s AL U) iondag 31 Maart 1912 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4476 si Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ter herinnering. De Lentebemesting. iv r De Loge in Congo. Uit mijn Congoleesch dagboek. Groene Pie en de Congo. !?li Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. Do inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. 3 l7> Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d° bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CLIQUE SU M. Aelst, HO illaart I Velen onzer geachte lezers zijn niet bij jaren om te kunnen oordeelen over de vervolgingen van allen aard die, wij, Katholieken, hebben te verduren gehad onder de zesjarige liberale heerschappij van 1878 tol 1884 wanneer de kiezingen van verachting er ons van verlosten. En inderdaad, een waar schrikbewind woede alsdan over België. Jonge men- schen hebben het niet beleefd zij die heden de 40 jaren hebben bereikt, waren nog jonge kinderen welke zich daarmee nog niet al te zeer bekommerden en 't ge heugen hebben verloren van 't gene zij zagen of hoorden verhalen van hunne ouders. Zij, die ouderlingen zijn gewor den, weten er bij ondervinding van te spreken Wij leefden dan onder het ministerie der 7 vrijmetselaars samengesteld uit 6 walen en één vlaming. Hunne haat en nijd tegen God en zijne Kerk botvieren was de voornaamste bekommernis dier 7 liberale ministers, die de handlangers der goddeloozc vrij metselarij waren. De naam van God werd uit de troon rede verbannen. Het - Te Deum werd afgeschaft. De pauselijke Gezant werd schandelijk afgedankt De boetprocessiën te Luik mochten in 't openbaar niet verschijnen en werden met geweld terug in de Kerken gedreven. Het geluid der kerkklokken werd verboden in tal van liberale steden. Fondatiën, 228 in getal,werden aan Weeshuizen, Seminariën en Kloosters ontstolen. Alle hulpmiddelen tot bouwen en her stellen van Kerken, werden geweigerd. De Pastoors werden op alle wijzen en soms voor eene nietigheid den duivel aangedaan. De bezoldiging werd geweigerd aan honderden priesters, aan leeraars van Godsdienst en aan leeraars der Semi nariën. De Seminaristen, de kloosterlingen welke geen priester waren, de Katholuke onderwijzers werden tot den militairen dienst gedwongen. Alle hulpgelden aan de Katholieke nor maalscholen werden afgeschaft. De gasthuisnonnen werden vervangen door wereldlijke ziekendiensters, gelijk het heden nog gebeurt. Feestmalen werden gehouden op Goe den Vrijdag, waar niets anders werd gesmuld dan verkensvleesch. Zij wilden beletten dat de kinderen gedoopt werden en hunne eerste com munie deden. Alle middelen werden in 't werk ge steld om het kerkelijk huwelijk te belet ten en den Priester te verwijderen van hel sterfbed der zieken, die zich met God wilden verzoenen. De kerkhoven werden ontheiligd door burgerlijke begrafenissen Te Brussel en te Antwerpen werden de kinderen der gemeentescholen verplicht zulke begra fenissen bij te wonen. En om hunnen godsdiensthaat, hunne vijandschap tegen de Priesters nog meer te toonen, werd Julius I)e Geyter, de dichter van 't Ongediett <ler papen, - Ridder der Leopoldsorde geslagen. De schoolwet van 1879, van akelige nagedachtenis, die zooveel tranen heeft doen storten, zooveel onschuldig bloed deed vloeien, was bijzonderlijk tot stand gebracht om den Godsdienst uit te roeien. Ziedaar ten grooteren deele herinnerd wat gebeurde onder de zesjarige heer schappij der 7 vrijmetselaars. Gedenkt u wel, Kiezers, dat moesten de cartelisten op 2 Juni zegepralen, zij met verfijnde razernij hunnen oorlog tegen God en Kerk zullen herbeginnen. En de vervolgingen waaraan