Donderdag 13 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4497. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wereldseh genot. De Orgeldraaister. liulabaqe of Koolraap. L'L/V LA ANDEIi. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tanliën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijil in hij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQl'K SirUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten burcele van dit blad. Aalst, 12 Juni 1912 Genieten ziedaar de lenze onzer eeuw die heden vele volgelingen verleidt. En inderdaad oen matcjooze zucht naar genot heheerscht, verderft, verkankert onze hedendaagsche samenleving. Laat ons genieten zoo roepen vele dagbladen der groote steden met hunne tallooze aankondigingen on ellelange ver slagen der feestelijkheden Laat ons genieten -aldus luidt het wachtwoord der begoedc lieden De arme ziet er reikhalzend naar uit, do arbeider, de kleine werkbaas en zijne gezellen kwellen er zich om dagen en nachten, ja, weken lang... Hoe menig maal wordt hel zuurgewonnen weekloon op oenen Zondag avond niet verbrast Wij willen genieten dat is het wacht woord vol bezieling, 't welk de jeugd opwekt en ze zoo menigmaal met ge heimzinnige kracht van de mindere steden en van den buiten naar de groote steden, naar de badsteden drijft. Genieten dat is het too venvoord't welk man en vrouw van den huiselijke» aard opjaagt naar daar waar er genot te sma ken is. Zucht naar.gcnot, ziedaar het kentee- ken maar ook de schaduwzijde van onzen tijd. Verre van ons den mensch een passen de vreugde te willen ontzeggen. De hoog moei niet altijd gespannen zijn na hin ken arbeid heelt de mensch rust en be hoorlijke ontspanning en vermaak noodig. Wat af te keuren, te betreuren valt, 't is de onmatigheid der vreugde, het onbeteugelde zingenot, de drift om den beker vol bedwelming tot. den bodem te willen ledigen, dat geroep, 't welk met den dag altijd luider schreeuwt om zelf voldoening. Overdreven zingenot brengt ontzei tonde schade in liet huisgezin te weeg, liet ondermijnt het lichaam en de ziel. Wanneer men eens gadeslaat, hoe het er bij tal van feesten en kermissen toe gaat, wanneer men bij openbare verma kelijkheden in 't ronde kijkt en liet leven beschouwt van sommige huisgezinnen van ouders tol kinders, van vele kleine handelaars, ambachtslieden en arbeiders, dan is men gedwongen le erkennen dat deze zucht naar vermaak, naar genot, tal van ontevredenen moet verwekken, bij lieden die soms met veel grooler inkomen er niet kunnen toe geraken de twee eindjes der maand aaneen le knoopen. I Arbeid,niet vermaak is de eerste levens- eiseli en wat de arbeid ajs winst aan brengt,moet eerst voor het noodzakelijke, i dan voor liet nuttige en eindelijk, voor j liet onschadelijk genot worden besteed. Wie anders handelt moet er noodzakelijk schade en soms schande van inoogslen. Een ander noodlottig gevolg van het onmatig genot zijn de talrijke ziekten en ongemakken dat het na zich sleept-. O11- bctwistdaar rust, vermaak, ontspanning zijn er noodig maar geeft de mensch Ie veel toe aan den blinden drift tot genot, weet hij zich niet binnen de palen te houden, weldra zullen lichaam en geest de straf zijner losbandigheid onder vinden De tallooze ziekten en sterfgevallen door onbeteugelde genotzucht veroor zaakt daargelaten, hoeft men slechts de aandacht in te roepen op de nachtelijke dans- en braspartijen, die van 't lichaam meer krachtinspanning eischen dan 't werk in fabrieken of anderen zwaren arbeid, en die oorzaak zijn van do ont zettende gejaagdheid, zenuwachtigheid en lichaamszwak Ie waar velen aan lijden. Nog erger is het gevolg voor het zieles" leven. Onmatig zingenot ontzenuwt den mensch, maakt hom ongevoelig voor alle edele aandoening, dooft den godsdienstzin uit, stort in de ziel haal legen God, ver wekt afgunst en afkeer voor don even- mensch en Walging voor het leven... Van waar anders die tallooze zelf moorden Wie de baan van het zingenot betreedt, loopt naar den afgrond waar ze eindigt G. v. I). EERSTE DEEL. Vheeselijicb Nieuwjaarsnacht. I. De winler was zeer streng in de laalste dagen der maand December 1893. Zonder er in le slagen de felle koude