H Dondcrdai» 28 Maart ÜH2 n 5 centiemen per nummer <>5 'e Jaar 4473 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, IIUISt.EZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gezag der Huisvaders. Ter Overweging. Geranium. - Verpolling. Slatl Aalst.--Werkbeurs l i:.x lix IA' Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van imlore week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor <1 rij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der k'wit- tnntiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij Cl. Vax im Put rrc-Ci-mssiu.'AiH, Korte Zoutstraat, nr 31. en in alle Postkantoren dos Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3tf* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQL'K SUl'M. AeUl. «r Miitii l II V Hedendaags en nu bijzonde lijk sedert bet sehoolwetsontworp door het Katho liek Ministerie aangeboden, wordt het vraagstuk van het vaderlijk gezag, van 't recht der ouders op hunne kinderen, veel besproken. Wij, Katholieken, en wij alleen,houden staan dat de vader met het opperste gezag bekleed is ten opzichte zijner kinderen. Wat b weren do liberalen en socia listen De liberalen zeggen het kind is vrij van den dag af zijner geboorte De socialisten roepen het kind behoort toe aan den Staat Enkelen houden het er voor dat het kind eerst aan de ouders en daarna aan den Staal toehoort. Neen, wij herhalen het, 't opperste gezag over het kind behoorl den huis vader, de ouders toe. Wie zou dal gezag, dat recht beter kunnen uitvoeren dan den vader, dan de ouders Wie kent het kind beter dan zij LWio bemint het meer Wie heeft meer belang als zij in 't wei- gelukken zijner opvoeding Zou het bij toeval de Slaat wezen Maar de Staat kent het kind niet, bemint het niet, heeft hem het leven niet geschonken. Het gezag, het recht des vaders, het recht der ouders bestond reeds "eeuwen vóór er een Staat bestond. Wolhoe de vader zou het kind het leven schenken, het recht hebben hem zijn forluin achter te lalen, en hij zou het recht.niet hebben hem zijne gedach ten, zijne ziel in tc prenten Wie dat niet aanneemt kent de belee- kenis van 't woord vader niet. Onbetwistbaar moet de vader «lus bet recht hebben aan zijn kind cene opvoe ding Ie bezorgen die hij,naar zijn oo'deel, liet best acht en naar de school zenden die bij verkiest. Onze Katholieke Ministers ei-kennen dit recht en van daar hel schoolwets- ontwerp van M. Schollaort bijgetreden doorden Hoofdministcrde Broqueville en slechts maar cenigzins gewijzigd in zekeren zijner bepalingen. Dit wetsontwerp stelt alle scholen oflicieële en vrije op den zelfden voet allen worden door loelagen van den 98e Vervolg. Staat ondersteund volgens liet gelal dei- leerlingen. Op die wijze is de vrijheid van keus cener school naar zijne over tuiging aan den huisvader gewaarborgd. Het is maar rochlveerdig dal alle scholen waar degelijk onderwijs wordt verschaft loelagen van den Staat ont vangen. Het ware overigens eene schreeuwende onrcchtvecrdigheid met de staatsgelden, de gelden van iedereen, de officieele scholen alleen rijkelijk te ondersteunen en aan de vrije scholen, die evengoed onderwijs geven, alle geldelijke hulp te weigeren gelijk de liberalen en socialis ten het zullen doen zoo ze 't bewind in handen krijgen. Huisvaders eischt uw recht Ja, eiseht een vrij en kosteloos onderwijs Gedenkt u, Huisvaders, bij de stembus, dat liberalen en socialisten u bet gezag over uwe kinderen willen ontnemen. En waarom willen zij dat u uw vader lijk gezag worde ontnomen en in uwe plaats opgetreden Om uwe kinders naar hunne onzijdige, of liever, góddeloozo scholen te kunnen zenden en ze lot godvorloochenaars, enz. op Ie leiden. Ziedaar wat Ie wachten staat, moest het blauw rood kartel op 2 Juni zege vieren L ui..