Poll van 4 Februari Syndicaal der Ambachtswerkluigen. Stad Aalst.-Werkbeurs Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Over den iMolendries en de Sinle Annabrug. Roller Skating Rink Eleklriek Orchestrion' CENTRAL Cl XE SI A DITJES en DATJES. N ieu wjaarsgiften GEMEENTERAAD Allerhande nieuws. Zondag jl. heeft alhier ter ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring, de Poll plaais gehad tot aanduiding der definitiev.-Kaïr.idalen voor de kiezin gei van 2 Juni aansl. Na de redevoeringen der lieeren voor gesteld als Kandidaten en van M. Isidoor Bauwens ten voordeele der Vlaamsclie Hoogeschool, welke redevoeringen het ons onmogelijk is zelfs zeer beknopt w- êr le geven, werd er tol do stemming overgegaan. De atgevaard'gden waren ondanks het guie weder en moeilijke hanen tal rijk, wij mogen het zeggen, bijna allen opgekomen. Up 825 afgevaardigden hebben 800 aan den oproep beantwoord. Eelie gemeente, BavegeU). was uil hoofde vau slecht verkeer met den tram niet vertegenwoordigd Kamer van Volksvertegenwoordigers Stemming voor de eerste plaats. Getal stemmers SU5. Wille en ongeldige stem brieven 12. MM. Woeste 018 de Be- thune 139 Muyersoeu 17 Cusyus 15 Rollier 1. Een afgevaardigde kwam le laat voor deze stemming. Stemming voor de 2e plaats. Getal stemmers 798. Witte en ongeldige stem brieven 0. MM. Moyersoeu 470 de Be ihuuooOO; Vander Linden 1 Gosyns •18 Rollier 3. Stemming voor de 3C plaats. Getal slemuiers 787. Witte en ongeldige brie ven l0.MM.de Betliuiie L. 606; Van der Linden 115Cusyus 49 Rollier 17. Stemming voor de 4e plaats. Getal stemmers774. Witteen ongeldige stem brieven 0. MM. Vander Linden 389 Gosyns 349 Rollier 30. Stemming voor de 5e plaats. Getal stemmers 779. Witte en ongeldige stem brieven 21. MM. Gosyns 627 Rollier 131. De lijst der Katholieke Kandidaten voor de Kamerkiezing is dus defiui- tief vastgesteld als volgt MM. Woeste 1 Moyersoeu 2 duBetliuue3 Van der Linden 4 Gosyns 5. SENAAT. Stemming. Getal stemmers. 787. Wil le en ongeldige stembrieven 70. MM. De Sadeleer 425 Baron de Kerckhove d'Exaerde 292. Onze Katholieke Kandidaten voor de Senaalkiezing zijn dus MM. De Sade leer en Baron de Kerckhove d'Exaerde. M. L. Glieeraerdts als plaatsvervanger. De 2 IL ndidaten voor 't Arrondisse ment Oudenaerde zijn nog niet aauge- wezeü. Groene socialisten. Groene Pie kondigt aan 't hoofd van 't Land van Aelst aan dat M. Rubbens, Burgemees ter te Zonuegem, de Kandidaat voor 't Senaat zal zmi der groene sociaiistery. Voor de Kamer, Groene Pie Daens orgaoen spj-ken van bunnen Bert, Albert Va mien Brulle, van Dender- bautem. Liberalen. De Kandidaten voor 't Senaat zijn MM. J. De Blieck te Aalst en Van Wetter te Oudenaerdevoor de Kamer: MM. Reus, te Gecraerdsbergen, De Windt Albert, L-veau Gustaaf te Aalst, Verbrugghen te Sint Lievens- Houtem en Op 5 Mei 1904 werd te Aalst gesticht eenc samenwerkende maatschappij onder naam van Syndicaat der Ambachts werktuigen. Dit Syndicaat heeft voor dool liulp te bieden aan de bazen van de kleine nijver heid door hun liet aankoopen van mecha nische werkgercedschappen te vergemak kelijken met raad en daad. 1. Met raad. Het Ministerie van Nijverheid en Arbeid zendt op aanvraag een Ingenieur die met liet vak en do daar toe behoorende gereedcchappen goed be kend is, en bijgevolg liet beste en bet voordeeligste kan aanbevelen. 