wij, Katho lieken, zouden blootstaan zullen dan nog geweldiger zijn. Kiezers Laat u niet om den tuin lei den door de verklaringen der liberalen en socialisten dat ze tegen den Godsdienst niet zijn want 't is schijnheiligheid, en niets anders dan schijnheiligheid Welhaast gaal het hernemen van den veldarbeid volop aan den gang; van zoo haast Moeder Naturaons met haar eerste schoolde dagen begroet, begint de land bouwer zijne ledige landerijen in gereed heid te brengen voor den aanstaanden zaai- en planltijd, hij bewerkt en bemest zijnevelden en herstelt zijne winterbe- zaaiingen. De lentebemesting verschilt onder menig opzicht, van de winterbemesting, aangezien het thans zomergewassen geldt waarop er minder verlies te duchten is en die snelwerkende meststoffen vergen, aangezien hunnen levensduur betrekke lijk kort is. I-Iet fosfoorzuur wordt thans ónder vorm van superfosfaat aangewend, ten zij op do klaver of haver, waarin klaver gezaaid wordt, waarop bij voorkeur staalslakken gebruikt worden. Met de klaver stellen wij de paardenboon, en over het algemeen alle vlinderbloemige planten, alsook de zure weiden gelijk. Wat de potasch betreft, ook de kaï niet verdient den voorkeur op de klavers en ander vlinderbloemige planten, alhoe wel de chloorpotasch er eveneens goede diensten op bewijzen kan. Op de zure weiden, geeft men nog den voorkeur aan de kaïniet. Voor alle andere lentegewas sen, gebruikt men de chloorpotasch, uilgenomen voor de zeer laattijdige toe passingen van potasch, en op aardappe len en tabak, waarop men zwavelzure potasch aanwenden zal. 46e Vervolg. Hij deed het en de plotselinge liohtschit- tering verblindde ons by na. Het was vijf uren op mijne horlogie. De heerlijke morgendstond deed thans de sneeuwtoppen boven ons blozen en de wind zou den mist verdrijven. We moesten maar wat eten om onze krachten te bewaren, sprak ik. Waarvoor is dat goed, antwoordde Good. Hoe spoediger wij uit ons lijden zijn, hoe beter. Waar leven is, daar is nog hoop, oordeelde Sir Henry. Overeenkomstig diens raadgeving, aten en dronken wij wat en lieten den tijd maar weder voorbijgaan. Eindelijk bedacht Sir Henry dat bet toch wel zoo verstandig was als wy eens dicht bij de deur gingen en er schreeuwden in de hoop, hoe zwak zij ook ware, dat ons daar buiten iemand mocht hooren. Good, die door de lange oefening op zee eene doordringende stem had, ging op den tast door den tunnel en begon voor het rotsblok te schreeuwen. Ik moet zeggen dat hij verbazend veel geluid ontwikkelde nog nooit bad ik zoo iets gehoord. Maar wat de uitslag betreft, er had even goed eene muskiet kunnen brommen. Na eenigen tijd gaf hy het op en kwam zeer dorstig terug en moest drinken. Wij zagen dan ook maar verder van schreeuwen af onze watervoorraad was toch al klein En zoo zaten wij dan weer by onze nut tolooze diamantkisten, onmachtig iets te doen, wal wel behoorde tot de grootste martelingen. Ik moet u bekennen dat ik hot eerst aan wanhoop begaf. Ik het hoofd op Sir Hen ry's breeden schouder zinken en barstte in tranen uit ik goloof dat ik Good aan de andere zijde hetzelfde hoorde doen, maar hy wist zich beter in te houden en verwenschte zyne zwakheid. O hoe goed en dapper was die groote Curtis Als wy twee verschrikte kinderen waren geweest en hij onze kindermeid, had hij ons niet met meer goedheid kunnen behandelen. Zijne eigene ellende vergeten de, deed hy al wat hy kon om ons gerust te stellen, geschiedenissen vertellend van mannen, die in gclyke omstandigheid ver keerden en toch op wonderlijke gered werden. En toen ons dit niet kon troosten, begun hy ons voor te houden dat wy toch eenmaal dood