Donderdag I Februari 1912 5 centiemen per nummer ö58,e Jaar 4459 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan de Stad on '1 Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Noord- en Zuider broeders te Rome. 1)11 Veevoeding. Zondagrust. De Schoolwet. Katholieke Vereeniging, EEN EN \\1H:li. DE DENDERBÖDE. Dit blad verschgnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ming van deo volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Je Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z\jn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 n in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3aa bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureelevan lit blad. CLiylit. MLIliM. Aelst, 31 Januari 1912 Te Rome beslaat een Vlaamsche stu diekring, Jan Van Ruysbroeck geheeten, waartoe de Vlaamsclie Geestelijken en de Nederlanders, le Rome verblijvende, behooren. De studiekring bood, over oen paar weken, een feest aan Kardinaal Van Rossem, een Nederlander, dio sinds jaren onder de Italianen leeft. Op het einde van bet feest bedankte Zijne Eminentie, vooral voor de sclioone ge dichten welke men voorgedragen bad, en die bewijzen wat leven en kracht, welke gezonde sappen er zitten in onze schoone Nederlandsche taal. Kardinaal Van Rossura besloot zijne aanspraak aldus De hulde, die u mij heden brengt, Mijnheeren, neemt baren oorsprong in het gevoel van gemeenschap van stam en van eenheid van laai. u De taal loch is oen van de schoonste, is een van do kostbaarste gaven, die de Schepper aan de menschen heeft ge schonken. De Ouden zeiden het reeds n Hoe maxime nos a feris distinguit, quod exprimere dicendo sensa possu- mus: daardoor vooral zyn wij onder scheiden van het dier, dat wij onze gevoelens door woorden kunnen uit- drunken. Hoe edeler een mensch gevoelt, hoe waardiger hy deukt, des te edeler is ook zijn taal maar van den andereu kant heeft ook de taal een machtigeD invloed op het denken en het gevoel van den mensch. Daarom is het zoo noo- dig, zijn eigen taal steeds hoog te hou- deD, zijn eigen taal te beoefenen en te bestudeeren. Een volk toch, dat zijn taal niet kent, dat zijn taal niet spreekt, dat van zijn taal niet op de hoogte is, zal altijd minwaardig zijn, zal op alle gebied dat gemis oudervinden tot zijn eigen schade. Daarom schat ik uweu schoonen studiekring Jan Van Ruysbroeck zoo hoog. Hier immers leert ge uwe schoone moedertaal meer waardeeren, beter spreken en schrijven hier leert ge ze voegen en plooien en passen, om uwe gedachten en gevoelens juist en schoon uit te drukken. Gi| vooral, Pries ters en Levieten, gij vindt in deze gave Gods het middel om het edelste en schoonste te dienen, om uw medemeu- schen te overtuigen van de waarheid 9le Vervolg. Eindelyk naderden er schreden, die voor de deur stilhielden. Ze ging open, on She- raingham trad binnen. Alice hield den adem in en sprong op. Alles is in orde, zei hy glimlachend. Gaat ge mee Ze zullen hem by ons bren- go". Weer huiverde ze. Ze had tot nu toe nog nooit gevoeld, wat vrijheid was. Ze zullen hem brengen Opgewonden keek zij om zich heen en legde toen hare hand op den arm van den advokaat. De kamer, waar hij haar nu hoen bracht, was een der velen die op eene opene ruimte uitkwamen. Een vleugeldeur scheidde dit gedeelto van de rest van het gebouw, en twee opzichters bewaakten deze deur. Een hunner wees met zijn vinger, toen zij pas seerden. -— In kamer N. 2, mijnheer Seringham, zei hy. Alice's hart droigde stil te staan. Het vertrek was door een houten wand in tweeën gescheiden. Een smal venstertje in dien tusschcnwand, van traliewerk voor zien, diende gewoonlyk by gesprekken tusschen bezoekers en gevangenen doch van ons heilig Geloof, hunne zielestre- vingen op le voeren naar het verlangen der heraelsche goederen. «Zoo herhaal ik nog eens mijn wensch, die ik reeds als antwoord zond op uwe gelukwenschen b'j mijne verheffing tot Kardinaal moge de studiekring De Gelukkige Joannes Van Ruys broeck immer schooner bloeien en opgroeien lot hoogor leven, opdat gij hier leert uwe taal te gebruiken voor het hoogste doel, waarvoor gij als