Zondag 23 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4500. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VR0UWENSTEIV1RECHT GELOOF EN LIEFDE Zondagi'ust. 28 jaar geleden !..- Uit mijn Congoleescli dagboek DIT JUS en DAT JUS. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekoning van den volgenden dag. I)e prijs ervan is tweemaal Ier week voor do Stad 5 frank met den Post verzonde n frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr..i,75 voor drij maanden, voorop te betalen inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- iantiëirdoo de IN.st omvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.dt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3Je bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heercn Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. OIJIQt. l«; SLUJ! Aalst, 22 Juni 1912 In den ouden tijd, bij de Grieken en de Romeinen was de vrouw cene ware slavin. Zij werd nioi veel beter behandeld als de dieren, als een os of een peerd. Alseen trekdier zijnen meester niet meer dienen kan. of oud en versleten is, dan wordt het aan kant gezet of naar 't. slacht hui- gebracht. Welnu, zoo werd daaromtrent de vrouw ook behandeld vóór hel christen dom. Nu.'l is maar sedert de Godmcnseh zijne li melsche leering in de wereld heeft ver kondigd, dal de vrouw de rang en dk WRKRDiGiiRii) lieel'l bekomen,die zij heden in onze samenleving geniet. In de R.K. Kerk wordt er geen onder scheid gemaakt lusschen man en vrouw; als kristenen slaan zij op den zelfden voet en hebben dezelfde rechten, doch hunne roeping ei: beslemming verschillen merkelijk. De man is bet hoofd van 't huisgezin; 't is zijne plicht van vrouw en kinderen die zwakker zijn dan hij,te verdedigen en en te beschermen, en daarom wordt hij mei 't gezag en de overheid bekleedt. De vrouw heeft de zorg en den last van 't huishouden zij moet alles lief, net en aangenaam maken voor echtgenoot en "kinderen.. Haar kenmerk is liefde en zelf opoffering. Zij moet haar eigen vergeten, om zoo Ie zeggen, en slechts schijnen te leven om anderen gelukkig te maken. Sedert eenige jaren spreekt men veel in tie lolilieke wereld ovér de rechten der vrouw. Sommigen zotten vooruit dat de vrouw niet alleenlijk huismoeder moet zijn, maar dal zij geioepen is even als de man om alle burgerlijke ambten Ie be- kleeden en zich ook met bestuurzaken en de kiezingen te bemoeien. En waarom zou de vrouw geen advo- kaal, geen geneesvrouw, geen apotheker kunnen zijn, volksvertegenwoordiger, provinciaal raadslid en gemeenteraadslid mogen worden Wat het stemrecht betreft, waarom zou de vrouw liet niet mogen uitoefenen? Heeft de vrouw dan zooveel belang niet als de man in 't goed bestuur des lands, der provincie, van de stad of gemeente? Heeft de vrouw dan zoo veel belang niet als de man in 't behoud van rust en vrede en der algemeene wel waart? Heeft.de vrouw dan zooveel belang niet als de man in 't behoud onzer katho lieke vrijheden, onzer nationaliteit, onaf hankelijkheid en 't koningdom Waarom haar dan lvT stemrecht ont zeggen In 1900 verklaarde onze achtbare Volksvertegenwoordiger, M. WOESTE, nagenoeg 't volgende Het is mogelijk dat we zekeren dag lid zuiver algemeen stemrecht zullen aannemen doch deze hei-vorming zal gepaard gaan met het vcrleenen van liet stemrecht aan de vrouwen.- Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 3e Vervolg Gansc.h de stad was verlicht door de klaarte van het alverdelgend element de lucht kaatste in rooden sclijjn de slechting der stad af. Zwarte, vuile rookwolken klommen langzaam omhoog vuurschich- ten, stralen en sprankels, sissend en knet terend, schoten uiteenspattend vuurwerk ten hemel, nu eens bloedrood,geel, en dan weèr pikzwart. In de nog rechtstaande geraamten der uitgebrande woonsten vielen zware balken, met donderend gei ucht, krakend naar beneden. Uit alle vensters, likten; als gapende monsters, lange tongen en wanden, ver wrongen er