De Kolossaaale franseljmans- belooging le Ninove. Volksliederen. groot concert DITJES en DATJES. Bericht. N ieuwj aarsgiften Roller Skating Rink Elekliick Orcheslrion Verleden Zondag was het dus dat de grrroote betooging der I)aeii6isten te Ninove plants had. Reeds meer dan zes maanden bazuinden de groene otganen uit over dit samenko men dm' fmnsclimuns Ja, ten minste 60.000 (zestig duizend) /.ouden or te Ninove komen manifestecren om den datum der Kiezing voor de Wetgevende Kamer to vervroegen En wat een armoedje, was die betoo ging Er was veel volk. zegt de groene held van Chij.ka. 5000 beloogers namen deel aan den stoet, 't ls verre, zeer verre van 60 duizend. Maar do zeeveraar had zijn grooten ver- tiendubbelende» bril opgezet, en zag er 10 voor één. Alles goed geteld, mannen, vrouwen en kiezers in vaantjesbroek er bij, waren er ongeveer 7 a S00 deelnemers in den stoet. Van Aalst waren er benevens de groen muziekanten ten hoogste 25 man. PieDaens raeêgorekcnd die met den trein van 10,01 uro voorop was vertrokken. Om die grrroote betooging 't hoop te krijgen, diep in do 700 deelnemers, hebbon de groen socialisten 6 maanden geketst^ geloopen en gesmeekt in hunne gazetten^ Na den optocht was het meeting in open lucht, op de markt, en naar wij uit geloof bare bron hebben vernomen, was er een groene spreker die hovig tegen den Koning en de Regcering is uitgevallen en open- baarlijk heeft verklaard dat de groene demokraten Republikeinen zijn. De Koning trekt alle dagen 10 duizend f^. om zijne h... men zal het wel kunnen raden, zegde de redenaar verder. Gy ziet dus, lezers, dat liet oenige doel der betooging, niet alleen was om den datum der Wetgevende Kiezingen te ver vroegen, maar ook om nogmaals de gele genheid te hebben onze nationale instel lingen en het Koningdom te kunnen aanvallen. Kiezers, gij die er aan houdt dat België getrouw blijft aan zijne nationale instel lingen. aan Vorst ei. aan Kerk gedenkt U op 2 Juni aanstaande de verklaringen der Daensisten Pie Daens zegde open- baarlijk in den Gemeenteraad van Aalst dat zy vöór een antiklerikaal bestuur zijn in oi s land, en dat zij de tegenwoordige antiklerikale partijen zullen steunen. Verleden Zondag verklaarde oen hunner redenaars dat zij republikeinen zyn. Dus kiezers uwe stem geven aan de Daensisten is meJewerkon tot den val van ons Volksbestaan, van Koningdom en tot de vervolging van ons dierbaar H. Geloof. Jozef Cammaert's Het eerste ,ied is verschenen, 't Ligt hier voor ons, op de schrijftafel, in den goude:i schuil van 't lamplicht, nederig, met nederige» titel 't Lied van den Fabriekwerker woorden van Pons Van de Maele. En in het avonduur, Alleen in 't stille kamerkijn, Vor van het straatgejoel,... droomen we voor dit kunstenaarspaar eene lachende, heerlike toekomst.... Werk van twee Vlaamsclie jongens, m< t harde koppen en vlammende herten, wres welkom in 't zingende Vlaanderen 1 Welkom bij ons Volk, dat degelijk geestes voedsel geertGeen rijker kroon dan eigen schoon Dat begreep do jeugdige toonzetter, en daarom ontvange hy hier onze welgemeende en hartelike geluk- wonschen. Want zoo 'n edol pogen, zoo 'n stout durven verdient onvoorwaardelijk ons aller goedkeuring en aanmoediging. Wij hebben liior to doen, is 't niet waar xnet eene uitgave geenszins uit winstbejag gesticht, maar wel met een lofweerdig streven naar volksverzedelijking. naar liooger en reiner ziclcleven gezonde, krachtvolle zangen, waardig van een groot onverbasterd Volk, zangen, geroepen om plaats te maken voor tal van zoutelooze refreinen en mets- om liet-lyi-hebbende liedekens, die thans bij de massa schoring on inslag zyn. Deze