1 Jë Rechterlijke Kronijk. Zondagrust. Aan onze geachte Lezers. Geloof en Liefde» Kerkelijk nieuws. Grot van 0. L. V. van Lourdes Aalst. - Pupillenschool des Legers. Katholieke Vereeniging. Aclst Katholieke Jonge Wacljt. Allerhande nieuws. DADA-ZEEP NESTLES KINDERMEEL tegen het v fOïfs 6^teoemiiefsta! Amerika. Op den buiten zeggen zijLieve kie zers als wij zullen meester zijn, dan zullen wij eene wet stemmen, waardoor de eigenaars zullen gedwongen worden de landpachten merkelijk af te slaan. De eigenaars hebben u al lang genoeg gefopt. In de siedm spreken zij gansch anders daar luidt hotLieve Kiezers als wij meester worden zullen wij eene wet stemmen die de boeren zal dwingen u hunne beesten, boter, eiers. aardappe len, vruchten enz. zeer. goedkoop af te leveren De boeren hebben u al lang genoeg gefopt. Als de liberalen nu denken dat zo met die valsche beloften vele kiezers gaan om den tuin leiden, ze zijn erj wel meè. De me.nschen zijn toch zoo dom niet, ze zijn immers te wel uitgeslapen Nooit iets gedaan. Zondag 11. hielden de socialisten van Charleroi meeting te Courcelles en te Souvret. Gezel Cavrot socialistisch Kamerlid, tradt er als een der redenaars op. Onder ander verklaarde hij dat de liberalen, nooit iets gedaan hebben voor de werklieden, dat zij, liberalen, in de Volkskamer, altijd gestemd hebben tegen alle maatschappelijke wetten. Gezel Cavrot sprak waarheid en leide er 't besluit uit af dat de werklieden in de toekomst op geene gunsten en lots verbeteringen mogen rekenen van wege de liberalen. De liberalen die daar tegenwoordig waren trokken er dapper van onder, want ze konden niet antwoorden Strijdliederen. In 1879 tot 1884 zongen wij, Katholieken Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaanderen, Ken enklen Vlaming vindt Nu, heden in 1912 dat blauwe en roode geuzen ons Katholieken, met eenen onverbiddelijken godsdienstoorlog be dreigen, schalie hel gansch 'l Vlaamsche land door lijk in 190ö Zij zullen God niet raken, Die op het altaar troont, Zoolang er nog in Vlaanderen Een enklen Vlaming woont Dommerikken. Volgens de hoofdleiders der groene democraten, dus volgens Pie Daens, Bert Van den Bruele, Advokaat Ghyssélinckx enz. zijn de Katholieken dommerikken. 't Is Leeuwke Plancquaert, die het schreef en al de overige hoofdleiders keurden het goed Op 100 Katholieken zijn er 98 dorn- merikken of lieden zonder karakter, 1 zuigt den anderen uit en 1 enkele is een man die zich kan aanbieden, maar in den hoop verloren geraakt. In 'L (i kort 98 kiekens, een roofvogel en eene - musch. i Pie Daens is ook niet ten achter ge bleven om de Katholieken, die niet wil len dansen lijk hij op zijn vclksfoppende duitje schuifelt, met smaad en beledi ging te bejegenen. De kiezers zijn kalvers! sclu f hij. Er zijn nog altijd kalvers van kiezers die niet willen onderzoe- ken of redeneeren, die fanatiek voortgaan of hunne rede ver- - dooven. Hoort gy het, Katholieken Hoort gij het, Kiezeré?.. Dommerikken en kalvers NeringdoenersHet is een bekend feit dat de socialisten den onder gang, de- vernietiging van den klein handel, van de kleine neringdoeners be sloten hebben. Ja, zij willen u tot den bedelstaf doemen. De hoofdmannen der roode coopera lieven te Jolimont, in 't land van Char leroi, vergaderden de verledone week, en bestadigendende dat hunne winkels te weinig winst verschaffen aan de lee- perikken die er zwierig van leven willen, namen het volgende strenge besluit Al de leden der roode syndicaten of andere maatschappijen, al de werklie- u den in de roode fabrieken