Donderdag 7 Maart 1912 5 centiemen per nummer 65ïie Jaar 4469 tfrij onafhankelijk volksgezind orgaan CODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM do Stad an t Arrondissement van Aalst. VADERLAND. TAAL. VRIJHEID Ons Katholiek Landsbestuur. Het Vlas. lïli/V EX AXDEIt. DENDER BOD Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ming vrin lea volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dr\j maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont« 7gen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N7 31 ii slle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeret. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AelKt. O Hlaarl 11» I V Voorwaar het zou ons te verre leiden, moesten wij een voor een op al de wel daden en voordeelen wijzen welke 't Bel gische Volk aan het 27 jarig Katholiek Landsbestuur te danken heeft. Wij moeten ons dus bepalen bij eeni- gen der voornaarasten, aan de welke iedereen die rechtschapen genoeg is, moet toejuichen. Ons klein maar groot België staat aan de spits van alle volkeren der wereld wat handel en nijverheid betreft. En tot be wijs, zeggen wij dat iedere Belg jaarlijks gemiddeld handel drijft voor eene waarde van bij de 800 frs.terwijl ieder Engelsch- mau en ieder Duitscher slechts voor eene waarde van iets meer dan 500 frs. De andere natiën volgen maar van verre. De werkklieden zyn tegen ongevallen, verzekerd en 't werk van vrouwen en kinderen is geregeld en aan 't zondag- werk is paal en perk gesteld. De ongevallenwet is verre van vol maakt te zijn en dientherzien te worden, en 't zal dan ook gebeuren. De wet op de werkmanswoningen heeft reeds aan meer dan 100 duizend werklieden een eigen woon verschaft. Meer dan 17 millioen 's jaars worden gegund om aan onze ouderlingen het pensioen van 65 fr. Ie bezorgen. Nijverheid en Koophandel ontwikkelen zich op breedo schaal de Landbouwnij verheid gaat vooruit de Veehandel alleen lijdt ten gevolge der aanhoudende droogte van verleden zomer, maar dat is toch de schuld niet van ons Katholiek Ministerie. De buurtspoorwegen hebben eene bui tengewone uitbreiding genomen zoodat het verkeer vergemakkelijkt wordt 't gene handel en nijverheid hoogst voor- deelig is. Op taalgebied worden onze grieven van langs om meer herkend, onze rechten van Vlamingen hersteld, onze Volkstam verheerlijkt. Rust en vrede hecrschen gansch 't Land door onder 't Volk, daar ieders belangen behertigd, ieders rechten geëer biedigd en niemands politieke overtuiging- gekrenkt worden. Ja, onze Katholieke Ministers hebben de persoonlijke vrijheid van iedereen geëerbiedigd, iedereen volkomen vrijge laten, niemand gedwongen zijne gods- 95e Vervolg. Vlak voor mij, voortsluipend alsof zij bang was gezic-n te worden, liep mijne vrouw mijne vrouw, die ik in Cape Town achter gelaten had Ik versnelde mijnen tred en haalde haar in. Ik passeerde haar. Ik keerde te rug en staarde haar aan want ik kon mijne eigen oogen niet gelooven, en toen zag ze mij. Ze schrok zichtbaar, en keek een oogenblik op vreemde manier om zich heen alsof zo vreesde beluisterd of bespied te worden, en snelde toen op my toe. Gerald, ik dacht dat ik u nooit vin den zou, zei ze. Wat komt ge hier doen vroeg ik. Hare handen omklemden mynen arm. Haar bleek gezichtjo droeg zijne moest hulpeloo- ze, onschuldige, kinderlijke uitdrukking. Ze stond op do tecnen, en hare oogen, groot on rond en zachtzinnig, waren bijna op ge lijke hoogte met de mijne. O, Gerald, zei ze, ik voel me zoo on gelukkig. Ik be:i Fanny op de eene of an dere manier kwijt geraakt. Fanny was degene, die mij hier bracht. Ze moesten zaken afhandelen er deed zich plotseling dienstige of politieke denkwijze te onder drukken en geen ambtenaar of bediende gedwongen, op straf van afzetting, goed te keuren wat gebeurde. Onze Katholieke Ministers hebben zich tot plicht aangerekend de grondbeginse len onzer Grondwet stiptelijk toe te passen, grondbeginselen welke alle Bel gen gelijk heeten voor de wet en die geen Burger om zijne vrije denkwijze aan een officieel controol wil onderwerpen. Alle beschaafde volkeren benijden ons onze sociale wetten en trachten onze voorbeelden na te volgen. Ja, wij Belgen mogen ons verheugen en fier zijn en als Katholieken en als