Donderdag 21 Maart 1912 5 centiemen per nummer t»5sie Jaar 1475 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM van do Stad en Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL. VRIJHEID Volksonderwijs. Socialistisch /capitalism. Wat zijn de liberalen? Hoe zij liegen. Mar .iim.'WtWilü.irï». "ssise Zoudagrust. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- mia? van dan volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor ie stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Pos1 ont« vungeu zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goo§8ena. Korte Zoutstraat, N* 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heero>. Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dgnsdag en vryda* in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te veulen ten bureole vs»u lit blad. CUIQUK SLUM. Aelat, lGMIaai-l.il>!» Een der gewichtigste vraagstukken waarover het Kiezerskorps op 2 Juni aanst. zal uitspraak te doen hebben, is onbetwistbaar bet volksonderwijs. Do kiezers kunnen dus hierover nooit te grondig ingelicht worden en daarom is het noodzakelijk dat er hunne aan dacht meermaals wordt op ingeroepen. De Katholieke Ministeriën welke zicli gedurende deze laatste 29 jaren opvol genden, hebben tal van weiten en maat regelen tot stand gebracht om het onder wijs altijd meer en meer te verspreiden. Nu hierin zijn ze gelukt want, van jaar tot jaar, vermindert het aantal ongelet- terden in óns land. Ten jare 188o toep de liberalen vol komen meester waren, telde men op 100 ingeschreven militianon 18 ongeletter- den, Tien jaren later, in 1890, toen de gevolgen der vermaledijde ongelukswet van 1879, hare bittere vruchten afwierp, bestatigde men 13 ongeletterden op 100 mililianen. En dan van af 1890 is het aantal raili tianen die noch lezen, noch schrijven konden jaarlijks verminderd bij zooverre dat er, in 1911»- neg ton hoe gat o O ten honderd waren. Die 6 ten honderd is nog te veel. Men neme niet aan dat de militianen die als ongeletterd aangeboekt slaan nooit ter school gingen. Immers al die jongelingen, men mag liet zeggen, zijn op school geweest. Maar wat is er gebeurd Velen verlieten de school veel te vroeg, onderhielden niet wat ze geleerd hadden, zeiiepen liever op straat dan naar de avondschool te gaan, en als de ouderdom van. militie gekomen was, stonden zij op den zelfden rang als dezen die nooit eenig onderwijs genoten hadden. Nu, om dat te keer te gaan, stelde ver ledenejaar, Minister Schollaert een wets ontwerp voor 't accoord met de gansclie Katholieke Partij, 't welk het schoolgaan zou verplichtend maken voor alle kinde ren tot den ouderdom van 13 of 14 jaar. Dit wetsvoorstel werd op de schanda ligste wijze bestreden door de blauwe en roode handlangers der maconnieke loge, bij zoo verre dat de verwezenlijking van eene betere schoolwet moest verdaagd worden. Verdaagd, ja want reeds heeft de lieer Baron de Broqueville, Hoofdminister, aangekondigd dat een nieuw wetsont werp in den zelfden zin als dat van M. Schollaert, mits eenige wijzigingen, zal aangeboden worden. Waarom vaarden de liberalen en socialisten zoo vijandig uit tegen dit wetsontwerp Omdat bet de vrijheid van den huisva der waarborgde en de vri je school op den zelfden voet der officieele stelde. Noen, dat willen zc niet onze blauwe en roode tegenstrevers. Wat zij willen is een ongodsdienstig of goddeloos onder wijs, om godsdiensthaters en godverloo chenaars ie kweeken Om dit hun doel te