Aalslersclje Politieverordeningen DITJES en DATJES. Zondagrust Aalst. Kieskronijk. Nieuwjaarsgiften Rechterlijke Kronijk. Vrijspraak. Overlijdens. Allerhande nieuws. in 1700. Dc boeken van ordonnantie'politique» berustende in ons stedelijk archief, laten den navorscher toe, een duidelijken blik te werpen in het leven der Aalstenaars binst de achttiende eeuw. Elke bladzijde toch is de weerspiegeling hunner zeden, driften en gewoonten. Het valt voorzeker niet in mijn bestek, hier met breeden penseelslag een weidsch tafereel te malen van het leven onzer voorvaderen, minder nog het recht- en politiewezen der voor malige keizerlijke stad breedvoerig te ontwikkelen. Daartoe is de plaats, ons gegund, te beperkt. Spijtig, hoogst-jam- mer, dat de stad Aalst tot nog toe geen archivaris heeft, die onze lezers zou kun nen ter hand stellen hoogervermelde Boecken,» vier in getal, en Boeck met den ïfaireverschillige Schepenboeken en inzonderlijk de keure van graaf Lodewijk van Ne vers, in 1330 aan de Aalstenaars verleendhij zou onze weetgierige stads- genooten ook kunnen aanduiden de reke ningen der Baljuws, te Brussel, en «7 Boeck van sententiën,» 1531, te Gent. Mogo welhaast, naar het voorbeeld van andere steden, daarin verholpen worden, en vermelden we dus cenige korte veror deningen, «ten bretesque gepubliceert, Tot beteugeling der kwaadpoetserij van de jonkheid werden reglementen bij de vleet uitgevaardigd. Rekeningen, die tot in de XVIe eeuw opklimmen, vermel den telken jare diversche costen over eenen jaarlykschen toelegh over devoi- ren in het verhouden van alle ongemac- ken, dieaen do kercke souden connen voorvallen. Het was namelijk verbo den in de hoven te cruypen en fruyt te stelen, 't bestien jaegen, te bayen, te loopen met claetsooren, het colven, het schieten met pylen, tegen de liop- pesacken onder de waghe te waternise- ren, bedricgputten te maecken (1753), te spelen met slingers, t'uyt trecken van steenen mét leire lapkens, 't schieten - met kriecksteenen, het tuyschon ende - opdrayen met oorden (1757*), het sera minckel jaegen, 't werpen met steker- kens (1700), het trecken met de klop- - pers aen de huysen en alsdan wegh - loopende (1763) dit alles op straf eener boet van 3 ponden parisis, de ouders verantwoordelijk zijnde voor hun ne kinderen. Tot in 1S24 bleven die. verordeningen «in volle vigeur.» Tuk op avontuur en waaghals van aard, ging de Aalstenaar meenverf ge maskerd en bij avond gewapend uit. Van daar het verbod «te draegen fusiquen, pistolen ofte deghens» (1763). Gedurende de vastenavonddagen hadden vaak bloe dige gevechten plaatsmen liep met eortisaenstocken, blaesen, semelsacken ende waepens- (1764). In 1751 was het streng verboden zich te maskeren en met trommels te loopen, tot afweiren der straffen waermede wv schynen be dreyght iesyn; -ook de ballen ofto Jansingen -mochten niet geschieden,» ter oorzaecke van de herneminghe van de acrlbovinge.- Do boet beliep lot 20 ponden parisis. Verbod in geestelijke deren ie loopen. (1782). De vasten avonddagen van 1782,1703 en 1794 werd hoegenaamd geen vermomming toege laten. Een groot getal verordeningen tot het weren der bedelarij zijn gekend (1753- 1777)zij die de toelating hadden, moes ten op dc borst een schildeken, met stads wapen versierd, dragen. Maatregels wer den genomen betrekkelijk het reinigen der straten, het muilbanden def honden (1753) en het verlichten der voertuigen (1758). In 1758 rezen er menigvuldige klachten op tegen het nachtlawaai, zoo dat de vijf wijkkapiteins, met eenige hunner mannen, verplicht waren, nacht ronden in te richten, om te beletten «het grauwsaem schreeuwen ende roepen.» Bereids van in den jare 1753 sloot