i Het liberalism Kostelijk gezeever KI EU11S Als een man gestemd onder De inzet der kiezingen Het liberaal bestuur van 1879 Allerhande nieuws. is de gezwoorne ver delger van alle vrij heden en tusschen deze is de godsdienst vrijheid de voornaam ste. Alle liberalen zijn niet voor alge meen stemrecht. De liberale gazet Le Carillon van Oostende schreef op Dinsdag 26 April 1910 Wat eene dwaasheid zoude wezen, 't ware het bewind te geven in d' handen van onwetenden, van deze die niets be zitten, van deze die er geen belang bij hebben dat degene die werken hun zuur gewonnen goed behouden - Heden ten dage bestaat er geen enkel verstandig werkman die geen sport hooger kan klimmen op den maatschap- pelijken ladder. - Maar het zuiver algemeen stemrecht toekennen aan allen, 't is gedwee den rug buigen voorde socialistische heet hoofden die leven op de dwaasheid der onwetende massas Liberalen Een socialist heethoofd A. De Zwarte staat op de liberale lijst Liberalen, verzint eer ge begint De volksvertegenwoordiger Huysmans, oordeelt als volgt over het kartel Men vraagt aan de liberale kiezers hunne stem uit te brengen op hunne meest gevaarlijke vijanden, op diegenen die alle dagen dreigen de liberalen te verwur gen als zij daartoe zullen machtig zijn. Het liberale Journal de Liège zegt aan de Liberalen die kartel maken dat alle mannen van orde en rust zullen overgaan naar den kant der klerikalen die de eenige verdedigers van de sociale orde zullen gebleven zijn, en dat het kartel de zelfmoord is van "t liberalism als regeeringspartij. Braun, liberale Burgemeester van Gent, zei in 1908 Het zou onweerdig en onvoorzichtig zijn, op te houden de socialisten te bestrij den. Het ware eene verloochening van ons liberaal programma en eene lafheid.- Socialist vetbroer. Een gewezen socialist, thans liberaal kandidaat voor den Senaat, de millionnair ploegenfaLii- kant Alfred Mólotte heeft op de muren zijner fabriek de stomme plakkaart laten aanplakken, verbeeldende een - vet-broer die aan eene rijk opgedischto tafel zit. En die oudcitoyen bezit een kasteel, jachtgocd. automobielen, brengt zijn sei zoen te Nizza door en bezit een uitmun tenden kelder. In 1906 kocht hij in het sterfhuis van M. do Lathuy bourgonne van I865 aan 3i fr. de flesch en in 1907 in 'L sterfhuis van M. Docq, Chambertin aan 26 fr. de flesch. Zou M. Mélolte gedurende veertien da gen zijne tafel willen ruilen met die der kloosterlingen, welke hij belastert (Patriote Zaterdag morgend is op de muren der stad Brussel de volgende plakkaat ver schenen Belgische aiiti-vnjmetselaarsbond Op Donderdag 28 Mei te 5 uur wach ten drie arbiters MM. Edmond P1CARD, advokaat bij het Verbrekingshof, Louis ANDRÊ, advokaat bij het Beroepshof, Leon DELACROIX, advokaat hij het Verbrekingshof, hem af. En hij kwam niet. Wie? M. P. CNUDDE, algemeen schrijver van den Belgischen Onderwijzershond, die verklaard had dat hij aanvaardde de wedding van 25,000 fr. voorgesteld door den Belgischen anti- vrijmetselaarsbond, aan al wie 'L bewijs leveren kan dat het school wetsontwerp der katholieke regeering geeft 20 millioen aan de kloosters. Hy is niet verschenen voor de arbiters! Hij heeft geseind dat het onnoodig was ze bijeen te roepen I Hij heeft uitvluchten op uitvluchten gezocht om eene uitspraak van onpartij dige scheidsrechters voor. de kiezing le ontwijken Hy slibbert weg Hij herkent dat het vertelsel der 20 millioen voor de kloosters een leugen is Hij is verplicht te erkennen