- Wraakroepend. Kieskronijk. Kerk van St-Afartinus. Veil oren. Allerhande nieuws. Frankrijk. Twee <i;jfi"s die voldoen de yJjn. In do tien laatste jaren, bij het opmaken harer begrooling, schat te de Regecring haren boni op 5 millioen frank. De oppositie riep luidkeels dat de re geering den toastand veel te rooskleurig inzag En welk was de.uilslag? Niet-'5 millioen maar 60 milliocn.schootjer over. Ziedaar hoe de kathölieke Regeering het land bestuui't. Ontdekking- die groote gevolgen zal hebben. Professor Ostromyslens- ky van 'Moscou. heeft kunstmatige caout chouc vveten te .vervaardigen. De natuur lijké eaoutchouc kóst 20'fr.de kilo-, de kunstmatige caoutchouc zal slechts 3,80 fr. kosten. Ge ziet van hier den invloed dat dit zal teweeg brengen op. het meerder gebruik van velos; molocj^Cleltén en automobielen, om enkel van dit te ge wagen. Het nieuw telefoonboek. - Te ro ken én van 1 Mei a. s. zal door het minis terie van spoorwegen een nieuwe tele foongids worden uitgegeven. Het oud dik lelefoonbookje verdwijnt. De nieuwe telefoongids zal ongeveer 24 centimeters hoog op 15 breed zijn. Do omslag zal in stevig papier zijn. Het papier der bladen is van zeer goede hoedanigheid. Onder oogpunt van taal zal aan de Vlamingen volledige voldoe ning worden geschonken, indien do Vla-, mingeri maar willen Al de inschrijvers hebben immers het recht hun adres in 't Vlaamsch óf hi 't Fransch te doen op nemen. Daar het getal' abómienten op de tele foon gedurig stijgt, was liet volstrekt, noodig het telefoon bock een anderen vorm te geven. Prins Napoleon Belgisch burger. Een zonderling gevolg der geboorte van do kleine prinses Marie Clotilde, dochter van prins Victor Napo'eon en van prinses Clementina, is dat hierdoor aan den prins liet «poorterschap» werd verleend. Inderdaad, de wel zegt dat elke vreem deling, sedert minstens vijf jaar gehuwd met eeiie Belgische vróuw, of die vader is van con kind in België uit èeno Belgi sche vrouw geboren, wordt aanzien als Belgische staatsburger. Tegen hein mag dus geen bevel van uitlevering worden afgeleverd, daar hij poorter der stede is geworden. De hoop. bestaat dat Prins Victor Na poleon als Franscbe kroonpretendent, geen aanleiding zal geven om de stem ming van dergelijke wet le moeten be treuren. f De tien geboden der huismoeders. Laat in uw woning groot en kleen De kinderen sneb""1 'ii»»" Pas op dat lucifertjes nooit Voor 't grijpen liggen rondgestrooid. Zet om uw kachel, vuur of haard Een hek dat 't kind voor brand bewaart. Laat kokend water nergens staan Waar bijgeval het wicht mocht gaan. Vóór go ze vult, blaas uit uw lamp Aldus voorkomt ge groote ramp Hits met pet rooi uw vuur nooit aan De Vlam mocht in 't gezicht u slaan. Sluit heengaand uw put met zorg Dit blijft u voor gerustheid borg. In 'L koper worde don spijs nóóit koud Wee, wie dit niet voor oogen houdt; Is in uw spijs azijn vervat Bewaar-ze nooit in zinken val. Tot. mijding van een treurig lot Houdt doodend gift steeds achter slot, De bovenstaande geboden kunnen niet dikwerf genoeg herinnerd wórden. W»it er van komt. Geen dag gaat voorbij zonder dat wij in de dagbladen het een of ander schrik kelijk schelm-tuk .vermeld zien. Ieder eerlyk mensch moet zich daarbij eens af vragen waar onze maatschappij naartoe gaatWij kennen maar al te wel de oorzaak van dezen droevigen toestand. Welk is immers het doel van