Priesters geroepen zijt. De vrije invoer van het vee. Met vrije invoer van vee en de duurte der levensmiddelen hieldeu zich de wet gevende Kamers in hunne jongste ver gaderingen onledig. Verscheidene spre kers behandelden dit onderwerp en de achtbare Ministor legdo diensaangaande belangrijke verklaringen neder. De duurte der levensmiddelen Ja, dit is wel eens eene bespreking weerd. De veevoeders, vooral de krachtvoeders van den handel, die reeds aan hooge prijzen aangeteekend staan, zullen nog zoo haast in prijs niet dalen. Granen, melen en koeken van allen aard zyn peperduur en de handelaar zoekt voor deel uit don toestand te trekken. Verre van ons 't gedacht den verkoopor in het ongelijk te stellen... dat is de handel en het staat de boer vry eene keus naar goeddunken tusschen al de krachtvoe ders te doen. Om den veehouder die keus gemakkelijker te maken, weze het hier gezegd, dat er nog altoos een krachtvoeder bestaat, dat voor paarden en runders een zeer gezocht voeder uit maakt. Dit is het suikervooder, merk Sücrema Een dagelijksch rantsoen, samengesteld met 2 3 kilos van dit voeder, geeft de beste opbrengsten en is uiterst voordeelig, gezien zijne lage prijzen en zijne samenstelling. Wat meer is, het verschaft daarbij aan koeiën, paarden en mestvee een uitmun tenden staat van gezondheid daarover kan iedereen zijnen veearts raadplegen. Men neme wel in acht dat het wegens zijne onovertrefbare hoedanigheid is, dat dit gekend merk suikervoeder onlangs in de tentoonstelling te Char leroi, het eere-diploma bekomen heeft, de hoogste onderscheiding. Lex. Vau'smiddags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 4 Februari 1912, M. Callebaut, Boter markt. een advokaat geniet bijzondere voorrechten, en ze had het aan Seraingham te danken, dat ze Gerald nu zonder houten tusschen schot en zonder een bewaker als getuige van het onderhoud spreken kon. Een politieagent stond voor de deur. Hij duwde haar open en Alice trad binnen. Toen bleef ze plotselings staan. Gerald was er reeds en stond tegenover haar. Hij zag er bleek en ernstig uit. Zy slaakte een kreet en liep op hem toe. Do politieagent verliet de deur en begon op en neer to loopen. Het geluid zijner schreden klonk Alice dreigend, onheilspel lend in de ooron, haar er aan herinnerend, waar zo was en dat Gerald in gevaar ver keerde. Zij klampte zich hulpeloos aan hem vast, en gedurende een oogenblik dacht hij ner gens aan, dan aan haar. Hy hield haar tegen zich aan gedrukt; toen hief hij eindelijk het hoofd op en zag Seraingham, die met een notitieboek in do hand, mot den rug naar hen toe, op den drempel stond. Alice lieveling, we hebben geen tijd te verliezen, zei Lord Oroft. Ik heb u veel te vertellen ik had u niet aan moeten raken. Ik moet u dingen vertellen dingen die ik u reeds veel vroeger had moeten ver tellen. Laat Seraingham binnen treden. Als ge alles weet, wat ik u te vertellen heb, zal het geheel iets anders wezen. Alice ik heb een groot onrecht aan u begaan. Ik geloof, dat ik krankzinnig was van liefde tot u, ik vergat, hetgeen ik niet had moeten verge- Het geld van den Slaat komt zooveel vau ons van de geuzen Ons kind is zoo goed, ja heter dan het hunne Het onderwijs, door het geld van den Staat gegeven, dat wil zeggen, door 't geld van eenieder, moet voldoen aan den wensch van eenieder. Als er een burger is die zegtIk vraag voor mijn kind wetenschappelijk onderwijs die móet voldoening krygen. Is er een tw cede die zegt Ik vraag voor mijn kind ook godsdienstig onder wijs die moet eveneens voldaan worden. En hoe worden beiden voldaan De eerste Volop, in de geuzengemeenten. Seffens in de katholieke gemeenten, zoo gauw de vader voor zyn kind out- slaging vraagt der godsdienstles waar uit volgt dat de onderwijzer, eens de kathechismusles uit, geen godsdienstig ouderwijs meer mag geven- Vijftig, zestig kinderen krijgen tegen dank geen godsdienstig onderwijs, om dat er voor éèu enl el kind slechts weten schappelijk ouderwijs gevraagd wordt. gelijkheid 20-30-40 moeten onderdoen voor i Hoe wordt de katholieke huisvader voldaan, of liever, misdaan Waar de geuzen baas zijn, worden