llüslag oer Kiezlngen Schitterende zegepraal der Katholieken Verpleitering der Vijanden van God, Kerk en Vaderland. 16 STEMMEN. Donderdag 6 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4495. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan <;<)DSmi];NST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. WETGEVENDE KIEZINGEN Katholieke Meerderheid in de Volkskamer Kamer van YoiKsvenegenwooniigers. Senaalkiezingen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag vah iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter Week voor de Stad 5. frank met den Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving'eindigt met pl December. De onkosten der kvvit- iantiën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men sclirijlt in hij (J. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraatv nr 31, en in allo Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CLIQI K suimi. Aafst, 5 Juni 1912 op 2 Juni 1912. Dc Zondag 2 Juni 1912 zal als een heu gelijke dag, in gouden letteren, in de kronijken der Katholieke Bewarende Par! ij geseÉreen worde n 'I. Is do herhaling gewenst van de kiezingen van verachting op 10 Juni 1884, wanneer het hatelijke liberaal mi nislerie van den schooloorlog werd weg gevaagd. Eerst en vooral een dankgebed aan den Allerhoogste welke België heeft bevrijd van onder de helseho klauwen te vallen van de blauwe en roode godsh^lers die nu nog erger zouden te werk gaan dan hunne voorgangers van het vervloekte laatste geuzenmiHistorie. Dank en hulde aan onze Katholieke 1 Ministers en bijzonderlijk aan den lio.ofd- ininisler Baron de Broqueville, welke, i door hunne moedige en krachtdadige j handelwijze vertrouwen aan de meerder beid, aan de ware Belgische Vaderlanders hebben weten in te boezemen, hunnen strijdlust aan te vuren aan al do gewei- dige aanvallen van de vereenigde rooden, I blauwen en groenen, hoe hevig, hoe i trouweloos, hoe berekend ze ook waren met klank af te weren. Aan onze Katholieke Ministers, onze hulde en onzen eerbiedigen dank Onze dank ook aan de Katholieke Kandidaten, werkers en propagandisten welke,gedurende dezen langen en lastigen kiesstrijd, deze schitterende zegepraal hebben bewerkt. Vergeten wij niet onzen dank uit te drukken aan liet kiezerskorps 't welk door zijn gezond verstand, heeft klaar De dokter keek op, toen Sheringham binnen trad. Hy zal nog een oogenblik bij machte zijn om te spreken, zei hy, Gy zoudt beter doen, uwo voorbereiding te treffen. Hij vraagt naar u. Sheringham trad snel vooruit en knielde op' den vloer naast Lord Crowley neer. Dions kleurloos, blauwachtig, verstijfd gelaat was naar boven gekeerd. De dokter, een der polsen vasthoudend, bewoog met zijne hand langs de starende oogen Dit schoen to helpen. Ze bewogen zich en zyn blik viel op Sheringham. Er kwam een spoor van herkenning in zijn blik, gevolgd door een strakke leelyke uitdrukking. Verslagen zei Lord Crowley's schorre onvaste stem verslagen Nether combo is mij toch nog do baas gebleven; vervloekt Hij zweeg, en zijn blik dwaalde onrustig door het vertrek, terwijl allen zwijgend .gezien nu zich dus niet liet verschalken dooi' de bedriegerijen^ en verachtelijke leugens onzer tegenstrevers van allo kleur en deesem. Ja, de Belgische kiezers hebben in groote meerderheid andermaal krachtda dig getoond dal zij houden aan het voor vaderlijk H. Geloof, aan onze vaderland- sche instellingen,aan onze onafhankelijk heid en Koningdom, aan dt-n vrede; aan don bloei van handel en nijverheid, aan de algemeenc welvaart die hier sedert 2S jaren hcerschen. De kiezers van steden en dorpeii heb ben hun vertrouwen, hunne genegenheid voor de Katholieke Partij uilgedrnkl 't is eene machtige strooming die ze naar haar dreef. En dit getuigt de'zoo talrijke aanwinsten van stemmen voor dc Katholieke Kandidaten 't land door, van Noord tot zuid, vaii oost tot west, zoo wel in de Walen- als in Vlaaderen. Neen, het kiezerskorps heeft zich piet laten foppen door het spook der kloos ters en door de lasteringen tegen de Missionnarrssen, die moedige helden, wel ke aKes opofferen voor de bekeering tot -het ware Geloof en de beschaving van nog wild gebleven rassen Neen. de beleedigingen en lasteringen tegen H.IT. 