moesten en dat ons lijden hier niet lang zou din-en, en dat de dood door uitputting ee:ie zachte dood is, welke leugen ik hem, om de goede bedoe ling, maar vergaf. Ten slotte wekte hij ons op, gelijk ik hem, vóór wij onze reis De stikstof wordt onder vorm van zwavelzuren ammoniak toegepast, op liaver, vlas, aardappelen, suikerwortelen boelen enz. en men bemerkt dat men er op de vlinderbloemige planten alleen de noodige boeveelheid moei van toedie nen om den eersten groei te begunstigen. Voor de herstelling der wintergraan gewassen maakt men eene mengeling van zwavelzuren ammoniak, superfosfaat en chloorpotasch dit mengsel wordt boven op uitgestrooid, waarna bet graanveld' voordeelig geëgd, en, of gerold wordt. Wij raden aan de kaïniet en de staal slakken goed, het superfosfaat, de chloor potasch en de zwavelzure potasch minder diep onder te werken, en liet ammoniak- sulfaat oppervlakkig duchtig in te dek ken. Eene mengeling der drie hoofd stoffen, ammoniaksulfaat, superfosfaat- en chloorpotasch of zwavelzure potasch is altijd geradelijk. JAN. Een zeer merkwaardig document is in handen gekomen van het Antivrij- metselaarstijdschrift Het is een brief die thans in photogravuren overge drukt wordt van een Belgisch officier in Congo, gericht aan het socialistisch Kamerlid Vandervelde, en gedateerd van 10 Juni 1909, waaruit tevens blijkt, dat voor den liberalen strijd tegen de katholieke missiën lang te voren alles gereed was gezet. Hij geeft daarin aan den socialistischcn heer allerlei gevraagde inlichtingen aan gaande de missiën. Deze zijn, zegt hij, ongelukkig (mal heureusement) zeer bloeiende, vooral onder de soldaten. En hij schrijft, onder meer letterlijk, dit Onlangs had een inlandsch sergeant de inboorlingen van een dorp op een half uur afstands van den post verhinderd, om op den tamtam te spelen n dansen te houden ter gelegenheid der nieuwe maan. Men weet dat deze dansen lot zeer onzedelijke tooneelen aanleiding geven). Hij had twee mannen geslagen en ik heb hem een zware straf opgelegd. Den volgenden morgend heb ik al hel zwarte personeel verzameld en gezégd De sergeant had ongelijk, wijl de tam lam, voor de maan, een godsdienst is, evenals de dienst van (den katholieken God. Ieder is vrij om te gelooven wat hij wil. De tamtam heeft evenveel waarde als het - onze vader en onze moeder die in de hemelen zijt. Een Europeesch onderofficier heelt de zaak aan de paters overgebracht, en liet schijnt dat zij een klacht tegen mij hebben ingebracht. Daar- deze klacht door de handen mijner overheid moet gaan, door die van den vrijmetselaar Olsen, ben ik daarover niet be zorgd. aanvingen, ook had hooren doen, in alles te vertrouwen op de Goddolyke Voorzie nigheid, wat bij ons zeer zeker in goede aarde viel. Die Curtis hoef' een grootsch karakter zijne kalmte en wilskracht zijn bewende- rensweerdig. En zoo ging de dag voorbij gelijk de nacht, als men ten minste van dag en nacht mag spreken in zulke voortdurende duisternis. Toen ik bij het licht van een steksken op mijne horlogie zag, was het zeven uren. Onder het eten on drinken kreeg ik op eens eene ingeving. —Hoe komt het toch, zegde ik, dat de lucht hier zoo frisch blijft 't Is hier wel zwaar ademen, maar toch volkomen f riscb Goede hemel zegde Good, opspringend, dat ik daar nog niet aan gedacht heb. Het kan met komen door die steencn deur, want die is goed dicht. En als hier geen luclitstrooming was, zouden wij al half gestikt zijn, toen wij hier voor 't eerst binnen kwamen. Laat ons eons zien. Het was wonderlijk, welk een verande ring deze kleine glinstering van hoop by ons teweeg bracht. In een oogwenk kropen wij