Donderdag 2 Mei 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4485. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Meimaand. Si,ul Aalsl.-Werk Lou rs Volledige meststoffen. Zondagrust. EX ANDRIt. NDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 Irank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3Ue bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQL'L SLI M. Aalst, i Mei 1912 De winter is uitgevrozen, en de koude, grauwe ellende is voorbij. De schepping herleeftdoor eene geheime kracht zwellen de knoppen, ontplooien zich en tooien de hoornen met het weelderig groen, dat. juichend wordt begroot als de terugkeer van leven en van liefde. De vogelen kweel en, en de grond, zoo naakt, en doodsch, dekt zich met duizenden planten en bloemen en streelt het oog en het nart des menschen de blijde Mei is daar Niet enkel wij, Vlamingen, voelen den weldoenden invloed der geliefkoosde Meimaand alle volkeren kennen en vereeren den terugkeer der groei en bloeikracht. Niet enkel van gisteren i§ de Mei de gevierde tijd, de oudste vol keren kenden en vereerden haar. Onze oudste heidensche voorouders voelden reeds die machtige, onzichtbare ontwaking van den winterslaap der I natuur, en vereerden derhalve hare wel daden, welke zij Moeder Natuur of j in hunne taal Maia die hun dezen gezegenden lijd aanbracht, tot godheid verhieven. Maia - wilde .zooveel zeggen als Vrouwe bij uitmuntendheid vandaar ook "de naam van Vrouwenmaand Die ingebeelde Vrouwe was om hare blijde jonslen gunsten) zelf jonste - of wunsle waaruit de benamingen dier maand van Wunnimanolh later Wonnemaand, Woenste of Jonstemaand in hel oud Vlaamsch, ten tijde van Karei den Groote, en wat wij in onze heden- daagsche taal Blijmaand - zouden heelen. Van daar blijft de betiteling dezer maand in 't Vlaamsch van «Mei», in 't Fransch Mai in 't Engelsch «May», in 't. Duitsch Mai of Wonnemonat in t Latijn - Maius en in al de landen welke de Romeinsche beschaving ouder gaan hebben, is de benaming eene aflei ding van Maia De uit hel heidendom bekeerde kris tenen brachten het feest in de beschaving over, dal langzamerhand een Kerkfeest werd ter eere van de Moeder des Zalig makers en daarom op vele plaatsen den naam kreeg van Mariamaand Die maand, do schoonste van het jaar, werd derhalve aan de vereering van O. L. Vrouw toegewijd, en onder andere in 1484 werd de Meimis ter eere der H. Maagd in de St-Salvatorskerk te Brugge gezongen, voor welke plechtig heid het hoogkoor met groen bestrooid en de wanden met schoone meitakken hekleed werden (wat 32 schellingen parisis kostte). Deze vereering neeral nog gestadig toe en de altaren en de kerken worden rijk met bloemen en planten versierd in deze maand. Niet enkel ouder kerkelijk oogpunt wordt du Meimaand gevierd, ook in het volksleven bleef zij tot lieden voortbe staan. De Muguet, ook Meibloem genoemd, wordt in vele landen aan de personen geschonken die men vereert. Alle giften van bloemen zijn echter wel kom in dit geval. Dat is niet enkel in Vlaanderen het gebruik,ook in Frankrijk, Duitschland en al de andere landen is het op den ln Meidag of ook wel op Mei avond (daags voor de Meimaand) de gewoonte, vooral onder de geliefden, geschenken van bloemen te doen. Een ander gebruik dat wegens ontstane misbruiken uit de zeden geraakt, is het zingen van Mciliedekens door de jongelingen, dragers van versierde mei lakken, onder het venster hunner gelief den in den avond voor Mei. Daar ging hel van groeien en bloeien, van liefdo en trouw, van geluk en gezondheid, van hoop en verzuchtingen, doch misplaatste fratsen hebben dat eigenaardig Meifeest schier uitgeroeid. De Mei is echter blijven voortleven in een ander volksgebruik, namelijk, bij het inhalen van een overheidspersoon, of feestelijkheden wordt de «Meigeplant is hot kermis op het dorp, de Mei steekt op den kerktoren is er ergens een feestje vooral in West Vlaanderen, de Mei is het zinnebeeld ervan zelfs als een huis afgewerkt is, gaal de Mei erop. Dat is geen gebruik van gisteren de joden jubelden, bestrooiden d n grond met. groen, en droegen dansend elk eenen mei van palm hij Kristus' intrede te Jerusalem. De Meimaand is altijd eene maand geweest waarin planten en bloemen de feesten opluisterden en derhalve wordt deze maand ook - Bloei- of Bloemraaand» genoemd en zij blijft een belangrijk tijd perk in het landelijk leven Worden gevraagd door de Patroons 2 Smeders, Werktuigkundigen. 