Franschen in Vlaanderen Zondag 28 Juli 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4510. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene stem uit Amerika. Uil mijn Congoleesch dagboek DITJES en DATJES. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor do Stad 5 frank mei den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- i.anlién doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schnjlt in bij C. VAN DE PI TTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkan toren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de adverteutiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. CUIQl'K SiUHM. Aalst, 27 Juli 1912. Wij roepen de aandacht onzer geachte lezer in op'L volgende schrijven T welk wij ontleeiien aan DE VOLKSSTEM van DB Perk, Wisconsin, Noord-Ame- rica, van 10 Juli 1912. Over rijkdom, spaarzaamheid en zuinigheid. Beter zonder eten naar bed dan op te slaan ine' schulden, - zegt con Duitsch spreekwoord, dat mij op de gedachte bracht aan bovenstaande onderworpen een opstel te wijden. Een rijk koopman in Boston ontving bezoek van een man, die zijn steun kwam verzoeken voor een liefdadig doel. Opdat oogenblik was bij juist bezig zijn klerk een berisping toe te dienen, omdat dezehcele ouwels gebruikte in plaats van halve zijn vriend meende, dal dit een ongunstig voorteeken was, maar t en hij naar zijn verzoek geluisterd had, toe kende de koopman lol zijn groote verba zing voor honderd pond in. Geen wonder dat de inzamelaar zijn verbazing te ken- LiL non gaf, dat iemand, lie zoo op een halve ouwel keek, honderd pond bijdroeg voor een liefdadig, doel maar de koopman - zeide Juist door halve ouwels te be sparen en op zulke kleinigheden te letten, ben ik nu in staat iets te geven. Zuinigheid is echter geheel iets anders dan gierigheid. De giertgifimo is een onge lukkig menscli, die geld bespaart ter wille van het geld zelf. Een gierigaard die voor zich zelf een stuiver uitgeeft, waar een ander een dollar zou besteden, doet dit uit overdreven spaarzaamheid, welke de eerste vorm is, waarin de gie righeid zich openbaart. Ziehier een voor beeld Ja, ik zou wel wat soep willen heb ben,- zei de stervende Ostervalde,maar ik heb geen trek in vleesch. Wal moet ik daar dan mee doen Dat zal immers bederven. Dat was gierigheid Ik heb eens het volgende gelezen over de ongelukken, die het gevolg waren van een gebroken klink aan het bek van een boerderij leder die er doorging, wilde hel hek sluiten, maar daar de klink het niet houden kon, woei het met eiken wind open. Op zekeren dag liep er een varken door en het bosch in. Iedereen op de boerderij ging het dier na, 0111 liet terug te krijgen.. Een tuinman sprong over een sloot 0111 het dier togen te hou den en verstuikte zijn voet zoo erg, dat lhj weken lang het moest houden. Toen dé keukenmeid terug kwam, zag zij dat hel linnengoed dat zij bij liet vuur ge hangen had om te drogen, erg geschrooid was De melkmeid liet in haar baast de koeien los staan, en een er van brak een veulen den poot. Men kan hier gerust spreken van een zuinigheid die de wijs- Bijdragen tot de geschiedenis de: Franselie Omwenteling door Petrus Van Nuffel. I. HERZELE. (Naar een oud handschrift, eigendom van M. Julius Van der Mceren, drogist te Her zele. Het is een langwerpig boekje van 18 op 11 centimeters, van 21 genummerde bladzijden, klein geschrift, waarvan de talrijke verzendingen, de lezing uiterst moeilijk maken liet schutblad draagt langs buiten de woorden Dovos, Herzele» cn langs binnen eene noot die op bladzijde thuis boort. Bladzijde 1 vangt aan met den titel Gedenkenissen, en/.., nopens de vervolgingen, kerkstormerijen, enz., enz., te Herzele, ten tijde van liet franselie gemeenebest). 