2. Met daad. Voor eiken aankoop van mechanisch werkgerecdscliap, waar van de waarde minstens 400 frank bedraagt wordt eene toelage van 5 ten honderd ver leend mot maximum van 100 frank, wan neer liet een alleenstaanden ambachtsman of klein-nyveraer betreft. De aanvraag om raad en om toelagen moot ingediend worden vóór bet bepaald aankoopen en opzetten van de toestellen. Do aanvraag moet den aankoop van het mechanisch workgereedschap voorafgaan. Die aankoop moet geschieden door be middeling oi' met de medehulp en op voorafgaandelijk advies van een Syndicaat voor werkgereedsebap, waarin de aankoo- por dient lid te worden. Voor alle verdere inlichtingen kunnen do belangstellenden zich richten tot den voor zitter Mr Albert BORItEMAN, Vooruit gangstraat, Aalstof tot den schrijver Mr H. DE SEYN-VERIIOOGSTRAETE, Molenstraat, Aalst. Aalst, Februari 1902. Worden gevraagd door de Patroons Smeders voor stovemnakerij. Schrijn .verkers, volle gasten. Vragen der Werklieden 1 Behanger. 1 Bobijnder voor breiwerk. 1 Zeer goede voerman. 1 Werktuigkunilige-Vuuistoker. 1 A justeerder. Werklieden van allen aard. Arbeidsambl. Herinnering aan de Mutualiteiten. l)e maatschappijen van ouderlingen bystand die het bijzonder eereteoken verlangen ten voordeele van hunne beheerders moeten vóór den 31 Maart van ieder jaar, hunne aanvragen laten geworden aan den lieer Minister van Nijverheid en Arbeid, hetzij recht streeks, hetzij door tusschenkomst van het verbond bij hetwelk zij aangesloten zij n. De aanvragen na dit tijdperk binnen gebracht zullen niet meer kunnen onderzocht worden ten opzichte van de uitreiking der eereteekeus van de maand Juli. Daarenboven is het te wcnscheu dat do maatschappijen dit uiterste tijdstip niet afwachten en dat zij den heer Minister hunne voorstellen van in liet begin des jaren laten geworden, met bepaling van aard en duur der bedie ningen door de belanghebbenden ver vuld. I)e Molendries van Aelst staat bekend van in bet jaar 12-11, wanneer die uitge strektheid gronds. volgens liet Document oft bescheedt-boeck van 't hospitaal, door Thomas van Savooye en Joanna van Constantinopel, mits betaling van een jaar- lijksehe» cijns, aan het gemeento werd af gestaan. Cornel is De Smet sloot in 1624 met de stad eene overeenkomst, om er ëene brouwerij met afhankelijkheden te bou wen, en hij huurde cr terzelfder tijd een aldaarstaande sehorsmolon. I)it zullen de eerste gebouwen geweest zijn, die daar ter plaats oprezen. De Smet was gelast, een zijweg te laten, ten eindo den dror- tocht te vrywaren, doch bet overige van den Molendries mocht bij met ecnen muur of met eene haag afsluiten. Na een tijdver loop van 36 jaren, nam de stad navolgens eene gedane schatting, de gebouwen over daarenboven ontving zij, drie jaren later, machtiging om don eigendom te verkoopen voor bouwgrond. Zulks geschiedde zeer langzaam. Aanvankelijk was de thans zco volkrijke wijk een dries van boomen,waar- tusschen bier en daar een houten hutteken verscholen lag. «Op bet einde der 18 eeuw zegt Het Klein baljuken van Aelst stonden maar weinig huizen op do Var- kensmarktvroeger was die plaats een grooten Dries, en slechts in 1777 was de toelating van bouwen aldaar gegeven. De Memorie n van J. Van Landuyt bekrach tigt deze beweringIn Augusty 1777 waeren op de brugge, aen de Vaert, vier groote liuysen gebauwt. - Nochtans von den wij op den lmidigen Molendries, in bet 1'. ;is Nr4, bewoond door Emiel Ghysbrecbt, een steentje gemetst, met opschrift AiN'O 1775. Tusschen de Molenstraat en de Kapelle- poort was eenon uitgang of Posterne, de o T'erlorenhost poort u geheeten alreeds gekend in de XIV® eeuw evenals de zoogenaamde li Waterpoort in 1424 hermaakt, en, in 1643, geboekt als de .87. Wyrnpoort Bereids ten jare 1413 kende men nabij den Molendries den a Monitoren of Smiuttoren