- Liberalen en sociUisïen laten geene middelen onbeproefd om liet godsdion slig gevoel bij ons volk te verdoovcn. De blauwe en roode drukpers en rede naars bevechten met woord en «laad al wat ons als Katholieken heilig is. De jeugd, of liever de opkomende gcslach ten willen zij door een goddeloos of helsch onderwijs op leiden om geslachten to vormen die nimmer in God gcloo- ven en met den godsdienst volkomen afbreken. Het is uiterst belangwekkend deze strekking onzer Belgische gcuzerij tegen over de zienswijze Ie stellen van Emiel de Lavclcye, den beroemden aalshuis lioudkundige, die wel een geloovige was doch tot de liberale partij behoorde M. de Laveleye schreef: Welke hefboom blijft er, eens liet godsdienstig geloof weggenomen orn liet volk tot liet goed op te lillen en van liet kwaad te verwijderen Men duidt er een aan liet geweten. ■ker de consciëntie is een kracht, maar wal is ze weifelend en zwak wanneer ze Op dat oogenblik vergat hy. Alle onrust verdween, en was w--er evenals twintig jaar geleden zijne vrouw, voordat Londen zich tussclien hen gedrongen luid. Hij stak liaar de armen too. Zij zonk naast hem op do knieën en verborg haar gezicht in de dékons Joanna was getuige van dat tafereeltje, terwyl haar gelaat als vcsteende. Met stijf opeen geklemde iippen en heigenden adem zag ze alles wat ze gehoopt en waar naar zo getracht en waarvoor ze gewerkt bad. in bittere vrucht veranderen. Een oogenblik rilde zij. Toen s'eeg liet bloed haar heet en woest naar bothoofd. Zo rukte de deur open on wierp haar met kracht tegen een kleerkast aan, die er naast stond. Ik haat u allo tweo riep ze de ka mer verlatend uit. ik haat u, en ik zal u beidon vernietigen. Agn«-s knielde, met Lord Nethercombo's arm om haar heen, voor het bed. Jolm John, ik zal het gebeurde nooit goed kunnen maken. Oh, zeg mc wat ik doon kan gescheiden is van God Het goed en het kwaad, liet rechtvaardige en het onrecht vaardige, alles is betrekkelijk, van T oogenblik dat fle stof alleen bestaat. In wezenlijkheid verliezen deze woorden alle waarde en er blijft niels over dan het genot, zooals voor do rede- looze wezens. Tea anderen, het gciceten wordt valsch en. sluimert zoo gemakkelijk in, a's (die godsdienstig gevoel verdwenen is. De plicht zonder God en zonder een toekom slig leven is een schoon icoordpnuar beroofd van alle beteekenis. De kopstukken.dor revoiulionnairs weten heel goed wat ze doen als ze de oulkenning van het Opperwozen boven aan schrijven op hunne oorlogsverkla ring aan de bestaande maatschappij. Hoe m<er ge den mcnsch tot zingenot drijft met hem alle hoop op hemelschc vergel ding te ontriemen, hoe ongeduldiger hij de maatschappelijke ongelijkheid zal ver dragen, dio hem z^'n aandeel in 'swerelds welzijn ontneemt, dal voor hem het enkel w. zenlijke is. Bemerkt hij, dat hij het niet hekomen kan, dan vat hij legeii de instellingen waarvan hij zich het slachtoffer waan!, een duivelschen haat op en is met cene afgrijselijke vcrnielings woede bezield. Kovlora, inoestallo gods dienstig begrip eens verdwijnon het wederkeer en tot de barbaar sc/t heid is Wij herhalen liet, 't is een liberaal die aldus spreekt, een staatshuishoud kundige om zijne hooge geleerdheid ge roemd. Al wat hij vooi'lioudtkandoor de logica dergeuzenvanalien deesom niet weerlegd worden. Men moot de waarheid looche nen en door zijne politieke driften vol komen met blindheid zijn geslagen om liet te ontkenen Zou er in do matige streken wel eene heter gekendo plant bestaan dan onze oudo en altijd gewaardeerde geranium hetzij in de sleden, waar hij de vensters der werkmanshuizen versiert, zoowel als de prachtigste woningen ofwel op den huilen waar hij het siersel uitmaakt der landelijke hutten zoowel als het sieraad der rijkste parken. Overal ont moei men de geranium, overal is hij het voorwerp ecner goede verzorging. Een feil wordt in do teelt bijzonder vastge steld, dat de geranium geene overdreven stikslofbemesting verdraagt die hem te fel zou doen ontwikkelen, ten nadeele van den bloei, waarvoor deze plant bovenal aangekweekt wordt. Zuiver Doch hij bevond zich buiten liet bereik barer stem. Zijne gedachten hielden zich iet het gebeurde bezig. Agh'-s, lieveling, ik deed het uit lief de tot u, zei hij. Ik wilde li -m niet dooden. Maar ik moest den wissel hebben. Ik moest lu-m hebben voor u zelfs lioo- wel ik hem doodde. M irgaretha, Netlieroombe drukte haar gelaat tegen hem aan. Een moodonaar Zelfs indien hij een moordenaar was, was hij dan slechter dan zij, dio hom er toe gebracht had Ze nam zijne hand in do hare. Maar