onderdag' 16 Mei 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4489. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Katholieke Kandidaten. A rrondissement A a 1st 0. H. HEMELVAART Pr'mcessen, snijboonen, enz, 25 duizend frank (e verdienen. EL/V EM AXDEIt. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag' van iedere week onder dagteekening van ien volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met len Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E 8UHM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 15 Mei 1912 Voor den Senaat TITELVOERENDE KANDIDATEN M. DE SADELEER, uittredend Volksver- tegen woord i ger, Haeltert. M. RAEPSAET, uittr. Senator, Burge meester, Oudenaarde. M. Baron de KERGHOVE d'EXAERDE, uittr. Senator. M. Burggraaf A.de GHELLINCK d'ELSE- GHEM, Burgemeester, Elseglieni. Plaatsvervangende kandidaten M. Baron de KERGHOVE d'EXAERDE, voornoemd M. Burgraaf A.de GHELLINCK d'ELSE- GHEM, voornoemd, k M. GHEERAERDTS,Burgemeester,Aalst. I'M. E. DE BEER, Notaris, Sl-Maria- 5 Hoorebekc. Voor de Kamer TITELVOERENDE KANDIDATEN M. WOESTE, Staatsminister, uittredend i Volksvertegenwoordiger, ElseDe. M. MOYERSOEN, uiUr. Volksv., Aalst. M. baron L. de BETHUNE, pl. Volksv., K Aalst. M. VAN DER LINDEN, pl. Volksv.; Goeflerdinge. M. COSYNS, Burgemeester, Meerbeke. j PLAATSVERVANGENDE KANDIDATEN M. VAN DER LINDEN, voornoemd. M. COSYNS, voornoemd. M. VAN DER TAELEN, Burgemeester Idegem. M. ROLLIER, pr.Raadslid, Denderleeuw. Na de droefheid de vreugde De goede Christen bereidde zich mot boetpleging en vasten om het Paaschfeest waardig door te brengen hij deelde Jezus' lijden met de hoop ook eens zijne glorierijke Verrijzenis deelachtig te worden. Hel verlossingswerk was volbracht in hel hartroerende tafereel der kruisiging en dood. Maar de droefheid veranderde weldra in algemeene blijdschap, toen het Alleluia galmde en kwam aankondi gen voor den jnsch, ais eene nieuwe schepping was volbracht. 102e Vervolg. Hare wangen werden met oen verhoogden blos overgoten en zagen toon weer doods bleek. Ik... hij is niets meer voor mij, zei zo fluisterend. Ik zal niet met hem trouwen. Het was niets anders dan eene vergissing. Moeder verkeerde in moeielijkhedenen ik dacht dat ik haar door een huwelijk met hem zou kunnen helpen, maar... dat behoeft nu niet meer, Jack. Zo keek hem niet aan. Jack stond dood stil. Ilij beefde over zijn geheele lichaam, en toen bij naar baar keek, begon zijn hart onregelmatig te kloppen. ."7" Dan, Margaretha.dan... zoudt gc mij nu dan kunnen gelooven Zoudt go geduld .kunnen hebben om mij te laten beproeven, u te winnen Ik... ik zal u niet lastig vallen, Margaretha. Ik zal u nooit tastig vallen, maar wilt gy mij niet eene kans geven Ik bob u zoo lief. Stel my in dc gelegenheid om uwe liefde te winnen. Zij keerde zich een weinig af, en zyn hart begon angstig te kloppen, toen ze niet sprak. Hij was een dwaas geweest, te hopen dat zij hem gelooven zou En nu volgende blijde mysteriën elkan der op De mensch is een nieuw leven ingegaan. Op den weg der genade, en als de gansche natuur de vervoering der christenen ook gevoelde, komt nieuw loover onze wouden tooien, de weiden bedekken zich mot rijkkleurige bloesems hooger nog stijgt de leeuwerik en een zoet gekweel ontsnapt het dichte struik gewas onzer bosschen en hoven Alles wedijvert om hel kortstondige verblijf van Jezus ouder ons aangenaam te maken met het op te luisteren. Voor waar, nu wandelt Mij niet meer met zijne discipelen in onveilige oorden, waar men Hem in de duisternis opzoekt om I-Iem te dooden neen, Ilij heeft de vijanden van 't Eeuwig Licht vernederd en Zijn verblijf is een zegengang Hij is overwinnaar van den dood. En na den hevigen strijd te hebben voorbereid, dien men leven zal, wanneer Hij zelf niet meer onder hen zijn zal, na hen vermaand te hebben, zijne laatste aanbevelingen gemaakt, hun zwakheid versterkt, hunne vertwijfeling in sterk geloof veranderd te bobben, nu is zijne Kerk gestichten Zij zal onwrikbaar blij ven gelijk de steenrots. De dag der Hemelvaart, van afscheid