Zitting van den Gemeenteraad Ket ontslag van den heer Karei Van Vreckem. STAD BRUSSEL Liederavond De Hovre DITJES en DATJES. Aalst. Kieskronijk. Rechterlijke Kronijk. Belaijgen der kleine burgerij. N ieuwjaarsgiften Allerhande nieuws. op 23 JANUARI 1912. De .zitting van den Gemeonteraad van Dijnsdag 11. is een van do woeligste die wij ooit hebben bijgewoond ze in haar geheel geven in een weekblad is volstrekt onmogelijk. Doch dit zullen wij zeggen de houding der Katholieken tegen over het miserabel gedrag der Daensistnn was prachtig. Een volksbedrieger zooals Groene Pie bestaat er op den aardbol niet meer altyd verdachten, vol van politieke sluwheden en daarbij zelfs in deftige besprekingen kan hy schandalige persoonlijke aan vallen tegenover den Schepeno van financiën nog niet terzijde laten. Nog m^er werd hij gedurende do bespro- kingen betrekkelijk de begrooting der scho len betrapt, op leugentaal, toen hij zegde dat hij naar do Rekenkamer gegaan was om te zien hoeveel franks subsidiën liet Katlio liek Gouvernement voor 't bouwen der vrije scholen had toegestaan, en toon men hem vroeg, welke de cijfers waren die hij gevonden had, dan antwoorde de groene kwakzalver Ik zal ze Zondag mcêdeelen in mijn blad Neen, zegde de Raad hier willen wij do cijfers van u hooien. Hebt gij cijfer s gevonden Ja, was hetantwoord, sommen van subsidiën voor geiten» en bokkenbonden.... Hij was in 't nauw ge bracht, de groene sukelaar wist niet dat het Gouvernement geen subsidiën toe staat voor 't bouwen van vrije scholen. Zulke domme kinkels zetelen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers Onze katholieke vrienden hebben zich echter goed cn op schitterende wijze verde digd, telkenmale Pieter Daens met eenige sluwheid of politike verdachtmakerij voor den dag kwam, w erd hij duchtig den bol ge- wasschen 't spijt ons dat plaats ons ont breekt om die zitting in haar geheel meè te deelen, ja 't spijt ons dat wij 't publiek over de vischwiji'sche handelwijze van deu held van Cliipka niet kunnen laten oor- dcelen. De rekening van 1911 en do begrooting voor 1912 werden, na do opwerpingen der liberalen, namelijk tegen de toelage der koninklijke harmonie enz., door de katho lieken gestemd en goedgekeurd de libe ralen en daensisten hebben zich onthouden. De zitting begon om 5 1/4 en eindigde om 10 1/4 ure. Onze lezers weten, dat de Katholieke Kiesvereeniging van het Arrondissement Aalst, besloten had eeno afvaardiging te zenden aan Mr Van Vreckem, om aan te dringen, dat hy zijn ontslag zou intrekken. Allo pogingen zijn vruchteloos gebleven. Onze achtbare Senator, bleef zyn ontola6 behouden. nioh--~~ i:i welke edele woorden, Mr Van Vreckem afscheid neemt van zijne kiezers Meerbcke, den 14 Januari 1912. Aan den heer Leo Ghecraerdts, onder voorzitter van het Middencomiteit der Ka tholieke Vereeniging van het^Arrondisse- ment Aalst. Waarde Heer, Ik heb do eer Ucd. ter kennis te brengen dat ik, om reden van reeds gevorderden ouderdom, de vernieuwing van mijn man daat van Senator, nimmer kan aanvaarden. Met oprechte aandoening, neem ik af scheid van de verkleefde kiezers, die mij gestadig, sedert 34 jaren, hun vertrouwen geschonken hebben, en my met een onafge broken mandaat in de hoogeKamer hebben vereerd. Diepe erkentenis, zal mij jegens bon, zoolang als het leven byblijven. Gelief, Waarde Heer, mijn besluit aan onze vrien den, Leden van het Middencomiteit, mede te deelen, en tevens hen te bidden myn ont slag van Voorzitter, der Katholieke Veree niging cn van hot Middencomiteit, aan te nemen. Het zou mij bijzonder aangenaam wezen wildot gij aan deze icverige medewerkers, mijnon warmen dank over de genegenheid, die zij mij. steeds betoond hebben, uit drukken. Ued. bied ik mijne hartelijke gevoelens, van oude vriendschap. Karel Van