zoo geheeten omdat er stads mout en schors in geboren lag, en die in 1599 afgebroken werd. Daarnaast stond den van een scha- liëndak voorzienen Moulmolen n, in 1024 verhuurd aan Cornelis de Smethy diende tijdens den Besloten Tijd tot schuilplaats aan Pater Lucas, die vermomd in een muldcrsplunje, zijae heilige bediening uit oefende; de molen werd den 8 Vendeiniaire jaar XII openbaar te koop gesteld. Vandaar den oorsprong van bet nog algemeen be kend Moutrnolengat hetwelk om zijn schilderachtig uitzicht veel kunstliefheb bers tot zicli lokt. In de onmiddellijke nabijheid van don dries rees een andere toren op, die, in 1535, verhuurd was aan Antóon de Luu, gewezen burgemeester der stad Aelst, en die een jaar nadien over genomen werd door zijn broeder Jan. Een weinig meer links, neven de Ka- pellepoort, stond de Scherrewerreloren die, zijne grondvesten badende in het water des Donders, diende tot watermolen. J.-B. Luyckx schrijft van. dezen toren a Naer liet vernietigen van de sterkstens van de stud is dien molen ten onderen gegaen cn van dien toren is gemaekt eene woonstë voor cenen armen mensch; en misschien ook kan gediend hebben voor de Schrobbers ten tyde van de pest: a Ja, de Schrobbers, met bun karre, Reden agter Scliarrewarre, Nacr do plaetse straks voornoemt, Peste kerkhof dacr genocint. De Scherrewerreloren verdween in 1790. Omtrent do Kapellepoort bestond ten jare 1515 eene - Nederhoeve aan dewelke wellicht het nu nog gekend Neerhof zijn naam ontleent. Omtrent 1778 is te dezer plaatse, naar de plana van den bouwmeester Malfaison, eene nieuwe kaai gemaakt, deze werd in 1783 verlengd, en in Augusty 178S desen somer is aen de Vaert liet derde d en liet leste deel van de muer langs de vaert volrnackt, syndc 'teerste deei in 1780 en liet tweede deel in 1781. (Memorie der romarcabelste geschiedenis sen). I)e Sinte Annabrug, beweert Luyckx, heeft baren naam bekomen van een kapel leken, dat daarnevenstond, en waarin het beeld der H. Anna vereerd wierd. Dit beeld is, na bet vernieuwen der brug, in liet bedehuis der Werf overgebracht. Over de brug neven vermelde kapel, langs den linkerkant, poortwaarts, bevonden zich vier kleine buizekens, wier achteruit in liet water kwam. Een dezer woningen was eertijds den eigendom van zekeren N. Cor nelis, beurtschipper op Antwerpen. By de afbraak van dit huisje vouden de metsers eene som gelds welke geschat werd op duizend guldens, zilveron munt. Het werkvolk,- vervolgt Luyckx diep inden grond den schat ontdekkende, lieeft met -• ter haest weggenomen hetgeen mogelijk d was, en alzoo heeft men maer by gissinge konnen weten hoe groot de somme geweest is. Daer en is niet aan te li twyft-len, of dit geld behoorde toe aen de naerkomelingen van dito Cornelis, tcr- wyl dat dit bestond in speciën die in dien i tyd gangbaer waeren, on dat naer bom i) niemand in dit buys gewoond en heeft die de macht had zoo eene somme te n vergader m. In 1716, zegt nog de schrijver van Pieilala naer eene langduerigo vorst i> en menigvuldigen sneeuw, die binnen dien tyd gevallen was, is het gaen doyen door eene grooten regen, waerdoor eenen overgrooten watervloed veroorzaekt i) wierd, en Sinte Annabrug dreef weg. Als het water verminderd was, viel de brouwery Den Beer in....