Donderdag 11 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4504. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een gevaar. De Orgeldraaister. Werkzaamheden in Juli. Provinciale Consoiencefeesten Een en ander. DENDERBODE at, van it Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteokening van den volgenden dag. I)e prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad- 5 frank mol I.aall den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, ere voorop te betalen. Do inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tanliën doo do Post ontvangen zijn Ion laste van den schuldenaar. Men schrijft in"by G. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'K SITM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rcklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst. 10 Juli 1912. Onder dezen titel deelt onze Confrater De Düinf.ngalm van Oostende het volgende wel beredeneerd schrijven meè op 't welk wij de aandacht vooral der jeugd inroepen In de herberg, op de straat, in den trein of op de werkplaats overal schijnt men door eene gevaarlijke ziekte aango tast. Ziekte Ja en nog wel een van de ergste soort namelijk do «sport ziek te». Al wat men hoort is van matchen en records kloppen Is dat dan zulk gevaar, zult gij vra gen Ja, een groot gevaar. Iets, dat wij moeten bestrijden, even hardnekkig als de alcoolplaag. Door den alcool, wordt uit den mcnsch het laatste beetje eeregc- voel, dat hij nog bezit, uitgedoofd door het overdreven sport wordt de verstan delijke ontwikkeling, welke wij, arbei ders, zoo groot noodig hebben, tegenge houden. Wij stellener ons door achteruit; onzen eigen persoon wordt er door ver waarloosd. Aan vereeniging, bonden of vakbelangen, oh daar geeft men bitter weinig om. Maar heeft dezen of genen boerenjongen die hel, geluk heeft met een paar flinke becnen bedeeld te zijn een snelheid record geklopt, past dan tt op, want des anderendaags is het een ge zeever en gezaag van 's morgens tot 's avonds. Zeg, weet ge hel al Jan X... hoeft het snelhcidrecord geklopt met 2 seconden - enz. Dit wordt dan ver teld op een toon alsof er een belangrijk levensvraagtuk is opgelost. Voor hun eigen ontwikkeling, voor kunst of wetenschap, och, daar hebben zij geen en tijd voor, andoren zullen daar wel voor zorgen. Vrienden weet gij dan niet, dat nie mand beter dan au zelf uwe belangen kunt behartigen Laat die zware taak want zwaar is zij niet over aan enkelen. I-Jelpt van heden af mede aan den bouw van de groole burgt, het huis, dat gij moet bewonen 0111 u te ver dedigen. Iiuut gij dan onverschillig blijven en zien, dal anderen voor u dit gebouw op trekken Dat anderen, enkelen zich voor u afwerken,dat zij het werk volbrengen, waarvan gij zult genieten kunt gij dat Is alle gevoel van vooruitgang bij 11 dood Neen Werkt dan van heden af meluwe ge zellen helpt hunne zware taak verlich ten. In plaats van naar de football- of sport pleinen 1c loopen, gaat naar uwe bondsvergadering en stelt u op de hoogte 3e vervolg. Langzaam opende zij haar oogen, die flikkerden van de koorls, en keerde met moeite het hoofd naar het midden dor kamer. Ik slaap niet mijn kind, zoide zij met die gebroken stem der teringlijders, die zoo pijnlijk hel gehoor Irof. Den dokter bemerkend, stak zij haar ontvleeschde, bevende handen naar hem die bijna doorschijnend waren van mager heid. Ha, zijt gij het, mynheer Bordet, stamelde zij, na elk woord smakende naar adem. Ik ben gelukkig u dezen