Zondag 17 Maart 11M2 5 centiemen per nummer ö5"e Jaar lf72 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM van do Stad on t Arrondissement van Aalst. VADERLAND. TAAL. HUHEiil Militaire lasten. De Aardappel. Hei, Cartel te Aalst. Van Burst naar Katanea, Kiezers RBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop ce betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Pos' ont vangen zijn ten laste van don schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen Lij accoorc Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - - Heere«. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag «n vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde lauden zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQIIK SUUM. Aelst, 16 Hlaart ld IS Kiezers Gij welke op 2 Juni moet uitspraak doen, hier vólgen vijf vragen op de welke gij ernstig nadenken moet. Kiezers Werlieden, Burgers, Stede lingen, Landlieden, wilt gij dat al uwe zonen naar de kazerne zullen moeten optrekken Wilt gij geene vermindering van dienst tijd voor onze soldaten maar integendeel vermeerdering Wilt gij dat,na de dienstjaren men nog vele jaren onder den militairen dwang zal staan Wilt gij dat men overal kazernen op- richte en er millioenen en millioenen aan verkwiste Wilt gij onder de geldelijke lasten verpletterd worden Als ge dat alles wilt,dan moet gij maar, Kiezers, voor de blauwe-roode cartelis ten stemmen, ze aan 't bestuur des lands stellen... Nu, gij wilt het niet, maar onze drie kleurige vijanden willen het en 't is wel bijzonderlijk daarom dat ze 't bewind zouden willen bemachtigen. Het liberaal orgaan, -Vindépendance liet ons onlangs hooren wat de driekleu rige cartelisten, onder opzicht van mili taire zaken, in 't schuld voeren. «Verleden jaar, schreef onlangs be doeld liberaal orgaan, gaf ons de eerste toepassing van het nu bestaande stelsel, een zoon per familie, 19,900 man- schappen. Dit jaar heeft dat stelsel ons een duizendtal soldaten meer gegeven. Het is onvoldoende, en het is schande voor een land dat ieder jaar 60.000 - jongelingen op ouderdom van militie telt Zoo zoo 't is schande dat van die 60,000 jongelingen.al de weêrhare man schappen, den ransel niet moeten aan- 't Is dus onbetwistbaar dat onze drie kleurige cartelisten in België 't alle man soldaat willen tot stand brengen en gansch 't land in eene kazerne willen her vormen, met eene begrooting van oorlog van 200millioen in plaats van lOOmillioen En daarbij nog eenen langdurigen tijd voor do gewezen soldaten dat zij zich beschikbaar zouden moeten houden voor talrijke terugroepingen onder de wapens. Volgens bedoelde liberaal orgaan, zou men, na in verlof te zijn gezonden, het eerste jaar negen weken binnengeroepen worden, het tweede jaar vier weken, het derde jaar twee weken, enz. Dus, Werklieden, Burgers, Stedelingen en Landlieden Oogen open Een oog in 't zeil. Neen, wij willen geene verzwaring der militaire lasten noch in geld, noch in bloed 44e Vervolg. Wy haasten ons achter hem te gaan, voor een oogenblik den zak v ergetend. Zoo stonden wij dan in Salomon's schat kelder. Het eenige, wat wij eerst opmerkten, bij het weifelend licht van de lamp, was eene kamer, uitgehouwen in de rots <?n, ruw ge schat, niet meer dan tien voet in 't vierkant. Wat wij vervolgens zagen was eene menig te olifantstanden, opgestapeld tot bij het gewelf. Hoeveel er waren, kon ik niet juist zeggen, omdat ik niet wist hoe -diep zij la gen, maar decikelijk wel vier of vijfhonderd stuks en alle van de beste soort. Er was ivoor genoeg, om erin eens fortuin mee te maken. Aan den anderen kant van de kamer ston den ongeveer twintig houten doozende eene was grooter dan de andere en alle rood geschilderd. Daar zijn de