men vroegtijdig de drankhuizen, waar, tus- schen burgers en doortrekkende soldaten schermutselingen geleverd werden. Een nieuw reglement van 26 Pluviose jaar IV verplichtte de herbergen ten 10 uur te sluiten, dit op.boet van 30 stuivers en dry daegen collatie voor dese die de politie commissarissen souden insul- teeren.» Hetzelfde jaar moest elk, die na 10 uur op de straat was, voorzien zijn van licht; de overtreders trof eeno boet van 30 stui vers; slimmerikken, die zich voorzien hadden van eene dievenlantaarn, werden als verdachte personen in verzekerde bewaring gebracht. In 1726 was op de Garmeliclenvesten een kind te vinden gelegd. Eene premie van 20patacons werd uitgeloofd om do ouders ervan te ontdekken. Den 3 Juli 1752 gebeurde «groote ende onverdraeglyke straetschenderye in het afbreken met geweld van menighvuldige steene bancken, slaende ter straeten voor de Borgershuysen.» Belooning van 10 pa- tacons voor deze die de daders zullen aan brengen, «en hunnen naeme sal gesecre- teord worden.» Den 5 Januari 1759 waren diversche ongehoorde aenrandinghen voorgeval- len aen verscheyde personen 's a vents op de straele.» 25 patacons aan deze die dc aanranders kan aanwijzen. liet steken van zavel op de vestingen en «het schorsen van de gecapte boomen» wordt gestraft met 30 guldens boet, 1758. Degene die schiet met «earners, fusie ken, pistolen, enz.,» verbeurt zijn wapen en loopt eene boet op van 6 ponden pari sis. (1763) Behalve aan de leden der erkende gil- dehoven, wordt aan elk verboden het schietspel, genaamd «het walleballen,» ten einde te verhoeden het verzuimen van 't bijwonen der goddelijke diensten, eruit voortspruitende. Boet: 12 ponden pari sis. (1772'. In 1778 hebben de nachtridders het ge munt op de glazen der lantaarns, en in den nacht van 8 op 9 November 1778 was ter Pontstraat een reverbeire aan stukken geslagen. Boet 30 guldens en betaling van het beschadigde. (NotaActum int Col- legie, den 20 Nov. 1762. Alzoo de lan- teiren geetabliseert by decreet van haere Majesteyt van date 14 Oct, 1762 voor het meesten deel gestelt syn, soo wort geor- donneert dat het aensteken ende branden derselve sal beginnen met den 22 deser, twelcke sal moeten gebeuren ten vyf uur in den avont ende sal moeten branden negben uren ende soo voort, ingevolge het reglement hangende op de vierschaere van desen stadhuyse ter inspectie van eenieder ende waer naer geordt wort dat eenieder hem sal moeten reguleeren op pene van te incureren dc boeten by het selve decreet gestatueert (t Boeck van ordonnantie politique.Nov1702. lil dese maent hebben d'heeren magestraet van Aelst doen hangen alle ses huysen een lantaerne om 's nags ligt in te branden, boven nog een aen alle particuliere huy sen soo van prost, deken, canoninck, heeren advocaten, procureurs, etc. (Me morie van de remarcabelste geschiedenis sen De pachters der accijnzen waren ge zien den aard van hun ambt meerwerf beleedigd en bedreigd geweest. Die over treding kostte aan hem, die ze beging, 100 guldens. Wie niet betalen kon, onder ging het stellen aen den halsbant, pu- blicpuelyck met bannissement ofte selfs met geesselinge volgens de merite van de sacke.