werkende, al de bedienden der roode- of kartel inrichtingen, zullen opnieuw verwilligd worden, dat zij verplicht zijn alles te hoope.zich te voorzien van al wat zij in hun huishouden noodig hebben, dit op straf van boete, iuilsluitingbrood- roof en andere vervolgingen. Kleinhandelaars, Neringdoeners van Aalst, Ninove, Geeraardsbergen, ziedaar wat de leeperikken die van de winsten der coöperatieven leven willen, zullen navolgen, zoodra ze het handje boven water zullen hebben, 't is te zeggen, met de liberalen, hunne hondgenooten, het bestuur des lands zullen bemachtigd hebben. En denkt toch niet dat de liberalen dien toestand zullen afweren. Neen, neen, de liberalen zullen gedwee het hoofd moeten bukken voor de bevelen der socialisten. Dus, Klein Handelaars, Neringdoeners voor de liberalen of socialisten stemmen is uwen eigen ondergang willen, is u het strop om den bals halen, den bedelstaf verkiezen Denkt er dus ernstig aan Verachtelijke beleediger en vuige lasteraar. Reeds menigmaal hebben wij gewezen op de verachtelijke beleedigingen en vuige lasteringen waarmee Groene Pie. die onbeschof terik, ouzo heer Woeste bejegent. In den loop dezer week hebben wij een onzer oude doosjes doorsnuffeld en vonden er een vliegende bladje zonder date getiteld Parlement over aar dappels. Men beraadslaagde ter Volkskamcr over het budjet van oorlog en Groene Pie had aangeklaagd dat men aan de soldaten slechte patatten had opgediend, en hierover verscheen liet liooger be doeld vliegende bladje in "t welk wij lezen Daar staat M. Woeste recht en - begint zijnen Waalschen mond af te vragen en te vragen en te zeggen dat - men^t parlement onteert,met te durven spreken Over Aardappels, wat manie- ren dat dal zijn, dat er niet over te klagen valt en dat de soldaten de zelfde patatten eten als bij hem in zijn huis... - Wilde M. Woeste nu zeggen dat hij - 't buis, in Prusse-Rhénane, opgebracht is met Verkens patatten Of dat hij nu te Brussel in zijn Hotel aan zijue - Domestieken Verkenspatatten te eten geeft Zoo juist weten wij hel niet: o Een zaak is zeker dat bij gevormd en gedoopt blijft als advokaat der Verkenspatatten. Advokaat der Verkenspatatten! Men moet de onbeschoftheid tot het uiterste drijven, men moet straalloire zijn tot inde ziel om zulke verachtelijke versmadende beleedigingen te kunnen neerschrijven Men moet waarlijk in een bosch zijn opgekweekt. Met verkenspatatten opgevoed? Wie van jaren is, zou u hierop kunnen antwoorden, Mijnheer Daens,maar neen Wij willen ons alleen bepalen aan de bevolkingen van ons Arrondissement van Aalst de vraag te stellen Is het geen - schande ter Volkskamer vertegen woo r- dïgd te zijn door zoo een onbeschof terik, door iemand met straatleiren manieren, die in een bosch schijnt opgekweekt te zijn Vrijdenker. Groene Pie klaagt aan dat Katholieken aan 't volk wijsmaken dat zijn toekomende schoon zoon met eigen mond gezegd hoeft dat hij vrijdenker is. Wij gelooven er niets van. Ten andere niemand zal er geloof aan echten 't. zou in alle geval een vrijdenker zijn van 4 ellen voor 'nen frank. Maar wat wij weten, 't is dat Vanden Bruele .roelander, daensist is geworden uit wraak omdat men weigerde hem geld te leenen. 