Volksliederen zullen dus, we zijn er zeker van, eene waardige plaats be slaan in de annalen van Vlaanderen's her leving en kunstroem. Maar, opdat hot doelwit des toonzetters bereikt worde, is het onontbeerlijk,dat wij allen hem kracht dadig byspringon en, opliet hobbelig pad der kunst krachtdadig ondersteunen.... Iedere maand verschijnt een nieuw lied, met het muziek erbij, aan den spotprijs van 0.10 centiemen, of een frank voor een licelen jaargang. Op liet eindedes jaars zal men dan een fraaie bundel van twaalf oorspronkelijke liederen bezitten, ilie ons niet alleen zal toelaten kennis te maken met het ontluikend talent van den jeugdi gen toonzetter, maar te gelykor tijd met de sappigste leiterbrokjesonzor Aalstersche dichters Wie toch zou weigeren, of een oogenblik aarzelen, zulk verdienstvol werk te helpen voltrekken en bij vrienden en kennissen aan te bevelen Tot onze kunstvriend Mijnheer Cammaert zeggen we Kloek aan Steeds crescendo Laat stijgend storten zelfs deu uitverkoren. Uit hou we trouw wordt Moerenlaiid herboren Pieter Van Nuffel. STAD van AALST. gegeven te gelegenheid der I» i- i j s ii i t d e I i S aan de leerlingen onzer Sted-'lijke Muziek school op Maandag 5 Februari 1012, te 5 1/2 tire's avonds ter stadsschouwburg. Peur open om 5 ure. Ingang vrij. Wij roepen de aandacht in der gematigde liberalen op 't gene de hoofdleider der socialisten, citoyen Van der Velde, in eene meeting over een I4tal dagen te Brussel, ter Brasserie flamande, zegde: Wi|, socialisten, wij hebben een be paald program wij vragen vooreerst «ene politieke omwenteling door het algemeen stemrecht. Maar dat is een begin het is <dpchts eene visicalorie op een houten been omdat wij in eene maatschappij leven met capitalisten. In Frankrijk bijvoorbeeld bestaat het algemeen stemrechtwat heofi het er hij gewonnen volgens onze gedach ten Niet veel! De klassenstrud zal maar ophouden dan wanneer wij het zoo ver zullen gebracht hebb'-u dat de rijkdom die nu in handen is der capitalis ten de eigendom van het volk zul icezen, van het volk dat eindelijk het juk van de geldmannen zal af geschud hebben Begrijpt ge dat. heeren gemagtigde liberalen van binnen eu buiten de stad Citoyen Vander Velde die aldus spreekt, is de vriend, do bondgenoot in vele Arrondissementen van de liberalen. Dus de liberalen die met de socialisten een cartel hebben gesloten keuren goed ut stemnu n er in toe dat de socialisten, zoodra zij er de macht zullen toe heb ben, niet alleen de goederenen gelden van Kerken, Kloosters en Katholieken zullen rooven maar ook dezen van de liberalen die nu de socialisten helpen om die macht te verkrijgen. Ge zyt dan verwittigd, heeren ge matigde liberalen en herinnert u dat de radikalen, ond-r dit opdicht, de ziens wijze der roode socialisten deelen Levensdiiurie. De besprekingen ter Volkskamer hebben klaar en duidelijk bewezen dat de opslag der leveusmiddeleu eu voornamelijk van de voedingsmiddelen hunne oorzaak vinden in de buitengewone droogte van don verleden zomer. Het is een algemeen verschijnsel dat zich in alle landen voordoet en dit nog op grootere schaal dau in België. Wat de liberalen en socialisten bewe ren kan geen oogeublik ernstig onder zoek onderstaan, namelijk, dat het de schuld is van 't Katholiek Ministerie, 't welk de invoerrechten op de levens middelen niet wil afschaffeu of merke lijk verminderen. Onze blauwe, roode en groene tegen strevers drijven het zelfs zooverre te durven beweren dat die invoerrechten in andere lauden merkelijk min zijn dan in België, 't gene eeno leugen is. Tot bewijs willen wij eene vergelijking laten volgen lusschen de invoerrechten in België en