1797 - 1802. SLUITING DER KERK. De kerk van Herzele werd, waarschijn lijk, de eerste van al de bidplaatsen dezer streek gesloten zulks volgens de gesclne den is der vervolgingen te Borsbeke, be schreven door den E. H. O. H. Haems, pastoor aldaar ten jarc 1863. Zij werd, h"id bedroog, wantoon nieuwe klink zou maar oen dubbeltje gekost bobben. Leef tusschen overvloed en armoede in. Geld bi-spa re 11 en uw geest, laten hongeren is vei koerd. Hol geheim eli het wezen der zuinigheid beslaat juist hierin, dat men aan do dingen hoogere waarde geeft. Geef liever gold uit voor <1 11 geest dan voor hel lichaam, voor ontwikkeling liever dan voor genot. Maar laat datgene wat gij bespaart niet zijn ten koste van uw leven, van uw welzijn, van uw gezin. Slechts zeer weinig menschen weten geld behoorlijk te gebruiker. Zij kunnen het verdienen, verkwisten, opsparen, maar er wijs mee om te gaan, als een geschikt middel 0111 een doel te bereiken, dat is de eigenschap, die zeer moeilijk te verkrijgen is Menigjongmonsch schijnt te denken, dat, wanneer hij zijn naam ziet op een uithangbord, hij al op weg is om fortuin te maken, en hij begint te leven op een voel, alsof hij reeds hot gevaarlijk punt voorbij is. Het losse geld dat vele jongelieden achteloos wegwerpen of erger nog, zou dikwijls den grondslag kunnen vormen van fortuin en onafhankelijkheid. Jammer genoeg is het, dat er in de Kamer geen wet kan worden aangeno men, die de ondeugd voorkomtom boven zijn stand ie leven. Want - hel geld gaat, zooals het gekomen is. Een kind en een dwaas verbeelden zich dat er aan twintig 1 aren geen einde, en aan twintig dollar geen opkrijgen is. Wa&jiiiigion •onderzocht zelf de minste' UilgAvofi van zijn gezin, toen hij presi dent der Vereenigde Staten was. Hij be greep, dat zonder zuinigheid niemand rijk en met zuinigheid niemand arm kan zijn. Hij, Die ons in alles een voorbeeld was, liet door Zijn leerlingen, na de won derbare broodvermenigvuldiging, de brokkelingen verzamelen, opdat niets zou verloren gaan. Hel is door de geheimzinnige macht derspaarzaamheid dal weinig veel wordt, dat het gebruik niet afslijt. Het is over leg en regeling, inzicht en combinatie, die traagheid aanzetten tot arbied, het nuttelooze dienstbaar maken aan onze behoeften, het krachlolooze zijn kracht doen herwinnen en alles richten op het gemak en genot van den menscli. I11 Frankrijk wordt iedere huishoud ster de kunst geleerd om van weinig veel te maken. - Ik sta verbaasdschreef een Amerikaansche dame, die in Frank rijk logeerde, over de vele goede en goedkoope schotels, die mijn vriendin hier voor haar tafel bereidt van dingen, die ik, als ik thuis ben, altijd weggooi. Lekkere schoteltjes van stukjes koud vleesch, van harde broodkorsten, heerlijk toebereid en gekruid, van bijna alles en niets. En toch is het hiér geen karigheid of gebrek. Strenge economie, groote moed, stelt iemand in staat de wereld door zijn ga ven te verbazen, zelfs indien hij arm is. volgens de overlevering, gesloten in Oc tober 1797, op eenen Zondag, na do Hoog mis. Het volk