'no Kledde van vrijdenkerij ValschaardKijk in den spiegel, Groene Pic Wie dat er van valschaard gewagen durft .la, hij durft van valschaard gewagen, hij, die tot zelfs zijne beste vrienden en partijgonoo- ten met valscheid bedient, bij zooverre dat Leeuwke Plancquaert van liera schreef 't Is 't lot van alwie een Daens helpt en ondersteunt, van er van gefopt te worden. Dit is niet zeer christelijk maar echt Daensch Kiezers Gaat gij u ook door valsch aard Daens en zijne slepdragers laten foppen Zij, ja, die niet verder kijken dan- bet -puntje van hun reukorgaan zullen zich weer laten foppen,maar zij die redeneeren en hunne oogen openen, willen en dus klaar zien, zullen den groenen valschaard naar den weerlicht zenden. Wit; Groene Pie in den grond kent, weet dat- hij niet handelt uil liefde en genegenheid voor de workerstanden, voor 't verbeteren van hunnen toestand, van hun lot, wel duizend maal neen Groene Pie beoogt slechts de verbe tering van den toestand, van t lot van zijn moeders kindje. Wat hij najaagt 't is het zoo lieve geldeken dat aan 't man daat van volksvertegenwoordiger vast is, mandaat,dat hij dooi' goslepeno valscheid, logenlaal, verdachtmaking, belcediging, laster en fopperij heeft weten te ver overen. En men betwiste niet dat Groene Pie slechts 't lieve geldeken beoogt en inwen dig weinig met de belangen, met de lots verbeteringen dor werkersstanden inzit, immers, in 1894 December, schreef hij Morgen is 't de strijd voor de 4000 patotterkens In een vliegende bladje door Daens verspreid in Augustus 1898, lezen wij Donsj... hij ging welstellend, )i rijk worden. Donsj is opgestaan om nog rijker te worden. Kan men nu een klaarder bewijs aan treffen dat Groene Pie niet anders na jaagt dan het zoo lieve geldeken Vorstelijk woord. Koning Leopold I, bijgenaamd «de Wijze», zegde eens aan zijnen vertrouweling en vriend, heer von Stock war, het volgende Bij ons in België is de Katholieke Partij de.eenige, die een stevig stand- punt aanbiedt. De liberale partij is een wegzinkende zandbank, gereed om zich te ontbinden onder den immer klimmenden stroom der gedachten van opstand en revolutie Zoo sprak de wijze en verlichte vorst, geëerd door gansch Europa om zijn groot staatkundig doorzicht. En wat zien wij op onze dagen Die waggelende partij, gansch ver molmd en versleten, sluit zich in den uitersten nood aan met de om ver werpers onzer nationale instellingen, die den hoogsten trap van bloei en welvaart hebben verworven met de socialisten. Zoo is dus de voorzegging van Leo pold I op dezen oogenblik ten volle bewaarheid. Gelukkig dat ons volk de verregaande lichtzinnigheid niet bezit der Fransche natie. Vivat de giletzak Hebben de mannen van't kartel, buiten school- oorlog en godsdienstvervolging, geen programma 't is te zeggen, weten zij niet wat ze doen zullen 0111 't lot te ver beteren van werkman, burger en boer, toch hebben zij reeds plannen gemaakt met liet oog op 't vullen van hunne'gilet- zakken. De socialisten vinden onder meer; dat de volksvertegenwoordigers te weinig betaald worden, en de liberalen, die er altijd bij zijn als cr vet te smeren- valt, meenen dat de socialisten precies geen ongelijk hebben. Ze zeggen 4000 frank is toch geen pree voor 'nen volksvertegenwoordiger in Frankrijk strijken de --deputes» wel 15,000 fr. op, zoodat voor ons 10,000 fr. niet te grof gerekend is. Een liberaal orgaan La Flandre Libérale wil, bovendien, de wedde der ministers verhoogd zien thans winnen die 21,000 fr.de Flandre - wil hun opslaan tol 40, zells tot 50,000 fr. Dat zou me dan een olietje zijn Dus, niet het welzijn des lands, niet de belangen der bevolking bekommeren zoozeer de liberale en socialistische volksvertegenwoordiger? en aspirant mi nisters wat er voor hen meê te verdie nen is, als volksvertegenwoordiger en als minister, dal is de hoofdzaak. Maar ze zullen wel een tijdje wachten naar bun preè