is aangebroken. Jezus begeeft zich bij zijne dicipelon, in 't Cenakel vergaderd. Alvorens uit hun midden op te stijgen, wilde hij dit maal met hen nemen als een laatsten liefdeblijk. Eindelijk is het óogcnblik daar. Het is tijd, zegt Ilij, dat Ik lot HemYveder- keere die mij gezonden heeft, maar gij zult hier blijven tot dat gij met de macht van hoven hekleed zult zijn. Daarna zult gij, de gansche wereld over, Zijn Evan gelie, prediken gaan; gij zult hen doopen die in Mij gelooven en gij zult Mij tot getuigen dienen tot de uiteinde der wereld toe. Nu zijn al de geheimen volbracht en Hij omhelst zijne Moeder die Hem nog maals teeder in de armen neemt. Intus- schen hebben de Apostelen zich ontroerd ter aarde geworpen.Zij zoenen Jesus' voe ten die opstijgt terwijl zij hem toeroe pen «Heer, wij hebben voor U alles, gelief U onzer te gedenken.» En immer hooger ten hemel opklim mende, geeft Hij hen tot laatste vaarwel, deze verzekering«Blijft allen volharden want ik zal altijd met zijn!» Onovertroffen tafereel der Hemelvaart! en wat trooslelijke woorden voor dc dis cipelen die ze zeer diep in hun hart griefden. Zij bleven ze immer indachtig tijdens hunne moeilijke zending. Door dezelfde versterkt konden zij hunne heulen onver- Plotseling keerde zij zich met ernstig gelaat naar hem toe. Als ge er zeker van zijt, Jack, zei ze, zal ik... ik. er over denken, want wij zijn altyd goede vrienden geweest, gy en ik... en... on ik denk, dat we dat wel altyd blijven zullen ook. Goede vrienden Hij sloot haar in de armen, en opdat oogenblik wist Margaretha, dat de liefde die hy haar toedroeg, niet de liefde was, welke hij eens aan Alice schonk. Zij drukte haar gelaat tegen zijnenschou- der, om haar geluk voor hem te verbergen, en hief het toen weer lachend en stralend naar hem op, Als go mij zóo lief wilt hebben, zei ze, geloof ik wel, dat ik langzamerhand een beetje van u zal gaan houden. Onderwijl kon Sheringham geen enkel middel vinden 0111 Lord Crowley van schuld te overtuigen, indien hij tenminste schuldig was. Alice moest zich vergist hebben, meende bij, want indien zc werkelijk zijne stem gehoord had, zou ze haar wel onmid dellijk ter plaats herkend hebben. Toch hield Alice hare bewering vol Lord Crowley was degene, die Fanny Russell vermoord had, en niemand anders. Indien de een of ander hem slechts het huis had zien betreden, zou het ons nog wel gelukken, zij hij maar op welken grond kunnen wij nu onze beschuldiging steunen Op welken grond inderdaad I Alice zat saagd in de oogen zien en kloekmoedig hun martelaarschap voltrekken. Jezus bleef zijn woord getrouw! Hier van getuigen de legioenen martelaren en ook de ontelbare scharen der geloofsbe lijders,de wonderbare stichting der Kerk van Petrus op de puinen van '1 heiden dom. E11 zoo vieren wij hoden nog als nieuwe discipelen, geheel der) aardbol over, de verheerlijking van Jezus in zijne hemel vaart Uw laatste begeerten zijn als eene voorzegging uitgevoerd. O Jesus Neen geen volk zal de zon bestralen, dat op dien schoorien dag uwen lof niet verhalen zal, verecnigd in blijdschap en hemelsche huldezangen. .;-i Het hart opwaarts, vrome Christen,ver bind met het hart van den Meester, door bewondering zijnor liefde in uitvoe ring zijner leer, dankbetuiging voor zijne onbegrensde goedheid. B. Do hoon is eene eenjarige plant. Men rangschikt ze in twee ldassen rank- en struikbooneu. In heido vindt men varië teiten waarvan de peulen eetbaar zijn en andere zijn van een vlies voorzien, hetgeen ze voor de keuken onbruikbaar maakt. De boonen zijn 'vijf r-d van koude en natte. Dit zegt genoeg dat men'.'"ze op eene droge plaats moet planten en niet te vroeg. Eene oude overlevering wil dat mén wachte tot na St-Marcus Doch men moet het weder wat nazien en liefst bij vochtig weder wat uitstellen van planten, zoo niet rollen ze gewoonlijk toch. Om die reden ook plant men op verheven beddekens van 70 tot 80 c. breedte. Als voorzorg kan men den grond wel door werken met compost of humusaarde. Deb ionen behooren,evenalsdeerwtcn, tot de familiën der vlinderbloemige