diamanten, ri-ep ik uit. Breng het licht. Sir Henjy kwam er mee naderbij, hield het bij de bovenste kas, waarvan liet dek sel, dat zelfs op deze droge plaats vermolmd bleek, ingeslagen was, denkelijk door den ouden Silvestra zelve. Een zoon per familie is genoeg Wij willen niet dat al onze weerbare zonen naar de kazerne zouden gesleurd worden. Neen, neen, dat willen wij niet Ons leger is reeds groot genoeg De begrooling van oorlog is ook groot genoeg Honderd millioen 's jaars is zeker al wel en de cartelisten zouden er nog honderd millioen willen bijlappen. Neen, neen, de Kiezers zullen mei de cartelisten niet willen meê doen en onze in zuren arbeid gewonnen geld aan den militairen slokop ten prooi werpen De aardappelteelt is zeer winstgevend, op voorwaarden liooge opbrengsten met puike hoedanigheid te paren. De aardap pelteelt is tamelijk kostelijk een goede oogst put den grond nog al sterk uit, en kan de hoeve merkelijk aan meststoffen verarmen, doordien gewoonlijk vele aardappelen verkocht worden. De aardappel dient in vruchtharen grond verbouwd, en sterk bemest te wor den. Verscli stalmest na den winter toe gediend, beer en overdaad aan nitrische stikstof passen niet zij kunnen wel is waar de opbrengsten verhoogen, doch gewoonlijk ten koste der hoedanigheid. Fosfoorzuur en vooral potasch zijn vol strekt onmisbaar, alsook eene voldoende hoeveelheid regelmatig werkende stik stof. Overdaad aan nitrisch stikstof kan de aardappelpiaag begunstigen; de'am- m'oniakalc stikstof doordien zij do opname van het fosfoorzuur en de potasch begun stigt, voorkomt eerder de ziekte. Het gebruik van zwavelzuren ammoniak, is even noodzakelijk als dit der minerale meststoffen hij bevordert den groei, verzekert eene normale ontwikkeling van het gewas, en leidt tot hooge op brengsten. De zwavelzure ammoniak begunstigt tevens sterk de hoedanigheid der knollen. De aardappel is eene potaschplant. De aardappel, heler misschien dan menig ander gewas, bezit het vermogen in gronden, die uit hunne natuur potasch rijk zijn, en waar de aanwending van eene handels polaschvette overbodig mocht blijken, eene goede hoeveelheid potasch los te maken en er zich mede te voeden. Menigvuldige proeven evenwel bewezen, dat de aanwending van een rechtstreeks oplosbaar potaschzout hier nog de beste uitslagen en winstge vende opbrengsten geeft. De aardappel is een zomergewas, en vergt bijgevolg do hulpbemesting onder spoedig opneembaren vorm. De cliloor- potascli, alhoewel spoedig opneembaar, wordt enkel langen tijd vóór do planting gebruikt, de chloor die zij bevat zet de aardappelen eene geringe hoedanigheid bij. Wij raden bijgevolg het gebruik aan van 200 lot 250 kgr. ammoniaksulfaat, 400 tot 500 kgr. superfosfaat, en 200 tot Myne hand erin stekende haalde ik er geen diamanten maar goudstukken uit, van een vorm, zooals wij nog niet gezien had den en bedrukt, naar ik denk, met He- breeuwsche letters. In ieder geval, zullen wij niet met leege handen heengaan, zeide ik. Er zullen wel duizend stukken in iedere doos zijn en dan achttien doozen Ik denk, dat tiet geld was om de werklieden en kooplieden te betalen. Wel sprak Good, ik denk dat liet alles is, want ik zie geene diamanten moer. De oude Portugees schijnt ze allen in zijnen zak gedaan te hebben. Dat de heeren zien waar het 't donke- ste is en zij zullen de skeenen vinden, zeide Gagool, onze blikken begrypende. Daar zullen zij eenen schuilhoek vinden met drie stoenen kisten, (waarvan er twee verzegeld zen en een open. Voor ik dit aan Sir Henry vertolkte, kon ik niet nalaten te vrag en hoe zij al deze din gen wist, als toch, s inds volo geslachten, niemand hier was gev .eest. Ah, Macumazalin, die dj maan ver duistert, was het spottend