(1760.) Op Nieuwjaar- en Drie Koningen-avond klonken liedjes -tot faemschendinge van een ander.Men ging met die zangers niet zacht te werk, want zij voelden zich «stappans» bij den kraag gepakt en «in secure plaetse gecolloqueert.» (1789 Was insgelijks verboden «het heyme- lyk en frauduleus inbrengen van vrem- de hoeden.» (1752), Vanaf den 1 Sep tember 1790 hielden de stadshoofden eene bijzondere waakzaamheid op «het frau- den in de rechten op de bieren en het lossen aan de kaye van de bierschepen. De waard uitDen Groenen Ruyterze kere Moyersoen was suspect - eene ton bier gesmokkeld te hebben. Luister hoe het politieverslag luidde Wy hebben gesien dat den stal knecht van Moyer- soen om half vyf uren van den morgent aen d'herbergo gedopt heeft, dat den baos de deur opende, den lenocht daer na binnen gink en immediaet daer naer hooren rollen eene tonne. Aan valschmunters was ook geen ge brek den 16 December 1762 werd eene premie van 100 pistolen uitgestoken aan den ontdekker der -fabriquers ende dis- tributcurs van valsche speciën, halve y> souverynen, palmcroonen, schellingen, dobbele schellingen, als oock vyf stuy- vers stucken.» Een Jood, die zich met ter woon te Aalst vestigde, moest eene jaarlijksche belasting van 300 guldens kwijten. 1756. Den 26 Juni 1761 verscheen een plak kaat, verbiedende do uitspringende -goe- ten» aan dc huizen. (Op onze dagen han gen die er nog Binnen de brandtpaelen der stad mocht geen enkele nieuwe woning meer gedekt worden met -stroye ofte riet, die alsoo facileyck in brandt raeken, soo d'experientie noch onlanghs heeft ge leerd.» (1751). Petrus Van Nuffel. Verboden nadruk. Wordt voortgezet. Wijzer Meent ge dat De liberalen hebben uitgevonden dat de socialisten sedert eenigë jaren wijzer geworden zijn. Ziehier wat het Duitsche dagblad Sociaal-demokraatorgaan der roode hoofdmannen, schrijft Ja, wij zijn een gevaar voor den Staat, en voor de samenleving want wij willen zo afschaffen. Ja wij zijn de vijanden van uwen eigendom, van uw huwelijk, van uwen godsdienst en van uwe maatschappelijke orde. Ja, wij zijn revolutionnairen en wij zijn allen Com munards. Opgedragen aan de menschen, die met die gevaarlijke mannen, met die vijanden van maatschappij, huwelijk, eigendom en godsdienst, met die revolutionnairen arm en arm naar de kiezing trekken. KuchtAVfi'li. Op het bureel der Kamer is een wetsvoorstel neergelegd het nachtwerk in de bak kerijen afschaffende. Het verbiedt tusschen 9 ure 's avonds en 5 ure 's morgens door werklieden, vreemd aan het huisgezin van den bak ker, in de bakkerij te doen werken. Dat wetsvoorstel hoeft voor doel een nachtwerk te keer te gaan dat vele geva ren oplevert voor de baltkersgasten en ook voor de kalanten. Weet ge wie nu tegen dat voorstel verzet aanteekont Niemand anders dan het socialisten blad «Le Peuple» van Brussel, dat zegt, dat men door dat voorstel de socialis tische samenwerkende bakkerijen treffen wil. Maar daar is niemendalle van de wet - indien het voorstel wet wordt. zal voor iedereen gelijk zijn. Nu weten we waarom de socialisten al niet sedert lang zulk voorstel hebben neergelegd. H»llo IA! zoo niet geboerd. De liberalen van Gent hebben een goed les- ken gekregen van hunnen tegenwoordi- gen vriend, den socialist Ansecle. Zij meenden bij den keus een politieksken te voeren dat uitsluitelijk liberale belangen zou voorstaan, dat is den oorlog tegen de Kerk en tegen het Katholiek Gouver nement, en zoo de sociale en de werk manskwestie over 't hoofd zien. «Halt, jongens roept Anseele hun toe in Vooruit. Er is wat anders in 't spel Wij zijn voor alles socialisten en demo craten die oorlog voeren ook tegen het waterzooiken van de burgerij, van de rijken, de capitalisten. Wij hebben onze princiepen, wij hebben ons doelen die niet voor ons is, is tegen ons.» Verstaan, arme liberalen, die de ka stanjes uit het vuur moet halen voor de vriendjes, do socialisten Gij zakt immer dieper en dieper, libe ralen V Dnare Wiaaionnarisaen. Le Carillon, liberaal blad van Oosten de, schrijft over de Mission narissen in Congo onder andere Ik ben van degenen, die zeer recht- zinnig den geest van zelfverloochening, van toewijding en van zelfopoffering bewonderen