Donderdag 15 Februari 1912 5 centiemen per nummer 658,e Jaar 4463 van de Stad an 't Arrondissement van Aalst rij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Belastingen. Zondagrust. Het ABC der bemesting. Leer lachen. EEN EN ANDEIt. Dit blad vorschgnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- 9tiiag van len volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor l(» Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij G. Van de Putte-Goosaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen Op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen hij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën lit blad. uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van cuiQua sul;»». Aelst, I 4 Februari 1!> I 2 Onze tegenstrevers en bijzonderlijk de roode en groene socialisten hebben reeds meer dan eens aan onze Katholieke Re geering het verwijt toegebracht, dat zij, in zake van erfenis, niet genoeg lasten eischt ten voordeelc van den Staat, en ook dat zij weigert de mobilaire waarde on actiën te belasten. Dat zij die niets bezitten er meê instem men is licht begrijpelijk, maar of zij, de lastenbetalers, er zich zouden in verheu gen blijft te betwijfelen. Men heeft voor 't heffen van lasten het Fransche stelsel aangeprezen, namelijk op het vermoedelijk inkomen, maar het laat 't bedrog toe op grootc schaal zon der dat men het gewaar wordt of gemak kelijk kan ontdekken. Moest men in België lasten betalen op den voet lijk in Frankrijk, dan zouden wij meer dan het dubbel betalen van beden. Ja, dan zouden onze belastingen geen 300millioen opbrengeu gelijk heden, maar 600 millioen. In België zijn de belastingen bet kleinst, vergeleken bij die van andere landen en het is onbetwistbaar dat dit zeer meehelpt tol voorspoed cn volks welvaart als 't volk onder de lasten niet verpletterd wordt. In 1884 beliepen de uitgaven tot 222 millioen en beden zijn ze geklommen tot 670 millioen. Wat bewijst dat Het bewijst dat zonder nieuwe belas tingen te slaan, 's lands voorspoed meer inkomsten heeft verschaft en dit is wel het bewijs van den grooten vooruitgang die in België bestatigd wordt sedert 28 jaren. Die meerdere inkomsten worden dan weer besteed om 's lands voorspoed en volkswelvaart meer en meer te doen stijgen, dank zij het wijs beleid der Katholieke Ministeriën die zich sedert 1884 opvolgden cn de inkomsten gebruik ten aan nuttige werken en instellingen die de ontwikkeling bevorderden en handel, nijverheid en landbouw doen bloeien Van 's middags tot middernacht, cenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 Februari 1912, M. Ghysselinckx, Molenstraat. 93' Vervolg. Dat geloof ik wel, zei ze, en toch was ik er niet zeker van, want ik luisterde niet. Ik hoorde iemand praten en toen dacht ik dat ze heen gegaan waren. Herkendet gij de stem niet zei She- raingham, en Alice keek plotseling op. Daar had ze nog niet aan gedacht. Ik... ik weet 't niet, riep ze wijfelend uit. De stem... do stem Oh, ik weet het niet, maar ik geloof dat ik haar zou herken nen, als ik haar weer hoorde. Maar wist ge toen wie het was Ze schudde huppeloos het hoofd. Denk een oogenblik na, zei de advo- kaat. Zyt gij er zeker van, juffrouw Chal- loner, dat gij de stem niet erkendet gistere ren avond Volkomen zeker, zei Alice. Ik had er geen erg in. Doch zoudt ge haar herkennen, als gy haar weer hoordet Alice aarzelde even. Hare oogen bestu deerden scherp Gerald's gelaat, alsof ze bang was. Toen verhelderden hare trekken en keek ze weer naar Sheraingham. Ja, zei ze Ik ben er zeker van, dat ik haar herkennen zou. Do winteravonden zijn lang en schijnen veel landbouwers vervelend. En noch tans zouden zij die ellenlange uren heel nuttig en aangenaam kunnen doorbren gen met allerlei lezingen en berekenin gen over hun bedrijf Dusdoende zouden ze met meer genoegen en tevens met meer profijt kunnen boeren, 't Is immers eene onomstoolelijke waarheid, dat er nog altijd landbouwers gevonden worden die, in zake van bemesting en dieren- voeding, wezenlijke verkwistingen doen. Onwetende landbouwers zijn van eenen anderen kant niet zelden gemakkelijk over te halen, wanneer het er op aan komt hun oen of andere nieuwigheid op te draaien, en zoo zijn zij dikwijls de eerste slachtoffers van zwendelarij en geldklopperij. De middelen tot leeren ontbreken nochtans niet er bestaan landbouwbrocliuren en landbouwbladen in overvloed en tal van praktische voordrachten worden jaarlijksgedurende de wintermaanden heel het land door gegeven om de boeren over hunne belangen in te lichten. 