'de Aartsbisschop, Bisschop pen, Priesters en Kloosterlingen hebben T kiezerskorps niet kunnen ontroeren ze hebben'net uoc-n walgen Néén, dc logons over het tekort cn de daling der Belgische rent, over niet be slaande invoerrechten en belastingen, hebben het kiezerskorps nog kouder ge laten dan eene ijsklomp Neen, de duurte der levensmiddelen werd door het kiezerskorps als eene be lachelijke klucht aanschouwd die hen zelfs de liberale kandidaten als hans worsten voorstelde Nu, wat het kiezerskorps vooral ver klaard heeft:'t is dat het eene school wet wil die de rechten van groot en klein erkent en vrijwaart Pleehlig en kalm heeft liet kiezerskorps, dus op 2 Juni, zijn vertrouwen in een Katholiek Bestuur des lands uitgedrukt. dat hetgeen ander Bestuur verlangt. Het verledeiie is de waarborg voorde toekomst en wij mogen dus verzekerd zijn dat hel Katholiek Bestuur zich zal meer en meer waardig maken van dit vertrouwen. Ons Katholiek Bestuur zal zich -beievc- reu om handel en nijverheid meer en meer te doen bloeien en tezelfdertijd de vrijheid van allen te eerbiedigen. Leve de Katholieke Partij Leve Godsdienst, Vrijheid en Vaderland wachtten. De zweetdruppels parolden op zijn voorhoofd. Zijne ademhaling werd moeilijker. Ja ik vermoordde haar, mompelde hij. Ik moest wel. Zij wist te veel. Martin had haar te veel verteld. Ikzouwel eens willen weten, hoe hy alles te weten kwam Maar ik. vermoordde haar 'juist zooals ik twintig jaar geleden Henry Challoner bet stilzwijgen oplegde hem bij die greppel doodschoot te Karron's Swamp - inden maneschijn. Ik zie hem nog voor mij en haar - zyne vrouw Ze wil niet naar mij luisteren wil nauwelijks tot mij spreken, en toch ben ik zoo verliefd op haar, als ik nooit gedacht heb op eeno vrouw te zullen worden. En ik zou haar wel voor mij vin nen ik zou haar wel overhalen met mij te trouwen, als Ilenry Challoner slechts uit den weg geruimd was... Hy zweeg. Zijne vingors plukten zenuw achtig aan zijne jas. De dokter bad zich over liera heengebogen, schoof don arm onder hem, hief het hoofd een weinig op, en zijne oogen staarden recht voor zich uit naar den glazen wand, die het vertrek van in ons Arrondissement Aalst Officieele uitslag. Witte en ongeldige stembrieven 1396. Kanton Aalst.Katholieken 14,113; Liberalen 1,428 Dacnsisten 5,916 Dumont 109; Do Koker 32. Kanton Geeraardsbergen Kath. •6,443 Liberalen 3,683 Daens. 583 Dumont 22 De Koker 6. Kantqx Ninovr.-- Katholieken 8,833; Lib 1987 Daens>\2,085 Dumont 20 De Koker 5. Kanton Her/elk. Kath. 7408 Lib. 1)554 Daens 2,492 Dumont 14 De ■Koker 30. Kanton Sottegea - Kath. 5,579 Lib. 1,247 Daens ',082 Dumont 10 De Kok er 57. Algemeene totalen Katholieken 41,402 Gekozen; MM. Woeste, Moycr- soen, de Bólhune,, werkende leden MM. Vander Linden, Cos ns en Vanderlaelen, plaatsvervangers. Lirerai.en of Ka-rtklisten 12,811s. Gekozen MM.Rens; werkend lid en A.De Windt plaatsvervanger. Dxessstês 12,735. Gekozen Groene Pie Daens, werkend lid en A. Vanden Bruele, plaatsvér vanger. MM. Dumont 175. stem. en De Koker 130 stem. VOOR KEURSTEMMEN- Katholieken MM. deBethunc 8309; Moyersozn 859 Woeste 700 Van der Linden 419 Cosyns 3178 Van der Tae- len 37 Rottier 274. Liberalen MM. Rens 3-18 A. De Windt 145 Verbrugghen 99 Behn90 De Swarte 4247. Daensisten Daens 947 Van den Bruele 159 Ghysselinck 77 Ilaolter- man 16 Meert 45 Van der Poorten 5. De Katholieken bekwamen in 1908 35,333 stemmen en in 1912, 41,402, dus 6069 stemmen meer. Volgens Groene Pie komen die 6069 stemmen van de conservatieve liberalen die voor 't blauw rood, kartel niet wilden stemmen... Maar zeg eens, Pie, waar zijn de stem men naartoe gegaan, die ge achteruit werd geslagen Gij hebt 2661 