m m m m n BI H KI B Zondag 2 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4494. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezing van 4 Senators Kiezing van 5 Volksvertegenwoordigers ONDER .V -2 Kiezers stemt onder N° 2 WAT DE VRIJMETSELARIJ IS; Kiezers, opgepast Een laatste woord tot de Ouders. onder N" 2. be groote kwestie KARTEL. Uit mijn Congoleesch dagboek KIEZERS! 1 Als een man gestemd onder l'ocr! Poer!! Poer!!! Geld! Geld!! Geld!!! Witloof'en bloemkool. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteckening van tien volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwil- tantiën doo de Post ontvangen zijn (en laste van den schuldenaar. Men scliriiit in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoulstrant, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3<lB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadverlenliën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CIJIQl "K 8LIIM. Aalst, i Juni 1912 Arrondissement van Aalst-Oudenaarde. op 2 Juni 1912. Rooskleurige Stembrief. De Sadeleer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Gheilinck d'Elseghem Vaernewyck PLAATSVERVANGERS de Kerchove d'Exaerde de Gheilinck d'Elseghem V aernewyek Gheeraerdts De Beer Arrondissement van Aalst. op 2 Juni 1912. Witte Stembrief. Woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Cosyns PLAATSVERVANGRBS Van der Linden Cosyns Van der Taelen Rollier Stemt niet nevens «le namen van kandi daten van do verschillige lijsten HET WARE ONGELDIG. Stemt niet nevens verschillige namen van kandidaten eener zelfde lijst HET WARE ONGELDIG. Herinnert 11 wel dat ge in de Kamer- kiezingen niet moogt stemmen lijk in de gemeenlekiezingen. Dus, kiezers maakt slechts een enkel puntje zwart en wel namelijk dat van T vakje boven aan de katholieke lijst,bo ven de namen der Katholieke Kandidaten En dan moogt ge verzekerd zijn van geldig gestemd te hebben. Vergeet niet dal. ge op al uwe stembrieven moet stemmen op do roos kleurige en op de witte. Iloe moet men stemmen om geldig te zijn Een enkel puntje zwart maken boven de namen der Katholieke Kandida ten onder N° 2. Een enkel puntje mag ook zwart gemaakt worden nevens den naam van een enkelen kandidaat. 1 zij van de werkelijke kandidaten, 'l zij van de plaatsvervangende kandidaten. ZOO STEMT MEN GELDIG. MAAR stemt niet boven op de lijst en nevens den naam van eenon werkelijke» kandi daat HET WARE ONGELDIG. Men beschuldigt ons dikwijls van partijdigheid als wij de Vrijmetselarij streng booordeelen en haren aard doen kennen die bovenal politiek is en zich met de kiezingen bemoeit. Ziehier nu hoe ze zonder haat, dus met klaarzichtigheid, beoordeeld wordt dooreenradikaaldagblad, 1' Opinion van Parijs, die rechtzinnig den wijsgee- rigen grondslag en hel eenig wcreldsch dool dezer sekte,- vriend dor duisternis, bekend maakt - De vrijmetselarij is voor vele lieden - oene afgrijselijke krocht waar de - gruwelijkste daden gesmeed worden, v De waarheid is op verre na zoo duister nie'. De vrijmetselarij is het oudste kicswerktuig dat wij bezitten. Zij - vormde vroegertijd de mannen der Omwenteling en bewerkte, gansch - Frankrijk door, het vormen dier - Jacobijnsclubs. zonder dewelke alle - omverworping onmogelijk zou geweest zijn. Haar karaktertrek was in den beginne eerder godsdienstig. Langza- merhand vervingen, de vrijmetselaars hel. overgeleverde geloof door eene - soort van -eredienst «Ier menseheid, die, - zonder voorafgaandelijk onderzoek, - den schijn zou hebben zich met het - christendom te versmelten. Maar wat beide zodel- eren vooral onderscheidt en scheidt, dat is de tucht welke de eene oplegt, terwijl de andere