Donderdag 27 Juni 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4501. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Vaderland, taal, vrijheid. Zelfbeheersching. HET KARTEL liieskronijk. Leest en verspreid! "DE DENDERBODE,, De Orgeldraaister. Geloofsverdedigin g l.l.S i;.V .1JXDEH. DE DENDERBODE Dit Blad verschi jnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van ggj den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantien doo de Post ontvangen zijn ten laste van don schuldenaar. Men schn. il in hij (J. VAN I)E PUTTE-GOOSSENS Korte ZoutsLraat, nr 31, en in alle j postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad ver ten tien uit vreemde landen zich te wenden ten bureel© van dit blad. Aalst, 26 Juni 1912. Een heldendaad is liet zich zeiven te kunnen boheerschen in moeilijke omstan digheden, in gewichtige toestanden en daardoor gansch anders te handelen, dan onze driftigheid het in onze onstuimige vervoering wel wil aanraden. Men moet niet denken dat het zeer ge makkelijk is en doo leenvoudig om uit te voeren. Nauwelijks immers trapt iemand ons op den voet, of onze mond heeft een scherp verwijt,weisoms een scheldwoord gereed. Voegt iemand ons een woord toe, dat onze kittelhoorigheid prikkelten onze naarneiuendheid opwekt, rap zijn wij ge reed om met bitsigheid te antwoorden en grofheid mot grofheid te betalen. En men kwetst daardoor zeer diep deze lieden, die er geen erg in hadden of de gewichtigheid van hunne doenwijze de verre dracht hunner onbezonnen uitge sproken woorden niet kenden noch ver moedden. Men maakt zich vijanden waar men vrienden noodig heeft en verwijdert van zich de personen, wier genegenheid ons kostbaar, wier achting en waardeering ons onschatbaar zijn. Haastige woorden, onbedacht in drif tigheid uitgesproken, hebben reeds veel onaangenaamheden na zich gesleept. Mag het dus geen heldendaad heeten, wanneer men zich in zulke omstandighe den óverhcerschen kan en zijne drift, zijne gramstorigheid bedwingen Is het geen wonderwerk, wanneer men zelfs verongelijkt wordt en beschaad, dat men nvester over zich zei ven wezo en in de palen wete te blijven van een verstandige handelwijze Verdient, het geen lof, wanneer wij onze tong weten in te toornen en onze bittere woorden binnen de nogtans van vervoerende ontroering trillende lippen te houden wanneer wij ons op onaange name wijze bejegend, ja, uitgescholden en bedreigd hooren en dit zonder het te verdienen Voorwaar daartoe moet men zielsterk- te bezitten. Daartoe moet men zich geoefend heb ben in ongemeen geduld en jegens onzen naaste met de beste gevoelens van broe derliefde, verdraagzaamheid en verge vingsgezindheid bezield zijn waardoor wij er toe geraken tot onze groote ver bazing wellicht - zeer edelmoedig te handelen. De inenseh weet niet waartoe hij al in staal is. Hij kent de uitgestrektheid niet van zijne macht, de vermogens van zijne kracht en dat blijkt dan ook maar enkel wanneer hij in een buitengewoon go wichtigen toestand wordt gebracht. Neen, wij weten niet en kunnen niet beseffen waartoe wij zoo al bekwaam zijn en de omstandigheden alleen komen er ons van onderrichten en doen ons dan eens recht goed ons zeiven kennen Welnu, wij moeten daartoe alle gele genheden trachten op Ie sporen en te baat te nemen. Wij belmoren ons voortdurend in die heilzame zelfbeheersching te oefe nen en geene gelegenheid laten voorbij gaan 0111 daarin eenigen vooruitgang t doen. Nu zal men mij opwerpen, dal het ge makkelijk te spreken is en iemand het geduld, de verdraagzaamheid, ja, de zachtmoedigheid aan lo prediken zonder daarbij eens duidelijk aan te tounen wel ke doelmatige middelen daartoe in 't werk moeten gesteld worden. Maar die middelen zijn eenvoudig. Men hoeft ze maar enkel te bezigen, zonder aarzelen en met een vast besluit 0111 er de heilzame gevolgen van te onder vinden. Een dier middeltjes is bet volgende Wanneer wij op rechtvaardige wijze worden aangesproken als wij 0011 ver wijt, eene bedreiging een scheldwoord worden toegesnauwd kortom als men op onze teenen trapt, dan pogo men eerst gedurende enkele seconden te zwijgen voorzichtig den mond gesloten, al moes ten, wij ook op de lippen bijten en de j vuisten sluiten dat de nagels in liet vel dringen. Men mag het golooven Zoo wij den