GELOOF EN LIEFDE Zondag 21 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4507. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wal men er in den vreemde overdenkt: De Rapenteelt. Vit mijn Congoleesch dagboek Inhuldiging Stedelijk Museum DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteokening van den volgenden dag. I)e prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden (5 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor dry maanden, voorop" te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën dno de Post ontvangen zijn len laste van den schuldenaar. Men sclin. It in bij C. VAX DE PUTTE-GOOSSENS Korle Zoutslraat/ nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 8d* bladzijd# 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CLIIQI «•'- HLILM. Aalst, 20 Juli 1912 De schitterende zegepralen door 011s, Katholieken, op 2 Juni 11. behaald, heb ben de aandacht van ganscli Europa gewekt Men neme wel in aandacht dat meestal (Ie Belgische correspondenten van vrecm- .1 dagbladen liberalen zelfs arcliigeuzen zijn. Natuurlijk dus vóór de kiezingen had den diecotwGspondenten aan hunne bladen voorspeld dat vast en zeker het Katho liek Ministerie in den afgrond zou ge- stooten worden. Maar onze correspondenten zijn slechte profeten geweest, want in plaats van verslagen te worden, werd bet Katho liek Ministerie versterkt... Nu «lït heeft zoo overal in Europa verwondering doen ontstaan. Hot is dan ook niet te verwonderen dat er schrijvers zijn opgetreden die wat meer verlangen ter wete te komen over de Belgische kiezingen, over liet Belgische kiesstelsel en over de Belgische toestan den. De heer Georges La Chapelle onder ander deelt in LA. Rkvue de Paris een schrijven mee over de Belgische kie zingen, over het Katholiek Ministerie, enz. Sprekende van de Belgische kies wetten, zegt de heer La Chapelle n Zoo als zp zijn, ondanks hunne on- volmaaktheden, zijn de Belgische kies- - wetten betrekkelijk Kamer en Senaat, de beste van ganscli Europa. De beste van ganscli Europa en voor de blauwen, rooden en groenen deugen ze niet. En waarom deugen ze niet Wel omdat ze hen de zegepraal, de ministers- portefoliën niet bezorge». Moest hetZ. A. S. hen ook do zoo ver langd.- heerschappij niet bezorgen het zou ook al niet deugen. Maar wat dan Revolutie Hét meervoudig stemrecht is voor onze driekleurige vijanden de onrecht- veerdighcid zelve, eene abominatic en wal weet ik nog al. Nochtans, volgens den heer La Cha pelle, een liberaal, is hel do Liberale Partij .lie het meest door het meervoudig stemrecht bevoordeeligd wordt. De Katholieke Partij volgt daar op en de socialisten komen in laalslen rang ondanks men er onder hen velen tell die 2en 3 stemmen bezitten. De heer La Chapelle houdt In-l als overdreven te beweren dat de Katho - Jieko Partij hare zegepralen zou te danken hebben, aan 'l, meervoudige stemrecht zelfs mag men bevestigen dat de meervoudige stemmen het minst hcslatigd worden in de Vlaamschepro- 1 vinciën waar do Katholieke Partij eene sterke meerderheid bezit. Geschiedkundige ridderroman uil den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. Dus de geusche bewering dat de Walen de slachtoffers zijn van 't meervoudige stemrecht, is volgens M. La Chapelle, ongegrond. Het kiesbedrog is in België zeer gering en hel geheim der slamming gewaar borgd ais men maar zwijgen kan, iets wat in Frankrijk 't,geval niet is, bemerkt de lieer La Chapelle De Liberale Partij, zegt M. La Chapelle heeft den hal leelijk misslagen toen het een kartel met de socialisten sluol, liet gene de Katholieken niet hebben uage laten hun te verwijten. En nu wat de toestand van België be treft, schrijft de lieer La Chapelle - Men moet aanmerken dat België een - der minst belaste landen is der wereld - de opbrengst der belastingen was voor 1012 geschat op 291,803,45'1 fr wal - een gemiddeld cijfer is van 40 fr. per hoofd in