# Zulks was ook bet lot der Visclimarktbrug, die jaarteekende van 1511. Een octrooi van 28 April 1716 machtigde bet Magistraat eene leening van 3000 guldens aan te gaan voor het heropbouwen der Sinte Annabrug zij werd in 1756 vernieuwd volgens de plans van den Bruggeling Minsdau. Ten jare 1766, tengevolge vau een nieuwen regen- vloed, dreef de Sinte Annabrug opnieuw weg, en den 2 Juni 1804 was liet nogmaals de beurt arm de Visclimarktbrug... by malheur van een schip Stadsrekenin gen 1804 1805). Het was den eersten Zondag vaif Juli 1794, dag van Groot-Kennis, om 1(1 uui- 's morgens. Terwijl de bevolking in de hoofdkerk de Hoogmis bijwoonde, kwam de Franscke voorwacht, aangeleid d im eenige gemeene kerels, langs omweg i: in de stad, waarin op dit oogenblik een Engelsch legerkorps lag. In bijna alle straten werden verwoede gevechten gele verd liet gèjal dooden langs den kant der Engelsclien was groot, en de overigen vluchtten langs de Molenstraatpoort of naar de Brusselschebaan, achter hen de twee bruggen afbrandende, ten einde des vijands weg te versperren. (F..J.De Smet Stadsrekeningen van 1794 getuigen van dit bloedvergieten onderscheidene posten handelen over liet delven van putten om de doode poerden te begraven, over medicamenten voor dc geblesseerde' sol- daeten en trekdieren, De volgende dagen verscheen eene sterke Franschc krijgsmachtte Aelst, wier tegenwoordigheid den cllendigen toestand niet verbeteren zou. Den 8 Juli word aan den Molendries inderhaast eene voorloopige brug opgebouwd met hetgeen er van de voormalige overbleefBetaelt aen het werkvolk voor eene gangbare brug te leggen over de afgebrande aen de Vaert item gewerkt hebbende by ordonnantie der militairen soo aen de bruggen.Aon J.-B. Toirlinck 28 guldens betaalt ten dienste van de imluairc trouppen in liet a afbranden der bruggen, in lalums i;, 7, 8, 9 en 10 JuÜe ik'- Beek. van ordou- nannantién. i: vo -ir.s nr. 182. r nr 255): Alreedo den 21 Thermidor jaar IV had het Centraal Bestuur van het Departement der Schelde het noodige geld beloofd om eene nieuwe brug te bouwen. Doch 't was gelijk het volk bedektelijk zong Den Fransehman, als liy k wam in 't stad, Ons veel beloften deê Hy zey dat men dc vryheyd had, Bragt ons gelyklieyd meè Maer liet was al bedriegery Wy zyn in wreede slaverny De burgers betaalden de gebroken pot ten, en dat de rekeningen gepeperd waren, hebben we reeds meer dan op eene plaats, vroeger bewezen. De vrije vleeschhouwcrs leverden aan do soldaten, van 1 tot 24 Sep tember, voor niet minder dan 1,413 guldens cn 11 stuivers vlecsch Flip Van Mol slachtte, van 15 October tot 1 December, 18 koebeesten J. De Paepe leverde op éénen dag 8 Juli) 7 tonnen bier, aan S guldens ieder, en Frans De Buyscher rekende do som van 3,204 guldens en vier stuivers voor fourrago (Zie bovenge meld register nr 255, in het Stadsarchief). Jarenlang bleef de voorloopige brug over den Dender liggen, hetgeen ïle scheep vaart ernstig belemmerde, daar, wanneer het water steeg, geen enkel schip doorkon. Den 15 Floreal jaar IX waren de Sinte Anna- en Vischmarktbru^gen Lij de krijgs- overlieid nog steeds aangeduid als ponls dormants bovendien dreigden beiden in duigen te vallen. Hadden de Republikanen de namen der straten onzer stad onveran derd gelaten, zulks was evenwel het geval niet voor de Sinte Annabrug. In de ofii- cieele stukken word ze betiteld met den naam van pont de Lodi als herinne ring aan het berucht kamp van Lodi, door Bonaj arte opgeslagen. (Zie rekeningen jaar X, 8 floreal). De bevolking hield echter nooit op, den naam der II. Moedor Anna aan de gezegde brug te geven. Aalst zat in de schulden. De stadsinkom- sten bedroegen 11587.20 frank, en den 8 Floreal jaar X slechts kon de schipper J-B. Noy met moeite aan zijn geld gerakpn pour livraison dos sapins aiant servis u pour la reconstruction du pont incendic (i par les Anglais lors de leur retraite. Bevonden zich in 't zelfde geval Pietcr dc Bolle, Antónius Heyvaert. J.