dal. de aan vaarding der wedding van zijnen kant comedie is. Het pleit is nu beslist. Kiezers, stemt voor de eerlijke lieden In de provinciale kiezing van 14 Juni 19U8 van het kanton Aalst werden als plaatsvervangende leden verkozen MM. Louis Callebaut, Stoker en Bur gemeester te Nieuwerkerken met li 300 stemmen Modest Lacompte, Geneesheer te Aalst, met 11,178 stemmen Rubbens, Geneesheer le Lede met 11,302 stemmen Sa voir, geneesheer en Burgemeester te Wichelen met 11.023 stemmen. M. Savoir welke h I grootste getal stemmen bekwam zou dus als plaatsver vanger van wijlen den betreurden lieer Rudolf Eeman, in den Provincialen Raad optreden Nu wij herinneren ons iets van zeker accoord tusschen de stad en buiten gesloten. Een lafaard. Een boog in aanzien slaande socialistische afgevaardigde, die over nauwelijks eenige maanden in een senalorium was gegaan, gehouden door nonneker-s, om er eene gevaarlijke ope ratie te ondergaan, en die er hel voor werp was geweest van gansch bijzondere zorgen, was nauwelijks in «ie Kamer lerug gekeerd uf hij kraamde allerlei heleedigingen uil tegen hot zwarte ongc- diert. Een katholieke collega sprak hein aan in den wandelgang 0.11 hem in liet gelaat ziende, zegde bij Herhaal nu wat gij in de Kamer hebt gezegd De ander, niet op zijn gemak, sla- melde dat bij in 'I geheel niets had ge zegd. Ja, zegde de katholiek, gij zijt te laf om het mij in 't gelaat te zeggen, om dat gij weet dat liet mijne dochter is, die u verpleegde Authentiek, voegt de Gazette de Liègeer bij. Afschaffing der suikernonkels Als de karlellisten aan hel bewind gera ken dan zullen ze vele dingen afschaffen, onder andere vele belastingen die nu niet bestaan. Dal zal niet moeilijk zijn. Maar wat ze ook zullen afschaffen dat zijn de suikernonkels en de suikorta'nten. De heer Vanderveldc heeft hol gezegd Het kollektivism, of de afschaffing van den bijzonderen eigendom zal verwezen lijkt worden door «le afschaffing der erfe nissen, uitgezonderd in rechte lijn - dat dank aan liet algemeen stemrecht op 21 jaar. Dus gij allen die ergens eencn suiker nonkel of eene suikertante zitten hebt, haast u voorde geuzen-te stemmen, dan zult ge geen last hebben om uw erfdeel op te rapen In 1911 bezong Vooruit alsvolgt het Zuiver Algemeen Stemrecht Wie kan de priesters en koningen doen verdwijnen Hot Algemeen Stemrecht. Wie kan patroons en eigenaars doen beven Het Algemeen Stemrecht Wie zal de macht in onze handen leve ren Hel Algemeen Stemrecht. Aan ons weldra ilo kasteden en do kerken door het Algemeen Stemrecht. Men ziel hetDe socialisten zijn hier legen Godsdienst, priesters, koningen, patroons, eigenaars, kortom tegen alles. En toch zijn er liberale patroons en eigenaars, welke die roode jongens de hand geven Ze moeten zot zijn, niet waar In een vliegende bladje, getiteld - De Rekening -, maakt Pie de zeeveraar ons bekend dat hij, van 1908 tot heden in de Kamer heeft uilgesproken 245 re devoeringen 011 223 vragen neergelegd en dit in ongeveer 800 zittingen ten hoogste genomen. Nemen wij nu aan dat die redevoer gen en vragen dooreen genomen ieder nauwelijks 10 minuten geduurd hebben, dan bestaligen wij dat Pie gedurende 78 uren gezeeverd hoeft en zoo veel uren nuttigen lijd aan ernstige besprekingen heeft doen verliezen. Nu daar de Kamer 166 leden tel', welke gerekend tegen 4000 fr. 