Frankrijk is dat midden cijfer driemaal zoo hoog. Een afdoende antwoord aan onze drie kleurige légenstrevers die gedurig de leugen herhalen'dat in België 't volk het meest belast is van de gansche wereld. Over de handelwijze onzer Katholieke Regeering sprekende, stelt de lieer La Chapelle vast - Overtuigd dal de beste wijze om de stemmen Uer nijverheids en landbouw-, - werklieden te winnen, is zicli met hun lo' te bekommeren, heeft de Katho lieke Partij niet opgehoud- nde werken van allen aard te vermenigvuldigen om den toestand der zwakken te vor- beteren. Ziedaar de logenstraffing der bewering dat wij. Katholieken, nooit iets voor het volk hebben lot stand gebracht Geldt het oenen grond, die tamelijk rijk is aan minerale stoffen, wij geven de voorkeur aan de kaïniet en de staalslak- ke», die hij de omploeging ondergewerkt worden in het tegenovergestelde geval geven wij de voorkeur aan de superfos faat en do chloorpotasch In elk geval verkiezen wij het ammoniaksulfaat, dat bij de egging, die de zaaiing voorafgaat, goed ingewerkt wordt. Het fosfoorzuur, alhoewel niet in den grond mogende ontbreken, wórd' even wel met, het oog op den opvolgenden graan- of aardappeloogst toegepast, dan wel met hel o<>g op den rapenoogst de kalk is van groot nut ter bestrijding der knol voeten. f)e stikstof en de potasch zijn van wezenlijk belangzij verzekeren een overvloedigen vervroegden oogst van beste hoedanigheid. -.Met belivk op lielgcne voorgaat, raden wij het gebruik aan van 150 lot 200 kgr. ammoniaksulfaat, 5('0 kgr. superfosfaat of 600 kg. staalslakken en 800 kgr. kai- nietof200 kgr. chloorpotasch per hectare. JAN. Niet zoohaast is liet vlas gesleten, of de Vlaamsche landbouwer zorgt vooreen goeden rapenoogst. tl t veld wordt ge woonlijk slechts oppervlakkig omge werkt, doch ontvangt eene duchtige scheikundige bemesting. Wij raden aan vroegtijdig te zaaien en tevens eene overvloedige bemesting toe te passen, ten einde een vervroegden rapenoogst te he komen, die den landbouwer goed zal van pas komen, aang zien de veevoeders in den nazomer niet zelden ontbreken en liet door eene intensive cultuur en hemos ting mogelijk wordt den akker van half October en eerder vrij l<- hebben, zo.-dat men op deze wijze, in den zelfden grond, nog heel goed een graangewas verbou wen kan. Na do vlasrapen komen de graanstoppel rapen Met het oog op een graanbezaaiing, passen wij eene sterkere bemesting toe dan voor den eigenlijken rapenoogst ge vergd wordt,zoo wij eene oordeelkundige keus der meststoffen doen, is er goone vrees voor verlies te duchten en zal hunne aaneigenbaarheid voor liet graan gewas begunstigd wezen, welk laatste vóór den wint. r goed zal doorschieten en gevolge, lijk beter tegen de onguurheden des w.-deis bestand zijn. 6e Vervolg Zwoegend joeg haar boezem beur hartverscheurend geschrei ontprangdo den verbolgen edelman een woord, dat hem reeds geruimen tijd de lippen verschroeide Gij bemint hem dus nog altijd Zóo zeer Zóo zeer ke.rir.de de deerne, de handen smcekend opgeheven Heviger dan ooit min ik hem, heb ik hem onuitsprekelijk lief Rampzalige Hij, die u het levens licht schonk, een aloud blazoen aan de wieg opknoopte, u met edele gaven l ijk bedeel de. dien vergeldt ge met de zwaarste ondankbaarheid, hem verstoot gij en slelt in zijne plaats tenen banneling, allicht ergens, 111 een vergeten hoek, het aas «Lr wormen geworden Uw Dart werd u ont roofd door eencn cliristeno Ha hoe is het mogelijk, dat ik, de machtige H< ël, niet bezwijk onder de schaamtoen schande. Ge vreest my dan met meer Go trot seert mij Wat beduiden die uitdagende blikken die spottende glimp?... Tot daar! Ik blijf wie ik ben, de vader die over u lieerscht én beschikt naar goo Jdunken.] Van onder mijne oogen Mijn geweten is thans gerust, vader. Onder Gods hoede kan geen gevaar raii schaden. Trouw eer ik de herinnering aan Wilfried, die, met zijne reine liefde, de kiem van het geloof in mijn hart stoi tte. Uit zijn al ijdele woorden schok schouderde de burchtheer. Gerucht v.111 voetstappen w erd op den trap gehoord. Aandachtig splitste liy de ooren en eindigde streng Pst daar komt mijn trouwe Died.