-J. Hoff man, J. de Trooster on de weduwe van Raffelgem. Eindelijk in Thermidor jaar XI komt de landmeter J.-B. Segers de plans der twee bruggen opmaken, en kort daarna ver schijnt in de Gazette van Ge.8 Jiet volgende Bericht Waah8CHOuwii\«i: MAIRIE VAN AELST. c Den Maire der stadt Aelst, arromiis'-a- ment van Dendermonde, departement van de Schelde, voorkomt het publiek, dat, op den öe" thermidor lle jaer der Heim- u bliek, ten twee uuren van den naurniid- dagh, voor hen, 't zyuder gewounlycke zittingplaotze, publieckelylc ende aen de <i minst biedende de naesto, zal geproco- <i deert worden tot de aenbestedinge van ei het maeken voer twee draeyende bruggen op de riviere den Dender binnen de ge- zeyde stadt, de eene gelegen op de vaert, n van ouds genaemd Sainto Anna Brugge, u en de andore .'degen op de Vischmarckt. Degene die tot de gezeyde aenbestedinge gaedinge hebben, konnen hun, te rekenen van den 29 Messidor, elfde jaer (de zon dacgen uytgozondert) ter secretariate van de mairie stadt Aolst aenbieden, alwacr de conditiën van acnni minge 'L Elckx inspectie zullen berusten, van den twee :t tot den vyf uren van do naermiddagh. Godaon ter mairie van Aelst, den «.12 Messidor, elfde jaer der fransche Republieke. Van Boterdaelo, maire. Don 4 Fructidor jaar XII werd liet werk door d' n ondernemer J.-O. Michiels aanbe steed voor de som van 7,880 frank, bedrag hetwelk hij den 23 Messidor van 't zelfde jaar ontving. (Rekeningen jaar XII). P. V. N. STAD AELST. Lange Ridderstraat. Zontlax B 1 Fubrnari 191» opening van den Men schaatst alle dagen 's morgens van 9 tot 12 uren 's namiddags 3 6 's avonds 8 11 Van 6 lot 8 uren CONCERT door groot Groote prijs in de Wereldtentoonstelling van Brussel 1910 Eenig in België. Ingang- 30 centiemen. In hel Programma van 10 tot 16 Feb. 1912 de indrukwekkendste film welke tot heden is te zien geweest. AU PAYS DE TENÉBRES, IN TIET LAND DER DUISTERNIS. Groot Sociaal Drama, Wijinliossehen. Het aanleggen van wijmeniers schijnt door de landbouwers weinig of niet gewaar deerd te worden, nochtans werpt deze teelt groote, zelfs buitengewone winsten af. Immers op lagen, bijna onbruik- ba'ren grond, nat cn onbebouwbaar voor andere gewassen, kan men rijke oogsten van wijmen b komen. en wat meer is die teelt eisebt bijna geen werk, tenzij des Zomers wat kuischon, wieden btvken, als de wijmenslruiken nog jong zijn. Wij mogen dus zeggen dat veel landbouwers ronde sommen kunnen verdienen zonder kostelijken tijd en grond te moeten gebruiken. De wijmen brengen jaarlijks 1400 fr. gemiddeld per hektare op, on dat op grond waar gecne planten tieren. Men dient enkel de bemesting goed in acht te nemen. Sene goede onderhoudsbemesting ware volgens ons per hektare 2000 kgr. kalk, 1000 kgr. ijzerslakkon, 500 kgr. kaïniel, 300 kgr. nitraat. Natuurlijk mag men de scheikundige samenstelling niet uit bet oog verliezen. Slik bemes ting onder vorm van nitraat- vooral zou jaarlijks moeten toegediend worden, aangezien de wijmen eene groote hoe veelheid dier voedstof noodig hebben tot het vormen van bladeren en stengels. Daarbij zal eene degelijke nitraat- bemesting' dc wijmen vooruitbelpen en beter bestand maken tegen de insekten, bijzonderlijk tegen de bladluizen en wijmeDkevers. Ernstige proeven bewijzen dat ten volle. P. N. Bh ei* nog een Paus?" was de vraag die, over eenige. dagen, te Rome, een protestant aan een voornaam priesler kwam stellen. Maar zeker, mijnheer, was liet antwoord, sedert de H. Petrus hebben de wettige Pauzen zicli