er schoolpaleizen gebouwd, worden er, als meesters, de grootste haantjes vooruit der vrijdeukery benoemd, worden er kleederen, voedsel, buitenverblijf aan de kinderen gegeven, soms opgestompt. En de katholieke kinderen Ja, die krijgen 't ook, zoo gauw hunne ouders huune ziel en de ziel van hunne kinderen verkoopen. Zoo niet, dan zijn 't paria's, verstoo- telingen, die niet zuur genoeg kunnen uilboeten dat hunne ouders getrouw blijven aan God. Zoo dergelyk ongelijk aan geuzen werd aangedaan, vuisten gingen er op, slagen zouden er vallen De huidige schoolwet dient dus volle- digd. We blijven geen tweemaal betalen, eens om ons onderwijs op te bouwen, en eens om het le laten afbreken met ons eigen geld, om het onderwijs der geu- zenkinderen te betalen. Wij eisclien (gelijkheid Wij eiechen vr«jheid ten ik hield dingen achter, die ik u had moeten zeggen ik de hemel weet Alice, dat iku misleidde. Ik denk, dat ik krank zinnig was. Weer klemde ze zich aan hem vast. Ik heb u lief, fluisterde ze. Het kan me niet schelen wat ge deedt ik geef nergens om. Maar er zijn ook dingen, die ik u moet zeggen. Oh, Gerald, als ge wist.. Ze weeg met bevende stem en tranen in de oogen. Mynheer Sheringham, riep ze plotse ling uit, wij zijn gereed. Sheringham keerde zicli om en deed de deur achter zich dicht. Er stonden drie stoe len rondom de tafel. Alice ging zitten en legde hare handen op het ruw houten tafel blad, waarby Gerald's ring schitterde, liet drietal spottend tegen glanzend. Sheringham nam zijne tasch en legde die op tafel. Mot doffen blik keek Alico naar hem. Ze was koud en stijf, en Sheringham's werktuigelyko bewegingen toen hij de pa pieren uit de tach haalde, schenen haar te bedwelmen. Doch eensklaps verlegde hy de tasch en ging zitten met een hoopje wit papier voor zich, terwijl hy pen en inkt gereed hield. Ze schrok plotseling op. Het berichtje in het morgendblad stond haar weer voor den geest, en te gelykertyd was de vraag weer bij haar opgerezen, die haar achtervolgd had, sinds Mevrouw Nethor- combe haar het bericht had voorgelezen. Mynheer Sheringham, zei ze plotse- ARRONDISSEMENT van AALST. Poll op Zondag 4 Februari 1912. KAMER VAN VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS. Het Middenkomiteit stelt voor als Kandidaten MM. Woeste Karei 1 Moyersoen Romaan 2, be;de uittredende Volksvertegenwoordigers Baron de Bét hune Lodewijk 3 Van der Linden Arthur, 5. Twee nieuwe Kandidaten werden door de kiezers aangeboden MM. Len Cosyns, Burgemeoster van Meerbeke en Jan Rol- lier, Provinciaal Raadslid te Denderleeuw. Deze twee heeren dingen naar de 4* plaats. VOOR HET SENAAT worden slechts 2 kandidaten voorgesteld MM Baron Eug. de Kerchove, uittredend Lid en De Sadeleer Lodewijk, uittredend Volksver tegenwoordiger. Als plaatsvervanger M. M.-L. Gheeraerdts, Burgemeester van Aalst. Wij roepen er de aandacht der heeren Afgevaardigden op in dat de vergadering zal aanvangen om twaalf ure zeer stipt. Vooreerst do aanspraken der heeren Kandi daten en dan, zoo men ons zegt, deeennaam- lijke stemming. Ongetwijfeld zal de uit- noodigingsbrief hierovor meer inlichtingen verschaffen Du» opgepast Geene postzegels meer. Het ver- vaardigeu van postzegels kost veel geld. Het aaukoopen en gebruiken doet veel tyd verliezen, zeggen de Engelsehen. lu Londen is deze week een toestel in gebruik gesteld om het gebruik der postzegels te vermijden. Men werpt in het toestel een penny en duwt op eeDeu knop terzelfdertyd wordt den brief mekauisch gestempeld. De brief hl'jfl in 't toestel, dat juist als do gewone brievenbussen gelicht wordt. Zou M. do Broqueville, die een prak tisch man is, dat niet eens ter studie willen leggen om ia België ook zulke toestellen in te voeren De liberale partij. Koning Leo pold I, bijgenaamd de Wijze zegde eens aan zijnen vertrouweling en vrieud M. von Stockwar, het volgende Bij ons in België is de Katholieke Partij de eenige, die een stevig stand- ling, waarom stond de de naam van dio vrouw in de gazet als Fanny vermeld? Beide raanneu keken verwonderd op. Ze stak Gerald hare hand toe. Ik weet meer dan ge denkt, zei ze met vlugge bevende