Alostum Religiosum. DE HEER KAREL VAN VRECKEM. Aalstersche Visschers. Nieuwjaarsgiften Openbare Vergadering Allerhande nieuws. 't Was Hoyaux, socialist van Ath, in zijn landbouw-vlugsclirift, bladzijde 21. Wie heeft er gezegd Wij zullen niet rusten vooraleer de laatste werkman zijn eigen huis bewoont, vooraleer de kleine boer zijn eigen akker zal beploe gen. 't Was onze beminde volksman, Mr Helleputte, op de meeting van Ant werpen. Landbouwers, waar zijn uwe vrien den In de onzijdige school. Moeder tol Fransje. Zoodus Fransje, dat uw meester nooit den ntam van God uitsprpekt in de klas Fransje. Neen, moeder enkel maar als hij vloekt Landbouwlessen aan de sol daten. Wij hebben er vroeger nog op gewezen, dat men met groot nut landbouwlessen zou kunnen geven aan de soldaten, waarvan velen toch soms niet weten wat met hunnen tijd gedaan. Er wordt nu gemeld dat er van nu af aan, in de kazernen van Brussel en omtrek, Iwee maal per week landbouw lessen zullen gegeven worden, in het Vlaamsch en in het Fransch. 's Zondags zullen de soldaten welke de lessen volgen, met hunne leeraars groote hofsteden, proefvelden, hofbouw- gestichten, enz., bezoeken. Laat ons hopen, dat ook te Gent en elders dergelijke lessen zullen gegeven worden zij zullen zeer nuttig zijn voor alle soldaten, van boerenafkomstof niet. Niet tegen den Godsdienst. Op 7 Januari 1912 schreef do sodalis- sche Journal de Charleroi Voor ons, wij roepen Oorlog aan de priesters Oorlog aan de gods diensten Dat belet ons niet hoewel met plezier de hand reikend aan de liberalen die met ons dezen goeden strijd willen leveren van zoo goed socialist te zijn als wie. Wij zullen zelfs zeggen dat wij moeilijk verstaan dat een bewust socialist geen vrijdenker wezewij willen zeggen, strydend vry- denker, en niet degene voor wie de vrijdenker volgens een beroemde uitdrukking maar een uitvoerartikel is... Le Journal de Charleroi zegt dus rechtuit dat de socialisten den Gods dienst en'de Priesters bestrijden. Hieuwe poelzegels. De nieuwe postzegels met de beeltenis van koning Albert zullen binnen kort verkocht worden. Op het einde der maand Februari zal men reeds postze gels van 10 centiemen kunnen verkrij gen. Daarna zullen die van 1, 2 en 5 centiemen te koop geboden worden en eindelijk '.uilen de andere reeksen volgen. De postzegels varj 1, 2 en 5 cent, men zijn zeer wel genikt, vooral Jje van 1 centiem bij is oranjekleurig. Die van twee centiemen is bruin, met Belgischen leeuw, evenais die van vijl centiemen, die groenkleurig is. Daarna komen de zegels met het borstbeeld van den koning op de roode van 10 centie men, de resedakleurige van 20 centie men, de blauwe van 25, de bruine van 35, de groene van 40. de violette van 50,- de oranjekleurige van 2 frank en de amarantkleurigo van 5 frank. De postzegels van 40 centiemen en van 5 frank zijn nieuw die van 5 frank zijn uitgegeven om aan het publiek toe te laten de telegrams te frankeeren, daar de bijzondere zegels, die vroeger daarvoor moesten gebruikt worden, afgeschaft zijn. Bij de blauwen van Brugge. De blauwe vlag loopt groot gevaar aan flarden getrokken te worden te Brugge. De liberale Associatie dezer stad wil niet weten van den heer Marquet, als kandidaal-Senator. Ze meent dat er een reuksken is aan zijn geld. Maar daar zijn ook hier en daar zoo gezegd liberale Association in den buiten van het arrondissement. Die zijn gewoon aan de sterke geuren van den natuur en zijn niet zoo gevoelig in hunnen fliepe. Voor hen heeft het geld geenen reuk ze zouden met genoegen voor den heer Marquet stemmen, om de wille van de schijven. Le Petit Bleu, blad van den heer Marquet, zegt dat er wel scheuring zou kunnen komen onder de liberalen van Brugge, door do schuld der steedsche blauwen. De groentjes van Brugge