in andere landen FRANKRIJK. Levend rundvl. esch 20 tot 30 cent. iökomrechien per kilo. Levende zwij nen 15 cent. de kilo. Ossen en schapen van 25 tot 40 cent. de kilo. Gezouten, gemokt en bewaard vle-sch 35 cent. de kilo. Vet25 fr. de 100 kilos. Aard appelen 40 cent. de 100 kilos. Versche groensels 6 tot 12 fr. Gedroogde groen- sels 1.50 tot 6 fr. Appelen 2.50 fr. de 100 kilos. Druiven en vroege fiuitwn tot 150 fr. de 100 kilos. Graangewassen 7 fr. de 100 kilos DUITSGHLAND. Levrnd rundvleesch 10 fr.inkomrc-ch- teu de 100 kilos. L' vende zwijnen 11 25 fr. de 100 kilos. Versch vleesch 33 75 fr. de 100 kilos. Bevrozen vleesch 43.75 fr. do 100 kilos. Spek 45 fr. de 100 kil>>s. Tarwe6.80ff.de 100 kilos. Aardappe len 1.00 de 100 kilos. Rogge 6.25 de 100 kilos, Boter 25 fr. de 100 kilos. ZWITSERLAND. Levend rundvee ossen 27 fr. inkora- rechten de. 100 k., sliereu 50 fr de 100 kilo, koeien en vaarzen 30 fr. de 100 k. Bewaard vleesch 20 cent. de kilo. HOLLAND. Vleesch versch 7.50 fr. in kom rech ten do 100 k. Gedroogd of gerookt, 10 fr. de 100 k. Varkensvleesch gerookt 1.25 fr. de kilo, eu gezouten 0.75 fr. de kilo. BELGIE. Levend rundvleesch ossen 5 fr. inkomivchten de 100 kilos, stieren 4 fr. koeien on vaarzen 3 fr. de 100 kilos. Varkeus 1 tot 2 fr. het stuk. Vleesch 15 cent. per kilo, indien het dier in zyn geheel ingevoerd wordt, 30 cent. per afzonderlijk ingevoerd sluk. Koffie, eieren, melk, fruit, groensels, aardap pelen. betalen in België geene inkom - rechten, evenals het gezouten en ge rookt vleesch en het vet. Lezers, oordeelt. 't Vel van Bruintje. Ja, weêr eens ziju blauwen, rooden en i/roenen aan 'L verkoopen van 't vel van Bruintje den Beer eer hy geveld is... Sedert meer dan 28 jaren is 't altijd 't zelfde liedje hij iedere kiezing weèrom ze zingen victorie.. In Juni zijn ze wtêr verzekerd van de overwiuniDg te behalen. Zij voorzeggen dat ze hier en daar onbetwistbaar zullen zegepralen. Boven dien zijn ze, volgens hunne berekening gen, verzekerd de zetels fe behouden die zo aangewonnen hebben in Verviers, Hoei, Hasselt, Tongeren, Nijvel, Kort rijk, St-Nicolaas en Deudermonde, Als T maar waarheid zal zijn De Katholieken dezer Arrondissemen ten houden liet als eenegansche begoo cheling eu zeggen dat ze nochtan» de beste hoop hebben van die zetels terug le veroveren. Nu, mochten onze Katho lieke Vrienden hunne hoop slechts voor de helft verwezenlijkt zien dan znu de Katholieke Meerderheid in plaats van to verminderen aanzienlijk versterkt worden. Wij en vele liberalen met ons, twij felen er niet aan dat dit den uitslag zijn zal op 2 Juni Kermis-nijnsdog. In 't verslag van Groene Pie over de laatste zitting van ouzeu Stedelykeu Read lezen wij M. Ghyselinckx spreekt tegen de 1000 fr. aan deJ-mge Garde voor ll»*t Avondfeest van IG-rmis-l'ijnsdag. Die 1000 fr. kunuen beter besteed wor- den. Dus de Avondf- est op Kermis-Dijns- dag, in den hof van 't Casino, moet, volgens M. Ghyseliickx, afgeschaft worden; eeno feest, welke door duizen den Aalstenaars en vreemdelingen der naburige, sleden en gemeenten bijge woond wordt. Bedoelde feest brei gt jaarlijks, 't eene jaar door't andere genomen, in>-er dan 300 fr. op aan 't Bureel van Weldadig heid. Die feest kost dus sl-chts 700 fr. aan de Stad als men er de 300 fr. aftrekt; 'l is immers zooveel min, of 300 fr. als toelage voor ontoereikende geldmid delen aan 't Bui eel van Weldadigheid toe te staan. Die 1000 fr. kunnen beter besteed worden, zegt M. Ghyselinckx, maar waaraan r.at wordt niet gezegd. Men moet die Avondfeest maar eenvoudig afschaffen eu aan de Aalstersche bevol king het vermaak outzeggeu dat ze er bij vindt. M. Ghyselinckx