Nog zoo dwaas met. Donderdag- 20 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4499. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van cle Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VIU.IIIEID." De Orgeldraaister. Een woord aan de Vlaamsche ouders. Provinciale liiezingen. De eerste groenselmarlct JUBELFEESTEN DE DENDERBODE Dit blad verschijnt Jen Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteckeriing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor do Stad 5 frank mei don Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden-fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- iantiên doo do Post ontvangen zijn len laste van den schuldenaar. Men schi'vll in l>ij C. VAN DIï PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl'E Sll'Jl. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamon fr. 1,00 Vonnissen op 3Ü0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Notarissen moeien hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor dé advertent iën uit vreemde landen zicli te wenden ten buroele van dit blad. Aalst, 19 Juni 1912 Wij vragen ons af hoe liet mogelijk is dal de liberalen hel programma der so cialisten, liet zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar, voor Volkskamer en Senaat, hebben kunnen bijtreden Moest dil stelsel worden ingevoerd, geen enkel liberaal zou nog een Kamer- of Senaatzelel, in 'L Walenland, kunnen verkrijgen. Men (leuke loclT niet dal de liberalen dil uil't oog hebben verloren. Maar het zijn (ijnaards die dcsocialisten eenvoudig hebben gefopt. Nu. onze liberalen hebben de socialisten noodig 0111 aan T bestuur des lands lege- raken. Zonder de hulp der socialisten is 't voor de liberalen onmogelijk om mi nister te worden, om aan slaatsgeldscho- telke te geraken, oin huik sla hij te trek ken en to iekken, 0111 neefjes, kozijntjes en vriendokens te laten meé iekken en daarom moeten zij aan de socialisten wat toegeven. Ze nomen dus in schijn, liet Algemeen Stemrecht aan voor Kamer en Senaat. Maar voor de Gemeenteen Provincie ne men zij liet niet aan, niettegenstaande de Kamers het zonder herziening der Grond wet liet kunnen doen invoeren... Waaróm willen de liberalen van liet zTüyer Algemeen Stemrecht niet voor de Gemeente en Provincie Wel omdat zij overal in de groote sleden en volkrijke centrums van de Stad en Gemeentehuizen zouden afgeke geld worden... En 't ware Adieu aan de velbetaalde zoogezegde cereplaatsen van Burgemeester, Schepe nen, enz... Nu.de liberale fijiiaards weten immers dat, om liet Algemeen Stemrecht voor Senaat en Kamer in Te voeren, er oene herziening der Grondwet noodzakelijk is en, dal, 0111 deze te verkrijgen, de twee derden der Loden van Senaat en Volks kamer in algeineene vergadering,ze moe ten goedkeuren. Dat zal nooit gebeuren, dit weten de liberalen de katholieken zullen nooit een herziening der Grondwet bijtreden; en de vereischle twee derden der slem- men verkrijgen wij dus nooit, zonder de hulp der kalliolieken, zoo spreken zij. De liberale truk is dusLaat ons dus maar 't Algemeen Slemrechl aan de so cialisten beloven wij riskeeren er niets bij, wij kunnen liet toch onmogelijk ver krijgen. Veel beloven en luttel geven doet do zotten in vrede leven en die spreuk Maar, nog eens gezegd, hij hechtte niet aan liet geld, en, na zijn kost, zijn klee- deren, die altijd zeer zindelijk en net waren, en de huur der gemeubelde kamer die hij in de Soubisesstraat te Saint