Zondag 10 Maart 19! 2 5 centiemen per nummer 658ie Jaar 1170 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van do Stad an 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De regeering en het schoolvraagpunl, Onze Moestuinen. Van Burst naar Katanga, DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- 3ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen lijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, N' 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 34' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoorc Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. -- Heerei. Nota rissen moeten fmnne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich dit blad. wenden ten bureeie van CU IQ UK 8UUM Aelsf, O Maart 1919 Belangrijke verklaringen van illdé Broqueville, KABINETSHOOFD. De schoolkwestie zal het voornaamste punt zijn waarover het Kiezerskorps op 2 Juni aanst. zal uitspraak moeten doen. Na de feitelijke intrekking van het wetsontwerp Schollaert was het niet alleenlijk wenschelijk maar heel nood zakelijk dat ons Katholiek Ministerie aan 't land deed kennen wat het in zake van lager onderwijs besloten heeft voor to ■tellen. Zondag 11. ter vergadering der Katho lieke Afgeveerdigden van 't Arrondisse ment Turnhout, heeft de heer Baron de Brocqueville, Kabinetshoofd, do vol gende verklaringen gedaan De toelagen voor de scholen. Hg herinnerde hoe de schoolbon, die de grondslag was van het wetsontwerp Schollaert, op hardnekkige wijze bestre den werd door onze tegenstrevers, en dat ook vele Katholieken, en voorname lijk de wereldlijke katholieke onder wyzers, er tegen opkwamen. Van na zijne samenstelling heeft het tegenwoor dig Ministerie de schoolkwestie grondig onderzocht, en 't is in volkomen over eenstemming met M. Poullet, Minister van wetenschappen en kunsten, dat M.de Brocqueville de volgende verklaring doet. Om zooveel mogelijk elkeen voldoe ning te_ geven,ziet de Regeering van den schoolbon af. Zij is van oordeel dat de Staatstoelagen evenredig moeten zijn met de kosten welke de schsolbesturen (gemeenten of schoolkomiteiteni zich opleggen om een behoorlijk onderwijs aan de kinderen te doen geven. Die kosten hangen hoofdzakelijk af van liet getal klassen en van het getal dienstjaren der schoolmeesters. De klas is de eigenlijke grondslag der schoolinrichting. Dat er 30 of 50 leerlingen in eene klas zijn, de kosten blijven omtrent dezelfde, name lijkde jaarwedde van den meesier, het onderhoud en de huur der schoollokalen, licht en vuur, schoolgerief, enz. Van een andereu kant mag men niet uit het oog verliezen dat een schoolmees tér met veel ervaring, beter moet betaald worden dan een jonge onderwijzer, pas uit de normaalschool gekomen, en de bestuurders der vrije katholieke scholen weten zeer wel dat een personeel van kloosterlingen veel min kost dan een wereldlijk personeel. De Regeering zal dus voorstellen uit de Staatskas eene eerste toelage te verlee- nen, die voor al de klassen dezelfde zijn zal. Zij zal ook voortgaan met het bou- illvllt 43e Vervolg. Naar Good beweerde om te zien of hij goed versteendedaarop ging zij de tafel langs, nu en dan ophoudend by de een of andere van die witte gedaanten, hun eeno opmerking makend, zooals wij tot eeno oude kennis zouden doen, maar waarvan ik de beteeken;s niet begreep of verstond. Ten slotte viel zij plat neer op de steenen tafel vlak voor den «Witten Dood» en begon toen, voor zoover mij duidelijk werd, een gebed tot dezen te richten. Het schouwspel van die snoode oude vrouw, smeekgebeden uitsprekend, waarvan de inhoud voor ons volBtrekt niet goed gezind bleek, kvram ons zoo weerzinwekkend voor, dat wij besloten ons onderzoek te verhaasten. Nu, Gagool, zegde ik met zachte stem want w ij durfden niet anders dan fluis terend