staven, stoepen en gaanderijen. Een vuurklomp was het, éen enkele, die zich tot in het oneindige scheen uit te strekken Niets bleef gespaard, zoo min de woonst des armen als het onwaardeer baar paleis, in pracht en rijkdom alles overtreffend. Vele Turken lagen neergeveld en doorkorven... Dat was des kruisvaarders wraak Zoo boetten de Mahomedanen hunne lage laf- Als men liet stemrecht alseen natuur lijk refill aanschouwt, dan kan men er de vrouw niet van berooven. De socialisten zelfs erkennen die waar heid en schreven des tijds hel stemrecht der vrouw 111 hun programma. Nu lieden laten zij hel op 't achterplan. En waarom Vooruit van Gent zegde het ons «Ze- kerlijk is het waar dat de inmenging der vrouw in de politiek vroeg of laat de verplettering der reactie, den val der geestelijkheid moet voor gevolg - hebben, maar voor 'L oogenblik is dat - nog l geval nieten voor den vooruit- - gang der democratie ware liet dus vven- sebelijk dat men van het stemrecht voor de vrouwen tijdelijk afzag totdat ze in de politiek min of meer zijn inge - leid. - Meest al de hoofdleiders der revolu- tionnaire roode partij zijn legen het stem recht der vrouw gekant, niet omdat het zou onrechtvaardig zijn maar wel uit po litieke berekening. - Reliecrscht door de priester, zegde Louis Bcrlrand, zouden do vrouwen stemmen voor de katholieken en wij zouden eene halve eeuw achteruit ge- n slagen worden. Gezel De Winne, een andere roode hoofdleider, schreef De zegepraal van het algemeen slem- rcclit voor de vrouwen zou een ramp zijn voor ons ideaal er zou ons niets kunnen overkomen dat slechter is. Be- n ter are bet behoud van bet meen ou- dig'stemrecht. Dus 't is geeno kwestie van recht welke de roode hoofdleiders iDroopen om het stemrecht, aan de vrouwen Ie weigeren, maar enkel partij- en politieke lieroke ningen. De socialisten hebben in deze kwestie aan de liberalen toegegeven immers met het vrouw jnsleinrecht zouden deze laat sten voor eeuwig v 11'L politiek loonei 1 weggevaagd worden. En T programma der socialisten Wel daar bekommeren de meeste hoofd leiders zich bitter weinig meé. Dit pro gramma wordt gewijzigd naar T belang van liumie politieke berekeningen. Heden wit, morgen zwart ONDERHOUUINGSBEWERKINGEN EN BEMESTING GRDURENDE DEN wasdom der groenten. In eenige vroegere artikels hebben wij de teeltwijze van eenige voorname groen ten besproken. Wij hopen daarmede voort Ie gaan naarmate de omstandig heden zich daartoe leenen. 't Is echter niet voldoende le zaaien en te planten mei 1 moet er dan verder de noodige onderhoudszorgen aan besteden, wil men de gewensehle vruchten van zijnen arbeid plukken. E11 onder deze zorgen sl ippen wij aan wieden, uitdun heiil machteloos en verbolgen, het schuim der razerny op den mond, waren zij ge- dwongen, ten trots van hunne woede, in afgelegene schuilhoeken verstoken te blyven. Zij moesten, tegen wil en dank, de zegezangen hooren dor suldaten, die nog altijd rondliepen en op de puinhoopon het. kiuis van den Zaligmaker hadden geplant, liet kruis, dat immer de strijdende Kerk zal ter overwinning brengen III. Nog hielden christeno wakers wacht bij de gespaarde stadspoorten. Geer. sterveling inocht de muren verlaten, zoo luidde het bevel. Met rechtzinnig medelijden aanzagen de kruisvaarders een roerend tooneelman nen, vrouwen, kinderen en gr jsaards poogden, in de vesting, de steile muren te beklimmen om de stad te ontvluchten. IJdele poging vergeefsche moeite Ter nauwernood eenige voeten hoog gestegen, deed oene verkeerde, onhandige beweging hen terug op den grond vallen, waar zij zich vaak bezeerden. Zelfs waren er, die, eene aanzienlijke hoogte bereikt hebbende, plotseling neerploften en zielloos bleven liggen. Hoe zou, nu recht was geschied, het christen hart niet vermurwd worden, aan geen gevoel van deelneming toegeven? Alles wendden de soldaten aan, om de Mahomedanen van hun roekeloos voorne men te doen afzien. Het gevolg hunner be wijzen