en Aalst met Priester Fonteyne en Piet Daens aan 't hoofd vinden ook geen reukske aan de schijven van speelbaas Marquet. Voor 't lieve geldeken hebben de groentjes van overal alles tot zelfs hun zieltje veil Minister Levie beeft een besluit genomen, waarby iedere bediende kennis zal mogen nemen van zijno gedragslijst (feuille de signalement). Er bestaat dus geen geheime dienst meer. Dat nieuws zal overal warm toegejuicht worden en M. de Minister van Finantiën verdient dank voor het genomen besluit. Niet alleen leven. In tegen woordigheid van do vele moorden, in laatste tijden op alleenwonende vrouwen gepleegd (Gentbrugge, Goegnies-Chaussée, Gent, Mechelcn, Dendermonde, Namen (2), geeft L'Ami de l'Orde zulke personen een goeden raad. Niet alleen blijven wonen, maar met tweeën of drieën, of anders in een gesticht gaan wonen om rustig zijne dagen te sly ten. Gepensionuperden. Lang voor den wettelijken leeft.jd. liet de liberale Volksvertegenwoordiger Buyl, zich als onderwijzer pensiouneeren voor gezondheidsredenen. Do Pays Wallon brengt thans aan 't licht dat de socialistische Volksvertegen woordiger Berioz. zicli ook als onderwijzer en voor gezondheidsredens liet pension- neeren op den ouderdom van 35 jaar, ter wijl hij nu, 58 jaar oud geworden, langs alle kanten kan gaan schreeuwen, tegen d® Jesuieten en de katholieke patroons, om elders te gaan kruipen voor de liberale kapitalisten. Men heeft wel eens gezegd dat M. Buyl zich deed pensionneeren voor vroegtijdige kaalhoofdigheid. Maar M. Berioz heeft een kop gelijk een weerwolf. Voor wat zou die dan wel gepensionneerd zijn De Zweep. Vooruit is in het geheel niet kontent van de Antwerp- sclie liberalen. Hij vindt dat die er wat lam bijvallen in den strijd voor het algemeen stemrecht men ziet ze nergens meer, zegt het roode blad. Als 't zoo is, zegt het, dat zy do propa ganda voor algemeen stemrecht en den eed van St-Gillis oei oei verstaan dan ziet 't er maar poverkens uit met de volks- zaak. Maar Vooruit toch hebt ge waarlyk oo't ernstig: geloofd aan de demokrrrratie der liberalen Dan zijt ge 'nen duts geweest, man Go hebt reeds honderden malen geschre ven dat de liberalen do grootste volks- vijanden zijn die onder de zon bestaan 1 Dan sloegt go don nagel op den kop, man maar 't schynt dat ge 't zelf niet geloofdot Wiet tegen den Gods dienst. Onze liberalen die binnen kort aan de buitenlieden zullen trachten wijs te maken dat ze niet tegen den Gods dienst zijn, hebben in Gent het masker afgelegd. Zij hebben in alle, of toch in de meeste huizen een schrift rondgedeeld, in welke de waarheden van onzen Godsdienst bestre den en als leugens voorgesteld worden. Dat schrift is gezet en gedrukt in de werkhuizen der Flandre Libérale. Het is ten andere slechts eene verzameling van een aantal artikels welke reeds in dat blad verschenen zijn. Het is hier dus geen strijd tegen de priesters of kloosterlingen, maar tegen de punten zelve van den Godsdienst. Het is echter goed dat die mannen welke houden staan bij do lichtgeloovigen niet tegen den Godsdienst te zyn, zeiven het bowij9 leveren van hunne huichelarij en leugentaal. Onze geachte lezers hebben reeds het besluit veruomeD van M. Van Vrec- kem, namelijk, dat hij geen nieuw man daat voor de aanstaande Senaatskiezing meer aanvaardt gelijktijdig nam hij ook zijn ontslag als Voorzitter der Katholieke Vereeniging van 't Arrondis sement Aalst, uit hoofde van zijnen vorderden ouderdom. Verleden Dijnsdag is eene afvaardi ging, samengesteld uit de heeren M -L. Gheeraerdls, Dr Aug. De Coomau eu Vincent Diericx. bij M Van Vreckem geweest en beproefde de achtbare senator op zijne besluiten te doen terug komen, daarin is zij jammer niet gelukt. Het aftreden van M. Van Vreckem wordt door de Katholieken van ons