morgen te zien. De dokter naderde de zieke en nam oen der handen, die zij hem toereikte. Hoewel het aangezicht der zieke in het zweel zwom, vond hij haar hand ijskoud. Verwachltct gij mij dan niet, kind'? vroeg hij op vriendelijken toon. Och, mijnheer de dokter, gij zijt al zoo dikwijls opgekomen... liet is reeds zoo lang dat ik niet meer kan opstaan... gij zult dat toch eens moed'' worden... Gij meent toch niet wal gij zégt, met waar, beste vrouw. Ik zal maar moede worden te komen als gij zult genezen zijn. uwer vakbelangen. Antwoord niet Ik wil, maar ik hel) er geen verstand van. Want,vrienden, bezalen uwe kameraden, voor zij in de vereeniging kwamen, er al dekennissen van Neen! Maar zij wilden en dat was alles. Zij wildon hun stoffe lijk lot verbeteren en wisten, dat daar voor vereeniging noodig was. Zij wisten, dat eendracht macht maakt. Zij zagen in de vereeniging oeno ster, welke blonk aan deu duisteren hemel om hun den weg te verlichten, eene redplank waaraan zij zich vastklonken. Daarom, toont dat gij ook wilt mede helpen aan de verbetering van uw lot, volgt do vergaderingen van uwe vak vereeniging, ook hare uitstappen. Helpt en bemoedigt uwe bestuurleden door uwe tegenwoordigheid en, in plaats van het sport op den eersten rang to stellen, ver vangt het door do vak vereeniging, volgt hier met. drift de uitslagen haren en te vens uwer werking. Vlucht liet gevaar hetwelk uw vak- vereeniging als een nietig iets doet be schouwen, en berooft haar niet langer van uwe werking. Wanneer de werkman, zedelijk en stof felijk zal volmaakt zijn, wanneer hij zijn werk niet meer gedwongen of met af keer, maar uit vrijen wil zal volbrengen, daar hij zich dan zelf bewust is, dan zullen wij mogen lier zijn op den afge legden weg en juichen. Allen voor één, één voor allen •*- 1. Tijdens deze maand worden er overal rapen gezaaid. Vele landbouwers hebben nog de gewoonte bij de teelt dezer voëderplant enkel beir te gebrui ken. Dat. is eene dwaling,* en wil men groote opbrengsten bekomen, dan is het noodzakelijk eene volledige bemesting toe te passen. Rapen vragen veel fosfoorzuur, wel potasch en eene voldoende hoeveelheid: stikstof te gepasten tijde aangewend. Men slrooie dus op de stoppols, per ictare, 300 kgr. superfosfaat, luo lcgr. vavelzure potasch en 100 tot 125 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen worden door eene machtige omploeging onder gewerkt. 2. De inkarnaat- of Fransche klaver verdient do ernstige aandacht der land bouwers. Zij geeft eene overvloedige en vroege opbrengst,en bekleedt slechts den grond tijdens den winter en een deel dei- lente. Zij mag dus als tusschenplant aan zien worden. Daar deze klaversoort zeer gevoelig is aan de koude, moet men vroeg en dicht zaaien dan zal zij voor den winter reeds tamelijk goed ontwikkeld zijn en bijge- Germaine antwoordde niet, maar zij slaakte een diepen zucht. De dokter telde de polsslagen cn on danks zijne groote ondervinding was het met moeite, dat hij ze kon gewaar worden Het kleine meisje volgde de bewe gingen van mijnheer Bordet en sprak. Zoodra gij weg waart, mijnheer de dokter, hen ik mot uw recept naar den apotheker gegaan, en ik heb aan moe dertje gegeven wat gij gezegd hadl, alle uren een lepel. 