uithuil woning te houden, zag mende arme lieden hun weinig voorziene beurs uitputten om kolen te koopen en zich een weinig elen te verschaffen. K011 bet dan anders, of die vreeselijke, ongenadige Winter werd door de arme huisgezinnen gevloekt Doeli, walde armoede nog verergerde, was, dat de langdurige vorst overal hel werk had stilgelegd en door die gedwon gen werkeloosheid was in vele huisge zinnen de armoede ten top gestegen. Ongeveer negen uur 's morgens kwam 11 man van '11 vijftig jaren de hoogte af, waarop 'l oude dorp van Saint-Ouen gebouwd is. Zorgvuldig was hij gewik keld in een warmen overjas met pels gevoerd, waarvan de kraag 0111 zijn hals rechtgetrokken was om zijn ooren tegen den bijtenden noord westenwind to be schutten. Zij banden waren in pels hand schoenen gestoken. Dij de kade der Seine gekomen, ging Pi 'ovinciale kiezingen. OOST VLAANDEREN. GENT. lc kanton katholieken 5385stemmen liberalen 5298 socialis ten -4401Balloteering tusschen katho lieken en liberalen. De katholieken winnen hier 1107 stem men op de cijfers der kiezing van 1904. De liberalen verliezen er 286 de socia listen winnen 239 st. 2" kanton katholieken (1530 st. libe ralen 6014 socialisten 3097. Balloteering j tussebeu katholieken en liberalen. De katholieken winnen 1650 stemmen, het is te z.-ggen 33 op de cijfers dei- voorgaande kiezing tie liberalen ver liezen er 118 de socialisten winnen 709 stemmen. 3C kanton katholieken 0971 stemmen; liberalen 4049 socialisten 5215. Ballo teering tusschen katholieken en socia listen. In 1904 bekwamen de katholieken in het le kanton 4278 st.2C 4891 3e 5265. De liberalen ia hel le 5584 2' 6160 3e4443. I11 de balloteering bekwamen tie katho lieken 1° kanton 4410 2'' 50080' 5550; de liberalen 1" kanton 9386 2e 8419 3C 8207. LEDE BERG. Katholieken 1735 liberalen 2757 socialisten 2800 Ballo teering tusschen drie katholieken, twee socialisten en 1 liberaal. EVERGEM. Katholieken gekozen met 0082 stemmen liberalen 1623 socialisten 1772. f' WAARSCHOOT. M. De Baets, uit tredend katholiek herkozen niet 3020 stemmen tegen 312 aan de liberalen en 370 aan Piancquadrt. DEINZE. Katholieken gekozen met 4939 stemmen li Sera len 1110. Do katholieken bekwamen in de laatste kiezing 4298 st. en gingen dus in 1912 juist 0-11 st. vooruit. De liberalen 1007 en socialisten 328. Daar zij nu te samen streden verliezen zij 299 stemmen. NEVELE. I MM. de Kerchovc d'Ouselghem en Goeininne en hun plaats vervanger M. baron Pycko, katholieken, gekozen met 3300 stemmen meerderheid. LOOKRISTI. - MM. Vuylslcke en Vermeulen, uitlrcdènue katholieken, herkozen met 1773 st. meerderheid. OOSTFRZEELE. De katholieken triomfeeren met 1800 stemmen meerder heid. ASSENEDE.—Katholieken MM. 't Kint en Vermeersch herkozen met 3829 stem men Hel kartel bekomt 2480 stemmen en M. Sevens, flamingant, 373. BEVEREN-WAAS. Katholieken ge kozen. EEKLOO. De katholieke uittredende provincieraadsleden zijn met eene schil terende meerderheid herkozen. Katholieken MM. Hector Cuelenaere, 6870 Lionel Pussemier, 6768 René Vermast, 6785. Liberalen MM. Edw. De Grove, 1693; Arthur Gillis, 1625; Norbert Van Doorn, 1633. Socialisten Beyn, 542 D'Hulsters, 519 De Keyser, 524 De Smet, 519 De Vilder, 520. Vergeleken met de cijfers der Senaat- kiezing van verleden week, winnen de katholieken op die acht dagen nog V22 stemmen hij de liberalen verlie zen er 314 de socialisten verliezen er 10. hij een smal straatje in, dat uitkomt in de Parijsstraat, op 'n twintig passen van de twee bruggen, die over den stroom lagen, tegen den hook van het eiland Saint Denis en Saint Ouen en dit ver binden met de ruime vlakte van Genne- vi Uiers. Met vasten en snellen stap ging do reiziger vooruit. Aan het Restaurant du Perron gekomen, een kleine herberg, hoorde hij roepon Goeden dag, mynheer de dokter Stilhoudende, keek de man op en zag hoven de Irap, die naar de deur leidde, een kloek manspersoon staan, met lachend en openhartig gelaat. Daarbij zijn r. cli terarra kwijt was, groette hij den dokter, door eerbiedig met zijn linkerhand zijn muts op Ie lichten. Hij had een verstandig gelaat en zijne groote oogon blonken van eerlijkheid en levenslust. Die man droeg