't Is ook met dit inzicht dat wij dees artikel schrijven, dat men, zooals het opschrift aanduidt, het A B G der bemes ting mag heeten. Men weze wel doordrongen dat niets van niet komt. Wii men dus voel en schoone planten winnen, men moet hun het noodige voedsel verschaffen door bemesting. Onder de stoffen, die bijzon derlijk onze aandacht verdienen noemen wij stikstof, fosfoorzuur, potasch cn kalk. Die stoffen ontbreken daarom niet in alle gronden en voor allo planten in dezelfde evenredigheid. Ten andere, het is een gekend feit dat de vlinderbloemige planten, klavers, luzerne, boonen, bet vermogen hebben de vrije stikstof der lucht te benuttigen. Daarbij komt het dat die planten zulk eenen goeden stoppel nalaten. Voor de andere vruchten moet de stikstof teruggegeven worden door bemesting, evenals fosfoorzuur, potasch en kalk. Door bet gebruik van stalmest, geeft men gewis een gedeelte der ontnomen bestanddeelen terug doch die hoeveel heid is ontoereikend en de landbouwers ondervinden het maar al te veel. De stalmest dient dus volledigd te worden door het gebruik van scheikundige mest stoffen. Aan welke zal men de voorkeur geven ziehier ons antwoord Voor de stikstof verkieze men liet zwavelzuur ammoniak. Die meststof bevat ruim 20 ammoniakale stikstof En toch kunt ge u nu zynen naam niet herinneren Zij schudde het hoofd en fronste een weinig de wenkbrauwen. De gedachte aan de stem, die ze in het gangetje had hooren fluisteren, liet haar niet met rust. Waar had ze haar meer gehoord Wiens stem was het Waar had ze haar do laatste maal gehoord Ze had het gedacht dat zo haar goed kende, dat ze haar kort goleden nog vernam, en toch kon ze zich niet herinne ren waar. Ongeduldig keek zo op. Oh, neen, ik kan hem mij niet horin- neren, zei ze, en Sheringham leunde achter over, zijn potlood met snelle, zenuwachtige bewegingen om en om draaiend. Lord Croft boog zich over de tafel heen. Sheringham, ik moet het haar vertel len, riep hij onrustig uit. Ik had liet lang geleden reeds moeten doen, en mag nu niet langer aarzelen. Hij keerde zich met eene snelle beweging tot Alice en keek haar aan. Alice, ge moet mij veel vergeven, zei hij. Ik ben een lafaard geweest. Vergeef me, Alice ik ben voor het eerst myns levens bang geweest bang om u te ver liezen Ze keek hem diep in de oogen. Ilaro bleeke lippen bewogen zich, zonder dat er eenig geluid over kwam. Ik weet niet wat ik te vergeven zou hebben, zei ze langzaam, behalve... die vrouw... En die vrouw was niet mijne echtge- en door hare regelmatige en aanhouden de werking heeft zijiongeveer den zelfden invloed als stalmest} met dees verschil dat zij wat snellerjliare werking doet gevoelen. Om den gipnd aan fosfoorzuur te verrijken gebruikë men bij voorkeur op drooge gronden {superfosfaat en op vochtige staalslakken. Wat de potasch betreft, daarvoor kan men kiezen tusscherfwkaïniet met 12,50% potasch, ehloorpotascli of zwavelzuur potasch, beide met oégeveer 50 °/0 water vrije potasch, op weiden en klaver zal men gewoonlijk besfcjkainiet gebruiken op graangewassen Wen rapen chloor- potasch op aardapg^ls, beeten, zwavel zure potasch. Dit zijn al meststoffen die hunne proeven gedaan liebnen, en om hunne gunstige werking boog gewaardeerd worden. In alle geval is de landbouwer zekerder goede uitslagen te bekomen dan door het aanwebden van sommige nieuwsoortige produiten, die wel eens in prospectussen hoog opgehemeld wor den, doch wier grootste verdienste bestaat in geld te kloppen op den rug van den verbruiker. William. Een ürieksche geneesheer verklaarde dat lachen noodzakelijk is voor de ge zondheid, omdat daardoor de milt, die daaraan behoefte schijnt te hebben, ge schud wordt. Trouwens ook onze geneesheeren zijn eenparig van gevoelen dat lachen, uit gezondheidsoogpunt beschouwd, volle aanbeveling verdient. Alleen onder bet eten mag niet gela chen worden, uit vrees zich te verslik ken. Ziehier de reden Achter in onzen mond komen twee buizen door de eene, den