alle drie op handen en voeten rond, voelende naar het geringste spoor van tocht. Plotselings verschrikte ik myne hand had iets kouds aangeraakt, 't Was liet gelaat der arme Foulata. Welnu, is dat niet bet bewijs dal de logiebazen talrijk in Congo zijn benoemd en daar zeer veel te zeggen hebben en is bet ook niet het bewijs dat de Logie ook in Congo w■■rkt, strijdt cn konkel foest tegen de christelijke beschaving De aanvallen in' de Kamer van libo ralen en socialisten werden dus gedaan op bevel der Loge De vrijmetselarij wil nu reeds baas spelen in België én in zijne kolonie, wat zal hol dan zijn indien liberalen en socia listen ooit de meerderheid verkregen Kiezers, doet ïocli in lijds de oogen open. Laat u door niets verblinden. Uw gódsdiensÖys in gevaar. Bekommert u om geen persoonlijke kwesties. Laai eiken onderlingen twist op zi.ide, vcreenigt u als één man tegen den vijand van uwen haard, den vijand uwer rust, den vijand der ziel uwer kin deren, den vijand van God Als één man gestemd voor de Katho lieke Kandidaten door PnT;rtus <Co»vim. Stichting van den landbouw post van Kitunguru. Sinds tang had heer Godin, cultuur- hoofd an lós te Lukonzolwa, beslot "n R -hifi: van eenen landbouw- en ve«.>,;i de onmetelijke pleinen van Kitunguru. Naar liet zeggen van den heer Craw ford, overste der protestantsche zending van Loanza moest het klimaat daar uit muntend zijn De pleinen van Kitunguru zijn eene hoogvlakte, (liggende omtrent 300 meters hooger dan Lukonzolwa) en waar aanhoudend oen flinke verkoelende wind, versche berglucht aanvoert. De hoornbeesten van den heer Crawford, aangedaan zijnde van de slaapziekte (hypanosomiasme) werden naar die pleinen overgebracht en genazen er na een min of meer langdurig verblijf. Ten einde echter volle zekerheid op te doen begaven zich de HH. Godin en Valdonic, slaalsveearls, ter plaatse en verkendon nauwkeurig het terrein het gevolg ervan was de besliste oprichting van den post van Kitunguru. Allerlei omstandigheden echter ver hinderden de onmiddelijke uitvoering van dit plan en t was slechts einde September II. dat ik van den heer Godin de opdracht ontving den post varr Kitun guru te gaan stichten. Den 28 September begaf ik mij mot den heer Thiryfayt, veekweeker te Lukonzolwa, op weg tot het opzoeken van zwarte werklieden in de dorpen rondom Loanza gelegen daar er Ie Kitun guru of in gansch den omtrek geon< inlandsche dorpen aan te treffen zijn. Een uur of langer scharrelden wy rond tot den laatste Sir Henry en ik het ontmoe digd opgaven, met bezeerd hoofd, want wy hadden ons voortdurend aan de ruwe rotsen gestooten. Good ging nog voort, zeggende, dat het beter was dan niets te doen. Wat zeg ik u, jongens riep hij plotse ling met vreugde uit, komt eens hier Onnoodig te zeggen, dat wij hem onmid dellijk ter zijde waren, Quatermain, leg uwe hand eens naast de mijne. Nu, voelt ge iets Ik zou zeggen, dat ik eene luchlstroo- ming voelde. Nu luister. Hij sprong op en stampte op den vloer. Een hernieuwde hoop doortrilde ons. Het klonk hol. Met bevende banden streek ik een steks- ken aan. Ik had er nog maar drie. Wij zagen dat wy in don versten hoek van de kamer waren, eene plaats, waar wij by ons eerste onderzoek wat vluchtig te werk waren gegaan. Toen liet steksken uitgebrand was, be tastten wij do plaats. Er was eene spleet in den rotsvlocr en in 't midden, groote hemel 1 daar was in een uitgehouwen kring een steenen ring. Wij zegden geen woord. We waren te opgewonden,onze harten klopten te fel om to kunnen spreken. Good had een mes, aan welks einde een van die haken was om steenen te verwy- I Iet gelukte ons 13 werklieden aan te