Zondag: 14 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4505. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Vrijmetselarij de Politiek. GELOOF EH LIEFDE POREI. Uil mijn Congoleesch dagboek De kwestie der Werkerspensioenen. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtoekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank s jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. Do inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUIS aUL'M. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3dB bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 13 Juli 1912 EN Sommige lieden aanzien het als ecne lasterende beleediging wanneer men hen het verwijt toebrengt Ge zijt Franc- Macon of Vrijmetselaar 't Is waarheid over het algemeen staat de titel van Franc Mngon in geenen goe den geur. Menigwerf hoorde men libe ralen met een proces dreigen als men hen Franc--Maeon toevoegde. Nu die bedreiging is maar vogelen- schrik, want ze weten heel goed dat de Rechters hun zouden spottend wandelen zenden, In alle geval bewijst dit alles dat er bijna niemand gcerne als Franc Macon aanzien wordt. Neen, Franc-Magon is geen lollijke benaming. Franc-Macon staat gelijk met godver loochenaar, godsdiensthater, godsdienst- bespotter, papenvreter, enz. enz. En dat zijn de liberalen en socialisten nochtans alhoewel zij bij hoog en bij leeg en op alle tonen beweren dat ze tegen den R. K. Godsdienst niet zijn. Bijna al de menseden die in de stad of in den builen wel liberaal willen zijn maar geen Franc Magon, zijn eenvoudig de knechten der raaconnieke loge, de speelpoppen waarvan de Franc-Masons der groote sleden de koordjes houden. En nu 't bewijs biervan. De Franc-Macons bestaan van over zeer vele jaren maar inden beginne telde de instelling slechts lieden uit de hoogere standen. Ze zijn ook niet altijd godsdienst- hatend geweest en zijn het maar klaar- lilijkend geworden over ongeveer 200 jaren. Toen na de revolutie van 1830 de Franc-Macons besloten hunne werking in België uit Ie breiden, vonden zij liet gevaarlijk bel onder hunnen eigen naam te wagen die te veel argwaan zou verwekken. Zij stichtten dan rene libe rale maatschappij onder den naam van L'Alliance -Het Verbond-. 'I Was de eerste liberale maatschappij die in België Lot stand kwam. Nu, ouder die onzijdige benaming zou die maatschappij optreden als voorstaandsler en verdedig ster der vrijheid. Doch weldra bleek bet ten klaars'e en duidelijkste dat die maatschappij dooi de Franc Macons werd geslicht 0111 de godsdiensthaiende plannen der Loge ten uitvoer te brengen. Overigens dit blijkt uil de bekentenis sen der Franc-Macons zei ven. De logebroer Lartigue schrijft in zijne Précis Historijues De Alliance dat de bakermat werd der Brusselsche staatkundige Maat- schappijen is eene instelling waarvan Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 6e Vervolg Op de hoeken verhieven zich vier kleine torens in liet midden praalde de vierkan tige hoofdtoren, van wiens kraagsteen de vooruitstekken - uit steen gekapte draken en monsters sarrend en grimmend op ringmuur en kanteolen staroogden. Vlak boven den ingang der sterkte, in het voor uitspringend gedeelte, prijkte, omlijst van zwierig, dooreenslingcrend gebeeldhouwd looverwerk, het wapenschild van den door- luchtigen slotvoogd. Weerhanen en kunstig smeew erk droegen nog de sporen van vorig verguldsel, doch stonden onbeweegiyk vastgeschroefd en berust. De worm des tyds had onverbiddelijk aan muren en torens geknaagd, den zwarten steenklomp verbrokkeld, gespleten. Dit wijde groeven wies dik stekelachtig mos aan zynen voet schoot wild en verward de klimopplant en bekransde vensters en kijkgaten. Rottend riet verspreidde, in het troebel water dei- wallen, een verpestenden geur. Gansch tegenstrijdig niettemin was liet inwendige. Pracht en weelde, zindelijkheid - de maconnieke Loge - Les A mis - Philanlrophcs het eerste gedacht van opvatte Het is dus onbetwistbaar dat de Franc- Macons de eerste liberale maatschappijen of vereenigingeii'hebhen gesticht. Sin 18 U5 had het eerste liberaal Congres plaats en in zijn verslag van 1883 1881 schrijft de logcbroeder Goblet d'AIviella iiieroyer (Bladz. 