bereiken willen zij aan iedereen de goddelooze school op dringen. Neen, 't is 't verplichtend onder wijs niet dat ze betrachten, maar wel deverplichte school zonder God Wat geus Laurent in 1870 schreef wordt nog altijd door de liberalen gewild en willen zij ten uitvoer brengen. Wat kan net mij schelen dat er scho- len zijn, wanneer de geestelijkheid er baas is. Ik heb liever geen onder- - wijs, dan een door godsdienstzin vergiftigd onderwijs. Dus, 't is klaar, liever geen scholen dan scholen waar de christelijke zedeleer wordt onderwezen. Wie zijn dus de grootste Vijanden van 't 1 De Perzikboom en zijne teelt. Afkomstig van warmere landen als het onze, heeft de perzikboom zich langza merhand aan onze streken gewend gemaakt zijne vrucht wordt zeer gewaardeerd en er bestaan merkwaardige kuituren van nochtans ter oorzake der koude nachtvorsten gedurende den bloei, zijn wij nooit zeker er in te gelukken. Toch, 'indien men de redenen van dit mislukken kent., zal men ze gemakkelijk vermijden met aan deze hoornen de zorgen toe te dienen die zij vereischen. Wil men schoone perzikboomen beko men, dan moet men den grond merkelijk van kalk voorzien. De planting zal einde Februari of bij het begin van Maart geschieden gij zult struize planten kiezen van i tot 3 jaar, die op pruimelaar gegriffeld zijn de op amandelstruik gegriffelde perzikboomen zijn geschikt om in lieel zandige gronden geplant te worden. Deze boometi moeten evenals al degene die steeuvruchlen ople veren zullen, het eerste jaar gesnoeid worden, omdat ze geen onderoogen meer bezitten en bijgevolg op tweejarig hout niet meer doorschieten. De grond zal op eene diepte van 60 centimeters omgewerkt worden, met er terzelfdortijd organische sloffen bij te voegen, hetzij verteerd «nest, straat mest, mestaarde, enz. Door edne oppervlakkige omspitling delft gij per vierkante meter 80 gr. superfosfaat, 40 gr. ebloorpótas sium en 30 gr. zwavelzuur ammoniak. Alhoewel men algemeen zegt «lat de overdreven groei de gomziekte bijbrengt, zal dit en dees geval niet te vreezen zijn, want de zwavelzuur ammoniak zijne stikstof afstaande naarmate de plant ze noodig heeft zal, geholpen door de pot- asrli, de ontwikkeling bevoordeeligen van llinke en goed rijpe twijgen, welke van talrijke bloembotten zullen voorzien zijn. Hun invloed zal zich ten andere doen gevoelen op het voortbrengen van talrijke," welgekleurdc vruchten van eerste kwaliteit. De bloemen der perzikboomen worden dikwijls door de nachtvorsten vernietigd, daar de bloei heel vroég is om dit te beletten worden er verschilligo middelen voor gebruikt 1. Kuituur in serrenmet verplaatsbare ramen is liet beste middel, maar ook het duurste 2. Lijnwaad met breede steken voor de boomen spannen .„„Q fi8Cllifh.tS. mattenijftfli* hq/i gen 4. Sparretakken gebruiken om ae bloemen te beschutten. Maar dit vierde middel is niet aan te raden, omdat deze dichte takken te veel licht benemen. Variëteiten rijpende van Juli lot 15 October, Amsdur, Alexander, Waterloo, beginnen JuliPrécoce, Bea trice half JuliPrécoce de Hal, Grosse Mignonne hative, Madeleine rouge, Baron Dutour, AugustusChancelière, grosse noire de Montreuil, Reine des Vergers, Belle impériale, September Bon ouvrier, Téton de Venus, October Briolen, Précoce de Rivers, hatif de Zeelhem, de Fellignies, Galopin en gros violet. G. IMPATIENT. 