g B m m 0 Donderdag 23 Mei 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4491. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezing van 4 Senators Kiezing van5 Volksvertegenwoordigers ONDER N° 2 Roodc en hlanwe Huichelaars. Kiezers stemt onder N° 2 I onder N° 2. Waar zijn de vrienden van den werkman Zes vraagskens. EE IX ElX AIXDEli. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men sehriiJt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUi: SLIJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten burcele van dit blad. Aalst, 22 Mei igi2 Arrondissement van Aalst-Oudenaarde. op 2 Juni 1912. Rooskleurige Stembrief. De Sadeleer U Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghedinck d'Elseghem Vaernewyck PLAATSVERVANGERS de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Vaernewyck Gheeraerdts De Beer Arrondissement van Aalst. op 2 Juni 1912. Witte Stembrief. Woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Cosyns PL A ATS V ER VANG ERS Van der Linden Van der Taelen Rolher een enkelen kandidaat, 't zij van de werkelijke kandidaten, 't zij van de plaatsvervangende kandidaten. ZOO STEMT MEN GELDIG. MAAR stemt niet boven op den lijst en nevens den naam van eenen werkelijken kandi- daat.: HET WARE ONGELDIG. Stemt niet nevens de namen van kandi daten van de verschillige lijsten HET WARE ONGELDIG. Stemt niet nevens verschillige namen van kandidaten eener zelfde lijst:HET WARE ONGELDIG. Herinnert u wel dat ge in de Kamer- kiezingen niet moogt stemmen lijk in de gemeentekiezingen. Dus, kiezers maakt slechts een enkel puntje zwart en wel namelijk dat van 't vakje boven aan de katholieke lijst,bo ven denamen der Katholieke Kandidaten En dan moogt ge verzekerd zijn van geldig gcslemd Ie hebben. WHf Vergeet niet dat ge op al uwe stembrieven moet stemmen op de roos kleurige en op de witte. Hoort ze eens die blauwe en roode huichelaars... De Godsdienst heeft van hunnen twege niets tc vreezen. neen niets Niemand heeft meer eerbied voor den Godsdienst onzer vaderen dan zij En wat meer is 't liberalism of de vrij metselarij en 'I. socialism bekommeren zich niet met politiek. Wat huichelaars! ja, wat verachtelijke huichelaars toch Ze zijn tegen don Godsdienst niet, zij, die bij alle geusehe betoogingen van 't ongediert der papen brullen; Zo zijn tegen den Godsdienst niet, zy, die ons aankondigen dat zoo ze meester geraken, zij onze kerken en bidplaatsen zullen veranderen in theaters, danszalen; Ze zijn tegen den Godsdienst niet, zij, die langs de straten huilen Weg met de kloosters Ja, die lijk de Aalslersche liberale of geusehe kandidaten de kloos ters als eene plaag bestrijden Ze zijn tegen den Godsdienst niet. zij, die in hunne volkshuizen eene wereldlijke eerste communie inrichten ten spot met de godsdienstige Eerste Communie Ze zijn tegen den Godsdienst niet, zij, die brullen weg met dat Papenras, slaat ze dood de papen Ze zijn tegen den Godsdienst niet, zij, de beeldstormers, die lijk de geuzen te Hoe moet men stemmen om geldig te zijn Een enkel puntje zwart maken bovendo namen der Katholieke Kandida ten onder N° 2. Een enkel puntje mag ook zwart gemaakt worden nevens don naam van 103e Vervolg. Doch don laiitsten tijd was bij daarom trent geheel van meening veranderd, wel weken waren voorbijgegaanen twee man nen waren van den moord op Fanny Russell beschuldigd. Do oen kon ieder oogenhlik in de bank dei' beschuldigden gebracht worden, om officieel ontslagen te worden. De ander wachtte beneden zijne officieele veroordee lt ng af. Hoe lang beeft bet geduurd vroeg Alic°. Ik bedoel sinds dien avond - sinds do polieieagent hem aanhield Sheringham keek haar aan. Ongeveer veertien dagen, zei hij. Slechts veertien dagen Zij keek om zich heen. Hel schijnen my maanden toe. Het is een vrees» lijke tijd geweest. En oh, het is verschrikkelijk, eraan terug to denken. Als oom er niet geweest was, zou Gerald wellicht... Zij zweeg huiverend. Sheringham knikte. Hij begreep haar. Indien er niet bijna een wonder geschied was; indien Lord Netlior- Aarsehot en de socialisten te Aalst, de Christusbeelden stenigden Ze zijn tegen derrGodsdienst niet, zy, die te Seraing het Christusbeeld door de schoolkinderen deden vertrappelen Vreesden wij niet te lang te wezen wij zouden