al do gods diensthaters in den verwoeden strijd wolken zij ons leveren Zij kraaien liet uit op dak en boom God uit de maat schappij Ja God uit de maatschappij Maar dan Eene maatschappij zonder God is ook eero maatschappij zonder go- igzon derwel en d us oi i m og-el ij k. Dat bewijzen ons genoeg de volkeren welke die waarheid hebben over't hoofd ge zien. De hardnekkigste vijanden van den godsdienst zelf aanschouwen met ontzetting de schrikkelijke uitwerkselen hunner goddelooze keringen ontze nuwing- van familiegeest en familieban- don, onzedelijkheid, misdadigheid onzer jongere geslachten, enkel zucht naar zin neb. k plezier en genot. Kan het ook an ders Indien er geen God is, indien met •lit loven alles voorbij is, waarom dan niet. met volle leugen drinken aan den kelk van wellust cn genot Wie zou er dus kunnen palen aan mijne vrijheid stel- !on Verwonderen wij ons dan niet wan i eer wij liet immer toenemend getal mis dadigers en booswichten zien, die toch iets anders doen als die redeneringen in praclijk- brengen. Een plicht is het voor alle weldenken de lieden, die het heil van ons vaderland ter harte nemen, dit ongeluk van ons volk af te weren nu het lroog lijd is. Werpen wij oen dam op tegen dien storm van ongeloof die met verwoesting be dreigt en strijden wij uit. al o'nZe krach ten lol behoud van den godsdienst, het onontbeerlijk middel lot vrede en wol- vaart van een volk. Vooral zullen wij niet toelaten dat onze kinderen de man nen van morgen, in goddelooze scholen worden opgeleid. Neen, maar wij oischen een godsdienstig een door en door gods dienstig onderwijs voor onze jeugd. Op dit punt staan wij geen duim breed van onze rechten af De lievige strijd die luimen twee maan den in ons land zal geleverd worden, is een strijd voor of tegen het godsdienstig ondërwijs, een strijd voor of tegen de welvaart en het. welzijn van ons duur - baar vaderland Dat iedereen 'diep over tingel van deze waarheid weze, dat ieder een ook ten volle zijne plicht begrijpe en uit al zijne krachten meêwerke om 's lands vrede en voorspoed te verzeke ren. Br. G. 10' K i t Dinsdag hoeft le Antwerpen de eerste groote veiling van koper uit Katanga plaats gehad, ingericht op de dezelfde wijze als de vcrkoopingen van caout chouc en elpenbeen uit Congo. Er waren 1000 ton te koop geslctd, die ongeveer 11'2 miljoen frank opgebracht hebben. Het koper uit Katanga wordt verkocht in slakken van 250 kilos, terwijl de slak ken anders gewoonlijk 50 of ICO kilos bedragen. Het schijnt dat men. dien maat regel heeft moeten nemen om de eon go- lecscho negers te beletten de koperslak ken te stelen, waarvan zij nu meer cn meer de weerde begrijpen. ,\(inl)i(l(icrs van 'I gou den k:»l(In Brugge loopt een groot deel der liberale partij rond mot den schatrijk geworden Marquet., den man van do speelholen Pouacn Zij zijn niet vies gevallen. In Ni.jvel koos de liberale partij den Franckforter Jood Jonatas May tot volks vertegenwoordiger door middelen die de roodc cartelhroeders zelf afkeurden. In Hasselt-komen de fiere liberale kop stukken (of stukken van koppen) voor den dag met een vreemden brouwer, die het nog al hoog in den hol heeft en daar hij voel centen... Kost wat kost wil hij -hij al zijne titels nog dien van Senator zien voegen. lï'telilM'nivrdrclit»;'. Zoo als voor elke wetgevende kiezing is een bijzonder handboek verschenen