Donderdag 25 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4508. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Maandagvieren. BADEN. De Orgeldraaister. Gevaarlijke stoker. HENDRIK CONSCIENCE DE DEN DER BODE I pil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van jen volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter weck voor de Stad 5 frank met Jen Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, foorop te betalen De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten der kwil- Intiën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQL'E 8UUH. Aalst, 24 Juli 1912 Heeft men er al ernstig aan gedacht wal al kwaad het maandagvieren ver oorzaakt? Velen voorzeker kennen er dun nood- lollige uitwerkselen niet van. voor al in Ide sleden en ook in tie dorpen die aan (cone stad palen I Voortijds zwoegden onze voorouders zes dagen in de week en den zondag, don rusldag.liielden zij in eereom hem aan God en de kerkelijke diensten toe te wijden en liet overige in schuldelooze uit spanningen en vermaken over te bren gen. Maar nu heden, hoe velen lelt men er niet die zich om den zondag, den dag des Ileeren, niet bekommeren, en des maandags feest vieren Ja, dat maandagvieren is een groot misbruik door don Godsdienst endechris- lenc zedeleer geschandvlekt en ten zeer ste af te keuren. Immers al wat de zon- dagi'ust ten goede voorbrengt tot ver betering der maatschappelijke standen, 't behoud der samenleving,van Huisgezin, Godsdienst, en Vaderland wordt door 'l maandagvieren vernietigd. De mensch die Gods wet nog eerbie digt voelt zich aangetrokken.tot do., bij woning der goddelijke diénsten en ten minste hoort hij de II Mis. Hij gaat naar lor kerk uil de ingetogenheid welke zij hom van jongs al heeft ingeboezemd en zoowel geschikt is 0111 zijne ziel eens hemelwaarts te kunnen verheffen. Doch het maandagvieren leidt tot le diggang, tot slechte vermaken, tot de kroegen en huizen van verderf, waar men vrij is van zeggen, zingen en doen... O, ja, de ontstichting die men er ziel, de goddelooze en zedclooze gesprekken en gezangen die men er hoort, het geld dal mon er verkwist in braspartijen zijn van aard om hart en geest der jeugd vroeg tijdig in 't verderf te storten Die noodlottige invloed wordt men dik werf maar al le gewaar als het te laat is. Mon gewent zich allcngskens aan die groote buitensporigheden en uitspattin gen; men verliest alle eergevoel 011 zede lijkheid en ware eigenliefde.. Men durft eindelijk op den goeden weg van vroeger nimmer terugkeer, n uit vrees van het: Wat zullen mijne kameraden wel van mij dan zoggen Maar wie zijn doorgaans weg de ver- slokte maandagvierders Zijn zij hel niet die vrouw en kinders Om zoo le zeggen, van honger, gebrek en ellende laten vergaan Zijn zij het niet die tot over hunnen ooren in schulden zitten Onbetwistbaar zullen die ongelukkige verdwaalden zich later tol de openbare on private liefdadigheid moeten wonden om er ondersteuning in hunnen nood te vinden Hel warme tijdslij) lokt iedereen naar de baden wij willen te dezer gelegen heid onze lezers eenige nuttige wenken medcdeelon van den heer Varenkamp, haddokter, te Zandvoort, overgedrukt in de Nieuwe Zeeuwsche Courant. 't Is wel waar dat iedereen niet naar- do zee gaat, maar er staan in dit artikel ook belangrijke inlichtingen genoeg voor rivierbaden. Ziehier wat de ondervindingrijke bad arts schrijft Geen zomer gaal or voorbij, of één der zeebadplaatsen heeft te boekstaven óen of meer gevallén van verdrinken, door eigen schuld ontstaan. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen de onzinnige gewoonte ver in zee te gaan. - In een kleine brochure, door mij uitgegeven Genezing door zeelucht en zeebaden -, wordt er met nadruk op gewezen, dat zelfs de beste zwemmer, volkomen vei trouwd met- de zee, jffotse— ling z. g. kuilkrampen of andere aandoe ningen kan krijgen en groote kans heeft te verdrinken. Wann-er er om hulp ge roepen wordt, daar, waar geregelde controle is, zal in de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend worden maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven lot zoo cnormcu schok van het hart, dat patiënten niet meer le redden zijn, ook al is de badarts oogcnblikkelijk op de plaats des onlieils. Het ligt voorde hand, dat niet zwem uiers er in het geheel niet aan denken kunnen verder 111 zee le gaan dan de badman zegt, d. w. z. het water mag niet boven de heupen komen, daar men anders door het trekken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. - Mrt nadruk wil ik er hier op wijzen, dat het z. g. trekken van het water zoowel bij vloed als bij eb voortkomt door de térugloopende golf Op het dik zijn van het zeewater wil ik den lezer attent maken 0111 een catas trofe te voorkomen dan dus dubbel voorzichtig zijn. daar het een bewijs is van do diepere stroomen en zuigingen in liet water. Ik hoop echter, dal voor taan zooveel mogelijk geageerd wordt 44 vervolg. Indien ik u beloofde van henbulp voor uw kind te verkrijgen, dan zoudt gij gelukkig zijn, nietwaar Gij kunt dan denken, dat Martha nog geluk le wach ten heeft. Als God u tot zicii roepen zal, kunt gij tot hem gaan zonder inv gemoed te folteren met de vreeselijke gedachte, die liet nu vervult. Ja, ja, stamelde Germaine. Welnu, gij moot mij helpen... gij moet mij antwoorden. Ik zal dat gaarne doen. Daar ik reeds weel, dat Germaine uw voornaam is, zeg mij nu uw fami lienaam. Ik draag hem niet Ik heb hem nooit aan iemand gezegd. Ik was beschaamd... Om te kunnen slagen, moet ik hem toch kennen. Welnu dan... Ik heel Germaine Sollier Germaine Sollier, herhaalde do genees heer. Ik zal dien naam niet vergeten. En toen gij uw moeder verlaten hebt om te trouwen, waar woondel gij toen Te Parijs. Te Paris Daar ge nu toch mijn naam kent, dokter, wil ik u alles verhalen, en moge mijn droevige geschiedenis u in staat stellen voor mijn kind steun en hulp te vinden. Vermoei 11 vooral niet le zeer... ik luister... Kr volgden eenige oogenblikken s'iile. Dokter Bordet gevoelde een diep mede lijden en een levendige begeerte oin het kind, dat weldra wees zou zijn, hij te staan Hij wist wel, datde vermoeinissen, welke Germaine moest ondervinden bij het verhaal van haar leven, haar dood niet verhaasten konden, en dat zij. met een buitengewone helderheid van geest, eigen aan wegterende incnschen, alles klaar en duidelijk verhalen zou. Tot in liet diepste barer benauwde borst adem halende, begon Germaine met doffe slem - Vader was winkelknecht 111 een winkel, in de Rue des Petites Kcurics. Wij waren arm, zeer arm. Wij woonden zelf in dat huis, waar vader een gering loon verdiende. Moeder, 0111 de onkosten van het huishouden te helpen dragon, <ffng halve of gehoele dagen uit werken Mijn vader, die een braaf man was arbeidde zoo geli el zijn leven, en stierf in 1878 in het gasthuis, waar wy hem nog een laatste maal gingen bezoeken... O hij beminden ons allen zoo zeer, leefde slechts voor ons alleen, want zijn liui.