- rik. Zonder twijfel brengt hy verheugende maren... Nieuwe folieringen, nieuwe marte lingen... - Onvoorzichtige, wilt go zwijgen Drie slagen dreunden. Nauwelijks was het Binnen uitge sproken, of de zware gordijn schoof ruischend wegecïi lang opgeschoten rid der, mager van bouw, zwart van uitzicht, trad in. De glinsterende krijgsuitrusting. als aan zijn lijf gegpt« n, gaf hem het aan zien van een hooggeplaatsten bcvelliebb'-r. Katachtig valsch loerden kleine oogen in diepe holten. De hand op het gevest van zijn breed slagzwaard, den helm in den arm, boog hy met zwier voor de jonkver en bood vervolgens zijnen groet aan den slotvoogd. Edele jonkver, hoogedele heer, fleemde hij, een sarcastisch lachje om den mondik 'bid u, met mijn eerbiedigen groet. door l*ETUU8 Co8ïi\'. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XVI. 11 November Voortzetting van het bezetten, or zijn immers 0 plaatsen ge reed te maken, .lus werk genoeg. Daar mede loopt de dag schoon ten einde. Dinsdag of Woensdag zal alles gedaan zijn. 12 November Nog ceii Zondag, zegde ik gisteren. Dinsdag of Woensdag hoop ik met mijn huis gedaan te maken, nu zeg ik de-mensch wikt en God schikt. Ik krijg het bezoek van M. Godin en hij zegt mij dal er siloe, sitoeeen geiten- en schapenstal moet gebouwd worden. Zie hier waarom, ik liet het u vroeger weten dat vriend Godfried naar Pweto vertrok ken was om er hel opzicht over den vee stapel op zich ie nemen, insgelijks dat hij naar Lukonzolwa teruggeroepen was door 't vertrek van M. Thiryfait, naar Elisabethville, en daardoor was het vee te Pweto, schapen en geiten, zonder be waking en goeden oppas. Dat de heesten daaronder leden hoeft geen betoog en toen dan ook de heer Godin, den troep ging nazien 14 dagen nadien, vond hij de kudde in een verwaarloosden toestand en besloot terstond het vee naar Kitun guru over te brengen. Daarom moester nu seffens een stal gebouwd worden om de dieren eene schuilplaats le bezorgen en wanneer dien stal zal gereed zijn, wal zoohaast mogetijk moet gebeuren, zal men de kudde 96 schapen en geilen naar hier geleiden.Ge ziet mijne boerderij gaat goed vooruit. 13 November Mijne baalus, die van niets weten, zien aardig op dezen mor gend, wanneer ik hun bevel geef met 16 man de plaats waar de stal moet gebouwd te aanvaarden de verzekering mijner vreugd in uw aller welvaren. Hoël knikte vergenoegd. Zyne dochter echter wendde verachtelijk liet hoofd af en verwaardigde zich niet den tioofsclien groet te beantwoorden. Dit ontsnapte geenszins den bezoeker, maar hij gebaarde van niets en juichte Er is goed nieuws, lieer Zoo dan, Diederik vroeg de huis heer, ten hoogste weetgierig Schuif dnn zetel by en vertel me wat u vandaag zóo opgeruimd maakt... Mijne dochter, ga 11 «ar uwe kamer binnen een uur zult go mij in de eetzaal, voor het ontbijt, wcèrvinden. Gelaten voldeed de maagd aan hel ver zoek. Diederik's gloeiende oogen schoten stralen, die liet meisje poogden te door- booren en haar tot buiten volgden. Dan sloeg' hy de armen kruiselings over de borst en, in een duivelsclien schaterlach losbarstende, spotte hij Waarlijk, Mher Hoël, uw tortelduifje verschoon my deze vrijpostige uitdruk kmg schijnt 111 een kwaad vel te stek-n Hare wangen drogen niet meer op van 't schreien ztj spreekt niet, eet weinig, is altijd treurig en ontstemd, weigert mij den wedergroet zy kwijnt niettegenstaande de ontelbare zegepralen, welke gij, tiaar vader, op uwe vijanden behaalt. Alle dui vels daar schuilt iets onder, anders is hare handelwijze my onverklaarbaar... Ik be trouw de jonkver niet verder dan hare schaduw... worden te gaan zuiveren en aan de an dere 11 beveel ik terstond naar het woud t< gaan om hout l" halen. Ik geef en capita de maal op, lengteen dikte'dor slaken' en allen gaan aan het werk Jirmha na kondoio na n'houzi, (huis voor de schapen pn de geiten) j'oepen zij en gansenden dag loopt hun gezang en hun gesprek over - mingi kondoio, mingi houzi. 