Arrondissemeut ten zeerste betreurd, want in zijne lange politieke loopbaan heeft hij menigvuldige diensten bewe zen aan de openbare belangen, aan oüze Partij en aan zijne talrijke vrienden. Naar wij vernemen zal M.De Sadeleer, Volksvertegenwoordiger do kandidatuur in plaats van M. Van Vreckem aan vaarden, en M. Vincent Diericx zal Voorzitter zijn van de Katholieke Veree niging. De verschillige sectiën onzer stad vergaderden Donderdag 11. ten eiDde de afgevaardigden te kiezen voor den poll deze is bepaald vastgesteld op Zondag 4 Februari aanst. dio ik niet kende, op andere plaatsen met den schrijver bevestigend geknikt, meer op andere plaatsen verbaasd opgezien voor des schrijvers zoo groote werkkracht Het ALOSTUM RELIGIOSUM is een Bene- diktijnerwerk 't is eene ondankbare taak, die zulks aandurft Want bij velen zal heel waarschijnlijk het werk eene zaag genoemd worden, vooral op die bladzijden met opsommingen, doch... honny soit qui mal y pense. Die lieden spreken over zaken waarover ze best zouden zwijgen. Zeker, hoog philosophische beschouwingen en gevolgtrekking op de Fransche heer schappij in onze stad, zyn in het werk niet te vinden, maar zulks was het doel des schrijvers ook niet: hij leverde een oneindig groot getal documenten, die later door onze geschiedschrijvers zullen benuttigd worden, en daarom hoeft eerst en vooral het publiek hem dankbaar to zijn. Dus, hartelijk proficiat en veel moed in des schryvers lastige ondernemingen 't Is, indien hy voortgaat, oprorht de waarheid wat E. H. Rogiers mij vóór eenige dagen schreef Nieuw Leven dood De Clud- heidskundige Kring om zoo te zeggen dood Alleen de Vriend Petrus w. rk Is er dun toch in Aalst geen beetje rust meer Moed En steeds crescendo: Valerius D'Hondt, leeraur Eene heerlijkheid voor Aalst is v. .-ar- lijk het ALOSTUM RELIGIOS onzen stadgenoot Petrus Van Null boekdeel in 4°, dik papier, praf ;rdig van Dirk Martens, een Ji' werk, in den aard der Bollandiste: dit boekwerk in huis heeft, kent Au'. af Jozef II (1790) tot hedendaags met kerken en bidplaatsen, kuns wetenschappen, gilden en s liefdadigheden en scholen, met van bijna al de oude Aalsterscla far.: ién enz., enz. In dit werk zijn weinige -.>ooor- d6elingen het is eene opsomming van rangschikking van al wat werkweerdigs was in Aalst, navolgens het werk van den beroemden Sanderus. Dat boekwerk moet langdurigen, verduldigon en lastigen arbeid gekost hebben. De Schrijver verdient er eer en dank voor Nihil sine labore. Niets zonder arbeid Geestesarbeid is meest afmattend. Werken gelijk Alostum Reli- giosum vergen, bij den arbeid van navor- sching, groote drukkosten: het Stadsbestuur zal niet onverschillig blijven. Voor eerste prijzen is het werk zeer wel gesehikt iHet Land van Aalst, van 7 Jan. 1912). PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogwoerdigheid heeft benoemd: Coadjutor te Wannegem, den E. H. Ruytinckx, priester in het Seminarie te Santbergen, den E. H. Oosterlinck, sur veillant in St-Lievensgesticht te Gent. Surveillant in St-Lievensgesticht, den E. H. Fivez, priester in het Seminarie. ej, een :htdruk, Reu,en 'f Jie tjvan 1 til) «c en •chten, amen 0 De oplaag gaat weldra uitgeput zyn. Wij maken zulks aan onze lezers konde, ten einde hen te verwittigen, onmiddellijk een exemplaar te bestellen. Slechts een kleir. getal afdruksels blijven nog over, en men kan dezelve, te onzen bureele, altijd ten prijze van 3 Frank verkrijgen. Het algemeen beheer van het Hooger Onderwijs, de Wetenschappen en de Let teren komt, namens bet Staatsbestuur, aan onzen stadgenoot Petrus VAN NUFFEL op zijne beurt een hulpgeld te schenken, hierin het voorbeeld volgende van den Provinciaalen Raad en liet Gemeente bestuur. Ziehier nog een drietal beoordeelingen Ik kan niet nalaten ilen