Oh, man riep ze uit. HOOFDSTUK XLIII. Misleid. Lord Nethercombe lag nog altijd met geslotenc oogon, doch zijne hand hield die zijner vrouw omvat. Gedurende een oogen blik kon zo doorsnikken, geen woord spre ken. Hare straf was bijna grojter, dan zo dragen kon. Geheel hare wereld lag gebro ken aan hare voeten en het afgrijzen over hetgeen zij gedaan had drukte haar diep ter neer. Er scheen geen einde te komen aan dc gevolgen barer misslagen Lord Nethercombe had hare eer en Margaretlia's heilik gered, maar ton koste waarvan Weer verborg zo huiverend haar gelaat, en hare hcete tranen druppelden op dc hand van den man, die haar zoo zeer bemind had. Oh, John riep ze uit, John Indien ik alles slechts dragen kon Oli God ver- geve mij, wat kan ik doen om het goed te maken Lord Nethercombe's handen beefden in hare krampachtig dicht geklemde vingers. Hij ontwaakte uit de bewusteloosheid, die zicli van hem meestor maakte, en keerde haar langzaam het gelaat toe. Agues lieveling mijn arme lie veling, ik deed myn best,-zei hij ik moest u op do een of andere manier uit de klau wen van dien man redden, en het was de oenige manier do oonigc manier. Zijne stem stokto zij hief liet hoofd °P- John, het was mijno schuld ik deed alles. Het is mijne zwakheid, John de mync. Ze zal over mijn hoofd u vergist. Ge gaaft hem toch slechts morphine. Ge hebt u vergist, John. Lord Netlieroombe lag haar versuft aan te staren. Toen schudde hij langzaam hot hoofd. Kijk in myn zak, zei hij daar zult go hot lieschjo vinden Ze keerde zich vlug om en haalde 11a eene minuut, die cene eeuwigheid scheen, oen klein wit glazen Ü»schjo tc voorschijn. Ze hield het in do hoogte. Het was niet ge kurkt, en uit do j is steeg do onmiskenbare rouk van morphine op. Ze lachte zonderling en stak hare vingers vervolgens weor in den zak, Toen ze te voorschijn kwamen, mestaarde is dus voor hem niet geschikt, hij verlangt eene mengeling samengesteld uit half goeden zachlen hofgrond en half blad grond bij gebrek aan deze laalste voedingstof, gebruike men 1/3 mestaarde en 2/3 hofgrond. Voor eene plant die, zooals de gera nium, overvloedig moet bloeien moeten er potasch en phosphoormesten toege diend worden nochtans oin van deze twee meststoffen hunne volle werking te bekomen, is hot noodzakelijk er iets of wat stikstof bij te voegen dus bij liet gereedmaken van uwen grond, mengt er per kilo bij 7a 8 gr. van bet volgend mengsel 80 gr. superfosfaat, 40 gr. zwavelzure potasch en 20 gr. zwavelzure ammoniak dit laatste element zal do ontwikkeling van schoone bladeren begunstigen en de twee andere meststof feil zullen werken tot liet bekomen van struisclie planten met rijken en overvloe- digen blooi. Deze mengeling zal altijd ten minste 14 dagen op voorhand geschieden, opdat boel de massa er goed zou van door trokken worden. De potten moeten heel schoon gewas- schen worden, om dit werk te vergemak kelijken, laat zo oenen ganschen dag in 't waler gedompeld blyven ilege' ruikte grond zal nooit te droog noch nat zijl». Wanneer «ii ionj/e l)i te hurp.>t- ten iicbt, schuui gy heel den grom. «i verkort.de wortels zet dan de plant in oenen redelijken kleinen pot zonder nochtans do wortels om te ploeienmaak eindelijk den grond vast maar niet te hard. De stengels worden op 3 of 4 oogen gesnoeid om schoone vertakte en bloei rijke planten te bekomen. Herhaalde verpottingen en innijpingen zullen u oprecht voorbeeldige planten verschaffen. Gedurende den groei, giet uwe planten, eens per week, met eene oplossing van 3 gr. per liter van hel bovengemelde mengsel. G. IMPATIENT, Tuinbouwschool, Vilvoorde. Worden gevraagd door de Patroons Meubelmaker, Elektricien, Bohanger, Wever, Brouwer, Vellenbewerker, Wagen maker, Stoofmikcrs, Moclecrder voor ijzergieterij. Schrijnwerkers, IJzcidraaier, Metsers, HouMraaior, Kleermakers,Schoen makers, Pdiitouffelmaker. Dienstknecht voor hotel. Vragen der Werklieden Een werkman vraagt plaats als helper in magazijn of werkhuis zelfs voor gedeelte van den dag. waren ze vochtig 011 gaven een vreemden reuk af. Ze keerds zich snel om. John John, riep ze scherp. Ge hebt hem toch morphine gegeven. Oh, John, en go gaaft hem niet