is voor de Avondfeest niet die michtans heel voordeelig is aan onze neringdoende Burgerij. Hij houdt er niet van omdat hy rlsdan met zijne familie ergens aan 't zeestrand verblijft waar al de wellusten en ver maken te genieten zijn die kapitalisten zich mogen toelaten De vier plichten van een echten Katholiek ten opzichte der goede druk pers zijn Zich abonneeren Ze verspreiden Ze ondersteunen Er aan meêwerken De strijd tegen de tering Binnen kort zal een koninklijk b sluit afgekondigd worden, warrbij verboden wordtin de werkhuizen op den vloer te spuwen. De bazen zullen plakkaarten, dit verbod meldende, moeten uithangen in hunno werkhuizen, waar zij ook spuwbakjes zullen moeten doen plaat sen, die goed moeten onderhoulen wor den. De werkopzicliters zullen gelast zijn, voor de, naleving van het konink lijk besluit te zorgen. De werken in. open lucht en in de mijnen maken voor dit kouiuklijk besluit uitzondering. Achter de roode vlag. In liet Arrondissement Znnik hebben de liberalen cn do socialisten het kartel gesloten voor de Kamerkiezing van 2 Juni, doch du liberalen hebben er zich geheel en gansch aan het rood juk moeten onder werpen. Hun uittredende volksvertegen woordiger komt op du lijst slechts op de derde plaats acuter twee socialisten 1 Ws*« Kwilma In de laatste zitting van onzer. Stedelykeu Raad beweerde de groene Kwibus van Chipkadit de Katholieken toelagen ontvangen van den Staat voor het opbouwen hunner vrjje scholen. lk heb naar de Rekenkamer gaan zien, zegde hij, en zal de cijfers in de gazel meêdeelen. Men deed hem bemerken dat het leugen taal waSi dat de Staat geen roode duit toelage gunt voor het opbouwen van loka len voor vrije scholen. Men daagde hen» uit zyne bewering te staven niet in do gazet maar dadelijk vóór den Raad. Maar Groene Pie wist dat hij weêr al eens gelogen had hij zat in de klem en verbabereerd antwoorde hij Inderdaad, ik wist niet dat men geene toelagen geeft voor het opbouwen van vrije scholen. Hij Wist het niet Wat kwibus achtige bekentenis voor een Volksverte genwoordiger Ziet hij dan de Begrooting van Oncn- baar Ondurwys niet in of begrypt hy er dan mets van Het moet wel het eene of het ander zijn of anders zou hij het geweten hebben en hij icist het niet En zulk een kwibus die noch van loeten noch van blazen weet is Volksvertegen woordiger I?? Met zulk een groenen held en vijf cents Katholiek Vlaamsch Secreta riaat (Antwerpen). Wi geus uitbreiding onzer wei kzaamheden zijn onze bureelen overgebracht van de Koningstraat, 6, naar de Montignystraat, 72, Antwerpen Cnverilachte lmltlo. Het socialistisch blad L'Avenir du Bori- nage, spreekt als volgt over den heer de Broqueville minister-voorzitter u Als het ons gegeven is een politieke tegenstrever hulde to kunnen brengen, is het ons een by zonder genoegen, in hetwelk zich een soort van dankbaarheid mengt om het ons bezorgd te hebben. Het gebaar van den heer de Broqueville in de werkstaking van den Boriuage heeft ons ontroerd en verrukt en wij zijn er zooveel te meer door getroffen dat zijne tusschenkomit uit e'gcn ingeving voort kwam cn dat zij de begeerte en de hoop doet kennen een eindo to stellen aan een konffikt dat het brood van 30,000 huisge zinnen in kwestie brengt. Zonder te trachten te weten of de heer de Broqueville enkil bewogen werd door beweegredenen van menschelykh-id en openbare orde maar ook door de bekom mernis om den regelmatige» en normalen gang van de nyverheid aan welke de belangen der kapitalisten verbonden zyn, wenscnen wij hem geluk met zijne voor handneming. Indien baron do Broqueville zulken lof toegezwaaid wordt door een socialistisch blad, dan mogen wy besluiten dat zijne haadelwyze boven allen lof verbeven is. In de twee laatste maanden van 1911, werden 36 kop pen van lmnden naar het Pasleurgesticht van Brussel gezonden. Er werd vastgesteld dat 21 der honden aan welke die koppen toebehoorden, bezweken waren aan razerny. Daarvan kwamen er 2 uit do provincie Luik, 6 uit Luxemburg, 8 uit Namen. 