'I zij 664,000 fr. "s jaars, zoo vinden wij dal de zeeveraar Pie een tijdverlies en geldverspelling voor de zaken van 't land heeft doen on dergaan van 51,792 fr. Kostelijk gezeever voorwaar als men overdenkt dat al die onnoozde praat van Pie hoegenaamd niets uitmaakte en tol niets strekken kon. Niemand ter Kamer, nocli katholiek noch liberaal, noch socialist gevvaagt het zich overigens te antwoorden op de jer- miaden of op den rimram van Pie den groenen volksvertegenwoordiger van 6 ellen voor 'nen frank 1 AARDIGE CHRISTEN DEMOCRATEN. De snotneus van Denderhautem, lijk Alfons Dumont hem noemt, had het op zich genomen gister Dijnsdag, op den marktdag te Ninove het groene goede woord le laten liooren over de stervende daensisten-parlij... Maar de snolneiis werd zoo zeer met klank uitgejouwd en uitgeschuifeld dat hij in gramschap ontstak en luidkeels uitriep Wei u. wilt gij voor de Daen- - sisten niet meer kiezen, kiest voor de überalen of de socialis- ten, want de katholieken zijn de slechtste van allen Wat christen demokratje is me toch dat Vanden Bmeleke Maar wat wil men Vanden Bruele is vrijdenker en de vrijdenkers spannen met de blauwe en roode geuzen samen. En hoe christelijk is het dan ook voor den zoo christelijker! Pie van met een vrijdenker op rang le staan Wat zijt ge laag gevallen,0 droeve Pie! ■f Sterfgeval. Zondag, Sinxendag, rond 3 uren na middag, is alhier, na een»; langdurige ziekelijkheid in don nog jeugdigen ouder dom van 65 jaren, godvruchtig overleden den Heer RUDOLF EEMAN Advokaat, Lid der bestendige Deputatie van Oost Vlaanderen, Commissaris der Nationale Maatschappij der Hiiurtspóor wegen, Oudgeraeenleraadslid der stad Aalst, ondlid van't Bureel van Welda digheid, Voorzitter der Katholieke Vél? ecniging «les Kantons Aalst, Lid van 't Midden-Komiteit der Katholieke Ver- ecniging van. 't Arrondissement Aalst, Officier der Leopoldsorde, vereerd met liet Burgertijk Eerekruis van i«klas. De achtbare overledene was een teêr- beminnende en verkleefde Echtgenoot,Va der en familielid, aan ons allen een voor beeld nalatende van christelijke en bur gerlijke deugden. Reehlvcerdigheid en plicht dienden hem totzichtsnoer, dienst vaardig voor al wie zich tot hem wende, dit deed hein het algemeen vertrouwen en de achting van zijne medeburgers verwerven. De heer Rudolf Eeman was eene moe dige en koene verdediger der Katholieke Partij, een overtuigdo kampioen der Vlaamsche Zaak; zijn zoo vroegtijdig af sterven is een der gevoeligste en zwaarste verliezen die zij konnen ondergaan. Ja, hij was een van die Katholieken en Vlamingen van een stuk welke in de blij denis hunner overtuiging geen duim achtcruitdeinzen. Wij moeten hier eindigen en laat ons de hoop uitdrukken dat hij, reeds van den Allerhoogste do belooning zijner christelijke en burgerlijke deugden heeft ontvangen en mochte die hoop ten trooste dienen om de droefheid te lenigen die zijne Familieleden overstelpt. PlechtL-e Lijkdienst n Beu; feil Leopold: De boetprocessiën werden te Luik on der Mgr de Montpellier in de kerken terug gedreven. Het geluid der klokken werd verboden in vele liberale steden, 228 fundatiën, kloosters en weezcngestichten werden geroofd. Alle hulpgelden werden ontno men aan do kerken. Het traktement werd ontnomen aan honderden onderpastoors, aan professors van Godsdienst, aan professors der se- minariën, De seminaristen, de broeders der kat holieke onderwijzers werden verplicht tot den militairen dienst. De hospilaalzuslcrs werden vervangen in de hospitalen dooi' wereldlijke zieken diensters Banketten wierdon ingericht op Goe den Vrijdag, waar