Donderdag 14 Maart 1912 5 centiemen per nummer G5,le Jaar 4474 1 \frij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM van da ^tad m 1 Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Goddeloosheid. Vroege tomatten. J N KLOEK. i:i:\ ux Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iniag van den volgenten dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eiudigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen Zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooesens, Korte Zoutstraat, Nr 31 ie fjjc Postkantoren des Lands. Per drukregel Gowone 15 centiemen Reklamon fr. 1-00 Vonnissen op 34# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. -- Heerei. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. VolstI 3 Maart. li> B 2 Zijne Eminencie do Kardinaal Aarts bisschop van Mechelen wijst in zijne Vastenbullc op liet steeds toenemend getal der misdaden en op meer en meer toenemende wreedheid en stoutmoedig heid van dieven cn moordenaars. Hij schrijft die onrustwekkende maat schappelijke verschijnselen toe aan de verzwakking van liet godsdienstig gevoel in de maatschappij en hij legt de verant woordelijkheid grootendeels op degenen die God meer en meer uit het openbaar leven willen bannen. Van over onheugelijke tijden geldt het spreekwoord De vrees des Heer en is het beginsel der tcijsheH, en dat werd altijd als waarwoord gehouden. Wat Zijne Eminencie in zijne Vastcn- bulle zegt, zal des te meer ingang vinden in de harten, daar elkeen 'om zoo te zeg gen overtuigd blijft dat degene die God niet meer vreest, in God niet meer ge looft, noch in eeuwig loon voor het goede en eeuwige straf voor het kwade, zich zei ven ontmaakt van allen band die zijne kwade driften kan beteugelen. Dat beteekept 11 iet dat zulk mensch, een godloochenaar of vrijdenker, nood zakelijk een misdadiger wordt, maar niets belemmert hem dan do vrees van gendarmen en rechters, welke voor den echten misdadiger niet heel zwaar weegt, want de meeste misdaden blijven onge straft - de dage.lijksche ondervinding leert het. Dat niet allen zij die God loochenen en er op bogen vrijdenker te zijn tot de misdaad overslaan, legt zijne Eminencie zeer dui delijk uit als ze zegt c Do menscli die afdwaalt is altijd beter dan zijne beginselen, omdat or in het geweten een natuurlijke rem is, welke den menscli belet tot het uiterste te gaan van de logica zijner dwaling. Hoevele goddeloozen, trokken buiten hunne weet, ten andere, voordcel uit de kristene gewoonten van hunne kin- derjaren, uit familieoverleveringen, uit de gebeden cener wecnende moeder, en zelfs, wat zij er ook van zeggen, uit de uitstraling van liet. Godsdienstig leven van de meerderheid der natie Zeker is het dat de kring in welken we leven cenen overgrooten invloed op ons uitoefent. Elkeen die zich in zijnen levensloop beeft verplaatst, heeft dat ondervonden men is gedwongen min of 9Ge Vervolg. meer naar eene nieuwe omgeving te schikken, indien men niet wil doorgaan als eenen zonderling. Zoo zien wij dat do liberalen en socia listen nog bijna allen kerkelijk trouwen, hunne kinderen laten doopen, en hunne eerste kommunie laten doen, en dat nog zoo weinigen burgerlijk sterven. In hun hart zijn nog altijd, al hebben ze er opgepocht vrijdenkers te zijn, eenige kristelijke gevoelens overgebleven. Dat weten ouze geuzen zeer wel, en het is juist daarom dat zij het onderwijs onzijdig willen, opdat de kinderjaren zoo weinig kristelijk mogelijk zouden