Donderdag 11 April 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4479. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Van 't ongediert! Verschillige rassen van Dahlias Slail Aalsl.-Werkbeurs Een stem van 't schavot! Nog iets over gasthuizen DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 .voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CLIQUE SLLM. Aalst, io April 1912 Bij alle gelegenheid zingen of huilen onze geuzen van 't ongediert der papen verlos ons Vaderland Zijn ze woedend over eene nederlaag dan huilen zij van 't ongediert. Als zij katholieke betoogingen, bid dende bedevaarders, weêrlooze kinders aanvallen 't is onder hunnen helschen kreet van 't ongediert Als zij tegen kerken, kloosters, kat holieke gestichten, huizen van Katho lieken storm loopen hunne oorlogskreet is van 't ongediert 't Is reeds meer dan dertig jaren dat die haatvolle kreet in België weerklinkt. Tegen wie wordt hij gericht Onbetwistbaar tegen onze Priesters en Kloosterlingen, zelfs tegen do Missionna- risscn die in verre landen, tot in de wildste streken, hunne krachten en ge zondheid gaan opofferen om de christene leerstelsels te verkonden endoor de chris tene beschaving vole menschelijke kwalen te verzachten en de barbaarsheid uit te roeien... Maar dat haatvolle gezang is een ver smading yoo.il zoovele ouders welke eer. zoon of eene dochter hebben die den geestelijken staat heeft aangenomen. Die zonen welke hun leven te pande stellen 0111 de christene leering te ver spreiden, 0111 de menschen de baan van eer en deugd te doen bewandelen en zoo de gevaren voor hun stoffelijk en zedelijk welzijn te verwijderen... die zonen zijn ongediert Die zonen welke in stede van een winstgevend ambt te betrachten zich aan de opvoeding en 't onderwijs der jeugd toewijden of zich slachtofferen tot troost en leniging van allerhande ellenden, en die zonen zijn ongediert Die dochters welke aan de wereld met zijne vermaken vaarwel zeggen om onbekend tot boetedoening te bidden, en die dochters zijnongediert 1 Die dochters welke in plaats van in de wereld te schitteren, zich gaan toewijden in de weeshuizen aan de'opvoeding van ouderlooze kinders, in de hospitalen, godshuizen en klinieken aan de verzor ging van haren lijdenden ovenaaste, en die dochters zyn ongediert Die kloosterzusters aan dewelke zoo vele liberalen de opvoeding hunner doch ters toevertrouwen, en die kloosterzusters zijn ongediert Overal, gansch 't land door, treft men liberalen aan de hunne zonen en dochters aan onderwijsgestichten toevertrouwen door geestelijke orden bestierd. Niet alléén liberalen maar ook socia listen nemen desnoods hunne toevlucht tot kloosterzusters die zij, nauwelijks hersteld, zullen uitschelden voor onge diert Gezel Eibers, socialistische senator voor Brussel liet zich verplegen door kloosterzusters, daar hij geen vertrouwen had in wereldlijke ziekendiensters. De socialist Leonard, kamerlid voor Charleroi, ziek geworden, riep klooster zusters om hem te verzorgen. Gezel Bastion, socialistisch senator van Henegouw, moest eene heelkundige operatie ondergaan en begaf zich in eene kliniek door kloosterzusters bediend. Hij genas maar onlangs moest hij eene tweede heelkundige operatie ondergaan en ten teelten dat hij over de klooster zusters was te vrede geweest, liet hij zich weer in de zelfde kliniek verzorgen. De eerste vrouw van den rooden dok ter Terwagne, socialistisch kamerlid voor Antwerpen, werd in hare ziekte door kloosterzusters verzorgd. 