antwoord. Gy, die in de sterren leet t, weet gij niet, dat sommige lieden oogen hebben, die door rot sen heen kunnen zien Zie in den hoek, Curtis, zeide ik naar den hoek wijzend, dóór Gagool aangeduid. Hallo, jongens. Hier is de schat. Wij snelden naardien schuilhoek, waar hy stond. Tegen den iuu'\ir stonden daar de 250 kgr. zwavelzure potasch per hectare. Men raag eene mengeling dezer verschil- lige vetten maken en ze in eens of gedeel telijk tijdens de laatste grondbereiding, en gedeeltelijk in de barmen, hij de planting, uitstrooien. Ifet is evenwel heter al deze meststoffen tijdens de grond bewerkingen in to dekken. JAN. Recht cu Vrijheid, i liet orgaan der Aalsterscho roode winkclpolitiekers van de Saskaai, deelt den brief meê dien de socialistische Federatie van ons Arron dissement van Aalst aan de liberalen komt toe te sturen. Bedoelde brief laat de nadrukkelijke voorwaarden kennen onder dewelke de socialisten bereid zijn een cartel te sluiten voor de aanst. wetgevende kiezingen. Wij schrijven letterlijk over 1. Do vijfde kandidaat tot titel voe renden volksvertegenwoordiger zal op de gemeenzame lijst door onze partij wor den hekleed 2. De toepassing van het stelsel Jan- son, ook genoemd stelsel Huy Waremme (neveneenstelling) zooals dit in ons arrondissement reeds in 1908 werd toe gepast 3. Volstrekt verbod voor do liberale partij stemmingen boven de gomeen- zamelijst uit te brengen, maar wel inte gendoel, cereverbintenis uitsluitelijk eii alléén nevens den naam van hunnen eersten kandidaat te stemmen. 4. De kandidatuur voor de eersle plaatsvervanging zal door den kandidaat van onze partij ingenomen worden 5. Gedurende hot laatste vierde van den aanstaanden zittijd der kamer van volksvertegenwoordigers zal de zetel door onzen kandidaat worden hekleed. Uw gekozene zal daartoe zijn ontslag indienen hij het uitgaan van het derde vierde van zijn mandaat. Die vijfde voorwaarde echter wordt maar door onze partij gesteld, in geval de aanstaande kiescijfers uitmaken dat uwe eerste kan didaat niet zonder de hulp der socialis tische stemmen ware gekozene geworden. Voor die berekening worden de stem men boven aan de lijst niet in aan merking gebracht. Verder worden* de liberalen verzocht met de socialisten te Aalst bijeen te komen, voor hot opstellen van hot Cartel- verdrag, op heden Zaterdag 16 Maart om 3 uren cn ze verwachten hunne bijeen roeping. De gemeenschappelijke kandidaat der socialisten is, de blocdroode Alberic De Sioarle, advokaat te Brussel, gelijk wij het over 8 dagen hebben aangekon digd. Dus voor beide liberale candidaten Adieumijnen meuzelaar met draaiken cn al drie steenon kisten, ieder ongeveer twee voet vierkant. Twee ervan waren met stee- non deksels gesloten, de derde stond open. Zie herhaalde hij lieesch, de lamp boven de geopende kist houdend. Wij zagen, maar konden niets zien dan de zilveren glans. Toen onze oogen daaraan gewoon waren, zagen wij dat de kist voor drie kwart gevuld was met ongeslepen dia manten, de meeste van ongewone grootte. Ik raapte er eenige op om mij te over tuigen. Wij zijn de rijkste raonschen der wereld, zegde ik. Wij zullen de markt met diamanten overstroomen, riep Good uit. Ge moet ze eerst verder krijgen, sprak Curtis. Wij stonden daar met bleeke trekken, elkander aanziende, de lamp in 't midden, de steenen stil schitterend in hunne kist. Wij geleken eerder op samenzweerders, die op 't punt stonden eene misdaad te be gaan, in plaats van de rijkste menschen der wereld te zijn. Ha, ha, ha lachte do oude Gagool achter ons, die als eene kat was komen aan sluipen. Daar zijn nu do schitterende stee nen, die gij bemint, witte mannen, zooveel als ge maar wilt. Raap ze op en laat ze door de vingers glijden. Eet