stommem verloren tegen 1908 zonder uw proportionneel aandeel er bij te rekenen in de vermeerdering van 't getal kiezers. Het kiezerskorps is met 10 ten honderd vermeerderd en als men uw aandeel er in, volgens de uitge brachte stemmen, rekent op 670 stem men, dan zijt gij 3331 stemmen achter uit geslagen. den gang scheidde. Ja, als Henri uit den weg geruimd was, zou ik liet met haar wel klaar spelen ondanks het kind, ging het onvaste gefluis ter voort. Wat huilt dat kind! Den goheelen avond Het huilde, toen ik uit de Swarap terugkeerde alsof ze het wist. Het is een vreemd kind, mot oogen als die harer moeder en ze keek my juist aan alsof ze wist, dat Henri daar in de maneschijn lag. Bah Henri is dood, en zijne vrouw zal straks de tnyno worden mijne vrouw niet de zijne. Plotseling hief hij zich uit de armen van den dokter op, hoog opgericht op den planken vloer zittend, terwijl zijno doffe oogen woest, wijd open gesperd op den glazen wand gericht waren op een gelaat, dat van uit den gang naar binnen keek. Hij stak de armen uit en slaakte opeens een luiden kreet. Barbara riep bij uit. Alle aanwezi gen keeren zich om, en Sheringham hui verde, want niet Alice's moeder, doch Alice zelf drukte haar gezicht tegen liet glas en keek naar binnen. Zij verwijderde zich met En de 1200 stemmen diode liberalen in de laatste gemeentekiezing min telden en die gij, Pie, bekomen hebt, waar zijn ze gegaan Wel ze hebben ongetwijfeld den zelf den weg ingeslagen en zijn aan de groene volksfopperslijst ten goede gekomen. Die 1200 stemmen kwamen in overgroote meerderheid van leden van den liberalen werkmanskring. Groene Pie had berekend dat,naar alle vooruitzichten, de dacnsisterij 2 ze tels zou behalen, daar zij ten minste, dank aan de jongere kiezers, 18000 stem men ging bekomen. De groene profeet Van Chipka schiet zoo maar meer dan 5000 stemmen te kort. Pie, man, uw lichtje is aan 't uildoo- vcn De blauwe roode karlelisten die in 190S, 13209 stemmen bekwamen, beko men er in 1912 maar 12811, 't zij eene vermindering van 398 stemmen. Als men hierbij hel proportionneel aandeel in de vermeerdering van 't kiezerskorps voegt dan werden de kartelisten ongeveer 1970 stemmen achteruit geslagen. De socialistische kandidaat bekwam 4247 voorkeurstemmen en als men dit cijfer aftrekt van de 1281-1 stommen door de lijst van 't kartel bekomen, dan blij ven er aan de liberalen slechts 8564 stemmen over \V. Zonde- de hulp der socialisten, ware M. Rens den kiesK&tel in geweest -if. 't Zou Adieu mijnen meuzclaar 'geweest zijn... Arme liberale kliek, eeno partij is het niet meer, waar zijt ge toch geva ren De kiezing van Zondag 11. is hier in 't Arrondissement Aalst, lijk overal, het WATERLOO geweest der liberale kliek Het zal niet lang meer duren of de gematigde elementen der liberale kliek zullen zich in de Leiederen rangschikken der Katholieke Vaderlandsche Partij, die nog alleen in staal is ons 't behoud onzer onafhankelijkheid, van onze nationale instellingen, onzer godsdienstige en an dere vrijheden te waarborgen cn den vrede, den bloei van handel en nijverheid te verzekeren De uitslag der Senaatkiezing in ons Arrondissement Au lenaarde-Aalst is 011s tot hiertoe niet bekend. Overigens de uitslagen in andere Arrondissementen worden ten meerdere dcele in de dagbla den niet afgekondigd De Katholieke Meerderheid in 't Senaat is ook ver sterkt geworden. De nieuwe Volkskamer zal samen gesteld zijn uit 101 katholieken, 4 1 libe ralen en 41 socialisten Pie Daens en Fon teyne er bij gerekend. Overigens ze zijn daar op hunne plaats... Wij katholieken, winnen 3 zetels te Brussel, 1 te Antwerpen, 1 te Gent, 1 te Lord Croft naast zich, en Lord Crowley zonk achter over. Sheringham nam haastig afscheid. Buiten stond een groepje op hem te wachten. Hij trad op hen toe, zich tot een gelaat wendend, dat op dat oogenblik boven alle anderen uit, de opmerkzaamheid trok dat van Jack. Hy stak zijne hand uit. Ik heb daareven een