Vaderlanders Hoofd hoog verheven en met moed en krachtdadigheid vooruit onder den kreet van Leve de vrijheid - opdat de dag van 2 Juni een zegedag wezen zou Het vlas is een der eerste veldgewas sen, die in de lente verbouwd worden. Hare teelt, langen tijd op den achter grond geschoven, schijnt thans te her nemen, daar zij in de laatste jaren wederom winstgevender werd, en eene voordeelige roofbouwteelt van voeder- en keukenwortelen, alsook van _rapen toe laat. Het vlas verkiest een zachten, goed doordringbaren leemgrond, rijk aan oud vet. Vcrsch stalmest past hier niet, doch beer, in matige hoeveelheid aangewend, kan goede uitslagen geven. Eene diepe omploeging is uiterst geraadzaam. Weinige planten zijn zoo gevoelig als het vlas aan eene oordeelkundige bemes ting niet alleen de opbrengt, maar vooral de hoedanigheid de fijnheid, de kleur en de stevigheid van den bast, hangen er van af. Alhoewel liet fosfoorzuur niet in den grond ontbreken mag, is het vooral de stikstof en de potasch die in deze teelt de hoofdrol vervullen. Beide beslanddeelen zijn onmisbaar tot het bekomen van oenen regelmatigen groei, die alleen de fijnheid van den bast verzekeren kan. AI deze bestanddeclen dienen onder eenen goed opneembaren vorm toegepast te worden het fosfoor zuur onder vorm van superfosfaat, de stikstof onder vorm van ammoniaksul- faat, en de potasch onder vorm van chloorpotasch, aangezien hot hier een lentegewas bij uitmuntendheid geldt. Voor vlas is nitrische stikstof volstrekt af te keuren het geeft eenen bast van iets voor, en dus volgden wij u, en nu heb ik Laar verloren en dit nog bij mij. Ik wou, dat gij bet naamt, Gerald. Dit was een klein pakje, dat ze onder haar mantel droeg. Het is iets zeer belangrijks en het be hoort aan Fanny, zei zo, en ik wil het niet langer dragon, en ben bang dat ik het ver liezen zal of dat liet mij ontstolen zal wor den. Neemt gij het. Ik was wel een weinig verrast, doch nam het pakje en keek haar toen nieuws gierig aan, voor de eerste maal opmerkend, dat ze buitengewoon bleek was en geheel buiten adem was. Wat hebt ge toch uitgevoerd vroeg ik. Ge hebt hard geloopen. Ze schudde hot hoofd. Nog altijd keek ze op een vreemde mannier, waar ik niets van begreep, om zich heen. Oh, neen, dat heb ik niet, zei zo, maar ik wou dat ge door Iiept. Waar gaat ge heen. Ik was natuurlijk op weg naar een hotel, en ik noemde haar datgene, waar ik heen ging. Ze kromp plotseling ineen en omklemde mijn arm. Maar daar kunt go niet heen riep zo uit. Waarom niet vroeg ik. Ze haarzelde beet zich op de lippen, en keek toen plotse ling op. Go kunt er niet heen gaan, omdat oenige leden van de Koninklijke Familie grove hoedanigheid ammoniakale stik stof is hier alleen tjsr plaats. De potasch en het fosfoorzuur mogen tijdens de oppervlakkige omploeging, die de zaaiing voorafgaat en het ammoniaksulfaat on middellijk voor de zaaiing, uitgestrooid worden. Men mag evenwel ook eene mengeling dezer verschillige bestand deelen maken en ze in eens kort vóór de zaaiing uitstrooien en oppervlakkig indekken. Eene aanwending van 150 lot 200 kgr. zwavelzuren ammoniak. 300 tot 400 kgr. superfosfaat en 150 tot 200 kgr, chloor potasch per hectare mag als eene goede hulpbeinesling aanbevolen worden. Jan. KaasIü»-»» -- De socialisten, zooals wij het reeds hebben gezegd, zijn alleen baas in den gemeenteraad van Se raing-bij Luik, waar het groot gesticht Cockerill gevestigd is. Vroeger hadden de liberalen nog de meerderheid. -J Dan was de jaarwedde van den Burge meester 2400 franks en deze der schepe nen 800 franks. 'Jft6*'s'óciös kunnen-- her daarvoor niet' doen cn zij hebben de jaarwedde van den Burgemeester gebracht op 4500 franks en deze der schepenen óp 1500 franks. 