42) Hel Congres van 1816 dal onze Iibn- rale partij een nog onvolledig pro- - gramma gaf, word door onze werken - voorbereid. - Logebroeders stonden aan 't hoofd De liberale partij kreeg dus haar pro gramma van de Franc Macons. Het zijn dan ook deze Iaatsten die aan de liberalen hun doen en laten voorschrijven. Reeds op 12 Februari 1845, zegde Franc Macon Grisar in de loge ie A nl werpen - Het liberalism zal ons toobehooren. - Wij zullen zijn gedacht zijn, zijne ziel; - kortom, wij zul en het liberalism zijn.» Op zijn bladzijde 86 zegt het Bulletijn der Loge van 't jaar 1876-1877: De liberale familie is zonder zeekom- pas en zonder gids. Er beslaat geen persoon, geene instelling die haar bc- - stuurtmen moet haar eene richting - geven. In liet Bulletijn van 1883-1881 leest men op bladz. 41-42 De liberale gedachten zijn kinderen van't maeounism... Is_het noodig te herinneren dat al de groo'le liervormin gen door de liberale pari ij verwezen- lijkt, tot rijpheid kwamen in het bou- wen onzer tempels't is te zeggen, de Logen der Franc Macons. - Ziedaar, bewijzen gen0(.g (j00r Franc-Macons zeiven geleverd, dat de liberale partij een werktuig is dat len - uitvoer brengt wat in de duislere kroch ten der Loge wordt beraamd en ge smeed. Wanneer vele liberalen dus houden slaan dat ze geen Franc Macons zijn, dat 7.0 geene Franc-Macons zouden willen zijn, blijven zij in zekeren zin in de waar heid. Neen, vele liberelen, vooral in de mindere steden en in de buiten gemeenten zijn geene werkdadige Franc-Macons, zij maken geen deel uil van de eene of andere Loge; maar ze zijn de speelpoppen der logegaslen der groote sleden, lijk wij liet liooger doen bemerken Porei kan heel gevoeglijk als navrucht geteeld worden achter vroege erwten, eerste salade of 11a zomerspinazie. Die plant lukt best in eenen vruchtbaren, tamelijk vaslen en frisschen leemgrond. Hij vraagt veel stikstof en potasch. Haarde zomerporei slechts bij uitzon dering en door liefhebbers in burgers- tuinen gekweekt wordt, zullen wij hier enkel handelen over de winlerporei. en goede smaak zwaaiden er den sehepter. Eindelooze, uitcenloopende gangen, lioosre gewelven, belegd met kostbaar mozaikwerk en onderschraagd door statige pijlers, wedijverend in oogvcrblindenden rijkdom Links liep een wentelende trap naar het eerste verdiep. Tot daar zelfwaren do wan den beschilderd met oude geschiedkundige feilen en parabels uit het Oude Testament, ingesloten door lijvige en diepuitgeliaalde afboordsels. Alles was zóo frisch, zóo levend, alsof de beeldhouwer pas in zijn gewrocht- den stempel van het vernuft had "cbeiteld, alsof het- penseel des schilders even liet onsterfelijk kleurenmengsel van het palet op den muur had getoo- verd Boven, vóór de toenadering tot een ruim vertrek, lnng, met groote ringen, aan eene koperen staaf, eene lange gordijn van grenaatkleurigdamast. Binnen ook spreidde de kunst onwaardeerbare voortbrengsels van liet genie ten toon. In hel midden ver hief zicli een marmeren schouwmantel. Boogvormigo vensters, langs buiten voorzien van ijzeren stangen, wierpen het daglicht in de zaal en deden den mot goudleer be hangen muur schitteren. Van liet welfsel daalde een viervoudige gedraaide ketting halverwege omlaag, voor handvatsels twee leeuwenklauwen hebbende, die ee.ie gulden lamp droegen. Mollige tapijten, vanOoster- sch weefsel, dekten den vloer. Bij den ruimen schoorstoen, waarin klein Onder deze liekloeden tie korte Bra-; banlsche (veel geteeld in de omslrekenj van Aalst en Assche) en