plan ten, d. w. z. tot die soort van planten die het vermogen hebben do vrije stikstof der lucht te benuttigen. Dus vergt de boon niet veel stikstof. Niettemin zal eene halve dosis zwavelzure ammoniak, acht of veertien dagen voor het planten inge werkt, heel heilzaam op de eerste ont wikkeling der planten werken. Wat de boonen integendeel veel behoeven, is minerale meststoffen fos foorzuur en vooral potasch Dit laatste element heeft bijzonder invloed op de vruchtvorming. Dczo voedstoffen kan men niet beter geven dan onder vorm van scheikundige meststoffen. En zeggen wij het maar ronduit, in den tuin wordt in hare kamer, doorliet open venster in het nachtelijk duister starend. Het werd reeds laat. De lucht was bewolkt cn beneden in do straat flikkerden de lantaarns. Alice keek naar do lange ryen lichtjes en hief toen haar bleek gel at op. Wat zou Gerard nu doen Wat kon hy doen, waar hij zich bevond. Wat kon zij doen, om hem te helpen redden En bewegingloos zat ze in den stillen nacht te staren Plotseling deed eenig geluid haar op schrikken. Met een ruk keerde ze het hoofd om. Er liep iemand in huis... Er hield iemand voor hare kamerdeur stil. Met een beklemd gevoel in de keel zag ze de deur open gaan, en slaakte een kreet, toen Mevrouw Nethercombe voor haar stond. Alice, ga gauw mee, riep ze uit. Er is iets, dat ge hooren moet. Kom. Alice rees op. Zij was koud en huiverig. Wat is het vroeg ze. Mevrouw Nethercombe antwoordde niet doch haastte zich weg, en Alice volgde haar snel, totdat beiden voor de deur van Lord Nethercombe's kamerstonden. Toen keerde Mevrouw Nethercombe zich tot haar. Kom vlug, fluisterde zij. Laat hy u niet zien, want dat zou hem kunnen storen. Hy ijlt half en half en is gedeeltelyk by kennis. Zij traden binnen. Alice deed do deur zacht achter zich dicht en keek om zich heen. De kamer was in halve duisternis geen genoegzaam gebruik gemaakt van hulpmesten. Ze zijn daar nochtans zoo veel, nog meer, op hunne plaats als op den akker. Voor boonen raden wij dusvolgens de volgende bemesting per are 1,5 kgr. zwavelzuur ammoniak, 3 k. cloorpotasch, 5 k. superfosfaat. Men zal echter deze dosis verhoogen of eenigszins verminderen, naarvolgens men geen of wel stalmest of beir toege diend heeft. Het planten van boonen geschiedt best op verheven bedden hebben wij gezegd. Men maakt daarin putjes op eenen af stand van 50 tot 60 cm. en legt 6 tot 7 boontjes in ieder putje. Bij droog weder plaatst men de staken bij het planten bij vochtig weder inte gendeel raden wij aan de staken maar te plaatsen nadat do boonen reeds boven staan. Eene doenwijze die bijna algemeen in voege is en nochtans afkeuring verdient, is de volgende Het meerendeel legt de boonenbedden neven elkaar aan en alzco belet men lucht en licht hunne heilzame werking uit te oefenen. Daarom verkie zen wij de boonen niet neveneen te planten, maar tusschen twee bedden boonen een bed kleine groenten te kwee ken. Behalve dat lucht cn licht heter toegang hebben, is het plukken veel ver gemakkelijkt. William. ALLO, LIEFHEBBERS Diegene die zal bewijzeft dat do school hervorming voorgesteld door het katho liek Goevernement 20 millioen aan de kloosters zal bezorgen, krijgt 25 duizend frank. Die 25 duizend frank zijn gestort. Vóór den 20 Mei moet het proces in gespannen worden de som is ter be schikking van die het ding wil bewijzen, tot den 15 Juni 1912. Het zijn de Heeren Graaf de Renesse- Breidbach, Valentin Britlaut, Pierre du Bus, Alfred Legrelle, Paul de Lhoneux, Fernand Orban de Xivry die de uitdaging teekenen. Allo, liberalen Allo, Carteliisten Gij beweert altijd dat de kloosters 20 millioen zullen in den zak steken door de voorgestelde schoolhervorming Indien gij gelooft wat gij zegt en het bewijst, kunt gij 25 duizend frank ver dienen. Het aanbod is serieus 't is geteekend, en die geteekend hebben zijn serieuse menschen die de 25 duizend frank reeds gestort hebben. Allo, mannen Allo liefhebbers 25 duizend frank zijn niet alle dagen te ver dienen en als 't toch waar is wat gij be weert van die 20 millioen voor de