2 uit Heneeouw, 1 uit Oost Vlaanderen en 2 uil West-Vlaanderen. Men heeft niets vast kunnen uitmaken dat de 15 andere verdachte honden ook van razerny waren aangedaan. In het begin van Januari werden 22 personen in het Basteurgesticht verzorgd, namelijk 2 Gentenaarsters.vier ingezetenen van Galnppe en van Vaasen, de gemeente kretaris van Lamnrteau, een 9jarig kind van Merées-le Chateau, enz. Te Brussel heeft de razernij in den laat sten tijd toegenomen men klaagt dat er daar zooveel dwalende honden zyn. Beheer van Posterijen en Telegrafen. Het Comiteit van het Volks Sanatorium van Ter Hulpen Waterloo - (Maatschappij van Weldadigheid) heeft bockj-s met post zegels ingovo rd, waarvan dn blaadjes met advertiën zijn gedruktde Maatschappij haalt daarbij geen ander baat dan de op brengst der aankondigingen, zoodat de kooper de gestorte som geheel in zegels terugkrijgt. Er zyn drie soorten van boekjes. Eene eerste soort telt 20 zegels van 5 centiemen en 10 zegels van 10 centiemen en is te koop. tegen 2 frank, in alle postkantoren en tel< graaf-ontvangcryen. De twee andere soorten, die onkel verkrijgbaar zijn in do postontvangei fien, bestaan uit 50 zegels van 5 ofwel van 10 centiemen en kosten 2 fr. 50 of 5 frank, al naar het geval. Do boekjes van 2 frank zijn verkrijgbaar van 1 Februari 1912 afde andere rond 1 Maart daaraanvulgendc. voor cl«;ii Pain». Plaatselijk Comiteit der Dekenij van Aalst, onder het Eere Voorzitter schap van Z E. H. Kanunnik Roelandts Pastoor-Deken en den heer Graaf Camiel Liénart, en het Voorzitterschap van den heer Graaf Eduard Glénisson en den heer Baron Lodewyk de Béthune. Vierde inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lysten fr. 1152,00 M. A. Van Assclie Coppcns, Aalst 10,00 Me We Daniël Van Assche, Aalst, 10.00 Om eene genezing to bekomen, 2,00 Naamloos, Aalst, 50,00 Onbekend, Aalst, 2,00 Mr en Me Jules Goetlials, Aalst, 20.00 Samen fr. 12-J6.00 - Men kan ook de inschrijvingen zenden aan een dor Leden van liet Comiteit of aan het Bureel van ons biad, den Secretaris van hot Comiteit M. Petrus Van Nuffel, Sinto Annastraat, 26, Aalst, of aan M Joris Van de Putte, Penningmeoster, lid van den Bond der Belgische Dagbladschrijvers, Schoolstraat, 14, Aalst. STAD AALST. Lange Ridderstraat. Zondag 1 1 Fobrnari 1912 opening van den OP'SN ALLE DAGEN 's morgens van 9 tot 12 uren 's namiddags 3 - 6 's avonds 8 d 11 s Van 6 tot S aren CONCERT door grooi Groote prijs in de Wereldtentoonstelling van Brussel 1910 Eenig in België. Ingang- 30 centiemen. Allerhande niemvs. Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. Wij herinneren mot genegen aan onze lezers den gewoonlijke» jaarlijkschen verkoop van Wit linnen van li««i luiiw Huidevetter- straat te Brussel, reeds gekend om zijne koopwaren van eersten keus en goedkoop verkocht. A S 31-1-12. W'inteiToore /AhIhI Vast i)»voiidd»gon. Does jaar zal het Theater Grandsart Courtois alhier aankomen mot zyne overheerlijke afwisselende familie-vertooningen dio voor zeker door't publiek zullen gewaardeerd worden. Do familie Grandsart-Courtois is eene zeer oude Belgische en Vlaarascho familie. Al hare lede'; zijn afkomstig uit Somergem, Brugge, Gont Het zijn kunstenaars van vader tot zoon en do naam van Pupa Courtois zal niet missen zijne geheugenis te verwekken