't Is zeer gemakkelijk langs de straten te zingen en te huilen dat de Priesters en Kloosterlingen ongediert - zijn, maar als 't hen begint te nijpen, dan zijn de roöde chefs van die zangers en huilers de eersten om de hulp van dat «ongediert" in te roepen. En hoevelen zijn er van die zangers en huilers van 't ongediert - die reeds door Priesters en Kloosterlingen zijn ge holpen geworden 't Getal is niet te bepalen Ingevoerd uit Mexico in 1879, door Cavanille, bestuurder van den planten tuin van Madrid, is deze plant opgedra gen geworden aan Dohl, Zweedsche plantkundige. De volgende rassen worden gekweekt: le D. dubbele met groote bloemen 2e D. Lilleput of dubbele met kleine bloemen 3e D. Cactus voortkomende uit een hy- bridatie tusschen de oude dubbele en eene Mexicaansche variëteit (D. Juarezzi.) Dit ras heeft omtrent de oude dahlias ver drongen, de samenstelling der plant is in 't geheel veel lichter en de bloemen, met heel fijne bloembladeren, zijn oprecht geschikt om er bloemtuilen van te ma ken 4' D. enkelbloemige 5" D. enkel- bloemige met gepanacheerde bloembla ren 6° D. reuzen met pioenbloemen. 99e Vervolg. Sims geleidde hem in het rijtuig en bracht den koetsier het adres over. Naar Mevrouw Scherman, zei Lord Crowley. HOOFDSTUK XLIV. Het onrecht te herstellen. Maar wie is het Mr. Sheringham keek zijnen klerk geërgerd aan. Wat wenscht hij Hij noemt zich Martin Russel. antwoordde de man. en zegt dat hij u gaarne over zijne vrouw zou willen spre ken. Sheringham sprong op. Laat hem binnen, riep hij uit. De man, die een oogenblik later binnen trad, was armoedig gekleed en had een bleek gelaat en kort geschoren haar. Hij stond besluiteloos op den drempel, met kortzichtigen blik 0111 zich heen ziende. Ik kwam over mijne vrouw spreken, zei hy. Over Fanny Russell. Hy zweeg, keek weer om zich hoen Voor wat de .-variëteiten betreft, zult gij het best eenen catalogus raadplegen, zij zijn te talrijk om ze hier op te nemen. De dahlia verliest eenen tamelijk zwa- ren grond, noch ans niet al te leemach- tig vermits hij eene groote ontwikke ling bekomt, moet hij fel gemest worden, maar de meststoffen moeten op redemati- ge wijze toegediend worden. Degrond'zal d'^p omgespit worden om zijne straffe knolien gemakkelijk te laten doordringen als bemesting graaft gij een deel kort mest onder waarbij gij per vierkanten meter voegen zult60 gr. superphosphaat, 40 gr. zwavelzure pot- asch en 30 gr. zwavelzuren ammoniak. De zwavelzure ammoniak door zijne stik stof zal eenen weldadigen invloed uitoefe nen op het bekomen van krachtdadige stengels zonder de phosphoorzuur en namelijk de potasch zouden deze stren- .gels slap blijven', terwijl deze stoffen ze stijf maken en jnedewerken om oenen aanhoudenden eii overvloedigen bloei te bekomen. De planting geschiedt in April recht streeks ter plaatse, of beter einde Mei wanneer de planten op voorhand in ser- ren gekweekt worden de dahlias zijn vooral geschikt om de platte banden te versieren 1 met r afstand)gij moogt er ook groote bloemperken van maken, dan is de afstand bepaald op 1,50 meter, de Ut53cïieirriiiuii.o wur'cu aeuigevma mei uc eene of andere rankende plant om schoo- ne plauten te bekomen, bewaart maar eenen enkelen stengel deze zal zich ge noeg vertakken om den grootsten struik te vormen dien gij wenschen kunt om ze niet laten omver te waaien, bindt gij ze aan eenen stok, de wind doet hun veel