van de Missionnaris en die naar Kongo gaan, zonder nevenbedoe- ling er spoedig een fortuin te verzame- len, of van uit het Afrikaansche land weer te komen met heele vrachten ivoor en caoutchouc of met de zakken vol goudschilfershun ideaal is niet vat- baar voor handelszaken en zij denken er niet aan het te doen dienén als bij- drage voor de stichting van financiëelo en nijverheidsmaatschappijen. Het is juist daarom datzoo de mis- sionnarissen niet bestonden, men ze zou moeten uitvinden, want indien zij er niet waren, zou men niemand vinden om de kleine Moorkens, die men wil herscheppen, wat op te knappen. Op dat punt zijn katholieken, libera- len ca socialisten 't akkoord 't Is schoon en we lgezegd Maar er zijn toch velo liberalen en so cialisten die liever zouden zien dat de Negers wild en onbeschaafd bleven, dan dat ze beschaafd worden door de Missi- onnarissen. Le Carillon en Le Matin van Antwer pen maken daarop eene eervolle uitzon dering. Werkmanskoepons voor den vreemde Het gebeurt soms dat de houders van heen- en terugkaarten «voor werklieden die tijdelijk buiten het land werken- terugkeeren lnngs een ander grenskantoor dan dat waarover zij uit het land gereden zijn. In dat geval moeten do reizigers in de grensstatic langs waar zij terugkomen in België hunne «niet geknipte» terugkaart vertoonen. Alzoo zullen zij in do statie een gewoon plaatsbewijs ontvangen voor enkele reis tegen half geldter bestemming gekomen geven zij hunne 2 kaarten aan den heer statieoverste die hun dan de helft van den prijs der bij de heenreis genomen reiskaart terugbetaalt. Voorbeeld Een werkman houder van eene reiskaart van Balegem, Dorp, naar Tourcoing langs Moeskroen (prijs 2,75 fr. keert terug langs Quévy. Ter statie Quévy vertoonthijzijneterug- kaart geldig voor den reisweg Moeskroen Balegem Dorp. Op die vertooning zal de statie Quévy de reiskaart stempelen en ze weergeven- met eone andere^gewaar, i-eis- kaart van Quévy naar Balégern-.»orp" legen naif geld, t zij tegen fr. 1,50. Bij zijne aankomst te Balegem Dorp geeft de werkman die twee plaalsbewij zen af aan den statieoversten die heiii de helft van den prijs der e -rste kaart terug betaalt te zeggen fr. 2,75 2, 't zij fr. 1,35. Prijskamp Guinard. Bij ko ninklijk besluit van 18 November 1911, is de 9® wedstrijd geopend tot de begeving van den prijs van 10,000 fr., ten eeuwigen dage ingestold door doctor Guinard en be stemd om overgemaakt te worden aan den maker van het beste werk of van de beste uitvinding voor doel hebbende den stoffelij- ken of verstandelijken toestand van de werkende klas, in het algemeen en zonder onderscheiding, te verboteren. De ongeletterden in het Fran- sche leger. Een liberaal blad schrijft: Het bestuur van het lager onderwijs stipt het steeds stijgend aantal ongcleerden aan in het Fransche leger. Bij de laatste inlijving werd er vastge steld dat de evenredigheid der nieuwe soldaten, heeleal ongeleerd, 30 ten hon derd was. Op de 70 per honderd overigen kunnen er 40 welvoeglijk lezen en schrij ven zonder te veel fouten, maar van historie en aardrijkskunde weten zij meest allen geen zier. Van rekenen heb ben ze ook niet veel onthouden.» Zoo In Frankrijk bestaat nochtans sedert 30 jaren hel kosteloos verplichtend, on zijdig onderwijs. En de geleerdheid of «geletterdheid» kruipt achteruit De Missiën van Scheut in Bel gisch Kongo. Aan boord van het stoomschip Elisabetliville, dat van Ant werpen naar Kongo vertrokken is, had ook plaats genomen de Hoog. Eerw. Pa ter Florent Mortier uit Iseghem, alge meen overste der Missionnarissen van Scheut. Hij onderneemt dc reis om een algemeen kanoniek bezoek te brengen aan de 25 hoofd missieposten