van 10,000 of 50,000 fr. zoo lang de katholieken aan 't roer van den Slaat zijn, breekt men zich aan hoo- ger band niet het hoofd met de preè van volksvertegenwoordigers of ministers de belangen des volks gaan voor de be langen van den giletzak van enkelen. Dit was enkel de gedragslijn der kat* holieke Regeering, en daarom geniet ze zoo lang, en zal zo nog lang genieten, de genegenheid en het vertrouwen al de standen der samenleving. Nachtwerk in de bakkerijen. Men weet dat het weisontwerp op de afschaffing van dit werk nogal verzet ontmoet bij de bakkersbazen. Men verzekert dat het vraagpunt eer lang voor den I-Ioogeron Raad van Am bachten en Neringen zal worden gebracht, waarvan M. Hul in, voorzitter van de Belgische Bakkersfederatie en M. Wau wermans, een der nnderteekenaars van het ontwerp, deel maken. De raad zal zich, voor de bespreking van het voorstel, nog personen mogen toevoegen, die in de zaak eene bijzondere bevoegheid bezitten. Men mag dus hopen dat de bespreking binnen korten tijd tot een oplossing zal komen. Valsche muntstukken. Talrijke valsche geldstukken van 2 en 5 frank, met de beeltenis van Leopold II, 011 liet jaartal 1899, zijn op dit oogenblik in omloop, peze stukken zijn zeer goed na gemaakt, en alleenlijk te kennen, daar zij veel lichter van gewicht zijn dan dc echte geldstukken. Wijzer geworden. Tor gele genheid van 1 Mei heeft Vooruit oen feestnummer uitgegeven. Op het eerste blad komt eene plaat voor waarop eene vlag welke het opschrift prijkt Weg met de huidige samenleving De komplimenten aan de liberalen die zeggen dat de socialisten wijzer geworden zijn. Die plaat stelt menschen voor van allé bedrijven, die juichen ter gelegenheid van le 'Mei. Een landbouwer geeft de hand aan een social islischen nijverheids workman. Dat is voorzeker een boer, die vergeten heeft hoe de uitzendelingen dcroocios do landbouwers hebben bejegend, toen. ten gevolge der droogte.' boter en eieren opsloegen(FONDSENBLAD). Tombola der Tentoonstelling van Charleroi. M. Ghiot, 'sekretaris van de tombola der Tentoonstelling van Charleroi gaf vóór men tot de uitloting overging, lezing van het reglement en kondigde aan dat slechts 38 ten honderd der loten voor de uitgifte B verkocht zijnde, hetzij 950.000 loten de prijzen in verhouding zijn met dit cijfer. Het groot lot is daarom maar 380.000 fr. in plaats van een miljoen, zooals het nochthans op plakbrieven, enz., was aangekondigd. De andere prijzen waren ook in verhou ding 38 ten honderd verminderd. Het lot van 76.000 fr. werd gewonnen dooreen treinbediende van de maatschappij Noord-Belgie,den heer Jan Baptist Defaux, wonende te Luik. De gelukkige winner is 38 jaar oud en vader van 5 kinderen. De gelukkige winner van het groot lot is een bediende van 't zinneloozen- gesticht te Doornik,de55jarigeM.Havoir. Het lotje was hem verkocht door eenen brievendrager. In de magistratuurM. A. Calewaert, substituut van den Procureur des Koning-s te Oudenaarde, is in dezelfde hoedanigheid benoemd bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, in vervanging van M. Soenens, substituut van den Procureur des Konings, thans benoemd tot substituut van den Procureur Generaal bij het Hof van beroep te Gent. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. üiefte. Albert Schollaqrt, werkman en August De Wael, vellenbewerker, bei den van Aalst, worden bij verstek veroor deeld ieder tot 3 maanden gevang en 26 fr. boet, die ten nadeele van Jozef Meersman, 200 kilos aardappelen gestolen hadden. RECHTBANK VAN OUDENAARDE. De oogslvernielenFelix Spittaels, van Korkxken, krijgt wegens het vernie len van den oogst van M. Omer Heereman, burgemeester, derzolfde gemeoote, 2 maand en 50 fr. Slagen. Pieter D'liont, Gustaaf D'liaese, Francies Verbrackel fn Raymond Van Tittelboom, allen van Bamb.ugge, werden beticht van slagen en kwetsuren toegebracht te hebben aan Arthur DeVuyst, van Res8egem, waarvoor de 3 eersten ieder 2 maand gevang en 50 boet krijgen en Pieter D' Ilont nog 26 fr. voor diefstal. De 4e Van Tittelboom, werd beticht messteken toegebracht te hebben en krijgt doorvoor 7 maand en 50 fr. boete met onmiddellijke aanhouding. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 5 Mei 1912, M. Callebaut, Boter markt. Zondag aanstaande 12 Mei beginnen wij ons nieuw mengelwerk geschiedkundig ridderroman uit de eerste Kruistochten door Petrus Van Nuffel. Wij raden onze geachte lezers aan de afleveringen zorgvuldig te bewaren. Zondag en 8 dagen, zijnde 12 Mei, aloude bekende Begankenis van St Lau ren tius, bijgenaamd Vlasmis te Hael- tert. TE MIJLBEEK Zondag 5 Mei. Om 5 uren namiddag. Offerande dooi de inwoners van Mijlbeek. Akte van toewijding aan de Allerheiligste Maagd Maria Sermoen door den E. P. Van Eeoke. - Lofzang en Vereering der Relfquie. PROGRAMMA van 't concert te geven ter Groote Markt op Zondag 5 Mei om Hu. 30. 1. Le Due de Brabant marche militaire, Th. Liesenborghs. 2. Unepensée, valse lente, id. 3. La mascottefantaisie Audran. 5. La villageoise, polka imitative, Droppler. 5. Marie-José, gavotte, Th. Liesenborghs. Arrondissement van Aalst De jaarlijksche algemeene vergadering van de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement van Aalst, wordt gehou den dit jaar op Zondag 19 Mei 1912, om 11 ure, in de bovenzaal van den Katholieken Kring te Geeraardsbergen. Het feestmaal zal volgen, om 1 uren, in den Werkmanskring de inschrijving is bepaald op 3,50 fr. men schrijve aan Aug. Van Assche te Geeraardsbergen, met toezending van het bedrag zooniet wordt het beloop ontvangen per post- It wittantie 't zij 3,60 fr. De lijst zal geslo ten worden op 12 Mei. Algemeene vergadering op MAANDAG 0 MEI 1912, om 8 1/2 uren, 's avonds, ten lokale van den heer Guillaume Verhulst, Molendries, 18. DAGORDE 1. Aanspraak —2. Prijs kamp. 3. Aanvaarden van nieuwe [.EDEN. Allen op post. - Het buis C. Praet-De Witte is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt 111 n° O. AALST. Erge zaak. I)e genaamde Viet. Van den Steen, 65 jaren, vellenbe werker, wonende alhier, Dendermond- schensteenweg, is sedert geruimen tijd in bet huwelijk getreden met eene vrouw van 35 jaren. Nu is er in dit liuwelyk eene erge zaak voorgevallen. Toen Van den Steen zijne tas koffie wilde uitdrinken, werd bij een stinkende geur gewaar, maar niets verdachts bemerkende, dronk bij van de koffie, maar nadien werd bij onpasselijk. I)e policie verwittigde liet parket. De koffie is aangeslagen. Een onderzoek is ingesteld. Van de Zuster Overste van St-Gennaan: Gelief .mij nog tien doozen Borstpastillon Walliéry te zenden. Ik vind ze uitmuntend en veel beter dan al de andere remediën tegen don hoest en de keelpijn. AALST. Op den koer van M. Jozef Ilillaert, Hopmarkt, waren verschillige kinderen aan 't spelen toen plotseling het 5-jarig zoontje Hillaert voorover in eene diepe kuip water viel. Hot knaapje ware voorzeker verdronken zonder de tegenwoordigheid van geest van den 8-jarigen Emiel De Wilde, die zijn klein makkertje ter hulp sprong en hem uit de kuip trok. Men droeg den kleinen drenkeling in huis, alwaar men hem tot het leven