spreken in deze hal leid ons naar de schatkamer. Het oude schepsel sprong onmiddelijk van de tafel. Zyu do heeren niet bang vroeg zij, onderzoekend naar mij opziende. Ga ons voor I Goed, heeren. wen van gemeenteschoollokalen te ondersteunen, maar zij zal voortaan ook jaarlijksche toelagen verleenen, voor het onderhoud en de huur der lokalen, aan al de klassen onderworpen aan het Staats toezicht en gevestigd in gebouwen, die aan de gemeen ten niet toehooren. Als voorwaarde voor die toelagen wordt be paald dat de onderwijzers en de onder wijzeressen zullen gediplomeerd zijn. Er zal nochtans eene uitzondering gemaakt worden voor het thans in dienst zijnde nietgediplomeerd personeel, omdat die meesters en meesteressen, zoo verkleefd aan het onderwijs, niet mogen gebrood roofd worden. De toelagen voor liunne klassen zullen echter merkelijk minder zijn. De jaarwedden der onderwijzers. Zooals M. Poullet het in September laatstleden op het congres te Borgerhout verklaard heeft, is de Regeering van zin, voldoening te schenken aan al de recht matige eischen der schoolmeesters. De namen van hulponderwijzer en hulp onderwijzeres zullen afgeschaft worden. De jaarwedden van al de leden van het onderwijzend personeel zullen berekend worden op dezelfde grondslagen alleen lijk zullen de schoolhoofden eene ver goeding voor 't bestuur ontvangen, berekend per klas. met een minimum door de wet bepaald Ten einde het onderwijzend personeel aan te zetten zekere bijzondere diplomas en getuigschriften te verwerven, zal dc Staat aan al de bezitters daarvan eene vergoeding betalen, door de wet bepaald. De minimumjaarwedde zal zijn 1200 fr. voor de onderwijzers en 1100 fr. voor de onderwijzeressen, en daarbij eene vergoeding voor woonst, die vol gens de bevolking der gemeenten, 150, 2u0, 300 of 400 fr. zal bedragen. De schoolhoofden en de getrouwde onder wijzers (de onderwijzeressen niet) zullen eene dubbele vergoeding trekken ofwel het genot van een huis hebben. Te meer, de onderwijzers zullen recht hebben op 15 tweejaarlijksche verhoogingen, en de onderwijzeressen op 10 driejaarlijk- sche verhoogingen van 100 fr. De vrije aanneembare scholen zullen aan hun gediplomeerd personeel, niet tot een kloostergemeenschap behoorend, jaarwedden moeten betalen op dezelfde grondslagen berekend. De Staat zal voortaan de twee derden of de helft der verhoogingen betalen, niet alleen voor de gemeente- en aange nomen onderwijzers, maar ook voor de vrije aanneembare onderwijzers. De aanneembare scholen. Zekere onzer vrienden, zegde M. de Broqueville nog, zouden de gemeenten willen verplichten de vrije aanneembare scholen op hun grondgebied geldelijk te ondersteunen. In de katholieke gemeen ten zou zulks gemakkelijk zijn, doch in de anti-klerikale gemeenten, waar de plaatselijke besturen de vrije scholen beschouwen als eene concurrentie tegen Zij strompelde, door ons gevolgd, tot achter den grooten Dood en ging voort Hior is de kamer. Dat mijne heeren de lamp ontsteken en binnentreden. Zy plaatste de pompoen met olie op den grond en leunde tegen den muur. Ik nam een steksken, waarvan wij er nog eenigen in een dooskon hadden, stak de wiek in de olie aan en zocht naar oenen doorgang. Maar wy zagen niets voor ons dan den ondoordringbaren rotswand. Gagool grinnikte. De weg is toch hier. Ha! ha! ha! Drijf den spot niot met ons, zegde ik ernstig. Dat doe ik niet, mijnheeren. Zie En zij wees op do rots, met de lamp bij lichtend. Wij zagen toen de steenmassa langzaam oprijzen en verdwynen in de rots boven ons, waar ongetwijfeld eene opening daar voor gemaakt was. De ryzende steen a-as zoo breed als eene gewone deur, tien voet hoog en niet minder dan vijf voet dik. Hy moet wel twintig tot dertig duizend kilos gewogen hebben, en werd, dit is diudelyk bewogen door een eenvoudig