er niets anders werd opgediend dan vleesch. Zij wilden niet dat de kinderen nog gedoopt wierden of hunne Eerste Com munie deden. De kerkhoven wierden ontheiligd, de burgerlijke begrafenissen wierden inge richt en te Brussel en te Antwerpen wer den de kinderen der gemeentescholen verplicht deze begrafenissen bij te wonen. Al bun streven was de uitvoering van 't geen de Flandre libérale van Gent schreefAl de pogingen der libera I.EN STREKKEN TOT HETZELFDE DOEL DEN INVLOED DER IvERK TE VERNIETIGEN. Moesten de liberalen en socialisten nu het bestuur van 't land in handen krijgen, 't zou nog wat anders geven Aelst- - Katholieke Jonge Wacl)t. Belangrijke Algemeenc Vergadering ten lokale Katholieke Kring, bij M. Charles Van den Bossche, te Aelst, Groote Merkt. 1. Op Vrijdag, 31 Mei 1912, te 8 1/2 ure stipt 's avonds. 2. Op Zaterdag, 1 Juni 1912, om 4 1/2 ure 's namiddags. 3. En zelfde dag, om81/2ure 'savonds. Dagorde Laatste schikkingen voor den grooten dag van 2 Juni 1912 Men rekent vast op aanwezigheid op deze drij laatste vergaderingen. van 2 Juni. 't Is op godsdienstig gebied dat de strijd van heden geleverd wordt. Immers, de toekomst behoort do jeugd 'l is op de ziel van onze kindoren dat de liberalen hel gemunt hebben, 't Is hel kind, de man van morgen, dat ze zoeken te ver- goddeloozen. óp Dondei'dag 14 Maart 1912 werd in do Kamer volgend document aangehaald, dat op beteokenisvolle wijze de strek kingen en inzichten der liberale partij in volle daglicht stelt Het congres (bet liberaal congres) drukt den wenscli uitDat aan hot «Burgerlijk Welhoek zou worden toe gevoegd de volgende bepaling Streng - verbod wordt gedaan aan ouders, grootouders of welke rechthebbenden ook, hunne kinderen, pleegkinderen of afstammelingen, eenen ol even wel ken godsdienst aan te leeren, op 1 straf van onttrekking van de vaderlijke of van de wettelijke macht, en,in geval - van behoorlijk vastgestelde inbreuk op deze bepaling zullen de kinderen, plee«r kinderen of afstammelingen de ouders grootouders worden ontnomen en op dezer kosten aan don Slaat I,oever- s trouwd. Wat dunkt u daarvan, brave huisva ders Zult ge uw gezag, uwe vrijheid, uwe kinderen U laten ontnemen Neen, duizend maal neen Gij zult voor de Katholieken stemmen, die aan alle huis vaders «.le volledige vrijheid in zake van opvoedingen onderwijs hunner kinderen waarborgen En wij roepen luid Neen, neen, wij blijven trouwe En staan 't Geloof niet af, Wij strijden als ons Vadron, Wij strijden tot in 'l graf Het liberaal ministerie was samenge steld van 7 vrijmetselaars, waarvan 6 walen en 1 vlaming. In die korte jaren van 1878 tof 1884 was de geschiedenis van bet liberalisrnus niets anders dan haal. en nijd legen God en Godsdienst. De naam van God wierd uit de troon - rede verbannen, de Te Deum werd afgeschaft. De Pauzelijke Nuntius werd schande ijk weggezonden. De zanger van het ongediert der papen -, Julius Do Geyter, wierd ridder van het Orde van Leopold benoemd. Leopoldsorde. De heer Edmond Scheerlinck, Referendaris onzer Recht bank van Koophandel, komt RIDDER DER LEO POLDORRE benoemd te wor den. Beste geluk wen sell en Notariaat. - Wij vernemen dat de heer PAUL EEMAN, kandidaat-notaris te Aaist, noua-is ter residentie van Moor- sel is benoemd geworden, ter ver vanging van wijlen den heer Van der Smissen. I AALST. Zaterdag morgend, rond ;,i ure, op de Groote Markt,aan eene j socialistische herbergt alwaar eene mee- I ling gegeven werd, reuc- groote