Donderdag 18 April 1912. 5 centiemen het nummer. 653te Jaar 4481. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vergelijkt, KIEZERS Fuchsias of klokskens. De Vooruitgang in Frankrijk 'k Ben Katholiek. Zondagrust. Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteckening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUIC SLI M. Aalst, 17 April 1912 De liberale schrijvelaars herhalen ge durig dat de Katholieken onder financieel opzicht België r.aar den afgrond voeren. Maar ze dolen lijk hunne confraters, de ketters Zij waren het. onze liberalen, die België onder de schulden zouden hebben doen bezwijken. Men herinnere zich de liberale regee ring van 1878 tot 1884 die in zes jaar tijd, onze Staatsschulden buitenmate deed aangroeien. Die liberale regeering ontleende jaar lijks 85 millioen. En waaraan werden die 85 millioen Aan niets anders dan om den sehool- oorlog te vooren. Die schöoloorlog van afgrijselijke nagedachtenis. Die 85 millioen brachten geen intrest op, want ze werden verkwist aan 't op bouwen van nuttelooze scholen, aan 't bezoldigen van onderwijzers zonder scholieren, die, tot tijdverdrijf, konijnen kweekten, aan duizenden en duizenden franks toelagen voor do mannen der school-enk westen. Men bemerke wel dat die 85 millioen verkwist werden ongeminderd de rail- lioenen die de Gemeentebesturen moesten bijdragen. Maar voor die ontleende millioenen moest dan toch intrest opgebracht wor den door het land, en bijgevolg door de lastenbelalers. Die intresten beliepen tot 4,51 fr. per hoofd 't is te zeggen, dat iedere Belg klein of groot, in rechtstreek sche belastingen, inkomende rechten, enz. 4,51 fr. er moest voor opbrengen Met zulk een liberaal bestuur kon het niet lang duren of het Staatsbankroet stond voor de poort, en dan zou 't naai den dieperik weldra volgen. Nu gelukkiglijk duurde het niet lang en in 1884 stelden de kiezers or een einde aan de liberale geldverkwisters werden weggevaagd... Kiezers vergelijkt hiermee onze kat holieke regeering. Onze katholieke regeering heeft gedu rende de 27 jaar dat zij 't bestuur in handen heeft maar 75 millioen 's jaars ontleend, dus 10 millioen min. Nu die ontleende 75 millioen zijn niet verkwist geweestze zijn bestemd ge worden om ze te gebruiken tot hel stich ten en oprichten van nuttige en winst- 100e Vervolg. gevende ondernemingen en openbare werken, zooals de ijzeren wegen, stoom- buurtwegen, vaarten, haven enz. waar dat geld intrest aan de Staatsgeldkas op brengt en die ook hoogst voordeelig zijn aan koophandel, nijverheid en landbouw.. Hierbij nog er moest gedurende bet 27 jarig Katholiek bestuur maar 2,71 fr. per hoofd, dus de helft min, opgebracht worden van hetgeen onder de heer schappij der liberalen af te duimen was Vergelijkt, nu, KIEZERS Nog eene der beste volksplan ten inderdaad, wie kent deze lieve plant niet, wie heeft dezen pronkstruik niet bewon derd mot zijne talrijke en schoon ge kleurde bloemen in vollen grond of in pot gekweekt, maakt hij altijd veel effekt, de beste proef ervan is dat men hem overal ontmoet. Er bestaan verschillende soorten, 1° F. gracilis mexicaansche soort bestaande uit een en dikken struik van fijne en buig zame stengels, bezet met tallooze roode bloemen die den aangenaarasten indruk maken sedert cenige jaren bestond er eene schoone variëteit van, de F. gracilis tricolor, met bonte bladeren2° F. globosa, afkomstig van Chili, 