zijn, en dat de godsdienstige gevoelens zoo weinig mogelijk wortels zouden schieten. Juist omdat de Katholioken weten, zoowel als do geuzen, dat de eerste op voeding van zulk groot belang'is,- willen zij dat hunne kinderen een ondorwijs kunnen genieten dat van godsdienstzin doortrokken is. Het is hun recht dal. te willen en dat is hun wil hot te bekomen. Het is maar sedert een twintigtal 'jaren dat het gebruik van de tomaat zich be paald in ons land opgedrongon iieoft. Sedert, is dit gebruik zeer vermeerderd en in alle huishoudens, zelfs in de geringste, worden de tomatten aangekocht, indien ze door den werkman zelf in zijnen hof niet aangekweekt worden. Vroeger waren wij voor do vroege tomatten schatplichtige van zuidelijk Frankrijk, van-Spanje en van Portugal hedendaags is de invoer ervan veel ver minderd en alhoewel de eclite vervroegde cultuur niet toepassende, toch is de ver bruiker zeker,vroegopL seizoen tomatten te vinden daarbij heeft men voor den wintertijd den ingelegden voorraad tot zijne beschikking. Eene goede plaats om redelijk vroege tomatten te kweeken is eene pasbeplante druivenserre of beter eene serre dat men uitsluitelijk beschikt tot de cultuur van groenten in het eerste geval, zullen de wijngaarden de hun bestemde ruimten slechts na 3 a 4 jaar bekleeden en laten dus de plaats vrij om de tomalten te planten deze worden gezaaid in de eerste helft van Februari in eene serre of op warme broei, de plantjes worden zoo gauw mogelijk verspeend op eenige centimeters afstand eene tweede ver- speening geschiedt in potten van 7-S centimeters, en indien de planting zich te lang liet wachten zouden wij zo in potten zetten van 12 centimeter. Men bewees, dat ik Cape Town in voort durende verbinding met hen gestaan had. Wij waren nauwkeurig bewaakt geworden. Wij werden aangewezen, voordat wij Cape Town verlieten. Ik geloof zeker, dat do po litie den diefstal veroorloofde, om eene op zienbarende aanhouding te kunnen doen. Alice stak hare hand uit. - En gij riep ze uit. En gij. Hy aarzelde, haar met somberen blik aanstarend Ik kreeg twee jaren gevangenisstraf, antwoordde hij. Men had niet het minste medelijden met ray doch ik was weken lang de metgezel van schurken en misdadi gers goweest, en wie had kunnen gelooven, dat ik een eerlijk mensch was Myn trots verhinderde my to zeggen, wie ik was. Ten koste van alles, voelde ik, moest ik mijne indentiteit geheim houden, en dus ging ik naar de gevangenis in Charlotte's plaats. Weer zweeg hij. Niets zou ooit de ellen de van het verleden uit kunnen wisschon. Ilij rilde. Hy kon Alice niet aankijken. Ilij was bang voor de uitdrukking, die hij wel licht op haar gelaat zou zien verschijnen. Doch zij was opgestaan en stond voor hem, hem aankijkend. - En Charlotte wat werd or van haar? vroeg ze. Lord Croft streek met de hand over lmt De grond moet zorgvuldig gereed gc maakt worden door hem goed te ver kruimelen en hem dé noodige meststoffen toe te dienen, behalve het kort mest, kompost of lereauj delve men in den grond 5 k. superfosfaat, 3 k. zwavelzuro potasch en 2 k. 50$ zwavelzuren ammo niak. De plant is zeer vraatzuchtig, het bijvoegen van zwavelzuren ammoniak zal aan liet. gewas eenen sterken groei en dikke vruchten verzekeren de potasch zal oenen voordeeligen invloed uitoefenen op de schoonheid," do kwaliteit en den smaak dor vruchten, evenals op de ste vigheid dor stengelsde superfosfaat maakt de plant geschikt tot eenen rijken hlooi. De