voor- - sl.ell.de natuurlijke wel te volgen. Dit is de geest van Jean-Jacques Rousseau. - De vrijmetselaars geloovcn zooals hij, «lat de mensch oorspronkelijk goed is, en dal het hem volstaat zijne eigene zedelijke ingevingen te volgen om over - de natuur te heeischen zonder de dieren r le bedroeven. Zij vergelen dat de overheerscbende strekkingen van liet. - hedendaagsch geweten van de christe- lijke vorming voortkomen. Wat geeft -• liet 1 Dat alles is maar wijsbegeerte en - de leering heeft maar weinig betrek mol de levendige werkelijkheid. De Vrijmetselaars zijn bovenal anti- klerikaal. Zij halen de bedienaars der - Kerk. wier' handelingen zij mei de grootste partijdigheid uitleggen. Met - eencn goeden wcreldschen geest over - Iirmelscbe zaken oordeelendo, spotten zij met «le veropenbaarde waarheden en meenen zij dè Wetenschap en den voor uilgang lê dienen. I)at is hunne zaak. - Onder politiek opzicht steunt de vrij - meirelarij het radicalisme dat met den- zelfden geest bezield is. Zonder de - Loges zouden de radikalc komiteiten verdwijnen. Zie REVIiK PFATXQI K I>'AI'OI.in IF.TIQI k. 7° jaargang, boekdeel XIII, 15 October 1911, 11' 1 Uk blz. 111- Wie voor meer dan ééne lijst stemt, maakt zijn kiesbriefje NIETIG. PANACHEEREN is niet meer toegelaten. Wilt gij zeker zijn dat uwe stem briefjes geldig zijn. maakt dan op ELK STEMBRIEFJE dat de voor zitter van het kiesbureel u geeft slechts ÉÉN ENKEL wit puntje zwart, en wel dét in het vierkant JUIST ONDER N' Ouders, overweegt Zekere Mulard, een der grootmeeslors van't officieel onderwijs in Frankrijk, schreef op 15 September 1910, in Lf M atin - van Parijs De onzijdigheid in liet onderwijs-is - een gezwets, een oogenverblinding, eén woor^ zonder zin Jules Payót, die in Frankrijk misschien wel den hoogstcn toon geeft in de onder wijswereld, heeft geschreven Men moet geenc onzijdigheid .meer - vragen, want zij is onmogelijk - Victor Hugo, de groote liberale Frap- sclie schrijver, zegde De ouders die hunne kinderen zqu- den zenden naar ongodsdienstige selip len. naar scholen zonder God, zouden door de Rechtbanken moeten vervolgd worden. - Die heeren schreven en spraken bij ondervinding. En nu, wat willen de Belgische libera len en socialisten Zij willen ons, vrije Belg-n, dwingen onze binders, ook «Ie binders van ons, Katholieken, naar zulke ongodsdienstige scholen le zenden, die zij onzijdig noe men. maar die feitelijk goddeloos zul len zijn. Wij bedoelen hier nie! do officieele scholen onder eene katholieke regeering of katholiek gemeentebestuur, maar wel de officieele scholen, zooals een liberaal- socialistisch goevernement ze zou maken en gelijk die feitelijk zijn in die liberale steden en gemeenten waarde bevelen der maconnieko logic ten uitvoer worden gebracht. Tegen die hatelijke dwinglandij der liberale en socialistische handlangers van de maconnieko legio, stelt de be vol king hare rechten van Vrijheid van den huisvader, Vrijheid van onderwijs, Vrij heid van Godsdienst. Ja. overweegt het ouders Wie wil verplichtend onderwijs in scholen zonder God De blauwe en roode kartelisten. Wie wil .lat eenieders godsdienstige overtuiging in zake van openhaar onder wijs geëerbiedigd worde De Katholieken Men wil ons, Katholieken, doen door gaan voor vijanden van 't volksonder- ijs, van dompers die 't licht der welen schap schuwen Werpt een oogslag rond F en ge zult de talrijke vrije scholen zi>-n van allen aard, die de Katholieken hebben gesticht en door hunne gelden onderhouden worden om hel Volksonderwijs vooral te verspreiden. Wie wil dat de kinderen godsdienstig worden opgevoed en dat zij later aan hunne ouders tot geen schande zouden verstrekken en de nagels hunner dood kist niet worden, stemt dus voor de Katholieke Kandidaten Er zijn 3 programmas 1De katholieken eischcn voor ali.k ouders het recht en de gelegeniieh) om hun kinderen te sturen naar de SChOOl HUNNER lvEU/.E. Zij willen kosteloos onderwijs voor allen, en vRi.11: keus der school voor ALLE OUDERS. Daarom oischen zij dat de christene scholen zoowel als de andere de hulp gelden van don Staat zouden genieten. 