Vreckem. Met het oog op den bijval der paardenmarkten, heeft het inrich- tingscomiteit be slist, in overeenkomst met het Gemeente bestuur, voor bet jaar 1912, acht markten in te richten in plaats van zes. Deze mark ten zullen plaats hebben den 13 Februari, 13 Maart, 13 April, 13 Mei, 13 Juni, 13 September, 12 October en 13 November. Premien voor een gezamenlijk bedrag van 8,500 Fr., zullen uitgereikt worden aan de kooplieden en paardenfokkers vol gens do voorwaarden voorzien door bet reglement. Op elke markt zullen er tachtig verwij- deringspremien aan de paardefokkers eige naars uitgeloofd worden. Om deel te mogen nemen aan deze premienuitdeeling moeten de voorgestelde dieren al de voorwaarden vereenigen vereischt bij eerste klas pro- dukten. De personen, die ze voorstellen, moeten een certificaat voorleggen, vanbet Ge meentebestuur uitgaande, en bewijzend dat zij paarden/okhers en eigenaars zijn der voorgestelde paarden. Voor allo inlichtingen, wende men zich tot den Heer Cam. Tock, Secretaris, Lom baai dstraat 54 te Brussel. in het St-Martensgestieht, op 25 Februari 1912. Het Vlaamsche volkslied heeft, in do jongste tijden, een ongemeenen vooruit gang gedaan en overal den warmsten by val genoten. Het inrichten van eenen liederavond, dat, enkele jaren geleden, nog onmogelijk scheen, wordt nu te allenkanto aangedurfd en telkens met den besten uitslag be kroond. In onze stad werden beurtelings do toondichters Opsomer.De Vocht Loockx cn Pape geestdriftig toegejuicht, en het vooroordeel Er bestaan geene schoone Vlaamsche liederen werd, ten bate van de Vlaamsche kunst en ons volk, te recht gewjzigu in Onze liederen zyn schoon en hertverkwikkend. De bloeiende oud-leerlingenbond van St-Martensge8ticht wil ook het zijne bijdra gen om, door Vlaamsche muziekkunst, het volk te verheffen cn te vervlaamsehen Do gunstig gekende toondichter 011 kunstzan ger, M. Octaaf De Ilovro van Oudenaarde, zal den feestavond van 25 Februari eerst komende, door zijne gezonde en gemoede- lykeliederen verblijden. De ruime feestzaal van liet gesticht zal dien dag te klein zijn om de beoefenaars van kunst en zaug, en bet kunstminnend publiek plaats te verleenen, zooveel te meer, dat het feest kosteloos toegankelijk is voor de leden van den oud leerlingenbond en hunne familiën. Eenieder zal er aan li ouden dat Vlaamsch feest by te vvonen. Velen zullen er echt-diepe muziekkunst bowonderen en genieten, anderen kunnen er hunnen kunstsmaak louteren, en voor allen zal er genot, overtuiging en levens blijheid te vinden zijn. P. S. -— Er zullen geene kaarten ten huizo aangeboden worden, ze zyn te ver krijgen, aan den prijs van 1 fr., in bot St Martensgesticht. 0,50 fr. opleg geven recht aan eene genummerde voorbehoudene plaats. Mits 0,50 fr. per persoon krijgen de leden van den oud leerlingenbond on hunne familie ook eene genummerde voor behoudene plaats. Halsrechting van priester Fonteyne. Ziehier in welke bewoor dingen M. Fonteyne gehalsrecht wordt door de christen-democraten van Brus» sel Aangezien sedert eenigen tijd zekere democraten, waartusschen op den eers ten rang priester Fonteyne, do verdedi ging op zich nemen van M. G. Marquet, den man der speelhuizen, die zijne for tuin bouwde op den zelfmoord van vele spelers en deu ondergang van ontelbare huisgezinnen, met hel doel dien® Moaiug als - liberale se". tour van lirugge te Jjgvordorcil u Aangezien het onwr-r'egbaar in dat de propa, a .a .oor M. Manjuet door dezen laatste wordt belaaiJ Aangezien do dagbladen van alle kleur aan de christen demokraten in 't algemeen de verantwoordelijkheid willen aanwrijven van de overeenkomst tusschen priester Fonteyne en M. Mar quet Aangezien onvorschillig toezien op die overeenkomst eene grove fout zou zijn van de cliristen-deraokraten Verklaart de