zijner Kon- gregatie welke verdeeld zijn onder twee groote kerkelijko provinciën het Apos tolisch Vicariaat van Belgisch Kongo (Zijne Doorl. Hoogw. Mgr- Van Ronslé met 65 missionnarissen) en de Aposto- Prefektuur van Opper-Kasaï (Zeer Eerw. Pater Cambier met 62 miss onnarissen van Scheut). De Eerw. Pater Karei Se^ gheas uit Ghistel, sedert 15 iaar mission naris in Kongo, en de Eerw. Pater Alfons Van Aelst uit Meir (Mechélen) zullen hem vergezellen tot in hunne missie van Op per- Kasaï. Do reis van den Hoogw. Eerw. Pater Mortier zal ongeveer een j; ir Jureu, Van 's middags tot middernaci. eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 25 Februari 1912, M. Medvsscha r, Zoutstraat. Naar schijnt zou hot in de groene kliek of Daensisterij niet al te best in den haak zitten. Immers GROENE PIE jammert lijk een ware Jeremias onder eenen stort vloed van lieete wanhopige tranen. Men oordeele In Arr. Aalst, zegt PIE, goed, zeer goed de bijzondere werking gaat - voortPropaganda gedurig. De open bare werking gaat aanvangen we zijn uitgerust als een machtig Leger doch één zaak baart mij onrust... Vroegertijd is hier nooit werking geweest voor de kandidaturen Priester Daens, De Backer, Sterck, Lambrecht, Caudron, men moest ze smeeken, pramen, dwin gen tot na de kiezing van 't jaar 1908, men moest loopen en pressen om Kan- didaten te hebben nooit, nooit beeft iemand voor zijn eigen onderduims gewerkt. Ik zit daar alleen in de Kamer na mijne dood of tcare een txceede mogelijkwij moeten mannen hebben, verhard in den strijd, weerdig bekwaam, die hunne stem kunnen doen donderen in de Kamer, mannen van opoffering, lang in den strijd, die geleden en opgeofferd hebben. ls dat zoo niet, geliefde Aanvoerders en Partijgenoten Zoo het in onze reine Kristene Volkspartij mogelijk ware dat eigene verheffing en masthlimmerij zelfs in kleine mate het hoofd verhieven tegen opoffering en zelfsverheffing, het ware meer dan droef, en onze overledene hoofdmannen, Priester Daens, Advo- kaat De Backer, Smid Lambrecht, Dr Caudron en vele andere Martelaars der Partij zouden van uit hun graf verma- nend en verwijtend hun hand uitsteken en hunne stem verheffen. Beteekenis vol niet waar vriend Lezer?... Er bestaat dus onderduimsche strijd bij de groene volksfopperij, voor de tweede plaats op de candidatenlijst. En 't moet nogal hevig zijn anders zou GROENE PIE zoo wanhopig niet jam meren. Zekere aanvoerders, lijk PIE ze heet, eischen dat onze Bert(Albert Van den Bruelle van Denderhautem), do tweede candidaat wezen zou. Meer dan eens gaven zij lucht aan hunnen eisch. Overigens ze beweren dat de nieuw bakken groene daensisten Karei de Bethune en Stinus Ghysselinckx noch te nuchter zijn en op verre na zoo verdiens t- rijk niet zijn dan hunnen Bert Zou dat de mastklimmerij zijn door PIE bedoeld PIE heeft, zegt men. zijn woord aan Stinus verpand. De Kiezingen voor den Werkrech- 'tërsrfidéft zullen piaais nebben op Zon dag- 14 April aanst. Het rechtsgebied Aalst is niet gewijzigd en bestaat uit de rechterlijke Cantons van Aalst, Ninove en Herzele. Er zijn 7 afdeelingen. Het wordt dus allengs tijd dat men er zich mee onledig houde. Men verlieze uit het oog niet dat de evenredige vertegenwoordiging moet toegepast worden, 't Is te hopen dat de Gatholieke Vakveroenigingën zoo slaperig niet zullen wezen dan in de Gemeentekiezing voor de Gemeente raadsleden-W erk lieden voor den Pan». Zevende inschrijvingslijst Opbrengst der vorige lijsten fr. 1348,00 M. de Baro en Mev. de Baronnes Lodewijk de Béthune, fr. 100,00 Samèn fr. 1448,00 RECHTBANK; VAN DENDERMONDE. Vuile kerel. Karei Van Neck, land werker, gehuisvest te Aalst, thans zonder gekende