2 De liberalen erkennen aan do katholieken liet recht hunne kinderen naar de vri.ie ohristkni: school te sturen maar ontnemen hen de GELEGENHEID. lloedal. Volgens hen mag de Staat aan die seinden geen hulpgelden geven Zij willen dus kosteloos onderwijs voor de scholen zonder God, maar Weigeren de hulp aan de katholieken, die lilt 11110 kinderen braaf 011 godsdien stig willen opvoeden. 3. De socialisten (de boezemvrien den van de liberalen) gaan nog verder. Volgens hen moeten de christrne SCHOLE N V E R D W IJN EN Er zouden niet mogen bestaan dan GODDELOOZE STAATSSCHOLEN, die VER PLICHTEND zonden .zijn voor k dereen. Kiezers wat wilt gij Denkt aan uwe kinderen De SOCIALISTEN zeggen dat zij geen VADERLAND hebben en de LIBERALEN sluiten een verbond met hen. De SOCIALISTEN zijn voor staanders van de vrije liefde en ondermijnen het HUISGEZIN en de LIBERALEN maken kartel met hen. De SOCIALISTEN herhalen op alle toonen dat de persoonlijke EIGENDOM moet afgeschaft worden en de LIBERALEN reiken hun de hand. De SOCIALISTEN zeggen dat zij de KERKEN in schouwburgen en meetingzalen zullen veran deren en de LIBERALEN spannen samen met hen door IM-rrmj» Co»vrv. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. IX. Inden valavond hou ik ter jacht ge weest en heb eene schoone antilope (dit zijn een soort herion geschoten. Hun vleesch is zeer smakelijk, ik zal er eene goede brok van nemen voor mij en het overige is voor de zwarten. Dit zal hun voorwaar eene kermis zijn want vleesch is hel liefste dat zij eten. Om 8 uren kruip ik in mijtten tram en mijn laatste gedacht is zoo zij er in Bel gië nu ook allen in lagen 'l ware zeker ook niet slecht.Heb ik gelijk 23 October Vandaag hebben zich nog twee nieuwe werklieden aangeboden om hier te werken. Wel een bewijs dal ik hen goed behandel want, 't is hier moei lijk om zwarte arbeiders te bekomen Ik echter hoef ze zelfs niet Ie gaan zoeken zij bieden zich van zelfs aan. Ook genie ten zij een goed loon, krijgen van lijd l«>t tijd een malabiche of geschenk) en zijn vaderlijk behandeld. Heden ismen begonnen aan liet maken van liet strooien dak en ik mag u verze- keren dal zij er spoed bij zeilen, het vleesch dat ik hun beloofd heb doet zijn uitwerksel Ik geloof dat ik goed inliet droog zal zilten want het gras ligt er wel 1/2 meter dik op op het dak. 'k Heb het hun dan ook streng bevolen. M. Godin is volkomen genezen zegt,men mij,en heeft reeds een dienst reisje gemaakt met den steamer -Emile Wangn meó tot Pwoto. Proficiat. Spijtig, dezen namiddag moet ik er weer 7 uitsturen om achter koorden te gaan en 't is ver. Men heeft heden o«»k «ie trappen gemaakt, waarover ik vroeger sprak en de balustrade in bamboesriet rond hel huis is ook bijna gansch afge maakt. Dit geeft aan de woning een aan genaam en rijkelijk uitzicht. Dezen morgend meldde zich een zieke i aan.De man klaagde over buik en hool'.l pijn. Voor 't eerste gaf ik hem eene goede dosis engelseh zout,voor 'I tweede, drie pilules de quinine en om dit alles good door le spoelen gaf ik liern, daar ik giste ren juist eene flesch ontstopt had, ee.; half glaasje wijn. Dit smaakte* den man beter dan het engelseh zout. 's Middags was hij genezen. 