Donderdag 9 Mei 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4487. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VRAGEN cn ANTWOORDEN. Goed bestuur. Zoo een vraagske. De T ~>maat DE DENDERBODË Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal (er week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank s jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3<e bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQUli 8UUI. Aalst, 8 Mei 1912 Wie zegt dat alle godsdiensten goed zijn Degene die er geen enkelen uitoefenen. Wie verlaagt den Godsdienst door allerlei dwang en drogmiddclen Degene die werkelijk op den Godsdienst spuwen en willen doen gelooven dat zij hem eerbiedigen. Wie randt den Godsdienst aan? Onwetenden Opstellers van liberale en socialistische organen, broodschrij vers, die opgeblazene artikels schrijven over godsdienstige zaken, waarvan zij geen de minste kennis bezitten. Wie randt den Godsdienst nog aan Onnoozele snullen, die de pretentie hebben meer verstand te bezitten dan gansch liet menschdom,die zich in hunne verwaandheid aan God, aan de H. Kerk, niet willen onderwerpen en diealles naar hun beperkt verstand en verkeerden zin willen uitleggen. Wie randt den Godsdienst nog aan Bedorvene kerels,die om hunne slechte driften te voldoen, hun geloof afgezwo- ren hebben en de slem van hun geweten verdoofd heDben. Wie schermt het meest met de vrij heid van geweten Degene die gedurig roepen Vrijheid, vrijheid maar de klauwen zouden wil len leggen op de ziel van onze kinderen en de hristene ouders verplichten hunne kinderkous als honden te laten groot brengen, zonder God of gebod. Wat is de schuld dat «Ie geestelijken in de dagbladen beknibbeld worden De ie ver die zij aan den dag leggen om het geuzengebroed te ontmaskeren. Wie zegt dat de priesters kwaad doen? Degene die een ander willen zwart maken om er zelf witter uit te zien. Wie spot met andersdenkenden en spreekt tegen hen banvloeken uit De zoogezegde vrijdenkers die alles bespottenen bevuilen wat niet naar hun gocsling is Wie belooft de samenleving gelukkig te maken. De geuzen, die de hoop op het eeuwig leven uit de harten der raenschen en voornamelijk der werkmenschen trach ten te rukken, en hen eene korste brood in plaats van den hemel toewerpen. 102? Vervolg. Wat er van u woiden zal, weet ik niet. Er zal uit do schipbreuk nog genoeg voor 11 overblijven om onbezorgd te kunnen leven. Als gij eene andere vrouw geweest waart, als mijn leven voor u eenigc waarde gehad bad, zou ik teiug hebben kunnen komen. Maar wat voor nut beeft het, er nog langer over te praten Van liet begin af was het mijn geld,datge behoefde!,. Welnu, ik heb u alles nagelaten, wat ik kan, enge moet h'.t er maar klaar mee zien te spelen. Go ziet er nog altijd goed uit wellicht ontmoet ge eon anderen man, en zal mijn geld u kunnen helpen, hem te veroveren. Ik merk dat ik uwe zuster Agues voor mijn dood nog een goeden dienst zal kun nen be wij zon. Eenige maanden voor mijn vertrek bad ik cenig geld noodig om eene onderneming te steunen, die ik meende dat •verloren was en die ik, om geen achter docht jegens mij op te wekken cn in mijn reisplan niet verhinderd te worden, nog een tijdlang staande moest houden. Dus leende ik van haren man, niet veel, 5000 franks Ik leende dat geld, in do mcening vei'kce rend dat de zaak spaak zooloopen. Ik hestal Wie spreekt meest van verdraag zaamheid en vrijheid I)e geuzen, die nog niet kunnen ver dragen dat de menschen hunne chrisle lijke plichten in vrede volbrengen, en 't mes op de keel van de ouders zetten om de ziel van hunne kinderen meester te worden Wie stoepen er op de vrienden dei- waarheid te zijn I)e geuzen, die als eenen plicht aanzien de leuze van hunnen Aartsvader Voltaire 11a te leven Liegt maar, vrienden, LIEGT MAAR ER ZAL TOCH IETS VAN OVERBLIJVEN Iemand die zijne zaken wel bestuurt hoeft geld in kas. Zoo is het ook met een Regeering. Sedert de katholieken _aau het bewind gekomen zijn in 1884, hebben zij allo jaren een