bij de oude Aalstenaars. Het huis O Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° 4». ERPE. Rond 11 ure 's avonds, kwa men eenige jongelingen ter herberg van Gust. Sergeant, op den grooten steenweg, alwaar zij spoedig ruzie kregen niet den herbergier en hem mishadelden. Vrouw Sergeant greep een revolver en lostte twee schoten. De kogels vlogen dwars door de deur, doch zoinler iemand te treffen. De gendarmerie is ter plaats een onderzoek komen doen. LEDE. Dinsdag middag nam vrouw Kamiel Van Leuven een ketel kokend water van de sti of, om hare aardappelen te koken. Haar 3 1/2 jarig dochtertje Ma rieken, die uit het schotelhuis kwam geloopen, viel in den ketel. i De moeder, ooggetuige, greep het kind uit het water, doch te laathet had afschrikkelyko brandwonden aan buik, rug en billen. Tengevolge der bokoineue brandwonden is het kind Woensdag morgend in de schrikkelijkste pijnen overleden. LEDE. Roné Roggeman. 36 jaar, «justeerder, wi-nende te Lede, was werk zaam in de fabriek van constatuours ge naamd La Ledoise. Op een gegeven oogen blik moest hij een mekaniek met naphte afspoelen. Bij ongeluk kwam hij met de naphte te dicht bij den brandenden gasbek, de naphte ontplofte, waardoor al zyne klee- deren in brand geraakten. Zyne werkgezellen snelden toe en konden gelukkig de kleedoren uitdooven, anders ware hij lovend verbrand. Niettegenstaande deze spoedie-e hulp, heeft hij ergo brand wonden aan de hand en arm bekomen. Na geneeskundige zorg, heeft men Roggeman naar zijne woning overgebracht. Dinsdag morgend rond 3 1/4 ure, werd de landbouwer Ch.-L. Van Rocion, woonachtig to Wichelen, Poppestraat, ge wikt door het geblaf van zynen hond. Do vrouw s'ond op en zij bemerkte niets, daar mede ging zij terug te bed. Rond 7 uren ging van Roeien in zyne schuur en bem<*rkte dat ilozo was openge broken, alsook zijn duivenhok, en bestatig- de ('at or zes van zyne merkwaardige duiven waren verdwenen. Deze h°bben eene groote waarde, want VAn Roeien is gekend als hebbende hot beste ras van gansch den omtrek. De politie is met de zaak gelast. Zware vermoedens wegen op een persoon welke daar heeft rondgeslenterd, en die op de hoogte is van de gewoonten van don land bouwer. Iiwlion gij hoest, bevargen zijt, indien gij moeilijk speeiclt, indien uwe nachten slecht zijn, neemt de lekkere Borst- pastil Walihery en go zult dadelijk genezen zijn. 1 Fr. de doos. Zondag avond werd de gemeente Cherscamp in rep .en rour gebracht door eene bende jongelingen welke sinds eenigen tijd deze gemeente onveilig maken. Twee maal hadden zij reeds de ruiten uitgeworpen van de woning van den heer burgemeester; hij den veldwaditer hebben zij tijdens zijne afwezigheid het ijzeren hek ken afgebrokon. Zondag avond, rond 9 ure, ontmoetten zy op de Dorpplaats Frans Van Steendam, 22 jaar, landbouwer, vielen hem allen aan on overlaadden hem met schoppen on sla gen. Dit alles gebeurde nabij zijne woning- Op bot gerucht kwam zyne moeder toege* loopen, zij zag juist haren zoon, die een ergen messteek in de rechterbil had beko men, welke eene wonde van 6 centimeters lang op 5 centimeters diep veroorzaakte, ten gronde vallen. Op baar hulpgeroep na men de bandieten de vlucht. Dokter Capiau van Schellebelle, geroe pen, naaide de wonde toe waardoor het bloedverlies gestelpt werd. De gendarmerie welke juist in de gemeente was heeft een onderzoek ingesteld. De dader is gekend deze is voortvluchtig. Zondag morgend rond 10 1/2 ure was de landbouwer Cesar Van De Vyver oud 21 jaar, van Oordegem, bezig met jagen op de lijsters, met eene karabijn, die geladen was met kogels. Van Do Vyver, die aan eene behoefte moest voldoen, hield