2 Tabakbewerkers, één afl-'gger en één bladeren werker. Vragen der Werklieden 1 Schrijnwerker, halve gast. 1 Brouwersgast. 1 Voerman. 10le Vervolg. Ze opende mot den sleutel hare huisdeur en betrad haar koelen gang. Toen ze over hel dikke tapijt liep, drong het geklater van eene fontein tot haar door. Zo wierp haar parasol neer en bleef half werktuige lijk voor de tafel staan, waar hare brieven op lagen. Ze had geen plan ze nu te ze had zoovcjI andere dingen, orn aan te den ken, doeh onwillekeurig keek zy ze door, nauwelijks op het schrift lettend, toen ze plotseling eene had zag', die haar bekender voorkwam dan de rest. Ze staarde or een oogenblik naar, zonder dat bel lot haar doordrong, wiens schrift het was. Toen, over haar eigen domheid lachend, herkende zij het nis dat van haren man. Van Maurice E11 het poststempel «Capetown.Was hy nog niet van daar vertrokken Bracht hij Afrika nog altijd in opschudding met zijnen diamant Zij keerde zich om, trad een dichtbij zijnde vertrek binnen en scheurde de enveloppe open. Ih t dunne papier ritselde in haro wit gehand8ehoende lmndon. Zij vouwde het open en keerde zich naar liet licht. Ze had de eerste bladzijde gelezen en kwam aan de volgende, zonder tebegrypen wat zij las toen, terwijl de beteekenis van het gelezene tot haar doordrong, ver dween alle kleur uit hare wangen en alle glans uit hare oogen. Daarna gloed do hand die den brief vast hield, langzaam in haar schoot, en bleef ze als een wassen pop onbeweeglijk, gevoelloos zitten. Aldus vond de huisknecht kaar, toen hy eenigen tijd later binnentrad, cn by haren aanblik, verschrikt op den drempel staan bleef. Zij bewoog zich nietslechts hare hand, die nog altijd in do witte handschoenen geperst zat, beefde een weinig. Als 't u belieft, mevrouw, zei de man, Lord Crowley is hier en verzoekt u dringend te spreken. Lord Crowley? Hare stem klonk zwak en gedempt. La; t hem binnen komen. Zij zag de deur dicht en w eer open gaan. Zij zag den knecht verdwijnen en Lord Crowley binnen treden, en toen schoten bare oogen plotseling vuur. Wat komt gy hier doen riep ze uit. Hoe durft gij te komen Gij hebt mij ver raden. Ik heb daareven Agues gesproken 011 ik weetalles. Maar is het waar is het waar Wat hebt gy met den wissel gedaan Hy bleef midden in liet vertrek staan. Dat kwam ik u juist vei tellen, zei bij. Daarom kwam ik hierheen. Zij bemerkte plotseling, dat zyn gezicht eene vreemde uitdrukking vertoonde, dal Door chimiek, samengestelde of volle dige kunstmeststoffen verstaat men eene mengeling van stikstof fosfoorzuur- en potaschhoudende handelsmeststoffen. Gezien het groot gebruik, dat er in den hedendaagschen landbouw van gemaakt wordt, achten wij net niet ongepast er de landbouwers eonige praktische toe lichtingen over aan te bieden. De grondstoffen worden ter mengeling goed vergruisd, men legt eene eerste, daarop eene twe<vle, eene derde laag eener andere grondstof, enz., rekening houdende de dikte der lagen in even redigheid te brongto met de hoeveelheid der verschillige grondstoffen die daartoe gebruikt worden. Alles wordt met eene schup goed dooreen gewerkt, het mengsel gezift, en de groots krimmels nog eens vergruisd. De aanwending der volledige vetten biedt het voordeel aan minder werk te vergen bij het uitstrooien, en het werk te vergemakkelijken. Hol is geraadzaam ze spoedig na de mengelinguitteslrooien. In Holland en Dr.itschland wordt een groot gebruik gemaakt van een mengsel, ammoniaksuperfosfaat genaamd, bevat tende 7 0, 0 aramojjiakale stikstof (am moniaksulfaatj, e< 0 0/0 fosfoorzuur (superfosfaat'. .1,0 «„oft .n'ëïi de formule 7 9. Alhoewel eene krachtig weckende meststof, mag deze géene volledige vette genaamd worden, aangezien de potasch er in ontbreekt. Zij dient bijgevolg vol- ledigd te worden door toevoeging van potasch, 't zij 7 0/0, onder vorm van chloorpolasch of zwavelzure