overschot of boni gehad. Met de liberale Rogcering die van 1878 lot 1884 bestuurde, was het juist het ver keerde, zij had altijd te kort. Reeds in 1879, na een enkel jaar be stuur, wa^'er 3,115,163 fr. tekort; de volgende jaren was er ook altijd te kort, en toen de liberale Regeering in 1881 viel, was er een gezamenlijk te kort van 58,967,168 fr. dus gemiddeld bijna 10 millioen per jaar. Dat was geen wonder In het land heerschte niets dan twist en tweedracht.. Hebt ge al een huishouden gezien dat in twist en tweedracht leeft en dat voor spoedig is Neen, niet waar De liberale Regeering bail veel te veel werk 0111 de katholieken den duivel aan te doen, om terzelfdertijd nog te kunnen denken en serieus studeeren om handel en nijverheid te kunnen doen vooruit gaan De toestand was zoodanig dat de heer Robert, radicale Volksvertegenwoordi ger van Brussel in 1883 in de Kamer aan do liberale Regeering vroeg Waar toch heeft uw bestuur ons ge bracht De landbouw klaagt,, de nijver heid valt, de koophandel kwijnt, de grondeigendom beeft 30 per honderd van zijne waarde verloren onze nijverheids- gestichten vallen stil ons volk wint de kleinste dagloo en van Europa gij zegt dat ons volk het domste is, en als gevolg van dat alles kondigt gij een tekort aan van 16 millioen gij voorziet dat hel te kort zal vermeerderen en gij kent geene middels om dat te beletten.- Het ging niet_ goed in het huishouden van het land en het ging ook niet goed in de kas. De Belgen hebben geen lust zulke proef neming nog eens te herbeginnen. F. De Held van Ckpka die de overname van den Congostaat over 4 jaren met logentaal en bedriegerij van allen aard bevocht, (onze geachte lezers kennen zijne schandalige litanie.) heeft nu, dees jaar op 15 Februari II. de 1 begrootingen van Congo gestemd. In 1909, 1910 en 1911 stemde lrij tegen de begrooting van Congo... Waarom die zoo plotselinge verande ring van uwe houding, Held van Chipka? Zou het. dan waarheid zijn wat wij hooren Zou het dan Diet'belangloos zijn Zou het ,dan d gevolgen zijn van wijntje voor .onze z warte landgenooten Wij zullen er eei.s op uit gaan Een antwoord - erwachten wij, Held van Chipka laat ens eens weten of het bij u is of niet is. Voor het vet m voor het smeer, - Likt de kat Ófn'Handeleer. hem dus eigenlijk, dot-li in plaats dat de onderneming mislukte, slaafde zij, on voordat er eenige weken voorbij zijn zullen hare aandeelen verdubbeld en vordriedub held zijn Er zal eene plotselinge stijging komen en zij zal duizenden verdiend verdiend hdiben. Dat is mijn gewone geluk. Indien het mijn eigen geld geweest was dat ik er 111 gesloken had, zou do zaak mislukt zijn of ik zou er door gored geweest zijn,011 op het oogenblik niel onder water liggen. Het bankroet zal bijna 011 n iddollijk volgen terstond nadat de boot eene haven bi reikt cn het bericht van mijn dood por telegraaf bckei d gemaakt hoeftGe zult ze dan allemaal op uw dak krijgen scliuldeisehers, woekeraars, dc hcele troep uit Londen Oh, ja Ik benyd u niet. maar gc hebt mij dikwijls wreed behandeld, en God weet, dat mijn hart t-*n opzichte van u en ook ten opzichte van mijzelf geheel versteend is. Maurice Sherman. Lord Crowley keek met wyd open ge sperde oogen naar't bleeke, boweginglooze gelaat der vrouw tegenover hem. Zij zat doodstil, 011 terwijl hij met den brief in zijne hand bleef zitten, weerklonk er op straat een kreet, di> zich door Queen's Gate, tusschen de rijen vangroote, voorname huizen heen voortplante, totdat by in de vei te wegstierf Ex'ra Extra uitgaaf Zelfmoord van Maurice Sherman Zelfmoord van Maurice Sherman Sedert eenigc jaren heeft liet verbruik der tomaat op groote schaal toegenomen. Dientengevolge ook neemt de teelt, dezer vrucht van jaar tol jaar meer uitbrei ding. Dat is zoo waar dat men beden ten dage bijna in eiken tuin zelfs bij de werk lieden, een partijtje lomalon ziet bloeien. Deze plant is zeer gevoelig aan koude en vraagt veel voedsel en warmte, 't Is daarom geraadzaam ze nooit vóór de maand Mei in vollen grond