voor do -katholieke propagandisten Le Gouver nement Cntholique. Le Bilan de son acti on, 1912». Alles wat de katholieken se dert 28. jaren gedaan hebben voor het goed bestuur van 't land, voor landbouw, handel en nijverheid, voor kunsten en wetenschappen, op maatschappelijk en koloniaal gebied, voor de lotsverbetering "der verschillende standen, voor hot zede lijk cn stoffelijk welzijn, enz,, enz., is daarin beknopt samengevat, cn niettemin fna/ikl. het nnrr r.»a boekdeel uit van om- trf {- Madzyueii Ar wie daar, al .ire het slechts oppervlakkig, inzage van néémt, zal overtuigd zijn dat liet land nooit heter kon bestuurd worden en bestuurd werd dan door de katholieken. Het. werk is te bekomen in de drukkerij Goemaere, Groenstraat, 24, Brussel. Prijs 2 frank. Algemeene Vergadering- der Boerinnenkringen van Oost-Vlaan deren. Maandag n-middag hield hot provinciaal Verbond der Boerinnenkrin gen van Oost. Vlaanderen zijne eerste algemeene vergadering in het - Land- ,'bouvvéi shuis te Gent. Al de damen der plaatselijke komitei- tcu waren aanwezig. De vergadering •was voorgezeten, door- Mevr. baronnes Herman della Faille d'Huysse, algemeene voorzitster de heer Maenhout, cere- voorzitter do oerw heer Gommaert, bestuurder der Sociale Werken van het arrondissement Gent een twintigtal adellijke damen, Mej. Marie De Vuyst (Borsbeke) en Mad. L. Van Damrae- Dhondt Wachtebeke), ondervoorzitsters. Mevr. barones della Faille bracht hulde aan den heer Maenhout ter gelegenheid zijner benoeming als kommandeuf dei- orde van de Koninklijke Kroon van Pruisen. fGeesldr. ovatie). Mej 'Emma Lamont, algemeene •schrijfster, las een schoon verslag voor, waaruit blijkt dat 2ó plaatselijke kringen mei 5000 leden bij den Bond zijn aange sloten, die slechts den 28 Juli 19J1 geslicht werd en met 8 kringel-) en 900 leden begon. Al de kringen zijn vol levenskracht en groeien gedurig aan. (Gcestdr. toej). M. Macnhaul hield daarna eene korte toespraak om de kringen en do leden aan te moedigen op den weg der ontwikke ling te volharden cn eensgezind te wer ken tut verheffing van haren stand. Daarna nam de Eerw. heer. Gommaert het woord om mej. Lamont geluk te wenschen met haar flink verslag, en de komiteiten aan te zetten tot ijverig wer ken voor de ontwikkeling en den voor spoed der buitenbevolking. Daarna werden de afgevaardigden vergast op een lekker ontbijt, waaraan 150 damen deel namen. Ten slotte wer den tusschen de kringen een prachtige tombola afgeloot, waarbij prijzen, zooals eehe naaimachien, enz., te winnen waren. Onnoodig te zeggen dat de afgevaar digden, na deze belangrijke zitting, in do beste stemming naar hunne haardsteden terugkeerden. Als roden deed at het aan wereldlijken ziekendiensters ontbreekt. In het wereldlijke ziekenhuis van Gent kan men orgeeno krijgen intijds en. men moet er gaan zoeken in Engeland en in Zwitserland. Zoo zegde de heer Cruyl. Wat bewijst dal Dat het beroep van ziekendiensters niet zoozeer gezocht wordi, al wordt het ook goed betaald. Daarbij, vele jonge meisjes die zich als ziekendienster hebben bekwaamd stap pen het huwelijksbootje in, dikwijls eerder vroeg dan laat. Eens dat zij in huishouden zijn hebben zij nog enkel den tijd om zickcdienster te zijn voor hun gezin. Zoo komt het dal.derangon van wereld lijke ziekendiensters gedurig moeten aangevuld worden, en dat de wereldlijke ziekendiensters die op jarenlange onder vinding mogen wijzen, altijd zeer zeld zaam zullen zijn. Daarom is het dat zelfs niet-katholieke dokters ziekenzusters verkiezen. Onnoodig le zeggen, niet waar, dat de genzenmeerderheid van den gemeente raad van Gent hot voorstel van den heer Cruyl zal onderzoeken. 