nog tai van voorbeelden kunnen aanhalen die de helsche vijandschap tegen God en Kerk dor liberalen en socialisten bewijzen. Om te bewijzen hoe de socialisten met de ceremoniën derR. K. Kerk spotten, willen wij onder oögen onzer geachte lezers, 't volgende brengen, geknipt uit een schrijven van - Le Peuple van 3" Januari 1910. getiteld -ROODE KERST MIS. Zonder twijfel 'gebeuren de zaken in onze vokshuizen heel anders dan in -de kerk. In den socialistischen tempel bieden wij onze genoodigden smakelijke spij- zen aan chocolade, boter- en eiërkoe- - ken, warmen wijn pn beschuiten, voor i) de mannen, 'hunne vrouwen en hunne kinders. Meer dan 250 hebben er van geprofiteerd. In bet-Huis van God krij- gen de toehoorder- niets. Een enkel - man drinkt daar, w; n, de anderen k rij - gen nooit een enkel plasje - Wraakroepend nier waar, gij men- ceremoniën eerbiedigt V - Ziedaar wat ons overal te wachten staat moesten de roode en blauwe geuzen gesteund door de groene Volksbedriegers, meester worden van 's lands bestuur. Als die geusehe huichelaars, kiezers, uwe stemmen komen afbedelen wijst ze 't gat van den temmerman ja, de deur uit Zegt hun maar vlak af dat ge aan 't H. Geloof onzer va«leren getrouw zult blijven en alleen zult stemmen voor hen welke do voorstaanders zijn van Godsdienst en Vaderland, vrede en alge- meeno welvaart, De werkman-spaarder. December 1883 (Liberaal bestuur) SPAARKAS Getal boekjes 375.000 Neergelogile sommen 169.900.000 fr. December 1910 Katholiek bestuur) SPAARKAS getal boekjes 2 939 000 Neergelegde sommen een milliard 493 millioen frank. 2.564 000 boekjes en 1325 mil lioen neergelegd geld MEER combe niet zoo spoedig hersteld was en de getuigenis af had gelegd, waar hij (Sherin gham) op aangedrongen had, zou Lord Croft waarschijnlijk nog maanden lang gevangen hebben moeten blijven. Op gezag van die getuigenis deed do policic-commis saris Roberts eene huiszoeking bij Lord Crowley en vond daar een pistool, dat zoo geheel overeenstemde met het wapen, waarmede Fanny Russell dood geschoten was, dat onmiddelijk tot de aanhouding van Lord Crouwlcy word overgegaan. En nu, vandaag, zou Lord Croft's zaak beslist en met liet proces Lord Crowley een aanvang gemaakt worden. De rechtzaal was reeds geheel volzet. Het nieuws der aanhouding van Lord Croft was als oen loop<md vuurtje doer geheel Engeland gegaan. Eene dichte menigte vulde de publieke tribune in de zaal, en eene nog vele grootere menigte wachtte op do gazetten, die hun de uispraak berichten zouden. Het was verschrikkelijk benauwd. Alice, streek hcigend met haren zakdoek over het gelaat. - Och, als ze zich maar een beetje wil den haasicn, fluisterde ze. Het zal nu niet lang m«er duren, gaf Sheringham even zacht ten antwoord Een oogonblik later stond Lord Croft in de bank der beschuldigden voor hen, en Wie heeft op zes. jaar, van 1878 tot 1884, voor 43 million nieuwe lasten gestemd, voor 514 millioen leeningen aangegaan en nog 59 millioen schuld gemaakt De liberalen Wie stemde later tegen de werkmans woningen of. onthielden zich De liberalen Wie bestreed de 'wet op de beroeps- vereenigingen in het voordepl van klein handel en landbouwers Wederom de liberalen Wie onthield zich bij dc stemming tot vergoeding der arbeidsongevallen Al de liberalen Wie weigerde stemming der ouder domspensioenen De liberalen Wie zegde er in de Kamers Wij kunnen niets doen voor de boeren, zij moeten maar ben zeiven helpen Nog altijd de liberalen Nog zeven andere vraagskens. Wie heeft de lasten op tabak, op koffie, op thee en cacao afgeschaft of ver- ns-z- -n iirnj J m». De katholieken Wie eindigde elk jaar met eer. batig overschot In alle landen, zegde de Fransche minister van Financiën, sluit men jaarlijks met een tekort, behalve in België Wie bestuurt zoo De katholieken Wie verschaft den eenvoudigen werk man een gemakkelijk middel om eige naar te worden van zijn woonst Nog eens de katholieken Wie gaf en geeft er 30 fr. in de maand aan uwe zonen, die moeten soldaat worden Wederom de katholieken Wie, werklieden, heeft de werkmans kaartjes op de treinen ingebracht die u toelaten voor oenige centen overal te kuunen gaan werken Weeral de katholieken Wie gaf over de 25 millioen uit voor liet landbouwonderwijs en over de 10 millioen voor afgekeurd