- ,rezin was zijn grootste schat... Onze droefheid en 'wanhoop waren niet to beschrijven. Door dit afsterven went tegen het in zee gaan zonder bad con trole, en dal hoogstaande ontwikkelde menschen, wonende zoowel ten zuiden als ten noorden van Zandvoort, van nu af aan daarin niet ineer voorgaan. Het nemen van een zeebad, tweema len per dag, is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusdanigen sterken prik kel slecht te verdragen. Natuurlijk zijn er bij een ongeluk, zooals j,l. Zaterdag met een 15-jarigen jongen plaats had, altijd menschen, die met iets bijzonders voor den dag komen. Zoo was het ook in het onderhavige geval de jongen zou wel in den draai kolk gekomen zijn Laat ik den lezer geruststellen draaikolken komen - in Zandvoort zeker niet voor deze ont staan alleen daar, waar dammen of pie ren in zee steken, oude wrakken liggen, rolsni in zee steken, etc. Dat men, rustig badende, plotseling wat dieper kan komen, vindt zijn oor zaak in banken, waartusschen diepere gedeelten bespeurt men dus, vooral als niet zwemmer, dat men voor één of twee passen in het water te doen, dieper wegzinkt, dan keere,men herroepelijk terug. - Niels is ve.der verkeerdor dan te denken, dat liet gezonder is dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. - Therapeutisch is juist 't baden voor- 4UMI- - in de branding bet belang rijkst men krijgt dan behalve hel licht bad, als 't ware een koolzuurbad door de luchtbellen, het schuim der branding de zandpariikelljes prikkelen de huid eveneens tol functie, terwijl de Ilinke golfslag de huidmassage completeerd. - Ook zorge men niet te bezweet in het bad te gaan. Het zou mij te ver voeren alle punten, liet baden en zwemmen betreffende, hier uiteen te zetten u kunt hel vinden in een boekje, dat ik schreef over physische therapie, uitgever F. van Rossen, Amsterdam) zeer in 'i kort wil* ik echter daaruit even aan halen, hetgeen zeker eik zwemmer of elk bader moet weten Neem geen zeebad zonder dat een der ervaren badartsen u daartoe per missie geeft besproeit hoofd, hals,borst en rug voor het onderdompelen blijft aanvankelijk niet te lang in het zeebad, n.l. pl. m. 5 minuten, later bij gunstig weer, etc,, nooit langer dan 20 minuten houd uw kinderen beneden de 8 jaar er liever uit de zeelucht maak hun sterk genoeg stopt ze er vooral nooit met geweld in. Bij ouderen van'dagcn zal de hadarts liet vaatstelsel van den aspirant bader eerst onderzoeken stadskinderen doen vooral in den aanvang goed, het pootje baden hoogstens 10 a 20 minuten vol te houden. Baden of zwemmen met een j)as gevulde maag is gevaarlijk hd hart is dan in slechte conditie Heeft men een of andere kwaal, dan houde men zich aan het advies van den badarts; het aan zee zijn is dikwijls even heil zaam als het in zee zijn. Ten slot'e een enkel woord aan u, opvoeders der jeugd, aan de onderwijzers, die een onvergételijken indruk achter laten bij het kind. Het is zeer zeker heel leerzaam voor de kinderen, dat ze iets afweten van de kosmografie dat zei weten, dat eb en vloed afhankelijk zijn vin invloeden van maan en zon maar leer hen vooral, dateben vloed jaar in jaar uit slachtoffers maken, dat nog steeds door onwetendheid met die krach ten, verdrinken aan zee voorkomt. Kunstmatig ademhalen, zuurstof in blazen, eet.; zijn voorzeker prachtige hulmmiddeien maar meestal is het te laat - het is hier ook weervoorkomen is beter dan genezen. Voor eenige weken moest een stoker der standplaats Brussel Noord vervangen worden. Een andere, een rangeerder, werd dus in zijne plaats gezet en bega! zich naar de locomotief waar de stoker ontbrak. Toen de.machinist een waal na den man uitleggingen gegeven' te hebben over hetgeen hij te doen had vaststel de dat hij hem niet begreep, sprong hij dadelijk van de locomotief wendde zich tot een overste om