't Is gemakkelijk in een anders leer riemen te snijden, zegt men. De liberale Journal de Liége zegt Waarom zouden ze zich geneeren, aan gezien het te Seraïng deze zijn die niet betalen welke de anderen doen betalen Indien de kartelisten moesten boven komen, dan zou het in het Gouvernement ook zoo zijn en nochtans, de liberalen kartelen mee zelfs Le Journal de Lié- ge durft maar van verre het kartel afkeu ren en bestrijden. Kartelliefde. In de laatste zitting, van over veertien dagen, van den Pruis- sischen Landdag, werd aangehaald hoe de socialische "Bremer Nachrichten» tij dens den laatsten kiesstrijd schreef (■Het libcralismus is thans reeds tot zulken staat van ontbinding gekomen dat, kon het als een mijnpaal op oene openbare plaats geplant worden, de hon den zouden vreezen er tegen te steunen voor hunne meest dringende behoeften. Dit is waar in Duitschland, maar hoe meer waar nog in België, waar de libera- daar logeeren, zei ze. Het hotel is vol gen darmen en logeergasten. Oh, daar geef ik niet om. antwoordde ik. Er zal nog wel eene kamer voor mij zijn. Nogmaals klampte zij zich aan mijnen arm vast. Ga daar niet heen, riep zo uit. Ge kunt daar niet heengaan. Ik... ik heb een hekel aan die plaats. Maar zijt gij cr dan bekend? vroeg ik. Weer beet zo op do lippen. Ik heb er Fanny kooron over spreken antwoordde zo, en in alle geval kan ik er niet heen gaan. ik wil niet. Ik keek haar aan, zonder er iets van te begrijpen, Ik nam het pakjo en stak het in mijn zak, cn samen gingen wij langzaam in de richting van het hotel. Ik deed haar onder het voortgaan verschillende vragen, doch kon geen enkel bevredigend antwoord uit haar krijgen, en toen reed plotseling een troop pulicie den hoek om, en op het zelfde oogenblik bemerkte ik, dat zij ver- dwonen was maar nog voordat ik iets had kunnen doen of zeggen, was eon politie-be- ambte op mij toegetreden. Ilicr hebben we den man, zei hij. Neem l.em in hechtenis. -- Ik koek op en herkende den politie beambte die mij te Beaufort voort geholpen had. Maar wat heb ik gedaan riep ik uit. De man kee* dringend op mij neer. Onschuldig zijt ge, lie? vroeg hij. Ge len door hun eigen, zonder de socialisten, niets, och arme, niets zijn. Arme liberale kliek waar zijt ge ge varen? Overtuiging of., huichelarij. Een groot liberaal komt in eene vreemde stad sluit zich aan hij het zeer krislelijk en katholiek genootschap van St-Vineentius a Paulo, enkel met het doel eene katho lieke juffer te kunnen huwen. Hoe zou men die handelwijze moeten betitelen VrouwenslemreelU. M.- Cyr. Van Overbergh, de gewezen alge- meene secretaris van Minister Schollaert, heeft een artikel geschreven over 't vrou wenstemrecht, welke hij eindigt met het volgend besluitMoet het artikel 47 der grondwet opnieuw herzien worden, wc moeten ineens voor goed er mede ge daan maken. De for mul moet niet wezen: een man, een stem maar welelk een stem, zoo vrouw als man.-. Wat men voortaan ook wille of doe, het kiesrecht der vrouw staat voor de deur. Herziet inen de grondwet, het zal binnentreden DeBiii'jfeinecriter van Houp- i.ines, ook eenen socialist, is opgestoken met de kas van het rood syndikaat, zij 20,000 fr., waarvan hij schatbewaarder was - Werk men sebcn., .wanneer zullen uwe oogen opengaan Onzijdij; Ondoi'vvijM. Het Staatsonderwijs is niet voor iedereen ge- ge schikt Vele huisvaders willen er niet van we ten voor hunne kinderen. Nochtans worden de Staatsgelden, dus het geld van iedereen, uitsluitend besteed aan het officiëel onderwijs, volgens het stelsel van liberalen en socialisten. Is het geeno schreeuwende onrecht vaardigheid de Staatsfinanciën te doen dienen om een gedeelte der bevolking te bevoordeeligen, om aan de liberale en so cialistische huisvaders alleen een voor recht toe te kennen, tegenover de katho Heken, dio evengoed hun aandeel in de lasten betalen ea niets krijgen voor hun onderwijs. Het is deze schreeuwende onrechtvaar digheid welke zal verdwijnen door het Schoolwet ontwerp, dat de katholieke Regeering kortelings zal aanbieden. Alle Belgen zijn gelijk vooor de wet. De katholieke huisvaders mogen niet lan ger van hunne rechten verstoolon blijven. Gelijke rechten voor allen is onze leus Gelijkheid en rechtveerdigheid hebt zeker opgegeven? Grijpt hem mannen, en haalt eerst het pakje eens uit zijnen zak, dat er bovenuit steekt, en geeft het mij. Ik geloof, dat bet mij welaan staat. Ze r.amon mij het pakjo af dat Char lotte mij gegeven had, en overhandigden het aan don politie-boambte. Hij woog op de hand hoe zwaar het was, en knipoogde tegen mij. Dit is voldoende, zei hij. We hebben den rechten man. Ik zei niets. Ik was ontdaan, overwel digd, en vroeg mij voortdurend af, wat er van Charlotte geworden was en waarom zij zoo eensklaps de vlucht