uit te planten. Sommige hoveniers beweren dat men de tomaat moet laten armoede lijden Dal is eene groote dwaling. Daardoor bekomt men wel vroeg vruchten, maar deze zijn zeer dikwijls klein zij zijn dus van geringe waarde en hebben ook eene geringe handelswaarde. Deze plant heeft eene sterke groei kracht dusvolgens raden wy aan om zichtig met de stikstofmesten om te gaan. De minerale elementen als potascli en fosfoorzuur spelen hier de hoofdrol voor de vruchtvorming. De houtasch verdient bij deze teelt ook de ernstige aandacht van den landbou wer. Eene doelmatige bemesting bestaat dus bénevens stalmest, uit .- HOOFDSTUK XLVI. De eenige geinige. Met ernstig, bleek gelaat, hield Mevrouw Nethercombe iedereen op een afstand, die LordNelhercombe's kamer binnen trachtte te dringen. Met wanhopige blik, keek zij den dochter aan, die er bij haar op aandrong dat zo eene verpleegster nemen zou. Hij zal wellicht ernstig ziek worden, Mevrouw Nethercombe, zij GijIk weet niet welken keer de ziekte nemen zal, eene verpleegster... Ik zal hem zelf verplegen, riep Mevr. Nethercombe Maar liet zou u zeer zwaar kunnen vallen, begon do dochter. Het kan niette zwaar zijn, riep Mevr. Nethercombe uit. Of te moeilijk. Gij kunt niets van verpleging afweten. Dan zal ik hot leeron. En hij is mijn man. De dokter zweeg haar nienwsgierig aankijkend. Liefde kan alles doen, barstte zij uit, en liefde zal mij loeren. Oh, hij zal onder mijne handen veilig zijn, dokter Gij behoeft niet bang te zijn. Niets zal mij ontgaan. Ik zal u beter gehoorzamen, dan ccrige gedi plomeerde verpleegster. Wat kan eene vreemdo van hem afweten Hoo zou eene vreemde voor hem kunnon zorgen zooals ik. Oh, gy behoeft niette aai zelen. Begrijpt ge dan niet, dat ook nijn leven op het spel 1 tot 1/2 kgr. zwavelzuur ammoniak per are 5 tot 6 kgr. superfosfaat en 3 tot 4 kgr. zwavelzure potascli. Deze meststoffen zullen op het omge ploegde land zoo gelijk mogelijk uitge strooid, en met de eg zorgvuldig voor het planten ingewerkt worden. Wij mogen gerust de volgende soorten aanbevelen De grosse lisseof groote roodo ribbelooze deze is zeer gezocht voor de markt. Alice Rooseveli, vroege en goede soort. De Mikado geeft schoone vruchten die goed bestand zijn tegen de ziekte. De Pondoroza brengt zeer groote vruchten voort en is bijgevolg wel ge schikt voor liefhebbers. Het getal Volksvertegenwoordigers en Senators Wet op 2 Mei door 's konings liand- teeken bekrachtigd Art. 1. De verdeelingstabel van de volksvertegenwoordigers en senatoren, behoorende bij de wet van 18 April 1902, wordt door volgende tabel vervangen Provincie Antwerpen 24 volksverte genwoordigers, 12 senators, 3 prov. se nators. Arrondissement Antwerpen 15 volks vertegenwoordigers, 7 senators; arrond. Mechelon, 5 volksvertegenwoordigers. Turnhout 4 volksvertegenwoordigers. Deze twee laalsle arrondissementen verkiezen te samen 5 senators. Het lioofdbureel is te Mecbelen geves tigd. Provincie Brabant 37 volksvertegen woordigers, 18 senators, 4 prov. sena tors. Arrondissement Brussel 26 volksvei^ tegenwoordigers, 13 senators arrond. Leuven, 7 volksver!., 3 senators; arrond. Nijvel, 4 volksvert.. 2 senators. Provincie West Vlaanderen 22 volks vertegenwoordigers, 18 senators, 3 prov. senators. Arrondissement Brugge, 4 volksvert. 2 senators arrond. Veuruo Dixrnuide- Oostende, 5 volksvert., 2 senators. Het hoofdbureol is te Vcurne gevestigd. Arrondissement Rousselaere Thielt. 5 volksvert. 