Brusselsclie Christen Democratische Federatie het samen spannen tusschen Fonteyno cn Marquet te noemen eene on/.uivere, vernederende, nadeelige daad, in strijd met de eerlijk- heidsbeginselen van de christen-demo cratie. Hier te Aalst zullen de groenen pries ter Fonteyne niet halsrechten, hij be zorgde hen immers de Marquetsche zilveren schijven die zo in de Gemeen- tekiezingen voural te Schaarbeek en in de Stad Üsbroek lieten rollen De geof ferde zetels zijn ook betaald geworden met schijven van den man die door alle partyen wordt verstooten. Niet tegen den Godsdienst. Op 20 November 1903 zegde de socia listische miljoenair Furnémont Wij vallen, zekerlijk, overal den Godsdienst aan en wij zullen voortgaan met hem aan te vallen. Vooruil zal wellicht zeggen dat zulks een lctteraardigheidje is, gelijk het artikel in hetwelk hij zegt dat kerken on kapellen, kloosters en krochten moeten afgebroken worden. Het socialistisch Journal de Charleroi bevestigde in zijn nummer van 12 No vember 1906, wat Vooruil, Furnémont en alle socialisten slillekcns denken. Het is niet mogelijk socialist te zijn, als men eenen Godsdienst belijdt. Alwie uit zijn bijzonder leven niet alle spoor van Godsdienst wegschrabt is niet in staat zich socialist te noemen.» In Mei 1908 schreef hetzelfde blad Overal, in liet werkhuis zojals te huis, in hetsyndikaat evenals in de her berg, overal en altijd bestrijden wij den Godsdienst. Is dat klaar en duidelijk genoeg Voorwaar het kan niet ge noeg herinnerd worden wat droevige tijden wij Katholieken zouden moeten beleven, indien tot onheil van ons vaderland, de Katholieke Meerderheid, in de kiezingen van 2 Juni aaust., moest vallen. Natuurlijk zouden onze Katholieke Ministers vervangen worden door radico-social'sten. Onbekwaam om zich met de liberalen op een te verwezen lijken programma te verstaan in zake van sociale wetten, zouden zij zich wer pen op dit punt van het programma waarop zij 't akkoord zijn, namelijk, Oorlog aan den Godsdienst. Hunne eerste slachtoffers zouden voor zeker de Priesters en Kloosterlingen zyn. En inderdaad, La Raison het orgaan van den razigen socialist Furné mont. dien de geuzen van allen deesem, zoo luidzuchlig toejuichen om zijne hel- sche aanvallen tegen Kerk, Priesters en Kloosterlingen. Aandacht a u. b. Katholieken La Raison n schrijft: Do priester... staat buiten de ge- raeene wet, tegen hem is alles toege- laten want de beschaving is in rechte van wettige zelfverdediging. Zij is hem noch zachtheid, noch medelijden a verschuldigd. Hij is een razenden hond, dien ieder voorbijganger liet a recht heeft neèr te vellen, uit vreeze dat hij de menschen bijte of de kudde besmette. De priester, in eene samon- leving op de wetenschap en op de u rede gegrondvestde priester, een overledene uit de eeuwen der duister- nis, zou geen andere plaats mogen hebben dan in een zothuis opgesloten t to worden. Dus Dwinglandy, verbanning gevang, zothuis, dat alles is goed, dat alles is wettig tegen de Priesters en Klooster lingen Katholieken overweegt het wel I>© Itond der Katlio» liolio drukpers, van liet arron dissement Aalst, vergaderd te Geeraards- bergen, ep 22 Januari 1912, vindt het redelijk en eisebt dat do maat schappijen, welke mededeeling van of ver slag over hunne feesten verlangen in te zenden, het systeem zouden volgen v&n meest al do andere arrondissementen, namelijk kostelobzen toegang te verlee nen tot di" feesten aan do vertegenwoordi gers der drukpers op het vertoon hunner drukperskaart. Brouwers en cinemas. Do Brouwersvereeniging van liet arrondisse ment Gent zegt in een verzoekschrift, aan het Gemeentebestuur gezonden, het vol gende Het bestuur der Brouwersvercenigingen van het arrondissement Gent maakt zich de tolk van zijne honderd vijftig leden, om u den wenscli uit te