't Is wel water pompen in een mande, maar kan toch dienen tot geuzen propa ganda. Dat is genoog Fondsenblad. Een nieuwsken dat als Aprilviseh kan dienen liet wordt echter voor ernstig verteld. De minister van justicie heeft de bestuurders der Belgische gevangenissen verwitligd.dat hij van zjnis door do kost gangers turnoefeningen te laten doen. In dp cellen der gevangenen, tot de langdu rige straffen veroordeeld, zullen printen gehangen worden, de voornaamste turn- be weging vertoonend, en hunne aan dacht zal geroepen worden op het nut, dat die oefeningen voor de gezondheid opleveren. In eene zaak van smokkelarij versche nen Maandag als getuigen voor de recht bank, te Antwerpen, vier Waalsclie tol bedienden, hier in het Vlaamsche land aangesteld en onbekwaam om zich in het Vlaamsch uit te drukken. Do advokaat der verweerders en liet openhaar ministerie hebben hunne luide afkeuring uitgedrukt over dit aanstellen van ambtenaren, die de taal van het volk waarmeê zij bestendig moeten omgaan, niet kennen. Hoe lang gaat dit wraakroepend stel sel nu nog duren To r,wi ven-in fle strqieipiaaXs van den Taldienst, staat sedert ongeveer vijftien maanden eene plaats open van onderbri gadier. Sinds 1 Maart is daartoe gedetacheerd M. Archambeau, oen Waal, onderbriga dier te Brussel. Het schijnt dat die heer eerst aangezet werd eens te gaan beproe ven of het hem te Leuven beviel, en het blijkt nu wel van ja,vermits hij de plaats heeft aangevraagd. Maar die onderbrigadier kent geen troord je Vlaamsch en hij moet de hulp inroepen van een taalman om met de werklie en andere Fransch-onkundige personen te onderhandelen. De bureel mannen te Brussel zullen hem wel steu nen onderbrigadier aan den toldiemt te Leuven is immers een postje de faveur en moet dus voor een Waal zijn. Wal. moeten onze Vlaamsche tolbe ambten daarvan denken,zij die zelfs eene straf oploopen voor 't gebruiken van een paar woordjes Vlaamsch in.de Vlaamsche stad Antwerpen Wij hopen dat minister Levie ditmaal niet zal toelaten dat er in eene Vlaamsche stad als Leuven oen Vlaamsch-onkundig ambtenaar benoemd worde, die dagelijks in betrekking staat met Fransch-onkun dige mensehen. Handelsblad. De Wereldlijken Ziekendiensters. In zitting van den Gentschen gemeen teraad van verleden weck heeft don hoer Cruyl gevraagd dat de leergangen voor wereldlijke ziekendiensters zouden inge richt worden. DENDERMONDE. De liberale hond van het Arrondissement Dendermonde heeft aan de kristene demokraten de 2B plaats van werkelijken kandidaat op de liberale lijst, voorgesteld, zonder eene plaats van plaatsvervanger. Dus eene plaats van kandidaat die niet kan gekozen worden. De krisiene volkspartij heeft, voor die beleefdheid bedankt, daarbij doende op merken dat ze niet met de liberalen kan samengaan daar deze tegen de vrijheid van den huisvader zijn in zake van scho len. Maandag aanstaande, 1 April maandelijksclic Vergadering voor do Huis moeders van dc Heilige Familie. Men is verzocht de lid-kaart-meê te bron gen. Gaande van de Prins Albrcchtlaan naar de Groote Markt, een gouden langwerpige broche met 3 sa phi ren. De vinder wordt verzocht dozo ten poliliebureelo to brengen tegen goede belooning. Het huis c. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt in n° 0». AELST. Gister D'jnsdag, rond 1 uur en 1/4 is de genaamde Jozef Vermoe- sen, metser, werkzaam aan een in opbouw zijnde huis in de Dirk-Martonsstraat, van de stelling gevallen en kwam mot het hoofd op de straatstcenen te recht. De ongelukkige werd met gekloven schedel opgenomen en klaagt over inwendige pij nen. Zijn toestand is zorgwekkend. HERDERSEM. Gespan gestolen. Eiken Vrijdag rond 9 1/2 ere, vertrekt de slachter Emiel Van Nuffel, woonachtig Dorpplaats, met zijn gespan, geladen met rund- en varkenvleesch naar Brussel. Vrijdag avond was Van Nuffel,vergezeld van zijnen zoon; onderweg nabij Assohe.op den Brusselschen steenweg, gingen beiden een glas bier drinken in eene herberg en lieten hun gespan alleen staan, toen zij eenigen tijd nadien buiten kwamen, was hun gespan verdwenen. Spoedig dood men opzoekingen en de politie van Brussel (voorgeborchte!)) werd verwittigd Zaterdag morgend ontving men eenen telegram, dat het paard en kar nog niet was terruggevonden. ERONDEGEM. Zondag morgend hebben de gendarmou der brigade van I-Ier* zele, op het groddgobied van Aaigem, den gevaarlijken bandiet Jan De Lichte aange houden in eene schuur alwaar hij eene schuilplaats had gezocht. Zooals wij mede gedeeld hadden was de kerel over eenigen tijd uit Merxplas gevlucht, en was de schrik der omstreken van Aalst, Jan Van Impe, 53 jaar, was het hoofd eener wel inge richte bende. Deze is de verdachte als medeplichtige van beraamden moord mot diefte, braak en beklimming op de wed. Schockaert, gebo ren Mathilde Coppens, in de Zandstraat, op Donderdag 21 Maart laatst. Het was Van Impe, die de gebuurvrouw Marie Verstuyft toen deze in huis kwam, vastgreep en poogde te verworgen. Toen hij haar den prop in den mond duwde en bijna liet eerste lid van zijnen vinger afgebeten werd, moest hij haar los laten. Vier weken geleden was de eerste aan gehouden bandiet, Edmond Van Wcsemael, aan de rentenierster komen vragen om bij baar te mogen vernachten om over haar te waken. Hi t. slachtoffer die het verleden van den bandiet kende, wees hein van de hand. Het parket van Dendermonde samenge steld uit do heeren Prokureur des konings, Schramme, Onderzoeksrechter Pardoen, greffier Van Vlemmere en een bouwkun dige zijnte Krondegem afgestapt. Dc bouwkundige heeft oen plan optmaakt ..van den hoi en het huis Het parket i ter jvja.lt) O - 'Z önï d -slachtoffers en getuigen te o.uler- höoren. Van Impe is gevankelijk naar Dender monde overgebracht en opgesloten. SMETLEDE Zaterdag morgend, rond 11 ure, stelde Karei Bruycker, 63 jaar oud, landbouwer, toen hij van de markt vaa Aalst kwam, vast, dat zijne woning gesloten was. Daar hij op zijn herhaald kloppen geen antwoord ontving, ging hij eenen gobuur roepen die op zijne beurt eenen smid haalde on de deur openbrak. Toon deze drie personen in dc slaap kamer kwamGn, vonden zy de vrouw Emma Govaerts, 32 jaar, slechts enkele weken gehuwd, aan eenen balk verhangen. Een geneesheer ontboden, kon slechts den dood vaststellen, Aeht dagen geleden, was haar zoontje, 6 1/2 jaar oud, in den beirput verdronken. De ongelukkige moeder was sedertdien zeer droefgeestig geworden. Van (lo Zuslor Ovcrslo van St-Germaan