schrijver uit ter herten geluk te wenschen over dit prachtig werk, 't welk al zijne andere studiën overtreft en vele diensten zal be- wyzen aan dezen, die op godsdienstig gebied de geschiedenis onzer geboortestad begeeren te kennen. Do schryver is er in gelukt liet belangwekkendste deel der ge schiedenis onzer stad te doen herleven De-gelijk werk is voorbestemd om groote diensten te bewyzen, niet alleen omdat het de gevoelens van verkleefdheid en 3Vheid der Aalstenaars voor hunne stad versterkt, maar ook nog omdat liet ons voor oogen legt de schoone voorbeelden van trouw aau den Godsdienst, ons, door onze voorouders, gedurende lange eeuwen gegeven. Ik schryf in voor 10 exemplaren, welke ik zal geluk kig zijn ter beschikking te stellen van eenige volksmaatschappijen. Mochten uit de pen van Petrus Van Nuffel nog talrijke kunstgewrochten vloeien, tot eere mijner beminde stad. Dit is de wenschen van Baron Lodewijk de Béthune. Ik heb lang gewacht om een woordje te zeggen ovr dit werk. Ik wilde hot eerst heel en al inzien. Ik heb van A tot Z het werk met belangstelling gelezen, hier en daar verwonderd opgekeken door zaken, De Weledelen Heer Baron Lod. de Betlmne, plaatsvervangend Volksvertegen woordiger, te Aalst, komt van wege den Heer Minister van Landbouw den volgen den brief te ontvangen Waarde Heer Baron, Ingevolge uwe aanbeveling ten gunste der Maatschappij - De Aalstersche Lijn visschers heb ik de eer u te berichten dat er voor het dienstjaar 1911 eene stor ting baars en karper toegestaan is, zal I gedaan worden tusscben Liedekert **~on Pamel, boven Denderleeuw. Voor 1912, zal de herbevolking plaats hebben, zooals de maatschappij het vraagt, lusschen Denderleeuw en Erembodegem. Aanvaard, (get.) A. Van de Vyverf. Brussel, den 13 Januari 1912. voor «Jon Paus. Plaatselijk Comiteit der Dekenij van Aalst, onder het Eere-Voorzitter- schap van Z E. H. Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken en den heer Graaf Camiel Liénart, en het Voorzitterschap van den heer Graaf Eduard Glénisson en den heer Baron Lodewyk de Béthune. Derde inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lijsten fr. 482,00 Eerw. heeren Onderpastoors van St. Martinuskerk, Aalst, Mr en Mme Ach. Eeman, Aalst, Mej. Jeannette Haegeman, Mr en Mmc Leon De Coen-De Cal, Aalst, Me De Schaepdryver-Moens. Mr Jos. Van Mespelgem-Moens Samen fr. 772,00 Men kan ook de inschrijvingen zenden aan een der Leden van het Comiteit of aan het Bureel van ons blad, den Secretaris van het Comiteit M. Petrus Van Nuffel, Sinte Annastraat, 26, Aalst, of aan M Joris Van de Putte, Penningmeester, lid van den Bond der Belgische Dagbladschrijvers, Schoolstraat. 14. Aalst. van den Gemeenteraad op Dijiis'iag1 23 Januari aanstaande, in de gewone Zittingzaal, ten Stadiimze. DAGORDE 1. Gemeenterekening 1910 en Gemeente- begrooting 1912. 2. Gemeentebelasting op het cadastraal inkomen. Vernieuwing. In Zitting der Volkeka- mer van Donderdag 11. sprak de heer Dubus de Warnaffe over zekere middelen door de roode voormannen gebruikt om de werklieden en landbouwers uit te buiten. De aanhalingen vielen in den smaak niet der roode uitbuiters, en waren er over vol duivels gestampt. Gezel Vandervelde was zoo kolerig dat hy naar M. Dubus de Warnaffe vloog en, gelijk eene straatleire, hot hem met ge weldaden of vuistslagen wilde betaald zetten. Gezel Vandervelde werd eerst tot de orde geroepen doch daar het niet hielp, werd de censuur voorge meld en moest er over gestemd worden. De Katholieken stemden er voor en de Socialisten en Liberalen er tegen; Groene Pie stemde met de socialisten er: liberalen en keurde aldus de schoeliestr en', van gezel Vandervelde goed. Dus is he: volgens Groene Pie heel deftig als er ter Vulks- kaïner tusscben do leden zou gevochten worden. Maar wat is 1 Groene Pie woont aan de Vischmarkt. Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. kortelings Wij vernemen dat eene nieuwe succursaal der groote ma- nufactuur van linnengoederen Palmyre Van Coppenolle zal geopend worden, Nieuwstraat, 57, te Brussel. Deze belangrijke firma heeft de gunst van 't publiek weten te winnen door zijne artikels van eerste keus tegen eenen buiten gewonen prys van goeden koop. Wij zullen binnen eenige dagen de date dor opening doen kennen. LEDE. Ongelukkig einde. Donderdag morgend heeft men in een gracht het bevrozen lijk gevonden van den 60 jarige Sophia Colle, Wed. Van Hauwormei- ren, landbouwster, wijk Heiplasch. Zij was Woensdag eene pacht van_ 27,40 fgaan betalen. Haar zoon die met haar alléén woont zijne moeder Woensdag avond niet ziende, deed opzoeking, en vond baarlijk in het Berenstraatje ir. eenen gracht. Het huis C. Praet-De Witte langs de overzijde dor Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° O. Dinsdag, rond 4 1/2 ure, bad te Oke- gem in de statie een schrikkelijk ongeluk plrats. Bij de aankomst van den trein 2649 in de statie, in bestemming voor Denderleeuw, kwam een der talrijke werklieden, die zich dagelijksch naar Brussel begeven, een wei nig te laat. Om zijnen weg te verkorten liep hij over den spoorweg overgang, juist opliet oogenblik dat de «werkmanstrein» aanstoomde. Door een misstap viel hij op de riggels en werd door Je locomoteif gevat en door de wielen vermorzeld. Het is zekere Jan Bayens, 24 jaar oud, wonende bij zijne ouders die te Okegem, de herberg «Het Schipke» open houden. Het slachtoffer was werkzaam te Brussel in den entrepot. De bloedige overblijfselen van den ongelukkige werden in eenen lin nen zak gedaan en naar het doodenhuis overgebracht. Rondom ons te Wetteren. Vermits wy door zoovele voorbeelden en bewijzen omringd zijn, zou het onvergeeflijk wezen er geen nut uit te trekken. Den 31 December 1903, zegde on3 Billeraont, schoenmaker, in St-Barbarage- sticht te We',teren. Ik werkte zeer lijk want sinds meer dan vier jaar Ised ik aan hevige nierpynen. s Morgens alvorens gewerkt-te heuL-sn was ik reeds vermoeid, ik kon niet bukken, was zonder eetlust en verteerde zeer slecht. Ik nam de Foster Pillen verkocht in de Apotheek De Val keneer, te Aalst. Van in het begin verlichtten zij mij de stekingen in den rug werden minder hevig en zeldzamer ik zweette niet meer en sliep beter mijn water hernam zyne vorige kleur. Niet meer dan drie weken later was ik gansch genezen. Den 11 April 1910, voegt M. O. Bille- mont erbij Alhoewel ik den ganschcn dag gebukt werk toch lijd ik niet meer aan de nieren sinds de Foster Pillen mij tcenemaal genazen, ik ben steeds zeer gezond. Die stekende pyn in den onderrug, waar schuwt u dat uwe nieren erg aangedaan zyn. Den overhoop van het urinezuur, dat zij niet konden verwijderen, heeft zich in de nieren zeiven gekristalliseerd en de scherpe punten der kristallen scheuren de teere weefsels. De Foster Pillen doen het urinezuur smelten en helpen ze om het spoedig af te lossen. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening «James Foster» 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaatEngelsche apotheek van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. (25) Dinsdag avond, rond 6 1/2 ure, kwa men Remi De Regelc, 20 jaar oud, wonen- do te Ste-Maria-Audenhove, wyk Honger, en Cyriel Haegeman, in de herberg «De Maandag» gehouden door Van Hoorde, zoon. op dezelfde wijk gelegen. De eerste, die bedronken was, maakte twist tegen de herbergierster, die traohte hem te bedaren. De Regele die wist dat de vrouw alleen thuis was, maakte het zeer bont en daar zij hem verzocht heen te gaan, nam hy de brandende petroollamp en sloeg ze in het aangezicht