tegenwicht, zooals bij al onze schuiframen te vinden is. Hoe het gevaarte in beweging werd ge bracht, zag natuurlijk niemand van ons. Gagool paste wol op, liet ons te toonen maar ik twijfel er met aan, of de zaak was heel eenvoudig en berustte op liet drukken ergens op eene verborgen plaats, waardoor dan da steun van het tegenwicht werd weg- de vrije scholen, zou zulke maatregel een stelselmatig verzet ontmoeten, en elk jaar zou de stemming der budjetten aanleiding geven tot hevige aanvallen tegen het vrij onderwijs, de toelagen ervoor zouden, verworpen worden en liet Gouvernement zou moeten tusschen- komen om de geweigerde kredieten op het budjet te herstellen. Om die voortdurende beroering te ver mijden, heeft de Regeering besloten, de gemeenten die verplichting niet op te leggen, doch, aangezien in de anti-kleri kale gemeenten de katholieken toch evenveel recht hebben op scholen vol gens hunnen zin, zullen er maatregelen genomen worden opdat die vrije scholen, onder geldelijk oogpunt, op gelijken voet zouden gesteld worden met de gemeentescholen. Het schoolbezoek. Voor wat het verplichtend schoolbe zoek betreft, wil de Regeering zoo ver niet gaan als het wetsontwerp Schollaert dat de verplichting oplegde van 6 tot 14 jaren. In Frankrijk en Nederland is het schoolbezoek slechts verplichtend voor een tijdperk van 6 jaren. De regee ring denkt dat het verkieslijk is het schoolbezoek enkel verplichtend te maken tot den ouderdom van 12 jaren, doch elke gemeente zal op haar grond gebied, dit tijdperk met twee jaren mogen verlengen. De gemeentebesturen kennén inderdaad beter de plaatselijke noodwendigheden der bevolking en zul len er liet schoolbezoek naar reielen. De gemeenten en de vrije school be sturen zullen uitgenoodigd worden om, in hunne scholen, klassen van den vier den graad met beroepstrekking in te richten. Die klassen zullen verplichtend zijn, daar waar liet scho lbezoek opge legd wordt voor acht jaren. De wet zal bovendien bepalen dat, builen de regelmatige school verloven, de schoolbesturen aan de leerlingen van den 3deD en van den 4den graad buiten gewone verloven kunnen verleenen voor de uitvoering vandelandbouwsei-zoen wer ken voor welke veel arbeiders noodig zijn. Indien de ouders, binnen den omtrek van 4 kilometers, geene school vinden, volgens hunne overtuiging, dan zal het schoolbezoek voor hunne kinderen niet verplichtend zijn. M. De Broqueville deed ten slotte opmerken, dat er volstrekt geen spraak is van 20 miljoen aan de kloosters te geven, zooals onze tegenstrevers bewe ren dc uiteenzetting van het school wetsontwerp alleen toont hoe dwaas die bewering is. De klo sters, zegde hij nog, hebben nooit de minste verandering aan de schoolwet gevraagd alleen de we reldlijke onderwijzers, aan welke soms echte hongerloonen betaald worden, hebben hunnen nood geklaagd. Wij hopen, zoo besloot de achtbare Minister, dat den verstandige bevolking onze pogingen om de schooivrede, die door iedereen gewenscht wordt, op genomen en het geheele gestel ie beweging kwam. Zeer langzaam gin? de fteen naar boven, tot hy ten laatste geheel verdween en voor ons een donker gat openstond. Onze opgewondenheid, nu wij den toe- eang tot Salomon's schatkamer eindelijk geopend zagen, was zoo grout, dat ik be gon te beven en wankelde op mijne beenen. Zou alles bij slot van rekening een ver zinsel blyken, of had de oude Silvestra ge lijk en lagen daar schatten verborgen in die donkere plaats, schatten, welke ons tot de ryüste mannen der wereld zouden maken Binnen een paar minuten zouden wij het weten. Treed binnen, witte mannen van do sterren, zeide Gagool, de opening binnen tredend, maar hoort eerst naa- uwe oude dienares, do oude Gagool. De schitterende steenen welke gij daar zult zien, zijn gogra- vea uit den put, waarde