3 senators. Het hoofdbureel is te Rousselaere ge vestigd. Arrondissement Kortrijk: 5 volksvert.; arond. Yperen, 3 volksvert. staat, en dat ik hem vei plegen moet 1 Dok ter gij moet mij myn gang laten gaan. De doktor biog. Er lag iets in Mevrouw Nethercombe's oogen, dat hem verraste. Ze heeft gelijk, zei hij bij z-chzelf. Zij zal beter voldoen, dan eene vreemde, doch ik had er geen vermoeden van, dat zij zoo veel 0111'hem gaf... ik dacht, dat zij zooals do meeste vrouwen van de wereld slecht voor bals en partijen leefde. Den volgenden dag vond hy haar in eene eenvoudige linnen japon en met een wit mutsje op. even kalm als zijne eigene ver pleegster. naast Lord Nethercombe's bed zitteo. Dien geheelen dag en nog vi Ie dagen daarna, verraste zij hem. Gij zijt eene uitstekende verpleegster, zei hij. Ik wist niet dat gij zoo handig waart Ik heb u wel gezegd, dat liet gaan zou, antwoordde zy Echter zag zij er bleek en vermoeid uit, terw ijl ze Lord Nethercombe verpleegde en verzorgde. In de buitenwereld gebeurden onderwijl vele dingen. Mevrouw Netbercombe bad een tijd om Alice ter zijde te staan, geen tijd om iets voor iemand, behalve voor Lord Nethercombe, te doen. Stuur om Jack, zei ze tegen Marga- retha. Hij zal komen en u helpen. Ik kan 11 beiden gerust aan hem toevertrouwen. Er lag oen blos op Margaretba's wangen, toen bij kwam. Hy was er reeds geweest, terstond nadat bij de aanhouding van Lord Deze twee laatste arrondissementen verkiezen te samen 4 senators. Het hoofdbureel is te Kortrijk geves tigd. Provincie Oost-Vlaanderen 28 volks vert. 14 senators, 4 prov. senators. Arrondissementen Gent-Eecloo, 12 volksvert. 5 senators. Hel hoofdburecl is tc Gent gevestigd. Arrondissement St-Nicolaas, 4 volks vert., arrond. Dendermonde, 4 volksver tegenwoordigers. Deze twee laatste arrondissementen verkiezen te samen 4 senators.- Arrondissement Aalst, 5 volksvert arrond. Audenaerde, 3 volksvert. Deze twee laatste arrondissementen verkiezen tezamen 4 senators. Het hoofdbureol is te Audenaerde ge vestigd. Provincie Henegauw 31 volksvert. 15 senators, 4 prov. senators. Arrondissement Bergen, 7 volksvert. arrond. Zinik, 4 volksvert. Deze twee arrondissementen verkiezen te samen 5 senators. Hel hoofdbureel is te Bergen gevestigd. Arrondissement Doornik Ath, 6 volks vert., 3 senators. Het hoofdbureel is te Doornik geves tigd. Arrondissement Charleroi, li volks vertegenwoordigers arrond. Thuin, 3 volksvertegenwoordigers; Deze twee laatste arrondissementen verkiezen le zamen 7 senators. Het hoofdbureel is te Charleroi geves tigd. Provincie Luik 22 volksvertegenw., 11 senators, 3 prov. senators. Arrondissement Luik, 13 volksvert., 7 senators arrondissement Hoei Borg worm, 4 volksvertegenwoordigers, 2 se nators Het hoofdbureel is te Hoei ge vestigd. Arronnissement Verviers, 5 volksvert. 2 senators. Provincie Limburg, 7 volksvertegenw. 4 senators, 2 prov. senators. Arrondissement Hasselt, 3 volksvert.; arrondissement Tongeren-Maesyeck, 4 volksvert. Het hoofdbureol is te Tongeren geves tigd. De arrondissementen Hasselt en Ton- geren-Maeseyck, verkiezen te samen 4 senators. Het hoofdbureel is te Hasselt gevestigd. Provincie Luxemburg 6 volksverte genw., 3 senators, 2 prov. senators. (boft vernomen had, doch bad Margaretlia toen niet gezien. Nu, naar baar lieftallig gezichtje met zijn blos van geluk kijkend, dacht hij bitter, dat er redenen genoeg voor hare tevredenheid bestonden. Zij was blij, dat zij verloofd was iedereen kon dat duidelijk aan bare oogon, aan haar glim lach zien. Blij dat ze geëngageerd was met Lord Crowley Meteen man,omtrent wien bij jaren geleden bij zjjnc reisdoorAutralië vreemde dingen had hooron beweren riet w;.s natuurlijk niet waar, doch men zei, dat hij meer van den moord op Alice's vader af wist, dan hij weten wilde. En hij ging mot Margaretlia trouwen !- Hij huiverde een weinig, toen bij haar de band gaf. Hoe vruolyk zag zo er uit, niettegenstaande alles wat er plaat» greep. Oli, Jack, ik ben zoo blij dat ge gekomen zijt, zei ze. Ik voel dat nu alles wel terecht zal komen. Oh, Jack we zouden zoo graag hebben, dat ge Alice hielpt. Dat wilt ge wel, is 't niet Zij hoeft zich de onzinnigste dingen in liet hoofd gehaald. Zij denkt dat de mar., dio Fanny Russell vermoordde, Lord (Irowley was zij boweert. dat bot zijne stem was, die ze boorde, en ze doet al liet mogelijke om dit te bewijzen, hoewel de advocaat meent dat liet nooit gelukken zal. Jack schrok Lord Crowley! Zijn gelaat verbleekte plotseling. Maar Margaretlia... gij... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1