drukken, dal het drin gend noodig is maatregelen te nemen tegen de al te groote vermenigvuldiging der cine mas. Met dit doel, neemt bet do eerbiedigo vrijheid aan zijne mandatarissen to verzoe ken, dit soort van vermakelijkheden mot een aanzienlijken taks tc treffen, gesteund op de oppervlakte der tooneelzalon, zooals te Mcchelen, of een dagelijkse.lien taks, zooals te Charleroi, Kortrijk, Oostende en Blankenberge. «Wpest verzekerd, heeren, vervolgt het stuk, dat geene taks ooit beter onthaald werd door de kleine handelaars, de kleine burgerij en de herberg): i - te moer, daar de schitterende uitslagen der cinemas bekomen wordon ten nadeele van den I kleicHandel v1 het algemeoti. Daarenboven zou de stad er nog eene ernstigo bron van inkomsten in kunnen vindon. Voor wat den zedelijken kant betreft, zijt gij beter go plaatst dan wij, om er over te oordeelen, en dar. laten wy l.oel en al aan uw oordcel over.» V** Oranjeappelen. Vroeger ken de men enkel de oranjeappelen of appelcic- nen van Spanje en Italië, doch sedert twee drie jaren komen er ook toe uit Palestina, waar de oranjeboomplantingen eene groote uitbreiding genomen hebben, voornamelijk in den omtrek van Jaffa. De vruchten uit die streek worden dan ook ten onrechte oranjeappelen van Jaffa genoemd. In 1910 bedroeg dc verzending van oran jeappelen uit Palestina ongeveer 900,000 kisten, bevattende 86 tot 300 vruchten, volgens de grootte, voor eene gezamentlijke weerde van 6 miljoen fr. Voor 1911 zal de uitvoer wel 1 100.000 kisten bedragen. De drie vierden daarvan gaan tot nu toe naar Engeland. In België is do invoer nog onbe duidend. GcxondheHliAregclcn voor «I© slaapkamerH. Dezo zijn zeer noodig, want meer dan een derde deel van ons leven brengen wy in de slaap kamer door. De slaapkamer dient boog en ruim, luchtig en droog te zijn de ligging op het Oosten is het beste. De bedden niet dicht naast elkaar, met het hoofdeinde slechtst tegen een binnenmuur, niet tegen een buitenmuur, of kan het laatste niet anders, een houten beschot- tusschen bed en muur. Dag en nacht frische lucht, naar het jaargetijde meer of minder, 's Voormid dags langen tijd don vollen zonneschijn door de kamer laten gloeien en reiniging van bacteriën en gassen, daarbij ramen en deu ren open gedurende dien tijd de beddens gedekt. In den winter wel eens stoken of de warmte toelaten uit ncvenvertrek, opdat beddons, muren en meubels behoorlijk drogen en de lucht niet te koud zij. Bloe men hooren de slaapkamer niet thuis, blad planten alleen als er gedurig golucht wordt. Nachtlampen verbruiken lucht en veront reinigen de lucht door schadelijke verbran- dingsprodukten. De slaapkamer bevatte alleen de noodzakkelyke meubelen, en mag geen bergplaats of rommelkamer zyn. Kleercn, 's nachts gedragen, moeten uitge spreid on gelucht worden. Geen vuile wasch, natte schoenen of klecren mogen er zijn. Er mag niet geklopt el" geborsteld worden. Honden en katten dienen er uit te blijven. Wij waren slecht ingelicht toen wy op ons eerste bladzijde zeggen dat de tyd tct liet aanbieden van Candidaten slechts ver streek Zondag 28 Januari, 't Is tot Woens dag 23 Januari dat men geldiglijk Candi daten kon aanbieden. Twee nieuwe Candidaten zijn slechts aangeboden MM. Leo Cosyns, Burge meester te Mee rbeke en Jean Roliicr, pro vinciaal Raadslid te Denderleeuw. Deze beide heeren worden dus aangebo den voor de 4' plaats. Dus: MM. Woesto 1, Moyersoen 2, L, de Bethune 3, 4 en Vander Linden 5, De Weledele Heer Baron Lod. de Béthuno, plaatsvervangend Volksvertegen woordiger te Aalst, komt van wege den Heer de Broqueville, Minister van Spoor wegen, de volgende brieven te ontvangen Mijnheer de Baron. Gij geliefdot mij wel tc vragen verande ringen to brengen aan do bepaling volgens dewelke de locomotievcnschoonmakers uit