kwam weenend uit de kerk. Het laatste huwelijk, met het afroepen der drie geboden nroeviis tribus bannis, geschiedde op 28 Februari 1797 het eer ste, met ontslaging der drie geboden prmvia dispensatione in tribus bannis, had plaats den 18 Mei 1797, coram, J. R. Standaert, vie. in Ilofstado 28 Maii, coram T. - I). Mart. van Ransbeeck, past. in Resseghem 1 Jun., coram eoderu 27 Jun.. coram R. - D. Pensaert 17 Sept., coram past. in Resseghem 1 Feb., 1798, coram R. - D. de Vuyst, vie. in Scheldo - wimlekc 3 Feb., coram R. -1). van de Woghe, sac. 111 Sotteghem17 Ap coram R. - D. Ost, sac. 21 Maii, coram R. - D. past, in Vlierzcle Maii coram eodem 1 Jul., 28 Aug., 2 Sept., 10 Sept., coram R. - D. Ost 21 Sept., coram R. - I). Lee- mans 3 Oct., coram R. - D. O.st item 2 et 29 Nov., 5 Ap 1799, coram R. - D. Leemans cl dein usque ad 2 Maii 1801, coram R. - D. Pensaert. tostibus semper, una vice excepta, R. - I> Leemans et Pe- tronilla Eeckhout. Van 2 Mei 1801 tot 1 November 1801 staat er op de oorspron kelijke huwolijksacten proevio juramento de libertate prcesüto. Van 14 April 1798 tot 29 December 179S zyn de geboorteacten in het vlaamsch ge schreven en geteekend Nuyt (an R. D. Do Vuyst, vie. in Scheldewindoke prcodict.) Gst Leemans, Iloste, Vikop, de Inderdaad, de armen en de middelklassen geven over hel geheel het meest aan mis siën en andere goede werken. Slechts matigheid stelt hen in staal, de rijken te overtroffen op hun eigen gebied. Spaion dat van luimen en grillen af-- hangt is geen sparen, het moet geschie den volgens een vast plan. Bespaar iets voor een regenachtigen. dag-, zeide een heer tot een Ier, dien hij in zijn dienst had Niet lang daarna vroeg, de meester hoeveel hij reeds had be spaard. «Nog niets-, was het antwoord -Ik hel) gedaan wat 11 mij gezegd hebt, maar gisteren heeft het heel hard gere gend en... ik heb alles opgedronken-. Leer vroeg in uw leven zeggen Hot kan er niet af». Dat is een bewijs van macht en moed. Dr Franklin zeide Niet onze eigen", oogen, maar die van andere menschen ruineeren ons - De mode zegt Shakespeare, slijt meer kleeren dan de mensch g'-ti" 3ui v. {wanneer het werk gestaakt wordt, deel ik hun hel vleesch uil, wat nogmaals oen :ejuich, een getier, een geroep van alle Verwekt tot ik bazi - roep en allen met hun deel in hunne hut verdwij nen. Mijn boy heeft mij een st.uk antilope jgebraden, dat ik er mij de vingers van iailik. een ander stuk.dient voor soepen of dit een vette goede bouillon is kunt «:ij oordeelen, 4 a 5 kilos vleesch in -1 li ers water; er kan niet meer in mijne Sasserolle Gansch tien namiddag werkt men ijverig aan het dak dat 's avonds kant en klam- afgewerkt is. M. Godin is heden namiddag eens komen zien naar de wer ken en kan maar slecht gclooven dat ik op zoo'n korten tijd dien stal opgericht $heb. liij is nu zeer koutent dat hij 12 m. !is in plaats van 10 ni., maar ik vreesde zegde hij dat hel oprichten van eenen stal van 12 m. te lang zou geduurd hebben, paar proficiat M. Cosyn, ik geloof dat gij kunt tooveren met uwe zwarten, f 17 November Allen weg van 's mor 1 geus om gras te gaan snijden en aan te -\Vi worioo geruïneerd-, Kgt Collo», f1(!