's Namiddags om 2 1/2 ure is de plaats gezuiverd, ik zend die 6 Werklieden ook naar het Woud, neem nogmaals het meet gerief en geholpen door mijnen boy (die kuit zoo wal van alles) ga ik aan 't me Uracil alliji.en. 'k Heb reeds hout genoeg 0.21 den stal te maken daar ik mij op voorhand voorzien had Slechts bambou Zijl ik nog behoeven. M. Godin zegde mij eejien stal te maken van 10 meter op 5 en liwin te verdoelen in 2, den eenen kant voor de schapen, den anderen voor de göiten. Wederom vind ik dit wat te be nepen en maak eenen stal van 12 op 5 meters en verdeel hem in twee. Mij denkt hp zal nog niet te groot zijn voor 100 dieren. 14 November 8 werklieden -beginnen de groote rniddensleunen en hoekslaken op te richten, de 12 anderen gaan achter bambou. Mijne hantus zijn voorwaar naarstige werklieden, want 's avonds zijn niet alleen de groote palen geplant maar al de tusschenstaken,zoodat men morgen vroeg zal beginnen aan 't afsluiten der muren met de bamb >us Dezen middag moest, ik hartelijke la- toen t.ufuiigulo, mijn kok, met de soep afkwam. Hij had eene dikke koord drijmaal rond zijn voorhoofd gebonden en zag er recht droevig uil Lufungulo sprak - sa va, sava na hasensi, en ik wees naar zijn hoofd, gij gelijkt nu een wilde. Dia Invaiia, na malari, sprak de knaap uïet hel ernstigste gezicht van de wereld, na camba malari sasa évé echia, 'k heb pijn.in liet hoofd doch met die koord zal de ziekte seffens gedaan zijn. 'L Schijnt dat dit voorde negers een probaat middel is tegen hoofdpijn en dat nooit faalt, ik heb het echter nog niet geprobeerd en kan dus over «le waarheid ervan geen uitspraak doen. 15 November Ik zend 10 werklieden naai: den bosch om boomschors te halen om er koorden van te maken, de anderen beginnen ieeds aan '1 vastmaken der bam boos Ongelukkiglijk- oin 10 ure begint het geweldig le regenen zoodat de wer ken moeten geslaakt worden. T Wil juist wel lukken mijne 10 banlns zijn terugge keerd met hunne boomschors. Dal zijn reepon boomschors van 30 lot 40 eenlim. breed en 4 tot 6 meters lang. Die reepen moeten nu in kleinere gesneden worden zoo van 2 centimeters.Ik doe al die hollen schotwonder mijn barza of galerij bren gen en zet al de werklieden aan l snijden der koorden immers «laar zit en zo in 'l droog en kunnen voort werken, zoo verlies ik geen kostbaren halven dag, want wanneer dit plils plets van regenen zal ophouden, kan men hier niet zeggen en ik zet mij terwijl aan 't schrijven ui eene kamer van mijn huis, zoo hen ik Vermoedt gij iets Wie levert my liet tegensprekelijk bewijs, d«t uwe dochter den vijand, zoo niet 111 de hand zoekt te werken, dan toch toegenegen is Hoël rees toornig overeind en zocht zijn rapier. Dat is eene snoodo beloediging bul derde hy Met welk recht verdenkt gij mijn eigen vlecsch en bloed christen te zijn Bedaar, heer graaf, paaide de soldaat zóo erg had ik 't niet gemeend Leg my diens volgens uit, wat er, naar uwe meeni; g, onder de treurnis der jonkver verborgen ligt. Heimwee, Diederik. Heimwee Ik geloof er niets van Wat aantrekkelijkheid kan «le geboorte grond nog voor haar bezitten, by d.- verze kering der dood van haren verloofde Zeker zou zij de vermetelheid zoover niet durven drijven, de have van 's minnaar 's ouders te verkiezen, boven deze van haren vader Neen, dat is onmogelijk. O z wijg gy rijt eene pasge>lot«'iie wonde open, die smartelijk bloeden «loet. Weg met die ondergeschikte aangelegen heden Spreken wij van zaken. Inderdaad, gij hebt gelijk. Nog een raad, evenwel Waak, lieer, zie rond, laat niets ongemerkt voorbijgaan. Beloer de minste bewegingen der jonkver versper alle uitgangen en vensters, welke haar met buiten in gemeenschap zouden kunnen stel- dicht hij mijne knapen en kan ze allen gemakkelijk in het oog houden. Om 2 ur«' eindelijk houdt hel op met regp' en en zet ik ze allen aan 't werk met «l.i bamboos, 's Avonds toen ik eens tot aan de rivier ging otn een bad te ne men had ik het geluk een antilope te doo- den. 