samen- scholing plaats, waardoor eene woeling ontstond. M. De Graeve, een inwoner van Meire, die zijn rijwiel daar aan een huis gestold had en was gaan luisteren, stelde vast dal zijn rijwiel gaan koersen was. Deschoonste keus van Mouseline voor Blousen enz., bij VAN DEN BERGH JOURET, Aalst. Indien gy een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u by Karei Van de Putte, Korte Zouts/raat, 29, Aalst. Sinds verscheidene dagen werd de 60-jarige Armand Cornelis, die gansch alleen in een huisje der bergstraat te Meerbeke woont, vermist. De geburen, daarover ongerust, ver- willigden de gemeenteoverheid, die de deur deed openbreken en bet huis door zocht, doch nergens vond men den man en in de woning vond men alles onaange roerd. Een onderzoek is ingesteld om te welen wat er van den man geworden is. Hel Huis C. Praet De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoulstraat is dichter bij de Groote Markt, in n° 45. HOFSTARE. Donderdag namiddag, rond 4 ure, tijdens den schoftijd in de beeldenfabriek van M. Petrus Daelman, Kasteelstraat, waren Celesta Verhaegen, 16 jaar oud en de I5jarige Alice Lanck- man, bezig mei spelen. Op een gegeven oogenblik wierp Alice Lanckman met bare schaar naar Celesta Verhaegen, en met zulk geweld dat de schaar in de rechterzijde drong en eene wonde van vijf centimeters diep veroorzaakte. Het meisje begon bloed te spuwen; men denkt dat de long geraakt is. Op eenen kruiwagen werd de gekwetste naar hare woning te Lede, wijk Sterre- wald, overgebracht. Zaterdag morgend was baar toestand maar onrustwekkend. Men vreest een noodlottigeu afloop. Zooals wij hebben aangekondigd, heeft Zaterdag in do huiskapel van het hotel van prins en princes Napoleon te Brussel de doopplechtigheid van princes Marie Clotilde plaats gehad. Aan eene der poo. ten van hel liotel verscheen nu -en dan een lakei in livrei empire roode zijden kniebroek en gegalonneerd habiel, 0111 de (alrijke bloemtuilen aan 1e nemen, die gezonden werden. Tegen den middag kwamen Mgr. Augouard, Bisschop van Fransch-Congo en de z. eerw. h. Hellinckx, pastoor der parochie, in automobiel aan. Korts nadien verschenen de gravin van Vlaandeien en de hertogin de Mouchy, welke keizerin Eugenie als meter verte genwoordigde. Juist ten 12 ure kwamen, insgelijks auto de koning en de koningin. De plechtigheid, die slechts eenkwad uurs duurde, werd slechts door een l>ti personen bijgewoond. Het vorstelijk kit werd ton doop gehouden door hertog] de Mouchy. Het droeg den doopsluij die gediend had voor den koning Rome, zoon van Napoleon I. Na den doop hebben de gasten van prins eene korte wandeling in denpradj tigen tuin van het hotel gedaan daar" zijn de koning, de koningin en degrar van Vlaanderen, die het ontbijt niet k< den bijwonen uit hoofde van vertrokken. De koningin en de gravin vanYlaandf ren droegen witte toiletten met zwad kanten gegarnierd. Eene Brusselsche policierondc J Zondag nacht op de Antwerpschelal rook komen uit do spleten der deuren 4 vensters van een huis, bewoond dooró" echtelingen P., meubelhandelaars. li- pompiers snelden toe en moesten de de.: open kappen, want er was niemand ii huis. Met vuur woede in de met meubel! opgevulde verdieping. Toen zij het uitgedoofd hadden vondi zij op verschillige plaatsen bussen n» naphte, schavelingen en bougies, die geel vuur haddon gevat en liet was du idea dat het vuur aangestoken was. Men vel nam toen dat de echtgenooten P., daal te voren naar Blankenberghe waren vet