ullrie Wyzen» zitten, en daar geborgen, ik weet niet door vvien. Slechts eens is deze plaats betreden, sedert zy, die de steenen er brachten, in baast vertrokken en alles achterlieten. De legende der schatten leefde wel van geslacht tot geslacht onder het volk, maar memand wist, waar de kamer was, noch kende het geheim van de opening Maar eens bereikte een man van over de bergen het land mis schien kwam bij ook wel van de sterren. Hy werd goed ontvangen door don koning van die dagen, 't is deze hier. dufmme grondslagen te vestigen, naar weerde zal weten schatten. -> Deze verklaringen van den Hoofd minister de Broqueville werden door de Vergadering luidruchtig toegejuicht.Geen twijfel of ze zullen in gansch 't land gun stig onthaald worden behalve natuurlijk door de liberalen en de socialisten. Immers welke toegevingen ook aan onze tegenstrevers worden gedaan niets bevredigt hen. Zij willen van geene gelijkheid voor de onderwijswet hooren; de vrije scholen hoeven niet te bestaan, zij hebben er geen recht toe de behoef tige huisvader, die zijne kinderen eene godsdienstige opvoeding wil lalen geven, moet als een paria in zijn vaderland be handeld blijven. Welnu 't Kiezerskorps zal er uit spraak over doen Dat het stilaan tijd wordt om aan de groensel hoven te deuken, lijdt geenen twijfel. Eenige inlichtingen van prak tischen aard zulleu dus niet onpas komen. Groensels zijn gewis winstge vend, en worden door iedereen gezocht jammer dat ze in 1911 toch zoo duur waren, en op dit oogenblik nog te veel geld kosten, zoodat er vele personen zijn die er geen gebruik kunnen van maken. Dat is eene reden om ons meer op groensel kweek toe te leggen. Doch wij mogen hét mn rei «Vijgen, mtwv cl to veel worden de teelten van verschillende groensels verwaarloosd, en vooral voor wat de bemesling betreft. Het is zeker daler in de tuinen veel gebruik moet ge maakt worden van stalmest en brir, doch do scheikundige meststoffen worden op te klein schaal aangewend, en noch tans, 't is tot deze dat men bij de inten sieve kweek zijne toevlucht moet nemen. De minerale meststoffen als potasch en fosfoorzuurvetten, en de stikstofmesten zijn onmisbaar om overvloedige opbreng sien van goede hoedanigheid te bekomen. Deze laatste vooral zijn er noodig om de planten volledig te doen ontwikkelen. Bij het omwerken van don bodem zal men dus niet nalaten de volgende schei kundige mesten aan te wenden. Voorbladgewassen, (perare) zooals kooien latouw, andijvie, Scarole, spina zie, selder, parei enz, 5 kgr. zwavelzuur ammoniak 4 kgr. superfosfaat en 2 1/2 kgr. zwavelzure potasch, Voor wortel- en knolplanten en andere groensels 4 kgr. zwavelzuur ammoniak 3 kgr. zwavelzure potasch cn 4 kgr. superfosfaat. Wat nu de vlinderbloemige planten betreft, zooals boonen, erwten enz. voor deze zal men maar 1 kilogr. zwavelzuur ammoniak per are geven, benevens de laatst genoemde hoeveelheden superfos faat en zwavelzure potasch. Zij wees op den vijfden koning rond de tafel- en ging voort En 't gebeurde dat eene vrouw van het land, die met hem hierheen reisde, het geheim van de deur toevallig ontdekte. Gij kunt duizend jaar zoeken, maar zult hot nooit vinden. De witte man trad toen bin nen met de vrouw en vond de steenen. Hij vulde er den vilten zak moe, dien de vrouw bij zich had gehad voor voedsel. En toen hij de kamer uitging, nam hij nog een steen meer en hield dien in de hand... Hier hield zij stil. Komaan, ging ik voort, brandend van nieuwsgierigheid, zooals wy allen. Wat ge beurde er met Da Silvestra De oude holes verschrok bij het hooren van den naam. Hoe weet gij den naam van den doo - den man vroeg zij scherp. Maar zonder antwoord af te wachten ging zy voort Niemand weet wat nu gebeurde maar de witte man werd dc or den schrik bevangen, ierp den zak met steenen weg en vluchtte met dien eener. steen in do hand. 