van zijn slachtoffer. De brandende petrool deelde zich mede aan de kleederen der vrouw, en in eenen oogpink geleek de ongelukkige aan eene brandende toorts. Op haar hulpgeroep kwamen geburen toegesneld. De dader was ondertusschen in eene nevenstaande kamer gesprongen, waar hij een deken nam en er zijn slachtoffer inrolde, waardoor de vlamen uitgedoofd werden. Een kwasrt uurs nadien kwam de man, Van Hoorde thuis deze toen hij de laffe daad van den schelm die nog in huis was, vernam, sprong naar hein toe, doch De Regele nam eene bijl en vluchtte door het venster naar zijne woning. De dronkaard die als razend was, uitte doodsbedreigingen tegen zyne ouders en sloeg er met de bijl geheel den huisraad aan stukken. Dan liep hij -een geweer halen om zijne ouders, die verschrikt de vlucht hadden genomen, le dooden. Intusschen werden de gendarmen verwittigd. De bri gadier met een zijner manschappen kwam ter plaats en hield den woesten kerel in zijne woning aan. Dr Van Ongeval, door de geburen ont boden, heeft bet slachtoffer, Irma Marginet 27 jaar, die erge brandwonden had beko men, verzorgd. Het parket van Oudenaarde is Woensdag namiddag aldaar afgestapt en heeft het slachtoffer ondervraagd. De plichtige Remi De Regele bleeft in de gendarmerie opgesloten en is Donderdag naar Oudenaarde overgebracht. Nadere bijzonderheden. De toestand van Irma Marginet, het slachtoffer van de laffe daad gepleegd door Remi De Regele, mijnwerker, was Don derdag morgend bevredigend. Dokter Van Ongeval, die ter hulp geroepen was en haar verzorgd heeft, hoopt de ongelukkige te kunnen redden, niettegenstaande de erge brandwonden die zy bekomen heeft. Het slachtoffer is byzonder erg verbrand aan bet aangezicht en hoofd. Haar haartooi is afgebrand, neus, wangen en voorhoofd zijn erg verbrand, de brandende petrool is tot in den mond gevlogen waardoor zij ook erg verbrand word, en betgeen haar verschrikkelijk doet lijden. Aan de armen door de lamp te willen afweren, heeft zij brandwonden tot onder de ellebogen beko men. Donderdag morgend werd de kerel, die reeds verscheidene malen veroordeeld en in de streek zeer gevreesd werd, goed gebooid en met eene boerenkar in gezelschap van twee gendarmen naar de statie van Micliel- beke gebracht, van waar hij met den trein naar het gevang van Audenaarde werd ge voerd. De kerel zag er heel onbeschaamd uit. Getuigen hebben aan het parket, dat tor plaats is geweest met den wetsgeneeshecr, M. De Graeve, verklaard dat toen hy uit het huis van de herbergierster gevlucht was, tegen eenige geburen die hem wilden vastgrijpen, doodsbedreigingen uitte. Volgens zekere getuigen zou hij vroeger reeds de herbergierster bedreigd hebben en ze nu hebben aangevallen daar hij wist dat ze alleen te huis was. Abonnenten Gedenkt u dat eene enkele doos der Borstpillen Walthery, al tijd voldoende is om don veroudersten en den pynlijksten hoest te genezen. 1 fr. de doos. Woensdag morgend werd op den dijk, bij Mariakerke, de deur opengevonden van eene villa, toebehoorende aan M. D.., wo nende te Gent. De voorbijgangers gaven daar kennis van aan de politie, die op hare beurt den eigenaar verwittigde. De eigenaar M. D... kwam met den eerst vertrekkende trein te Oostende aan en on derzocht in gezelschap van M. Druyve, adjunkt politiecommissaris, gansch de wo ning. Men stelde weldra vast, dat de dieven langs achter binnengedrongen waren. In eene achterplaats der woning, hadden zij reeds al de matrassen, oorkussens, bcd- delaker.s, enz., ingepakt, gereed om weg te i te voeren. Men denkt dat de inbrekers op de vlucht ireven werden door voorbijgangers en alzoo de deur hebben opengelaten. De echtgenoote S..., handelaarstor, wonende Renten ierstraat te Etterbeek, had sedert eenigen tijd vernomen dat haar man betrekkingen