de reuzenporeii van Garenten de eerste plaats. De porei wordt ter plaats gezet van.' half Juni tot half Juli. Porei kan heel dik worden en veel opbrengen op voorwaarde dat hij sterk bemest worde. Beir past uitmuntend voor deze groente, doch hij dient aangevuld Ie worden door scheikundige meststoffen. Onder deze spelen de stikslofmesten en de potasclizoulon de eerste plaats. Men. werke dus 2 of 3 weken voor het planten per are de volgende meststoffen goed in den grond, 6 kgr. zwavelzuur ammoniak, 5 kgr. superfosfaat, 4 kgr. chloorpo- taseh. Al deze meststoffen mogen geza- menllijk en in eens gebruikt worden. PLANTEN Voor het planten moet men den grond in aanmerking nemen In zandachtige gronden mag men porei tamelijk diep planten tot aan liet hart in den grond in vaste en vochtige gronden integendeel plaatst men de planten nau welijks den helft van den stam en los weg in don grond. Men plant bij voorkeur in rijen van 25 cm. afstand en in de rijen van 15 tot 20 cm. Het is in alle geval geraadzaam in greppels te planten dit vergemakkelijkt het gieten mei vloeimest, alsook liet aanaarilen om te verbleek en. Om de poreilarve te bestrijden kan men J° De plant onder de made afsnij den, doch dit hindert natuurlijk de plant in haren groei 2° de poreiplan ten-: besproeien met een afkooksel van torna- Icnbladereu. Zelfs raden andere aan le besproeien met water waarin 20 "/0 p.elrool pn wat groene zeep, alles goed geklutst. Doch dit moet gebeuren langen tijd voor liet verbruik. William. door Pictiilis Cowyim. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XV. 5 November Daar liet gisteren 10 tire 's avonds en erg donker was, gaan wij dezen morgond eens het vee nazien. God fried heeft mij den ouden Musambuku, uit Lukonzolwa aangebracht, kent gij dien Neen, wel dit den ouden stier van ginder, ook bracht hij mij nog eene koe die geene melk geeft,eene andere die melk gecfl en redelijk veel, 2 jonge kalveren van 2 en 3 maand oud, 2 jonge ossen en 2 jonge vaarzen die in 't kort zullen mo gen 'gedekt worden, zoodat mijn veesta pel uit 9 koppen beslaat, doch binnen eenige weken brengt men mij nog Sava Sa va, na grande feime, zegt Godfroid, wanneer bij mijnen slal nagezien heeft. Het vee ziet er gezond en levendig uit, alleen de oude Musambuku is vermoeid door de reis, alsook een der jonge vaar zen. Den ganschen dag wandelen wij zoo houtvuur smeulde, zat de burchtheer moe deloos in een zwaren armstoel. Zijne prach tige klecding, met gouden stikwerk overladen, gevoegd by datgene wat hem omringde, zou misschien voor zijnen per soon eerbied en ontzag afgedwongen hebben, indien in zyne wezenstrekken niet iets hards, iets terugstootends lag, dat afkeer en argwaan verwekte. Zijn gelaat was van rimpels doorploegd en half verdo ken in een sneeuwwitten baard, die hem op de borst daalde. Roerloos staarde zijn onheilspellende blik in het stervende vuur somwijlen stampvoette by met onstuimige drift of kneep de lippen tot een helschcn grijns, verschoof den zelel, In den rechten hoek der zaal, aan het venster dat uitgaf op een weelderig oranjo- liuïs, leu' de, op een groot boek met zilve ren sloten, de edele dochter des slotsvoogds. Oneindige goedheid lag over haar beeld schoon aangezicht. Hare groote blauwe oogen, bezomnd met fijne pinkers, over schaduwd door zacht geschetste wenkbrau wen, blonken als sterren hot edelste rood verfde hare donzige wangon haar kleine mond geleek den ontluikenden rozeknop. De rankheid barer leden, de fijnheid vuil hare leest, deed het hemelschnlauw zijden kleed in bevallige plooien en vorm haar achternaslepen hot blonde haar, op den rug in twee lokken gesplitst en gevlochten, was, op het hoofd, door een gouden band, met edelgesteenten bezet, saamgehouden een dikke paarlenkrans van bloedrood koutend door de weiden en vermaken ons met het vee na le zien. De dag vliedt waarlijk te ras voorbij en zonder dat wij er aan denken is hel uur van scheiden gekomen,daar Godfroid lieden lerugnaar Lukonzolwa moet. Met een welgemeend, tot in 't kort hé, goede reis oudjongen en vooral houd u struiseli, neem ik afscheid van mijn vriend en keer alleen naar mijne woning terug. Een aangename Zondag voorwaar. 