Brussel-Zuid gehouden zijn, ingeval van beletsel, onmiddelijk het Beheer te ver wittigen. Ik heb de eer u te laten weten dat do inrichting van den dienst eiseht dat de onmiddelijke Overste verwittigd worde, zooveel mogelijk van elke afwezigheid, vóór de bediende aan het weik moet zijn. De regel wordt met toegevendheid toe gepast en ieder geval wordt met eenen breeden geest van verzoening toegepast. Ik heb niettemin en zulks om u aange naam te wezen, de bepalingen waarvan kwestie zou doen veranderen dat zij vol doening aan uwo beschermelingen geeft. Aanvaard, get. Broqueville. Brussel, Januari 1912. Mijnheer de Baron, Ik heb do eer u de ontvangst te melden uwer aanbeveling betrekkelijk de uurrege lingen van dc treinen n° 2678 en 2681. Ik zal niet nalaten dezo zaak die reeds aan ecu onderzoek is onderworpen, met aandacht na to zien. Aanvaard, get. Broqueville. Brussel, Januari 1912. Mijnheer de Baron Ik heb do eer u de ontvangst to melden uwer aanbevoling ten voordeelo dei' bar- reel wachtsters op dc lijn van Sottegcm naar Denderleeuw. Ik zal niet nalaten deze zaak, die reeds aan een onderzoek onderworpen is, met aandacht 11a to zien. Aanvaard, Mijnheer de Baron, dc verze kering mym r hoogachting. get. Broquevillf. RECHTBANK DENDERMONDE. Jozef Cooremans, Jozef Ileyvaert en Antoon Veibrackel, werklieden te Aalst, zijn beticht ten nadeele der fabriek «Fila tures et Filteries Reünies» te Aalst, waar zij werkzaam waren, voor ongeveer 30 fr. katoen en koper on vreemd te hebben. Tijdons het onderzoek dat door de Politie gedaan werd, bekende Jozef Cooremans, den diefstal met de andere betichten ge pleegd te hebben en dat hy dit gedaan had om op 15 Oogst te kunnen gaan manifestee ren naar Brussel. De verdachten krijgen ieder 1 maand gevang. RECHTBANK OUDENAARDE. Edmond Van Laeken, Henri en Fir- m'n Braeckman, Emiel Foncke, Felix Do Vos en Jan Baptist Van Coppendolle, allen van St-Lievenshoutem, waren 's nachts ir. het onbewoond huis gedrongen van Florent De Landslieere en hadden er de ton bier afgedronken, Zij worden verwezen elk tot 3 maanden cn tot het betalen van 30 fr. schadevergoeding aan de burgerlyke partij. De slraf is voorwaardelijk van den 2e, 3' en 6e. Men schrijft uit Brussel, 24 Jan. aan Het Handelsblad He handeling dor interpellaties over de levensduurde zit in 't zelfde spoor als de vorige besprekingen. Do leden der oppositie weerleggen geen enkel der argumenten, tegen hunne weeklachten aangevoerd. De liberale linkerzij hoeft wol is waar oene oven opgeblazen als huichelachtige dagorde neergelegd, maar de politiek ligt er dubbel en dik op iresmeerd. IJdele parade, ziedaar alles waartoe zy nog in staat is. Onze vrienden gaan echter vooruit on danks do dwarsdrijverij der oppositie en zullen de wetten weten door te drijven die het volk verwacht. Tusschen de meest dringende zaken komen die voor welko de kleine burgerij aanbelangen. Woensdag heeft do Katholieke Parle mentaire groep van den middenstand eeno belangrijke afvaardiging van burgers - vereenigingen ontvangen. Eon 40-tal afge vaardigden waren uit allo deelen van liet land aangekomen op uitnoodiging van hot Verbond tot verdediging der belangen van den middenstand- M. J. Kocb, Voorzitter van dit Verbond, stelde de afgevaardigden voor aan de 25 aanwezige Volksvertegenwoordigers en legde het doel der samenkomst uit Hij zegde dat de kleinhandel de hoogdringende stemming vroeg van wetten die den eer lijken handel beschermen vermindering der gerechtskosten, crodiet van den klein handel, handelspolitie, enz. Heeren Domien Vanderheyden, Voorzit ter van De Kleine Burger, en Franquinet, "Vcrviers, hebben voofral aaugedrongen op het neerleggen van liet wetsontwerp op de handelspolitio in den loop van dezen zittijd, te meer daar een voorontwerp sedert lang is