't is de soort die gewoonlijk gekweekt wordt en waarvan talrijke geteelde soorten voort komen de eerste is winterhard mits hem, bij heel strenge vorsten te bedek ken met bladeren, strooi, lang mest enz. de tweede moet in koude serre overwin terd worden. De Fuchsia gracilis is bijzonder ge schikt tot het aanleggen van heel sier lijke boorden, terwijl de fuchsia globosa en zijne variëteiten met voordeel de banden zullen versieren gij zult er zelfs heel schoone bloemperken kunnen van maken. Zij verkiezen eenen tamelijk humusrijken grond en zijn niettemin zeer gevoelig aan de minerale voedingsstoffen, bijgevolg, graaft gij bij liet spitten in den grond mestaarde waarbij gij per vierkanten meter zult mengen 50 gr. superfosfaat, 40 gr. zwavelzure potasch en 30 gr. zwavelzure ammoniak. Door de toediening dezer meststoffen zult gij verzekerd zijn krachtige planten te hekomen met stijve stengels die met eenen prachtige en overvloedigen bloei zullen begaafd worden. Men plante den fuchsias einde Mei volgens de ontwikkeling der variëteiten zult gij tusschcn do planten 25 a 50 cent. afstand laten de begietingen zullen hem gedurende den groei niet gespaard worden maar, om zoo dikwijls niet te Verschillende malen waarschuwde ik hem, doch hij lachtte my uit. Hij was voor Lord Crowley niet bang, zei hy Maar hij kende zijne tegenpartij niet. Op een avond sic op Lord Crowley met schoonon met caoutchouczolen aan, naar buiten en stak hem in den rug. Hij rolde het lijk in een greppel en sloop toen naar huis terug. Het was een heldere, warme nacht en volle maan, zoodat er nergens een donker plekje te bekennen viel. Ik stond inliet maanlicht te kijken en wachtte. Iedereen was naar bed, behalve eene half gekke oude vrouw, die op de boerderij hielp Zij zat met een glas sterken drank voor zich, en bood ook mij nu en dan een glaasje aan, doch ik weigerde Ik voelde, dat ik dien nacht een helder lwofd behouden moest, want ik wist dat Lord Crowley wanhopig was, en voor niets torug zou deizen waar het gold, Challoner uit den weg te ruimen. Hij kwam te middernacht weer thuis. Hy had eene wandeling in den maneschijn gedaan, zei hy, on zou graag watte drinken hebben ik schonk hem wat in. Er lag eene zonderlinge uitdrukking in zijne oogen en hy was zeer zenuwachtig. Hij dronk zijn glas whisky byna in een teug leeg, en vroeg toen naar Chall jner. Die is nog niet thuis Hij wilde bij Ran ger's Gully naar de schapen kijken, zei ik, en zweeg toon, want op zyn grijzen mouw zat een spat als een bloedvlek Hij keek my strak aan, sloeg toen de oogen neer en zag het ook, en Heer toen had gij zijn gezicht eens moeten zien Ik voelde dat hij mij ook vermoord zou hebben, indien ik slechts een half woord gezegd had, doch toen ik weer naar hem keck, glim 1 achtte hy onverschillig. Als hij thuis komt, kunt ge hem zeg- gem, dat ik naar bod ben gegaan, zei hij, en verwijderde zich. Gedurende eenige oogen blikken bl ief ik ontdaan eu vorsuft staan, en vernam toen plotseling schreden op den trap. Heb ik u reeds gezegd, dat er geen licht in do keu ken aan was, waar de oude vrouw on ilc zaten Het was even heldor als over dag en ontzettend benauwd, en we haddon ons de moeite niet gegeven, licht aan tc steken. I)e oude vrouw, Jane Harding, zat half ingedompeld in den hoek, en ik stond nog altijd waar Lord Crowley my verlaten had, tee'11 ik do schreden op don trap vernam. Ik wachtte, beurteling