dit ongehoord feit een vlaamsehen werkman die geen Fransch kent aan te klagen onder het voorwendsel dat juist is dat inoesl er iets voorvallen onderweg, de rangeer der zijne hevelen niet zou verstaan en kunnen uitvoeren en dientengevolge zijne verantwoordelijk veel zou vergrooten. Op staanden voet werd de rangeerder door een werkman vervangen die wat Fransch verslond en kon spreken Ik zal niet betwisten dat het heel re delijk is, dat deze t wee personen die zich op de locomotief bevinden en dikwijls honderden menschen in handen hebben elkaar verstaan, maar wat niet aan neembaar is. is dat een Waal tengevolge zijner benoeming te Brussel, vlaamsclie stad, die dus niet in zijn midden is een persoon in het vlaamsch gedeelte van 't land geboren zich dus niet in oen vreemd, maar wel in zijn eigen midden bevindende kan verdringen. Is «lat niet wraakroepend en gaat de waalsche driestheid niet de palen te hui- ton Do Vlaming wordt als vreemdeling in zijn eigene geboortestreek behandelt mijn moeder wreed beproefd en zij dacht er met zorg aan wat er van ons worden moest, zij die nu alleen in de wereld ach terbleef met een kind van twaalf jaar, dat haar niet do minste hulp bieden kon. Met moed verdubbelde zij haar pogingen evenwel en werkte dag en nacht. Als leermeisje bij een hoedenmaakster dei- wijk, verdiende ik nog niets. Dank zij de aanbevelingen van oen rijk koopman in de huurt, bekwam mijn moeder een plaats als concierge, in het huis 57, der Riie de Miromesnil. Deze gebeurtenis bracht, een groote verandering in onzen toestand vroeger waren wij ell- ndig nu konden wij op ons gemak leven. W ij hadden woning, vuur, licht daarbij genoot moeder een jaarwedde, en de bewoners van het huis gaven een goed nieuwjaar. Dit alles maakte een aardige som uit... Hier verzwakte de stem der zieke zij zweeg oen oogcnblik om adem te schep- 'H Dokter Bordet luisterde aandachtig. Eindelijk hernam zij Mijn moeder kreeg die plaats in 1883. Ik was negentien jaar en mijn leer tijd was woldra uit. Daar mijn meesteres zeer aan mij gehecht was, kreeg ik van haar werk aan huis. Terwijl moeder do trappen en gangen netjes onderhield, deed ik dienst als concierge en werkte in liet kamertje mijner moeder. Ik was dus dikwijls alleen. In welk ander land ter wereld treft men zulke onrechtvaardigheid aan Geen ander volk ter wereld ook zou die langer dan 24 uren dulden. En hier duurt zij reeds 80 jaren De Vlamingen verdrukt, door de "Walen. De meerderheid door de minderheid Welaan, Vlamingen, doet u geweld aan, spant uwe krachten in, en schudt het juk af het fraiisch als bestuurtaal in Vlaanderen, waardoor een Waal al de jilaatsen kan bekleeden in België en de. Vlaming met zijne taal niet het kleinste postje kan krijgen en voert uwe eigene laai in als bestuurtaal in uwe streek, Een drukfeil is geslopen in het ge dicht van M. Jef Griek wij deelen het hierom nogmaals maar verbeterd raeè: Aan Vlaanderens Grootsten Romanschrijver bij de EEUW VIERING vail zijn GEBOORTEJAAR 1812 1912. Uit al de gouwen van 't vlaamsclie land nu voeren de winden in machtigen drang, Bij vlaggewapper en klokgelui, van duizenden monden één huldegczang. Naar 't graf waar Hij rust. de groote man, wiens dweependc ziel en begeesterd gedacht De ziel en den geest van 't lezend volk gehoefd heeft, ontvlamd met betoovrende maclu Hij-wrook de helden van 't vaderland wegschuivend 't gordijn van den nijdigen nacht, En zette op stralenden horizon hun forsehe gestalten in zonnige pracht. En 't volk, verrukt, te sidderen stond. bedwelmd door het geestdriftig slaan van zijn Rn heerlijk ontwakend, brak