stem, nog voor dat een van beiden een woord had kunnen spreken. Ik., ik heb die vrouw gesproken. Zij kwam by me... ze zei, dat ze Charlotte Russell heet te, en dat... ze... Gerald's vrouw was Hare stem daalde, doch hare vingers, Gerald's hand vindend, omklemden dio krachtig. Heeft ze u dat verteld riep Gerald naar adem heigend uit. Alice lieveling liocfd zij u dat verteld Alice knikte. Gisteren morgend, zei ze half binnen- inonds. Ze kwam bjj me en beweerde, dat ze uwe vrouw was. Do advokaat boog zich naarvoron. Zijn blik had Gerald onderzoekend opgenomen. Het kan dezelfde niet geweest zijn, zei hij. Hoe zag ze or uit voegde hy er snel bij. Alice hief het hoofd op. Hot was dezelfde, zei ze mot bleeke lippen. Het was Charlotte Ruseill uwe vrouw die tot mij kwam. Ik zag haar naderhand er is goen vergissing moge lijk. Mijne vrouw Lord Croft was heigend teruggedeinsd. Zijn gelaat was doodsbleek en verwrongen van pijn. Eene licüte rilling punt aanbiedt. De liberale party is een wegziukende zandbank, gereed om zich te ontbinden onder den immer klimmen- den stroom der gedachten van opstand en revolutie. Zoo sprak'die wijze en verlichte vorst, geëerd door gaiisch Europa om zyn groot staalkundig doorzicht. En wat zien wij op onze dagen Die waggelende party, gansch ver molmd en versleten, sluit zich in den uitersten nood aan met de omverwerpers onzer nationale instellingen, die den hoogsteu trap van bloei en welvaart hebben verworven met de socialisten. Zoo is dus de voorzegging van Leo pold I op dit oogenblik ten volle be waarheid Gelukkig dat het Belgisch volk de verregaande lichtzinnigheid niet bezit der Fransche natie. Dit zal nog eens klaar en schitterend bewezen worden in do aanstaande kie- zingeu van Juni. V rou wenstemreclit. Do Koning van Zweden, in zyne troonrede bij de opening der Kamers, spreekt al dus Nu de kieswet elk verschil van for tuin en stand vernietigd heeft, is de tijd gekomen om ook het verschil van ge slacht te doen verdwijnen. Diensgevolge zal er dees jaar een wetsontwerp neergelegd worden om aan iedereen, 't zij man of vrouw, hetzelfde stemrecht toe te kennen. Zoo verhalen ons de dagbladen. Maar... als die juffers en damen ge. heel en gansch dezelfde rechten genieten als de mannen, zou men hun dan ook dezelfde plichten niet mogen opleggen Bijvoorbeeld, legerplicht ofte solda tendienst En waarom niet zoo lacht de spot geest. Zij zouden toch zoo goed als onze jon gens de patatten kunnen jassen, het eten toebereiden, de kleederen uitkloppen, de kamers uitvagen, boodschappen doen en zeker en vasi, veel beter nog dan onze vroegere soldaten..., kindermeid kunnen spelen. Op de pijnbank. De socia listen hebben Dinsdag in de Kamer water en bloed gezweet. De lieer Helleputie herinnerde dat gezel Anseele en 1908 in de Kamer bekend heeft dat de socialisten zich nooit hebben beziggehouden met de kleine landbouwers. beving hem, alsof de een of ander eene niet geheelde wonde aan had geraakt. Mijne vrouw? herhaalde hy hulpeloos. Weer knikte Alice. Ze haalde vlug en onregelmatig adem, en hare vingers plukten zenuwachtig aan de hoekon van het op tafel liggende vloeipapier. Ja, heigde ze. Zij... zy vertelde my alles, maar ik kon het niet gelooven ik weigerde oh, het was zoo hard te geloo ven, en ik weigerdo totdat ik... totdat ik dit zag.... Hare vingers staakten plotselings hunne zenuwachtige bewegingen, en ze haalde uit haren zak de verkreunkelde half gescheurde trouw-actr te voorschyn, welke ze den rori- gen avond uit het huis in Bayswater meê had genomen. Zelfs toen geloofde ik het nog niet, voegde Alice er fluisterend by, doch zo overhangdigdo mij ook dit nog. Zo haalde ook het portret van Gerald te voorschijn, dat de vrouw voor haar neer geworpen had, en legde het naast de trouw- aete op de tafel. Toen moest ik het wel gelooven, voegde zij er met een snik by, en toen.... en teen.... ik... Ze zweeg plotseling en liet het hoofd op de tafel zinken, eindelyk gebroken en ge heel ontdaan. Gerald sprong op. Ik kan 't niet dragen, riep hy uit. Alice liefste doe 't niet. (Wordt Toortgwst.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1