slokdarm, glijdt het voedsel naar de maag, langs de tweede, de luchtpijp, gaat versche lucht naar de longen. Het kleinste stukje voedsel, dat in de luchtpijp verzeild geraakt, verwekt vree- selijke benauwdheden en kan zelfs de verstikking en den dood veroorzaken. Telkens weer komen wij bij 't bestu- deeren van het menschelijk lichaam tot de overtuiging, dat de Schepper een wonderwerk verrichtte en voor alles heeft gezorgd alles is voorzien, ook hier. Om te beletten dat er andere stoffen dan lucht in de longen dringen, hebben wij achter in den mond een klein dek- noote, riep Lord Croft snel uit. Zy noemde zich Charlotte Russell, doch haar naam was Fanny, niet Charlotte, c-n ze loog u wat voor. Charlotte stierf acht jaar geleden in Cape Town, terwijl ik... terwijl ik... Hij zweeg. Sheringham sprong van zynen stoel op. Zeg haar de waarheid, Gerald, zei hij. Zeg haar waar ge waart en waarom. Alice zag, hoe een pynlyke blos naar Gerald's gelaat steeg en weer wegstierf. Ja, ik moet het u vertellen, zei hij schor. Gemakkelijk valt het mij niet, ging Lord Croft na een oogenblik van stilte, voort. Ik had lang goleden reeds plan het u te zeggen ik wist, dat ik er den eenen of anderen dag toe zou mooten komen maar ik was een lafaard, ik was bang u to zullen verliezen. Nu moet ik sproken. Sheringham sprong haastig op. Ja, zei hij. Go moet. Ik zal even met mijnen klerk gaan spreken. Ge kunt haar in mijne afwezigheid de gansche geschiede nis vertellen. Alles zal wel terecht komen. Hij nam zijn tasch op en keek Alice aan. Doch zij keek niet naar hem. Zo wachtte wachtte met een vreemd gevoel van koude in het hart op de geschiodenis, die Lord Croft to vertellen had, wachtte met liefde in haren blik, terwyl zo zijn gelaat bcstudoerde. Hij begon plotseling, terwyl Sheringham het vertrek verliet. Het is waar, dat ik getrouwd geweest seltje, slotklep geheeten, dat de luchtpijp sluit zoodra wij beginnen te eten. Als wy nu lachen, beletten de spieren die daardoor samengetrokken worden, bet neervallen van het klepje, zoodat de luchtpijp open blijft, tot groot gevaar voor den lacher. Niet enkel de geneeskundigen zijn voor het lachen, ook de opvoedkundigen en de wijsgeeren zijn er voorzij spreken echter niet van de lichamelijke voordee len van het lachen, maar wel van de zedelijke. Een vrouw met een zuur gezicht, een meisje met een wijsneusje zijn onbe haaglijk, omdat het al gal en azijn is wat van haar komt. Een open en vriendelijk gelaat, met immer lachende oogen, is een spiegel van goedheid en inwendigen vrede. Een gulle lach in de woonkamer is beter dan de schoonste muziek hij boeit den man en bindt het kind hij maakt 'de ziel uit van een tevreden huiselijk leven. Gij ziet dus, dat er geen enkele reden bestaat om niet naar hartelust aan uw opgeruimd gemoed lucht te geven. En daarom zingen wij Leer lachen Lachen is gezond, Het sterkt het hart, en longen, Het dient den geest tot steun en stut Lach dus tot u de lever schudt, Zoo vrij ais ongedwongen. Leer lachen Lachen is als wijn, Het doet den bloedstroom snellen. Aan welke kwaal g'ook laboreert. Geen dokter, die zoo snel cureert En u eer doet herstellen. Leer lachen Lachen is probaat, 't Verdrijft de muizenissen 't Is als de spons, die van 't gelaat, Waar zorgen - op te lezen staat, De rimpels weg doet wisschen. Leer lachen Lachen is als goud. Dat 's levens smart leert dragen Hot is de roos, die 't kruis omwindt, De dauwdrop, die 't neerslachtig kind, Met lafenis komt schragen. Leer lachen Lachen is als goud. Goud, dat slechts ligt voor 't grijpen, 't Is als de zonnestraal, wier gloed De knop doet zwellen, bloeien doet, Tot schoone vrucht doet rijpen. Leer lachen Lachen is een schat, Dien niemand hoeft te derven Weg dan met troosteloos geween, En lach zelfs door uw tranen heen, Dan leert g'eens lachend sterven. ben, zei hij, en dat ik Charlotte Russell huwde. Dat gedeelte van hetgeen die vrouw u vertelde is waar, doch mijne vrouw stierf acht jaar geleden, zooals ik reeds zei. Kunt ge u voorstellen, dat ik u gevraagd zou hebben mijne vrouw te worden, iüdien dat tusschen ons gestaan had En toch weet de hemel, Alice, dat ik u een bijna even groot onrecht heb gedaan. Ik had er het recht niet toe, u te vragen mijne vrouw te wor den ik had er geen recht