schade. Zoodra de eerste vorsten aankomen, worden de stengels afgesneden tot 25 cent. van den grond, de knollen worden uitgehaald en als ze goed droog zijn, brengt gij ze in den kelder. G. Impatient, Tuinbouwschool Vilvoorden. Worden gevraagd door de Patroons Meubelmaker, Elektricien, Behanger, Wever, Brouwer, Vellenbewerker, Wagen maker, Stoofmakers, Moeleerder voor ijzergieterij, Schrijnwerkers, IJzerdraaier, Metsers, Houtdraaier,Kleermakors,Schoen makers, Pantouffelmaker. Dienstknecht voor hotel. Vragen der Werklieden Een werkman vraagt plaats als helper in magazijn of werkhuis zelfs voor gedeelte van den dag. en Sheringham wenkte hem snel, een stoel te nemen Ge hebt my iets te zeggen., zy hij. Ga zitten en doe het op uw gemak aan. De man zonk op vreemde, hulpelooze manier op den stoel neer, die de advocaat hem aanwees. Ilij scheen zwak en afgetobt to zijn. Ik heb nooit gedacht, haar zoo terug te zullen vinden, barstte hij plotseling I03. Ik kwam van morgen pas uit do gevan genis. Zij zou my afgehaald liebbon, en in plaats daarvan staat het bericht barer vermoording in de gazetten. Ik kan het nog bijna niet gelooven hoewel ik naar haar lijk ben geweost kijken. De vorige week nog pas vertelde ze me, dat de goede tijd voor ons aanbrak en dat ze slechts op mijne invrijheidstelling wachtte. En nu. Hij streek met de hand over zijn voorhoofd en keek naar den advocaat, terwijl zijn blik van uitdrukking veranderde, En nu wil ik u helpen, haar moorde naar te vinden, voegde hij er bij. Ik kan wel raden, wie het is. Ik was altijd bang voor hem, en ze was gek, zich zoo dicht in zijne nabijheid te wagen. Dat heb ik haar meer dan eens gezegd, doch zo sloeg mijne woorden in den wind. Ze schreef me dat ze hem wel klein zou krijgen. Maar ze had moeten weten dat zij niet tegen hem op kon. Over wien spreekt ge vroeg She ringham. OUDERS, LEEST Donderdag, 28 Maart, werden te Le Mans, iu Frankrijk, twee soldaten door de guillotien onthoofd, Nolot en Tisseau, twee parijzer apachen die om haar te bestelen, een oude vrouw vermoord had den. Dank de hartelijke vermaningen van den Aalmoezenier der gevangenis, E. H. Grand in,kwamen die rampzalige apachen tot inkeer. Zij beweenden bitter hunne misdaad en hun vroeger leven, verzoen den zich met God, aanveerdden gelaten hun doodvonnis al een rechtveerdige uit booting, en nooit dat getuigen al de Fransche bladen bestegen veroordeel den moediger het schavot, zoodat de kolonel van -den staf zich niet weerhou den kon den E. H. Grandin toe te voegen: Hoer Aalmoezenier, 't is ongelooflijk te denken dat de godsdienst aldus de men schen als van gedaante kan doen veran deren Maar nu komt het bijzonderste. Den 25 Februari, van uit zijne cel te Le Mans schreef den veroordeelden Tisseau, dezen brief tot de advocaten die hem voor 't Krijgshof verdedigd hadden. Ik richt deze regels tot mijne verde digers, die al het mogelijke hebben ge daan orrx mii te redden indien zii het goedvinden zy mogen er zich van nedienen om te beschermen en te vrijwaren. Die eenige regels hebben dus enkel voor doel te doen kennen dat, indien ik, belioorende tot een treffelijke werkersfa milie,zoo laag gevallen ben,het te Wijten is aan het onderwijs dat ik in mijne jeugd genoten heb. In de school leerde men ons dat het gezag der ouders op hunne kinderen zeer beperkt was dat, naar luid der wetten, de ouders niet het recht hadden hun kin deren te tuchtigen dat het kwaad ge pleegd ten nadeele zijner