ze, ha, ha! drink ze ha, ha, ha Het scheen mij toen zoo belacheiyk van die diamanten te eten of te drinken, dat ik in uitbundig lachen barstte, een voorbeeld, "'4- Wat onze liberalen zullen beslissen, zullen wij afwachten. Naar wij vernomen hebben, willen de eericii het hoofd in den rooden schoot leggen en anderen weigeren. In allo geval, wordt het cartel aange nomen onder de voorwaarden door de socialisten geeischt, dan zullen de heeren Paul Michiels, advokaat, als vijfde tilel- voerendc kandidaat en Albert De Windt, notaris, als eerste plaatsvervanger de plaats moeten ruimen voor den rooden kandidaat Alberic De Swarte. Wat het nr 5 dor voorwaarden betreft de socialisten zeggen dat elkeen het zeer juist zal vinden dat zij eischen dat hunne kandidaat een vjerde van den zittijd zou zetelen in geval de liberalen met hunne eigene stemmen hun. kandidaat niet zouden kléinen doen verkiezen en dus die der socialisten noodig hebben. Het schijnt ons nog al reclitveerdig medewerken zonder eenig voordeel er hij te vinden, is dwaasheid. Maar., 't gevolg hiervan Wel ongetwijfeld dat de hehoudsge zinde liberalen, de antisocialistische kapitalisten, voor hunnen rooden vijand zullen moeten stemmen en hen dus het vierde jaar ter Volkskamer zal vertegen- woord igen. En dat valt hoegenaamd niet te be twisten, dat de socialisten de vijanden zijn der kapitalisten. Recht en Vrijheid zegt liet klaar en duidelijk in '1 zelfde nummer in 't welk zij de voorwaarden van 't cartel den liberalen aanbieden :;*!c t! a Immers onze strijd is gericht tegen de kapitaalbezitters zij weten dat onze macht, hunne onmacht be- duidtenz., enz. Tot meerdere onderrichting van de ge- matigdeliberalenknippen wijuit eene cor respondentie van den Aalsterschen roo den partij secretaris A. Nichels, door Vooruit op 5 November 1904 meegedeeld: - Zoo was het verleden Dijnsdag op het doodenplein van Aalst, waar zoo- vele slachtoffers der kapitalisten berus- ten en zoo zal liet eeuwig zijn, icant het proletariaat deinst niet voor icat slachtoffers Op de lijken hunner vrien- den zweert men opuieuw den edelen eed der icraak Wee dezen, als tcij eensgezind zullen - optreden die ons reeds zoo lang hebben verdrukt en versloolen Op 1 November 1898 slingerde de roode Vooruit naar 't hoofd der kapitalis ten en werkgevers dat ze banstroopors en bandieten zijn, die voor hen doen z wee ten In eene socialistische meeting, Dijnsdag avond der verleden week te Brussel ge houden, zegde de roode leider Yinck onder andere De patroon moet verdwijnen onder alle vormen, het zij persoon lijke, gezamenlijke, bestuurlijke. Gij, liberale burgers en patroons, wat zegt gij daarvan Dit is anarchie en geen socialism. Allons heeren liberalen loopt maar achter de roode vlag u Reisbeschrijving.) door I*icr«su» Co»yiv. Van Kaapstad naar Elisabethstad. TWEEDE DEEL. XXV. dat de anderen volgden zonder dat zy wis ten waarom. Wij lachten maar om de stee nen, die ons nu toehoorden, die voor ons waren opgedolven in het groote gat daar buiten, die voor ons waren weggesloten in dezen kelder door mannen, wier namen zeker in de waszegels der kisten afgedrukt stonden. Niemand had er ooit iets van ge had. Wij alleer. hadden ze verkregen. Daar voor ons lag voor duizenden ponden aan diamanten, en duizenden ponden aan goud en ivoor lagen ook te wachten tot ze weg genomen werden. Plotseling hield onze lachbui op en wer den zij weer erstig. Opent de andere kisten witte mai.ncn zegde Gagool, daar zijn er zeker neg meer in. Neemt er uwe bekomst van, witte man nen, ha, haNeemt er uwe bekomst van, ha, ha Zoo aangemoedigd, verbraken wij niet zonder een gevoel van wandalism de oude zegels en openden ook de andere kis ten. Iloerah die waren ook vol, vol tot aan het deksel, de tweede ten minste. Geen domoor van een Da Silvestra was daar nog aan geweest. En wat de derde betreft, die was nog maar voor een vierde gevuld, maar de steenen waren allen uitgekozen met minder dan twintig karaat en sommige zoo groot als duiven-ieren. Vele van deze grootere steenen waren echter, zooals wij bij liet licht zagen, wat geel, «gekleurd» zooals ze te Kimberley zeggen. 