kon terugroepen. Te Aalst. Eenetreffendeovereenstemming Zoowel te Aalst dan elders zijn de ver klaringen éénstemmig en echt. Den 22 Januari 1904 zegde ons M. A. Coppens, 79, Koolstraat, te Aalst Sinds ten minste tien jaar leed ik aan de nieren cn sorns was do pijn zoo lievig dat ik mij zonder hulp niet kon neerleggen Dikwijls deed ik geen oog toe van gansch den nacht en's morgens had ik veel moeite mij tot het weflc te begeven. Weinige dagen na de B'osters Pillen gebruikt te hebben, (verkocht in do Apotheek De Valkeneer, te Aalstj sliep ik reeds beter, de pijnen waren minder hevig en mijne leden hernamen hunne buigzaamheid. Weinig later keerde de eetlust weder en na veertien dagen leed ik niet meer. Den 13 April 1910, voegtM.A. Coppens er bij Nooit had ik zulke volkomene genezing durven verhopen. Ook moet ik veel dankbaarheid aan de Foster Pillen betuigen De Foster Pillen tasten de kwaal in baren oorsprong aan; zij hitsen de werkzaamheid der nieren open houden zo in goeden staat. Indien hunne weefsels ontstoken of ge scheurd zijn, heelen zij ze, genezen ze en hergeven ze de kracht om het bloed te zuiveren. In alle apotheken in 't algemeen (Eiseht de liandtoekening «James Foster 3,50fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen mandaat Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 64 Goudenberhstraat, Brussel. NIEUWERKERKEN Dinsdag nacht zijn onbekende dieven gedronken op liet duivenhok van den genaamden Cardon, landbouwer te Nieuwerkerken, Kwalc- straat, en hebben al zijne beste fuiven gestolen, ter waarde van 4 tot 500 fr. Eene klacht is ingediend. De boeren loven de genezende kracht van Wonder balsem Pasteur tegen uitwendige kwalen bij liet vee. 1 fr. Aalst Bonner de Valkcnecr en in alle apotheken. ERPE. Donderdag avond rond 8 1/2 uren is er brand ontstaan ter woonstede van Jan Baptist Van Herreweghc. wijk Zeven koot. De schade is naar 't schijnt nog al aanzienlijk. Oorzaak tot hiertoe onbe kend. Maandag waren de gemeenten I)en- derhautem en Oultre volop in feest ter gelegenheid der plechtige wijding van bet voorloopig nieuw kerkgebouw op de wijk Leeboke. Om 8 1/2 ure had de wijding plaats door den zeer eerw. heer Kan. Francois, deken van Ninove, vertegenwoordiger van Zijne Hoogw. den Bisschop van Gent. Daarna werd eene plechtige Mis opge dragen door den eerw heer principaal van het kollegie van Ninove, bijgestaan door don eerw. beer Broeorens, pastoor van Oultre en den eerw. lieer De Proost, onder pastoor van Assenede. De nieuwe kerk was prachtig bevlagd, alsook al de huizen van de wijk; de straten waren beplant met sparren en versierd met wimpels en banieren. Overal prijkten jaarschriften. Reeds werd een prachtige kruisweg aan de kerk geschonken door MDenis Ceute- rick van Oultre en de groote klok door mej. Maria Haelterman. schoon Ï3 ean zachi en reit gezicht, een blozend, jeugdig, frisch uiterlijk, ?en blanke zachte huid, en een verblindend schoen teint. Dit alles bewerkt van Bergmans ck Co., Brussel a 75 ets per sluk TE AALST. Tc verkrijgen ter Drogery O. Tayrnans, Groote Markt enter Apotheek De Valkeneer, Esplanadeplein. Zondag avond, rond 9 ure, bevonden ziel) een zestal jongelingen van Oordegcrn, op den Kapelhoek, ter herberg Vital De Pauw, te Smetlede. De bende van den Briel, bijgenaamd de bende van Jan de Lichte» kwam mei30 tal jongelingen naar deze herberg en belegerde zo, eenige van hen gingen binnen, zochten ruzie i-n begonnen te vechten, en sloegen alles aan stukken. Toen zy buiten waren werden erverschei- dene revolverschoten gelost