van deelneming en bezorgdheid was, dat men alsdan, op zielroerenden toon, hun nen, ophakken, aanbinden en bemesten. Wieden is van eerste noodzakelijkheid en dal zoo vroeg mogelijk, want eens de groenten overweldigd, gaat dal niet meer zoo gemakkelijk en heeft liet onkruid reeds veel schade aan do groen ten berokkend. Inderdaad, hel onkruid groeit gewoonlijk felsthet beneemt lucht en licht aan de geteelde groenten 011 ontneemt toch altijd een deel der hun bestemde meststoffen. Hel kwaad moet in den wortel uitgerukt worden, zegt liet spreekwoord, dus zoo spoedig moge lijk. En voor deze die onzen raad gevolgd bobben wij bedoelen op rijen gezaaid hebben, zal dat niet veel tijd vragen. Men heeft maar met de hare of beier met eenp kleine hark die elk met drie, vier groolo nagels in een blokje hout kan vervaardigen, bij droog werler den grond lusschen de rijen en ook lusschen de groenten op te werken en al het opschie tende onkruid is vernietigd. Het UITDUNNEN of op afstand zetten der groentenals salade, wortels, ajuin, zomerspinagie, enz. moet in tijds geschie den. Dit doel men best bij vochtig weder of na eene besproeiing. Den grond lusschen de rijen en lusschen de groenten ophakken is ook een werk dat de heilzaamste gevolgen heeft, vooral bij droog weder. Inderdaad, het ophak-] ken belet het uitdrogen en laat de luchtj in den nroiul dringen, waardoor de1 nilriflcatie of omzetting der meststoffon f in opneem]} re bestanddeelen ten zeerste] bevorderd wordt. PrineessoRj erwten, tomatlen, kom kommers, moeten i tijds geleid óf aan gebonden worden. Het zal wellicht ook nöodig zijn som mige groenten binst don wasdom nog wal meststoffen toe te dienen. Beir kan daartoe in sommige gevallen dienen. Doch bij heeft het nad< el aan zekere groenten die men aan 't plukken is of korts nadien moet eten, eenen onaange namen reuk mele te deden. Daarom hebben wij steeds cene kuip kunstmaligcn heir, zoo men dit zoo noemen mag en die wij zelfs vervaardigen, iu gereedheid. Daartoe nemen wij per 100 liters water 400 grammen zwavelzuur ammoniak, 5''0 grammen superfosfaat en 300 gram men chioorpotasch en daarmede begieten wij op lijd en stond onze groenten. Als de kuip ledig is, maken wij eene andere gereed. Behalve dat' wij alzoo den was dom ten zeerste bevorderen, is die begie ting een beste middel om wormen en nadeelige insekten te vernietigen, die soms aan de wortels knagen. Bij droog weder en lievige zonneschijn kan liet soms aan te prijzen zijn, de teedere groenten, na deze begieting, eens' le besprenkelen met zuiver water, ten einde liet verbranden le voorkomen. WILLIAM. Van s middags lot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 23 Juni 1912, M. Gliysselinckx. Molenstraat. poogde tot hot openen der poorten over te halen. Zooverre echter strekte de macht der krijgers niet onkel de aanleider bez it de bevoegdheid dergelijk en wenscli in te willigen hij alleen had de sleutels der stad. Wat voerde Wilfried in het schild Zou hij de vernielde vesting langer in bedwang, in onderpand bonden Neen toch Voort 111 >cst liet leger, zonder dralen, zonder oponthoud, liet einddoel van lijden en strij den bereikt. Eene bekommernis beving mg den jeugdigen bevelhebber Hoeverre w as hij met zijne legerschaar van liet H. Land verwijderd En onophoudend opperde hij zich die vraag zy liet hem rust nog duur. Vandaar het besluit van. zoodra mogelijk, de Turken den rug te koeren en de reis voort te zetten. Slechts een poos van acht uren werd gegund. Wilfried drentelde in de stad tusschen puiiilioopen, krijgstuig,geslechte woningen en gevelde soldaten op en neer. Met blijden lach groette hij zijne medegezellen vol teederheid stuurde hij de gekwetsten woor den toe van opbeuring en vertrouwen vuurvol stortte hij den lauwmoedigen een vorkwikkenden balsem van vernieuwde krachten in bet hart. Aan de ridders schil derde hij, in heerlijke kleuren, de roem rijkste zegepraal af, die hen, kortelings, by