planting geschied zoo gauw moge lijk (Maart-April) op rij met afstand van 70 cent. en tusschen de planten 50 cent er zal aan iedere plant, eenen steunstok gegeven worden wanneer ze 35 cent. hoogle bereikt heeft, en de jonge scheuten die zich in do oksels der bladeren ontwik kelen zullen zoo gauw mogelijk wegge nomen worden. Overvloedige begietingen zullen liet opslorpen der meststoffen vergemakkelij ken alsook hunne assimilatie tol groot voordeel der plantoA. .Variëteiten T. IVrdrigeon, T. dikke verbeterde van Meedelen, tweede goede soorten met bijna ongeribde' vruchten. G- IMPATIE.MT. Gezond van hoofd en goed van hart En handen om te werken, Gebruikte Jan zijn krachten wel En wist hij, dat zijn kloek gestel Geroemd werd bij de sterken. Hij was gezien, een gunstig lot Lag zichtbaar voor hem open. Hij was vernoegd bij plichtentaak, Én wat hij weiischte kreeg hij vaak En gaf soms meer te hopen. Ach, heel die heilstaat is verwoest, Zijn toekomst is omsluierd, Zijn hoofd is dof, zijn hand is lam, Zijn hart is klein, zijn been is stram, Zijn tijd wordt doorgeluicrd. Van waar die vreeselijke ommekeer Een neiging werd geboren, Verleiding bood hem gloeiend gift, Uit valsche schaamte ontwaakte [een drift Zijn menschheid ging verloren. Zij verdween, zei hij. Ze verliet het land zoó spoedig mogelijk en begaf zich naar Australië, geloof ik. In alle geval gaf ze geen enkel toeken van leven cn na liet. ot digen van die twee jaar stel !e ik gcene po ging in het werk om haar op to sporen. Myn eenige hoop was, dat ik haar nooit meer zou wederzien. Ik zag tiaar dan ook nooit meer. Ik trok het binnenland in, alles doende, wat mijne handen te doen vonden. Ik werkte hard cn f paarde wat geld over, en begon reeds te gelooven, dat ik de Russell's voor eeuwig vaarwel had gezegd en nooit meer met dat gedeelte mijns levens in aanraking komen zou, toen ik op zekeren dag plotse ling Martin, Fanny's man, tegen het lijf liep. Ik zou hem voorbijgcloopen zijn, doch hij hield mij aan. Ge zult met mij en mijns gelyken wel mets.meer te doen willen hebben, zei hij, maar er is een ding, dat ik u gaarne zou willen vertellen, en dat u wel vreugde ver schaften zal, denk ik. En dat 13 vroeg ik. Het is over uwe vrouw, antwoordde hij. Charlotte is dood. Ik slaakte een diepen zucht. Het was Daar staat hij nu, ontvleesd, ontwijd, Ontweken door zijn vrienden, Ten spot en speelbal van de jeugd, Een schaduw van verwoeste vreugd, Een prooi van kwaadgezinden. O hellevuur, o duivelsbrood Hoon aan den Grooten Gever, Wat hebt ge aan onzen -Jan gedaan De mensch is in het beest vergaan Jan Kloek werd Jan Jenever. De Volksstem, De Perre, V.S.A. Wel it. ze zijn tegen den Godsdienst niet onze blauwe- en roode karlelbroeders. De maeonnieke loge komt andermaal een hevel uit te veerdigen dat reeds door eenige geusche Gemeentebesturen in T Arrondissement van Charleroi wordt ten uitvoer gebracht. liet dagorde hunner vergaderingen meldt do volgende twee punten 1°)De uren van den catechism en zedenleer verandoren, de gebeden af schaffen in de klassen naar een kind dat ontslagen is van de godsdienstles. 