„ zal len „Jlillsle2 Jagen net door hetgeen wij werkelijk noodig r 0 -, door hetgeen wij werkelijk noodig hebben, maar door hetgeen wij meenen noodig te hebben. Ga daarom nooit uit om te zoeken naar uwe behoeften; indien het werkelijk behoeften zijn, dan zullen ze u wel komen opzoeken want bij die koopt wat hij niet noodig heeft, zal spoe dig noodig hebben wat hij niet kooperé kan. Honger, lompen, koude, zwaar wer-' ken, verachting, achterdocht, onrecht vaardige verwijten zijn zeer onaange- naarq, maar^giiuld is veel erger dar d; De eerlijkste weg is iedereen te geven, wat hem toekomt. Het is beter gebrek te lijden dan van dien regel af te wijken.Het is beter een kleine zaak te drijven met contant geld, dan een groote met krediet. Geef dan aan een ïeglijk wat gij schuldig zijl, schreef de 11. Paulus. Een goed motto voor iedere beurs, voor iedere woning. dOOr PETRL8 Co»YiM. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XVII. 16 November: Voortgewerkt aan 't vastmaken der bambous. Onderwijl be zingen zij mijne heldendaad van gisteren, want dit is in hunne oogen eene daad van gewicht zoo'n antiloop neervellen, Om 10 ure zijn de muren in orde en begint men de dakpersen vast te maken. Mijn Lufun- gulo terwijl is bezigde antilope te vellen en te kuisehen, neemt er 3 goede brokken van voor mij, eene groote voor hem. (Hij ze gent zich eerst, ziet ge, gelijk de pastoors) en verdeelt het overige in 21 gelijke en ongelijke brokken, want ik heb nu 21 zwarten in mijnen dienst. Om 111/2 ure. moeten besteden aan 't halen van gras want om een dak van 12 met- rs lengte te overdekken. t Is voorwaar spijtig dat die wijven niet meer gras aanbrengen dan zou ik niet gedurig verplicht zijn het werk te onderbreken, 011 tot overmaat van onge luk begint het nu nog te régenen op den 1 hoop toe. 'I Is triestig al dit werk en niet kunnen voortdoen, want eenmaal mijn huis gemaakt dienen er nog magazijnen en sïallen 'gebouwd te worden en ik -zou zoo gaarne aan 't. zaaien en planten gaan en voor alles gemaakt is kan ik daaraan niet beginnen. Ge moet niet. vragen hoe bekitteld ik bier zit en dien ongevraag den regen naar alle duivels wensch. Ik geloot dat het daarbij komt dat ik van daag zoo'n hevige hoofdpijn heb. Ik neem mijn thermometer om te zien of ik geen koorts heb, neen, hij wijst slechts .37 ik neem Antipyrine, nie s te doen, de hoofdpijn verergert, 't Einde raad pro beer ik het met bet raiddel van mijnen boy en bind mijnen neusdoek vast rond het hoofd. Warempel de knaap loog niet, ik vind ba .1 en stilaan verdwijnt mijne hoofdpijn. Hier moet ik u een feit aan halen van trouwe gehechtheid, dat mij tot tranen toe geroerd heeft en beter dan ellenlange artikelen het karakter en den aard der zwarten in Katanga schetst. Tengevolge mijner hoofdpijn was ik om 5 ure in 't bed gekropen 1/2 uur nadien kwam mijn boy mij vragen bwana kulia - Meester komt gij eten Apana Lufungulo, bwana malari, is mijn ant woord Neen meester is ziek. De knaap ging heen, ruimde de tafel, verrichtte zijn werk en kwam terug Bwana ingine malari, is zijne vraag Nog ziek Dio, antwoord ik, mingi mingi bwana ana kufa. veel veel. meester gaat sterven. I)e knaap viel aan 't weenen. Apana bwa ia, nokte hij. na mi soma na Mongo et na Maria, mamamuke na Mongo. ichia malari na bwana, bwana apana ana kufa X p. de os:t, d. v: s: t: p: v. b: - de sonne. II (Jac. Leemans). Ze /ijn ten getalle van vijf en dertig. De laatste doop met do kerkelijke ceremoniën ge schiedde den 26 September 1797 de eer ste zonder de?e plechtigheden, den 30 September. De ceremoniën wierden herno men den 15 Septenber 1800. Men