'L Was een pracht van een dieren woog op zijn minst 160 kilos. Of mijne bant us juichten, toen zij op 't hooren van '1 sch-d kwamen toegeloopen en 't doode dier aan mijne voeten aanschouwden, 't Was een gejuich zonder einde Seffens word.mi er twee dikke takken afgekapt, eene haar gemaakt en 4 mannen nemen het h«'"st op en al zingenden lierend dra gen zij het naar het kamp. 't Zal morgen kermis zijn. van het Donderdag 4 Juli jongst, om 5 uur namiddag, waren do heeren leden van den Oudheidkundigen Kring van de stad en het voormalig land van Aalst, in het oud-stadhuis ui'genoodigd, om er eene confercncie bij te wonen van den heer Jan Moens, advokaat. Voorzit'er van den Kring. Deze voordracht zou hoofdzakelijk handelen over de in ons Museum tentoon gestelde voorwerpen, en de vergadering zelf zal in de geschiedenis van Aalst en in do Annalen der Maatschappij aangestipt blijven als vrezende de inhuldiging van het stedelijk Museum, 't geen nu juist samenviel met het herdenken van het tienjarig beslaan van liet geleerd, kunst minnend gezelschap. Waren aanwezig M. Charles Dupricz, van Brussel de heer luitenant kolonel Hennequin, te Gent M. Francois Ball, van het kasteel, te Moorse! M. Km iel Limpens, advocaat te Dendcrmonde ver ders de heeren M.-L. (Iheeraerdts, Bur gemeester en Abel de Clippele, Eere- Arrondissemeiitscommissards M. de Volksvertegenwoordiger Romaan Moyer- soen, de Advokatcn Felix de Hert 011 Oscar Reynlens de Z. E. H. Vlerick, pastoor van het liegijnhof de heeren Felix De Looze, GnstaafSpilacIs, Valerius D'Hondt, Franz Callobauten Willem Van Muylom, De achtbare Voorzitter handelde in eene diepdoordachte rede over den oudenlom van den steen en schetste ons de versehillige lijilperken van brons, ijzer en steen in eene zoo aantrekkelijke taal af, dal zijne toehoorders meer dan een uur lang hem hunne begeesterde aandacht verleenden. Door deze confercncie, sprak M. Moens, wil ik insgelijks bewijzen dat een Museum, om aan zijn «loei te beantwoor den, krachtdadig dient mede te werken tol liet onderwijs en de opvoeding van het volk. Ten einde tot dien goeden uit slag te komen,moeten er voldoende aan- teekeningen op «1e tentoongestelde voor werpen gehecht worden, die het publiek leiden en toelichten ook zullen mijne toehoorders beslatigen, «lat we daaraan len, want,, zoo waar als ik Mahomed dien, uwe dochter speelt de verradersrol zij is cliristene Hoël schrikte en poogde zijne hevige gemoedsaandoening te verbergen Haar invloed, beweerde hij is van weinig belang. Des te heter, zei de veinzer. Hoor nu wat mij by u bracht Eene nieuwe kara vaan pilgrims is onverwijld aangekomen. O;- liet ki.jktcrentje gestegen, bemerkte ik limine aanwezigheid op kitinen afstand van liet shit. Ze weten 'liet, de dweepzieken, dat hen, van achter deze stomme muren, de dood aangrimt Hun getal is overigens zeer beperktde havelooze bende schijnt ter prooi aan vermoeinis en gebrek, blijk bare teekens dat hun ergens een bloedige poets werd g« spoeld... Het voorspel, verbeterde de burcht- hoer. Alles doet voorzien, dat wy die lioden, zonder veel moeite, de reis naar Jeruzalem zullen sparen. Is hot krijgsvolk van hunne aan komst kond gemaakt Zij vervult de onderaardsche gewel ven. Ik talnule niet de muren te ontruimen 011 alle gerucht te verdooven het krijgs volk voorspelde ik eene nieuwe overwin ningeen goeden buit. Het hijgt naar de be springing. Goed voorteeken?Welk is, denkt gij, de geschikte stond, om die sullen naar de andere wereld te sturen Wis en zeker, niet te kort blijven en dat in de toon- kassen van het Aajstersch Museum