2°) De gebeden afschaffen en de Gods dienstige beelden en prenten in al de Bewaarscholen doen verdwijnen. l)us geen Kruisbeeld meer in de Bewaar scholen.. In dó lagere gdniecmtëscfiolen" zal het Kruisbeeld al sedert lang ver dwenen zijn. Ziedaar, neen, neen, ze zijn tegen den Godsdienst niet. De liberale partij. Wat een socia list, De Broukerc, zegde van de liberale partij, in de Peuji/e van 9 December 1910: Erbarmelijke machteloosheid eener partij, die tegenover de hoofdzakelijkste vraagstukken, nog enkel de onthouding kent. De machteloosheid eener versleten partij, zonder toekomst, zonder levens kracht, ziellooze romp, die men niet hechten moet aan de levensvolle werk liedenpartij. Dat zegt een socialist die de liberale partij goed kentWie zou nog voor zoo iets willen stemmen Ken ziellooze romp zonder toekomst, zonder levenskracht Kiezers, stemt voor de Katholieke Partij, de levende, springlevende Partij.de Partij van God en Kerk, eeuwig en onvergan kelijk De weldoenster van armen en rijken, van boeren en werklieden, van klein en groot Leve de Katholieke Partij Weg met de ziellooze romp, de mach- telooze liberale partij nog nooit van tc voren bij my opgekomen to bedenken, wat haar dood voor mij zou beteekenen. Ik staarde hem verstomd aan. Dood herhaalde hij Ge kijkt erg ontdaan. Ik dacht dat go blij zoudt zijn dit bericht te vernemen, en meende er u een goeden dienst mee te bewijzen. Gc zijt altijd veel te goed voor ons geweest. Iedereen behalve de dommerikken, die u veroordeel den, kon zien dat go een armzalige soort dief waart maar ze wilden toen met alle geweld iemand aanhouden en gij vielt hun in handen en gelukkig voor Charlotte, ontsprong zij den dans. Die had er toch zoo'n slag van ik geloof, dat i r nooit een betere toonoelspoelster geleefd beeft. Ze kon idcreen inpalmen, die ze wilde, en ook u had ze aardig te verneuken. Engeland werd haar te warm. toen gij haar ontmoct- tet, cn ge kwaamt juist ter rechter tijd om haar mee naar hier te nemen. Wel, go hoeft u nu niet meer bezorgd over haar te maken. Ook haar beurt kwam eindelijk. Zo onder ging voor haar dood nog cenigcn tijd gevan genisstraf, en stierf nu meer dan 2 maan den geleden in Cape lown. Lord Croft boog zicli voorover, Alico in het gelaat ziende. Begrijpt ge liet nu? vroeg hij. Begrijpt ge, h >e ik er tegen op zag, u dit alles te vertellen En kunt gij mij vergeven Mijn lts en was door die eene dwaze handeling verwoest. Na Martin's mededecling werkte ik nog harder, en toen werd ik ziek en zou, indien Reid, mijn kamerdienaar, er niet go- Even als in Frijnkrijk, wordt hier te lande waargenomen dat, ondanks den duren tijd, er meer en meer gespaard wordt. Dit wil daarom niet zeggen dater geen ellende wordtgeloden. Vele lieden kunnen niet sparen en zijn reeds gelukkig wanneer zij de twee eindjes van 't jaar aaneen kunnen knoo- pen. De vermeerdering der stortingen is ook nog geen bewijs dat er meer gespaard wordt dan vroeger, 't Is vroeger, 't Is veelal door do omzetting der stadsloten en door den hoogeren intrest die de spaarkas betaalt, dat er nu meer gestort wordt. En de opgegeven sommen betreffen alleen de staatsspaarkassen. Moest men 'kbed rag kennen der gespaarde gelden op bypolheekkassón, volksbanken, enz., de miljoenendans zou nog grooter zijn. Op de staatsspaarkassen bedragen de gespaarde gelden per provincie als volgt, op 31 December 1911 Braband 220 miljoen West-Vlaan doren, voor de armste streek uitgekreten 157 miljoen Henegouwen, 149 miljoen; Oost Vlaanderen, ook nog eene armo sloor, 120 miljoen Luik 100 miljoen Luxemburg 37 en Limburg 27 miljoen. >A Libornio l'iainiogun. Eene.groep liberale Vlamingen van Brus sel zendt naar den Patriate een schrijven, in 't welk gezegd wordt, dat, indien zij afzien van liet voornemen eene afzonder lijke lijst voor te