Ouen bewoonde, betaald te hebben, verdeelde hij zijn spaargeld, dat nogal aanzienlijk was, in tweën. f Aan zijne oude moeder, die te Pont d'Ain woonde, zond hij de eene, maar de grootste helft. De andere gebruikte hijomcenige arme of behoeftige huisgezinnen van de wijk te helpen. Om iemand Ie bedriegen, of ook zich in te beelden, dal iemand hem bedroog, daartoe was Magloire onbekwaam.Meer dan eens reeds had hij ondervonden, dat de armen, om onderstand te hekomen, hom vertelsels of leugens wijsgemaakt hadden anderen hadden hun luiheid en dranklusl onder den manlel der armoede verborgen. Maar Magloire had een edel moedig hart hij vergaf dat alles gemak kelijk aan zijn bedriegers, en zette niet temin zijn goede werken voort. Onze twee vrienden, de dokter en de orgeldraaier, waren heiden don weg op gegaan, die naar de Seine geleidt. Zij werd door dc liberalen altijd nageleefd... Altijd immers hebben zij '1 volk met ijdele beloften gepaaid en gefopt en nil nog worden de socialisten ook door hem bedrogen. Wij begrijpen waarlijk niet hoe 'L mo gelijk is dat de socialisten niet begrijpen dat do toetreding der liberalen tot hel zuiver Algemeen Stemrecht voor Senaat en Volkskamer eene fopperij is.. Wij dachten dat[de roode chefs beter uitgesla pen waren en zouden begrijpen dal zij zich door de liberale!) lieten bedodden. De roode heeren hebben zich door de liberalen eene doode rauscli in de hand laten sloppen Hoe is 't mogelijk voor lieden die beweren al 't verstand der we reld in pacht te hebben!.. Het ligt nog ieder- in liet geheugen welke strijd er gevoerd is geweest om liet onderwijs in en door onze moeder taal te doen doordringen in de gestichten van liet Vlaamsche land. De herwording is nu in volle werking, van jaar tot jaar neemt zij toe in uitbreiding en kracht en weldra zal men de gelukkige gevolgen daarvan kunnen waarnemen. Over het algemeen zijn de nieuwe maatregelen door II. II. de bissehoppon, naar aanleiding der wel Frauck-Sogers genomen, met geestdrift onthaald gewor den maar tocli hoeft er bijgevoegd dat sommige ouders in deze zaak hunnen piicht deerlijk over het hoofd zien en voortgaan niet hunne kinderen aan do Waalsche gestichten toe te vertrouwen. Al is liet ook waar dat in die inrichtin gen hel onderwijs allerbest op de hoogte is en dat zelfs in vele met ernst wordt ge arbeid aan het aan leuren van hot Neder •landsch, toch is het ook zeker dat de Vlaamsche jongens, welke daar hun on derricht en opvoeding ontvangen, geen geleidelijke ontwikkeling genieten en verstoken blijven van de vele voordeden, welke liet onderwijs hij middel van de moedertaal verschaft. Wij durven verhopen daf de oversten van onze gestichten, de voorschriften der overheid aangaande het taalgebruik doen naleven, ook legen den wil in van onre delijke ouders, die voor hunne kinderen afwijking van hel nieuwe heilzame stelsel zouden verlangen. Nochtans is liet feit dal een zeker getal Vlamingen ver van huis liet Waalsche onderwijsstelsel gaan opzoeken, wel eenigermale geschikt om den goeden wil van do Vlaamsche oversten en zooniet begaven zich Inde richting der dokken van Saint-Ouon en volgden den weg naar Asnières. Alzoo voorslappende, ging het gesprek tusschen beiden voort Maar, Magloire, zij de dokter, weel ge wel, dal ge uw leven verkort met zoo door alle weer en wind uw beroep uit le oefenen Mynheer de dokter, ik heb zorgen, antwoordde de eenarm. Dat weet ik wel, vriend ;*u\vc oude moeder, en de