slechten Lord Crowley zien sterven, zij hij met ontroerde stem gij zult als een goede sterven God helpe u om den titel weer in eere te her- Stellen. Margareta, die vlak naast hem stond, zag Jack's gelaat verbleekenzag er eene geheel nieuwe uitdrukking vol waardigheid op to voorschijn komen, en stak zacht haar arm door den zyne. En dus, zei Alice, is alles nu voorbij en het mysterie opgehelderd. Oh, Gerald, ge zult niet bet meisje trouwen, dat ge dacht. Ik ben eeno andere geworden. Ik heb ik heb een goede les gehad ik zal nooit meer harteloos, of gedachtenloos, of wreed wezen. Ik heb beter geleerd. En Nijvel, 1 te Luik, 1 te Hasselt, 2 te Ton geren, 1 te Hoei-Borgworm, 1 te Turn hout, 1 te Roeselare-Thielt, 1 te Neuf- chateau-Virton. Wij verliezen er 1 te Zinnik, M. Gravis, 't Zij 15 zetels winst. De liberalen verliezen 1 zetel te Ton geren, 1 te Hasselt, 1 te Nijvel, 1 te Brugge, zij winnen 1 zetel te Mechelen, 1 te Brussel, 1 te Charleroi 1 te Oostende en 1 te Leuven. De socialisten verliezen 1 zetel te Hoei- Borgworm zij winnen 1 zetel te Ant werpen, 1 te Brussel, 1 te Bergen, 1 te Zinnik en 1 te Charleroi. Dc groene volksfoppers winnen, dank aan de spijkers van Marquet, 1 zetel te Brugge Fonleyne die een liberaal, M. Thooris, vervangt. Overlijden. M. Pitsaert, katho lieke gekozene te Hoei-Borgworm is Maandag namiddag, godvruchtig over leden in den ouderdom van 59 jaren. Zijn plaatsvervanger is Markies Impe rial i. Hier te Aalst Nauwelijks was 't gekend dat tie Katholieke Meerderheid in de Volkskamer versterkt on dus 't be houd der Katholieke Regeering verze kerd was, of er heersclite weldra eenen algemeeuen geestdrift bij de katholieke Aalstenaren... Geestdriftig gejubel, luidruchtige go- zangen, hoera! geroepen, Leve Kat hg- -*-Xzg-pet Ja <v.- hoo'rdTöt'iil onze verst afgelegen in in wijken, i. e. w. 't was overal feest. Zondag avond rond 10 1/2 uren meng de onze beiaard zijne vreugde liederen melde jubelzangen der menigte om de zoo heilvolle zegepraal te begroeten en te vieren. De nationale vlag werd reeds van Zondag avond aan vele huizen en lokalen geheeschcn. Maandag waren onze open hare gehouwen en meest al de lokalen en woningen der katholieken bevlagd. Bij de liberalen en socialisten heersclite er een doodsche stilte "in hun ne lokalen geen arm blauw of rood zieltje te zien. In den Grauwen Steen, lokaal der liberale Associatie, was het licht uit gedraaid van voor 10 uren. Onze liberalen en socialisten die zoo dikwerf de zegepraal der kartelisten gansch 't land door hadden voorzegd, waren met verstomming geslagen en kropen in hunne nachtpijpen. 't Was overigens 't best wat ze doen konden om .hunne koleire te bedaren. Maandag namiddag 'werd door ons, Katholieken, 11a 5 uren, eene betooging ingericht opgeluisterd door muziek korpsen en onder ander door do katho lieke fanfaar van Nieu werkerken. Duizenden Katholieken,mannen,vrouwen en jongelingen namen er deel aan, die jubelend en zingend de vlaggen der maatschappijen en seclies volgden. mijne moeder, Gerald... Hare stem brak, zweeg. Wellicht kunnen wy haar overhalen, met ons mee terug te keeren, als we in het najaar naar Australië gaan, voegdo zy er by. Misschien kunnen wij haar wel mee brengen. Zy is nu niet gek meer. Zij is nooit gek geweest, zei Lord Croft, slechts zwaar ziek. Daarom verdween zij, en nu... E11 nu, herhaalde Alice, zullen wij haar bepraten, in liet najaar mee naar Engeland terug te keeren. En Gerald, kijk eens daar is tante. Ziet ge wel, hoegrye zij geworden is I Gerald keerde zich om, toen Lord en Mevr.Ncthercombe liet vertrek betraden. Het was waar, dat Mevrouw Nethercorabe grijs geworden was, doch er lag eeno ver jongende uitdrukking op haar gelaat, die zij er geen van beiden nog ooit "op hadden waar genomen. Ook zij had iets geleerd. Ook bij haar had liefde haar voor de gevol gen harer eigene dwaasheden behoed de liefde, die overwon. EINDE.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1