6 NovemberDaar de vrouwen en mijne werklieden Zaterdag nog al veel gras hebben aangebracht ga ik heden beginnen met den stal te dekken. Zoo de vrouwen mij niet in tijds en genoeg dek king aanbrengen stuur ik mijne zwarten maar uil. Doch alles gaat wel, de vrou wen zijn naarstig vandaag .eii brengen mij eene voldoende hoeveelheid zoodat ik mijne bantus aan 'l werk mag houden wat mij zeer te pas komt, wanl 's avonds is het dak gemaakt en slapen mijne hoornbeesten ifi '1 droog. Zij zijn beter dan ik want mijn buis inog niet gedekt. 7 Navember Heden aan 'I bestrijken der muren van den stal mot kleem. Dat is een' werkje dat de negers afgaat,geloof mij, in de moor werken en pletsen. En denken toen ik een kleine bengel was, mijne grootste leute beslond in koeken te bakken van moor eu mij van hoofd lol de voeten te besmeuren zoodat ik op een slandbeejd van potaarde geleek en moe der mij gansch moest uitstroopen. Ja, zoo zijn nu eenmaal de kleine en de groote hinders, want vergeet niet dat het neger- volkje een ras van groote kinders is. Zij werken zoo goed met den kleem dat scb ('en stal 's avonds bestreken is en ik nu toch van dien kant gerust mag zijn.. 8 November Allen zijn weg om gras le halen om mijne woning voort te dek ken. 't wordt waarlijk tijd ook. Terwijl ga ik eens liet vèe bezichtigen in de wei de. Allen eten dat liet een lust is, ni;»ar ook zij slaan tot over hunnen buik in liet gras en de kleine kalveren kan men niet zien. Het gras is hooger dan zij. De beesten zijn waarlijk reeds bekomen, hun haar begint te blinken en hun oog is helder en levendig. Dit doet de overvloed van voedsel want in Lukonzolwa door den groolen hoop is de spoeling gewoon lijk dun, 't was dus tijd ook naar eene tweede plaats uil te zien om het overtollig vee te plaatsen. 's Namiddags haalt men nog altijd gras, daarmede echter zegt mij de capita, zal er genoeg zijn om het dak le dekken. Proficiat man, zoo gij niet liegl. eene zonde waarmede al de zwarten besmet zijn. en waarmee zij.geloof ik, ter wereld komen als met eene tweede erfzonde. Ja, zoekt do mensehen zonder fouten, hier zoomin als elders zult gij ze vinden al zoekt gij in den klaren dag met twee electrieke lampen van KXK) bougies ieder. Wijsgeerig verdiep ik mij niet verder in dil onderwerpen kruip in mijnen train. 9 November Kwart voor 6 ure blaas ik op mijnen kleinen trompet om de zwarten op te roepen en zich aai: 't werk te zetten. Allen te gelijk klauteren zij het koraal kuste don blanken zwanenhals. Bedeesd tuurde zij naar den ridder t n glinsterende tranen verduisterden hare oogen. Een pijnlijke zucht, haren boezem ontsnapt, deed haren vader grammoedig liet hoofd schudden. Droeve gepeinzen moesten wel het meisje bestormen, want met eenen keer barstte zij in luidde snikken los en wrong de handen krakend ineen. Arm kind zegde de edelman. Zal uw weenen dan nimmer ophouden Altijd blijft ge droefgeestig, terneergedrukt. Wist ge, hoe uwe tranen nvj het hart verscheu ren, mijne gezondheid ondermijnen, mij doen vreezen v( or ons beider... Vader Vader gilde de jonkver, den spreker toespringende, daar zij hem met de hand den mond sloot Zwijg, o zwijg Gij spreekt altijd van sterven en ik wil u niet verlaten. En vader om den hals vallende, borg zy schreiend het hoofd op zijnen schouder Maria, hervatte de ridder, zijne doch ter zachtjes van hem werende liet Iiangt slechts van u af, mij gelukkig te zien. Stervende, bezwoer mij uwe moed( r ons wichtje, gij waart liet steeds mei de beste zorgen te omringen de liefde, die