kloosters dan moet gij het toch uitge rekend hebben om het te zeggen dan kunt gij het dus bewijzen en zeer ge makkelijk 25 duizend frank verdienen En avant, liefhebbers Voor de pinnen, geusche schrij- velaars van De Volksgazet gehuld. In het zwak verlichte ledikant lag Lord Nethercombe. Alice trad langzaam vooruit, naar hem kijkend. Zijn gelaat lag in het licht, en zij kon zien dat zijne oogen wyd open waren, rusteloos door het vertrek dwalend, en onophoudelijk praatte hij met zwakke zachte stem half in zichzelf, half alsof hy iemand eeno verklaring gaf. Mevrouw Nethercombe keerde zich om en stak haar vinger op. Luister naar hetgeen hy zegt, fluis terde ze. Het was een huis in Bayswater Ik zag hem er heen gaan een huis Bays water wat zou hy daar moeten doen En Lord Croft ook. Vreemd, dat zo daar beiden boen gingen eerst Lord Crowley, en toen Lord Croft. Wie zou daar wonen Crowley kwam het eerst weer naar buiten. Neen neen het eerst kwam er eene vrouw naar buiten eene vrouw. Het scheen mij toe, dat ik haar kende, doch ik kon haai' gezicht niet zien, en ik had ook niets met haar te maken. Crowley moest ik hebben. Ik was hem gevolgd naar dat huis ik wist nauwelijks waarom, behalve dat ik op deeen of andere manier den wissel bemachtigen moest den wissel. Een oogenblik begaf dc stem hem, maar toen begon hy weer opnieuw, en met inge houden adem luisterde Alice. Jaja, ging dc fluisterstem voort. Eerst kwam de vrouw naar buiten, en ik wachtte na haar vertrok totdat Crowley Niet tegen den Godsdienst. In een der laatste zittingen van den Ant- werpschen gemeenteraad zegde gezel Terwagne Ik richt mij tot de bewuste anti-kle- rikalen (om verlof te vragen voor de stadsbedienden op i Mei) tot de iogieke-vrij denkers van den Raad, die de VERNIETIGING, DE VERDWIJNING WIL- LEN VAN DEN GODSDIENST. Vaarop de heer Franck zegde We wllen niemendalle vernietigen. Dfh gezel Terwagne wedervoer He, is uwe politieke taktiek van den oogenblik zoo te spreken. De heer Franck zegde niets meer en de andere liberalen zwegen ook. 't Was de waarheid wat gezel Ter- w'igne zei de liberalen willen ook de venretiging van den Godsdienst, maar ze verduften dat nu, zooveel zij kunnen, omdat u\ kiezing nadert. Allen zijn dus tegen den katholieken Godsdienst «n willen zooals den heer Masson zei de katholieke zedenleer vernietigen 't geen hij algauw introk omdat de taktiek vereischt van te hui chelen. Niet tegen de Godsdienst 0, neen De gedekoreerden van 187O-71.— De Bond der Maatschappijen van gewe zen militairen heeft besloten eene betoo ging ter eere van den Koningin to richten die eene herinneringsmedalie aan de ge wezen militairen van 1870-71 heeft toe gekend. Deze betooging zal in Juli aanstaande plaats hebben, en bestaan uit aanbieden aan den Vorst van een bronzen plaket, België het leger erkentelijk voor stellend. terug kwam. Het duurde lang, maar einde lijk kwam liij dan toch, en ik volgde hem. Wat had hy in dat huis gedaan op dat uur Eensklaps echter werd ik door Lord Croft, die regelrecht op ons afkwam, in mijne achtervolging gestaakt. Ilij kwam regelrecht op ons af, en ik verschool mij in een portiek, totdat hy gepasseerd was. Op dat oogenblik vorloor ik Lord Crowley uit het oog. Toen Croft gepasseerd was, was hij verdwenen. Maar wat moest ook Croft dien avond in dat huis doen Hij zweeg, en Alice keek op. Over liet bed heen staarden zij en Mevrouw Nether combe elkander aan. Hij kan Gerald's leven reddon, fluis terde Alice. Mevrouw Nethercombe's lippen bewogen zich, geen enkel woord kwam er over. Oom kan zyn leven redden, herbaalde Alice, en voegde er in gedachten bij, als hy in bet leven blyft. HOOFDSTUK XLVH. De liefdedie overioon. Hoe lang beeft het geduurd vroeg Alice. Zij streek met de hand over haar gelaat, Het was eene bevende hand en zulk een bleek gelaat, dat Seringham er medelijden mèe kreeg. Eens, en dat was nog niet heel lang geleden, was hy er op bedacht geweest om to beweren, dat er geen hart achter dat gelaat, geene ziel achter die donkere oogen school. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1