verblijfplaats, voor erge zeden feiten te Nieuwerkerken, wordt by ver stek verwezen tot 2 jaar gevang, met ontzegging zijner burgerrechten voor 5jaar. De onmiddellijke aanhouding werd bevolen. Een jong kereltje van Aalst wordt tot zijne meerderiarigheid ter beschikking van bet Staatsbestuur gesteld om ten nadeele van Fosco Giovanni 129 frank gestolen te hebben. BEROEPSHOF VAN GENT. Aanranding te Oordegem. Op 16 April 1911, rond 10 ure's avonds, verliet Octaaf Suhollaert, van Oordegem, de her berg van Henri Ponnet en begaf zich huis waarts. De gebroeders Theofiol en Henri Le Lièvre, waren bezig met twisten togen zekeren Do Poorter. Schollaert die zulks stond af te zien werd eensklaps door de gebroeders Le Lièvre aangevallen en na eerst geslagen te zyn, door Theofiel Le Lièvre vier messte ken, twee in de borst die doodelyk waren en twee in het hoofd, toegebracht, waar door het slachtoffer gedurende zes weken onbekwaam was te werken. Door de rechtbank van Denderraonde werden Theofiel Le Lièvre verwezen tot 2 jaar en 100 fr. en 8 dagen en 26 fr. Henri Lo Lièvre tot 1 jaar en 50 fr. en 8 dagen en 26 fr., daarenboven solidairlyk tot het betalen eener schadevergoeding van 385 fr. aan de burgerlijke party. De be tichten, die ter zitting aanwezig waren, worden onmiddellijk aangehouden. De twee gebroeders alsook het openbaar ministerie hadden beroep ingeslagen liet Hof heeft het vonnis bekrachtigd. Dubbele Vrijspraak. - Onze Confra ter, den heer D, Anneessens, boekdrukker uitgever van 't Weekblad Recht en Vre de,» te Ninove, werd, uit haat en wrok, door de liberale en socialistisch lasteraars beschuldigd zich plichtig gemaakt te heb ben aan schandalige feiten op minderjarige jongelingen en onder ander op een leerjon gen die was weggezonden geweest voor 't achterhouden van 15 centiemen. De Rechtbank van Oudenaarde sprak den lieer D. Anneessens met klank volkomen vry. De zaak werd voor het Beroepshof te Gent gebracht 't- welk de vrijspraak van Oudenaarde bekrachtigde. Of deze zaak nu niet verdor meer voor de lasteraars ter Rechtbank zal besproken worden zal de toekomst ons leeren. Den lieer Baron Lod. de Bethune van Aalst, komt van wege "den Hoer Minister van Spoorwegen den volgenden brief te ontvangen Mynheer do Baron, Als gevolg op uwe aanbeveling heb ik het genoegen II te melden dat van len Mei toekomende af, de trein 1225 vertrekkende om 18,16 uit Brussel (Leopolds-Wijk) voor Sottogem, to Leeuwergem om 19 ure 48 zal stoppen. Aanvaard, Mijnheer de Baron de verze kering mijner hoogachting. (get.) Broqueville. Men meldt uit Ninove liet overlijden, in den ouderdom van 88 jaren, van den lieer Edmond De Deyn, geusche Burge meester dezer stad. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd. Bestuurder der Zusters van Liefde te Bergen, den E. H. Walters, baccalaureus in de godgeleerdheid, leeraar in het Collego van Audcnaerde Leeroar te Audenaardo, den E. H. De Potter, id. in St-Henricusgesticht te Deynze. Hoest, valling of verkoudheid, pastillen Keating. Zie annoncen. Het huis C. Praet-De Witte is langs de overzyde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° O. EERSTE COMMUNIE. Voor uwe aankoopen te doen bezoekt de grooto magazijnen MePChie-Pêde, Huidovetters- straat, 45 tot 54. te Brussel, waar men de 1ehscn^è9"k€us-rifiét-- yan- Jimmgopteren. confecties en schoeisels, enz. A. S. Het theater Grandsart-Courtois, met zijn uitgekozen familie-spectakel kan nog' slechts een avond-vertooning aan bieden, namelijk morgen zondag om 8 1/2 uren Zondag zal er ook om 3 uren 's ra- middags eene laatste dagvertooning plaats hebben. Wij bevelen dit spectakel warm aan niet alleen omdat iiot voortreffelijk is, maar ook omdat