ik haar toebracht, bracht ik op u over. Onder mijne bescherming kan niets u deren. Welaan hef het hoofd op en schud alle treurnis af Dieper nog zonk de maagd in smart weg. De spreker vervolgde Ik begrijp liet, Maria hier opgeslo- «lak op en als men de haast ziet waarmee zij dil doen zou men denken dat zij heden kerken gaan verzetten. Doch wacht maar 't zal wel koelen zonder blazen. Zij zingen onder 't werken dal het een aard heeft; ook vorderen zij goed, gaat liet zoo voort dan is mijn dak klaar vandaag en zit ik 't droog, doch niet beschut tegen den wind, daar de muren enkel staken zijn met barabous doorvlochten en u dit in 't geheel niet beschut. Doch Gent en Brussel zijn niet op tienen dag gemaakt en waarachtig mijn huis ook niet dus geduld. Ik heb mij vandaag waarlijk niet te beklagen van mijne zwarten, mijn dak is 's avonds afgewerkt. 10 November Vandaag nu begonnen met de muren met kleem te bestrijken. Dat zal nog al een werk zijn zoo'n groot huis bezetten, doch inyne zwarten kun nen hunnen stiel, 't zijn geboren plal'on- netirs en wierden zij per vierkanten me ier betaald zij zouden eene schoone iag- huur winnen. Een strijker Och God, niet noodig, de neger heeft groote plak kers van handen en daarmee kan hij voort, 'k zal u nu eens zeggen hoe dit spt 1 aan gang gaat.Eerst zouden zij mijne slaapkamer bezetten.Daarom werd er oen ganschen hoop goed bewerkten kleem in de plaats gebracht. Als er naar hun ge dacht genoeg was dan allen rond dien hoop moor en ieder neemt een goede brok kleem en klets op de muren, van onder, vau boven, overal, totdat den ganschen hoop weggesmeten is. Dan met hunne groote plakkers van handen alles elfen g streken en de plaats is klaar. Ge met riiet niet vragen hoe zij er uit zagen toen zij uit de kamer kwamen. Nu de muren van buiten moeten dezelf de bewerking ondergaan en daarmee is de plaats uil den ruwen bezel. Wanneer alles nu goed droog zal zijn zal men een tweede laag kleem daarover wrijven dat alles schoon effen zal zij en er geene putten noch bulten meer zullen te vinden zijn aan de muren. Zoo bezet de neger zijne huizen en ik mag u verzekeren dat zijn werk'proper afgewerkt is. De kwestie der werkerspensioenen, het pensioen van 1 fr. daags aan de oude in nood zijnde werklieden, is tot heden nog altoos een der bijzonderste kwestiën geweest, die men in den kiezingslijd gebruikte. Ook was zij voor onze verschillige katholieke regeeringni eene bijzondere bekommering en stilaan hebben zij ge- tracht, trapsgewijze tot de volledige oplossing ervan te komen. Deze schijnt niet lang meer te zullen wegblijven, en wij zijn ten volle gemachtigd, een offi cieel nieuws mee te* deelen, dat onze lezers en ganscli de arbeidersbevolking ten uiterste zal verheugen. Men weet dat de heeren do Lalieux, de Wouters d'Oplinter en eonsoorten.ton- langs ter Kamer een] wetsvoorstel hob- ten blijven, terwijl buiten alles jubelt en leeft, de lentezon ons zóo vriendelyk aan- pinkt, moet u wel pijnlyk vallen. Put ecliter moed, dra schemert de verlossings dag, gloort de overwinning op onze vijan den ons toe en, met hare lauweren om do slapen, keeren wij naar liet vaderland terug. Vader, kreunde de maagd al tejlang heb ik voor u gezwegen er is eene stem, die ir.ij beschuldigt, mij verwyt... Ach ik durf het bijna niet zeggen... Spreek op morde de edelman. Waarom vervolgt en weerhoudt gij de ongelukkigen, die, op weg naar Jeruza lem, dezen burcht voorbijrukken O, ge denkt dit hun sterfgoliuil niet tot in mijn afgelegen vertrek doordrong, het spotge lach uwer soldaten mij niet kwam tegen- ge waaid Go bedroogt u ik weetalles: Ze zijn uwo vijanden, zegt ge. Wat hebben ze u of eenen der onzen misdaan Ik had liet geraden. Gij dwaalt nog immer in den nacht der duisternis nog kent gij dat volk niet De tijd, myne dochter, zal u loeren of ik, ja dan neen, gelijk had mij