1-Iot kind snikte en haar oogjes stonden vol tranen. Het dochtertje van die Gerinaine, van welke wij mijnheer Bordet on den orgel draaier hebben hooren spreken op de kade der Seine, de kleine Martha was juist zeven en een half jaar oud. Maar te oot'deelen naar de levendige uitdrukking barer gelaatstrekken, zou men gezegd hebben, dat zij wel twaalf jaar was. Zelden had men wakkerder, verstandi ger, zachter, innemender kindergezichtje gezien. Zij was groot voor haar jaren, blank, zeer zenuwachtig en buitengewoon ge voelig, daarbij had zij sehoone oogen, zwart als haar dikke gekrulde haren. liet gelaat van dit kind was de spiegel van al de gevoelens van haar hart hel geleek eerder het aangezic.it van eene volwassene vrouw dan vaneen kind. Men las er verstand en wilskracht, en daarbij volg heter aan het gure weder kunnen weerstaan. Verder dient men voor eene doel malige bemest ing te zorgen. Voor de omploeging van den grond slrooie men dus 100 kgr. superfósfaat. 200 kgr. chlbórpolasdh per hectare en voor liet eggen 75 kgr. zwavelzuren ammoniak. 3. De witte mostaard is eene voeder- plant die op zeer kprlen tijd eene over* vloedige opbrengst geeft. Deze plant wordt in roofbouw, gewoonlijk in Juli gezaaid, ofschoon ze als gewoon gewas den ganschen zomer geteeld wordt. Proeven hebben bewezen dat de witte mostaard gretig door de dieren genomen wordt, cn gunstig werkt op de afschei ding der melk. Als bemesting gebruikt men voordee- lig por hectare 300 kgr. superfosfaat, 100 kgr. zwavelzure potasch en 150 tot 200 kgr. zwavelzuren ammoniak. Evenals bij rapen mogen deze meststof fen door eene middelmatige omploeging ingedekt worden. 4. Men mag niet nalaten, tijdens deze maand, de besproeiing der aardappelen met Bordeleesche pap voort te zetten en vooral als er veel regen komt. Willy. TE GENT OP 21 JÜLI 1912. Onverpoosd gaal de werking van het Comiteit voort. De toetredingen van maatschappijen komen regelmatig toe uit alle hoeken en kanten der provincie. De gansch onpartijdige wijze waarop het feest werd ingericht, heeft de toetreding voor gevolg van maatschappijen van allen aard en van alle denkwijze. Do eerste herhaling voor de plastische beelden hadden plaats en doen iets puiks verwachten van dit nummer. Het zal ook iets eenigs zijn en iets g«nsch nieuw die prachtige groepen uil Concicnce's werken daar te zien weergeven, in open lucht, door marmerbeelden. Tussohen de ta fercelen in worden, door een goed ge oefend gemengd koor, schoon Oud- Vlaamsche liederen gezongen. Dit nummer alleen zal duizenden Gen tenaren naar het St Baafsplein doen strooraen. Dit nummer alleen is voor de Vlamingen uit de provincie de reis naar Gent waard. Dat de maatschappijen welke nog niet aangesloten zijn, zonder verwijl hunne toetreding sturen naar liet Secretariaat, 20 Spiegelstraat, Gent. Niet wachten tot de laatste dagen want dat vermoeilijkt de inrichtingen. nog iets geheimzinnigs in, dat de toekomst misschien zou uitleggen. Diep ontroerd, bezag de dokter haar met bekommering. Gij zijt een eerste verpleegster, sprak liij, gij hebt wel gedaan. Na een oogenblik zwijgen voegde hij erbij Bleef er nog een weinig van die 'ftesch over Neen, mijnheer do dokter, ik heb moeder dezen morgen, te zeven uur liet laatste lepeltje ingegeven. Mijnheer de dokter, geheel den nacht heeft hoi arme -schaap gewaakt, gelijk een ziekenverpleegster, murmelde Ger inaine. Een snik onderbrak haar rede en schudde pijnlijk geheel het lichaam der zieke vrouw. Zij weende. Martha snelde naar haar toe, drukte haar in de armen, begon op haar beurt te weonen, en riep uit Wie zou u nu toch beter kunnen verzorgen dan ik, moedertje lief. Bij het zien van dit hartverscheurend