Leopold Van der Stuyft, 22 jaar, poel-mier, kreeg eenen kogel in liet achterhoofd en een in- den linkerschouder; hij viel en bleef ten gronde liggen Leopold Dauwe, 23 jaar. kreeg twee messteken in de bil, met zulk geweld dat liet eene wonde is van boven tot togen knie een derde die tot heden zich niet heeft bekend gemaakt, heeft ook verschei dene messteken bekomen. I)e geneesheer De Ryo.ke heeft de.kogels uitgehaald van Van der Stuyft, alsook de wonde toegenaaid van Dauwe. De daders welke geschoten- hebben zijn gevlucht. Nadere bijzonderheden. De gendar men zetten liet onderzoek voort nopens hot bloedig gevecht van Zondag avond te Smot- lede. De daders zijn nog niet gekend met zekerheid. Eene huiszoeking werd te Smetledegedaan bij den verdaehtte, alwaar een geweer (afvijzer) werd aangeslagen. De derde gekwetste, PI. Van Kerckhove, 17 jaar, werd in de linkerhand gestoken en is zijne vier vingeren bijna afgesneden Niet min dan 38 revolverschoten werden er gelost door de bende van Smetlede. Zondag namiddag had dezelfde bonde, een bejaarden man, zekere Putter van Oordegem, ook onbarmhartelijk geslagen, op den Kapellen hoek, te Smetlede. Deze bende wordt zoodanig gevreesd dat de inwoners en herbergiers bij valavond hunne herbergen sluiten. Deschoonste keus van Mouseline voor Blousen enz., bij VAN DEN BERGH J0URET, Aalst. Dinsdag vierde Joanna Ivons, wo nende op de Bijlokevest, te Gent, haar 100® verjaardag. De eeuwelinge, weduwe Pieter Van den Hende, leurde gedurende ruim 70 jaar met mosselen en visch. De vrouw beeft geene kinderen meer, docli wordt bij mad. Rosalie De Weduwe verzorgd. Eene beenbreuk belet de lOOja- rige uit baar bed te komen. Dinsdag morgend kwamen de schoolkin deren voor hare woning zingen en kreeg zij bet bezoek van talrijke personen,also >k van bot gemeentebestuur. Het vrouwke kreeg menigen sohoonen stuiver, waaron der eene som van 100 fr. van het gemeen tebestuur en 75 fr. van de geburen. Z. M. de koning had bet oudje ook niet veigeten; een briefje van 100 fr. was haar in zijnen naam toegezonden. Buiten dat geld kreeg zij nog menig'ge schenk en zij dankte ontroerd, 's Avonds was het algemeene verlichting erf werd or lang feest gevierd. Woensdag morgend werd den ge naamde Verdoodt, 30 jaar, wonende te Erembodegem, spoorwegwerkmam in de statie Turn-en Taxis te Brussel, dooreenen wagen van den besteldienst overreden en liet rechterbeen vermorzeld. Het slachtoffer werd naar het gasthuis overgebracht. Onbekende schelmen zijn Dinsdag nacht, tussehen 10 en 11 ure, langs eene ruit uitgesneden in het, achtervenster, in de woning gedrongen van Rerni De Bock, landbouwer te Zwijnaarde. In de keuken, hebben zij nevens dc deur van de slaapkamer der echtgeifooten De Bock, de kelderdeur geopend, en hebben al bet vleesch (behalve 2 bespen), dat Dinsdag uit de kuip gehaald was mede genomen. Op zeker oogenblik werd vrouw Do Bock wakker, en zag voor de spiert barer kamer deur een man staan. Zij meende dat het haren zoon Jan was, en vroeg hem wat hij daar deed. Zonder antwoord te geven, vluchtte dien persoon weg, waarop de vrouw haren man wekte, die spoodig met zijne twee zonen achter de inbrekers liep, die echter konden ontsnappen. Alleen vonden zij op een land, bij den minescliyn, 4 stukken buikspek en eene vest van den zoon terug. De gendarmen van De Pinte zoeken de dieven op. Ik ben vroolijk en bloeiendmijne gezondheid is het geluk mijner papa en mijner mamma, omdat ik dagelijks gebruik maak, van KOSTELOOZE VERZENDING eener doos als staalmits vraag gericht tot M. Ferfiand