altoos elkaar opgevolgd, volgens de vereischte kerkelijke benoemingen, en thans is Pius X, opvolger van Leo XIII, de wet tige Paus van Rome. Welnu, was het antwoord, dan wordt ik katholiek en laat mij doopen met al de mijnen. Luther heeft verkon digd, dat na hem er geen Paus meer zou zijn, Luther heeft dus gelogen, Luther kan dus.de profeet Gods niet geweest zijn. En hij deed wat hij zegde. Vóór 1870 riep de IIoogepriester van het liberalism, Piet Van Humbeek, triomfantelijk uit Het katholicism is een lijk, dat op den boord van zijn graf ligt, wij moeten het er in schop- pen Piet Van Humbeek loog. Het graf wachtte hem liet loerde op het liberaal ministerie, dat België verdrukte, Ab indien de liberale volgelingen dier liberale godsdiensthaters zoo recht zinnig waren als die protestant Zij konden ook wel zeggen Van IIuin- heek loog de liberale gazetten, die ik lees, liegen mijn liberale leiders liegen ik wil niet medeplichtig zijn aan hunne leugens, ik word op- nieuw katholiek, rechtzinnig, volgens hel doopsel dat ik ontvangeu heb wat zouden er weinig liberalen zijn Mislukt. Te Elbeuf in Frank rijk, is do uitbating der gaz door liet stads bestuur, in handen van socialisten, geheel. De stad is er zoodanig in de schuld geraakt dat de Socialist-Burgemeester uit schrik zich onlangs van liet leven beroofde. De stad beeft nu beslist liet eigen beheer to laten varen en de gaz door eene maatschap pij te laten uitbaten, mits eene vergoeding voor do stad Dit is veelal het beste stelsel. Het eigen beheer beteekent zelfs niet veel wanneer liet lukt, want liet vergroot bet personeel der openbare besturen ei: geeft aan dit eene raaclit, die alle vrijheid aan de burgers ontneemt. Er moet enkel gezorgd worden dat, wanneer steden en gemeenten eene vergunning toestaan aan eene uitba tende maatschappij, deze goede en gunstige voorwaarden stellen, zoowel in 't voordeel der verbruikers als van de stads- of ge meentekas. Een duivel. Een vrouw, die gaarne prult, Een vrouw, die gaarne krult, Een vrouw, die gaarne lult, Een vrouw, die drinkt en smult, Een vrouw, die gaarne stoeft, Een vrouw, die gaarne poeft, De bel is daar 't gezin Een duivel woont er in. lifen engel. Een vrouw, die gaarne werkt, Haar echtgenoot versterkt, Haar kinders gadeslaagt, Niet babbelt op de straat, Die trouw ter kerke gaat, Gekleed is naar heur staat, Een hemel is 't gezin Een engel woont er in. De kracht van den Olifant. In een cirkuste Berlijn heeft men de evenre digheid willen weten tusschen de kracht van den olifant en die van den mensch. In den grond werd stevig een manometer vastgemaakt, die tot 20.000 kilos kon wij zen. Met taaie kabels over den kop, werd een vijfjarige Indische olifant er aan ge spannen cn die trok gemakkelijk 2.800 kil. Met een twaalfjarigen, sterker gebouw den olifant ging de proef zonder zichtbare inspanning van net dier, tot 5.000 kilos. Dan nam men de proef met 80 mannen, doch het was niet voldoende; men moest er m g 10 bijvoegen om de trekkracht van 5.000 kilos te bereiken. Zoodat de olifant ruim 90 maal zoo sterk is als do mensch, zijn meester. ®l Was verdiend. Een priester spoedde zicli om een klaar staande trein niet voor zijn neus te zien vertrekken. Vlug.binnen gewipt, maar... alle plaatsen zijn bezet. Neen toch naast een dik lieer- schap was nog eene plaatscr lag ecliter een reiszak op. Bezet vraagt de priester. Door mijn vriend, bij komt dadelijk. Ge zult eene andere plaats moeten nemen. 'lt Zal eene andere zoeken zoodra uw vriend terug is. De trein rijdt weg. Ei* komt geen vriend. Helaroept de priester een beambte toe, grijp dezen reiszak. Iemand, die zoo juist afgestegen is, heeft hem laten liggen. 