ingestudeerd en voorbereid door den Iloogercn Handelsraad. De kleine burgerij vraagt geen voorrech ten, maar zy heeft recht op bescheiming, evèn zoo goed als de werklieden, voor dewelke reeds zoovele schoone wetten zyn gemaakt. M. Vanderheyden deed ook uitschijnen dat kapitalistische maatschappijen voor 500 millioen zaken 's jaars doende, onder coöperatieven vorm zyn opgericht, ton einde te genieten van het gunstregiem voor deze vennootschappen ingesteld. M. Harmignies, Voorzitter der Parle mentaire groep, deed uitschijnen dat ver- schillige op het bureel der Kamer neerge legde voorstellen uitgaan van leden der groep en dat ettelijke pogingen zy'11 aange wend om ze tot een goed einde te brengen. Maar ongelukkiglijk doet de oppositio de interpellaties zoo lang duren dat er geen middel bestaat om in de Kamer één enkel ernstig ontwerp gestemd te krijgen. Nieuwe pogingen zullen worden aange wend om de neerlegging wat te bespoedi gen en om toch nog dezen zittijd eenige ontwerpen ten voordeele der kleino bur gerij gestemd te krijgen. De rechterzij zal desnoods morgendzittin- gen voorstellen om ze vooruit te helpen. voor «len Paus. Plaatselijk Comiteit der Dekenij van Aalst, onder het Eere-Voorzitter- schap van Z E. H. Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken en den heer Graaf Camiel Liénart, en het Voorzitterschap van den heer Graaf Eduard Glénisson en den heer Baron Lodewyk de Béthune. Vierde inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lijsten fr. 772,00 H. Vader zegent ons 10.00 De Congregatie dor Heeren 200,00 Een parochiaan van Sint-Martinus 50,00 Een derde ordelingo 10,00 Naamloos 10,00 Een lid der H. Familie 10,00 Onbekend 5,00 Naamloos 5,00 H. Vader zegen ons, Aalst-Mijlbeek, 5.00 E. H.E. Pessemier, Pastoor, Haeltert, 20,00 De Zwarte Zusters, Aalst, 25,00 M. G. Van de Maele, 5,00 De Zusters der 3' Orde van Franciscus. 25,00 Samen fr. 1152,00 Men kan ook de inschrijvingen zenden aan een dor Leden van liet Comiteit of aan bet Bureel van ons blad, den Secretaris van het Comiteit M. Petrus Van Nuffel, Sinto Annastraat, 26, Aalst, of aan M Joris Van de Putte, Penningmeester, lid van den Bond der Belgische Dagbladschrijvers, Schoolstraat, 14, Aalst. Hoest, valling of verkoudheid) pastillen Keating. Zie annoncen. Het huis C Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° €5. ERPE. Woensdag 24 dezer maand ongeveer 8 ure 's morgens, kwam Gustaaf De Saedeleer, voerman te Erpe, Bossche- straat, met zijne driewielkar bespannen met een paard aangereden op den Gent- sclien Steenweg. Op zijne kar had hij eenige kinderen laten plaats nemen die naar de school gingen. Gekomen aan het stoppunt de Vijfhuizen van den staatsijzerenweg kwam aldaar den stoomtram van Aalst naar Oordegem aangereden, op welk ge fluit het paard verschrikte cn op hol ging. Niettegenstaande al zijne popingen kon de voerman De Saedeleer zyn paard niet bedwingen cn kwam de kar terecht op een hoopje langsheen de velobaan waardoor deze omkantelde met het ongelukkig gevolg dat er al do kinderen af stuikten. Louiseken Matthys, oud zeven jaren, dochterken van René Matthys bleef cp den slag dood de andere kinderen werden min of moer gekneusd. Nog denzelfdcn voormiddag heeft de gendarmerie een voorloopig onder zoek ingesteld. Donderdag namiddag kwam het parket van Dendermonde Velours en Deraitten bij VAN DEN BERGH-J0URET, Korte Zout straat, Aalst. Een ongehoorde diefstal te Gent. en dan nog wel een van eene automobiel, is Dynsdag nacht gepleegd en slechts Woens dag morgend aan 't licht gekomen. In do St Hubertstraat, te St-Pieters, plaatste M. Vernieuwen, geneesheer, wonende Willem-Tellstraat, zijn rijtuig in eeno bergplaats. Hij had tot Dinsdag avond, 8 uur. met zijne Minerva een prachtig rijtuig, ge reden, en het in do poort geplaatst, waar