zeiven en al wat ik bezit op te offeren tot hunne verdelging. Moest ge den haat voelen, die in mijn binnenste blaakt, ge zoudt met uwen vader opsprin gen, hem in vervoering de hand vatten, vertrappelen en vloeken al wat die chris- tene honden eeren, aanbidden en verdedi gen het zwaard, ondanks uwe kunne, in de vuist nemen, hunnen God den oorlog ben neergelegd, dat'i fr. pensioen daags aan de werklieden in 't algemeen, naar bet voorbeeld van dit der mijnwerkers, zou hebben geschonken. Welnu, men mag er op rekenen dat het werkerspensioen de eerste kwestie zal zijn welke de regeering in den loop van den gewonen zittijd der Kamers zal oplossen. M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid, heeft de hoeren onderteekenaars der bovengemelde wol ten zijnent ontbo den en hen kenbaar gemaakt dat de regeering, gezien den goeden uitslag der kiezingen van 2 Juni en het vertrouwen dat het gansche land in haar heeft gesteld, het initiatief heeft genomen zelf eene pensioenwet voor te brengen, die als basis zal hebben de verzekering van 1 frank daags aan alle oude werklieden. Er is overeengekomen dat in zulke omstandigheden. MM. de Lalieux, de Wouters en consoorten, hunne wet zullen intrekken. Wel is waar hadden die heeren, aan hunne kiezers, de belofte gedaan lujnne wet te verdedigen en te trachten ze te doen stemmen maar de kiezers zullen verstaan dat, gezien de forraeele en voor- deelige verklaringen van een lid der regeering, zij even veel voldoening en belang zullen hebben met hetgene do regeering zelf wilt doen. De heer de Wouters d' Oplinter had er aan gehouden, Zondag, op een banket der gekozenen en propagandisten to Leu ven, deze verklaring aan zijne kiezers van het arrondissement Leuven af te leggen, die hem en het ministerie er dank baai zuiien voor zijn. De kwestie der werkerspensioenen zal dus kortelings de oplossing bekomen dour velen gewild, en dat is de hoofdzaak. Laat de socialistische loiders maar algemeene werkstakingen revolutie pre diken de regeering zal toonen dat er ernstig werk op de planken ligtdat zij dit wil voltooien en het volk zal met haar wezen, die de rust, vrede en vrijheid, en de uitbreiding der stoffelijke belangen van alleu stelt, boven de wanorde, de oproer en den ondergang van het land. (Handelsblad.) De kanker. In eene verga dering van de Vereeniging van natuur kunde, te Heidelberg (Duitschland), heeft proffessor Werner, van de Hoogeschool van Heidelberg,eene mededeeling gedaan over «Ie zeer gunstige uitslagen, bekomen mot eene behandeling van den kanker, door inspuiting van choline. Bij de dierëh was do uitslag beslissend. Van den anderen kant, werd in den toestand van 56 personen in behandeling in het gasthuis van Heidelberg, eene groote verbetering vastgesteld. verklaren en hem tartend uitdagen zyne macht te toonen Houd op riep het meisje Uwe blasphemie trekt de vennalodijding op ons en dit kasteel Zwicht dos Scheppers almacht Gij ook dus, Maria, beet Hoël haar toe gij ook, ge hecht geloof aan tal van dwaze overleveringen, die den geest ver- verstompen, u het ondragelijkste juk op leggen en onder den hiel gekneld houden eener macht, dio slechts bestaat in de ver beelding van zinnelooze dweepers Dit bijgeloof zal ik u dwingen af te zweren, te spijt van u, trots alles Nooit, sprak de jonkver vastberaden. Liever sterven dan God te verloochenen, mijn Zaligmaker te verzaken Handel met uw kind naar goeddunken, vader, toch zal liet u blijven lielhebben en voor u bidden... Ik ben Christen De liefde tot zijne dochter deed den godslasteraar andermaal de stem verteede ren en zeggen Gy zult haast uwe dwaling inzien, Maria. Vlei u niet met de hoop door uwe stijfhoofdigo grillen een geheim doelwit to te bereiken reeds zijn uwe pogingen ver ijdeld... De maagd verstond de bediedenis dier bedreiging. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1