voel ook, want kijk... kijk Zij hield het floschje op. Er was nog al tijd een klein beetje bruin vocht in achter gebleven. Ze trad op het bed toe, en wees met bevenden vinger op het etiket staande nummer. Nr. 18, zei ze zacht. Lord Nethercombe staarde, haar nauwo- lijks kegrijpend, aan. Toen wi'jrp zy zich naast hem neer. John John lieveling, Goddank riep ze uit. Oh, John. Goddank dat hij nog leeft Als in antwoord op haren kreet werd er op de kamerdeur geklopt. Zy stond wan kelend op en keerde zich om. Wel riep ze mot vreemde stem uit, wie is daar Tot antwoord weerklonk Sims wolbe kende stem. Mevrouw, mag ik u even spreken 'i Wankelend begaf zij zich naar de deur. Wat is er vroeg ze ongeduldig. Sims keek haar met niet meer uitdruk king op zyn gelaat aan, alsof hij haar een kopje koffio had gebracht. Mevrouw, zei hij, Lord Crowloy is boneden en vraagt don lord om eene ge wichtige reden. Ik zei hem, dat gij ziek Wij l»-V4»ii nu sedert acht-en twin tig jaar onder een katholiek bestier, en toen de katholieken aan 't Bestier kwa men. zat België tot over de ooren in de schulden en was zoo ellendig bestiert mogelijk Ja maar, 't waren dan de liberalen die meester waren En wat zien wy nu Geen land op de wereld dat niet open lijk lof spreekt over ons katholiek België zelfs onze hevigste tegenstrevers, stellen onze katholieke Regeering aan alle landen voor als een voorbeeldhulde en lof wordt ons katholiek landeke toegezwaaid uit alle hoeken en kanten der wereld, zelfs uit Amerika, terwijl nu nog ooit het duizendste deel der ons toegekende eer aan een liberaal Bestier werd toege zwaaid, en wij zouden zoo dom kunnen zijn ons geluk weg te werpen en ons in het ongeluk te storten, om aangenaam te zijn aan eenige goddelooze liberalen en vrijmetselaars? Waarachtig, de kiezers van het arrondissement van Aalst zouden meer dan dom moeten zijn In België is nu iedereen vrij De joden, protestanden, en vrijdenkers hebben er zooveel recht en vrijheid als de katho lieken br woruen wellen gemaaM, mei om onze tegenstrevers te verdrukken, maar in het voordoel vart elkeen. Jaarlyksch worden er millioenen fran ken gegoven aan do ouders, wier zoon soldaat wordt Socialisten, liberale of katholieke ou ders, allen krijgen dezelfde vergoeding Jaarlijks worden er millioenen fran ken uitgegeven aan de ouderdomspensi oenen en aan de leden der erkende pensi oenkassen liberalen, socialisten en ka tholieken, allen krijgen evenveel van die miliocnen. Wij kunnen, onder alle opzichten, maar zoo gelukkig zijn, wij zullen ons, als wijze en verstandige menschen, ge lukkig houden. 0-iarom stemmen wij allen voor de ka tholieke kandidaten, die de vrienden en de ondersteuners zijn van ons gouverne ment dat België op zulke voorbeeldige wijze bestiert en ons land aan het hoofd van al de volkeren heeft geplaatst. I-'.en vroiiwi'iicongreit. De Belgische Bond voor Vrouwenrechten, zal te Brussel, op 28, 29 en 30 April, zijn twintigjarig bestaan vieren. waart maar mevrouw, hy zei dat dat er niet op aan kwam dat gij en de lord begry- pen zouden... Sims zweeg plotselings on voolde zich voor een enkele maal van zyne gewone kalmte beroofd. Mevrouw Nethercombe wierp lachend het hoofd achterover. Sims, zeg Lord Crowley, dat niets myn echtgenoot, zou kunnen bewegen, hom te woord te staan niets. Zeg Lord Crow ley dat, zelfs indien hij volkomen wol was, het nog geen verandoring uit zou maken. De lord is hem zeer verplicht, doch Lord Crowley kan hsm vorder niet van dienst wezen. Zij trad triomfantelijk lachend terug. Zult ge het precies zoo over brengon, Sims, vroeg ze. Ik zal me ieder woord herinneren, Mevrouw, zei Sims. Mevrouw Nethercombe deed de deur dicht en wonde zich naar het bod. Vlug trad zy op den man toe, die er in lag en knielde nogmaals naast hem neer. Man oh, lieveling. God zij ge dankt riep ze uit. Nu zal ik. gelegenheid hebben, hot gebeurde goed te maken. Ik zal in staat zijn u te toonen, dut ik u lief heb voor u te loven myne misslagen ongedaan te maken 1 Zij boog het hoofd en Lord Netliercom- be's hand schoof langzaam over de dekens en greep de hare. Wordt Voortqezit.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1