hy het gewoonlijk bergt. Woensdag morgend, rond 11/2 uur, vond de nachtwaker de poort openstaan, de auto was verdwenen, gestolen. De policie beeft een onderzoek ingesteld en de beschrijving van hot rytuig rondge stuurd. De auto-bergplaats was mede door den lieer doktor Walton gebezigd. Dezes auto wsrd met rust gelaten, doch de dieven stolen eenen mantel, oene klak en een paar handschoenen van den autogeleider van doktor Walton. De geburen ondervraagd, hebben ver klaard dat zij tusschen 12 en 1 ure liet gerucht van den automobiel geboord heb ben, docli dachten dat den chauffeur nog moest uitrijden met zijn meester, die by een zieke geroepen werd. Een reiziger van den juwoelhandelaar G., van Brussel, was Woensdag namiddag met twee reiskoffers, bevattende voor 40.000 fr. juweelen, uit Antwerpen terug- keerd. Hij vertrouwde de koffers toe aan een nieuwen boodschapper van zijnen patroon, Alex. E., 23 jaar, zoon van eenen oud-policie-inspecteur van St. Gilles. Op de Kruidtuinlaan gekomen, hield de bood schapper stil om een oogenblik te rusten. Hij ging op een der kofferkens zitten, ter wijl de reiziger zynen weg voortzette. Bij den patroon teruggekeerd, wachtte hy de aankomst van den boodschapper af, maar vruchteloos. Hy keerde op zijn weg terug om hem te zoeken. Even vruchteloos. Een rechterlijk onderzoek werd aanstonds inge steld, en opzoekingen worden in alle rich tingen gedaan. De boeren loven de gonezende kracht van Wonderbalsem Pasteur tegen uitwen dige kwalen bij het vee. 1 fr. Aalst Bon neer; De Valkeneer; en in alle apotheken. Donderdag verliet M. D. Steygens, schatbewaarder van den Kring der Blinde Arbeiders wonende Liedekerkestraat, te St-Joost-ten-Noode, zijne woning om zich tor vergadering der maatsdhappij in de Josapliatstraat te begeven, waar hij eene som van 1550 fr. moest storten. Op de Voltairelaan, aan een verlaten plaats, werd Steygens aangerand door drie kerels die liern neersloegen. Terwijl een hem tegen den grond hield gedrukt, duwde een ander de hand op zijn mond oin 't roepen te belet ten en beroofde de dorde hem van de 1550 frank. Daarna namen do schelmen in de richting van St-Joost ten-Noode de vlucht. Steygens wien men tevens eene prop in den mond had gestoken, kon dezo er uittrekken en liep naar het politicbureel der Thieffry- straat om er de aanranding te melden. Hy kon slechts eene onduidelijke persoonsbe schrijving van de drie bandieten geven. Eene goede bevrijding te Oostende. De overwinning zal weldra volkomen zyn, indien elkeen handelt zooals MmeDyserinck, Grcnsstraat, 8 te Oostende, dewelke ons den 29 December 1904 zegde «De pijnen, die mij sinds vier jaar in gansch den rug en dc zijde aantastten, werden steeds heviger. Ik kon niet meer gaan, soms bracht ik slapelooze nachten door te vergeefs eene houding zoekende om minder te lijdenBij 't opstaan was ik afgemat, ik had zweetin gen, huiveringen en 't kleinste werk kon ik niet meer verrichten. Denkende niet meer te kunnen genezen werd ik wanhopig, toen de Foster Pillen (verkocht in de Apo theek De Valkeneer, tc Aalst) mij door hunne heilzame en'snellc werking spoedig opbeurden. Naarmate mijn lyden verzachte, word ik vlugger te been, myn slaap werd kalmer, ik hernam eetlust. Thans zijn mijne pijnen gansch verdwenen. Den 1 April 1910, voegde Mme Dysorinck er bij «Sinds mijne genezing m<'t de Foster Pillen genoot ik steeds eene goede gezond heid en mijne pijnen, dio aan zoovele mid delen weerstand boden keerden nimmer terug, i) Vrouwen, die aanhoudend lijden aan rugpijn, schele hoofdpijn, algemeene afmat ting, zenuwachtigheid, krachteloosheid, 11a de eetmalen, treurige gedachten, denkt niet dat die kwalen, dewelke ook de man aan tasten onvermijdelijke vrouwenziekten zijn, want alhoewel weinigen bet weten, zy dui den alleen de