Een heilzaam werk. Donderdag 18 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4506 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Orgeldraaister. De ontstoppeling. Een gevaar. Een oog in 't zeil Een en ander. DE DENDER BODE Dit hlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week ouder dagteckening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- ïanliëii doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN D15 PüTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadvertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CLIQI K SLUM. Aalst, 17 Juli 1912 De beweging der «Bonden van het H. Hart- is eene beweging, die Kerk en ge loof tot zegen strekt en waaraan zij, die er de baanbrekers van waren, nu eens ter dege oer halen. Wij meenen daar iemand te kennen, wiens naam Pater Hardy is, die eens een'fiinke dienst aan ons katholiek volk bewezen heeft, toen liij David, dien Goliath neervelde, die lieer en meester speelde over onze katho lieke bevolking, vooral in de moderne groolslad: hel menschelijk opzicht. Wal er in de laalsle'jaren aan overtui gingen krislene lierheid is opgeofferd aan dezen reus, zal wel moeilijk Ie becijferen vallen en het was geen klein werk om terug op te houwen, wat de tijdgeest had afgebroken Men weze er niet bevreesd voor dat dit artikel eene kans- Irede zal worden wij spreken als leeken in dit blad en hooi en liever priestertaai in de kerk. dan wij ze lezen in de gazet. Doch ook als ■mannen van de wereld, kunnen wij ons gedacht zeggen over eene zaak, waarbij vooral bet geloof is betrokken. En dan drukken we de meening uit dal welke denkwijze, welke godsdienstige of wijsgeerige richting men ook aankleve, "geen eerlijker, schooner en oprechter opzicht is, lan die welke men volledig belijdt en dat die alleen, ze weze katho liek of niet katholiek, geloovig of on ge loovig, eerbied kan afdwingen, vooral wanneei' ze geschoord wordt door ge dachten van vrijheid en verdraagzaam - heid. j Dal volledig katholiek zijn vergt geens zins dat iemand weze wat men wel eens noemt «pilaarbijter-) of nog oneerbiediger l I «kerkuil» weest blij en levenslustig, hangt den kwezelaar niet uit, maar, in IIGods naam, verbergt toch voor niemand f wie en wat ge zijl, uit vrees dat de eerste de beste vlegel u tot voorwerp van Jaag bij den grond staande spotternijen zou neinen. k En, vooral, verlangt niet dat uwe kin deren ernstiig doordrongen geraken van de waarheid 011 de noodzakelijkheid van iets waarvan gij zelf u onthoudt liet voor beeld te geven.Wilt.ge dat uwe kinderen geloover, begint|dan met het zelf volledig te doen,ofzijt ge eenvoudig een... ja, laat ons zeggen, om niet onbeleefd te zijn, een mossel Oin legen die onverschilligheid bij de mannen in te gaan en om ons mansvolk |te doen begrijpen dat de oorlog tegen de i Kerk gevoerd, dringend cisclit dat ieder (die vroegen tot de «slapende- Kerk be lkoorde, plaats neme in de gelederen van van het leger der «strijdende» Kerk, is die heilzame beweging der «Bonden van het H. Hart» ingericht. En zie, wat in den beginne moeilijk scheen, wat op de lauwheid der eenen, op de vreesachtigheid der anderen stuitte, heeft nu plols een ongewonen bloei geno men, als om t e bewijzen dat als er gevaar dreigt, ook de meest ingedommelde sla pers te ontwaken en de meest verstokte onverschilligen belangstellend worden. In alle parochiën, waar er bonden tot stand kwamen, neemt liet aantal leden en neemt ook het aantal maamlelijkscho communiën toe en die toeneming is vooral merkbaar in de volkswijken, waar niets de standen beter bijeenbrengt, dan den zelfde ie ver voor dezelfde gedachten. 