vee Altijd inaarde katholieken Wie verzekert »lc gewetensvrijheid van iedereen, wie brengt er welstand en voorspoed in ons laud Alleen de katholieken Kiezers, overweegt dat goed En stemt op 2 Juni lijk ge moet onder N° 2. Houdt dc liberalen van de kas. Weg met 't geheel het geuzen ras wachtten Alice en geheel de volle zaal op het einde op de officieele woorden, die den beschuldigden zouden ontslaan. De president van de rechtbank keek op 011 boog zich toen in zijn zetel voorover. Hetgeen hij sprak, was slechts gedeeltelijk voor Alice verstaanbaar, doch zo wist dat bij eene verontschuldiging uitte en Lord Croft openlijk geluk wenschte. Er was eene fout begaan, zij hy eeno groote fout, doch een. welke Ivj hoopte dat ook Lord Croft als onvermijdelijk beschouwen zou. Het was een buitengewoon geval, en hy was dankbaar te kunnen zeggen, dat hij in staat zou zijn, Lord Croft in de toekomst als getuige in plaats van als beschuldigde te begroeten. Dat was het einde. Alice zag Gerald buigen en zich verwijderen, 011 stond toen met een ruk op. Breng my naar hem toe, zei ze. Sheringham wilde aan haar verlangen gevolg geven, doch had er geen gelegenheid toe. Nauwelijks had Lord Croft ue zaal verlaten, of een gevoel maakte zicli van de aanwezigen meester. Snel vorscheon er een beambte op het podium en boog zich naar voren om tot den president te spreken. Do policieagenten bij de deuren keken in gespannon verwach ting toe. Er werd met papieren geritseld, eone plotselinge stilte trad in, en toen fluis- Het kan niet genoeg herhaald worden. Zeven jaar geleden schreven MM. Dupont en Neujean, twee liberale hoofd mannen in hun kiesmanifest van 1905 De socialistische partij is een publiek gevaar ze preekt den klassenstrijd, den haattusschen patroon en werkman. In haar vinden wij de dwingelandij der volksverleiders, de vernietiging van den eigendom, den ondergang van handel en nijverheid. - Zij roemt op de Commune van Parijs, die dóór den moord op de gijzelaars en den brand der schoonste gebouwen van Parijs, in ieders hart een gevoel van afkeer en afgrijzen heeft verwekt. Alle goede burgers moeten samen spannen om den aanval af te wereu van die NIEUWE BARBAREN. En zeggen dat de liberalen nu in het gareel loopen van diegenen, die, volgens hunne hoofdmannen, een publiek gevaar zijn, van die nieuwe barbaren, die eigen dom,handel en nijverheid met ondergang bedreigen. Op dan vrije mannen, op Te weer, te wapen, tegen die dwingelanden, tegen die nieuwe barbaren en togen hun voet- De Katholieken zijn vijanden van het onderwijs. Het getal ongeletterden tusschen de soldaten Liberaal bestuur (1884) 18.53%. Katholiek bestuur (1910J 10.97 Aan de Bazen Heeren bazen en patroons, houdt ge aan uw beslaan Ongetwijfeld ja, niet waar Opgepast dan voor 't kartel Hoe zoo De meesters van 't kartel, de socia listen, hebben uwen ondergang gezwo ren Waar In de Kamer. Wanneer Op Vrijdag, den 8" Maart. Hoe Een katholiek Kamerlid, M.Verhae- gen, van Gent, riep tot de socialisten De kristene werklieden, en wij, katho lieken, wij willen de kas der bazen niet vernietigen Als door eene adder gebeten, sprong de socialist Bologne op, en riep zoo luid hij maar kon WIJ WEL iZië Annalen der Kamers, van Vrijdag den 8 Maart 1912.) Ileeren Patroons, wat denkt g'er van lorden de rechters ontdaan met elkander. Alice hief liet lioöfd op. Wat is er Wat is er dan te doen vroeg ze. Sheringham sprak met zijn klerk, on Alice hoorde hem een kreet slaken. Krampachtig greop ze met hare tengere vingers zijn arm. Is er iets gebeurd... iets met Gerald riep ze bevend uit. Neen, neen, juffrouw Challoner. Het is iets met Lord Crowley. Hy beeft zelf moord gepleegd, luide hot antwoord. Dat vas waar. Boneden in een der ver trekjes met glazen wanden, voor de advo caten bestemd, lag Lord Crowley. Eene kleine capsuul, onder zijne to ig verborgen en op het uiste oogenblik ingeslikt, had hem goede diensten bewezen. Hy bail haar met de tanden stuk gebeten, twintig minu ten later was hy dood. Zyn advocaat en een dokter en twee beambten bogen zicii over hem heen, tóen Sheringham binnen trad, terwyl een paar policieagenten de deur bewaakten. De ver warring, die buiten hcerschte, drong niet tot in dit vertrek door. Wordt voortöezet

De Denderbode | 1912 | | pagina 1