't Is de mijne roept vol schrik bet dikke heerschap... To laat hij vloog bet venster uit. Of er gelachen werd. Mijnwerkers Congres. Op bet laatste congres të Charleroi gehouden werd er breedvoerig gesproken over da socialis tische syndikaten en ook benijd dat do katholieke werken van dien aard veel beter zijn ingericht en jaarlijks aanwinnen, omdat deze goed bestuurd worden. Een der socialistische sprekers bekende daar onder anderen «Met spijt moet ik bestatigen, dat in de streek van Charleroi, de syndikale bewe ging der socialisten achteruit gaat. •Te Gilly, ter oorzakc van de oneerlijk heid (oh!) van een der bestuurders, hebben twee duizend leden bet syndikaat verlaten.' In elke yereeniging moet een ernstig toezicht gehouden worden. Het is immers bij gebrek aan oen degelijk toezicht dat de beweging der socialisten achteruit boert.» En een andere zegde «Vele bestuurleden der socialistische syndikaten zijn meer bezorgd om hunne populariteit te bewaren, dan wel om den groei en den bloei der vereeniging to be- hartigep. Daar moet volstrekt verandering komen. Bij deze woorden moeten wij niets bij voegen, ze zijn klaar genoeg, iedereen kan oordeelen, nu zij zelf bet bekennen en openlijk aanklagen. Ziedaar die mannen, die maar altijd stocfien over liunne opoffering, hunne on baatzuchtige liefde tot liet volk.! Werklieden, opgepast, laat u niet beet nemen door sciioone beloften, en vereenigt u in kristene syndikaten. Lastenbetalers een oog- in 't zeil De katholieke scholen st aan ge weldig in den weg der liberalen on socialis ten. Dus zoodra zi j cr zullen de macht toe hebben, zullen ze die wel niet radikaal afschaffen, maar zij zullen liet derwijze re gelen, dat hun bestaan onmogelijk zal wezen. Maar wat zal 't gevolg zijn voor de las tenbetalers Meer dan 600.000 leerlingen volgen bet vrije onderwijsverdwijnen die scholen, al die leerlingen loopen op straat. Nieuwe scholen zullen er dan door Staat en Gemeenten moeten gebouwd worden, bemeubeld onderhouden en nieuwe onder wijzers en onderwijzeressen benoemd. Berekend tegen den prijs die de officieele scholen hedendaags kosten, zou eene uit gave van ruim 100 millioen vereischt worden. Maar zie hiermeé hekommeren de geuzen zicli bitter weinigals ze maar priesters, kloosterlingen, cn al wat katholiek is, kun nen den duivel aandoen en dan mag het zoo- zeel milliocnen het wil en zelfs een milliard kosten. Hun doel is immers Weg met de kloos ters I Weg met de priesters Weg met den Godsdienst cn zijne oefeningen in de ker ken En de vrjjhoid dan Wel die be houden ze voor hen alleen... En liet land ruineeren, wel or zal toch nog genoeg over* schieten om bun moederskindje deugd te doen... Wie herinnert zich niet de school- enkwesten der ongelukswet van 1879 ?..Dit zou onder de oogen der kiezels moeten ge bracht worden zonder verwijt opdat zij er ernstig zouden kunnen over nadenken voor (len PaiiH. Plaatselijk Comiteit der Dekenij van Aalst, onder bet Eere-Voorzitter schap van Z E. H. Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken en den beer Graaf Caraiel Liénart, en het Voorzitterschap van den lieer Graaf Eduard Glénisson en den beer Baron Lodewyk de Béthunc. Opbrengst der vorige lijsten fr. 1246,00 Zesde inschrijvingslijst St. Jozefs-College, Aalst, fr. 100 Samen fr. 1346,00 Men kan ook de inschrijvingen zenden aan een dor Leden van bet Comiteit of aan liet Bureel van ons blad, den Secretaris van bet Comiteit M. Petrus Van Nuffel, Sinto Annastraat, 26, Aalst., of aan M Joris Van de Putle, Penningmeester, lid van den Bond der Belgische Dagbladschrijvers, Schoolstraat. 