vindt op de kerkregisters geen doopen meer aangeteekend van af den 29 December 1798 tot 15 September 1800. Tusscben de tijd ruimte van 14 Februari 1798 en 21 Juli 1800 zyn geen overlydens vermeld. Den 22 September 1797 voegt de pastoor voor de laatste maal bij de overlijdensacten Sepultus 111 cosmeterio per me J. - B. Pen saert, Pastorem den 6 October, en in liet vervolg, alleenlijk Sepultus in camu'terio. Zou men daaruit niet moeten besluiten, dat de kerk gesloten is op den Zondag tuseclien 26 September en 30 September 1797 Het bedehuis werd in een gevang her schapen. De opgeslotene» lagen oropstroo; aan de deuren stonden soldaten, die wacht hielden. Het was toegelaten aan de gevan genen voedsel te brengen, doch wie op het kerkhof wilde komen bidden, wierd door de Franschon weggejaagdliet bidden was verboden, in naam der Vrijheid. VERVOLGINGEN. De pastoor, J. - B. Pensaert en zijn onderpastoor, Jacobus Leemans verbleven samen in do pastorij, waar veel kinderen hunne Eerste Communie deden. Wanneer de vervolging in volle hevigheid woedde en dat de vreemdeling in liet dorp verscheen, waren de Herzelenaren vlug in de weer (bijzonderlijk de meid van doctoorV. Waey, meier, by wien de gendarmen altijd eerst binnenstapten) om naar do pastorij te snel len en de geestelijken te verwittigen. Mid delerwijl hield do dokter de harenmutsen aan den klap en tracteerdo lien met eene pijp tabak en brandewijn. De priesters ver doken zicli alsdan bij den lieer advokuat Karei Benedict de Vos, bij M. Scbistinan Stracten en in het kasteel van Borsbeke, waar ze bleven slapen zij boorden biecht bij nacht, in verscheidene huizen, on lor andere in de pachthoeven van Dunne en Bugsrcnliout, Arestraat, Rockelé, Hoog straat, in het huis de Knyf, Kerk hofstraat, enz. Op het kasteel van Borsbeke w oonde alstocn eene familie de Vuyst. De twee priesters verscholen zich ook bij de familie hunner meid (Petronilla Eeckhout) te Lede, terwijl zij metd>- doch ters de Knyf en hunnen broeder Joz< f in de pastorij verbleven. Die meid is gos'orven 111 de grootste ellende, om reden d it ze gansch haar vermogen verbruikt had in hot ondersteunen harer ongelukkige meesters. Pastoor en onderpastoor zaten ook eens weggestoken op de kelderkeuken van het Hof de Latte, 1 thans het Klooster), terwijl de soldaten de pastorij doorzochten zij hoorden er de biecht zekere Cies de Smet klakte met zijn zweep, wanneer de gcloo- vigen mochten komen. Noen, meesier ik zal aan God, en aan Maria, do Moedor van God zeggen, dal zij do ziekte van meester moeten weg nemen, dat meester niet mag sterven. En waarlijk de goede jongen, zette zich op de knieën, vouwde de handen gelijk ik hem geleerd had, en had zoo luidop tot na middernacht Soms onderbrak hij zijn gebed om mij te vragen of ik nog niet genezen was. en op mijn antwoord, neen Lufungulo, begon hij terug te hid den tot hij eindelijk vermoeid al biddend in slaap viel. Ik ben niet beschaamd te verklaren «Jat mijne oogen vol tranen slondi1 bij dien trek van eenvoudige diepe verkleefdheid en dankbaarheid van dit woudkind jegens zijnen blanken meester, en ik dien nacht in mijn bed gewend heb. Schetst, dit niet helderklaar dat er in die zwarte huiden eene schoone ziel, een goed hart huist, zoo men hun ménschlievend en rechtvaardig behan delt En bewijst dit niet dat er uit die natuurkinderen iets goeds te maken is 's Namiddags is liet weder