een bruin duwcelen costum met st roepen doorweven. Het lint der militaire medalio prónkte in liet knoopsgat van zijn vest, 011 daar naast dat van den veldtocht van Tonkin. Ha, goeden dag, Magloire, riep de dokter, vriendelijk «len ouden soldaat toeknikkende. En met de hand naar een dier over- groote draaiorgels wijzende, welke men orchestrions heet, en dat op een kar aan den voet van don trap stond, vroeg hij Gij zult toch zeker den moed niet De koolraap is eene plant die niet al le moeilijk is voor den grond zoo komt zij gemakkelijk in kleiachtige zandgronden, zelfs in zure bodems met weinig diepe bouwlaag De soorten die meest aanbeveling ver dienen. zijn de -Carters Elephant Swede- de rutabaga, - Suttons champion en de -Witte of groene van Weenen.» Deze voederplanten zijn veel voedza mer dan de gewone rapen en bewaren ook veel gemakkelijker. Om voornoemde reden en ook om hunne overvloedige op brengsten worden zij op groote schaal in Engeland gekweekt. Maar om goede uitslagen te bekomen, is het hoogst noodzakelijk met oordeel en verstand te bemesten en goede onder- houdzorgen le verleenen. En dat is mis schien wel de grootste oorzaak waarom men hier niet altijd goed gelukt bij de teelt van koolrapen. De heer De Vuyst, Algemeen Bestuur der van Landbouw, heeft in zijne proeven tot 70,000 kg. per hectare bekomen. Wij raden dus aan de volgende bemesting toe te passen: 30,000 kg. stalmest per hecta re deze wordt zoo vroeg mogelijk met de ploeg ondergewerkt, omdat de ruta baga versch stalmest vreest. Op den omgcploegden akker strooit men dan zoo mogelijk een veertiental dagen vóór het planten en per hectare 400 kg superfosfaat, 250 tot 300 kg. zwavelzuur ammoniak en 200 kg. zwa velzure potascli.Deze meststofien worden voorafgaandelijk goed gemengd en 11a uilstrooiing door grove egging onderge werkt. Verder zorgc men den grond wel zuiver te houden daarom zal men drie weken na het planten reeds eene eerste ophakking uitvoeren. Drie wreken later doet men eene tweede bewerking en zoo gaat men voort zoolang het noodig is. ten einde le beletten dat het onkruid den akker overweldige. Op die manier ook is er middel «len grond vochtig te houden. Wanneer de bladeren den grond beginnen te bedekken is het geraadzaam de plan ten aan te aarden. Willy. De gezondheidstoestand van den heer Schollaert - Hooger Leven in zijn nummer van 8 Juni, meldtSedert eeiiig-- dagen is minister Schollaert ernstig ziek. De geneesheeren hebben zelfs een oogenblik een noodlottig verloop ge vreesd. Men kan ten stelligsle verzekeren dal liet blad slecht ingelicht is. Minister Schollaert geniet de beste gezondheid, is niet ziek geweest en heeft Zondag.te Leu - ven, zijnen kiesplicht vervuld. hebben met uw speeltuig rond te rijden in zulk slecht weder En waarom niet, mynheer Bordet vroeg de eenarm, al is liet een weinig koud, al tintelen de vingers en al is onze neus wat rood, toch zou ik gaarne wat geld verdienen met mijn orgel. De trap afdalende kwam Magloire de hand des dokters drukken. Welnu, mijn waarde vriend, sprak hij, ik ben 111 alle geval wel zeker nooit twee bevroren handen te hebben, daar de rechter weg is. Hij stoote zijnorgelkar voort naar de kaai der Seine, in de richting van Asnières. De dokter volgde denzelfdon weg. Een geneesheer volgens de oude trant, die sedert vijf-cn-twintig jaar zijne kunst uitoefende en ieders achting en genegen heid genoot, was de dokter Bordet in den echten zin des woord. Het kon dan ook niet anders of hij werd door iedereen bemind, en de armen toonden hem het meeste vertrouwen en een grooten eerbied; want hij was altijd bereid om le bezoeken en bij te staan, zelfs als als hij van te voren wist op geen betaling te moeten rekenen. Van vele zijner ambtgenooten ver schilde hij zelfs hierin, dat hij aan zijn rijke klanten niet door overdreven roko ningen de zorgen deed betalen, die hij aan de armen besteedde. Overal waar hij hekend was, lelde hij niets anders dan vrienden, omdat hij door zijn goedhartigheid en menschlie- vendheid immer bereid was, tot het lastigste en zwaarste, 0111 de lijdenden ter hulp te komen. Iiij hield veel van Magloire. In den omtrek, evenals te Saint-Denis :n Saint-Ouen, was