DENY i5, Rue du Grand Hospice BRUSSEL Donderdag avond,rond 8 1/2 uur,berstte er brand uit in de dmogkamer der blauw- verwerij van M. Eugeen Mestdag!)te Roeselare, ten einde de Kleine Bassyn- straat. De nachtwaker was niet bij machte, voldoende hulp te bieden hij had evenwel de tegenwoordigheid van geest, den stoom van den ketel af te laten ongeveer een tiental minuten later waren de pompiers ter plaatse met de stoompomp en twee ai inpompen. Docli hunne Lak moest zich bepalen bij het beschutten van de aanpa lende bureelen en van het woonhuis des lieeren Mestdagh. I11 den beginne vooral, was het tooncel schrikverwekkend by tiental sprongen de vitrioolpullen flitsend in de lucht. Een roode gloed vervulde gansch den noord kant van de stad, zoodat vele inwoners der omliggende gemeenten per velo kwamen gereden naar den brand. Het vernielend element had schoon spel, daar de fabriek een oud gebouw was, van veel bout voorzien.. Ook duurde het niet lang af de kappen der verscheidene bouw- afdeelingen stortten met veel gedruis ineen. Rond 10 ure was het vuur uitgewoed. Dé schade is aanzienlijk, bijzonderlijk daar er zooveel stukken lijnwaad voor het blauwverwen en stukken katoen voor het. aschgrauwverw en in de vlammen gebleven rijn. Sr bestaat verzekering, doch dii. neemt niét. .Mn g dat die ramp zeer schadelijk is voo! het oGtal werklieden, in de verwerij gebezigt; Een piket van de brandweer is gedu rende gansch den nacht ter pla «ts moeten blij venom de rockende puinon te be waken. LM11 7.R.D'AsSAUT.. urussel. De Now-Yorksche huismoeders hebben een protestbeweging op touw gezet tegen liet steeds duurder worden der levensmid delen. Honderden dames uit den aanzienlij ken stand begaven zich in optocht naar de Washington markt om daar de noodige in- koopen to doen. De burgemeester van New York, Gaynor, bevond zich op het stadhuis, toen hij in kennis gesteld werd van deze gebeurtenis. Hij begaf zich terstond in een taxi naar de markt. Hier brachten do verzamelde dames hem een warme ovatie. Men wilde dat hij een redevoering zou houden.Gaynor voldeed aan dit verlangen en zegde «Ik ben blij u hier te zien. ik wil dat mijn eigen vrouw ook komt.Allo vrouwen moes ten op deze wijze haar levensbehoeften koo pen dan zou de levensstandaard vetl lager zijn. Weest zoo goed en zend ook om mijn vrouw.»» Men voldeed aan zijn verlangen en spoe dig verscheen dan ook Mev. Gaynor onder luide a cheers» en schitterende fanfares van een muziekkorps op de markt.PulianHeath de stichter van de Vereeniging van Huis moeders» verklaarde, dat deze betooging gericht was togen do winkeliers, (lie de prijzen der levensmiddelen steeds verhoo- gen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Zijne Hoogweorgdiheid beeft benoemd Onderpastoor te Waarschoot, den E. II. Praet, leeraar te Sottegem. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. Geboorten Mannelijk geslacht 5) 'i7 Vrouwelijk 12) Huwelijken. M. Mathias, reiz. met M. Roosen, z. b. J. Bruyland, landb. met M. Saoys, stikster, L. Rombaut, koopman met M. Dierickx, zydew. D. Bogaert, hor- logiem. mot A. Ardans, z. b. P. Van Roy, gladsl. met S. Goetlials, naaister.. Overlijdens J. Eeckhout, wr. Van Hove, gepens. 90 j. Vri.jhoidstr, G. Poireboom, m, Macs, schilder, 72j. Klapstraat. E. Ruysschaei't, begijn, 64 j. Begijnhof. M. Do Sehaepdryver, z. b. 19 j. Gent- scliensteenweg. J. Van de Meerssche, z. b. 85 j. Lange Zoutstr. M. Roelandt, we Rimbaut, z. b. 83 j. Kleistr. 4 kinderen onder dt 7 ]aren.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2