't Is een plooi geweest, door velen te nemen en gpiis de plooi genomen, is de zaak in or le en is men gewonnen voor de hoogste en verhevensle uiting van ons katholiek zijn. Het ware te hopen dat overal in alle parochiën, die heilzame bonden tot stand kwamen en ook «lat het aantal leder, in de reeds bestaande steeds meer en meer mochten toenemen. Hoe hooger do vloed van ongeloof wast hoe steviger de dijk van het geloof moet wezen. Nog eens, niemand verlangt dat een onzer ids aan zijn levensregel wijzi- ge wal men' vraagt is louter logiek, bij hen die zicli altijd met liet. woord katho liek noemden on iliö zicli'iiïdaden heel flauw getoond hebben. De onverschilligheid van enkelen heeft onze vijanden doen zeggen, dal de katho liekc mannen, in T algemeen, den gods dienst enkel voor hunne vrouwen en kinderen verlangden en de meesten voor hen zei ven, er geen woord van geloofden. Duizenden mannen, zijn nu reeds, als antwoord op dien laster, geschaard rond de vaandels der Bonden van het H. Hart als «lie duizenden er tienduizen den zullen zijn, zal het doel bereikt we zen en zal men in onze tempels zooveel mannen ontmoeten, als men op kiezings dag katholieke kiezers aan de stembus kan ontwaren. Vergeet het niet alleen de oprechte overtuiging kan eerbied van de tegenstre vers afdwingen zij die voor tegenstre vers zicli lol hiertoe als halfslaclitigen aanstellenden, hebben nooit anders kun nen uitlokken dan dezer minachting en dezer medelijden. De verschiljige grondbewerking, zoo als de ontstoppeling, hebben voor doel het onkruid te verdelgen, de mestoffen en zekere zaden in te dekken, den grond los te maken en te verluchten, de opslor ping en de doorzijging van het water te 3e vervolg. Als ik u bidden mag, dokter, zult. gij mij de waarheid zeggen verberg mij niets, geen woord, geen letter. Vrees niet. jinij te schrikken... Ik ben totalles bereid, nt 'k w'l en moet welen hoe lang ik nog te Heven heb, en of er nog dagen zullen vor- VMlloopen of wel nog slechts uren. LatMijnheer Bordet maakte een gebaar t van verzet.. I Gerraaine liet hem den tijd niet tot (spreken. asr.ii ja' ''i weet wel ",10e de zaken haati !UI' zo'de z.ei, ik weet dat er niets meer rere'aan tod°en is,dat er geen medecijiien tor Verf °le'c' mD n0o kunnen helpen. I Maar, kind... onderbrak de geneesheer. I O» ik weet wel dat mijn oogenblik ken getold zijn, en daarom, dokter, laat 1 mij als 't u biieft spreken. Ik bon voor v den dood niet bevreesd. Ik heb te veel UI doorleefd,te veel ben ik bedrogen geweest. Ik heb te veel verdriet geleden. Ik hecht met meer aan liet. leven en ik zou geluk kig sterven, heel gelukkig, ik verzeker §h®tu, indien ik alleen ware. Maar ik neb mijn dochter... mijn lieve kleine Martha... Het is aan haai-, dat ik denk... «el is over haar dat ik bezorgd ben... «innen drie dagen, binnen twee dagen, begunstigen, en de ontbinding der orga nische stoffen van tien grond te bespoe digen. De aaneigeijbaarheid der minerale stoffen van den grond wordt er door mogelijk gemaakt Tm bespoedigd. Dé ontstoppeling heeft plaats zoohaast het vlas getrokken, de graangewassen gepikt of gemaaid, zelfs vooraleer de granen of liet vlas ingehaald zijn, en wordt meest gedaan bij middel van den ontstoppelaar. Dc?o zal slechts opper vlakkig geschieden, ten einde hel kiemen der onkruidzaden' te bespoedigen en dezelfde des gemakkelijker te verdelgen. Na de ontstoppeling van liet vlas of dei- graangewassen, laat men