stellen, zij eene werkza me propaganda zullen maken om do libe rale Vlamingen aan te zetten met witte briefkens te stemmen. Als liberalen zullen wij in geen geval voor de clerikalen stemmen, maar wij zullen ook niet stemmen voor cone lijst op welko geen enkel der onzen eene be hoorlijke plaats heeft. Onze kandidaat, M. Caudelier, is op bevel algewezen. «Deze week heeft in den gemeenteraad van Elsene M. De Marès de Vlaamsche zaak aangerand. En wat ons nog meer heeft getroffen is het gedrag van den volksvertegenwoordiger llaramgant Buyl, schepene van Elsene, die den moed niet gehad heeft, M. De Marès te antwoorden en de Vlaamsche zaak krachtig te verde digen, wanneer zij werd aangevallen. ».\1. Buyl weet heel goed wat wij wil len liij heeft niet noodig, do kwestie te onderzoeken zijne houding wordt streng beoordeeld door de Vlamingen van Brus sel en voorsteden. «Wij zenden u deze protestatie in de hoop dat gij ze zult iulasschcn, daar libe rale dagbladen, tot welke wij ons richten, den doove spelen.» weest was, gestorven zijn. Ik ontmoette hem juist toen ik uit de gevangenis kwam. jj Ik redde hem toevallig het leren, en we voegden ous bij elkander. We werkten zij aai. zij, en waar ik slaagde, faalde hiji. - Nadat ik het overlijden van Charlotte vernomen had, gingen we naar diamanten zooken. Do streek was toen nog onbezet, en menigeen vergaarde een fortuin. Mij is dat nooit gelukt. Ik maakte mezelf slechts ziek en weken lang paste Reid mij in de wilder nis op cn bracht mij tot tiet leven terug. In dien hij er niet geweest was, zou ik aan mijne zware koortsen gestorven zijn. Doch liet gelukte hem, mij er door te hal m, en toen ik herstellend on ziek Van do wildernis cn gemis aan beschaving was, vond ik op een stuk papier, dat om tabak gewikkeld zat, eene aankondiging. Hij zweeg. Toen stond hij weer op en keek Alice in de oogen. Begrijpt go nu alles vroeg hij. Ik heb gezwegen uit vrees, u te zullen verliezen, en omdat ik meende, dat, dat gedeelte mijns levens voor goed begraven was. Begrijpt ge? Ze hief het hoofd op en legde hare handen op zijne schouders. Oh, Gerald lieveling ik begrijp alles, riep zo uit. En ge vergeeft mij vroeg hij. Kunt gy myn stilzwijgen vergeven Gedurende een oogenblik gaf ze geen antwoord. Toen begonnen hare lippen te beven cn verscheen er eene vreemde schit tering in Imreoogen. Ge hebt my te veel te vergeven, dan dat ik daar cn antwoord op zou kunnen hebben, zeide zo. HOOFDSTUK XLII. He wraak Ih bitter. Mevrouw heeft bevel gegeven, niet ge stoord te worden, zei Sims. Zo wilde van daag niemand ontvangen. Mevrouw Sherman draaide, op den drem pel staande, hare lichtkleurige parasol om en om. Dat is allemaal goed en wel, Sims, zei zo luchtig, maar natuurlijk wil zo my wel ont vangen. Laat me als 't u belieft voorbij. Ze deed haar parasol dicht en zette haar sierlijk geschoeid voetje over den drempel. Sims stond onbeweeglijk. Werkelijk mevrouw, zei hy, ik vrees dat Mevrouw zelfs u niet zien wil. Ze wil den lord niet verlaten. Mevrouw Sherman's sierlijke, slanke ge stalte richtte zich hoog op. Den lord vroeg zo scherp, en voegde er toen langzaam by. En waarom kan ze den lord niet verlaten. Omdat hij ziek is, zei Sims. ZioltMevrouw Scherman's fijn ge zichtje werd een weinig spitser. Hij is van morgen ziek geworden, voegde de huisknecht erbij. Mevrouw heeft si.ids dien tijd zijne kamer niet meer ver iaten. Wordt Voortgezht.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1