koud on warm wotdend, ik wist zelf niet waarom. Het wasMej. Challoner, zooals ik reeds ver moed had, naar beneden komend om iets voor de kleine te halen. Zij was ziek geweest en had eigenlijk volstrekt gcene gieten, logge mei! een strooisel kort mest op den grond. De fuchsias verlangen niet in volle zon geplant te worden, zij verkiezen eenen hall' belommerdeplaats zij wordendoor stek vermenigvuldigd in de lente of in den loop van don zomer de F. gracilis kan ook voorlgek weekt worden door liet verdeden van do struiken in de lente deze zullen vooö den winter met eene laag bladeren bedekt worden, de andere worden, met October, uilgetrokken, in pot gezet en gedij rige eenige dagen in verwarmde serrefgelegd zoodra er zich nieuwe wortels zullen ontwikkeld heb ben, plaatse men de planten in eene koude seri e, waar men ze goed zal be waren tot in de Itjiite. li. IMPATIENT, Tuinbouwschool, Vilvoorden. 1 "1'. Frankrijk is 't iand van vooruitgang, ziedaar 't liedje dïtt onze joden- en vrij- rnetselaarspers .op alle voozen sedert jaren zingt. Om daar eens vc-or goed een einde aan le stellen, gaan 'vij eens onderzoeken waar en in wat di vooruitgang steekt. Er-dient bijgc n! de onder staande cijfers uil de oflicieële stukken zelf getroffen zijn en dus den waren locstand wcderspiegelen: De Franschc begrooting bedroeg in 1869 twee milliard 503 millioen. I11 1912 steeg zij tot 4 milliard 503 millioen. Is dat misschien vooruitgang In 1898 was er een te kort van 26 mil lioen in de Staatskas. I11 1912 beliep het te kort178 millioen. Is dat misschien vooruitgang In 1870 had Frankrijk eene openbare schuld van 11 milliard. Het jaar 1911 eindigde met eene schuld van 44 milliard. Is dat misschien vooruitgang Sedert 1879 zijn de belastingen op per- sonneel en meubelen van 82 ten honderd, de patenten van 103 ten honderd en de taksen op deuren en vensters van 71 ten honderd opgeslagen. Is dal misschien vooruitgang De boeren, die vroeger voor het tiende hunner inkomsten waren geslagen, be taalden in 1905 aan den ontvanger 42 ten honderd. Is dat misschien vooruitgang? Vóór 1870 telde men in Frankrijk 240,000 ollieioëlo ambtenaren. In 1910 loopen er 013,800. Dat maakt op eene bevolking van 40 millioen één ambte naar per 10 inwoners. Is dat misschien vooruitgang reden om benoden te komen. Jane had op haren post moeten zijn om te halen, hetgeen zij verlangde, doch die zat half bedwelmd achter haar glas,en ik dacht dat Mej. Chal loner haar zoeken kwam. Maar ze kwam niet in de keuken., doch trad den gang door naar buiten. Zonder ray te verroeren, keerde ik mijn gezicht naar liet raam en keek naar buiten. Ik kon baar daar in liet maanlicht zien, in don nacht voor zich uitstarend. Ze was niet wel geweest, zoo ik u reeds gezegd heb. Ze had den vorigen nacht een aanval van koorts gehad,en nu ook was zij er niet vrij van. Ze was achtervolgd door Lord Crowley, en ze was bang voor hem, on dit alles werkte nu op haar verstand. Ze bleef eenige oogenblikken onbeweeglijk staan, en eindelijk sloop ik op de teenen naar buiten met het voornemen haar aan to spreken. Doch zo hoorde mij niet, en juist toen ik wat tot haar zeggen wilde, hoorde ik haar bij zich zelf mompelen. Ik kan geen rust vinden, zei ze. Ik kar. geon rust vindon, voordat hij torug komt. Ik ben bang 011 toen uitte ze eens klaps een vreemdsoortigon kreet, alsof ze hem op datzelfde oogenblik dood voor zicli