had met zekere Marie H..., wonende te Elsene. Daardoor hadden tusschen de echtgenoo- ten menigvuldige huiselijke tooneelen plaats. Dinsdag morgend wapende de vrouw zich met eenen revolver en zette zich op zoek naar baren man en zijne minnares. Rond 1 ure 's namiddags ontmoette zy beiden in de Raadstraat. Zij trok haren revolver en vuurde op korten afstand haar wapen af. Marie H..,, door 2 kogels in den arm getroffen, nam de vlucht, evenals de man. "Vrouw S... achtervolgde beiden, doch een politieagent, op het gerucht der los brandingen toegesneld, hield de vrouw aan, dio ter beschikking van het parkot werd gesteld. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat half December 1911 de liberale en so cialistische bladen zoo hoog opliepen mot een zoogezegd klerikaal schandaal en waar bij zy zoo onbeschaamd broeder Marisse, onderwijzer te Helmet, van erge feiten beschuldigden. Uit het onderzoek dat door het parket was ingesteld en waarbij niet een oogen blik do broeder in verdenking werd gesteld, blijkt dat het zekere Egide De Ronne was, een knecht van de ochtgenooten Scliarapaert die hun 7-jarig knaapje eene besmettelijke ziekte had .aangezet. De vuile kerel, 40 jaar oud, ongehuwd, werd Woensdag morgend door de boet straffelijke rechtbank van Brussel verwezen tot 3 jaar gevang en 5 jaar berooving zijner burgerrechten. Door zijn geheimvolle kracht is de Wonderbal8ern Pasteur een schat tegen uit wendige ziekte. 1 fr. AalstBonneer De Valkeneer en in alle apotheken. Het onderzoek in de zaak van den monsteraclitigen aanslag tegen den «Win tel-garden» te Luik, wordt volijverig, en in het grootste geheim, zoowel te Brussel als te Luik, voortgezet. Ongeveer drie weken geleden werd te Brussel aangehouden een Duitscher Herman B. genaamd, op gegaarnierde kamer van zekere Abraham G., die beweerde tot de Londensche geheime politie te behooren. B.., die aangehouden werd wegens op lichterij, door ham gepleegd ten nadeele van oenen ingenieur uit de Lebeaustraat, werd in het bezit gevonden van brieven en andere stukken, op den aanslag van Luik betrekking hebbende. Uit vertrouwbare bron verzekert men ons dat het gerecht er in gelukt is uit te maken dat B zoo hij al niet de hoofddader van genoemden aanslag is, er niettemin ten zeerste bij betrokken is. Op dit oogenblik bevinden zich reeds verscheidene gevaarlijke misdadigers, on der welke de zoogezegde Londensche politie man, achter de grendels. Weldra zal het onderzoek in deze opzien barende zaak gesloten worden. M.Looier.ga, jenever- en likeurstoker in de Dorpstraat, (o Hasselt, kwam Dins dag avond met zijne vrouw van zyn buiten goed thuis. Zij gingen, vergezeld van den meester werkman Felix Thoelen, het salon binnen met een brandende lantaarn. Toen de deur geopend werd, had eene vreeselyke gasontploffing plaats de drie personen werden tegen den grond geslagen, de meestergast werd erg verbrand aan do handen on aangezicht. De ruiten vlogen uit de vensters, de meubels vielen omver en waren zeer beschadigd, de muren waren geborsten. Er is voor meer dan 1000 fr. schade. Gelukkig dat er geen brand ontstond, want bet buis paalt aan de stokerij en het magazyn, gevuld met zeer ontvlambare stoffen, het alles is omringd van werkmans woningen. Het bad voorwaar eene groote ramp kunnen worden. Verleden Vrydag kapte Gregoor Machiel, zoon van eenen houtkoopman te Diepenbeek, zich met eene bijl in de lin ker knie, terwijl bij eenen boom aan 't sleunen was. De wonde scheen heel onbe duidend, doch de jongen leed er veel pyn door en geneeskundige hulp werd inge roepen. Dijnsdag werd de toestand van Machiels zoo erg, dat men hem naar het gasthuis van Hasselt moest voeren, om het lidmaat af te zetten, 't Was, helaas te laat. Na een uur schrikkelijk lijden, stierf de