de inneming van Jeruzalem, zou te oeurt vallen. Hij ontwikkelde grooiscbe plannen van reizen, aanvallen en stormloopen, Wie zou 'L kunnen poizeii fond.ig II was T juist 28 jaar geleden dat de samenstelling-vèn het Katholiek Ministerie, opvolgend aan de liberale regeering die door de kiezers kwam afge dankt te worden, in den - Monileur ver scheen 28 jaar Eu hel liberaal ministerie had het, met moeite, 8 jaar uitgehouden, dank aan zes partijdige kieswetten, waar mee het gedurig liet getal algemeene kiezers verminderde, 't Eu hielp nog niet E11 als, in hel begin van Juni 1881, liet ministerie zijn kassaart kreeg, was het eene algemeene verlichting oen steen die van iedereens hert viel. 't Was een liberaal blad, rindépen- dance beige die het schreef. En M. Picarl voegde erbij - 't zijn de kiezin gen van liet misprijzen Wat verschil met nu Hoe langer het Katholiek Ministerie aanblijft, hoe meer net vertrouwen van de klaarziende bevolking in hem aangroeit. Maar ook, wat verschil van handel wijze 11 u vrede, en gecnc vervolging, vooruitgang op alle gebi- d. Vergelijkt ne keer wat Belgie dan was op bandels nyveiheids-, landbouwgebied, met het geen nubesiaat. Kn de volkswelgeving Dal bestond niet in 1884. Nu hebben wij eene geheele reeks volkswetten, en met Gods gratie zullen er nog bijkomen, want de Katholieken zijn mannen van NÖoruilgang. Wat zou er van België geworden zijn, indien de Katholieke l'artij, brood en volksgezind, vooruitstrevend en geinalig, niet bestaan had 28jaar!... En het kiezerskorps, met eene verbazende kracht, komt oenen hieuwen en langen pacht met de Katho lieke Regeering le teeltenen Dat is de belooning van eene politiek die niemand vervolgt, Lis te zeggen, de tegenstelling van de politiek die hel liberaal ministerie van 18:8 tot 1884 voerde, onder den invloed der verderft: lijko vrijmetselarij. door I'kthu» Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XII. Ik zie hel dorpsplein van Buist vóór de kerk. 'Lis St Pieleravoml. De theater is opgericht en de ganscbe jeugd van li«-t dorp is vereonigd op liet kermisplein en speelt op den wankelbaren planken vloer-, rustend op tonnen, omzet met sparren d'eeno hemelhoog, d'ander lioo- ger en lager zonder regelmaat noch orde, en aan welk onooglijk gevaarte men berekende den afstand van dorp tot dorp, van stad tot stad, met eene klaarheid en juistheid, welke hem hoe langs hoe meer deed stijgen in de achting en eerbiedige bewondering der edellieden. In éen woord, gansch zijne omgeving wist hij zóo pal aan zijnen persoon vast te kluisteren, to paren aan zijnen krijgslast en zijne heilige over tuiging, dat alles rondom hem ademde van verknochtheid, liefde, hoop in de toekomst. In hem stelden allen, lijfknechten en rid ders. limine hoop, hun vertrouwen; in hem begroetten zij de zege Arme jongeling Niemand hunner was bewust van zijn leed Wio zou ooit durven vermoeden hebben, dat, onder dien sluier van opgeruimdheid, een verleden verborgen lag vol tranen en zuchten Wat moest bij niet lijden Altoos ged rongen zijn cene bron van zalvende, lmelende woorden te wezen, met den dood in bet hart Wat al folterende gepeinzen deden hem bet bloed naar 't hoofd stroomen, prangden hem den boezem te plette Voor alles bleef hij koud en ongevoelig immer kwelde hem het denkbeeld u Alleen op de wereld 0 Hoe dikwerf poogde bij den naam zijner beminde, het gevoel der ouder liefde te smoren in drukke bezigheid of uitspanning hoe veelvuldig trachtte hij uit den geest te dry van Maria's engelen beeld, dat hem telkens, als eene hemelsche verschijning, overal volgde Onmogelijk Altijd zag hij baren betooverenden glim lach, steeds de fijngesneden lippen, die den grooten titel van theater heeft gege ven Vrolijk zwieren de klokken in den klokketoren on zenden hunne feestelijke tonen over dorp en omtrek, de kanonnen donderen en verkondigen wijd en zijd dal het morgen SL Pietersfeest is te Bur.