potasch. Aldus bekomt men de formule 7 9 7. Dergelijke mengeling kunnen wij voor meest alle gewassen, zoo veld- als hof- houwgewassen, niét genoeg aanbevelen. Het is immers genoeg geweten dat de bouwlaag spoedig aan stikstof uitput, de meeste onzer gronden vooral arm aan fosfoorzuur zijn, en de potasch, zelfs in de rijkste potaschgronden, gewoonlijk moeilijk door de planten aangeëigend wordt. De vlinderbloemige planten vergen eene andere mengeling, die bij de bespreking hunner eigenlijke bemesting nader toegelicht zal worden. JAN. Van s middags tot middernacht, cenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 Mei 1912, M. Callbbaut, Boter markt. ook hij van woede en nyd verging. Ze stond op. en deze twee bleeke, wanhopige gezichten staarden elkander aan Wat is er gebeurd zij zo eindelyk met schorre stem. Zeg me toch wat er gebeurd is Hy keek een oogenblik zwijgend in de w eelderig gemeubelde kamer om zich heen. en toen kwamen do woorden op scherpen toon van zijne lippen Ze zijn ons te slim af geweest, riep hij uit. Die man die dwaas, met wicn ik eindelyk dacht af te rekenen, heeft iets gedaan, waartoe ik hem nooit in staat zou hebben gedacht, dat hy er moed genoeg toe had Hij kwam bij mij, trof mij thuis, trad op my toe, en bewerkte mij met een bedwelmend vocht, dat iny geheel weerloos maakte. Ik verloor het bewustzijn, maar toen ik weer bijkwam, was bij verdwenen, en begreep ik terstond wat er gebeurd was. Ik stak de band in myncn zak, en vond in plaats van den wissel een pakje bankbiljet ten de bankbiljetten, die zijne vrouw al dien tijd bewaard beeft. E11 zij hebben den wissel en wy In bben niets. Neen, mevrouw Sherman's witte lippen bewogen zich langzaam. Neen wij hebben niets... niets. Zij viel plotseling 111 den stoel achter baar neer, en een vreemde rilling beving haar. Op den vloer lag de brief van baren man. Haar blik weid er plotseling door aangetrokken, en met bevende vingers wees ze er op. NAAR BUITEN. O! Spoed u naar buiten, Vlucht weg uit de stad Naar akkers en hoeven Leid IJ 't groene pad. Daar vindt ge nog jongens Die werken met vlijt. Die spitten en zaaien En maaien op tijd. Dat handhaaft den vlegel, Dat loegt met de koe, Dat dorscht en dat zwingelt E11 wordt nimmer moê. En 't vrouwvolk hoe heerlijk Vol leven en.kracht, 't Heeft armen en handen, Het zwoegt en het lacht. Daar blozen haar kaakjes, Haar vormen zijn rond De steêlingen kwijnen, Hier is men gezond En als zij daar minnen, Die jongens, van 't veld, Zij doen het uit liefde En niet om,het geld. En schenken de meisjes Haar hart en haar hand. Dan zijn zij voor 't leven Voor eeuwig verpand. De proef op de som. De libe alen gelooven zeiven niet wat zij zeg gen, wat zij schrijven, wat zij drukken. Wilt gij 't bewijs er van hebben Ze hebben weken en weken geduiveld tegen de vermeerdering van represen tanten zij beweerden dat hel Gouverne ment uit partijzucht de bevolking van België 20 nieuwe zetels toekende een groote schreeuwer, M Lorand, beweerde dat het niet op rollekens zou loopen als het project voor de Kamer zou komen alle geuzengnzetlen stonden er vol van het was een schandaal van hier en een schandaal van daar. Verleden Woensdag komt de zaak in de Kamer voor, on in dezelfde zitting werd 't project van het Katholiek Gouvernement gestemd met 125 stemmen tegen 9. En daar lag hel groot lawijt Is dat niet de proef op de som dat do liberalen er niets van gelooven van al wat zij tegen het Ministerie inbrengen l Want zij stemmen met/'het Ministerie meè Zij maken dus maar lawijt om lawijt te maken... zonder reden. Hunne stemming bewijst het. Lees, zei ze schor. Neem hom en lees. Lord Crowley bukte zich, en gedurende een oogenblik was het geritsel van hot dunne papier het eenige geluid, dat in de knmer weerklonk. Gedurende een oogenblik scheen het, alsof Loid Crowley den brief moeilijk te begrijpen vond, doch eindelyk werd hem alles duidelijk-ei; keek hij vol afschuw naar liet zenuwachtige, ongelijke, onduidelijke schrift, dat de bladzijden vanjjhel dunne papier bedekte. Als ge dezen L-ief ontvangt, las hy, zal de boot den terugweg reeds half hebben afgelegd. Ik schrijf dit drie dagen voordat hij