den loop van het wa pen naar omlaag; onverwachts ging het schot af en de kogel ging dwars door den linkervoet, den ader van den grooten teen doorborende, welke eene hevige bloeduit storting voor gevolg had. Een bijgeroepen geneesheer kon het bloeden stelpen, waar na het slachtoffer naar zijn huis werd over gebracht. Aan 't publiek te our deelen. V^or Gent heeft de hieronderstaande verklaring een dubbel belang, vooreerst omdat zy van eene» stadgsgenoot k< mt en vervolgens omdat zij zeer gemakkelijk, om na te zien is. Den 18 September 1903, zegde ons M G. Sporrenberg, 70 Rasnbuisstraat te Gent: «Sinds maanden had ik nierpynen, ik voel de zeer over gansch het lichaam, ik had gezwollen beenen Zeer dikijls kon ik niet gaan, als ik bukte voelde ik zeer lievige pijnen om weder recht te komen. Soms zweette ik zoo dit het mij afdrupt"; mijn water was donkerkleurig en moeilijk, ik had ook hevige hoofdpijnen, ik leed er soms gedurende veertien aanhoudende dagon van, werken werd mij onmogelijk. Do uitslag der Foster Pillen vei kocht in do apotheek De Valkeneer te Aalst was verbazend. Van dag tut dag hernam ik krachten en do pij nen, die mij zoolang kwelden, boden niet lang weerstand aan dit weldoenend middel. Den 8 April 1910, voegt M. Sporrenberg er bij: «Ik ben gelukkig genezen te zijn en ben u zeer dankbaar voor uw e Foster Pillen die ik aan al de nierlijd u-s aanbeveel. 't Is met rugpijn, moestal vergezeld van slapeloosheid, duizelingen, aanhoudende behoefte naa- beweging, gemis aan eetlust, geole gelaatskleur, dat du m-este gevaaily- ke ziekten beginnen, zooals rhumatiek, heupjicht, graveel, waterzucht, en zelfs haitkwalen, die dikwijls doodelijk zijn. Neemt dus op tijd do Fi ster Pillen dewelke spoedig die wanoiden tegenhouden met de nieren in goeden staat te herstellen, zond -r denwclkcn men geene goede gezondheid kan genieten. In alle apotheken in 't algemeen (Eischt de hundteekening «James Foster» 3,50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche apot/ieok van Ch. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. SCHOONAERDE. Dinsdag avond ging Filemon Van Cauter, wagensmid, oud 45 jaar. woonachtig Frankrykstraat, naar do wijk Eegenen. Na eenige herbergen bezocht te hebben kwam by ter herberg De Mol, alwaar twee jongelingen bezig waren met i uzie te maken. Van Cauter wilde de rust herstellen, doch beiden vielen hem ten lyve, wierpen tiem ten gronde en overlaadden hem met stam- i pen en slagen. Van Cauter werd opgenomen met den linkerarm gebroken. Een genees heer heeft den arm vermaakt. De daders zyn g» kond en zullen vervolgd worden. GENT. Een chauffeur vermoord. Een policien achtte aker geschoten. De bandieten op de vlucht. Woensdag nacht was de chauffeur van M. Maurits Hye (opvolger Naamlooze maatschappij Pipyn), Vijf win Jgatsraat, naar huis gekomen. De garage waar de auto geborgen wordt, komt uit in do Antheunisstraat en paalt aan de fabriek. Het was rond 1 ure toen de jongen door den nachtwaker, die in de garage der fabriek moest kontroleeren, duodgevonden werd. Hij bad eene vrceselijkc wonde aan het aangezicht. Eene keldervijs lag op zijn gezicht. De waker verwittigde dadelijk M. Maurits on ging de policie opzoeken. Hij vond echter niemand en dat legt zich gemakkelijk uit. Op het oogenblik dat de nachtwaker de chauffeur moet gevonden hebbon, kwamen aan de Tweebruggenstraat drie gasten, een drager zyndo van eene valies. De policieman vond dat zeer aardig en vroeg aan do gasten waar zij naartoe trokken. Voor allo antwoord haalde een der kerels eenen revolver uit en schoot drie maal in de richting van don nachtwaker. Dce laatste viel erg eetroffen. Do