zag, en stak toen snol do opene ruimte voor het'buis over en liop hard in de richting van den greppel. Ik zag haar in den maneschijn, cn riep haar toe. Zij antwoordde niet, en ik keerde torug 0111 mijne schoenen aan te trekken cn een der jongens te roepen, voor dat ik haar In 1872 beliep de begrooting van open baar onderwijs 33,784,000 frank. In 1910 350 millioen. Nochtaus in 1910 waren 30 ten hon derd der ingelijfde soldaten ongeletterd, tegen 11 ten honderd in 1882. Is dat misschien vooruitgang Voor de onwentcling mocht Frankrijk roemen op 130,000 lagere scholen Nu blijven er nog 06:993. Is dat misschien vooruitgang In 1889 waren 4,000 Franschc deser teurs. In 1909 16.000. is dat misschien vooruitgang In 1898 telde men in 't leger 7,000 wedorspanningen. In 1909 70,000. Is dat misschien vooruitgang? Over 10 jaar trok een volksvertegen woordigcr 9,090 fr. Nu vaagt hij zijne botten aan alles en hij is met 15,000 fr. cn een dik pensioen nog niet tevreden. Is dat misschien vooruitgang 124 echtscheidingen in 1844 12,585 in 1906. Is dal misschien vooruitgang In 1875 telde men 5,000 zelfmoorden. In 1904 werden er 6.000 overgegeven en sedert durft men het getal niet meer openbaren. Is dat misschien vooruil- gang In 1841 13,000 veroordeelingen van minderjarigen in 1906 30,000. Is dat misschien vooruitgang T11 1810- 11.500 opgcMolen zotten in 1909 85,000. Is dat misschien vooruit gang I11 de gasthuizen van Parijs is er besla- ligd dal, lusschen jaren 1901 en 1908, de moedwillige misvallen van 5 tot 16 ten honderd zijn gestegen. Is dat misschien vooruitgang Ais dit alles vooruitgang is,dan hebben de joden - en vrij metselaarebladen gelijk zich te verblijden Iets is er nochtans dat onder dat lieflijk bestuur niet in vooruitgang is... 't zijn de geboortens. In 1885 640,000. In 1909 nog 760,000 en van jaar tot jaar verminderen zij nog. Ziedaar, lezers, in al zijne akelige naaktheid den toestand van liet arme Frankrijk. Tracht dit schrikboeld in uw geheugen te prenten en als liberalen en socia listen afkomen zullen met handen on zak ken vol ijdele beloften, wijst op Frank rijk en zegt Daar zijn uwe mannen,uwe vrienden aan T bestuur, daar zien wij, wat zij in't schild voeren en tot wat zij bekwaam zijn. u Is de Franschman zoo laf te bukken onder hel juk van zulke dwingelanden, ik ben Belg, dat is kristen en vlaming, daarom, rap de voeten uit, of. - Gij.zijt MAN, handelt dus als man. volgde. Ik maakte twee der kerels wakker, en Lord Crowley, hot gedruisch vernemende, kwam ook naar beneden. Hij was reeds half ontkleed en geeuwde, mij ee» zeer zonderlingen blik toewerpend. Mej. Challoner is den kant van 't, moeras opgegaan, zei ik, naar hem omkijkend, en we mo.'ten haar nagaan en haar inhalen, voordat er een ongeluk gebeurd. Ze zoekt haren man. Ik zag zijn leelyk gezicht betrekken, cn ik keerde mij met een ruk van hom af wy "ingen op weg. Het duurde niet lang, of we "hadden tiaar ingehaald, en wij zagen haar reeds eenige oogenblikken, voordat wo op haar toetraden. Ze stond met uitge strekte hand, iets vasthoudend, dat in h it maanlicht glinsterde. Het was een pistool, en voordat wij haar nadorde», had ze het reeds afgevuurd. Naderhand zwoer een der jongens, dat ze tweemaal vuur gaf. Toen we haar be reikten lag ze op de knieën, razend van koorts,'en lachte zoo luid, d;.t de stervende geen kracht genoeg meer had om zinh voor ons verstaanbaar te