ouders, geen kwaad was en dat de wet het niet kon. straften. Dat leert ons de laïeke (godsdienstlooze) school. Dus, gezien mijn karakter uit zijn eigen al tamelijk tot het kwaad geneigd was, werd ik nog aangehitst door al die gedachten welke ik hoorde vooruitzetten: dat al de menschen gelijk zijn en er geen rijken moeten wezen ik gevoelde me te veel aangetrokken door die gedachten, en dit bracht me tot mijn eersten misstap, die oorzaak werd dat men mij naar eene dier verbeteringscholen zond, waar ik lange jaren in lijdèn doorgebracht heb want de heer bestuurder van dit huis, in plaats te doen al wat vele jongelingen als ik op het goede pad terugbrengen Wel, over Lord Crowley, zei de man. Ik zou er wel alles ónder willen verwed den dat, indien hij het niet was, dio Fanny gisteren avond vermoordde, hij er toch de hand in gehad heeft, en ik zal alles in het werk stellen om dat te bewijzen. Hij was degene, die mij maakte tot hetgeen ik nu ben. Ik was eerlijk genoeg, tot dat hij mij ontmoette, en er zullen er nog wel meer zijn zooals ik, denk ik. Hij zweeg, terwijl het bewustzijn van zyne vernedering en ellende duidelijk op zijn gelaat te lezen stond. Ik ontmoette hem voor de eerste maal jaren geleden in Australië, ging hij plotseling voort, te Adelaide. Hij bracht mij in moeielijkheden door eene geldzaak, en ik werd slechts niet gevonnisd, omdat hij den mond hield. Ik verliet hem toen en begaf mij naar een plaatsje, Karran's Swang genaamd, meenend dat ik van hem verlost was, maar ook hij kwam er nader hand heen. Ik had daar kennis gemaakt met een zekeren Challonur, een beste man, en hij en ik namen samen eene hoeve over. Hij had voor dien tyd wel een weinig sterk geleefd, doch was naderhand zeer solied geworden en hield zeer veel van zyne vrouw, en ons leven was zeer vreedzaam en gelukkig, tot dat Lord Crowley kwam en toen... Hij maakte met de hand een wanhopig gebaar en keerde zich tot She ringham. Die man brengt eller.de over iedereen, in wiens nabijheid hy komt, riep hy uit. kon, liet ons integendeel, al zijne verach ting gevoelen bij de minste fout waren het ijzers en kot en die bestuurder, die voor ons een huisvader hadde moeten wezen, kende enkel dit teeder woord buigen of barsten. Ik heb zeer ziek dit huis verlaten na een zeker getal jaren, tijdens welke, ik niets dan lijden heb gekend, met in 't hart haat jegens die samenleving die oorzaak was van al mijn leed. Geen am bacht kennende, overgeleverd aan mijn kwade neigingen, ben ik gevallen zooals ongelukkiglijk vele anderen. Die misstap welke de samenleving van mij ontlast heeft, is voor mij ten goede uitgevallen want in deze gevan genis van Le Mans, waar ik deze regels schrijf, heb ik eenen priesters gevonden die mij geleerd heeft wat eigenlijk het leven is, want ik beken het te voren nooit begrepen te hebben. Ongelukkiglijk, voor mij zijn die raadgevingen te laat gekomen, want de straf die mij op dit oogenblik treft, zal me wellicht verhinderen in practijk te stellen den raad welken men mij gegeven heeft, en welken ik gezworen heb te volgen. Eilaas, ik wilde dat deze regels tot les konden verstrekken, aan vele. jonge-, lingen,'die zooals ik,zich laten bedriegen door de leugenachtige gedachten welke men niet oohoudt. ons te herhalen. Hoevelen laten zich als ik verschal ken door die bedrieglijke gedachten, en die wellicht, zekeren dag tot wanhoop worden gebracht. Moet ik sterven, dan zal ik moedig sterven, zeker dat