nabu rige wakers kwamen aangeloopen en zij vonden hunnen besten collega, kermend van pijn. Door hunne zorgen werd do man, na eenige ondervragingen, naar het hospitaal gebracht. Hij had eenen kogel in de richting van den arm die in zijne zijde gedrongen was. Een twee.lo kogel zat in de bil (aan don buik.) Zijn toestand was zeer onrustwek kend. Het is de genaamde Tombuyser, schoon broeder van Mr De Buckor. adjunckt-poli- tiecommissaris. De nachtwaker der fabriek, Clement, was intusschen komen aangeloopen. AUo3 legde zich weldra uit. De kerels die op de vlucht waren, moesten de moordenaarszijn van den chauf feur Marcel Maurcy. Clement vertelde aan de policie dat. do auto van zijnen hoer gereed stond om er mode weg te rijden. De kerels mo-ten den chauffeur hebben afgcwaclit cn dadelijk achter hem zyn binnengedrongon, terwijl bij met het rij tuig in de poort reed. Aan de poort is geen spoor van inbraak. Zij stond nog open toen Clement de chauf feur ontdekte. De chauffeur was gekleed. Hij kon dus natuurlijk niet slapen zyn. De kerels konden ook binuon zijn voor aleer de jongen er aankwam. In het rijtuig vond de policie den mantel van M. Maurits, een paar nieuwe sch'oonen en twee nieuwe auto bandon. Waarom do kerels zonder het rijtuig weg zijn geguan is nog te onderzoeken Konden zij het ingang niet krygon of hebbon zij gerucht gehoord vandenfabriek- nachtwakc" De chauffeur Marcel Maurcy was nog niet lang in dienst. Hij was met M. Maurits uit Duitschland mi'degekomen. Twee genecsheeren zijn in den nacht ter plaats geweest doch konden enkel den dood van 't slacht offer vast stellen. Do heer adjunkt-policiekommissaris Dusoleil heeft oen onderzoek ingesteld en het parket is verwittigd. Drie policieagenten hielden Donderdag morgend do wacht in de fabriek, tot do komst der gerechtsdienaars. M. VVeyn, adjunkt, van het voofgeval- lene verwittigd, heeft dadelijk in do ver schillende statiën policieagenten. dio min of meer het signalement der kerels hadden aangesteld. De drie kerels waren notjes gekleed en hadden noch knevel noch baard. Allo drie droegen eenen zwarten bolhoed en swarto overjas. Het was eene zwarte valies die zij mede hadilèn. Zij zijn er mede voortgovluclit. Ziehier nu de verklaring van den nacht waker aan M. Weyn. Gekomen aan het Raapstiaatje, kwa men drie heeren, waarvan eenen eene led", ren tesch met riem over den schouder had, In het voorb jgaan bezagen zij mij allo drij, en zegden iets wat ik niet kon verstaan maar ik achtervolgde hen tot aan de Twee- brugstraat, waar ik beu naderde, en deze aansprak die do lcdoreren tosch droeg. Ik vroeg hem my te laten zien wat daar in die tesch was, doch met eenen draai lost te hij twee revolverschoten op mij. Een denlo kogel ging verloren. lk voelde mij erg gekwets cn zag de dry mannen de vlucht nemen in de richting van het Ai tevelileplcm. Denzelfden nacht zijn te Gentbrugge ke rels m dó garage van do hoeren gebroeders Mecliand, Brusselschen steenweg, binnen gedrongen. Zij hebben alles opengebroken en ver schillende benoodiglieden voor autos mede genomen. De politie doet een naarstig onderzoek. Men weot nog juist niet wat gestolen is. Is dat in geen verband met de moord der Antheunisstraat te Gent Zijne moeder moest biechten. Een blad Van Gent verhaalt het volgende avontuur Een net aangekleed persoon kwam een winkel van goma.ikto raanskleederen, in het middun der stad binnen. Hy verklaarde door den pastoor der pai ochigezonden te zijn en verzocht om een paar m mskosluinmcn. Ze muchten nogal deugdelijk zijn, zoo van 60 Ut 70 frank, had de pastoor gezegd, beweerde de man.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2