slechte werking der nieren aan Met ze in goeden staat te herstellen tasten de Foster Pillen do kwaal in haren oorsprong aan het bloed is verlevendigd en dan keeren de wilskracht, de kalmte en de gezondheid weder. In allo apotheken in 't algemeen (Eischt de handteekening «James Foster» 3,50 fr. dc doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelscho apotheek van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. .26) De echtgenoote Van Hoorde, geboren Irma Marginet, dio den Dinsdag 16 Januari, 's avonds, in bare woning to Sintc-Maria- Oudenhove, op laffelijko wijze werd aange vallen, is nog altyd bedlegerig. Sedert Dinsdag is haar toestand verslecht de ongelukkige lijdt vreeselijk aan de keel en in den mond door de erge brandwonden die zy bekomen beeft door den ellendeling, die haar de brandende petroollamp in bet aangezicht bad geworpen. Verscheidene personen zijn reeds in het kabinet van den lieer onderzoeksrechter te Oudenaarde ondorhoord. Het aanhoudingsmandaat tegen De Re- gele afgeleverd is bekrachtigd. Van de Zuster Overste van St-Ger- rnaan. Gelief mij nog tien doozon Borstpastillcn Walthery te zenden. Ik vind ze uitmuntend en veel boter dan al de ande re remediën tegen den hoest en de keelpijn. 1 Fr. de doos. Misdaad of grap...? Men hoort soms zonderlingo vertellingen op de recht bank. Zoo moest deze weck een oudbekende voor de boctstraffel jke rechtbank van Ant werpen verschijnen, die 's nachts om 2 uur, op de Cogelslei, in een huis werd aange troffen door den eigenaar der woning zelf. Deze laatste kwam juist thuis en werd plotselings doo- den indringer zelf by de keel gegrepen, terwijl deze laatste riep «Hier, ik heb u, leelyke dief Deze zonderlinge geschiedenis wordt door den betichte op zeer vermakelijke wijze uitgelegd. Hy verhaalt dat hij, langs de Cogelslei gekomen, om 2 ure 's nachts, do voordeur cener woning open vond Denkende dat een dief daar was binnen, gekomen...?... ging hy eens zien of hij dien dief niet kon ontdekken. Juist toon hy binnen was kwam de eigenaar thuis. Be tichte verhaalt dat by toen dacht voor den dief te staan, hem naar de keel sprong en hem goed vasthoudend, om hulp nep. Maar de eigenaar riep al even hard want deze laatste meende het slachtoffer to zullen worden van een moordenaar. Al dat geroep deed den nachtwaker toe snellen en deze greep den indringer bij de kraag en verloste den eigenaar. De eerste bood den eigenaar duizend verontschuldi- digingen aan en hoopte waarschijnlijk door dezen beloond te zullen worden, maar de dankbaarheid bestaat niet meer inde wereld. De ongevraagde buisbewaarder werd in de handen der police overgeleverd en deze bracht hem voor de rechtbank, waar hy veroordeeld werd tot 3 jaar gevang. «Bewijs ne mensch dan al nen dienst,» riep de veroordeelde uit, toen hjj zyne straf boorde uitspieken en door de gendarmen weggeleid werd, naar liet groote huis der Begijnenstraat, to Antwerpen. Vrijdag voormiddag kwam M. Van- derplanken, provinciale scheikundige en officieele toczichter over de vervalsching der levensmiddelen, onverwachts op de botermarkt to St-Nicolaas, doch hjj kwam te laat, zoo wij opmerkten, want do meeste boerinnen hadden reeds hare boter ver kocht de endere deed hy op 't policiebu- reel komen, doch hij kon geen enkel feit van vervalsching bostatigen. Velen dio zagen dat er look in do meersch was.' vluchten met hunne boter naar huis. Doch dezen die volgens gewoonte laat op de mui kt komen en van niets wisten, stel den hunne waar te koop, dun was de inspecteur reeds vertrokken. Het oud ge bruik, om de boter to vervalsclien met margarine, komt weer in voege. Het onderzoek zal kortelings op alle markten van Vlaanderen gebeurof) de plichtigen zullen strenge straffen onder gaan.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2