21 OctoberIk zend tien werklieden achter koorden en de andere tien om •bamboes. .Nu melden ei zich twee zieken aan doch «lil komt' mi.i verdacht voor. Zij hopen insgelijks een glaasje wijn te be komen. Doch wacht, ik geef hun dezelfde medieameiilen en neem do flesch. Zij la clien 111 t geniep. Ik geef hun elk eeu'half glaasje en vraag -ingine nog Apana bwana, is hun antwoord, neen. Ik had hun elk een glaasje azijn uitgeschonken. In plaats van mij te bedriegen waren ze zelf bedrogen en genezen ook. Zij namen lmn bijltje en waren weg naar t woud bij de anderen. Ik zal geen last meer heb ben met gewaande zieken. En zoo zijn de zwarten, vrienden lezers, vindt ge nu ook niet dat ze nog zoo dom niet zijn Juist op den middag ontvang ik bet be zoek van M. Godin. Hij brengt mij de groeten uit Pweto van mijn vriend God fried, van zelfs geef ik hem er ook meè voor Pweto. 't Was juist 14 dagen gele den dat ik een blanke gezien had. Mij wenschto mij geluk met mijn werk en of wij gekout hebben. Te Pweto bevindt zich ook de lieer luitenant Goor die met mij de reis meè maakte zooals ik schreef van Southampton lol" Kaapstad. Wij zijn hier dus met dry reisgezellen en vrienden niet ver van elkaar, de andere heeren die insgelijks met ons reisden, zijn ver spreid door gansch Katanga, zoodat ik zelfs de plaats van hun verblijf niet ken noch den staat hunner gezondheid. Bij hunne terugkomst worden alle werklieden aan 't werk gezet aan het dak, doch inden namiddag wederom een tegenspoed, al het gras is verbruikten men moet het werk slaken. Ik zond maar al de zwarten weg 0111 hamboes aan te brengen, immers die zal ik later toch noodig hebben voor 't bouwen der stal lingen. magazijnen en mijner keuken. Ge ziet ik laat geen lijd verloren gaan. Of men morgen gras zal brengen weet ik met Vervolgt. roept PIE gestadig uit in zijn zeeverblad, 't is te zeggen voor zijne tasch. Woorden en valsche beloften behoudt hij voor 't Werkvolk Ziedaar twee heerlijke en smakelijke groenten, die op alle tafels welkom zijn en die daarom in zekere streken van ons land op groote schaal gekweekt worden. Witloof mag niet le vroeg gezaaid worden, om hot opschieten to vermijden. Het kan als navrucht geteeld worden achter snijrogge, inkarnaalklaver, enz. Deze plant, evenals alle wortelgewassen, vergt cenen diep bewerkten en mulligen grond, opdat do wortels zich goed kun nen ontwikkelen. Daar deze plant op korten tijd dient goede wortels te vormen, moei zij de noödige voedstoffen in oplosharen toe stand te barer beschikking iiebbcn. Versch stalmest vooral, is hier niet op zijne plaats, aangezien de wortels hier door gewoonlijk, in plaats van lang en glad, gesprieteld of verdoold zijn, en daardoor moeilijker om inleggen. Best zaait men dus in grond die op de voor gaande vrucht eene sterke bemesting met stalmest heeft ontvangen en dus in vruhtbare voorwaarden verkeert. Beir en hulpmesl en passen opperbest. Eene volledige bemesting is hier on misbaar. Men kan dus b. v. do volgende hulpmeslen toedienen per are 3 kgr. zwavelzuur ammoniak, 2 kgr. cliloorpolasch, -1 kgr superfosfaat. Witloof zaait men bij voorkeur rond half Mei, op rijen van ongeveer 20 cm. afstand en in de rijen dunt men uit op Hel is van grootbelang te zorgen voor «■ene goede variëteit. Deze mot breed blad en weinig of niet getand, 1.reeden hals en witte nerven, zijn te verkiezen. Bloemkoolen. Nog een plant die bijzonder sterk dient bemest te worden, zooniet kan men op geeno opbrengst rekenen; in tegenstelling met veel andere groenten, verdraagt, deze plant heel goed eene bemesting met verschelt of halfgo- toerden stalmest. Beir ook is uitmuntend voor bloemkoolen. Behalve die hoevemecsten zal men eene rijke bemesting