het gegeven wordt door eene Belgi sche familie van Vlaamschen oorsprong, die altyd in den vreemde haren oorsprong doet kennen om hare kunst te doen war- deeren. Aalstenaars gaat die belangwekkende kunstenaars toejuichen 't is eene plicht 1 AALST. Werkrcchtersraad. De heer Gustaaf Eylenbosch, Ondervoorzitter, is bij Koninklijk Besluit Voorzitter be noemd. AALST. Davidsfonds. Maandag toekomende, 26 Februari, zal de E. H. J. Reynaert, Ph. D. en S. T. B. eene derde voordracht geven over geloofsverdediging in den Katholieken Burgerskring. Onder werp of het kwaad, de kwalen en het lijden van de wereld tegenstrydig zijn met Gods bestaan. Do voordracht zal om 8 uren 's avonds zeer stipt beginnen. Vrijen toe gang voor iecereen. AALST. De Vastenavonddagen zyn zooals voorgaande jaren hier ter stede fel gevierd geworden. Evenwel zyn wij geluk kig te bestatigen dat er nergens moeilijk heden of ernstige gevechten plaats hadden. Geene of weinig slechte of onzedige liede ren werden gehoord, dank de ernstige maatregelen genomen door den heer Bur gemeester, dewelke door onze politie streng uitgevoerd en gehandhaafd wierden. Het hevel du danszalen en hérbergen te sluiten den Dynsdag om middernacht is algemeen goedgekeurd. die onderworpen zyn aan hoofd pijnen, draainis3en, zwaarten, schele hoofd pijnen, congesties,enz.,moeten gebruikma ken van de slymverdnjvende Pil Waithóry indien zy willen verzekerd zyn van in wei nigen tyd gedezen te zijn. 1 F,, de doos. AALST. Sedert eenigen tyd wer den op den Brusselsehen steenweg naby de viaduct buizen afgebroken. De gendarmen en politie met het onderzoek gelast zijn er eindelijk ingelukt den dader te ontdekken. Het is zekere L. De W.., tydens eeno huis zoeking werden de gestolen huizen ontdekt. Tegen den dader die bekentenissen deed, werd proces-verhaal opgemaakt. Hevig;e brand te Aalst. Donder- dag namiddag rond 2 ure is er brand ont staan ter katoonspiniicry La Georgie naamlooze maatschappij, tragel alhier, welke in eenige oogenblikken eene zeer grooto uitbreiding nam. De fabriek bestaat uit 3 groote gebouwen, waarvan dus de eigenlijke katoenspinnerij en twee onlangs uieuwe gebouwen waar de katoen gezui verd wordt en 't is in een van die laatst© gebouwen dat het vuur uitbrak. By het eerste noodsein namen bijna al de werklieden de vlucht, want na eenige oogenblikken stonden al de werkplaatsen vol rook. Overgroote vlammen sloegen hemel waarts en verspreidden zich van zaal tot zaal. In afwachting dat ons stedelyk pompier korps ter plaats was, viel men met dc stoompomp der fabriek Roos, Geerinckx De Naeyer het vernielend element aan en met de dappere medewerking der brand weermannen die middelerwijl aangekomen waren, was na een uur workons alle govaar voor verdere uitbreiding geweken. De oorzaak is echter onbokend, doch men denkt dat er een stukje ijzer tusschon het katoen zal geraakt zijn en by het bewerken zal dit stukje yzer sprankels geschoten en alzoo liet vuur aan het katoen meêgedeeld hebben. De mengelzaal en de zaal der duivels zijn met gansch den inboedel de prooi der vlammen geworden. Men schat do schade op ongeveer 150 a 175,000 franken. Ten gevolge van deze ramp zullen de werklieden misschien gedurende eenige dagen gedeeltelijk hun work moeten ver letten. Met de brandverzekering door ons stads bestuur lijk Groene Pie het zou willen ware deze brandramp eene ruïne voor de stadskas. LEDE. Dinsdag nacht, rond 1 uro, werd Frans Van den Abbeole, oud 27 jaren woonachtig Blikstraat, gansch bebloed thuis gebracht. Het gerucht werd verspreid dat liy zoo vreeselijk was gestoken, doch uit een inge steld onderzoek, blijkt dat Van den Abbee- le, die bedronken was, in den namiddag twist had gezocht tegen zijne kameraden. 