vertrekt Ik heb reeds passagegenomen. Binnen drie dagen zal ik op den terugweg zijn, en binnen nogmaals drie dagen zal ik onder water liggen Het is 't eenige, wat my te doen over blijft. Ik kan niet terug treden. Ik heb geen moed. nogmaals van voren af aan te beginnen ik ben te oud, en het leven heeft mij te voel teleurstellin gen gebracht om het voor de tweede maal te beproeven. Bovendien was het leven dat ik leidde, liet niet waard. Ik heb genoeg van liegen 011 bedriegen en de menschen af tc zetten want zwendel is het geweest. Ieder pond storling van my was een pond minder in iomand anders' zak, en nu is mijne kans voorbij en ben ik op mijne beurt ten onder gebracht. i) Mijn geld is verdwenen. Ik hen bank roet of zal liet zyn, als ik blijf leven om Nood zoekt troost. De schrikke lijke schipbreuk van den «Titanico heeft de ganschc wereld ontroerd en ook da wijze op welke de 1635 ongelukkigen, die ter dood veroordeelden zonder eenige hoop op menschelijke hulp, het oogen blik hebben algewacht dat de zee hen zou verzwelgen. De muziek van het schip speelde het Engelsch lied Nearer to thy iny God (Nader tot U mijn God). Dal lied is een roerend gebed, maar van welke beteekenis is het niet in zulken oogenblik Het Parijzer blad Le lemps zegt daarop Maar wat die schrikkelijke ramp openbaart, is de grootste zelf verlooche- ning van een ras, dat komt. te tooncn in hoe ver zijnen godsdienst hun toe- laat te weerstaan aan meeslepingen - tegen welke er geen weerstandmiddel scheen te zijn. Dc «Tilanic» was eene - overwinning van de beschaving, maar hoe zwak en broos benevens deze welke zooveel heldenmoed vertegen- woordigt voor den onverraijdelijken dood. - I11 den hoogsten nood in welken zij zich bevonden, zochten de schipbreuke lingen troost bij God. Hoe denken onze goddeloozen over 1 De bezadigde Hymans. Ver leden Zondag gaf M. Hymans, de zooge zegde leider der liberale partij, eene meeting te Luik. Lieve hemel, wat een razernij omdat het land kalm en stil blijft ondanks de ophitsingen van de cartel - bladen En in eene vlaag van die razer - 11 ij riep dat zoet liberaal lammeken uit volgens L'Express - Indien het katholiek gouvernement aan 't roer moest blijven, zou er een oogenblik komen dat de veer zou sprin gen en een enkel gensterken zou vol doende zijn om Luidruchtige toejuichingen, staat er achter. Dus. Mijnheer Panieken Hymans be gint de socialisten 11a te klappen, en wij vragen ons af of zyn volzin een tot revolutie is, ja of neen. Helaas, zoo ver drijft de haat tegen hel katholiek gouvernement een Hymans dien men voor een homme d'ordre wil doen doorgaan wat moet te menu frétin van het liberaal kamp dan wel niet zijn geworden Wij mogen hel wel zingen Liberaal en socialist, 't Complotje is dan bijeen Allemaal revolutionnairkens ondereen terug te keoren. Maar dat zal ik niet. Ik zou liet wellicht gedaan hebben ik zou er wellicht don moed toehebben gehad, indien gij eei.o andere vi-.juw geweest waart. Maar ge hield nooit van mij ik begreep dat bijna van den beginne af, en ik wist dat geld alles was, wat ik u geven kon, en dat gaf ik u. Ja, meer dan genoeg zoo lang liet duurde maar nu is het byna op. Ik heb al die maanden niets gezegd, omdat ik dacht, liet er nog wel goed af té zullen brengen. Eerst ging het nogal, maar toen liep alles mis, en begaf ik mij als laatste toevlucht naar Afrika. Ik meende hot spelletje met den grooten diamant nog maals te kunnen spelen. Dergelyke dingen zijn moer gebeurd en ik hoopte dat de vondst de aandeelen zou doei: stijgen, zoodat ik zou kunnen verkoopen en me zelf van de geleden verliezen herstellen. Maar de uitkomst was een geheel andere. Ik vermoed dat ge reeds begrepen hebt, of op dit oogenblik reeds veniaamt, dat er geen groote diamant, in de inyn gevonden W' rd. Het was slechts een doorgestoken kaart, en hot lukte r.iet. Myn geluk is voorby, 011 00:1 concuroerende inyn kocht de mijne en ontmaskerde my. De aandeelen stegen er zelfs niet voldoende door. Alles kwam maar al te spoedig aan het licht, en ik heb geen moed genoeg 0111 datgene wat my in Londen wacht, onder het oog te treden. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1