schouwspel, was dokter Bordet diep ontroerd. Germaine overlaadde het kind mét kussen. Zij dacht te stikken. Terwijl hij zacht hel meisje uit hare armen nam, zoido hij Kom, beste kind, laat moedertje nu maar wat rusten. Martha ging snikkend in een hoek der GULDENSPORENSLAG. O Julidag O Leievloed Hoe gloeit ons hert. hoe stroomt ons bloed Zoo dikmaals gij herleven doet Der vrome vaderen heldenmoed Ten Guldensporenslag O bloedigdagend morgenrood, I)al Vlaandren's vrijheid al te snood Versmacht in kerkernacht en-dood - Ontgraaft en opwekt, eeuwen groot, Gij, Guldensporenslag Trotsch waant de Fransche dwingeland Voor een wig staan op 't Noordzeestrand «Mijn lelie en mijn macht geplant!» Is 't waar Is 't waar, Kerlingaland Spreek, Guldensporenslag Daarzweeren duizend helden Neen 't Luidt storme door 't verbeurde leen Verkroppend smert en spijtgeween Vaart gilde en riddervolk naastéén Ten Guldensporenslag Harop Een kruis En weg in 't veld 't Wijkt al voor bijl en knotsgeweld De Lelie knakt, in 't bloed geveld En sporen raapt de Vlaamsche held Ten Guldensporenslag Dan rees een reuzig zeeggebrom Dan voerde hij bazuin en trom, Verlost de dankbaar heldendrom Zijn gulden buit naar 't Heiligdom, Na Guldensporenslag Der vaderen God in de edele vlag Te mond, te vuist' hun goedendag Zoo 't vrije nakroost groeien mag In l zoenen van uw zonnelach, O Guldensporenslag Rousselaere, a. Dierick. De gendarmerie. Het gerucht is in omloop dat de burgerwacht, waarop men in geval van onlusten, niet veel slaat kan maken, zou afgeschaft worden. Onnoodig te zeggen dat dit gerucht valseh is. I)e inrichting der burgerwacht is in de Grondwet geschreven. Doch het gouver nement zoekt de lasten te verminderen, die op de burgers wegen, met den dienst merkelijk in te krimpen en langs eenen anderen kant de gendarmerie te verster ken. Te dien einde heeft men aan de bevoegde overheden van ganscli het land hun oordeel gevraagd over eene vermeer dering der gendarmerie. Deze zou bestaan uit gewezen gendarmen, bij de inschrij ving minder dan 45 jaar oud, en uit gewezen soldaten van de 5*, 6° en 7e milicieklas. Elke man zou jaarlijks 30 frank trekken en vijf of zes oefeningen doen per jaar, die hem aan 3.20 fr. per dag zouden betaald worden. De dagen dal zij de regelmatige gendarmerie zou- kamer zitten. Germaine hief zich ietwat op, omdichter bij den geneesheer le zijn. die zich naar haar boog, en met een stem, die nauwelijks hoorbaar was, zeide zij Dokter, ik moet u spreken. I)e geneesheer schoof een stoel dicht bij het bed, zette zich neder en zeide Welnu, ik luister, mijn kind. Do zieke ging voort Daar ik u spreken moet, zonder «.lat mijn dochter er bij is, zou ik u verzoeken iets te bedenken om haar voor ecnige ©Ogenblikken le verwijderen. De dokter knikte, stond op en ging naar de tafel. Mijn kleine Martha, ik moet oen recept schrijven, zeide hij. Het kind droogde de tranen af en zotte een inkpot, pen en papier op tafel. Nadat mijnheer Bordet zijn recept geschreven had, reikte hij het papier aan liet meisje over en zeide Gij moet dit naar den apotheker van Saint-Ouen brengen, lief kind, en hem vragen, of hij die medocijnen bereidt. Wacht tot het gereed is en breng ze dan mede. Intusschcn zal ik hier blijven tol gij terugkeert, opdat moeder niet alleen zou zijn gedurende uwe afwezigheid. Met een zichtbare verlegenheid nam het meisje het recept, en wendde naar haar moeder een benauwden cn rijplijken blik. Ito brave dokter verstond dien