's Avonds ontmoet'o hij vier g^masker- den, greep eenen d.'zer vast en .werp hem in den grond. De gcinuskerden namen de vlucht, achtervolgd door Van den Abbeele, die zo inhaalde en nogmaals oen hunner mishandelde. Daarop sprongen zij alle vier op Van den Abbeele, die zij eens goed afge rammeld hebben. Dokter De Smet geroepen, iioeft hem moeten verzorgen de wonde aan zijg hoofd werd veroorzaakt door eenen val dion hy, dronken zynde deed. LEDE. Dinsdag voormiddag rond 10 uren, kwam de 17 jarige Van Roy, smid te Wichelen, met zijn rijwiel langs de Nieuwstraat gereden, toen hy door eene verkeerde beweging van zijn rywiel vloog en met het hoofd op de straatsteenen stuikte. Ooggetuigen brachten liet slacht offer, dat het bewustzijn verloren had, in de herberg Muylaert. De geneesheer De Smet in allerhaast geroepen, bestatigde eeno gapende wonde, welke hij moest toenaaien. Door hot overvloedig bloedverlies, was men verplicht den ongelukkige per rijtuig naar zijne woning over te brengen. Woensdag morgend was zyn toestand bevredigend Pli'GhHjiO Cüiüiüiüuie. De schoonste stoffen voor jong-ens en meisjes bij VAN DEN BERGH- JOURET, Korte Zoutstraat, Aalst. Drama te Denderhautem. De genaamde Van Keymolen had zich sedert eenigen tijd erg te beklagen over het ge drag van zijnen zoon Albert. Daar deze Zondag avond laat naar huis kwam, maakte zjjn vader hem eenige opmerkingen, die door den kerel die erg bedronken was, euvel werden opgenomen. In. zijne dolle woede nam de ontaarde zoon een tafelmes die onder zijn boreik lag en plofte het mes tot aan den hecht in den rug van zijnen vader, waarna do moorde naar do vlucht nam. Do toestand van Van Keymolen is erg er bestaat geene hoop hem te redden. De persoonsbeschrijving van don vader moorder werd langs alle kanten rondge stuurd. Bij Theodoor Har.ssens, schoenmaker te Heldergem, is een zevende zoon gebo ren. Men zal aan Z. M. de Koning vragon om het peterschap te aanvaarden. Te Qpstende. Vijfjaar later. Wij spraken op tyd en stond over de ge nezingen verkregen door de Foster Pillen to Oostende. Een nauwkeurig onderzoek versterkt nog de gemelde feiten. Den 28 December 1904, zegde ons Mm« Wed. Timmerman, 41, Hospitaalstraat, te Oostende «Sinds twee jaar leed ik aan zulke scherpe nierpijnen, dat ik niet meer kon bukken, nocli het kleinste werk doen zonder vreeselijk to lijden; ik had zweetin gen, rillingen, myne voeten en handen wa ren altyd yskoud ik was zonder eetlust en verteerde moeilijkmyne nachten waren slapeloos en reeds by 't opstaan was ik af gemat. Ook was ik zeer gelukkig eene groote verandering te bestatigen van af de eerste dagen verpleging met de Foster Pil len verkociit in dc Apotheek De Valkeneer te Aalst. Naarmate dat de pijnen vermin derden, had ik geene hoofdpijnen noch dui zelingen meer en weldra was ik zoo wel genezen dat ik myn werk doen kon zonder de minste moeite.» Den 1 April 1910, voegde M® Wma Tim mermans cr by«Ziedaar meer dan 5 jaar dat ik geene enkele kwaal meer gewaar werd er. waarvan geen enkel middel my veriostte alleen de Foster'PilIon vermoch ten mij te genezen.» Rugpyn duidt aan dat de nieren bedreigd zijn men moet dus zonder dralen de Foster Pillen nemen om erge gevolgen te voorko men, opzwellen der leden, wachterzucht, graveel, steen, rhuraatiek, en zelfs noodlot tige inwikkelingen langs het hart, die soms met eene onherstelbare snelheid te werk gaan. In alle apotheken in 't algemeen Ei3cht, de handteekening «James Foster» 3,50 fr, de doos, 19 fr. do zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsclio apotueok van Cb. Delacre, 64 Coudenbergstraat, Brussel. O)

De Denderbode | 1912 | | pagina 2