14, Aalst. OPENBARE VERGADERING van den Op I>ijiis<l:«;£ 1 9 Fflx-Uitri aanstaande om 5 1/2 uren namiddag in de gewone Zittingzaal, ton Stadbuiz). DAGORDE 1. Gemeentebelastingen op liet cada- straal inkomen. Vernieuwing. 2. Spaarkas, Rekening 4 011 en Begrooting 1913. 3. Herstelling van den voorgevel van een oud gebouw in de Lange Zoutstraat. Grot vï»ii O. L. Vrouw vau l.ourdeM, i. Mijlbeek. Zondag 11 Februari, verjaardag der 1° verschijning van O. L. Vrouw aan Bernadet. Om 3 ure Rozenkrans Sermoen door den E. P. Stracke. Vereering der reliqui. Okegem. M. Baron Lod. de Béthunc komt van wege den Heer Minister van Spoorwegen, den volgenden brief te ontvangen Mijnheer de Baron, Het verheugt mij u te melden, als gevolg op uwe dringende voetstappen, dat ik be sloten heb een postoverdraagkantoor te Okegem in te richten. Aanvaard, enz. Get. do Broqueville. Ken Hctirijven over Bel li gisehe werkkrachten voor Duitsohland n, moeten wy, uit hoofde van plaatsgebrek tot ons volgend zondagnummor vorschuiveil. Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. -- Aan onze lezers. Zater dag 10 dezer maand, Opening Nieuw- straat, 57,te Brussel,der groote succursaal der firma Palmyre VAN COPPENHOLLE Linnengoederen voor daraen en kinderen. U. S. AALST. liet Theater Ghandakt - Couutoiiü, wier Vertooningen al hier wij hebben aangekon- digden die niet zullen missen door 't publiek gewardeerd te worden, is tor Groote Markt opgeslagen Het zal zijne eerste Voorstellingen aan vangen Zondag aanst 11 Februari, om 3 ure 's namiddags en 's avond om 8 1/2 u( Alle avonden zal er Voorstelling zijn om 8 1/2 ure. Goocheltoeren, equilibrist, muzikale clowns, gedaanteverwisseling van Fregola, telloorbrekers, enz., enz. 't Is bet familie-spektakel bet meest aanbevelendswaardig en liet vi.rmakelykste. Ganscli Aalst zal dit spektakel willen gaan zien TE AALST. Kleine oorzaken. Groote gevolgen. Een sprankel vuur steekt eenen grooten brand aan zoo ook bereidt eenc verwaarloosde rugpijn, lang zamerhand den dood. Den 20 Januari 1904, zegde ons IV!0 Wal- graaf, Ledebaan te Aalst «Sinds zes jaar was ik zeer ongelukkig want de vreeselyke nierpijnen lieten mij geenen oogenblik met rust. Ik bad overvloedige zweetingen, naclitmerriën onderbroken mijnen slaap. Reeds van 's morgens was ik afgemat en vermoeid; soms had ik zulke lievige be- dwelmingen dat ik niets meer rondom mij zag cn ik was verplicht eenen steun te zoe ken om niet te vallen. Ik bad moeite om zelfs liet kleinste werk te doen. Ik vond geene beternis, totdat ik de Foster Pillen nam, verkocht in de Apotheek De Valke neer to Aalst. Van af de eerste dagen deed zich eene groote verandering voor, de pijnen vermin derden stillckens aan alsook de kwalen en na drie weken verpleging voelde ik niets meer. Den 14 April 1910, voegde Me Walgraaf er bij «Ik ben zeer gezond en werk zon der moeite sinds de Foster Pillen mij van al mijn lijden verlostten. Wanneer de nieren niet goed werken zijn de gevaarlijkste inwikkelingen langs liet hart te vreezén Men moet zich dus op tyd verzorgen. De Foster Pillen zuiveren en versterken de nierweefsels en met de wa tertoestellen te herstellen doen ze al de oorzaken der vergiftiging en verzwakking uit 'tgestel verdwijnen. In alle apotheken in 't algemeen Eisclit, de handteekening «James Foster» 3,50 fr. de doos, 19 fr. do zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsclie apotiieek van Ch. Delacre, 6-1 Coudenbergstraat, Brussel. (2)

De Denderbode | 1912 | | pagina 2