annen voor wie gij een ware voorzienigheid zijl... Ik mag hen niet teleurstellen, mijn heer, zij rekenen op mij... Ik weet ook, dat gij niets anders kent dan uw plichten... Maargij licht mij zelf gezegd, dat gij gedurende liet goede seizoen genoeg verdient, om in den win ter wat uit fo rusten... Een verkoudheid is spoedig opgedaan, verslaat ge dat Baliwat is dat, een verkoudheid Dat is waar, maar achtereen verkoud heid komt een bronchitis, dan een ont steking der longen, en dan... Indien mij zoo iels moest gebeuren, zoudt gij mij wel willen helpen, nietwaar, mijnheer de dokter Docli ik heil Hink en gezond. Ja, maar ik heb mannen gikond, die niemand moerkon helpen.Ten tweede om dezen tijd moet uw winst maargering zijn... Dokter dat hebt ge mis, want de geheel le ontzenuwen dan locli merkelijk le verzwakken, i Natuurlijk hebben die ouders, strikt genomen, het recht hun kinderen te stu ren waar zij willen, maar er kan wel een dag komen dat.de kinderen de han delwijze hunner ouders teil zeerste zullen betreuren wannoêr er veel zal veran derd zijn in 't Vlaamsche land, en er in alle gemeenten jongelingen zullen op staan om liet volk :ook in zijn zedelijke en stoffelijke belangen le verstaan en liet vóór lo lichten in zijn' eigen taal aan gaande den vooruitgang van landbouw en nijverheid wanneer zij den zedelijken vooruitgang der .mindere nionschcn zul len behartigen en hun welstand verheffen melde uitbreiding van het vakonderwijs verbonden, wanneer de jongelingen alzoo zelf in aanzien rullen klimmen en een zegen worden voor anderen, dan zullen zij, die hun middelbaar en bijgevolg ook hun hooger onderwijs hcelemaal in een vreemde taal hebbed genoten, als vreem delingen in Israël sl&an. De zaak is van te groot belang dan dat er niet do aandacht met nadruk zou op gevestigd worden en door al onze propa gandisten worde in Écht genomen. Elders ook, maar vooral op de taalgrens is het noodig tijdig de ouders dezen plicht voor le houden. Dc plaatselijke weekbladen ook, in ganscli liet Vlaams-Ti land, zuilen ver dienstelijk-wek vei -icklen met-deze wenschon over te nemen. Niet genoeg is er !ot nog toe, in zake Vlaamseh onder wijs, op de overtuiging en den invloed der Vlaamsche huisvaders gewerkt. (Handelsblad.) De balloteeringen van Zondag II. zijn de bevestiging van de uitslagen der eerste stemmingen. De' Katholieken behouden niet alleen de meerderheid hi zes Provin ciën op 9 maar in de Provinciën Namen en Luxemburg zijn de Katholieke leden in getal vermeerderd. In de Provinciën, Henegouw en Luik zijn de rood-hl au wc kartelisten or in gelukt ons eenigc zetels te ontnemen. In onze Provincie Oost-Vlaanderen, hebben le Gent dc liberalen voor de socialisten en de socialisten voor de liberalen gestemd in de kantons waar de Katholieken in hallolleoringoh kwamen met de liberalen of de socialislen. Nu 't gevolg is dat vijf socialisten vijf liberalen vervangen. De roode Vooruit van Gent, kraait hierover triomf. In alle geval, die vijl' socialislen zullen hóf in den provincialen winter is voor mij een goed" lijd... Is dal waar Dat is inderdaad zoo... Daag ik zoo wat overal mee hekend ben, moet ik erbij voegen, dat iedereen mij gaarne zijl. Als men mijn orgel hoort, als men mij ziet draaien, ondanks den nijpenden vorst of in de sneeuwstormen, dan zegt men Arme Magloire Om in zulk hondenweer rond le loopen, moet die eenarm het toch noodig hebben en wij, die hier zoo warm achter de kachel zitten. Dan