3 April. 't Is juist eene maand dat wij onze eindelooze izou men mogen zeg gen. reis aanvingen en te Oostende inscheepten voor Dover. Eene maand reeds dat wij vaarwel wuifden aan Vader land en Familie en op Gods genade naar het nieuwe België overstaken. Overal langsheen don weg zijn groote lioopen hout 'aangebracht, klossen gezaagd op 1/2 meter lengte. Dit moet dienen voor de lokomotief te stoken. V an hier af, en in gansch Congo, stookt men de locomotieven met hout. Van afstand tot afstand, doet men de negers in het bosch hoornen vellen, en zagen in blokken van 1/2 meter lengte. Die blok ken worden dan langsheen den ijzeren- weg op groote stapels bijeengezet en daar doet de machinist zijn voorraad op. Juist om 1,03 ure rijden wij de grens van Rhodesia over en bevinden ons in Katanga, Belgisch Congo. Eenparig stijgt in ons compartiment dé kreet op Leve België Vive le Congo Beige, 't Is juist de uur waarop wij ééne maand geleden, te Brussel_ in den trein stapten voor Oostende. Énkele minuten stoomt de trein verder wanneer wij op eens, hoven de groene kruinen der woudreuzen, Belgisch driekleur fier in de lucht zien wapperen. Eerbiedig voor dit symbool van 'L lieve Vaderland, ontblooten wij het hoofd en zenden een ontroerden groet aan onze nationale kleuren. Om 1 1/2 ure houdt de trein slil te Sakania, de eerste Belgische grensstatie. Nogmaals hebben wij daar een oponthoud van 5 uren, welke wij zullen gebruiken om Sakania en den omtrek te door- loopen. 't Is waarlijk met een gevoel vr.n verlichting en verrukking dat wij onzen voet op den bodem van België's groote kolonie, de welke thans voor ons als con tweede Vaderland gaat worJen, zetten. Het noodigste echter eerst... en dat is eten. Daarom maar algauw naar gindsche barak, waar hoven op een ruwe plank het woord Hotel met letters in alle vormen prijkt. Met alle vormen (ditmaal in den haak) bedient men ons, vlecsch waaraan zoo'n reukje is, dat ik nog nooit bij verscli vleesch heb waarge nomen. In plaats van liet vleesch eten wij het brood op en snoeren onzen buikruini wat vaster toe, daarmee hopen wij het af te zien lot Elisabethstad. In Congo zullen wij dit nog al dikwijls mogen doen, geloof ik. Nu gaan wij eens het kamp bezich tigen der zwarte troepen. Het kamp is gelegen op eenen heuvel vanwaar meii een prachtig vergezicht heeft. Vóór liet Maar wat wij niet zagen, was de duivel sclie grijns, waarmee Gagool naar ons loer de, terwijl zij, schuifelend als een slang, de schatkamer verlieten naar den diorgang sloop. Hoor. Luide kreten drongen tot ons door uit den gcwelfden gang. Het is Foulata's stem. Oh, Bougwan, help, help De steen valt. Ga weg, meisje, want anders.... Helpt, helpt zij heeft mij gestoken Wi j snelden naar don gang en zagen daar bij liet lamplicht dat de zware rotsdeur langzaam daalde zij was geen drie voet meer van den grond. In de nabijheid ervan worstelden Foulata en Gagool 't bloed der eerste kleurde de steenen, maar zij hield nog stand tegen de oude tooverheks, die vocht als een wilde kat. Ah, zij is vrij. Foulata valt en Gagool werpt zich op den grond om te trachten on der de rotsdeur heen te sluipen. Zy is er onder... Ah, to laat Dosteen raakte haai en zij gilt in doodsangst. Lager, lager ko men de dertig ton gewicht, drukkend, plet terend haar oud lichaam. Gil na gil kwam uit Gagool's boezem, steeds