-t vroolijk knettert en vlamt het St-Pielersvuur op de hoeken der stralen, de knapen op liet dorpsplein en ik het eerst klauteren op den theater en op de masten Porre komt builengesprongen en met. een «venterdeksche deugnieten ik zal ii allen iu het kot steken- verjaagt hij ons van ons geliefd spel en stuiven wij weg als eene kende musschen,doch straks keeren wij terug en begaan dezelfde baldadigheden, doch nu zendt men uit hel gemeentehuis den «garde champetter- op ons af, hals over kop tuimelen wij van masten en theater en verbergen ons onder den theater of achter den kerkhof muur (waarom me*i ons dit spel verbood is mij nog een raadsel, immers wij konden den theater niet vuil maken want hij was overal over vuil) en dit spel duurt zoo gansch den avond tot wij opeens een klik klak klik klak, op de kasseisteenen hooren en rapit - gezeten op zijnen -herreman» stilhoudt voor 't gemeente- buis. Er komen nog andere paardemans toe en nu beginnen ze te loeren ringste ken voor de ringsleking van morgen. Of ze nu leerd'-n om in de ringen of er onder of er boven te steken weet ik niet, maar 't was wonder, al die s avonds kwamen leeren hadden 's anderendaags geenën prys. Seffens hebben wij ons ook eenen «priem- gemaakt en nu aan t ringsteken tot dat óp eens "VsMer Bakkers ChaFuk ken» zooals de andere knapen riepen van achter den boek van den roernloozcn theater te voorschijn komt en mij meteen -lie" jongen zon liet haast.gaan tijd worden - naar huis en 't bed in jaagt waarin ik gansch den nacht droom van kermisplezier en jongensleute. t) guldon knapentijd keer toch nog eens weer O jammer, de kennistliealer de knapen- vrn-nd a en de knapentijd zijn voor im mer, immer verdwenen en keeren nooit meer terug. Alles wal verzwindt in den kolk der eeuwen ziet men nooit meer weer. 29 October. Weder al Zondag? Nog maals een week vervlogen in den muil der eeuwigheid, die zooals ik gisteren zegde niets terug geeft van al wat haar eenmaal in de handen viel. Dezen mor gein! blijf ik als een groote gepatenteerde luiaard in liet bed liggen tot dat de zon' reeds een bedenkelijk langen weg dooi de hemelruimten heeft afgelegd. Eindelijk moede van liggen en niet meer wetende op welke zijde mij keeren. tuimel ik mij er uit, zooals tante Stienckeu zegde en maak zondagtoilet. Mijn boy heeft mij een ferraen eier kassaart gereed gemaakt, die ik maar vlug binnenspeel met 2 boterhammen en vier tassen thé. Zoo, nu ben ik gezet als een graver, zooals ze te Burst zeggen en ik begin dus... ja wat, ik weet liet waar lijk zelf niet, schrijven voor onzen gelief den 'I lender bode. Er is geen nieuws en kersroode wangen, blauwe oogen, heldere ziele6piegels 0 Liefste Maria, zuchtte hij meermaals Waar, waar. vertoeft ge thans Denkt ge nog wel aan mij, uw ougclukkigen vriend O, gewis Hoe zou het anders Of lijdt ge niet wat ik lijd? Zoudtgij niet verduren wat deze, wi°n ge onwrikbare trouw, eeuwige liefde zwoert, onderstaat E11 toeli - en toen keek de overste met verdwaalden blik somber voor zich uit, kromp krampachtig ineen Indien zij meineedig geweest ware, haren duren eed verbroken had. hart en hand eenen anderen geschonken Dit vermoeden stortte den jongen christene in eenen afgrond van radeloosheid en wanhoop; liet bloed kookte hem in de aderen hij scheen krankzinnig te zullen worden.... Drie uren rustens waren verstreken. Wilfried verzamelde zijne onderhoorigen. In zijnen oogopslag las men verkropt spijt, zijne bewegingen waren zenuwachtig en onrustig. Teen de schaar hem wachtend aankeek verhief hij de stem en zei Wapenbroeders, wij moeten van hier vertrekken. Onze vijanden nog sterk in getal smeden heimelijk plannen om ons te ver rassen. Het verraad verwint den stryd in vlakke veld, met open vizier bet treft don onverschrokkenste bet kruipt, sluipt en dïingt, onder allo gedaanten, als eene slang, overal door; baar venijn en walgelijk spog bezoedelt de onschuld,doodt den dap perste. Roekeloos en mogen wij ons niet met leugens uit te donken