werven en er werd besloten den Maandag 2 October 1911 uit Lukonzolwa te ver trekken. Dien dag werden nog 2 werklieden aanvaard door M. Godin wat het getal bracht op 15. In den voormiddag begaf ik mij op weg naar Kitunguru en om 2 1/2 ure 's namiddags kwam ik daar aan. Het overige van den namiddag werd besleed aan het oprichten mijner tent en voor dien dag werd het werk gestaakt daar de werklieden naar hunne wederzijdsche dorpen moesten terug- keeren om zich te voorzien van het noodige voor een langdurig verblijf. Ik maakte mij dien tijd ten nutte om een deel van het terrein te verkennen en de plaats te kiezen waar ik mijne woning en de stallingen der dieren zou oprichten. Voor mijne woning koos ik het hoogst gelegen deel van het terrein en voor de verblijfplaatsen der dieren den boord der helling aan den rand eener over- groote weide op een lOOtal meters mijner woonst. Des anderendaags, toen ik in gezel schap van M. Godin, mijne verkenning verder uitbreidde vonden wij op een lOOtal meters mijner woning en in de nabijheid der stallingen eene bron welke overvloedig en klaar water leverde. Dit zal ons de moeite sparen liet water aan de rivier te halen welke zoo wat 5 a 000 meters van hier stroomt en die insgelijks kristalhelder water van eenen aange- namon smaak oplevert. In den voormiddag van 3 October werd het terrein waar mijne woning zou oprijzen gezuiverd-en 's namid dags werden er twee wegen aangelegd eene naar de bron de andere naar den weg in 't vooruitzicht de werken te ver gemakkelijken en te bespoedigen. Op een kilometer afstands van mijne toekomende woning vonden M. Godin en ik een uitgestrekt woud dat ons over vloedig liet gewenschte hout zou ver schaffen. In zitting der Volkskamer van Vrijdag 22 Maart 11. wees onze achtbaren Ver tegenwoordiger, M. Woeste, er op dat Groene Pie hem gestadig met hoon, spot, bcleedigingen en lasterlijke bewe ringen bejegent, dat hij hora woorden in den mond legt, die hij nooit uitsprak of aan zijne verklaringen eenen valschen zin geeft, enz. Nu, wanneer men hen uitdaagt zijne beweringen te staven trekt hij lallijk klink Onzen achtbaren heer Woeste kloeg die handelwijze aan als onteerend of schandalig kiesbedrog en dat is het onbe twistbaar. Weinigen tijd voor de Kamerkiezingen van 1908 te Aalst, zegde M. Woeste, was er een kandidaat door Pie Daens goed gekend die overal gansch 't Arrondisse ment door, ging verkonden, dat de Re geering en de Rechterzijde der Volkska- deren uit de hoeven van peerden.Hij opende hét en krabde ermee rond den ring. De ring begon te bewegen. Van steen zijnde, was de ring niot vastgeroest en half vergaan, zooals liet geval zou geweest zijn by een ijzeren. Thans was hij rechtop. Good greep liem met beide handen, trok uit al zijne macht maar niets bewoog. Laat mij eens probeeren, zegde ik ongeduldig, want de ligging van den steen, vlak in den hoek, was zoodanig, dat wy niet samen konden trekken. Maar ook ik trok vergeefs. Opnieuw zijn mes nemend, krabde Good ermee door de spleet, waardoor de lucht kwam. Nu, Curtis, zegde hij, neem den ring vast en zet uwe voeten tegen den muur, gij zijt sterk als twee man. Wacht een oogenblik. En Good wond een zydon dook, dien hij uithoofde van zijne eeuwige fierheid bij zich had, oin den ring, die scherpe kanten had. Vooruit nu, Curtis. En gij, Quater main, grijp Sir Henry om 't middel, wat ik bij u zal doen Als ik een teeken geef trek ken wij dan met ons drieën... Een, twee, drie Sir Henry spande al zijne krachten in ik en Good insgelijk. Goddank, hy geeft mee, zegde Sir Henry en ik hoorde de spieren van zijn rug kraken. mer den militairen dienst in Congo wil den