da verklarende notas niet'ontbreken. Noch tans is het onontbeerlijk, dat we, van tijd tot tijd, eenige mondelinge ophelde ringen geven, en we nemen vandaag de gelegenheid te baal. om zulks te doen. - E11 in de eerste orde van gedachten, hebben we noodig geacht gezien het innig verband der oudheidkunde met de aardkunde en «1e leer der voorwereldlijke organische schepping eenige woorden te zeggen over de geschiedenis der aarde «>n der voorwereldlijke, opgegraven over blijfsels. In de stad Aalst vindt men lagen of beddingen, die toebehooren aan de eerste oorspronkelijke grondgebergten, aan de tweede, derde en vierde grond lagen. Verscheidene documenten, hier tentoongesteld, geven ons daarvan het onwedersprekelijk bewijs. Men ziet hier inderdaad de doorsnede van versehillige Artesische putten. De boringen, gedaan op den eigendom der heeren gebroeders Moens, op den Burcht, door M.den baron O. van Ertborn. hebben talrijke stalen opgeleverd, dieden aard der rotsgolvingen genoegzaam leeren kennen. En niet alleenlijk kan men in het Museum deze steenlagen bestudeeren maar in eene afzonderlijke vitrien zijn gevoegd eenige eigenaardige opgedolven voorwereldlijke overblijfsels van zekere verdiepen uit «ie eerste, tweede, derde en vierde grond slagen ook zien wij er fragmenten van den Mammouth, die voorwereldlijke reuzenolifant. die leefiie in de dalen van de Schelde en Dender, op het tijdstip dat do eerste mensch ter wereld verscheen het is de mensch van den tijd des Zond- vloeds. Weldra zal ons Museum kunnen bestudeeren én zijne wapens én zijn ge reedschap. Maar nu reeds bezitten wij talrijk materiaal, loebehoorende aan het laatste tijdperk van de voorhistorische Steenperiode dit materiaal doet ons op voldoende wijze kennen het alm van dit ververwijdenl tijdvak, bestaande in mes sen, beit«>ls krabbers, zagen, harpoenen, en pijlen. De opklarende noten, die deze voorwerpen vergezellen, betreffen het kappen van den vuur of keisteen en het vervaardigen der bijlen deze, eerst ruw gemodeleerd, daarna gesneden en later volmaakt gepolijst, behooren voorzeker tot het mobiiier van het tijdperk van den gepolijsten steen. Het eerste bestanddeel tot het vervaardigen dezer voorwerpen gebruikt, is bijna uitsluitelyk de keisteen (Silex de Spiennes), localitcit in de om streken van Bergen (Henegouw).Ons volk ging den onmisbaren vuursteen aldaar köopen en betaalde hem met hot kost baar hertshout, daft onze gouwen ople verde. - Eenige andere toonkassen vtm het Museum behelzen verscheidene goede documenten van den ouderdom van het Bronzen tijdperk, namelijk bylen met buisvormige hollen, lansen, armbanden, enz. i) I)e tijdperken, die volgen het Gal lisch, Romaansch en Meronvingiscb of Frankisch behooren tot den ouderdom van het ijzer en leveren ons waarschijn- heden nacht nog, rny'n beste Trouwens, hoe eerder ze weggeruimd, hoe beter Mijn antwoord op uwe vraag, lieer graaf, is nog aanhangig. Indien niets mjjne plannen tegenwerkt, verkies ik de eerste morgenschemering. Tot middernacht laat ik onze soldaten, in de geheime krochten, hunne zwelgpartij voortzetten. Waarom niet Wijn en spel, ziedaar hun eenige God Uw wil is de mijne, zegde de slot voogd. Niet onbedacht werd gy door de Turken verkoren en tot aanvoerder ver heven standvastig stelde ik in u een blind vertrouwen. Dat kunt gij gerust zooals voorheen, pochte de zwarte. Hetzelfde bloed stroomt hruischend door onze aderen In uwen blik lees ik de minsten uwer begeerten en gezamenlijk voeren wy die uit. Eenstemmig handhaven wij den duren eed, die ons tot de uitroeiing des Christendoms verbond. Men noemt ons barbaren Ah All I Ah! Barbaren omdat wij liet vrijheidminnend Turkselm volk eene helpende hand toe reiken..., de ketens verbreken, welke men hun smeedt en poopt aan den hals te slaan viel Hóël, een krachtige» vuistslag op de tafel gevende, in de rede. Wordt voortgezet-

De Denderbode | 1912 | | pagina 1