toedienen van hulpmes- ten, waarin de stikstofvetlcn den hoofdrol vervullen, b. v. per are 3 kgr. zwavel zuur ammoniak, 2 kgr. cliloorpolasch, 1 kgr. superfosfaat. Bij gebrek aan stalmest en beir mogen die hoeveelheden verdubbeld worden. Allo koolsoorten, ook bloemkoolen, plant men best in greppels,dit laat toe de planten goed te begieten, de vochtigheid blijft beter behouden en hij het aanaarden kwetst men de wortels niet. Overigens de planten staan vaster en waaien niet zoo licht om. Bij droogte zijn begietingen met beir noodzakelijk, inzonderheid tegen dat de plant hare bloem of krop gaal vormen. Bij gebrek aan beir gebruikt men zuiver water met eene oplossing van 1 ovongc- mcldc lmlpmesteii, in evenredigheid van 5 grammen per liter water. William. Weg met de bandieten. Over eenige jaren was de algemeene kreet der godsdiensthaters'in Frankrijk Weg mot do kloosters Die kloosters werden gesloten, de kloosterlingen het land uitgejaagd, de scholen meer en meer verwereldlijkt en het onzijdig onderwijs verplichtend gemaakt. Thans is men in Frankrijk verplicht te roepen - Weg met de bandieten.» Dat men in België ook maar oppasse moest in ons land de kreet: «Weg met de kloosters!» waarmee liberalen en socia listen thans den kiesstrijd voeren, ooit waarheid worden wij zouden hierna een paar jaren zonder twijjel ook mogen roepen gelijk in Frankrijk Weg met de bandieten De aarde verandert in een groot zothuis. Een Engelschman, met name Schooling, beeft eene bereke ning gemaakt waardoor hij tol het besluit komt dat de bewoners van onze planeet langzaam maar zeker het verstand ver liezen Deze lieer bewijst klaar en duide lijk (lat in het jaar 2301 allo menschen van liet verstand zullen beroofd zijn. Hij steunt nagenoeg op deze verkla ring, welke hij zelf bekend maakt: -Men weet dal in hel jaar 1859 op ongeveer o ".5 inwoners één persoon werd aange treden, welke aan gecstverstoring leed, en dat inliet jaar 1898 reeds één zinne- looze op ongeveer 312 inwoners werd aangetroffen. Indien men nu op deze ge tallen steunt en de berekening voort maakt. dan zal men zoo ver komen dat in 1977 reeds op 100 inwoners één zin- nelooze zal voorkomen en dat binnen 389 jaren, dus in 2301, op aarde alle menschen min of meer van het verstand zullen beroofd zijn.» Het is eerder aan te nemen dat al de genen. welke zich met zulke statieslie- ken bezig houden vandaag reeds zoo niet zinneloos, dan toch op weg er naartoe zijn. Een emmer koud water. De roode en blauwe politiekers die.tegen wind en weer in, reeds victorie kraaiden, hebben van Edmond Picard een slortblad van belang gekregen. De socialistische oud-senateur schrijft inde Chroniquo een artikel waar in hij den draak steekt met de kartel-regeering,die geen acht-cn- veertig uren zou stand houden. Edmond Picard eindigt zijn artikel met den vol genden wenk Temidden van het op stellend rumoer, gelukkig hij die de spreuk naleeftQuieta non movere en die op avonturen uitgaat.» Dat wil in plat vlaamsch zeggen Ge lukkig hij die het gezond verstand heeft van niet 0111 te werpen wat hostaal en 's lands rust. niet te stooren. Staatsbedienden Wie stond er jaar in en jaar uit aan uwe zijde, voor uwe lotsverbetering te bekomen Wie drong er aan bij uwen heer Minister, voor de tallooze gunsten en loonsver- hoogingen u reeds toegestaan Wie Baron Bodewijk de Bethune, uwen vriend. Woest hem indachtig en erken telijk morgen Zondag 2 Juni. A bas la Calotte Leve Bonnotü Die dubbele kreet werd sedert een paar weken in het land op verscheidene plaatsen gehoord. Afschuwelijk zekeren toch zóó natuur lijk De Joden ook riepen Christus ter dood on, Leve Barrabas

De Denderbode | 1912 | | pagina 1