houd ik mij niet bezig,ik heb waarachtig ander werk te doen en er valt mij niets in. Dit komt zeker omdat ik gisteren lot 12 ure des nachts geschreven hel) 'k Ontsteek eene pijp, neem mijnen stok en ga eene wan deling doen, misschien vind ik zoo nieuws voor dezen namiddag. Ik heb gewandeld door heerlijke lommerrijke eeuwenoude wouden, door uitgestrekte weiden, wel 3 uren lang en 2 breed en zoo effen en plat als de groote markt te Aalst, zij schonen mij een reus achtig donzig groen tapijt met miilioencn en millioenen wille en gele bloemen juist als de weiden bij ons, maar in 't groot; in de verte zag ik kudden antilopen gra zen die bij mijne nadering, als de wind zoo snel heenvloden, do apen scholden en tierden in de boomkruinen boven mijn hoofd en 's namiddags was ik terug. Zie daar ai liet nieuws dat ik bij mijne wan deling opdeed, doch ge moet niet denken dat ik die weiden in lmnne ganscbe uitge strektheid doorloopen heb, volstrekt niet. Zoover ben ik reeds wanneer mijn kok komt zeggen «Bwana kulia ichia» het eten is gereed. Daarna zet ik mij op mijn gemak onder de verandah van mijn huis eene pijp le smoren.'t Is daar goed om zitten, dooreen dicht dak beschut tegen de warme stralen der middagzon, en de wind kussend mijn voorhoofd, spelend 0111 mijn ooren en taterend en zuchtend tusschen de duizenden slaken van mijn huis. De Katholieke Matigheids bonden Het Verbond der Katho lieke Matigheidsbonden van België heeft het volgende schrijven aan Z. E. den Kardinaal van Mechelen gezonden - Eminentie, met oprecht kinderlijke vreugde hebben wij, door tusschenkomst van Uwen Vriend M. Gh. Ruys van Bee renbrouck, Voorzitter van den Wedcr- landschen Katholieken Bond tegen het Alcoolisme, vernomen dat het Z. H. Pïus X behaagd heeft, genoemden Bond te stellen ouder de hoóge bescherming van Uwe Eminentie. Alle Belgen zijn fier over de keuze van Z. H., maar als drankbestrijders zijn wij vooral gelukkig, daar wij over tuigd zijn dat onder Uwe bescherming en wijze leiding het werk der Katholieke Drankbestrijding over gansch de wereld nieuwen vooruitgang zal maken. Wij nemen deze gelegenheid te baat,. Eminentie, om U do heilige verzekering 1c geven dat de Bonden onzer federatie, gansch fier iu liet vervolg onder Uwe hooge bescherming te mogen strijden, en steeds gelukkig van uwe wijze raad gevingen gebruik te mogen maken, meer dan ooit zullen strijden om ons beniii d Belgisch volk le bevrijden van de slaver van het alcoolisme. Geen troonrede. Uit goede bron verneemt inen' dat er nooit spraak is geweest van eene troonrede bij de her opening der Kamers., in het verderf storten, noch al te vermond onze legerbende bloot stellen aan een ver raderlijken aanslag. Dralen wij dus niet langer op te rukken en te vluchten Het bevel werd op staanden voet ui'ge- v< erd. Geen half uur verliep, of niet 0311 enkele Christene bezette nog de stad. Te laat bemerkten deSarazenen de ontdekking hunner voornemens en moesten zij, werke loos, de karavaan kruisvaarders achter een groote bocht, in de verte zien verdwijnen. Bij de eerste avondschemering geraakte het leger in een klein dorpje, alwaar het zich onbeschroomd neervlijde Des morgens alweder op weg. Voort, immer voort Gcene klacht werd geuit, het voedsel uit de hand, gaande gegeten. Steeds bleef Wilfried aan hot hoofd van do karavaan. Zoo ging liet vier volle dagen, zonder dat de minste merkwaardige tegenslag hunne reis dwarsboomde. Ten laatste bracht do verschijning van een versterkt kasteel eenige afwisseling iu den eentoonigen tocht. Zonder argwaan bleef men or, op eenige stappen afstands, stil houden en besloot men. op de plaats te blijven uitrusten en het opkomen van den dag af te wachten, alvorens den weg te vervolgen. Volkomen onbevreesd, plaatste men desniettemin, aan de vier hoeken van het legerkamp, kloek»' wachters, die hen voor alle ongeval zouden beschutten, en des noods, wekken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1