toe. Hij zweeg en steunde het hoofd op de hand, cn bleef een oogenblik zwijgend zit ten, met doffen blik op de kale tafel kij kend. Alice stak hare hand uit en greep de zijne. Waarom vroeg zo. Hij koerde zich vlug om. Dat zal ik u zeggen, zei hij, maar ik zal bij liet begin beginnen van den tijd, dat mijn vader stierf, af. Go weet natuurlijk dat hy een jongere zoon was, en nooit ver wachtte den titel te zullen erven. Er ston den zoovele levens tusschen hen, en toen hij met schulden beladen en in groote ar moede stierf, schenen er in Engeland in 't geheel geeno vooruitzichten voor mij te zijn. Evenals andere mannen had myn vader zeor onverstandig gehandeld en mij geen beroep doen kiezen. Hij had altijd ver wacht, dat ik- het geld van een oom erven zoudoch die oom hertrouwde en vermaak te alles aan zijne vrouw, zoodat de toekomst er na mijns vaders dood zeer duister voor mij uit zag. Jonge lieden zonder geld is aila ISi'ustel wordt gek. Ver leden jaar heeft men 286 personen opge nomen, met waanzin geslagen. Het alcoolism levert 11 gevallen, 't Is tus schen de 26 a 46 jaar dat de meeste gevallen zich voordoen men telt ook een zeker getal kinderen van 5 tot 15 jaar oud. Het schijnt dat men, wanneer men eens 85 jaar achter den rug heeft, men niet meer moet vreezen zot te worden ten andere, na 50 jaar worden de gevallen zeldzamer. De blauwe en roode kartelisten zijn ver van 't accoord te zijn over A. S. De liberale Journal de Liège ver klaart zich nog altijd hoogst vijandig aan't Zuiver Algemeen Stemrecht op 21 jaar en zelfs op 25 jaar. Het liberaal orgaan zegt Het is niet hetzelfde in ons nijver- heids Walenland, waar het Zuiver enkel aan de socialisten voordeelig zal zijn, welke het do meesterschap zal geven in vele gemeenten. - We meenen nog altijd voort dat de liberale Kamerleden met het Z. A. S. aan te nemen, voor de gemeente, zich hebben laten beetnemen, want het kan ons daar niet anders doen dan kwaad.» Zoo. zullen vele liberalen er_ ook over denken moest het eens zoo verre komen dat de Kartelisten overwinnen. F'eiie waansclmwuig. De katholieken zijn waarlijk soms al te groole goedzakken. Er bestaat een Institut Solvuy en oppervlakkig gezien moet dat eene weldadigheidsinrichting zijn werkelijk is bet een liberaal werk. Vele katholieken maken deel van de een# of andere afdeeling in dat Institut liet volgende dat de hoofdopsteller van de Flandre libérale schrijft moet die katholieke goedzakken doen nadenken. Sprekend van liet werk 'der voordrach ten zegt die man Men mag zeggen dat het Institut Solvay een buitengewoon grooten dienst daardoor bewezen heeft aan de liberale partij Wanneer zullen alle katholieken toch eens overtuigd zijn dat zij altijd de din- dons de la farce zijn als zij met liberalen samenwerken U/.elarij. Vriend lezer, vraagt Het Fondsenblad hebt ge in den kindertijd niet gezongen van d' Ooievaar is weergekomen. Hebt gij hem nog niet vernomen Klep, klep, klepperdeklep intrede in de groote wereld ontzegd, dus besloot ik mij naar het buitenland te bege ven en daar onder een aangenomen naam werk te zoeken. Ik verkocht alles wat ik had, veranderdo van naam en verdween. Het duurde echter eenigon tyd, voor dat ik Londen verlaten kon. Verschillende wettige redenen hielden mij terug; doch ik huurde onder mijnen nieuwen naam van Gerald Bayno kamers en woonde daar voor ieder onbekend, behalve voor mijn advo- kaat. Terwyl ik dus wachtte op de regeling mijner zaken, ontmoette ik do vrouw, dio ik dwaas genoeg was, tot mijne echtgenoo- te to maken. Het was oen kléin ding ze kwam ray too als een ongelukkig, donker, harig, half verhongerd kind voor, alleen, evenals ik, zonder vrienden, en even ellen dig als ik. Hoe dwaas kan een man zijn, waar het eene vrouw betreft! Ik was zulk een groote gek, als iemand maar durft to deu ken. Charlotte Russell bedroog mij zoo vol komen, alsof ik eenen onnoozele jongen geweest was. Ik ontmoette haar op oen avond toevallig toen ik huiswaarts koerde. Het was een donkere, koude nacht, terwijl een vochtige wind door de straten blies. Ik zie Totten ham nog voor me, zooals het er dien avond uitzag. Wolk een afkeer had ik van de ge- heele omgeving, waarin ik toen vertoefde (Wordt voortg#e#t.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1