heeft men medelijden met mij, en hij, die in den zomer tien centiemen gaf, geeft er twin tig, en zelfs valt er meer dan een zilver stukje in mijne schaal. Niemand wint daarbij dan mijn arme menschen. Die brave lieden hebben geen werk en lijden honger zij hebben hel toch zoo noodig. Dan komen de cenljos van Magloire hun wel Le pas 0111.brood en kolen te koopon, Altijd over oen ander bezorg, zt'ido de dokter. Ik, ging Magloire voort, mag dan wel een beetje bibberen om hen Le ver warmen. Eu dan, wat wilt ge er aan doen Ik vind daar mijn vermaak in, dokter, en ik geloof wel, dat ik ook wel mijn genoegen hebben mag, niet waar, mijnheer Bordot Wat een braaf man toch, dacht de dokter, maar zonder liet te zeggen. Daar do orgeldraaier geen anlwooord kreeg ging, hij voort Ik weet wel, mijnheer de dokter, Raad niet verder brengen dan de vijf liberalen die zij vervangen. Dc Gentsche liberale neringdoeners slemden dus voor hunne vijanden, voor de mannen der partij die hen tot den bedelstaf doemen willen, maar wat is 't Liever turkscli dan paapsch Bestatigen wij dal in do provinciale kiezingen even als in de kamerkiezingen wy, Katholieken, ganscli 't land door in vooruitgang zijn. te Elisabethville. Op Dinsdag GO April, werd in de hoofdstad van Katanga de eerste groen- selmarkt gehouden. Een zestal moeskrui deniers uit >ie gebuurte hadden 's ochtends vroeg op «Ie Koninklijke Plaats hunne talrijke manden, vol met versche groen seis uitgesteld. De huisvrouwen van Elisabethville hadden al gauw de kooien, ajuinen, andijven. rapen, wortels, zurkel, peter selie, tomalen, porselein, selderij en Kaapsche aalboziën gekocht die naar de markt vervoerd werden, zoodat de ver- koopers met ledige korven naar huis trokken Ziehier eene lijst der prijzen die betaald wórden Andijven, per kilo Fr 1,00 Tomalen, 1,50 Kaapsche aalbeziën 1,50 Kooien, voor 2 1,00 Salade, voor 4 1,00 Zurkel, do portie 0,50 Ajuinen, per pak 0,50 Wortels, 0,50 Rapen, - 0,3!' 3 prijzen die afhangen van arsehle der aangebodene waren De van «li' groote vraag naar versche groen- sels, zullen natuurlijk dalen zoodra er meer moeskruideniers zijn, maar de groen tenteelt zal nog lang voordeelig zijn voor den kolonist. De markten worden nu «icn Dinsdag en Vrijdag van iedere week gehouden van 7 1/2 Lol 9 1/2 uur 's morgens. Onze laiiilgenolcu «lie zouden hegeeren naar Katanga le vertrekken om er het beroep van moeskruklenier, metser, timmerman,loodgieter enz. uit te oefenen, kunnen alle inlichtingen bekomen nopens liet kosteloos vervoer op liet bureel van liet Belgisch Koloniaal Verbond, Lange Moiré 15, Gent. Het bureel is open iedere Zondag van 10 tot 11 uur 's morgens. dat gij juist doen zoudt zooals ik. Ik kon u wel, en er zijn er onder uw zieken velen, aan wien gij nog het geld geeft om hun medeeijnen Le koopen. Gij doet wel. Er zijn er reeds genoog, die de armen zouden kunnen helpen, en liever het geld met hamers breken en liet 111 hun koffers ophoopen. De dokter legde vriendelijk de hand op den schouder van den orgeldraaier. Magloire, zeide hijgij zijt een brave jongen, dal zal uw geluk zijn. De eenarm lachte. Zooveel te beter, antwoordde hij. Dokter Bordet hernam Waar rijdt gc vandaag met uw or gel naar toe Zooals alle Zaterdagen ga ik naar liet park van Nouilly, Zondag ben ik te lo SI.Ouen, Maandag lo Asnières en te Goivrbovoie, Dinsdag le Saint-Den-ia 011 den omtrek, Woensdag te Viucennes Moutreuil en Fonleiiay, Donderdag te St. Maur, Nogcnt, Joinville