97e Vervolg. In völlo Kamer werd aangeklaagd dat de Gentsche socialisten aan arme land bouwers geld uitleenden om wat vee aan te schaffen, maar voor dit geleende geld lOper cent intrest eischten. En dan waren die boerkens niet eens eigenaar van liet vee dat zij op die wijze aange kocht hadden dit vee bleef den eigen dom van liet socialistisch syndikaat, en De dokter zag liet voor een lichten zon nesteek aan. Joanna bleef plotseling in den gang staan Ze zag er uit als een vroolijk zangvogeltje. En toch zag haar gelaat er boven hare lich te japon, onder de kant van haar hoed, af gemat bleek en oud uit. Lord Nethercombo ziek Ze huiverdo licht. Zijn gelaat, zijne oogen, zooals ze die gisteren in het Park gezien had, doken weer voor haar geestesoog op. Zeg aan Mevrouw Nethercombo dat ik liet ben, zei zo eindelijk scherp. Ik zal zoolang in de biblioteek gaan. Ze zal my ongetwijfeld ontvangen. Sims deed, zonder dat er een spier van zijn gezictit vertrok, de deur voor haar open, doch aan den voet der trap gekomen, fronste hy de wenkbrauwen. Hij kende mevrouw Sherman, en hij wist hoe moeilijk zij af te schepen was, indien zo eenmaal besloten had te blijven en zee" langzaam begaf bij zich naar Mevrouw Nethercombo. Zij opende op zijn geklop do deur van Lord Nethercombe's kamer, en stond slank, hoog opgericht, en toch zonderling geschokt voor hem. Mevrouw Sherman herhaalde ze met bleeke lippen. Oh, vandaag niet, Sims zeg haar vandaag niet. Eene haastige beweging in liet bed achter haar trok hare aandacht. Ze keerde zich om en Sims hoorde Lord Netli. rcombe's stem, zwak 011 ontroerd, terwijl zy tot hem terug keerde. Ontvang tiaar, Agues laat haar boven komen. Ja, ja, ik kan haar heel goed ontvangen, e:i ik heb er eene goede reden voor, Agues. Vraag haar, boven te komen. Mevrouw Nethercombe trad met lang- zamen tred weer op Sims toe De lord zou gaarne zien dat mevrouw Sherman boven komt, zei zo afgemeten. Breng haar dus hier, Sims. Op den drcmpol bleef ze Joanna's komst afwachten, en deze kromp bij het aanschou wen van haar bleek gelaat 011 de koude schittering in hare oogen een oogenblik ineen. Het volgende moment echter had ze zich weer hersteld. A «mesriep zij uit, wat heb ik toch allemaal gehoord Do menschen beweren de zotste dingen, en nu zegt Sims, dat John ziek is. Zij zweeg plotseling, door de oogen van den man in het bed tot zwijgen gebracht. Hij keek met een eigenaardigen blik naar tiaar, welken zo niet begreep. Ik ben blij, dat go gekomen zyt, zei hy met moeite, want ik verlangde er zeer naar, u te spreken. de boerkens hadden maar het vruchtge bruik van 't kapitaaltje dat in het rund stak. Moesten andere personen of maat' schappijen aldus bandelen, go zoudt vlammende artikels te lezen krijgen in rle socialistische pers, en al de scheldwoor den uit het roode woordenboek noch tans zoo rijk aan die woordsoort bleken onvoldoende om de verontweer- digingdcr socialisten uit te drukken. Maar mi belrefl hel tic mannen van "Vooruit-. En die mogen aan arme lieden geld uit/eencn aan 10 per cent. Die mogen woekerintrest cischen van ongelukkige boerkens En om dat recht te bevestigen hee/l Ansecle den Landelijken Raad der socialisten doen bijeenkomenen die Raad heeft in eene dagorde verklaard 'lui 10 per cent geen overdreven intrest is Hoe vindt ge die - citoyens - Wanneer een eigenaar 3 of -1 per cent uit zijn goe deren trekt, is hij een uitbuiter, oen uitzuiger, een dief. Maar zij, socialisten, zichzclven noemende vrienden en verde digers van den kleinen man, mogen 10 per cent eischen van arme boerkens, die ze dan nog door loensche middelen