eersten stond van gramschap laten voor bijgaan, dan zal dezelfde zonderling snel afkoelen, wijl de gezonde gedachte ons in tijds zal doen inzien hoe nutteloos hel is, hoe gevaarlijk hei ook wezen kan ons door drift te laten vervoeren en grofheid met grofheid betaald te zetten. Wij zullen daardoor ook beter de ge paste woorden vinden, om op eene beza digde maar des te doeltreffendere wijze te antwoorden en dengene, die ons uit schold, bedreigde of verweet, met ver sland en koelbloedigheid op zijne plaats te zetten en het recht naar onzen kant te doen keeren. Wilde menigeen nu onzen kleinen raad volgen, gewis werd veel krakeel vermeden erge twisten tweedracht ver hoed groote oncenigheid onmogelijk gemaakt en wol zouden man en vrouw met malkaar in vrede leven vrienden en beminden met elkander overeenko men in duurzame verstandhouding, en oneindig veel misverstand zou uit de wij de wereld zijn geweerd Daardoor wordt men bekwaam tot verborgene heldendaden. Wat zijn nu de g^olgen van 't kartel voorde liberale partij Wel de liberale partij alleen wordt er, om zoo te zeggen, doodelijk door gotrof fcn. Waarom hebben de liberalen kartel gesloten met de socialisten W om zetels te ontnomen aan de katholieken... Hier in daar een zetel aan de katholieken ontnomen dal was het wat de liberalen zochten en verlang den. Ja, dat was het doel dat onze tegenstrevers overal ïn 't oog hadden en waarvoor zij streden: E11 wat zijn gevolgen voor de liberale partij De socialisten hebben de liberalen be bondig weten te foppen. De roodo fijn- aards hebben gezorgd dat hunne zege praal 1 p voorhand verzekerd zou wezen; zij hebben overal gezorgd dat zij, socia listen,ten minste een zetel zouden winnen: zij hebben zetels afgetruggeld van de liberalen... Te Antwerpen, te Kort rijk, te Doornijk, te Luik om maar de enkelen te noemen, hebben de socialisten oenen zetel buitgemaakt die, volgens de kies macht der partijen, aan de liberalen toe komt... Onbetwistbaar hebben de liberalen die zetels op voorhand afgestaan aan de so cialisten want door h mne eigene krach ten konden deze ton ze niet ver overen. En wat hebben de liberalen hierover in ruil ontvangen van de socialisten Niets! niets'! Geen plaatsken; geen enkel deel van hun programma hebben ze laten varen. Nu, ondanks die samenspanning der blauwe en roode geuzen hebben de kat holieken niet alleen al hunne zetels be houden, maar er ook veroverd, terwijl de liberalen de gebrokene potten betalen ten voordeelc der socialisten Provinciale senateurs. In den Provincieraad van Brabant werden Zater dagals provinciale senateurs gekozen de heeren Berger van Genappe, Delannoy, graaf Goblet d'Alviella, uittredende liberale senateurs en M. Vinck, socialist. Zijn nog benoemd In Luxemburg baron de Fa veren u en baron de Pi Hours, aftredende katholieken; In Oost Vlaanderen MM. Claoys- Boüïiaert, baron della Faille d'Huysse en graaf De Smet de Naever, aftredende, en ridder de Ghellinck d'Elseghem, volksvertegenwoordiger, katholieken. In Namen zijn herkozen markies do Beauffort en baron Mincódu Fontbaré. 0 Als er zich geone buitengewone ver wikkelingen voordoen, grijpen do komen de kiezingen plaats als volgt In Oo*t Vlaanderen,Henegouw,Luxem burg, Luik en Limburg is bel Kamer- kiezing in 191-4. In diezelfde provinciën is het Senyat- kiezin'g in 1916 dan weer Kamer- kiezing in 1918. In de kantons waar liet nu provinciale kiezing was, is liet weer provinciale kiezing in 1920. Verkoopers worden gevraagd in verscheidene gemeenten. Men zou waarlijk moeten verbieden de vrouwen zulk beroep te laten uitoefe nen Zij worden langzaam vergiftigd door de chemische stollen in te ademen, waar mede men de verf maakt. Daar hebt ge gelijk in, Magloire, maar ze moeten toch leven.... Inderdaad, maar dat zulk een gevaarlijk beroep haar dan ten minste genoog gaf om te kunnen leven. De beste werkvrouw verdient 2 frank daags. Ik moet bekennen, dat het bitter weinig is, zeide de dokter. Hoe kan eene vrouw met een kind daarmee toekomen? ging Magloire voort. Dc twee arme schepsels kunnen er nau welijks droog brood voor koopen. Ik weet wol, dat vrouw Aubin goedhartig is, dal zij haar kamers niette duur verhuurt, dal haar keuken goed, en de porties ruim gemeten zijn, dat haar wijn niet gedoopt is, maar vroeg of