1 Donderdag 25 April 1912. 5 centiemen het nummer. 65'te Jaar 4483. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene Kredietbank voor de kleine Burgerij Bleekselder. Wegkegelen. i:i:\ e v t v Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQL'L SUUM. Aalst, 34 April 1913 Meermaals reeds hebben de congressen, gehouden tot bevordering der belangen van de middenstanden, de wensch uitge drukt dat er met de tusschenkomst van den Slaat, eene Kredietbank voor de kleine burgerij zou ingericht worden.Die vraag werd ook grondig besproken door de nationale commissie, die ingesteld werd om een onderzoek te doen over den toestand der kleine burgerij. Als gevolg dier studies, werd in den zittijd van 1909 1910 in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd om zulke Kre diotbank in te richten, en eene bijzon dere commissie, bestaande uit MM. Fran- cotte, voorzitter, Claes, du Bus de War- naffe, Theodoor en Wauwermans, werd met het onderzoek daarvan gelast. Het verslag namens die commissie opgemaakt door M. Francotte, is thans verschenen. Ziehier hoe zij voorstelt de zaak terege len Er zal te Brussel eene Middenkas voor het klein beroepskrediet ingericht wor den; zij zal de rechtspersoonlijkheid be zitten. Haar doel zal zijn het krediet voor de kleine burgerij uit te breiden door de tusschenkomst van vereenigingen, door de wet erkend, zooals kredietmutualitei ten, kredietvereenigingen, coöperatieven en beroepsvereenigingen. 't I» met die vereenigingen dat de Middenkas zal han delen slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen, zal zy persoonlijk met de kliën- ten handelen. De Staat zal aan de Middenkas een fonds van 5 miljoen frank in obligatiën der openbare schuld voorschieten, enkel terugbetaalbaar bij de ontbinding. De Kas zal voorschotten op loopende rekening aan de aangesloten vereenigin gen toestaan, geld in bewaring aanveer- den «fi er intrest op betalen en voor de aangesloten vereenigingen de wissels van deze laatsten of van hunne leden discon- teeren. De winsten der kas zullon besteed wor den, de helft voor het reserfonds, de an dere helft om een intrest van ten hoogste 3 t. li. op het voorschot van den Staat te betalen; wat daar op overblijft, zal ook in bet reserfonds gaan De beheerraad der Kas zal bestaan uit een bestuurder en twee beheerders, voor hun leven benoemd, door den Koningzij mogen geen politiek of betaald openbaar ambt bekleeden. De beheerraad zal het personeel benoemen en de jaarwedden vaststellen. De minister van financiën is gelast met het toezicht over het beheer der Midden kas hij zal daarin bijgestaan worden door een raad, samengesteld uit verschil lende ambtenaars afgeveerdigden der Na tionale Bank en der Spaarkas,drie volks vertegenwoordigers en drie senateurs en eindelijk vier afgeveerdigden der kre dietvoreenigingen bij de Middenkas aan gesloten. Zooals men ziet, is dit alles nog eenig- zins onbepaald, en wanneer het voorstel in de Kamer ter bespreking zal komen, zal hot nader moeten toegelicht worden. De hoofdzaak komt hier op neer, dat de kleine burgers en de landbouwers ook, want hunne vereenigingen worden ook in de nieuwe wet begrepen, krediet vereenigingen zullen moeten stichten, 't zij onder den vorm van mutualiteiten, 't zij ondor dien van coöperatieven, of anderzins, die door de wet zullen moeten erkend worden. Die vereenigingen zul len, zooveel mogelijk de spaargelden hun ner leden moeten verzamelen, de voor waarden bepalen waarin zij zelve kre diet verleenen, den werkkring waarin zij zullen handelen, de waarborgen die zij eischen, en dan zullen zij zelf krediet kunnen vinden in de Middenkas te Brussel Het voorstel getuigt in alle geval van eene groote bezorgdheid der Katholieke Regeering voor de belangen der midden standen. Niets nieuws op de wereld Deze woorden kunnen gemakkelijk op den bleekselder toegepast worden inder daad Theophrasla (384 jaar voor J.