't Is dezelfde dien gij, Macumazahn, van Twala's hoofd hebt genomen. Is niemand sinds dien tyd ooit hier meer binnen getreden, vroeg ik, door de opening glurende. Neen. Alleen het geheim van de deur is bewaaid en iedere koning heeft ha:r gi- opend, maar trad nooit binnen. Men /.ogt ♦dat degene die binnentreed, sterft vóór het De landbouwers en hoveniers moeten niet bevreesd zijn al deze meststoffen van nu af te gebruiken. Er is voor geen ver lies te vreezen wel integendeel, op liet oogenblik der zaaiïngen zullen al de voedende elementen ter beschikking zijn der planten, wat zoor prijzenswaar dig en voordeelig is. Willy. (Reisbeschrijving door Petiius Cohyiv. Van Kaapstad naar Elisabethstad. TWEEDE DEEL. XXV. 2 AprilDe ribben halfgebroken door 't schokken van den trein, ontwaak ik om 6 ure, wasch en kleed mij aan, en zet mij voor 't vensterraam. Vandaag zullen wij te Broken-Hill aankomen, zoo rond den avond denkt men, Broken-Hill is de laatste groote statie van Rhodesia, maken wij dus gedaan met bet schrijven onzer brieven en kaarten voor België, want daar moeten zij in den post gedaan worden. Nog altijd sombere, onpeilbaar diepe wouden, met rotsen, spelonken en liooge mierennesten. In liet eerst kou ik maar moeilijk gelooven dat die 2 a 3 ja 4 meters hooge aardhoopen, waarboven zich boomkruinen verheffen mierennesten wa ren en nochtans dit is zoo. Die nesten zijn zoo «root dat zy door rio noaors gebruikt worden ais weningen. Zij hollen dien berg langzaam uit, maken dan in de holte 8 a 14 dagen vuur om de mieren te verjagen en te dooden en zijn die eenmaal verdwenen de woning is gereed. Rond den middag, wanneer mijne reisgezellen sliepen, zag ik aan den omdraai der baan twee groote arduinen zerken met elk een hoog kruis, naast elkander. Dit duidt de plaats aan waar een blanke spoorwegarbeider, bij 't ma ken der baan zijn tol aan de wereld heeft betaald en daar den dag der algemeeno verrijzenis verwacht. Zulke kruisen vindt men hier en daar langsheen den weg. Eentonig, als altijd het leven op den ijzerenweg, loopt de dag ten einde en om 8 ure maken wij ons bankbed ge reed, en liggen ons neêr. Wanneer men nu 's nachts ontwaakt, en de trein staat stil in eene eenzame statie dan hoort men in de verte, ko mende uit liet diepste des wouds, liet gebrul der leeuwen, het gejank der hyenas en het krassend geluid der apen, hetwelk een nieuweling naar aandoet. Zulk concert wenscli ik naar alle duivels; dan toch nog liever liet kaffermuziek alwas het ook niet zoel- maar zoul- luidend. 's Avonds om 6 20 ure houden wij te Broken-Hill stil en zullen er nogmaals 2 a 3 uren mogen vertoeven. Wij gaan dan ook eens het fameus Broken-Hill een bezoek brengen. De stad, of liever bet dorp, ligt op een kilometer afstand van weer volle maan wordt, evenals de man die gij gevonden hebt in de grot op den berg. En daarom traden de koningen niet binnen. Mijne woorden zijn ware woorden. Onzo oogen ontmoetten elkander, toen zij dit zegde en ik wenddo de mijne ont hutst af. Hoe wist die oude heks alles Tieedt binnen heeren. Als ik waar heid spreek zult gij den zak met de steenen op den vloer vinden liggen. En of het waar is dat allen sterven die hier binnentreden, zult gij later leeren. En zij strompelde den gang in met het licht. Kom, schaam u wat, zegdo Good. Ik laat mij door die oudo duivelin geene vrees meer aanjagen. En gevolgd door Foulata, die echter de zaak niet vertrouwde, want zij huiverde van vrees, ging hij Gagool dapper achterna, een voorbeeld dat wij spoedig volgden. Eon eindje verd-T in don gang, die in de rots was uitgehouwen, stond Gagool te wachten. Zie, mijnheeren, zegde zij. hot licht voor zich houdend, degenen, die den schat hier brachten, vluchtten in haast en hebben anderen, die het