Gelief my nog tien doozen Borstpastillen Walthéry te zenden. Ik vind ze nitmuntend en veel beter dan al de anderen togen den hoest en do keelpijn. Te Wetteren waren over eenige dagen bij landbouwer V. Vantegem, de zegels gelogd voor verachterde schulden. De man vond niets beters dan naderhand 2 paarden, 13 koeibeesten, eenige varkens cn meer dan 100 kiekens te doen ver dwijn ou. De veldwachter Braomt zette zicli onmid dellijk aan het werk en slaagde erin de twee paarden te ontdekken by eenen land bouwer van Bavegem de koeion ontdekte bij Vrijdag op de markt, ter herborg de Stad van Lokeren cn Zaterdag mor gend heeft men de varkens en de kiekens aangeslagen. De koeien, varkens en kie kens waren reeds verkocht cn betaald. Het parket is verwittigd en men ver wacht aanhoudingen. Het ongeluk dat Zaterdag is gebeurd nabij dc kerk te Laken, waar men onder dc spoorbaan eenen tunnel graaft, die daar de grond hier ter plaats nogal moerrassig is, op palen moot rusten. De Staat wil om bedrog te venpydui, dat de. palen in beton, daar ter' plaatse vorden gegoten, in plaatijzeren vormen waar zij^twoe of drie dagen moeten inge sloten blijven. Zaterdag morgend, rond 6 uren, waren de werklieden begonnen met een dier palen van zijn ijzer omhulsel te ontdoen, toen plotseling, 't zy door eene verzakking van den grond, misschien wel door den regen veroorzaakt, heel de massa, 60,000 kilos zwaar omviel op zeven werklieden, onder liet geschreeuw en liet gekraak van het omringend houtwerk. Men snelde ter hulp. Twee mannen wa ren- ongedeerd. Een der vijf anderen, Ver hulst van Aalst, vader van 7 kinderen, wa3 op don slag dood. Zijn ruggraat was ge broken. De tweede werd met gebroken dijbeen opgehaald. Do drie anderen hadden ook verscheidene lidmaten gebroken en twee hunner stierven, rond den middag in het gasthuis. Hot zijn De Bidder en Goossens, do eerste van Erembodogom. De ontzaglijke massa was in het omval len terecht gekomen tegen den muur van oen huis der St-Jprisstraat. De muur werd als afgebroken, de trapzaal beschadigd, de venstors en deuren uit de hengsels gewron gen kortom hot huis is totaal onbewoon baar gemaakt. In andere huizen werden door den schok de meubelen verplaatst, zoodat de bewoners naar buiten vluchtten. De politie deed eenige woningen ontruimen uit voor zichtigheid, doch daar er zijh geene bersten vertoonden mochten do bewoners korts na dien hunne huizen weer betrekkon. Het parket hoeft tor plaatse een onder zoek komen doon en dc andere werklieden en ooggetuigen ondervraagd. Oscar B., 15 jaar, bediende bij den spoorwegbesteldionst te Gent, die mot 16,000 fr. welke hij naar de Bank moest dragen, verdwenen was, is te Marseille aangehouden. Hij was daar in gezelschap van oen Gentschen kameraad, 18 jaar oud en men vond hem nog in bezit van 13,960 fr. Hij zal uitgeleverd worden. -- Een inwoner der Oude Koornhalle- straat te Brussel, ontmoette Zaterdag eene jonge vrouw die hij vroeger r.og had ge kend, en hij ging er meê in een koffiiehuis der Pletinckstraat. Daar hing hij zijnen overfrak aan eenen kapstok. Na eenigen tijd ging hij naar do achterplaats en toen hy terug kwam was zijn gezellin weg, alsook zijn portefeuille met 2900 fr. die in den zak van zijnen frak had gestoken. De af te breken wijk der Pieren- straat, Brussel, is tegenwoordig het hoofd kwartier van schoelies, die er plezier in vindon, de