-GH.) en later Dioseoride en Pleine spreken ervan in hunne geschriften en onder scheiden den wilden selder van den gekweekte, die alreeds witgemaakt werd om den bitteren smaak ervan te vermin deren. De selder is eene plant der moeras gronden en eischt dus veel vochtigheid, daarom zult gij hem de natste plaats van uwen hof voorbehouden. Ziehier de voornaamste gekweekte variëteiten 1. s. volstelige witte van Amerika, ivoorwitte stelen, 2. s. vol stelige gele of chemin (naam van den uitvinder 3. s. volstelige korte vroege 4. s. Paskcal, met zeer brecdestelen 5. s. korte met heel dikke stelen 6. s. van Sandringham 7. Turksche 8. gekwelde selder 9. Schaerbeeksche 10le Vervolg. Eenige voorname lui zouden Cecil Rhodes een bezoek brengon, en wy vermoedden, dat er voor ons wel iets te doen zou vallen. Dus gingen wy, en na eenigen tijd kwam Fanny's zuster Charlotte zich by ons voe gen. Ze had een jongeling aan den haak geslagen en hem overgehaald haar te trouwèn, en die jongeling was. Sheringham stak plotseling de hand op Ik geloof niet dat gij zelf weet, wie het was, zei hij. Het is de tegenwoordige Lord Croft, en hy wordt boschuldigd van den moord op uwo vrouw. Martin schrok op. Op datzelfdeoogenblik werd er geklopt en trad de klerk binnen. —Julfvrouw Chailoner is hier en wenscht u dringond te spreken, zei hij. Voordat hij zyn zin voleindigd had, ver scheen Alice zelf reeds achter hein, Zy snelde vooruit en bleef toen bij den aanblik van Martin Russell staan. Sheringham stond op. Juffrouw Chailoner, zei hy, dit is Martin Russsell, de man der vermoorde vrouw, en hy heeft mij eene geschiedenis verteld, die ook u belang zal inboezemen... de geschiedenis uwer moeder. Alice werd plotseling doodsbleek. Toen keerde zij zich bijna ongeduldig om. Öh, daar kan ik nu niet naar luiste ren, riep ze buiten adem uit Gy moet terstond handelend optreden. Ik heb de stem van don man vernomen, die ik in Fanny Russcl's huis boorde spreken ik heb den moordenaar gevonden En het is vroeg Sheringham. Het is Lord Crowley, riep Alice uit. Sheringham keek langzaam naar den man om, die ineengekrompen op zijn stoel zat te kijken. Juist hare moeder, mompelde hy. Toen borstelde hij zich plotseling en sprong op. Ze heeft gelijk, ze heeft gclyk, riep hij uit. Ik zou er mijn loven willen voor verwedden. Lord Croft, indien Lord Croft de man is, dienaar Afrika kwam, had het niet kunnen doen, en Fanny wist dingen van Lord Crowley, die zeer onaangenaam voor hem geweest zouden zijn, indien ze bekend waren geworden. Zij bezat eenige gevaarlijke papieren van hem, en wellicht heeft hij gedacht, die te kunnen bemachti gen Maar Fanny was wel tien Lords Ciowlcy waard, en wachtte zich wel, hare papieren op oene plaats te hergen, waar iedereen ze had kunnen vinden. In alle ge val echter is hij deman,diehaarvermoordde. Shii'ingham gingweer in zijn stoel zitten. Ja, docli hoe dat te bewijzen zei hij. solder, van over lang rond Brussel gekweekt. De selders worden van Maart tot Mei gezaaid op wachtbed en wel bij voor keur op eenon ouden broeiom schoone jonge planten te bekomen, inoeton zij verspeend worden öp 8-10 c. afstand. De planting geschiedt zoodra do plantjes eene hoogte van lOcent. bereikt hebben, zij zijn dan van 6-7 bladeren voorzien het hervatten van deze planten is zeker vermits zij van eonjj aardklomp voorzien zijn Men zal nog al diep spitten en den grond zal overvloedig gemest worden want alleenlijk iö de gronden die op regelmatige wijzenjgemest worden, zult gij goede en schoone selders oogsten. Om schoone en groote bladeren op te leveren, moeten de selders veel stikstof tot hunne beschikking hebben dus behalve het mest voegt gij 3 k. zwavel zure ammoniak per are toe. Eene phosfo-kalli-bemesting, door de werking van de stikstof te begunstigen, zal bijdragen tot hei bekomen van over vloedige en zware {h'odukten van eerste hoedanigheid graaft er terzelfdentijd 3 k. zwavelzure polasch en 5 k. super- phosphaat onder. In de droge gronden plant gij de selders in groeven indien de grond min of Haper vast is, worden zij op den effen grovl geplant, hetzij op platte handen mei' lusac hen ruimte, waarin gij den grond moet vinden om ze aan te aarden of ook nog met volle panden in dit laatste geval is er een stelsel van witmaking dat men niet genoeg kan aanprijzen en dat bestaat in de selders in draainoeringsbuizen van 10 cent. doornieter te schuiven zij worden er heel gauw wit en zijn minder blootgesteld aan de verrotting. G. IMPATIENT Tuinbouwschool, Vilvoorden. In 1904, in 1906, in 1908, in 1910 gin gen de katholieken weggekegeld worden. In 1910 was het bepaald zeker, maar ze bleven aan. De geuzen waren ontgoocheld, alle hunne hoop viel in duigen. Maar dan vonden ze wat anders uit. Gerekend en geteld de katholieken hebben wel de meerderheid in de Ka mers, maar zij hebben die niet in het land en ze verliezen gedurig stemmen. Zoo vonden de geuzenbladen als het maar eenigzins pas gaf. 