opgeklaard en zet men met spoed de werken voort naai- 't zeggen van mijnen boy 's avonds zal ik gauw gras genoeg hebben, men heeft reeds een deel van het lak gedekt. Oude geschiedenis. October 1789. Daer word langs hoe meer ge sproken van het leger van Hendrik van der Noot dat dagelyks aen groeyl door de macht van geld dal veele particuliere en abdyen gewillig geven en dat onder li -u naem van patriotten en men segt dat den oppergënerael is Heïidrik Van de Meërsche gebortig van den cant van Cortryk en gedient in Frank'eryk en lest onder den Keyser. November 1789. Met liet begin deser maend syn de patriotten beginnen op Keysers bodem te verscheynen waer door dat tot Turnhout d'eerste ac'ie is vooren gevallen waer dat sy victorie hebben behaelt en de* Kevsersche ocnige honderde mannen hebben verloren. Op den 12e deser is er een deel van het het patriotten leger langs Sle Nieolaes en Lokeren gekomen naer Gend en syn langs de meypoort in Gend gedrongen met eenige stukken canon en soo voorts tot in hel midden der stad alles dood slaende en gevangen nemende dat sy krygeu conden van 's Keysers garuisoen, den geheelen nagt, en den 13° dito 't ge heel garnisoen overweldigt en de casernen van S1 Pieters overwonnen en aldaer de kolonel met 800 mannen krygs gevange- genomeu, den 14 dito hebben sij het kasteel beschoten en den 15 dito stor- meuder hand ingenomen. Rechtvaardige maatregel. Tot hiertoe moesten de Vlamingen welke mededingen om eene plaats bij liet spoor- wegbesluur te bekomen een g. ondig examen afleggen over het Fransch juist gelijk de kandidaten die het Fransch examen verkozen en daarbij een grondig examen over het Vlaamsch. Livina de Knyf, kokes en oude pastoors meid, methare zuster Maria Josepha de Knyf, leerden de kinderen voor hunne Eerste Communie en zorgden voor het doopsel der pasgeboren men bracht hen de kinderen bij nacht, die dan het H. Doopsel ontvingen van den E. H. Ost, pastoor van Aygliein, die den E. H. Pensaert, uit hoofde zijner krankheid verving. De Eerste Com muniekanten wierden door de begoede dorpelingen in liet nieuw gestoken. Eenige wichtjes te Herzele geboren, zyn echter gedoopt te Burst. De Knyf Maria-Josepha overleed den 13 Januari 1824, in den ouderdom van 67 jaren. VERWOESTINGEN. I11 de kerk waren, behalve in het koor, al de eikenhouten beschotten afgebroken. De klokken wierden, vermoedelijk in December 1797, neergelaten door Emma nuel van den Bergtie en Adriaan de Vuyst. Den 21 Frim. Jaar VII gaf de Commissaris Robcyn aan citoyn J. - B. de Saedeler last aan de twee voormelde personen te betalen de som van 6 kronen, voor liet afdoen der bedewekkers van de kerk en der Sint Rochuskapel. In de rekening van 1793- 1797 wordt er nochtans 19.12.0 voor gebracht. P. Cayman, wiens vader uit Frankrijk te Herzele toegekomen was, en er het beroep van smid uitoefende, was aanzocht de klokken, van waar ze hingen, aan stukken tewerpon; doch, zijne krachten De deelnemers aan het Fransch examen moesten enkel bewijs leveren min of meer Vlaamsch te kennen. De heer de Broqueville, minister van spooiwvegen, heeft daarin verandering gebracht. Voor taan zal op liet. Vlaamsch examen de grondige kennis vereischt worden van het Vlaamsch eh eene aanvankelijke ken nis van hel Fransch. Met hel oude stelsel vonden de Frans- kiljonsehe bureelratteii middel om vele Vlaamsche kandidaten af te wijzen, on der voorwendsel dat