zwakker wor dend, overgaande in gereutel, dat ook ver stomde... De deur was geheel gezakt. Wij renden or heen, maar zy week niet, Alles was in eenige stonde/i afgeloopcn kamp een groot plein met in het midden een hooge paal waaraan het nationaal vaandel is geheschen Zoo wijd het oog reikt ziet men van op dit plein langs alle zijden zich beboschte heuvelen reeksen verheffen. Tusschendie heuvelen slingert als eene reuzenslang met honderden bochten, de nieuw gemaakte ijzerenweg van Broken-Hill tot Elisabethville. Aan uwen voet ligt Sakania, en de zwarte locomotieven on ijzeren waggons vormen eene donkere plek op het groen der om lijsting. De strengste tucht heerscht onder de zwarte soldaten compagniën, doch geen wonder, ze zijn hier voor de oproer makers niet zoo zacht als in België. Wij zagen hier enkele gestraften die met oenen ijzeren band aan den hals en met kettingen aan elkander gebonden ver plicht waren aan de openbare werken to arbeiden. Wat die gasten misdaan hadden weet ik niet. Om 4 1/2 begint het opeens le regenen, noen,water te gieten. Op een open wagon zijn een vijftigtal negers opeengetast. welke insgelijks naar Elisabethstad reizen, en hot water pletst zoo geweldig op hunne naakte ruggen en ribben dat ik meen dat wagon en negers gaan verdrin ken. 'k Ileb modelijden met die arme drom mels en deel hun een heel pak biscuits uit welke mij nog resten van Bulawayo, alsook kaas en. brood, 't Is roerend „om zien de dankbaarheid dier zwarte natuur kinderen on hot komt uit het hart war.-" lieer ze u de handen kussend tot elkaar zoggen musuri bwana, of inusuri mnlopwo, wat zeggen wil goede mees ter. Prent het goed in uw geheugen en herinnert het U bij de stembus op 2 Juni aanst. dat de hoofdman der liberale en socialistische lin kerzijden, in Zitting der Volks kamer van Woensdag 14 Maart 1912. uitdrukkelijk heelt verklaard dat het wel de verplichtende onzij dige of goddelooze schooi is dat zij willen tot stand brengen. Dus de katholieke huisvader dwingen, tegen wil en dank,tegen zijne overtuiging zijne kinders naar de goddelooze staatsschool te zenden. Geene toelagen aan de vrije katholieke scholen om ze te doen verdwijnen, ziedaar wat de libe rale heeren Masson en Franck onder de toejuichingen van gansch de beide linkerzijden hebben aan gekondigd Huisvaders Huismoeders zijt verwittigd ge Wij wenden ons 1111 tot Foulata. Het ar me meisje was in de zij gestoken. Ik zag dat zij niet lang meer leven kon. Ah, Bougwan, ik sterf, fluisterde 't ongelukkige schepseltje. Zij kroop naar buiten, Gagool. Ik zag haar eerst niet, ik was moe. De deur begon te vallen, toen kwam zij terug, ging ik naar u... Weer kwam zij op de deur af, maar ik hield haar tegen, cn zij stak mij, en ik sterf Bougwan. Arm meisje, riep Good uit. En daar hy anders niets voor haar doen kon, gaf hij haar een kus op liet voorhoofd, Bougwan, sprak zij na eenig stilzwij gen. is Macumazalin daar? Ik kan niet zien het wordt donker. - Hier ben ik, Foulata. Macumazalin, wees mijn tolk. voor een oogenblik, bid ik 11, want Bougwan kan mij niet verstaan, cn voor ik in de duisternis ga, wil ik een woord sproken. Spreek, Foulata, ik zal het vertalen. Zeg aan M. Bourgwan dat... dat ik hom bemin en dat ik blij ben te stei ven, om dat hij mij toch niet aan zich kan verbinden. Do zoi: kan niet huwen met de duisternis, wit niet met zwart. Zeg hem, dat sinds ik hem zag, het was of er een vogeltje in mijn boezem woonde dat hoog op zou steigeren en jubelend zingen. Zelfs nu, hoewel ik mijne hand niet kan oplichten en myin hoofd zwaar wordt, is het daar nog. My 11 hart is vol liefde, dat het wel duizend juai kan leven en nog jong blijven. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1912 | | pagina 1