en het park, Vrijdag te Passy en Anteuil. Ge ziet, dat ik zoo wat alles afloop. Ik heb zelfs klan ten te Fontemiy-aux Roses, waar ik een (..f twee maal Ier maand naar toe ga. Dus zijt ge zoowat een wairlolendo jood Dit is waar, en ik heb gelijk hij, goede boenen, maar meer centen op zak. Welnu, Magloire, stel het goed van daag. Bij die woorden bleef de dokter slaan te Geeraardsbergen. Te Geeraardsbergen beslaat eene zeer oude bedevaartplaats, waar reeds vele wonderen doordo almachtige voorspraak der Moeder Gods Maria zijn bekomen. De kapel van den Godenberg wordt ganscli het jaar door, doch bijzonderlijk in de Meimaand, door duizende en (lui zende geloovigen bezocht. Het uitzicht van op den Oudenberg is prachtig en kan wedijveren met de schoonste zichten hier in Belgenland jaarlijks ook groeit liet getal toeristen aan, die de streek komen bezoeken. De stad is gelegen aan den voet van «len berg, in een schilderachtig dal.door- sne len door den Dender. Men bereidt er tegenwoordig prachtige Jubelfeesten ter herinnering der 25e ver jaring der kroning van hel rairakuleus beeld van Onze Lieve Vrouw van den Oudenberg. Reeds zijn de verschillige maatschap pijen die zich met de inrichting der groe pen onledig houden,volop aan 't werk. Een historische stoet, waarin meer dan 350 verschillige koslumen van allo tijdvakken zullen verschijnen, zal uiterst prachtig zijn. Do geestelijke processie zal ook wat verrassend en nieuws le zien geven. tiet derde deel: «le bedevaart uil den vreemde, is nu roods samengesteld uit meer dan. 2000 geloovigen. De stoel zal 01111 1/2 ure ge vorm 1 wor den, den ZONDAG 21 JULI 1912, en zal van de Groote Markt uit verscheidene straten doortrekken op den Oudenberg zal er in open lucht een plechtig Lof en Te Del m gezongen worden, uitgevoerd door 200 zangers. Waar de ontwaking ïs Uil eene berekening; toegepast op al de ar rondissementen van hel land, blijkt dal. le De kalliolieken stemmen gewonnen hebben in al de arrondissementenvan het land. 2* I)at de tegenpartijen stemmen ge wonnen hebben in 10 arrondissementen op 30 011 verloren in 1-1. 3' Dat de katholieke aanwinst beloopt lot 122.918 stemmen. F Dat de aanwinst der tegenpartijen al le zamen, liberalen, socialislen, kartel, kristeno G. demokreten, handelaars, enz. beloopt lot 47,137 en hun verlies lol 16,971 dus zuivere winst 29,649 slem- men. Waaruit blijkt dat de ontwaking der katoiieken 5 maal zoo groot is als die der geuzen en Gie. en reikte de orgeldraaier de hand. Des dokter hand drukkende zeide Magloire Gaat gij naar vrouw Aubin, meneer do dokter En met het hoofd wees hij naar een huis, dat langs «len weg slond, en waar boven het volgende uithangbord prijkte (A LA MÈHE Aubin.) Moeder Aubin, Wijn. Restauratie. Gemeubileerde Kamers Inderdaad. Die brave vrouw is locli zeker niet ziek Neen, het is een barer huursters. Een barer huursters? Wie dan Een jonge vrouw. --Ja, ik ken haai', dokter... Zij heet Gormaine, en hoeft een meisje van zeven of acht jaar. Zij werkte in de verffabriek om de verf in te pakken. Zij is het. En is zij nog niet beter, dokter Och, neen. Is zij zeer ziek Het is een vogel voor de kat. Dan beklaag ik «Ie arme moeder Zij lijdt aan lering, die tot ln-t uiterste stadium gekomen is. Was men er eerder bij geweest, zij zou wel genezen zijn, maar de ontberingen, die zij uitge staan heeft, hebben <lo kwaal ongenees baar gemaakt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1