had genomen. Ik werd door de pulitio naar het hoofd-kwartier gebraent en onmiddelijk be gehuldigd van medeplichtigheid aan een diefstal, dioden vorigen nacht in het hotel plaats had gehad, waar de vorstelijke per sonen logeerden. Juweelen ter waarde van vele duizende ponden waren gestolen, en men had instructies vooruit gozonden, dat een man in de vermomming van een politie agent aangehouden moest worden, daar op tiem de verdenking gevallen was. De poli tie-beambte volgde wijselijk het bevel op, cn dientengevolge werd ik aangehouden. En toen het pakje, dat Charlotte mij gege ven had, geopend werd, kwam er eene ver bazingwekkende massa diamanten én kost bare steenen voor den dag de opbrengst van den diefstal* Lord Croft zweeg. Hij keek Alice met bleek gelaat aan. Hij stak haar over de ka- Nacht- en Zondagwerk bij de bakkers. In eene meeting, verleden Zondag te Brussel gehouden, werd eene dagorde gestemd, waardoor de volgende werk regeling gevraagd wordt Afschaffing van het nachtwerk in al de bakkerijen en gelijkaardige inrichtin gen van het land - Het werk der bakkers zal onderbro ken worden van 9 ure 's avonds tot 5 ure 's morgends. De mannen, gebezigd aan hel voorbereidend werk zullen een uur vroeger, das ten 4 ure mogen beginnen. Het Zondagwerk zal verboden zyn. Het zal echter toegelaten zijn op de Zaterdagen en op de vooravonden van feestdagen te werken tot middernacht De arbeidsdag zal, uit hoofde der hooge temperatuur,waarin gewerkt moet wórden, beperkt worden. De kubieke luchtinhoud in de werkplaatsen door de wet bepaald, zal streng nageleefd moeten worden Al de bakkerijen en gelijkaardige inrichtingen zullen onderworpen zijn aan het Staatstoezicht, welks dienst desnoods zal versterkt worden door mannen van 't vak. Vun liheriile Vliuningen. Verleden Zondag- kwam ..de Liane libéralg vaii Brussel bijeen. Vader Hoste kwam in naam van den Liberalen Volks bond verklaren dat aan de kandidaten zou gevraagd worden welke hunne hou ding zou wezen nopens de Vlaamsche vraagstukken. Toen stond M. Hymans recht en hij verklaarde op zijne beurt dat de Vlamingen van den Liberalen Volks bond, indien zij met de Vlaamsche kwes tie voor den dag kwamen, - verraders zouden zijn. Liberalen hebben maar ééne zaak te beoogen. zegde hij de klerikalen te bevechten En toen stond Hoste zoon recht en vroeg dat al die Vlaamsche kwesties maar zouden van kant gelaten worden. Laissons tout cela de coté Er zijn tusschen onze Katholieke vrien den flaminganten - die groote liberalen en socialisten rond leiden en ze aan het Volk aanbieden als mannen die toch zoo'n zuivere Vlaamsche inzichten koes teren. 't Is maar jammer dat die liberale en socialistische Vlamingen van de gele genheid gebruik maken orn, zoo als de wolf in Roodkapken, den Katholieken Vlaming te omhelzen om den Katholiek in den Vlaming te verwurgen. 't Mag wel eens herinnerd worden, niet waar lo tafel heen zijné hand toe, en een geluid, dat klonk als een snik, ontsnapte aan zyno keel. Kunt ge niet begrijpen wat er toen volgde, riep hij uit, en wat dat alles voor mij bateekende. Een dief genoemd te wor den van diefstal beschuldigd en onder dieven gerekend to worden goede hemel! lii.j stond plotselings mot gebalde vuisten op. Ik begrijp niet, hoe ik er ooit door go- komen ben. De schande was overweldigend maar er was nog meer want langzaam maar zeker begon ik achter te komen, dat de vrouw die mijn echtgenoote was die myn naam droeg een der bende was Hoe ik eigenlijk tot die erkenning kwam, weet ik zelf niet precies. Velo din gen wezen er op, en toen eindelijk Fanny en haar man aangehouden en naast mij ge plaatst werden om met my veroordeeld te worden, was ik de vortuiging toegedaan, dat Charlotte even schuldig was als zy. Het komt er hier niet op aan, hoe zy don diefstal bedrovon. Alle bijzondorhedon werden uitgeplozen. Zo waren op handige en sluwe manier betrapt, en Charlotte ontsnapte slechts, omdat er tegen haar goen enkel overtuigend bewijs aangevoerd kon worden. Zij had zich van de juweelen ont daan door ze aan my te geven, en in de handen der justicie was ik hulpeloos. Men bewees, en ik kon het niet ontkennen, dat ik weken lang de metgezel van dieven ge weest was. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1