ze niet voldeden op het Fransch. Het gevolg was dat men altijd gebrek had aan Vlaamsche treinwachters, enz., en dat men Vlaamsch onkundigen in Vlaanderen moest laten dienst doen. Dat zal voortaan uit zijn men zal altijd Vlaamsche bedienden genoeg vin den, en geen voorwendsel meer kunnen vinden om de Vlamingen uit den dienst te houden. Welgedaan, Minister de Broqueville! Zoo dan Inde Kamerzitting van Dijnsnag 23 Juli heeft de heer Anseele, antwoordende aan den heer Helleputte, in de Kamer geloochend dat Vooruit geschreven hei-ft Kerken en kloosters, kapellen en krochten zullen geslecht zijn of veran- derd in gebouwen van openbaar nut en vermaak, schouwburgen, badplaat- sen of voorraadschuren of entrepots. Dat komt voor in 't nummer van 9 Juli 1894, onder den titel van Proeve van eenen sociALiSTiscHEN A. B. C. en liet heele artikel sluit met Zoo wenscht liet zoo spoedig mogelijk Vooruit.» Toen wij over eenige maanden zegt Het Fondsenblad dat uittreksel aan haalden, begon u Vooruit ook met te loochenen, omdat wy den datum niet juist hadden opgegeven. Doch toen wij, 11a nader onderzoek, het nummer van 9 Juli 1894 aanduidden, dan moest Vooruit wel bekennen. Hij poogde zich dan uit den slag te trek ken inet te zeggen dat het maar eene let - aardigheid was. Eu nu loochent Anseele weer Niet alleen tegenover de mannen ook tegenover de vrouwen was de rech ter in oude tijden vrij wat strenger dan tegenwoordig. Kijfachtige vrouwen, wer den gestraft door onderdompeling in het water. Voor de eerste maal gingen de damen maar eenmaal kopken onder, maar voor de tweede maal twee of drie maal. De laatste maal dat deze straf werd toegediend, was in 1705. In Duitsch- laud werd een vrouw, die haar man geslagen had, omgekeerd op een ezel zittende, door do stad gereden met den staart in de hand. De man hield het dier bij den teugel, maar de Franschen deden het anders Als daar een man zich door zijn vrouw had laten slaan, moest hij op den ezel zitten. Men vindt niet altijd groote deug den bij predikers der zedekunde, even min als rijkdom bij rekenmeesters. schoten hierbij te kort, en men was dan genoodzaakt de bedewekkers neer te laten; men zaagde de balken door en de klokken vielen uit den toren,dwars door eonengraf- zerk en drongen diep in de eerde de eene brak in haren val en de andere was gebor sten. Het was avond en te laat om den zwaren last weg te voeren. Er werd dus besloten de klokken in do kerk zelf aan stukken te slagen. Zekere smid, by name Raspe, moest die karwei uitvoeren, doch weigerde naar de kerk te komen. Wat gedaan i vroeg Raspc aan zynen knecht, die neven hem den blaasbalg trok. Meester, d antwoordde deze (Tecrltnck, van Woubrech- tegem) ik zou 't voor heel de wereld niet doen.» En meester en knecht verlieten du smidse en vluchtten naar Woubrechtegem, waar ze zich verscholen in bet Hof, ge naamd ter Middelherpen. De meier zelf, Donatus van Waeyen- berglie, stroopte de hemdsmouwen op, en stak brandend stroo onder en rondom de bedowekkers. Ooggetuigen (Pieter Stan daert en J. - B. D' Haese, kerkmeesters) zegden Wij hebben den burgemeester, zoo woedend en met zulkdanig geweld op de klokken zien slagen,dat er destukken afsprongen. Een vreemdeling, Schiete- kate, gekend als valsehmunter. stond naast hem en stool verscheidene brokken, van dewelke bij later dikke stuivers t goot. Wordt voortgezet-

De Denderbode | 1912 | | pagina 1