opdringen aan de zonen der landbou wers en dat deze zonen zouden opgefret worden door de negers. Groene Pie daagde M. Woeste uit eene hofstede te kunnen aanwijzen waar hij zou gezegd hebben wat hij kwam aan te halen. Ik heb zegde Groene Pie slechts aangehaald in de meetingen de woorden die de socialisten en demokra ten hier (ter Kamer) ten opzichte van Congo hebben uilgesproken ik heb slechts van dat gewag gemaakt en ik heb niets anders gezegd. Zou men niet moeten zeggen dat Groene Pie zoo hersenloos is geworden dat hij niet weet wat hij gezegd en geschreven heeft Spijtig dat M Woeste' niet gewapend was om hem te beschamen Ja, spijtig is 't voorwaar dat M. Woeste De Litanie tegen den Congo niet kende die in 't begin van Mei 1908 hij duizenden exemplaren, gansch ons Arrondissement door werd verspreid en in Het Land van Aelst - afgekondigd... Wij zouden die Litanie lieden gansch meèdeelen, tol beschaming van Groene Pie maar plaatsgebrek laat bet niet toe. Maar toch willen wij een en ander dezer Litanie meèdeelen. opdat onze ge - achte lezers zouden kunnen oordeelen boe vermetel Groene Pie inzijne logen straffing is geweest. Opgelet! Onbewoonbaar voor witte men - schcn, denkt, denkt er aan Kiezers Met serpenten, tiegers, draken, denkt er aan, Kiezers - MettropikaanscheZiekten, Rotkoorts, Te'.c.cs, Melaai^neid, Siaapziekten, Malarias, denkt er aan, kiezers Met menscheneters inde bosschen die Jacht maken op de blanken, denkt er aan Kiezers En verder. Omdat aanstonds na de overname liet eerste werk zal moeten zijn Een Krijgsvloot, een Oorlogshave en Sol- daten om den Congo le verdedigen tegen Aanval en Opstand verlost ons van den Congo Omdat die soldaten zullen zijn de Jonkheden van dezen tijd, de Scho- lieren. deKinderkes die nu op den arm gedragen worden verlost ons van - dien Congo Kiezers, aanhoort bet volk Een manifest weinige dagen vroeger verspreid is niet min uitdrukkelijk. Wij zullen er op terug komen. Groene Pie loochent dus die Litanie verspreid te hebben... Nu 't is immers de eerste maal niet dat hij loochent ze ver spreid te hebben... Zou hij ze dan zelf zoo schandalig vinden, dat hij de verant woordelijkheid er over verstoot?... 't Moet wel zijn! In alle geval, Groene Pie, weet niet wat hij gezegd en geschreven hoeft En die man is Volksvertegenwoordiger En is het geen schande door zulk een Volksfopper ter Volkskamer vertegen woordigd te zijn Plotseling hoorde ik een geluid, daarop eene luclitzuiging en toen vielen wy alle drie achterover, terwijl de zware steen over onze hoofden heenvloog. Sir Henry's kracht was gelukkig vol doende geweestnooit heb ik de mensclie* lijke spierkracht meer bewonderd. Steek een steksken aan, Quatermain, zegde hij, zoodra wij opgestaan en weer by adem waren. Maar voorzichtig. Ik deed het en daar voor ons, de hemel zij geprezen, was de eerste trede van een steenen trap. Wat zullen we doen vroeg ik. Den trap afgaan, natuurlijk en ver trouwen op de Voorzienigheid: En wy gingen. Wacht nog een oogenblik, sprak Sir Henry Quatermain, neem de «biltong» en 't water moe. Wy kunnen'"het "toog noodig hebben. Ik ging behoedzaam naar onze zitplaats by de diamantkisten en kreeg onderweg een gedacht. Wij hadden de laatste vior-en- twintig uren niet aan de diamanten gedacht. Zij hadden ook al te veel last en angst bozorgd maar ik vond het toch nuttig er wat van in den zak te steken voor het ge val dat wij nog levend buiten kwamen. Ik deed dan ook flike grepen in de eerste kist en vulde al de zakken van mijnen frak natuurlijk vergat ik ook niet eene goed» greep groote uit de derde kist. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1