voorwerpen, door de bewoners achtergelaten, in brand te stoken, en mot steenen te werpen naar do agenten,die hun dit willen beletten. Gisteren moesten de pompiers worden geroepen, om zoo een half dozijn gestichte branden uit te dooven. Het was een heele revolutie in do buurt. Twee der dougenieten werden aangehou den Te Saventhom stapte een persoon van don trein, die in groote opgewonden heid schoen te ver keer cn, en iedereen met zijn revolver bedreigde. Men verwitigdedc veldwachter De Greef en deze poogde den razende te ontwapenen Maar eer hij'dit doel bereikt had, was hij reeds door drie kogels getroffen en hij stor- te dood neer. Gelukkig kwam op dit oogenblik ook de gendarmerie toegesneld, die h»m eindelijk meester werd en opsloot. Waarzegers, een te Brussel wonend fa briekwerker,die van zijne vrouw geschei den leeft. Dc wonden van don voldwaclitcr zijn gevaarlijk. De Greef was een braaf oppa s - sein! man, getrouwd en vader van twee kinderen. Hij had reeds 20 jaar dienst. De vrouw van Waarzegers was te Saven* them komen wonen en was van Brussol gekomen om laar te vermoorden. Haar niet vindende, had hij zijne woede uitgewerkt op haren huisraad, uitroepende dat hij daags nadien zou terug komen Het gebeurde in de statie heeft nu stellig 't leven der vrouw gered. Voor verder onderzoek in den ge- hcimzinnigen moord van Oastor, heeft de onderzoeksrechter Havaux Zaterdag na middag vóór zich doen verschijnen, ten justiecicpaleize, vrouw Jacobs cn' den jon gen landbouwer Vranckx om ze opnieuw te ondervragen omtrent de geheimzinnige misdaad te Caster, waarvan de ongelukki ge pachter Jacobs liet slachtoffer is gewor den V., die met een modegevangene in óéno- cel opgesloten was, had aan dezen beken tenissen gedaan. Hij had namelijk aan dion> man vei told dat hij aan 't kaartspelen was met Jacobs op zeker oogenblik was hij opgestaan, onder voorwendsel een stokske te moeten halen. Toen hij achter Jacobs voorbyging, had hij een revolverschot op. den man gelost, dat dezen achter hot oor trof. Vrouw J., die dit ontzettend tooneol bij woonde, was dad dijk weggevlucht en had' zicli naar haar dochtertje begeven. Jacobs was na het schot dadelijk opgestaan. Hui lende van pijn had hij de herberg in alle richtingen doorloopen, alsook de slaapka - mer en het aanpalende vertrek, waar hij. dood neergestort was. Een gendarm, die voor de deur dor cel op post stond, had ganscli dit verhaal afge luisterd on aanstonds den heer onderzoeks rechter verwittigd. In tegenwoordigheid van den. rechter bevestigde V. zijne bokentenissen, waarop ook zijno medobcldaagdo, vrouw J., dooi de mand viel. Do ondervraging der beide beschuldig den is tot 10 ure 's avonds voortgezet, waarna beiden opnieuw in de gevangenis van Vorst zijn opgesloten. Zondag avond had eene erge botsing plaats tusschen do stakers en de nietsta kers der chauffeurs te Parijs. Omtront 10 ure hadden samenscholingen plaats op het Collangeplcin en de Baudin- straat. Gendarmen en politie dreven do groepen gemakkelijk uiteen en alles scheen rustig geworden, toen plotselings twee vuurschoten gehoord werden uit de richting der Cavéstraat-. Ziellier wat er gebeurd was 4 Korsi- kaansche leerlingen-chauffeurs waren na hunne rijtuigen in de garage van de Collan- goplaats binnen gebracht te hebben, naar hun kosthuis gegaan in de Baudinstraat

De Denderbode | 1912 | | pagina 2