roachien, als de postzegel in deu rechter bovenhoek is geplakt. Is hij elders geplakt dan moet de briof met de hand gestempeld worden en dat gaat trager. Dus rechts a. u. b. I-.' zers oordeelt. Waar de liberalen en socialisten meester zijn. In Frankrijk zyn de liberalen en socialisten meester. Welnu tot nu toe zijn er enkel wetten gemaakt om den Katholieken Godsdienst uit te roeiën om de Kerken en Kloosters te sluiten j om de kerkgoederen te stelen om do tabernakels open te breken en te onthei ligen 1 l'rocessiën mogen er niet meer op straat komen en al wie tegen die schan dalige wetten durft protesleeren, wordt ongenadig in de gevangenis gesmeten De Katholieken kunnen er niets beko men en worden op allo wijzen vervolgd en gebroodroofd. Ze noemen zulks de liberale vrijheid! Waar de Katholieken meester zijn f In België is iedereen vrij De joden, protestanten en Vrijdenkers hebben er zooveel recht en vrijheid als de Katho lieken. Er worden wetten gemaakt niet om de tegenstrevers te verdrukken maar in het voordeel van elkeen. Jaarlijks worden meer dan 15 mil- lioen franken geg«ven aan de ouders wier zonen soldaat worden socialisten liberalen of katholieke ouders, allen kry- gen dezelfde vergoeding. Jaarlijks worden 20 millioen franken uitgegeven aan de ouderdomspensioenen en aan de leden der erkende Pensioen kassen. Internationale Tentoonstelling te Luxemburg in 1912. Eene 1 der- nationale Tentoonstelling voor handel en nijverheid, kookkunst, en voedings middelen zal te Lux-mburg (G.-H.) in Mei aanstaando plaats hebben. Zij wordt ingericht door den Bood der Hotelhouders van het Groot Hertogdom Luxemburg, onder offlciëelo bescher ming. Het programma-reglement en alle verdere inlichtingen zijn te bekomen b;het Commissariaat der Belgisch- Hollandsche sectie. COUPURE, 15, te GENT, (België). blik toe. Dit was niet hetgeen hy van Alice Challone" verwacht had. Hij had veel over haar gehoord over hare harteloosheid, hare zelfzucht, over de gewaagde en dik wijls wi eede dingen, die zij gezegd en ge daan had en nog nooit had hij gehoord, dat ze een hart bezat en om iemand anders gaf dan om zichzelf gezegd roekeloos, zorgeloos, harteloos. Welke karaktertrek ken zij van hare onbekende moeder geerfd had, wist hij niet, doch hy had niets goeds verwaciit, en deze vreemde houding van haren kant verraste hem. Hij keek met verbazing naar hare onge- handschoende handen. Breng mij naar hem toe, herhaalde ze. Ik moet hem spreken. Scheringham krabde zijne glad geschoren kin. Ik weet waarlijk niet, of ik daartoe in staat zal zyn, zei hij aarzelend. Lord Croft wordt, zooals gij weet, van moord boschul- digd, en ik. vrees, dat gij hom daarom niet dan in tegenwoordigheid van een politie dienaar zult mogen spreken. Ik zou hem wellicht eene boodschap over kunnen bren gen, doch ik. bet wy fel of ik iets meer zou kunnen doen. Alice staarde hem verbleekond aan. Maar ik mop.t hem spreken ik moet, riep ze opgewonden uit. Oh, ga hem toch zeggen, dat ik hem spreken moet. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1