zelden of nooit den grond vaag liggen, dit ware immers eene slechte doenwijs, aangezien wij in den ledig gekomen grond eene voordee- lige roofbouwteelt van wortelen of rapen, en in arme gronden eene niet le misprij zen roofbouwteelt van spurrie toepassen kan. De vruchtbaarheid van arme, zand achtige gronden kaii men na de inoogsting der hooFdvrucbt 'verineederen door toe passing eener groeoberaesling, waardoor liet mogelijk kan worden de schraalste woestijnen in weelderige velden te her scheppen. De aaneigeiibaarlieidder minerale mest stoffen wordt sterk; begunstigd door deze 'laatste gcruimen Wjd vóór ze door de planten moeten bprtittigd worden, in den grond te brengen. Hel is bijgevolg zeer voordeelig bij deontstoppelingeene goede dosis magnesiamest en fosfaat Bernard uit te strooien, twee meststoffen die niet rechtstreeks aaneigenbaar zijn, en die in menigen grond in voldoende ontbre ken. Men gebruikt ongeveer 1000 tot 1200 kgr. magnesiamest, en nagenoeg eene zelfde hoeveelheid fosfaat Bernard per hectare. De wortelen en rapen, in roofbouw geteeld, zullen er rechtstreeks voordooi uit trekken, doch liet grootste gedeelte er van zal de opvolgende teelt ten goede komen, terwijl de groenbe- mesting er veel in doeltreffendheid bij winnen zal. W. Landwirth. De Figaro is een Parij/et-blad dat niet katholiek is, en zelfs bijwijlen niet heel behoudsgezind. Onder den titel Een Europeesch ge vaar, schrijft «le heer Emiel Olivier een artikel, waarin het volgende voorkomt, nopens de algemeene werkstaking. I)e dingen welke zich te gelijkertijd voordoen in Engeland, in België en in Frankrijk, werpen een vraagstuk op, dat de samenleving tot hiertoe nog niet okeml heefteen ontzaggelijk vraag- morgen, dezen avond reeds misschien hen ik dood, en mijn kind blijft alleen, verlaten, op de wereld, zónder familie, zonder vrienden, zonder steun... Daar voor is het dat ik heef... ik ken de wet niet... Ge moet zoo goed zijn, mij te zeg gen, wat er van is, mij in te lichten. Na mijn dood, wat zal er dan van mijn dochter worden Deze woorden hadden dokter Bordet diepgetroffen; ook begreep de geneesheer, dat er mogelijk iets le winnen was, met de stervende moeder dc waarheid te ver - bergen. Maar voor alles wilde hij trach ten haar te troosten en een weinig moed in het hart te spreken. Maar vrouw, uw toestand is zoo wonhopig niet, als gij hel wel meent, iormaine liet hem niet voortspreken. Dokter, tracht niet mij te bedriegen en mij mot ijdele hoop te paaien, zeide /ij Ik geloof dat alles niet meer... Maar antwoord toch.. Als ik in het graf zal ligo-en, wat zal er dan van de arme wees gew orden De geneesheer aarzelde. Och. spreek toch, dokter, spreek en wacht niet, smeekte Germanic, omdat ik tenminste gerust moge sterven, met de zekerheid, dat de wet des lands mijn kind bescherming zal verl'eenen. De bescherming der wet inroepen is zeer wel, sprak de dokter, maar ware het niet heler eerst te rekenen op de be scherming van haar vader stuk, aan hetwelk niet enkel den voor- spoed en den vrede verhonden zijn maar weldra liet beslaan zeiven der i) natiën. 