in hun politiek kraam lokten Tien per cent is niet te veelbeweert de Landelijke Raad. H <e is 't mogelijk dat die kerels niet door den grond zinken van schaamte. Wat zijn zy De bondgenooten van de Socialisten, de ootmoedige dienaars en nederige dienstboden van de Vrijmetse laars. Wat willen de liberalen met de Socia listen en de Vrijmetselaars Onze jeugd onttreken aan den Godsdienst om er man nen zonder geloof van te maken. Het bewijs In 1904 werd in de logie den volgenden wensch uitgedrukt De middelen te beramen om bet on derwijs aan den invloed te onttrekken van het Calliolicismus ('Er staat Clcri- calismus, maar de twee woorden betee- kenen ééne en dezelfde zaakj. Op liet banket der studenten te Brussel riep Van der Ivindere uit.Geen gema- ligheid, want zij wordt gekheid -. E11 L' lhdépendance legde die woorden uit 't Is liet godsdienstig gevoel, den godsdienstigen geest dien wij moeten aanvallen en zien uit te roeien Toen Combes de vrije scholen in Fran kryk sloot riep Cocq, de Grootmeester der Vrijmetselarij in België, uitZie daar een voorbeeld dat de Belgische vrij metselaars zullen navolgen - Indien wij meester waren, zegde die vrijmetselaar in onze Kamer, wij zouden liet onderwijs behoeden legenden gods dienstigen geest In ons land, schrijft de Vooruit van Ansecle moet maar ééne school mogelijk wezen de officiële school En hij be doelt de onzijdige school, de school zon der godsdienst. Wij willen het onderwijs uitsluitclijk door den Staat gegeven en de verwijde ring der Kerk uit de school^. Zoo ver klaarde Van der Velde in de Kamer. Ziedaar wat Vrijmetselaars en Socia listen willen in zake van scholen. De liberalen zijn de bondgenooten van de socialisten, de ootmoedige knechten der vrijmetselarij trekt de conclusie. lezers De slechte gazetten hebben weer eens goed hunnen haat kunnen toonen tegen den Paus. «Pius X, zeggen zij, heeft eene erfenis opgedaan van 100 duizend frank te Wurzburg in Beieren en de arme erf genamen hebben op hunne duimen mogen fluiten.» die waarlijk hare fortuin op 100 duizend frank berekend, aan den Paus liet. Eene groep van de familie stelde een proces in. Toen Pius X de zaak vernam deed hij in lichtingen vragen bij den Nuntius iu Beie ren hij vernam dat de erfgenamen klei ne burgers zijn, en oogenblikkelijk deed hij hun 50 duizend fr. aanbieden die zij met dank aannamen. De rest van het erfdeel werd naar den Bisschop dér plaats gezonden om gebruikt te worden tot op bouw van eene kerk in het diocees daar waar de Bisschop het goed zou vinden. Nochtans stond er in een geuzenblad dit te lezen -Do brave Paus lachte met de miserie der erfgenamen en stak de duiten in zijnen zak.» Als die kerels maar kunnen liegen dan komt het op eene grove leugen minder of meer met aanGcmecne pers toch Van s middags tot middernacht, couige dienstdoende Apotheker, óp Zondag "4 Maart 1912, M.Cullebaut. Botermarkt. Hij zweeg, en zyne magere, blanke hand gleed langzaam over de sprei. Agnes, kom bij me, zei bij. Kom hier by me, lieve. Ze gehoorzaamde, en krachtig omklemde hij hare zachte hand, en nu stond ze tegen over Joanna, hare doodsvijandin, met hare hand in do hand van don man, die haar bo ven alles niets vreezend, alles vergevend, liefhad. Hare vingers omklemden do zijnen. Ze begreep nu veel, wat haar vroeger niet dui delijk was, en vurig verlangde zij er naar, zich voor hem neer te werpen voor dezen man, die duizendmaal te goed en te edel voor tiaar was. Ik wilde u zien, zei hij, omdat