maken. En hij was in den rug geschoten ineens doodelijk getroffen. Doch niet zijne vrouw schoot hem neer, hoewel het met haar pistool geschiede, en hoewel ze krankzinnig van koorts was en noch toen, noch lang daarna wist, wat ze deed. Ze stond uit hare geknielde houding op, toen ik haren schou der aanraakte, en kreeg den op eenigen Vraagt vrij naar mijn belijdenis, Ik kom er rond voor uit. Hetzij op 't veld der politiek, In vriendenkring of voor 't publiek, 'k Volg steeds een zelfde krijgstactiek, 'k Belijd - - wat ik door 't doopsel werd In vreugd en smart Met mond en hert 'k Ben Katholiek Ik vlucht hem, die als Katholiek Zich lauw en laf gedraagt, Die, om een ijdel winstbejag, Zich schaart rond de blauwe vlag, Of deze groet met diep ontzag Neen waar en wat en hoe gijzijt, Belijd altijd In vrede of strijd 'li Ben Katholiek Waarom als Jezus volgeling U voor Zijn Kerk geschaamd Waarom niet ruiterlijk beleen, Dat Zij het is en Zij alleen. Die stoelt, op Sinter Petrussteen Als 't hoogst Gezag, dat nimmer faalt, Hoe ook gesmaald Maar zegepraalt Vast Katholiek Laat leer en wetten van die Kerk Ook ons tot richtsnoer zijn Geloof en strijd versterkt de deugd, Verlicht hot lt.r-.6-?, yerboog'1 Ho vroug«J Van ouderdom en prille jeugd En voert genadeschatten aan Om vast te staan Op 's levensbaan Als Katholiek. Wal toch, wat 't baat 't u of heel d'aard Zich aan uwe voeteu kromt, Een zaak is nood, slechts één zaak, Die, dat ge uwe ziele zalig maakt. Hiervoor gestreën, gewerkt, gewaakt, Is 't doel, waarvoor wij zijn op aard, Dies onvervaard Aan de aarde verklaart 'k Ben Katholiek O schaamt ge u nimmer dan voor Haar, Die onze Moeder is, Dan zal ook Zij, wanneer de Dood Voor u zijn aangezicht ontbloot, U sterken met Haar Levensbrood Op reis naar 't Hemels-Vaderland... En aan haar hand, Voeren aan 't strand, Als Katholiek. Van s middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 21 April 1912, M. Meganck Leopold- straal. afstand staanden Lord Crowley in het oog, slaakte een kreet cn vluchtte weg. Wij dachten, dat zij naar de hoeve terugsnelde, en geen van allen ging haar dadelyk na, doch t'?en wij haar volgden, was ze er niet... was ze verdwenen. Weken lang kon nie mand haar vinden en toen men eindelijk haar verblijfplaats opgespoord had, hield zij zich tien mylen verder ten huize eener vriendin op en was stapelzot. Ze werd niet verhoord on niet gevonnist, omdat ze haar verstand kwijt was. Maar niet Mej. Chal- lon t vermoordde Henri Challoner, hoewel men er haar in een gekkenhuis voor opsloot. Niet zij was do schuldige, doch ik hield mijn mond, omdat ik bang wasvoor hetgeen Lord Crowley mij zou kunnen aandoen, en maakte zoo spoedig mogelijk, d it ik weg kwam. Ik keerdo naar Engeland terug en sloeg er mij een paar jaar door hoen. Maar op den duur ging het niot meer. Ik deed nu cn dan zaakjes en leefde, toen ik Fanny Russell ontmoette, van hetgeen mijn ver nuft my opleverde. Zij en ik verbonden ons. Ik veranderde mijn naam in den haren. Heer hoe dik- wyls lachte zij daarom. Wij vonden het een grap dat ik net de vrouw was. Maar hot was een raar slag, die Fanny, zoo sluw als or ooit eene vrouw bestaan heeft, en meer dan eens heeft ze Lord Crowley s diaakmat gezet. Ze volgde my door dik en dun. Na eenigen tijd werd het ons in Engeland te benauwd, en begaven wij ons naar Afrika. (Wordt yoortgkzrt)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1