0 Dat vraagstuk is hét volgende Mag er in eenen Staat, een burger- recht bestaan, dat alle belangen, alle kontrakten, te hoven gaat, en waarvan de plotselinge uitoefening, van alle toezicht ontbloot, gelijk van alle be- kraclitiging, van aard zal zijn den gang van alle nijverheden in gevaar te brengen liet maatschappelijk leven stil te doen staan de ellende, liet lijden - en de tranen te doen hcerschen. Mag hel toegelaten zijn aan eenige politiekers, die in dè eene of andere werkbeurs verscholen zitten, naar hunne beliefte, op het overwachts, in een land dat enkel vraagt te kunnen werken, een soort, van doodendans, van opstand te blazen en alle betrek- kingen met de buitenwereld af te bre- ken, en ons af te zonderen in een wii- den nood Zou zulk recht, indien het bestond, gecne barbaarschheid zijn, slechter dan de aristokratieke en mo- narehieke verdrukkingen. Ik ben er vast van overtuigd De vraag welke de hoer Olivier opwerpt is van het hoogste gewicht. /.ij luidt, kort samengevat, als volgt Mag het aan iemand toegelaten-zijn de algemeene werkstaking uit te roepen huisgezinnen in ellende te dompelen, de nationale nijverheid verlies te doen ondergaan en haar bestaan in gevaar te brengen, evenals de openbare rust en veiligheid. Vroeger waren d.e ambachten en be drijven geregeld werkstakingen waren verboden dat gaf aanleiding tot mis bruiken en de regeling en wetten werden afgeschaft Doch de onbeperkte vrijheid, dreigt ook aanleiding te geven tot misbruiken daar ook zal eene tegenwerking uit voortspruiten. Ja, een oog in 't zeil waarschuwt onze confrater De Onpartijdige van Dendermonde en wij ook roepen er de aandacht op in Er wordt herhaaldelijk op gewezen, dat al het goud- en zilvergeld door Fransche schuimers uit 011s land wordt gehaald. Men rekent dat wekelijks rond de 200,000 fr. zilvergeld voor Fransch papier wordt uitgewisseld. Belgisch gou den geld is in ons land schier onvindbaar, 't ligt al in de kassen der Fransche ban ken. De toestand is zoo erg geworden, dat Dc vader is weg, ver van hier, stamelde zij, haar aangezicht met de handen bedekkende Gij zijl dan nog getrouwd Ja, met een eerlooze, die mij heeft bedrogen, verraden en verlaten. UI. Na 'n oogenblik van stilte, hernam de dokter Maar, Germaine, hebt gij dan geen familie meer 'I Op mijn trouwdag, antwoordde Germaine, had ik niemand meer dan mijn moeder. Zij verzette zich tegen mijn huwelijk ik heb haar verlaten en haar nooit wedergezien... Ik weet zelfs niet of ze nog leeft... Arme moeder Heeft zij dien harden slag wel kunnen dragen En blijft er u dan geen enkele bloed verwant meer over Er blijft mij niets meer, dokter. Ik heb geen enkelen bloedverwant, geen enkelen vriend, niet den minsten steun meer... ik hen alleen, gelijk mijn dochter alleen zal zijn... O, dokter, mijn geschie denis is zeer droevig. Do snikken, welke de stervende tot 1111 toe had kunnen verkroppen, barstten nu los haar horst scheen te breken. De dokter nam haar handen in de zijne en hernam Ach, Germaine, bedaar toch, en laat ons te zaraen naar middelen zoeken 0111 de toekomst wat te verbeteren en minder somber te maken. Gij weet niet, of tiw moeder nog leeft, maar dat bewijst toch niet dat zij dood is. Hot zal mis schien mogelijk zijn haar terug te vinden. Misschien was zij vroeger op u verstoord, heeft zij u vervloekt zelfs, maar als zij een onschuldig kind zal zien,een engeltje gelijk Martha, zou zij een steenen hart moeten hebben om niet te vergeven. Mij vergeven, zegt ge, o dat. zal zij niet, want ik verdien geen vergiffenis. I11 het hart eener moeder is altijd irgiffenis te vinden. Ik verdien geen vergiffenis, her haalde de stervende. Maar uw man, do vader van uw kind, leeft tocli.. Hebt gij u dan nooit tol hem gewend vroeg de dokter. Hoe zou ik dat godaan hebben Ik weet zelfs niet waar hij is, Hoe is zijn naam Gabriel, dokter. Een zware hoest belette haar le preken. Na eenige oogenblikken wachlens, zeide de dokter Gij zegt, dal uw man Gabriël heet