't Moest zoo maar zijn Onze konfrater La Gazette de Liége, heeft dat eens willen nazien en hij heeft eene berekening gemaakt volgen» de offi cieële cijfers. Daaruit volgt dat in 1900 op 100 stem men bekwamen de katholieken 49,49 de tegenpartijen 47,48 Verloren stemmen 3,81 In 1908 en 1910 werden op 100 stem men bekomen de katholieken 49,48 de tegenpartijen 48,82 Verloren stemmen 1,69 Daaruit volgt dat de katholieken in 10 jaren tijd het honderste van eene stem verloren hebben op 100 kiezers, 't is to zeggen éénestem op 10 duizend kiezers; of tien stemmen op 100 duizend kiezers of 100 stemmen op 1 millioen kiezers. In andere woorden is het verlies nul. De geuzenbladen mogen nu zingen van den achteruitgang der katholieken naar hartelust. Dat zal die arme geuzekens ook al niet baten Twee punten van het liberaal kiesprogram. 1° Verplichtend onderwijs in scholen zonder God. Alle kinderen zullen gedwongen worden naar de school to gaan in deze school zal er niet meer van God of Godsdienst mogen gesproken worden Er wordt niet meer gebeden, geen catechismus meer onderwezen, geen pastoor of priester mag er nog een voet zetten. 2° Alleman soldaat. Niet alleen één zoon per familie zal den ransel moeten dragen, maar allen zonder uitzondering. Kiezers vergeet deze twee puntjes niet van 't liberaal programma. Wat er in rook weggeblazen wordt in ons landeken, raag ook nog al eens in aanmerking komen. Men rookt per dag in België omtrent 10 millioen sigaretten van 1 centiem, dat komt zoo wat op een sommeke van 100 duizend frank per dag. Daarbij mag men 3 a 4 millioen sigaren van 5, iu centiemen, en sommigen zien er niet op om sigaren van 1 fr. en hooger het stuk. in rook om te zetten. Voeg daar nog bij eenige millioenen welke de pypenrookers heel zuinig door hun pijpensteeltje trekken en de lucht in blazen, en men zou haast verlegen worden, te klagen dat alles zoo duur wordt, daar we toch zooveel nutteloos de lucht in blazen. HOOFDSTUK XLV. De wraak is bitter. Mevrouw Sherman daalde woedend de trap af. Beneden bleef zo staan, verwezen voor zich uit kijkend, totdat ze door dc nadering van Sims uit haar gepeins werd opgeschrikt. Haar bleek en kleurloos, door hartsrocht verwrongen gelaat, deed hem een weinig ontstellen, doch zyne trekken ondergingen niet. do minste ver andering. Zij wenkte hem bevend Doe de deur open riep zij hartstoch- lijk uit. Doe de deur open en laat mij er uit. Ik zal dit huis nooit meer helroden ik hoop... ik wou vervloek u allen. Zy zweeg plotseling. Boven een tafeltjo naa3t de eetkamerdeur hing een portret, dat ze daar gedurende de laatste twintig jaar iedere week gezien had. Het had haar aangestaard, als-ze den gang doorkruiste, het zag haar honderdo malen naar boven gaan. De oogen schenen haar nu te achter volgen en verwijtend naar haar te kijken de oogen van Lord Nethercomb.?, zooals hy twintig jaar geleden geweest was. Hot portret was by na onmiddellijk na Agues huwelijk geschilderd, doch men was niet tevreden met het werk van den artist ge weest, en daarom was het uit do eetkamer verbannen, en in den donkeren gang opgehangen. Doch goed of slecht geschilderd, het trok mevrouw Shorman nu met geweld aan. Zijne oogen waren als magneten oogen, die slecht» van liefde getuigd hadden jegens zijne vrouw Langzaam trad zij er naar toe, alles vergetend behalve dat gelaaat, dat ze twintig jaar geleden zoo wanhopig bemind had. Hare woede bekoelde snel. Er was nu nog slecht» plaats in haar hart voor dc radeloeze wanhoop, die ze twintig jaar geledon gekend had. en gedurende een oogenblik stond ze blindelings te staron naar het gelaat van don man, op wien zij zich zoo wreed gewroken had, en die haar op zijne beurt een even doodelijken slag iiad toegebracht. Deze gedachte werd haar langzamerhand