geheim van de deur moch ten ontdekken, willsn tegenhouden, maar ze hadden geenen tijd. En zij wees op twee groolo vierkante blokken steen, die tor hoogte van twee voet midden in den gang waren gelegd, blijk baar in de bedoeling er andere op te stape len en zoo een munr té vormen. Er lagen de statie en bestaat uit leemen kaffer- hutten en enkele houten curofeesche huizen, bazars en hotels. Daar het avond was konden wij niet veel zien en de stad maakte op ons maar een naren indruk. Wij keerden dan ook gauw terug en om 8 ure dommelden wij reeds in. Wordt voortgezet. liet meervoudii; slein- ■-«-elii. Terwijl in België de libe ralen en socialisten zoo lievig schreeu wen tegen het meervoudig stemrecht, zou men het in Frankrijk willen invoe ren ter gelegenheid der herziening der kieswet voor de Kamer. Priester Lemiro, afgeveerdigde van Hazebroeck, keelt een wetsvoorstel neergelegd, om voor al de kiezingen twee stemmen te verleenen aan de gehuwde kiezers. Wat meer is, de gehuwde kiezer, vader van ten minste drie kinderen in leven, zou recht hebben op drie stemmen, zoolang zijne zoons zelf geen kiezers of zijne dochters niet gehuwd zijn. Het vergaderen en schreeuwen van watervogels op de oevers, in den vroegen morgen het hoog en bij troepen vliegen van wilde ganzen onrust onder de waterhoenders zijn teekeuen van storm of wind. Ge/.oiulliciilisreKiil. Menschen, die aan slechte spijsvertering of aan tie meren iguen, mogeil vuurat geen te zoute spijzen gebruiken. Het is hoogst nadeelig. Het spoorwegpersoneel. M. de Broqueville heeft besloten dat de machi nisten en stokers der siaatspoorwegen, wanneer zij langer dan dertien uren aan den arbeid blijven, daarvoor eene ver goeding zullen trekken, berekend van af de 13* uur tot zij hunne lokomotief in de remisie gebra ht hebben. Do remsluitors zullen ook betaald wor den voor alle overwerk boven de der tiende uur. Eindelijk, de machinisten, stokers en reuisluiters zullen voor allo afwezigheid van meer dan vijftien uren buiten hunne verblijfplaats, eene vergoeding van 0 centiemen per uur boven de 15c ont vangen. Wij durven wedden dat Pie Duens weêr zal beweren dat liet aan hem te dauken is dat do heer Minister van Spoorwegen enz. die maatregels heeft genomen. Maar wat is Foppen, mislei den lot zelfs zijne partijgonooten ligt in zijne natuur. Leeuiclce Plancquaert heeft liet onder vonden. Verplichte pokinenting. Dc lieer minister Berryer zal een wetsvoor stel nederloggen in de Kamer, waarbij het inenten der pokken verplichtend gemaakt wordt. aan (le kanten nog meer blokken klaar en, hetgeen vooral merkwaardig was, er lag ook een hoop verdroogde kalk met twee traweelen, niet ongelijk aan die, welke onze werklieden heden gebruiken. Foulata verklaarde niet verder te durven gaan en hier te willen wachten. Wij lieten haar op ue steenen neerzitten met de eet waren bij haar. Nog een vijftiental schreden in den gang ■fleggende, kwamen wij opeens aan eene geschilderde cn schoon bewerkte houten deur. Zij stond wijd open hij, die het laatst was vertrokken, had geen tijd gehad of vergeten haar te sluiten. Op den drompel van deze deur lag een zak welke gevuld scheen mot steenen. Ha, ha, witte mannen, snauwde Ga gool, toen haar licht er op viel. Wat heb ik u gezegd De witte man die hier kwam, vluchtte in haast en liet den zak vallen. Pas op maar Good raapte den zak op Hij was zwaar, Sapperloot, ik geloof, dat hy vol is met diamanten, zegde hij met eene fluiste ring vol ontzag. Het denkbeeld van een zak mot diaraan - ten, is dan ook wel in staat, iemand ontzag in te boezemen. Vooruit, zegde Sir Henry ongeduldig. Hier, oude, geef mij do lamp. Haar uit Gagool's hand nemend ging hij de deur door en hield het licht boven zijn hoofd. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1912 | | pagina 1