trokken. Zij werden 's avonds, toen zij teru; keerdeD, hij het afstappen van den tra- aangehouden. Ondervraagd, bekendeY dat een expert vau verzekering hts had overgehaald, hem 10 op de verga ding af te staan, als het huis afbrandt De expert - had zelf den brandgeslich; Ook deze werd nu aangehouden. I vrouw is later in vrijheid gesteld. Een policie-officier van Sint-Öilli Brussel heeft valsche vijffrankstukken i beslag genomen met den beeldenaar va Leopold II en het jaartal 1867, zeergo: nagemaakt. Deze valsche munt werd de markt van Sint Gillis in omhv gebracht. Maandag middag, rond 11 1/2 ure kwam te Gent uit de kerk van hel Heili Hart een doop. De vader, Theophiel Minnebo, wonen) 86, Kouterslraat. peter en meter, wart eenige slappen vooraan, toen een au! taxi afkwam. .De achterwaarstor, de moeder van 4- vrouw van Minnebo, zekere Marie Bei rinck, wonende liospilaalstraat, Gpdï kwam achteraan. De vrouw had het rijtuig niet bemerkt en werd gevat Een hartverscheurendj kreet ging op. Vader, peter, meter en toesci kwamen aangesneld. Onder het rijtuig lag ie vrouw venshet rijtuig, hel wichtje, een Hel laatste gaf geen teeken van levi meer. Lang moest gewerkt worden 01 de vrouw van onder do auto te halen. Zij was doodelijk gekwetst aan hoi hoofd on don knie en ontving in het huii- van Van Hoecke, op 't Kerkplein, was] zij naartoe gedragen werd, de eerste zor gen van den heer dokter Maeyeus <-.. vroedvrouw Bail lieu. Dokter De Bo kwas ook zijnen dienst aanbieden. Terwijl de weenende vrouwen mei lid lijkje van het wichtje naar huis trokken werd de ach ter waarster naar het gast huis te Gent gevoerd. De policie stelde .een onderzoek in eo verwittigde het parket van Gent, da" reeds in den namiddag ter plaats kwam Men oordeele over de smart der echt genooten Minnebo. De toestand van hunne inoedër was Dinsdag morgend onrustwekkend. Ni< mand wordt bij haar toegelaten. Maandag namiddag keerden te Gent een iOOtal leden van den werkmanskring, van St Jan-Baptist, met hun vaandel, van de inhuldiging van het lokaal vau den werkmanskring van St Stephanus, naar hun lokaal terug gekomen aan de Bar-, giebrug, ontmoetten zij er een liberaal! muziek. Er werd, zooals men donken kaal geschuifeld en geroepen. De laatste reien van den werkmans kring werden door do liberale helden aangevallen en geslagen. Dat de katho lieken hun niet straffeloos lieten slaan, spreekt van zelf. Er werden nog al goede kloppen uitgo doeld, builen op het hoofd en blutsen in de instrumenten. Een jongen van 14 jaar werd door eon speeltuig nog al erg gekwetst aan hei oor. Gedurende een klein onweer, dal Donderdag avond over de gemeente Ne- vele uitbrak, is Cesar van Nevel doodge- bliksemd. Hij werd in liet volle veld getroffen hij was met zijn broeder Cyriel om klaver gereden zijn broeder bekwam geen letsel. Vrijdag is ove- de streek van Neer- ijssche een hevig onweer losgebi oken. Het regende geweldig en voor de gemeen ten Neervelp en Opvelp hebben veel gele den. Do bliksem sloeg in de woning van den veekoopman Jaak Leemput, sloeg de schouw af en drong in den stal, waar vrouw Leemput aan 'l werk was. Hij stak hare kleederen in brand. Als eene toorts vlammend, liep do vrouw dc straat op, waarde gebuurNeutiensde vlammen doofde De vrouw is erg verbrand en zal verlamd blijven. In den stal werd eene koei doodge- bliksemd en de andere verlamd. De gra nen en gewassen in den omtrek hebben veel geleden.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2