duidelijk. Zij was niet geslaagd Het was in 't geheel geene wraakneming geweest. John had zijne vrouw niettegenstaande al het gebeurde, toch nog lief. Hare oogen stonden dof, toen ze in het licht trad, vond Sims, en er vertoonden zich ontelbare fijne rimpeltjes omheen. Mevrouw Sherman zag er oud uit, toen ze in de schitterende zonneschyn op don drempel stond en besluiteloos dc brecde lichtte straat op en neer koek. Zal ik een rytuig roepen vroeg Sims, toen zij staan bleef. Zij bewoog of sprak niet, en Sims wachtte. Toon keerde zy zich plotseling om en liep zonder spreken in de richting van tiaar eigen huis. Zij trachtte met zichzelf to rodekavelen. Er bleef haar slechts één ding Udoen over Goede raad. Vrienden Wilt gij vrienden zoeken O, in voorspoed vindt ge er tal Weinig zijn er slechts te vinden By gebrek en ongeval. Kiest lien, die u ook als vrienden Bijstaan onder tegenspoed Gaarne gun ik u de ervaring Vriendschap maakt het leven zoet Op 2" Paaschdag is te Parijs een kindje van 6 maanden van koude ge storven in de armen zijner moeder, die met hare kinderen door den huisbaas op straat was gezet, omdat zij hare huishuur niet kon betalen De arme sukkeles had in de wereldstad Parijs geen 't huis kunnen vinden Dat gebeurt in Frankrijk, waar de nonnen verjaagd worden Men heeft daar geen tijd om te denken aan den lijdenden werkman E11 zeggen dat onze liberalen hetzelfde stelsel zouden willen invoeren in België 't Zal nog wel mi» zijn (*Het doel der scholen zonder God. - Werd het niet sedert lang bewezen dat de scholen zonder God oene onder neming is der vrijmetselarij, met een uitsluitend ongodsdienstig doelwit. Het liberaal dagblad - L'Express van Luik heeft het nu onbewimpeld verklaard de vrijmetselaarsloges, zegt zij, leeren den roensch vrij denken, onafhankelijk zijn van godsdienst en geloofswaarheden; daarom ook wordt de wereldschc school (zonder God) door de Glericalen zoo lievig aangevallen, bewys genoeg, dat zij hun veel kwaad, moet berokkenen. Zulke scholen zonder God willen libe ralen en socialisten verplichtend maken voor iedereen. Weg met de kloosters. Dat is een der meest gebruikte kreten onzer politieke tegenstrevers. In Frankrijk werden de kloosters verkocht. Volgens eene redevoering van Combes zelf had den de kloostergoedoren eene waarde van 350 millioon. Wat blijft er van over voor den Staat Zestig millioen. En de andere millioenen Die zijn vervlogen in nuttelooze. kostelijke processen, of blijven hangen tusschen de vingers der door den Staat aangestelde verkoopers. Dezen noemt Combes mannen zonder fatsoen noch geweten die zich op de kloostergoederen hebben geworpen als op eene prooi om ze te verscheuren. Wat blijft er nog van over Niet alleen duizende kloosterlingen verbannen of in nood, maar nog tienmaal meer jonge - zonder talmen Lord Crowley ter verant woording te roepen en hem te vragen wat dit alles böteekende wat Lord Nother- combe bedoeld had rnot te ontkennen dat Lord Crowley den wissel bezat, en wat Agnes bedoeld had met de vreemde manier, waarop ze by haren man de wacht had gehouden en oene onzinnige gedachte spookte duivelachtig door haar brein dat dat Lord Crowley haar verraden, dat hij den wissel van Lord Netliercombe gegeven en haar in den steek gelaten had. Onder het loopen kwam er weer wat meör kleur op hare wangen en perste ze de lippen stijf opeen. Lord Crowley moet haar verraden hebben Dat zou do verklaring zyn, besloot ze haar hart begon storm achtig te kloppen, hare oogen brandden, cn hare handen waren gloeiend heet, toen zij haar eigen huis bereikte. Zy verlangde er naar om Lord Crowley te ontmoeten, doch durfde nu niet naar hem toegaan. In haren opgowondon toestand zou ze niet tegen hem opgewassen zyn, als hij haar verraden had. Hij zou niets om haar geven hy zou haar uitlachen hoe goed kende ze dat lachje van hem Zij moest eorst kalm worden, en nadenken en plannen beramen, voordat zy hem sprak. Ze moest iets verzinnen om Agnes toch nog onder den duim te krijgen. Zo was niet verslagen oh noen, nog niet Ze zou Agnes toch nog ton onder zien gaan. En immers sleepte Agnes nog altijd haren schuldenlast met zich voort. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1