dat is zijn voornaam. Maar hoe is 1111 zijn familienaam Ga., bri.. ël... Dè arme vrouw was uitgeput. Zij kon niet voortgaan. Zij sloot haar oogen en doodsbleek liet zij hel hoofd op het kus sen vallen. Aanstonds haalde de dokter uit zijn zak over veertien dagen de Belgische 'natio nale Bank één millioen zilver (Belgisch) aan de Fransche nationale Bank uit te wisselen vroeg. Weet'ge wat er geant woord werd Goed, ge kunt uw Bel gisch zilver hebben, maar op elke duizend frank moet ge 26 fr. laten vallen. Dat maakt voor 't millioentje zilverstukken een intrest van 25.000 fr. in eens af te dokkon Zouden dc ransche Framassons —mis schien door de Belgische aangedreven 0111 't Katholiek Gouvernement uit te hongeren zouden ze van zin zijn België zoo, op die wijze te ruineoren Lang zal 't niet duren. Binnen heel korten tijd zal hier geen zilvergeld meer in omloop zijn. Bij de eerste, beste gelegenheid oorlog, omwenteling of zoo iets (Frankrijk leeft op een vuurberg, oorlog of revolutie kan het daar alle dagen worden)hij zoo een gelegenheid kan dat Fransch papier op de helft dalen 't War.) eene ruïnatie voor den Belgischen handel Elk weze dus voorzichtig met Fransch papier. Daarbij ons papier moet door goud in kas vertegenwoordigd en gewaarborgd zijn. - Is dat werkelijk zoo Men ver- gete de Fransche assignaten niet. Dal er eens degelijk in de Kamers op gesproken wierd,zou dat niet noodig zijn? Advies aan onze Katholieke Represen tanten. Een oog in 'L zeil houden Felix. Een bloemetje voor onze liberale burgers De Volharding, sociali stisch weekblad, schrijft over de alge meene werkstaking De strategie van het arbeidsleger zou aanpassen aan de huidige nood- wendigheden onzer bij uitstek kapita- - listische maatschappij Zij zal de bourgoisie treffen in haren levensader de kapitalistische voortbrengst, tot dat zonder slag of stoot, alleen door het weigeren der - arbeidskracht., de moderne Bastilje zich bij gebrek aan voorraad en winst - overgeve. In andere woorden gezegd men zal de burgerij uithongeren, of ten minste trachten uit te hongeren. Onze liberale burgers zullen dan slecht b-loond worden voor de hulp die zij in gemeente- en provinciekiezingen aan de roodjes hebben verleend. Maar de straf indien het zoover kwarae, wat wij niet wenschen en ook niet voorzien zou verdiend zijn. een fleselije ether en deed haar het vocht opsnuiven. Door bovenmatige vermoeienis was de vrouw in onmacht gevallen, doch had geenszins liet bewustzijn verloren. Weldra kwam zij weder bij. Om de arme vrouw nu in dezen toe stand te verlaten, dat kon dokter Bordet niet over 't hart krijgen daarvoor was zijn gemoed te edel, zi jn ziel tecliristelijk. Hij beschouwde het als een plicht haar lijden te verzachten op liet oogenblik, dat zij ging sterven, en de kleine Martha, die zicli alleen opdewereldzou bevinden, te beschermen. Zoo, dus uw echtgenoot heet Ga briël, herhaalde hij En verder O, dokter, vraag mij zulks niet meer, jammerde de ongelukkige, want ik héb gezworen den naam van 1 ien ellendeling nooit, meer uit te spreken... Gij vraagt mij raad... vertrouwt gij mij dan niet, goede vrouw, hernam de dokter met zachte en overtuigende stem.. Luister... Ik begrijp heel goed wat gij vreest, maar uw vrees kan ongegrond zijn. Gij kunt eene verkeerde gedachte hebben over de gevoelens van uw moe der en uw inan.. Indien ik u beloofde ze beiden terug te vinden en ik zal ze vinden, dat verzeker ik u... als (men wil en wachten kan, gelukt het ons altijd... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1