ik ver- I lang, dat ge alle alle leugens herroepen zult, die gij omtrent mijne lieve vrouw uit- gestrooid mocht lieblien. Ik verlang, dat ge ze herroept, Joanna. Go herinnert u alles nog wel, wat ge me gisteren verteldot. Ge weet nog wel. dat ik ze toen als leugens brandmerkte. Nu -nu, met de hand mijner vrouw iu de mijne, brandmerk ik ze weer, en ilc verlang dat ge ze telkens als ge ze hoort vertellen, tegen spreken zult, Joanna. Het zijn leugens allemaal leugens. Agnes mag een weinig gespeeld hebben - ik weet dat ze liet deed. Maar wat dat anders be treft dat afschuwelijke waar go het gisteren overhadt dat is een leugen. Hoort ge oene leugen. Lord Crowley bezit geen door mijne vrouw vervalschten wissel. Hy is een schurk en een bedrieger. E11 indien oen dier verhalen do ronde mocht doen. Joanna, zal ik dengone, die zo rond strooit, ter verantwoording 10 >pen, wir- liet ook zijn mag. Rij zwoeg, met d hand zijner vrouw nog altijd* in de zyne, achterover zinkend, cn Joanna, verstijfd, midden in liet vertrek staande, zag hem een blik op tiaar werpen, die het bloed in hare «deren deed koken. Gedurende een oogenblik draaide alles voor hare oogen rond. Door een rooden nevel za<* ze hot gelaat van den man, dien zo be mind had, en het golaat zijner vrouw, die ze had trachten te vernietigen zij zag hen bleek cn uitgeput doch ernstig en vol ver trouwen, cn gedurende een oogenblik maakte oene lievige, diepe smart zich van haar meester. Toen wierp ze met een uitda gend lachje liet hoofd achterover. Gij zyt degene, die liegt, riep ze uit, en alles 'wat ik u vertelde, is waar. Ik weet 't. Ik heb don wissel gezien. Lord Crouwloy toonde hem mij. Oh, hij bewaart hem veilig genoeg en hij zal er geheel Londen mee in opschudding brengen. Agnes valschc liand- teekening. Hare schande Oh, go kunt zoo brutaal liegen, als ge zelf maar wilt, doch hij bezit liet bewijs van hetgeen ik zeg. Ze lachte lui I, terwijl hare oogen nu vol onverholen haat op hare zustor rustten. Agnes stond doodstil. Ze was hulpeloos. Zij zag duidelijk vol afgrijzen, do krankzin nigheid der laatste weken in, en rilde bij da gedachte, dat ze zich in Joanna's macht bevond. Zo omklemde krampachtig do vingers, die hare hand vasthielden. Met geheel haar ven kon zo dit alles niet goed maken Ze verlangde er naar, nu naast hem ue<*r te knielen, haar gelaat le verbergen doch zijno vingers hielden de bare omvat, en hij keek Joanna met bleek gelaat kalm, vast, aan. Ge zult begrijpen dat, indien, ik over dit alles nog een woord hoor, zoi luj streng, ik Lord Crowley on u dwingen zal, woorden te be wijzen. Begrpijpt go Hij hief zich plotseling op. Begrijpt ge Go kunt ni-.t ge kunt met bewijzen, dat uwe woorden waarheid bevatten. En voor ieder woord, dat ge in het openbaar ten na» deelo mijner vrouw zegt; zult ge boeten. Begrijpt go Joanna staarde liet bleeke gelaat op liet bed een oogenblik aan. Maar hij heeft den wissel, zei ze. Hij heeft hem en Lord Nethercombe richtte zich op. Bewijs liet zei hij toornig. Laat hein zijne laagheden bewijzen, als hij kan. Ik daag hem uit en u. Joanna, eindelijk tot zv> ijgen gebracht, staarde hem zonder spreken aan. Toen zag ze hem zich tot Agnes wenden. Hij lag achterover in zijn kussen, en op zijn gelaat vertoonden zich nog altijd, niettegenstaan de alles, do oude, oude liefde. Wat zo ook misdaan mocht hebben, nog altyd was ze zyne vrou «v, cn zijno liefde overleefde alles. Wordt Voortgezht,

De Denderbode | 1912 | | pagina 1