alom [bloed. - zijn stamgevoel uit als een wassonde vloed. Hij zong van liefde, kinderlijk-rein, zijn bevende ziel in zijn oogen zoo klaar, Eu in de harten der frissche jeugd daar zinderde zalig die heilige snaar. Hij zong van zijn God met dichtergloed op do lachende lierder lieve natuur, Wier heide luchten, vol bremaroom, zijn werken doorgeuren zoo maagdelijk puur. Hij zong, en vlocht 0111 Vlaanderens kroon den lauwerenkrans van koningen-roem. En deed de kwijnende Vlaamsche kunst herbloeien, en worden de prachtigste bloem. Nu bonst uw naam in dankend akkoord uit de brandende borst van uw zonen al. o Stille Droomer, verteller zoet, wiens wondre verbeeldingen dichterlijk woord Bij d'avondlamp aan den winterhaard. de simpele zielen nog immer hekqort. Uit al de gouwen van 't vlaamsche land nu voeren dc winden in machtigen drang Naar Conscience, onstertlijk genie, van duizenden harten één liefdegezang. JEF CRICK. AALST, Julimaand 1912. Dit geluk duurde nauwelijks drie jaar. Het viel, helaas, in duigen, en wel door mijn schuld. Gp mijn twintigste jaar zei den de bewoners der geheele straat mij, dat ik een lief meisje was. Dit was mijn ongeluk. Ware ik liever ioolijk geweest? Dc lcelijkheid zou voor mij een kostelijke schat geweest zijn zij zou mij voer ver leiding bewaard hebben... Ware ik liever leelijk geweest, niemand zou oj> mij ge let hebben, en ik ware bij moeder geble ven, gelukkigen tevreden. Hier zweeg de zieke wederom, want zij snikte en beefde bij de herinnering aan dat droevig verleden. Maar daar zij vast besloten was alles te verhal-n, her nam zij met onroerde stem Een officier der zeemacht, kwam dikwijls in ons huis een dor bewoners bezoeken. Toen Ik. op zekeren dag, wederom alleen zat te werken, kwam hij binnen, om iels te vragen. Ik antwoordde hem, maarhij vertrok nieten bleef eenige v oogenblikken praten Hij sprak van on verschillige zaken, maar de blikken, die hij op mij wierp, waren verre van onver schillig Van dit oogenblik af kwam hij I dikwijls zijn vriend bezoeken, en richtte telkens eenige woorden tot mij, als hij zag, dat ik alleen was. Ik moei u recht uit bekennen, zijn stem betooverde mij hij sprak mij van liefde... Eindelijk was mijn moeder zijn bezoeken gewaar ge wórden, en verbood mjj streng mij verder met hem in te laten. Bovendien, zeide zij nog, dat, daar hij zoover boven onzen stand verheven was, ik ongelukkig zou zijn in eene familie,waar ik altijd als een vreemdelinge behandeld zou worden. De officier, wol bemerkende, dat er geen andere uitkomst mogelijk was, vroeg op zekeren dag mijn hand, en ik beloofde ze hem. Maar als ik er tegen moeder over prak, bleef zij vast bij haar bewering Kind, zeide zei. ik weet beter dan gij wat u past. O, had ik haar maar geloofd. Toen hij mij op zekeren dag kwam vertellen, dat. hij het ministerie moest verlaten en naar Toulon vertrek ken, waar zijn plichten als soldaat hem riepen, ontroerde mij die tijding zoo zeer, dat ik meende te zullen sterven. Nauwe lijks was ik een en-twintig jaar of hij bracht mij op de noodlottige gedachte te trouwen tegen den wil mijner moeder. Hij zou mij te Toulon verblijf bezorgen bij een dame zijner familie. Dit voorstel scheen mij ven ontegensprekelijk bewijs zijner liefde. Hom gehoorzamen, was voor mij ine eeuwig aan hem verbinden. Ik aarzelde zelf niet en vertrok vol blijd schap van huis, zonder er aan te denken, dat ik mijn arme moeder don genadeslag kon toebrengen. O, dokter, ik heb het recht niet Le klagen, want ik verdiende alles wat ik sedert dien tijd geleden heb. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1