laat moet dat alles toch betaald woren... En hoe zich dan uit den slag getrokken Wonen, zich kleeden, laten wasschen, eten met tweeën, met zestig frank in de maand, dal kan immers niet. Men heeft zich alle ontberingen op te. leggen, men moet willlcnsof niet, schul den maken, en eindelijk sterft men van honger, of men sterft aan eene ziekte, gelijk de arme vrouw, waarvan wij spreken. Kent gij die arme vrouw, Magloire? vroeg de dokter. Ik ken haar alleen van zien en van hooren spreken. Een of tweemaal is het gebeurd, dat ik in de eetkamer van vrouw Aubin niet ver van haar en haar meisje aan tafel zat zij nemen daar hun maal tijden en nu cn dan blijf ik er ook eten... Is zij getrouwd of weduwe Ik heb van vrouw Aubin vernomen, dat zij getrouwd is, maar dat haar man ver van hier is verwijderd. Overigens is iedereen hel er over eens, dat zij een vlijtige vrouw is en een allerbeste moe der, voor wie niets te moeilijk of tezwaar is, 0111 haar kind te verzorgen.... Zoo, gij zegt, dat zij gaat sterven?.. Het gebeurt, dikwijls zoo De goeden vertrekkenik moet nog naar Asnières. Goeden dag, dokter. Magloire. lot weerziens Terwijl do dokter de gang van liet huis van vrouw Aubin binnentrad, stootte de eenarm de kar voort, waar zijn orgel op stond, en begaf zich op weg. II. liet gemeubeld hotel, evenals de ber ber0' van vrouw Aubin stonden twee honderd stappen van hel water, op welks oevers rechts de groote dok ken van Saint- Ouen zich verheffen, en links een tiental Den 29 Augustus aanstaande. wordt door het Algemeen Secretariaat van Geloofsverdediging, in verslandhou ding met het Algemeen Secretariaat der Vereenigingen, een Congres van Vlaam- sche Studiekringen gehouden, in de feestzaal van liet S. Pielers College, Min- derbroedersslraat,Leuven.onder de liooge bescherming van Zijne Eminentie Kardi naal D. J. Mt rcier, Aarfcsbisseh..t van Mechelen. Het programma sluit lieelomaal aan bij dat. der Sociale Week en behelst volgende verslagen ■10 1/2 12 ureVerbond van Vlaamsciie Studiekringen. E. Heer Lambrechts On derpastoor, Vorst. Doel Eenheid in de werken door groepeering der verstrooide krachten Werking: verschaffen van werkmateria len voor studiekringen plannen, boeken enz. 2 1/2-3 1/2 Studiekringen voor werklieden. E. Heer Van den Heuvel, Onderpastoor, Molenboek. 3 1/2-5 uren Studiekringen voor ontwikkelden a) Studiekringen voor godsdienst. E. P. Janssens, O. P. van het algemeen secretariaat van Geloofsvorde diging b» Sociale studiekringen, K. H. Floris Prims, lincenliaal in maatschappe lijke wetenschappen. 5 u-en Slotrede, door Zijne Eminen tie Kard. Mercier. Gedurende de vier dagen der Sociale Weck, zal er in het. S Pielers College, eene belangrijke tentoonstelling van werken over godsdienst en maatschappij leer plaats hebben. Statistiek over den amigo in 1911. In den loop van verleden jaar hebben 17,805 personen kennis gemaakt met de:i gemeentelijken amigo, bij de oude Brusselaars onder den naam van Hotel Pletinckx - bekend. 1,112 drinkebroers zijn er opgesloten geweest voor dronkenschap 14,171 arme duivels hebben er nachtverblijf ge vraagd 234 vrouwen die een misdadig bedrijf uitoefenen 1,527 personen voor overtreding van het policiereglement 294 voor landlooperij821 op last van een aanhoudingsmandaat. Bij den Lord Mayor van Londen. Onlangs heeft er in bel - Mansion House" of stadhuis van Londen, eene merkwaardige Vergadering plaats gehad, voorgezeten door den Lord-Mayor, Sir T. IJ. Crosby, dokter in geneeskunde, en waar meerdere der aanzienlijkste ge- neesheeren van 't Vereenigde Koninkrijk, alsook vertegenwoordigers van den han del der bijzonderste steden van Grool- Britlanje aanwezig waren. De voorzitter van 't koninklijk Collegia der geneeshcc ren. Sii*Thomas Barlow, sprak met na druk over de gevaren van den alcool voor jonge lieden van 18 tot 25 jaar. Iedere jongeling inoet weten, zegde hij, dat de alcool gevaarlijke verwikkelingen kan teweegbrengen in de hersens, de keel en dë maag dat ~by ziëKte ot ongemak, hij van geener weerde is dal hij in hersens en brein stoornissen veroorzaakt.de oor deelskracht en het gezond verstand knakt en de spierkracht verlamt. De vroegere voorzitter, zijn voorganger Sir Thomas Clduston, van Edimburg, verzekerde dat de 30,000 dokters des lands over 't algemeen