ongelukkige. Donderdag namiddag, namen twee werklieden, voorzien mot eenen week- koepon, plaats in eenen trein welke van Edingen naar Marcq rijdt. De treinwachter wilde hun een supple ment doen betalen. De twee brutale werklieden weigerden, grepen den treinwachter vast en wierpen hem door venster van den waggon. De ongelukkige viel op de riggels onder de wielen van den trein en werd de twee beenen afgereden. Hy stierf eenige oogenblikken later. Dinsdag had te Binche de eerste paar denmarkt plaats. Een groot getal landbouwers en paar denfokkers, alsook Duitsche, Fransche en zelfs Hollandsche kooplieden, waren in groot getal aangekomen. Een duizendtal paarden, allen van eerste soort, werden tekoopgestsld. De uitvoer naar Duitschland van trek paarden neemt groote uitbreiding, alsook van veulens van inlandsch ras van 18 maanden en 3 jaar oud. De veemarkt, die verleden jaar, ter oorzake van liet mond- en klauwzeer, te lijden had, was goed voorzien. De kleine landbouwers en onze melk- verkoopers vinden niet altijd zeer gemak kelijk de goede melkkoeien die noch altijd aan hooge prijzen verkocht worden. Het vee heeft ook veel te lijden gehad van do droogte. Op de varkensmarkt, waar een honderd tal dieren to koop werden gesteld, was er eene meroklyke prysverhooging. 71 waggons paarden werden vervoerd, waarvan 29 voor het binnenland, 33 voor Duitachland, 6 voor Frankrijk en 3 voor Holland. Jozef De Schryver, van Courseilles, bevond zich rond middernacht met zijne vrouw en schoonbroeder te Farciennes in eene herberg waar Vlaamsche mynwerkers gezeten waren. Deze laatsten verlieten de herberg en wachten op straat De Schrijver af. Nauwelijks verscheen deze met de zynen op straat of zij werden door de Vlamingen aangevallen en moesten om aan hunne mishandelingen te ontsnappen in het huis van Jules Dclecy vluchten. De aanvallers stampten de vensters in on braken met hunne bijlen de deur open. Jules Dolecy opende het venster zijner slaapkamer en loste een revolverschot, waardoor een d«r Vlamingen, Stanislas Mestdagli, 29 jaar oud, getroffen en doode- lijk gekwetst werd. Het slachtoffer werd naar hot gasthuis overgebracht. Het parket is Woensdag tor plaats geweest. Lijnwaden, Katoenen. Flanellen, bij VAN DEN BERGH-JOURET, Korte Zoutstraat, Aalst. Het gebrek aan kolen doet zich van dag tot dag meer en meer gevoelen in het land van Bergen. 25 groote machienbouwerijen liggen stil; de handel is volkomen nul en indien het zoo blijft voortgaan, zullen talrijke kleine handelaars failliet gaan. De Fransche spoorwegstatiën zyn opge propt met waggons geladen met Fransche kolen. De Fransche koolmynen doen op dit oogenblik goede zaken in België. Donderdag namiddag, om 4 ure, werden de afgevaardigden van het Verbond der Mijnwerkerssyndikaten door M. Hubert, minister van handel en arbeid, in gehoor ontvangen. Men handelde -over de kwestie van scheidsgerecht door de koolmijnmaatschap- pij Coucliant de Mons, voorgesteld. M, Cooreman, voorzitter der Kamer, was bij het onderhoud aanwezig. M. Hubert beeft beloofd tusschen te komen, opdat het scheidsgerecht door de patroons zou aangonomen worden M. Cooreman aanvaarde het ambt van scheids rechter. Het nieuws dat 's avonds in do koolmijn- streek van do Borinage gekend was, heeft don besten indruk gemaakt. Indien de koolmijnmaatschappij het scheidsgerecht aanneemt zal het werk overal Zaterdag hernomen worden. Donderdag avond haddon overal meetin gen en betoogingen plaats. Overal is men liet scheidsgerecht gene gen en men verzekert dat de uitslag zal geëerbiedigd worden. Tot hiertoe is het overal kalm, docli indien de huidige toestand moest voortdu ren, zou deze wel kunnen verergeren, welke grooto onheilen zou kunnen ver oorzaken.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2