Magloire de eenarm zoo noemde men den orgeldraaier zeer gezien. Als kloekgebouwde kerel had hij vroe ger bij de mariniers gediend Hij had aan den veldtocht van Tonkin deelgenomen en te Formosa zijn rechterarm gelaten. Daar hij niet één arm geen beroep kon uitoefenen, had de prefectuur der Seine hein welwillend de medaille verleend, die toelaat als rondreizend muzickant hetdagelijksch brood le verdienen. Ook had hij eerlijk en overvloedig brood. Het gedrag van Magloire was onberis pelijk hij was geen dronkaard, geen verkwister, daarbij was hij in 's lands dienst verminkt en voor zijn dapper ge drag met de militaire orde vereerd om al die redenen genoot hij de achting en genegenheid van allen. Daar hij altijd de schoonste liedjes op zijn orgel zette en die in de straat voor de deuren speelde, gunde men hem liever dan een ander, den penning. Kwam hij ergens, dan hoorde men de jongens en meisjes juichen, zingen en springen op de polka of wals, of hel De palinghuid. In Londen is er een fabriek, welke zich uitsluitend bezig houdt met d«' bereiding van palinghuiden en daarmede jaarlijks meerdere ponden- stecrliiig verdient. De palinghuiden wor den door vischhaiidelarcn geleverd. Ook liet buitenland levert groote hoeveelheden palinghuiden De vellen worden, als an deren, maar op «enigszins andere wijze en onder toevoeging van andere middelen gelooid. De gelooide huiden gebruikt men voor verschillende doeleinden, het is een zeer gezocht artikel. Het meest worden ze voor zweepen gebruikt. Voor de aller beste zweepen gebruikt men bijna uit sluitend aalhuid, daar echt vischbeen voor het doel veel te duur gworden is. Niet alleen de slag wordt er van ge maakt maar ook de stok wordt er mee bekleedt. Een ander belangrijk afzetgebied is het gebruik van touwen, enz. voor scheeptuigen. Het binnenste van zulke touwen is aalhuid, daaromheen hennep soms zijn de touwen geheel uit aalhuid verveerdigd. Zulk touwwerk is buitenge woon sterk. Groote hoeveelheden gereinigde maar ongelooide aalhuiden worden aan bier brouwerijen verkocht ter klaring van hel bier. Na het gebruik ontvangt de fabriek deze terug en wordt uit het overi ge een uitstekende soort vischiiim gc- biuikt. Provinciale Senators. De pro vincieraden zullen in buitengewone» zittijd vergaderen op 18 Juni, twee dagen na de herstemmingen in de provincie keus, 0111 over te gaan tot de kiezing van provinciale Senatoren. Daar is iets van. De liberale -Etoile Belgeo schrijft dat de zegepraal der katholieken en de achteruitgang der liberalen voornamelijk te wijten is aan den afkeer der burgerij voor het socia lism, en voor de samenspanning van de liberalen met de roode revolutionairs. Daar is inderdaad iels van, doch de voor naamst.; oorzaak is dat hot meerendeel der kiezers volle vertrouwen stellen in de katholieke regeering en niet willen dal liberalen en socialisten aan het be wind komen om in ons land de kerk- en kloostervervolging in te voeren en do vrijheid van onderwijs af te schaffen. In alle geval, de uitslag der kiezingen van Zondag getuigt van het gezond verstand en het goed oordeel van het Belgisch volk. vroolijke danslied, dat hij hen voor speelde. Ook dansten oudere jongensen grootere meisjes wol eens op de tonen van zijn muziek. Iets, wat niet weinig bijbracht om den bijval dien hij genoot nog te vermeerderen, was, dat hij papiertjes uitdeelde, waar hun de toekomst in voor speld werd, of raadselbriefjes of andere, op papier van alle kleur gedruktook nog zedespreuken of eenvoudige prent- dichtjes. Dat kostte 2 frank de duizend. Daarbij had Magloire een welluidende stem, en wist daarook al zijn voordeel uit te trekken omzijn winst te vergroo- ten. Op zijn orgel stonden, behalve dans liedjes, ook nog eenige volkszangen en romancen. Hij zong ze op romantische wijze, daar hij ze van buiten geleerd had. Overal waar hij speelde regende het stuivers en zilvergeld. ledereen zou met zijne dagelijksche winst tevreden geweest zijn, zooveel te meer Magloire, die eenvoudig van aard was en met veel minder tevreden geweest was. I11 geheel den omtrek van Parijs Ik zal hi j vaste klanten en uitgelezen hu ,«'i.. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1