van 't zelfde ge dacht zijn als Sir Thomas Barlow. De Lord-Mayor, die reeds zijn 82 jaar is ingetreden, verklaart dat bij nooit, in den loop van eene 60jarige ondervinding als dokier, eene enkele zieke bij middel van alcool hoeft weten genezen. De luiaards kunnen niet onder de levenden worden gerangschikthet is een soort van dooden, die inen niet be graven kan. Die zijn eigen geheim niet bewaren kan, moet zich nooit beklagen, als een ander het vertelt. De oude sleur haat alles, wat ge makzucht en ijdelheid uit baar zaligen dommel wakker schudt. fabrieken, waaronder die van den ingenieur Richard Vernière, machine 011 scheepsbouwer, van wien wij welhaast meer zullen vertellen. Acliler een klein plein, waar kwijnende linden groeiden, bevond zich de herberg en restauratie van moeder Aubin. Des zomers stonden er onder die hoo rnen tafeltjes, waar de klanten van den huizo, bijna allen werklieden of bedien den der naburige fabrieken, hun maaltijd kwamen gebruiken. Vandaar genoten zij het schilderachtig gezicht van den groenen hoek van liet eiland Saint Denis en de onmetelijke vlakte van Gennevilliers met haar weelderige hoornen en rijke moes- tui nen. Een laag muurtje was rondom «lat plein gebouwd, waarboven een ijzeren traliewerk bevestigd was. Recht over de straat was de deur der groote beneden zaal, waar altijd op tafels, met fijn linnen gedekt, geheele rijen borden met lepels, mossen en vorken op de klanten stonden te wac ton. Op deze zaal kwamen rechts en links mindere kamers uit, die den grootschen naam van gezelschapszalen droegen. Een wenteltrap leidde naar de zaal van de eerste verdiepingen andere bijzond. re eetkamers, die bestemd waren voor de welgestelde klanten, die op zekere dagen aangetrokken werden door de hartelijke manieren van de meesteresse des huizes, haar goede keuken on den lekkeren wijn uit haren kelder. Het huis was met vier verdiepingen gebouwd De tweede, derde en vierde ware,, in afzonderlijke kamers verdeeld, die ge meubeld verhuurd werden. Twee en twintig zulke kamers bevatte dit deel van liet gebouw, en die waren altijd bewoond, zelfs al besproken, voor het geval er eén zou ledig geraken. Een bijzondoredeur en trap leidden van de straat naar de twee verdiepingen. Dokter Bordet klom de trap op tot aan de derde stagie, trad een nauwe gang binnen en bleef staan voor een deur, waar met zwarte verf het cijfer 17 op geschilderd was. Lie sleutel stak op het slot. De dokter klopte, en zonder liet antwoord af te wachten opende hij de deur. Hoewel de kamer maar klein was, was zij nochtans ruim verlicht dooreen groot venster, dat uitzag op de velden, die hel park van Saint-Ouen bezoomen en zich van de kaai der Seine tot de dreef van Batlignolles uitstrekken Was het ameublement eenvoudig, liet was beter uitgekozen en bewaard dan dat in zulke huizen gewoonlijk het geval is. Hot bestond uit "een groot bed, een commode, een tafel, drie stoelen cn een kinderbed. Alles in goeden staat cn blinkende van zindelijkheid. Men bemei kte er nog een dolgeworden spiegel, alsook eeuigehaken, waar klee deren aanhingen. Deze zagen er wel gedragen uil,maar men zager noch vlek, noch scheur. Men kon zien, dat de vlijtige hand ooiier vronw, die arme plunje met zorg onderhouden had. Op de tafel stonden ffeschjes met opschriften voorzien,een glas, een tinnen lepel. Er lagen ook twee boekeu open. De lucht in de kamer was stikkend, doordat voor den schoorsteen, die liet midden uitmaakte van den muur over de deur, een kleine kachel stond, waar kolen in brandden Een ketel water, opde kachel geplaatst, was zacht aan het zingen. Toen de dokter de deur opende, stond een meisje van zeven tot acht jaren van haar stoel op en kwam hein eenige stap pen tegemoet. Mijnheer de dokter, ik geloof dat moedertje slaapt, murmelde zij met ont roerde stem. Het ware misschien het beste haar niet wakker to maken.. Terwijl 't kind deze woorden sprak, wees het met haar handje naar het bed, waarde arme Germaine, mager als een geraamte en bleek als was, met haar oogen 111 blauwe kringen, hijgende borst en korten, sissenden adem, te rusten lag. Haar slapen waren druipnat van liet zweet. Hoewel het meisje zeer stil, schier onhoorbaar sprak, had de moeder haar verstaan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1