blik. Het is onnoodig, dat er geld bij is, fluisterde hij haar toe. Ga maar, deapothe- den moeten gaan versterken, zouden zij hetzelfde loon trekken. De gewezen onderofficiers zouden den graad en het loon der wachtmeesters ontvangen. Niet legenden Godsdienst Och neen, de geuzen roode of blauwe, zijn legen den godsdienst niet. Op het socialistisch congres van Zondag 30 Juni vroeg gezel Hins Wat zouden we doen indien M. de Broqueville een nieuw ontwerp van schoolwet neerlegde De heer Vandervelde antwoordde MHyraans heeft het gezegd wij zouden den strijd herbeginnen en we zouden tot liet uiterste gaan... Opperbest, wedervoer gezel Hins. Ook wil ik de aandacht roepen op den droeven toestand van den dweepzieken buiten men moet dus oorlog voeren tegen de Kerk en tegen den Godsdienst, on dat zonder onderbreking. De groote groote zaak is de vrijmaking van de ge wetens liet is deze niet van de maag die twee dingen moeten samen gaan. Ik betreur het dat in het meest vrijden kende deel van het land, men nog werk lieden ziet, die hunne kinderen bij de Broeders zenden of bij de nonnekens. Dat is een beleediging voor het socia lism en men moet dergelijke handelwijze bestrijden. Ik noodig u uit dat te doen. De welstand der maag hangt vooral af van dezen van het geweten. Dat is toch wel klaar en duidelijk, meenen wij. Er is niemand geweest in geheel luff congres, die tegen die woorden verzet heeft aangeteekend; niemand die gezegd heeft dat elke socialisi vrij is, te gelooven of niet te gelooven naar de kerkte gaan of nietzijn kinderen naar de school te zenden welke hij verkiestniemand die gezegd heel't dat Godsdienst een bij zondere zaak is, in welke niemand iets te zien heeft, tenzij den belanghebbende. Ze zijn niet tegen den Godsdienst, niet waar De uitrusting der soldaten van het groote leger. Men zoekt in Frankrijk om het gewicht van den ransel te verminderen en talrijke nieuwe mo dellen worden beproefd. Tijdens den veldtocht van Napoleon's leger naar Rusland, bevatten de ransels twee hem den, twee paar schoenen met nagels, zolen, een paar borstels, een rolletje ver- bindsel, pluk en 60 kardoezen. Langs de zijkanten stak men vier be schuiten, ieder van 16 onzen langs onder een lijnwaden zak met 10 pond meel. ker zal u medecijnen geven, zonder u iets te vragen. Dan voegde hij er luid bij L)ek u goed, mijn kind, hel is hier zeer warm, en buiten is het bijtend koud. Helff gij dezen morgen al wat geeten De wangen van het meisje werden hoogrood. Nog niet, dokter, antwoordde zij. Ga dan bij vrouw Aubin, en zeg haar, dat zij ueen volle kom van haar beste vleeschsoep moet geven. Gij kunt dan naar den apotheker gaan. Terwijl Martha het hoofd boog om haar tranen te verbergen, murmelde zij eenigo woorden van dank. Zij was te verstandig om do handelwijze van den dokter niet te begrijpen. Zij ging naar haar moeder, omhelsde haar teeder, sloeg vervolgens om haar schouder een ouden wollen doek, schikte de warme muts op haar hoofd en verliet de kamer, terwijl zij een dankba ren blik op den dokter sloeg. Germaine wachtte in spanning tot ze weg was. Zij hief zich in de kussens recht en zeide nu tot den dokter Sluit de deur goed dicht, mynheer Bordet, opdat niemand ons kome storen. De geneesheer deed wat de zieke zeide, en zette zich neder op eenen stoel naast hel bed, Met een hijgende en afgebroken stem, door snikken en hoestvlagon gestoord, begon Germaine te spreken Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1