God, meer barmhartig dan de menschen, me mijn misstapen vergeven heeft. Ik heb het zoete vertrouw dat Hij me bij zich ontvangen zal. - Hij ruineerde Challoner, hij trachtte Chal- loner's vrouw naar de maan te helpen. Doch zij haatte hem en zij was bang voor hem en hij.,., hij was dol op haar ver liefd. Het was eene moeie vrouw en zij verafgoodde Challonor, en heeft nooit iets anders gedaan, hoewel Lord Crowley al het mogelijke beproefde om haar liefde voor hem in te boezemen, en toen Chal loner vermoord was en zij niets van hem weten wilde, draaide hy druk om haar heen. Oh, het is een schurk de grootste schurk, die ooit deze aarde bewandeld heeft. Hij maakte de vrouw van zijn vriend achter diens rug het hof. Hy verzekerde mij dat,als Challoner uit den weg geruimd, diens vrouw hem trouwen zou. Slechts haar man stond haar in den weg, zei hij, doch dat was een leugen. Mej. Chaloner zou liever gestorven zijn dan hem aan te raken. Het was een leugen, hoewel hij het nader hand bij het gerechtelijk onderzoek be zwoer, en zelfs hoewel hij het ook mij liet bezweren. Het was een leugen, een ge- meene leugen, en ik... ik... ik was even slecht als hij. Hij stak met een soort snik de handen uit. Zijn gelaat was ontroerd en zijn mond beefde. Ik was even slecht als hy, herhaalde hij. Om mijne huid te redden, bezwoer ik mijne leugens, en liet haar lyden. Om hem te helpen, liet ik op haar de verdenking van schuld rusten. Het is nu bijna twintig jaar geleden,en ik ben van kwaad tot erger In de groote stedemwaar de liberalen of socialisten ft is al één) meester zijn, hebben zy in het reglementdergasthuizen vastgesteld, dat de Aalmoezenier bij een zieke maar mag komen, na uitdrukke lijke aanvraag van den zieke zelf. Dit om te toonen dat ze niet tegen den Gods dienst zijn, de liberalen Maar ziet ge daar nu een zieke liggen, die niet kan schrijven, of die buiten ken nis is Wat moet hij doen Sterven ge- lyk een hond 1 De liberalen zeggen hij mag den priester ontvangen, wij zijn er niet tegen, dat hij hem vrage O wreede spotternij Laatst kwam een man den Aalmoeze nier vinden van een der openbare hospi talen van Parijs, gekomen, en nu is dit.... dit laatste.... het ergste van alles. Hij liet het hoofd op de armen zinken, en gedurende een oogenblik zat Sheringham verbaasd naar hem te kyken. Toen boog hij zich plotseling voorover. Er lag een vreemde, schorre klank in zijne stem, toen hij sprak. Vertel my van den moord op Henri Chaloner, zei hij. Zog me, wat ge bedoeldet met de woorden dat... dat Lord Crowley er bij betrokken was. De man hief het hoofd op. Zyne oogen schitterden. Wel, hy was degene, die den moord bedreef, riep hij uit. Ik heb dit al die jaren verzwegen, om dat ik hem vreesde om dat ik bang was te spreken bang voor myne eigene huid. Doch nu ben ik niet bang meer. Het kan ray nu niet schelen, wat er met mij gebeurt. Daarom spreek ik. Ja, Lord Crowley was degene, die Henri Challoner twintig jaar geleden in Australië vermoordde hij was de schul dige, en Challoner's vrouw boette voor zijne schuld, en ik liet dat geschieden. Ik bezwoer hetgeen Lord Crowley mij bevolen had ik gohoorzaamde hem blindelings, lafaard die ik was. Ik wist heel goed, wat Lord Crowley in zyn schild voerde. Ik wist dat hij verzot genoeg op Mej. Challoner was om haar man op alle mogelijke manier uit den weg te willen ruimen, en daarom 1 waarschuwde ik Challoner. Wordt Voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1